Versterking schild dringend geboden Utrechtse koopman sleurt aan auto hangende agent mee voor Bravo Brigade Mammoetwet negeert positie openbaar onderwijs ernstig BOSCH Naar droge streken ging in één maand 14 miljoen kg voer ff NS ontslaat 4 employe's Zes doden in het verkeer Minister Visser (Defensie): Jongen zonder rijbewijs rijdt in op kerkgangers Protest tegen Raad voor Journalistiek Koopman slaat vrouw met hamer op hoofd Zendinstallatie in beslag genomen Zoeken naar straaljager is gestaakt a Pantservoertuigen te duur voor algemeen gebruik bij infanterie kompressor HST VRIJE VOLK MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 Wegens verduistering Oom (Van een onzer verslaggevers) Op wonderbaarlijke manier is gistermiddag een Utrechtse agent van politie aan ernstig lichamelijk letsel ontkomen, toen hij, hangend aan een auto van een kwaad geworden Utrechtse koopman, J. van E., door de straten van de Utrechtse binnen stad werd gesleurd. Rondtocht De kinderen afkomstig uit alle streken van ons land togen huiswaarts met als een stemmig oordeel: een dag om nooit te vergeten! Wilde jacht 50.000 gulden pantalons borstrokken Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze lange pantalons en borstrokken, in de maten en 7. per stuk voor KIES UW Verlovingsring HFETMANU,NBAAN" onmisbaar voor U en Uw gezin prijzen vanaf (Van een onzer verslaggevers) 14 miljoen kilo bieteblad, bïetekoppen en andere soorten ruw veevoer zijn in ongeveer een maand tijds naar de boeren gebracht, die door de droogte van deze zomer zijn getroffen. De boeren uit de Noordoostpolder hebben zich bij deze massale hulpactie van hun allerbeste kant laten zien. Na de provincie Zuid-Holland, die 1334 ladingen stuurde, komt het vrij kleine aantal boeren uit de Noordoostpolder met niet minder dan 1219 ladingen. De kinderen van de Bravo- brigade werden ruimschoots be dacht. Een zwarte Piet stopte in elke uitgestoken hand snoep goed. dat de dappere jongens en meisjes dubbel en dwars toekwam. (Van een onzer verslaggevers) Bij het piaatskaartenkanioor van de NS te Enschede zjjn vorige week vier employés op staande voet ont slagen. Het viertal drie meisjes en een mannelijke lokettist zou zich tn de loop van dit jaar aan verschillen de financiële ongeregeldheden heb ben schuldig gemaakt. Het geknoei van de vrouwelijke employes is aan het licht gekomen bij een interne controle. Het zou om kleine bedragen gaan. die de be trokkenen hebben gebruikt om kas tekorten aan te vullen of om pnvé- uitgaven te betalen. De mannelijke lokettist werd ont slagen nadat een reiziger een klacht tegen hem had ingediend. Het daar na ingestelde onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de man bij het wis selen van een biljet van honderd gulden bewust een bedrag van vijf entwintig gulden te weinig zou heb ben teruggegeven. De vier ontslagen employés wonen allemaal in Enschede. Adjunct-directeur, de heer A. Ver meer, stak stevig de loftrompet op de jongelui. Eén voor één werden ze voor het front van detroep gehul digd. En allen kwamen in het bezit van een oorkonde. Om half één zat de jeugd aan een keurig gedekte- dis in Krasnapolsky De verrassingen waren niet van de lucht. Willy van Zweden, die altijd zo dienstvaardig een blinde vrouw naar de bushalte begeleidde, ontdekte, dat de kok van de opgediende heerlijk heden haar bloedeigen oom was. De bereider van de culinaire geneugten moest wit-gemutst boven komen. Hij kreeg een welverdiend hoeraatje. Half twee: klaar voor de start naar de grootse intocht van Sint Nicolaas. De brigade komt, ondanks de overweldigende drukte, od de eer- <Van onze parlementsredaetie)' Ook minister Visser is van mening, dat versterking van de Europese 'schild-strijdkrachten' der NAVO tot het door de Atlantische Raad ge stelde minimum dringend is geboden. Hij zegt dit naar aanleiding van een vraag over zijn begroting uit de Ka mercommissie voor Defensie. Hij is er van overtuigd dat het voor de continentale NAVO-landen gevaarlijk is een wissel te trekken op da afschrikwekkende werking .va» Advertentie 1.1Sf. Xe Tura, in de Indische staat «tcuri, nabjj de grens met Oost- Pairistan, is het 3.35 meter lange ge raamte van een reus gevonden. De vingers van het geraamte waren evenlang als de arm van een nor male'man. het 'zwaard', de strategische nucleai re wapens van Amerika en Engeland, Dit zou de politieke handelingsvrij heid te zeer beperken. De minimumgrens is nog niet be reikt en het doel der gezamenlijke westerse verdediging is dus nog in gevaar. Maar de minister verwacht dat bij een voortgezette inspannnig van alle bondgenoten de minimum grens binnen afzienbare tijd zal zijn bereikt. In dit verband wijst hij op de opbouw van de strijdkrachten van West-Duitsland. Volgens de minister *aï het van de omvang en de ernst van een agressie afhangen of de Westeuropese kracht nu groot genoeg is om gebiedsaantas- ting met conventionele bewapening te beperken en ongedaan te maken. Als de bondgenoten met hun de fensie-inspanning achterblijven, zal Nederland zijn verplichtingen, niet temin moeten nakomen, zolang de Nederlandse bijdrage nog zinvol is, aldus minister Visser. Hij blijft erbij dat de landen met het laagste per centage defenstelasten. tot grotere inspanning moeten worden aange spoord. Verlaging van de Nederlandse bij drage tot het laagst bekende peü, acht de bewindsman uit den boze. Dit zou in korte tijd leiden tot in eenstorting van wat in de afgelopen jaren met zoveel inspanning is op gebouwd. Dat zou een miskenning betekenen van de kritieke toestand waarin de wereld zich ondanks enige lichte tekenen van ontspanning, nog steeds bevindt. I '(Van een onzer verslaggevers) BRAVO-BRIGADE 1959! Zingend en juichend stond zij za terdag aangetreden op de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Een groots evenement in het vooruitzicht:- de aankomst van Sint Nicolaas. Voor de meeste»: de eerste keer da/ zij zoiets souden beleven. De montere groep rij had al een heel programma achter de rug viel op deze dag van de ene verrukking in de andere, 's Morgens een har telijke ontvangst in het gebouw van de Arbeiderspers. In het midden van dr vergaderzaal een tafel, hoog opgetast met boeken. Ieder mocht daaruit drie boeken kiezen. ste rij. En geniet nog veel meer voor rechten, Smt Nicolaas verzoekt zo waar om een apart onderhoud met Egbert Schlebaum uit Amsterdam, die door een tramongeluk zijn rech terbeen moest missen, doch niette min kans zag twee drenkeiingetjes aan de wal te brengen. Be vriende lijke woorden van de Sint tot Egbert zal ons dappere Brigade-lid niet licht vergeten. De Brigale krijgt van alles, dank zij de goede relaties van de A,P„ royaal haar deel. De ontelbare zwar te pieten fungeren als weldoeners. Zij bedelven de jubelende A.P.-jeugd onder een. regea van confetti en strooien gelijkertijd extraovervloedig met pepemoten. De veelkleurige optocht maakt op de kinderen, een machtige indruk. Het volgende hoogtepunt: een rondtocht door grachten en havens. De kinderen raken duidelijk aan el kaar gewend. Ria Ambergen uit Coevorden het opofferende meisje voor haar jongere broertje zingt zo maar een liedje door de microfoon, Rietje Schoon uit Brielle (dierenvriendin) volgt dit vocale voorbeeld en Loes Lamens, die zich kranig gedroeg bij de redding van een drenkelingetje, vermaakt het. jeugdige gezelschap met vrolijke voordrachten. Het middagprogramma bereikt ten slotte zijn cmnax in het AMVJ-ge- bouw, waar Sint Nicolaas, na zijn stralende tocht door Amsterdam, et nietemin prijs op stelt om zich met de leden van. de Bravo-Brigade af zonderlijk te onderhouden. De bis schop zei, dat bij innig verheugd is over hun. dapper gedrag. Zij hebheD er tal van mensen veel leed mee be spaard. (Van een onzer verslaggevers) Het verkeer heeft ook dit weekeinde vier doden gebist. De 43-jarige O. van Oostevhout uit Tilburg is zaterdag in Sr, Oedenrode om het leven ge komen. toen hij door onbekende oor zaak met. zijn wagen begon te slinge ren en tegen een boom reed. De 59-jarige A. Nouwens uit "Waalre reed zaterdag op de kruising Smits- straat—Elzenlaan te Eindhoven met zijn bromfiets tegen een bus. Hij overleed in het ziekenhuis aan een schedeibssisfractuur. De 16-jarige C. Kremer uit Z a a n- d a m die zaterdag op de provinciale weg liep met een fiets waaraan een aanirangwagent je was bevestigd, werd aangereden door een hem achterop komende bestelauto, waarvan de be stuurder W. R. door de zon verblind was. Een van cSe banken waarmee toet aanhangwagentje beladfen was, raakte met zo grote kracht de rug van het slachtoffer, dat dit op weg naar het ziekenhuis overleed. Bij het oversteken ram. de Koorn- nmrkt te T i e l werd -zaterdagavond de 74-jarige voetganger M. Kots door een scooter aangereden. Hij overleed iu het ziekenhuis. De zesjarige Gert jan Kok uit Poortugaal is zaterdagmiddag bij een ongeluk om het leven geko men. Op de terugweg van school is hij in de Kerkstrarat onder een vrachtauto geraakt. Hy was op slag dood. In Doesburg liep de vijfjarige Karei Waardenburg zondagmiddag zonder op het verkeer te letten de rijksstraatweg over. Het jongetje kwam onder een personenauto en was op slag dood. Zondagmorgen Is in Vlodrop de 23-jarige L. B. met een auto die het eigendom was van zijn vader, op een groep kerkgangers ingereden. B- die niet in het bezit was van een rijbewijs, reed de., wagen onder toezicht van zijn broer, die wel een rijbewijs bezat. De twee boers had den de kerkdienst bezocht en bij het naar huis gaan had L, ïk zijn broer gevraagd om ook eens te mogen rij den. Toen h{j het stuur had overgeno men, reed hij door een foute ma noeuvre op de kerkgangers in, waar door vijf mensen kwamen te vallen. Een daarvan, de 17-jarige H. Janssen uit Vlodrop, werd zodanig gewond dat hij naar een ziekenhuis te Roer mond moest worden overgebracht. De 36-jarige F. Moors werd eveneens gewond, doch overbenging naar een ziekenhuis was voor hem niet nodig. Vijf fietsen van kerkgangers werden mm of meer ernstig beschadigd. De moeilijkheden ontstonden toen de bemanningsleden van een surveil lancewagen op het Ondkerkhof de bestuurder van een auto verzochten een gesprek dat hij op de rijbaan met een. dame voerde, op het trottoir voort te zetten. De bestuurder begon de agenten uit te schelden. Eén van de agenten stak zijn hoofd door liet geopende portierraam om de man te bewegen uit te stappen. Op dit moment startte dc koopman zijn voertuig en reed met grofe snel heid weg. De agent die zich ternau wernood kon vasthouden, werd mee gesleurd. Van E. probeerde door vreemde manoeuvres de agent van zijn auto te schudden. Toen dit niet gelukte, deed hij pogingen het por tier te openen, waaraan de politie man zich vasthield. Ook dit had geen succes. Ten slotte trachtte hy de agent te vermorzelen tussen zijn wagen en een naderende tegenligger. De be stuurder hiervan trapte, gealarmeerd door de vreemde bewegingen van de auto, op de rem. De uitgeputte politieman kon zich op dit moment niet langer vasthou den. Hij Het de wagen los, rolde over straat en kwam terecht juist voor de andere auto, die intussen tot stil stand was gekomen. De agent werd niet gewond. Hij dankt dit volgens zijn zeggen san het feit, dat hij pa rachutist geweest Is, waardoor hij ge leerd heeft een val bij hoge snelheid te breken. De collega van de onfortuinlijke politieman zette met de surveillance wagen onmiddellijk de achtervolging in. Met gierende sirene is de agent de koopman blijven volgen In'n wilde jacht door de nauwe straten van de Utrechtse binnenstad. De koopman sloeg de weg naar het politiebureau in ea ten slotte draaide hij het par keerterrein van het hoofdbureau op om daaraangifte te doen wegens mishandeling door de agent. De man is in verzekerde bewaring gesteld op beschuldiging van poging tot dood slag Dertig journalisten, verbonden aan in Amsterdam en Rotterdam ver schijnende landelijke dagbladen, heb ben besloten uit protest tegen de in stelling van de Raad voor de Journa listiek uit de Nederlandse Journalis ten Kringen te treden. De journalisten beschouwen de in stelling als een inbreuk op de vrijheid van vakvereniging. I>e raad, die in de plaats komt van de raad van tucht van de Federatie van Nederlandse Journalisten kan voort aan de gedragingen beoordelen van iedere journalist, ongeacht of hij al of niet bi) één van de journalisten organisaties is aangesloten. De uitgetreden journalisten beto gen, dat de instelling van de Raad voor de Journalistiek suggereert dat er een tekort zou bestaan in de be scherming, die artikel 7 van de grondwet ('behoudens ieders verant woordelijkheid voor de wet') aan de burger tegenover journalistieke ge dragingen biedt. Zij spreken voorts de vrees uit, dat het optreden van de raad het journa listieke verkeer in verregaande mate zal normaliseren. De 30 journalisten menen, dot bij een dergelijke ont wikkeling pers noch maatschappij gebaat is. Zij zien de instelling van de raad vooral als een bezorgdheid voor plannen van de overheid ingege ven daad. De regering houdt namelijk nog steeds het zogenaamde „wets ontwerp op de journalistieke verant woordelijkheid" achter de hand. De journalisten menen, dat van bezorgd heid voor deze plannen geen sprake kan zijn omdat met zekerheid valt te verwachten dat de Nederlandse pers zich met de uitwerking daarvan nim mer congeniaal zal verklaren. Zij voe gen aan de motivering van hun uit treden de uitdrukkelijke verklaring toe, dat zij nimmer zullen meewerken aan enige procedure voor de Raad voor de Journalistiek Gisteravond tegen middernacht is de 50-jarige koopman A. S. in zijn woning aan de Jacob van Lennep- kade te Amsterdam zijn echtgenote tijdens een hevige ruzie met een ha mer te lijf gegaan. BureD, die de vrouw hoorden gillen, waarschuwden de politie. Toen agenten het perceel binnengingen, vluchtte de man over de daken weg. De vrouw bleek aan het hoofd ge wond te zijn geraakt. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis gebracht, doch kon na behandeling naar huis terugkeren. Wel werd vannacht naar de man gezocht, doch tevergeefs. Advertentie IM. Vijftig duizend gulden gaat er deze maand van onze prijzen af. In tientallen aanbiedingen zult U zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgt... door nu te kopen. En dinsdag beginnen wij m« de verkoop van lang warm ondergoed voor onze mannen die weten hoe koud het 's win ters kan zijn. Lange pantalons met moderne sluiting borstrokken met korte mouwen en ronde aan sluitende hals. IJzersterk interlock van uitge kamde garens koopt Li nu, door elkaar, voor nog géén twee gulden. 7nterlooK Advertentie IM. uit de aparte'collectie van II L.L I IV! II OOSTZEEDIJK 155-157 (Van onze parlementsredaetie) De financiële consequenties laten het niet toe gepantserde personeels- voertuigen bij alle parate xnfanterie- eenheden in te voeren. Dit zegt mi nister Visser naar aanleiding van een desbetreffende vraag over zijn begroting. Voorlopig wil de minister de aan schaf van gepantserde voertuigen be perken tot het aantal dat nodig is voor twee bataljons infanterie en enkele tientallen voor ander gebruik binnen de divisies. Daarmee zal toch al meer dan twintig miljoen gulden zijn gemoeid. Een beslissende keuze over een nieuw geweer is niet op korte ter mijn te verwachten, zegt de minister voorts. De technische proeven met enkele typen zijn voltooid aange kocht voor troepenbeproesfing in de praktijk. Vervanging van halfrupstrekkers bij de iuehtdoelsrtillerie door 3-ton- ners wordt overwogen, evenals de aanschaf van geleide anü-tank-pro- Jectielen. (Vervolg van pag, 1) De gelijkberechtigheld wordt ook in de nieuwe onderwijswet in be ginsel erkend. In de praktijk zal ech ter blijken, zo vrezen de organisa ties, dat de ouders-voorstanders van het openbaar onderwijs minder mo gelijkheden hebben dan de voorstan ders van bijzonder onderwijs. Het wetsontwerp getuigt van een ernstige poging tot planning van het voortgezet onderwüs. De organisaties menen echter, dat het voor het open baar onderwijs wel heel moeilijk wordt om op het scholenplan te ko men. Volgens de normen van het ontwerp zal een openbare schooi nimmer worden opgericht als deze school niet op het plan voorkomt. Een bijzondere schooi daarentegen kan altijd worden gesticht, ook al wordt niet aan de normen voidaan Weliswaar komen deze scholen voor rekening van de oprichters, maar zij krijgen na een bepaalde tijd, als zij aan de norm voldoen, wel subsidie. En bovendien, zo is gesteld, wat zal er gebeuren ais het bestuur van een dergelijke „buitenom" gestichte bij zondere school, nadat deze een paar jaar goed heeft gefunctioneerd, geen geld meer heeft? De minister zal zo'n school, menen de adressanten, als nog op het plan zetten. Dit alles heeft het bijzonder onderwijs naar hun mening een voorsprong. Zy ach ten een eenzijdig verbod van het op richten van scholen onaanvaardbaar en beschouwen het bovendien als een aantasting van de gemeentelijke autonomie. "Vooropgesteld wordt dus, dat het stichten van openbare scholen („in Advertentie I.M. bonafide handel Allctnutrteicnwoordiiint - s N.V. Willem van Rijn r Amsterdam, frJaarJemmerweg 475, V tel 185222 (10 lijnen).:- een genoegzaam aantal") tot de taak van de overheid behoort, „eventueel geschraagd door zogenaamde maat schappelijke organen". Ook de mi nister spreekt van „rechtspersoonlijk heid bezittende lichamen", die deél- planen kuan enopstelien voor de op richting van de door hen gewenste scholen. Bij deze deelplannen zijn thans echter alleen maar de maat schappelijke organisaties van het bij zonder onderwijs betrokken. De adressanten wijzen erop, dat de „lichamen" voor het openbaar onder wijs nog niet aanwezig zijn. e» dat het tijd wordt wettelijke mogelijkhe den te scheppen voor het maat schappelijke organisaties ten behoeve van het openbaar onderwijs. De voor standers van dit onderwijs wensen scholen onder beheer van de over heid, die bijgestaan moet worden door nieuwe organen plaatselijke en districtsraden met een landelijk top orgaan die eventueel deelplannen zouden kunnen opstellen. Sir. A. de Roos, algemeen voorzit ter van "Volksonderwijs, deelde ons zaterdag mede, dat er tussen zijn vereniging, de Maatschappij 't Nat, de on dercommissies en de Neder landse onderwijzersvereniging, over leg galmde is om te komen tot een centraal orgaan, dat aan de top van het openbaar onderwijs moet komen. In het adres wordt er bij de Twee de Kame rop aangedrongen wijzigin gen in het wetsontwerp aan te bren gen „opdat een redelijke positie van het openbars onderwijs gewaarborgd pulp ter beschikking te krijgen. On- worde". derhandelingea met de aardappel- De werkgroep droogteschade heeft aan het bestuur van het Landbouw schap een voorlopig Tapport uitge bracht over de hulpactie. Tot en met II november zijn er by na 4000 la dingen met voer naar de getroffen gebieden gereden. Het meeste ging naar Overjjsel, waar 1219 ladingen terechtkwamen. In Zuid-Holland bo den niet minder dan 1045 boeren voor de komende wintertijd logeergele- genheid aan voor vee van boeren die geen voer meer hebben. Ruim 1500 stuks vee zullen ia de naaste toe komst naar deze gastvrije agrariërs gebracht kunnen worden. De eerste beesten uit Drente zijn overigens al behouden op Goeree en Voorne aan gekomen. In Noord-Holland zullen ongeveer 700 dieren kunnen worden onderge bracht, Zeeland dat zelf in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen de gevolgen van de droogte goed merkte, bood toch nog plaats aan voor ongeveer 200 beesten. "Van de 120.000 ton suikerbieten die de regering tegen een prijs van iets boven de veertig gulden aan de ge troffen boeren ter beschikking wil stellen, zal geen volledig gebruik be hoeven te worden gemaakt. Uit de aanvragen is gebeken dat er niet meer dan 95.000 ton nodig is omdat het ook weer niet verstandig zou rijn de dieren alleen suikerbieten te voe- meelindustrie hebben ertoe geleid dat er 25.000 ton natte aardappel vezel als voer naar de getroffen be drijven kan. (Van onze correspondent) De Kamper politie heeft zaterdag avond, In samenwerking met de Koninklijke Marechaussee en de bij zondere opsporingsdienst van de PTT, ten huize van A. D. te Kampen een volledige zendinstallatie met toebe horen in beslag genomen. Toen de politie na zorgvuldig opsporingswerk toesloeg, trachtte D., die samenwerk te met.de te Kampen wonende maar alleen tijdens de weekeinden daar verblijvende militairen N. B. en J. F., nog ijlings te ontkomen met zijn in stallatie, maar daarvoor kreeg hij de kans niet. D. moest de nacht in het politiebureau doorbrengen, en werd zondagmorgen weer op vrije voeten gesteld. Door dit politionele ingrijpen zijn een viertal clandestiene zenders uit de ether verdwenen. Praktisch dage lijks zonden zij uit. De politie had van enkele uitzendingen bandopna men gemaakt en slaagde erin met de PTT een net te spannen rond de clandestiene zenders. Het nieuws van de inbeslagneming bleek ai spoedig doorgedrongen te zijn in de wereld der clandestiene zenders. Zondagmorgen draaide ten minste een Groningse clandestiene zender een extrapraatje te nage dachtenis van de verdwenen zenders. (Van een onzer verslaggevers) Het zoeken naar de vermiste En gelse straaljager is zaterdagavond gestaakt. Twee Neptunes van de Marineluchtvaartdienst hebben za terdag de gehele dag op verzoek van de RAF nog gezocht boven een ge bied ten noorden van Texel, op on geveer 35 graden noorderbreedte. Vorige week hebben meer dan dui zend mensen deelgenomen aan de speurtochten naar de piloot. De BAF kreeg hulp uit Denemarken, Neder land en West-Duitsland. Ten westen van Esbjerg in Dene marken meent men zaterdag in zee een rubberboot en een parachute ge zien te hebben. De scheepvaart is verzocht naar deze voorwerpen uit te kijken. Het Ministerie van Landbouw voert op het ogenblik besprekingen met de Nederlandse suikerindustrie om m plaats van het niet opgenomen kwan tum suikerbieten 2500 ton gedroogde StLH

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2