Dieren onderwerp tweede „ontmoeting Drs. Th. van Velzen over verhouding mens-dier Dr. Stades-Veth voor ouders Gerhardschool B. en W.stellen voor om overlast door parkeren tegen te gaan Olifantenkudde in paniek door graal klauwtjes T. R. van Til overleden Maak luchtwettegen verontreinigingen Scholencomplex in vier lagen aan de Visser sdijk Op den duur ook nog twee kleuterscholen 4.! SCHRODER Bouwrij p maken terrein voor 288 woningen Jongen vermist 6Opvoeding-voorlichting7 Sint-N icolaas- ivandeltochten groot succes Uitbreiding van tecbn. school Ernstig gewond bij val van dak ADVERTEERT Delftse politie heeft elektr. snelheidsmeter in gebruik Farmaceutisch inspecteur GEVONDEN PEIGNOIR STOFFEN Sinterklaasfeest Vrouivenbond NVV ,GeroiT spreekt voor - Katholieke Kring Verkoop terrein: Afgekeurde school weer in gebruik Geldlening voor industrieterrein Kasgeldlenin gen HST VRIJE VOLK DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 PAGINA 4 In liet Stedelijk Museum sprak gisteravond drs. Th. van Velzen, leider van het Cultureel Centrum te Breda over de dieren in de kunst. Deze lezing, in het kader van de serie 'Ont moetingen met kunst' was getiteld 'De verbazingwekkende dieren'. STOFFEN Eigen persoonlijkheid (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Schiedam zal in de eerstvolgende ver- gaderiftg een voorstel tot wijziging van de Algemene Politiever ordening behandelen. Burgemeester en wethouders willen na melijk optreden tegen overmatige parkeeroverlast. Het is mo gelijk om bij plaatselijke strafverordening regels vast te stellen voor het parkeren van auto's in verschillende gevallen. Hoewel nog niet aan alle wensen tegemoet kan worden ge komen met name het parkeren van vrachtwagens in smalle woonstraten gedurende het weekend kan men nog niet tegen gaan willen B, en W. toch de volgende artikelen toevoegen aan de Algemene Politieverordening. Honden Kleuterscholen Advertentie LM, flanel double face 140 cm. br. v.a. MATHENESSERPLEIN 42 (Van een onzer verslaggevers) Het Is nodig dat het terrein tussen de Burgemeester van Haaren- laan en de Mgr. Nolenslaan ten noordwester, van de lagere techni sche school bouwrijp wordt gemaakt voor de bouw van 282 Colgnet-wo- ningen en ongeveer dertig woningen voor bejaarden. Voor' het bouwrijp maker; van de grond is een bedrag van 650.000 nodig. Hierin zijn begrepen de kos ten van terreinophoging, de daarin te leggen rioleringen, de aanleg van de noodstraten en van de definitieve straten, alsmede van de plantsoenen. Er is gerekend op eenmaal herstra ten ran de definitief aan te leggen straten. Voor de energie-en watervoorzie ning van dit complex moet, men ver der beschikken over een bedrag van 341.800. Burgemeester en wethouders stel len de raad van Schiedam voor het bedrag van 341.600 beschikbaar te stellen. In zijn lezing, die werd ingeleid met muziek van Strawinsky, gebruik te de heer Van Velzen ter verdui delijking van de vele middeleeuwse schilderijen, die men op het projectie scherm te zien kreeg, teksten uit de bijbel. „Dit," zo verklaarde spreker, „is niet verwonderlijk. Men moet er na melijk van uitgaan, dat de kunst in de middeleeuwen geheel en al aan de kerk en dus aan de godsdienst was gewijd. De mensen dachten en han delden niet, maar de kerk deed dat voor hen. In het begin van de bijbel, in het scheppingsverhaal dus, wordt eigen lijk de verhouding mens en dier al mm of meer bepaald. Men ziet daar de slang namelijk als "net kwade. De heer Van Velzen liet verder het verschil zier. tussen een m de pre historie getekende stier, die gevonden is op een rotswand bij l'Ascaux, en de stier van Potter. Bij de eerste werd het dier alleen afgebeeld en het kreeg zodoende als het ware een eigen persoonlijkheid, terwijl Potter de stier schilderde als een dier, dat in dienst van de mensen stond. De heer Van Velzen merkte hier over op, dat het dier in de prehisto rie de mens overheerste, terwijl het later een ondergeschikte plaats ging innemen. Men ging de dieren wel in mensen gedaante zien. Men denke hierbij bij voorbeeld aan het verhaal Van den Vos Reinaerde, waarin aan allerlei dieren menselijke eigenschappen zijn gegeven. Michalangelo gaf de slang, de verleider dus, zelfs weer in de vorm van een vrouwengedaante. Het werd een bijzender Interes sante en leerzame „ontmoeting met kunst". De Vrouwenbond van het NW houdt 28 november een St.-Nicolaas- feest voor de kinderen van vier tot zeven jaar. Kaarten zijn van 18 no vember af verkrijgbaar bij de dames G. Bos—van Ringen, IJsselmondese- straat 90, C. Zagzijn -van Lith, Gor- donstraat 30, W. Veld—van Eden, Dr. Kuyperlaan 169, H, van Witsen— Schetter, Van Leeuwenhoekstraat 14. Men dient de bondsboekjes mee te nemen. De commissaris van politie te Schiedam verzoekt namens de ouders te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Paulus Maria Wijsbroek, oud 21 jaar en wonende aan de Schied&mseweg 10 te Schie dam, De jongen heeft op 16 novem ber de woning in overspannen toe stand verlaten. Een ongeluk wordt gevreesd. Paulus Maria Wijsbroek is gekleed in bakkers tenue. Bij aantref fen wordt men verzocht zich in ver binding te stellen met voornoemde commissaris van politie. De plaatwerker A. J. K. miste gisteravond uit zijn. jas in de garde robe van café Van E. aan het Broers- veld zijn portefeuille met inhoud. ,Jlet huidige onderwijs is niet op kinderen ingesteld." Deze ver wijtende opmerkingdie maandag op de grote ouderavond van ae Gerhardschool in het Wijkcentrum, werd gemaakt, sloeg beslist niet speciaal op deze school. Integendeel, uit het jaarverslag van het oudercomité bleek juist hoeveel er voor de leerlingen is gedaan. In april van dit jaar was er een geslaagde vakantieweek. Er zijn films gedraaid, verkeers- en zwemdiploma's behaald en men heeft met de schei dende zesde klas een groot afscheids feest gevierd. Men geeft verder op sommige dagen de klassen s morgens wat eerder vrij om de leerlingen, die een minder vlug tempo hebben een uur extrales te kunnen geven. De verwijtende opmerking over het onderwijs in het algemeen was af komstig van mevrouw dr, J. Stades Veth van de Haagse kinderpolitie, .die sprak over het onderwerp „Opvoe ding—voorlichting". ZU betoogde dat veel kinderen ontsporen omdat de ouders niet op de juiste wijze reage ren op hun problemen. Ook de mo gelijkheden om zich op speelse ma nier te uiten worden hun vaak ont nomen. Eert bijzonder groot aantal deelne mers met minder dan ruim 3200 hebben dit weekeind de traditio nele Sint-Nicolaas-wandeltochten van „De Trekvogels" tot een. groot succes gemaakt. Er waren ook dit jaar weer veel jonge wandelaars, die meetippelden voor hun leeftijdge nootjes. De opbrengst namelijk van dit grootse wandelfestijn, 120 gulden, gaat naar de SAKOR (Samenwer kende Kinderbeschermings Organisa ties). De tochten waren 8, 12 en 15 ion lang en leidden van de Koren beurs naar Nieuwland en Overschie. Terug by de Korenbeurs wachtte Sint-Nicolaas in eigen persoon de wandelaars op. Hij reikte de deelne mers fraaie medailles uit en" menig sinterklaasliedje klonk over de Lange Haven. De uitslagen luidden als volgt: Zaterdag: 8 km.: 1 Nieuw Leven 418 punten: 2 Speeltuin De Waal 413: 3 OZO 411: 12 km.: 1 DOT 435: 2 OZO €30; 3 De Volharding 429: 15 km.: 1 WI0L 644 2 Moedig Voor waarts 643 3 Sterk door Strijd 636. Zondag: B km.; 1 DZT 430; 3 De Vrolijke Tippelaars 418; 3 De Vriend schap 412; 12 km: 1 Crooswijk 413; 2 DZT 415; 3 St. Bemardus 414; 15 km.: 1JGT 643 2 De Waal 637, In het Passage-theater speelt, don derdagavond 26 november de toneel groep Geron voor leden van de Ka tholieke Kring. Opgevoerd wordt een blijspel van Heinrlch von Kleist, „De gebroken kruik". Aanvang acht uur. DINSDAG Bioscopen: MONO POLE: De scherpschutter, 2, 7 en S.15 uur. PASSAGE: De hond van de Ba&ker- viUes. 3 ea 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MüSETJM: „Nederlands# soWlderkunat van na 1800" e» «ehiiderljen, tekeningen en gouaches van Lucebert, Diversen: ARCADEONI, uitvoering. Het Schie dams Toneaï brengt „Potasch en Ferlemoe; met vakantie". CBR. SOCBELANGEN: Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatie Kruis, contact- avond. CHR SOC. BELANGEN: „Klein 3ab- berspolder", vergadering. IRENE: Ver. van Veilig Verkeer, ver- kecrscursus. Apotheek: Fa. A. Gouka, Hoogstraat 29. WOENSDAG Bioscopen: Idem, e Tentoonstellingen Idem. Apotheek: Idem. Diversen: MUSIS SACRUM, Feestavond voet balvereniging Excelsior. IRENE: CNV, Jubileumavond. NED. PROT. BOND KERK: Orgelbe speling door Jacq. p. Bekkers. VOLKSGESOUW: AIS. BedrUfsceiV traie, huldiging jubilarissen. Alg. Bond Mercurlus, filmavond. WIJKCENTRUM: NVSH. filmavond. OPSTANDINGSKERKNabeschou wing Kerkteöuwactie. Het bestuur van de vereniging „De Technische School" heeft het ge meentebestuur verzocht grond be schikbaar te stellen voor de uitbrei ding van de schooi. Er is overeenstemming bereikt over een perceel grond, groot ongeveer 1300 m2, dat grenst aan de westzijde van de grond, die al aan de vereni ging toebehoort, benevens een stukje grond van enkele vierkante meters aan de oostzijde daarvan. De prijs van de gTond is bepaald op 46,75 per m2. De straat, die al op het te verko pen perceel is aangelegd, zal in ver band met deze uitbreiding van de technische school moeten worden om gelegd. De kosten hiervan, 15.000, zullen door de vereniging aan de ge meente worden vergoed. MAASSLUIS. De sinds jaren afge keurde opbenbare school aan de Zuid- vliet zal. na de ontruiming van de chr. ulo-school, welke er wegens ge brek aan schoolruimte enige tijd in verbleef, opnieuw worden gebruikt. Het" bestuur van de Stichting Ka tholiek Onderwijs heeft aan B. en W. verzocht het schoolgebouw in ge bruik te mogen nemen tot de nieuwe school zal zjjn gebouwd op het zg. „Armenland" aan de Noordvliet. Paniek In de Blij dorpse olifan- tenstal! Onder luid getrompet, met uitstaande oren en opgehe ven slurf stormen de dikhuiden naar buiten. De oppasser kan het vege lijf ternauwernood redden, kinderen huilen, bezoekers slaan gillende op de vlucht. En de oor zaak? Diereninspecteur C. van Doom vertelt het in het zojuist verschenen novembernummer van „Blij dorpgeluiden" „Tegen vijf uur in de namiddag ziet men de olifanten in Blijdorp meestal niet meer V 'elen langs de gracht. Dan scholen ze samen op het buitenterras, in de buurt van de deur, die toegang geeft tot de bm- nenstallen, De ervaring heeft hun geleerd, dat over enkele minuten de wijde deur zal opengaan Ook zonder horloge op zak hebben zij „weet" van de tijd gekregen. Gaat de deur eindelijk open, dan begeven de dieren zich in vaste volg orde naar hun eigen plaatsen Daar vinden zij hun maaltijd, bestaande uit haver brood e.d. en een flink opgetaste grashoop opgediend. Op een zondagmiddag volgde op dit dagelijkse gebeuren het „drama". Volgens gewoonte betrad eerst Beira, de iongste, Afrikaanse olifant de bin nensts! Beira liep Ineens door naar haar appartement. Op minder dan een slurflengte volgden de oude In dische olifanten, met. Aida, de groot ste en oudste, als hekkesluitster. Ter wijl de binnengekomen olifan' nog onaangebonden aan de maaltijd stonden werd Aida het eerst vast- gemaaki, daarna zouden de overigen aan de beurt komen. De oppasser w®s echter nog niet een# gereed met het vastzetten van Aida, of daar brak een hels kabaal los. De oppasser, die zich in ge hurkte houding bi) een voorbeen van Aida ophield, keek op en zag dat Beira met wijd uitstaand- oren en opgeheven slurf door de grote bin- nenstal kwam aanstormen. De overige drie onaangebonden Indische olifanten namen de alarm kreten en het trompetgeschal over. Zij draaiden zich om en renden Beira achterna, door de no? geopende deur naar buiten. De oppasser kon zich op tijd in veiligheid brengen en de even eens iuidtrompettende Aida die maar aan een been vaststond, tot kalmte manen. Kinderen begonnen te hui lei, sri gillend vluchtten sommige nerveus geworden bezoekers het gebouw uit. m de besloten ruimte van het ge bouw klonken deze alarmkreten, ver mengd met het geschreeuw van men sen, zo angstaanjagend, dat het een ware heksenketel was. De oppasser zorgde eerst, dat Aida ook aan een achterbeen werd gebonden. Wat de reden van die paniekstemming en renpari'-' kon zijn, vermocht hij niet zo gauw te ontdekken. Op het buitenterras bleven de dieren met voeten en slurven nog enige tijd nastampen en -slaan. Hij trachtte het viertal met wat versnaperingen op hun gemak testel len, doch dat lukte niet direct. Pas na een half uur waren de gemoede ren wat gekalmeerd. Beira kwam als gewoonlijk weer als eerste binnen, direct gevolgd door de drie Indische olifanten. Maar nu vertikte Beira het om haar verblijf te betrekken. Met stemverheffing en enige, op strenge toon uitgebracht- bevelen Beira heeft maar een klein hartje ge lukte het de oppasse*- het dier naar haar p'aats te krijgen en vast te maken. Opeens echter stampte Beira met een voorvoet zo hevig op de grond, dat het gebouw dreunde. Daarna sloeg zij nog enkele malen met haar slurf op een grasbundel en pas toen was het raadsel van de paniekstem ming opgelost. In die grasbundel bevond zich na melijk eer» zieltogende mol. Waar schijnlijk heeft Beira «bij het opne men cn bundelen van het gras, de griezelig aandoende gras; (klauwtjes van de mol gevoeld, en zich zo van streek gemaakt, dat zij begon te gil len en daarbij de hele kudde in pa niek bracht. Toen de oppasser Beira op gebie dende toon naar haar plaats ver wees, was zij haar angst nog niet vergeten Ontvluchten kon zij toen echter niet meer. De aanwezigheid van de mol kon zij echter niet dul den en dus .molde" ze de mol met voeten en slurf, We hebben er al eerder op gewezen, hoe bliksemsnel olifanten door schijnbaar .onbenul lige oorzaken van streek en in pa niek 1 -nnen geraken." In het pand Meeuwensingel 116, bewoond door O. O. van N„ is gister morgen een brandje ontstaan. Er vloeide te veel olie in de oliehaard an m de schoorsteen ontstond een ge- xveldige rookontwikkeling. Mevrouw Van N, waarschuwde da brandweer in Kethel, die met Schiedamse col lega's spoedig ter hoefden eehter want het brandje gedoofd. net öcroeaamse cot ter plaatse was. Zij niet in te «rijpen, Je was vanself weer Zij stellen voor het laten staan van niet-rtjklare motorrijtuigen en -voertuigen tot twee dagen te beper ken, Voorts willen B. en W. het be drijfsmatig verrichten van herstel werkzaamheden aan motorrijtuigen en motorvoertuigen op de weg (dus ook wanneer deze werkzaamheden op zich zelf niet hinderlijk zijn) tegen gaan. Men wil verder de autohandel op de weg en het gebruik van motorrij tuigen, motorvoertuigen en bakfiet sen voor in hoofdzaak reclamedoel einden tegengaan. In de verschillen de artikelen is de mogelijkheid tot ontheffing opgenomen. Een andere wijziging betreft de los lopende honden. In de huidige Alge mene Politieverordening is daarom trent het volgende opgenomen. 'Hon den mogen niet komen m een voor het v publiek afgesloten plantsoen: tussen zonsondergang en zonsopgang mogen honden zich niet onbeheerd op de weg bevinden; in een voor het publiek toegankelijk plantsoen moe ten honden aan de Uin gehouden worden.' Met betrekking tot de plantsoenen werkt deze regeling bevredigend. Voor de weg geven Burgemeester en wet houders aan een verder gaande rege ling de voorkeur. Het steeds toene mende verkeer maakt loslopende honden tot een voortdurend groter gevaar. Een loslopende hond vormt een on verwacht en onberekenbaar element, waarop het verkeer als het ware automatisch reageert, zodat gevaar lijke situaties kunnen ontstaan. Het college van B. en W. meent daarom, dat het loslopen van hon den op de weg in de bebouwde kom geheel moet worden verboden. De raad kan verder B en W, de be voegdheid geven andere plaatsen aan te wijzen, waar honden niet mogen loslopen, zoals kinderspeelplaatsen, parken enz. Ten slotte zal de Alge mene Politieverordening nog op en kele meer ondergeschikte plaatsen gewijzigd worden. De Schiedamse raad zal in de eerstvolgende vergadering beslissen over een voorste! van B. en W. tot het Aangaan van. een geldlening, groot, 1.100.000 bij de N.V, Bank voor Nederlandse Gemeenten ter fi nanciering van het bouwrijp maken van het industrieterrein ten westen van de Sehie. De looptijd is dertig jaren, de rente 4V& percent per jaar. De Russen hebben namen gege ven aan twee bergketens en een vlakte, die zij met behulp van seis mische peilingen hebben ontdekt on der de ijskap in het oostelijk deel van het zuidpoolgebied, zo meldt Tass Vroeger bestond ar voor het kind nog de mogelijkheid om op straat te ravotten; bij de moderne stedenbouw is hun dat ondanks de helaas schaar se speeltuinen door het drukke ver keer onmogelijk gemaakt. Dit veroorzaakt geestelijke en ook lichamelijke remmingen die volgens mevrouw StadesVeth door meer lichamelijke ontspanning op de scholen kunnen worden voorkomen. Haar ideaal is: twee uur stoeien voordat men met de les begint. Vooral echter met de geestelijke problemen van de kinderen moet men voorzichtig zyn. Wanneer men het kind niet aux serieux neemt schobt men zijn vertrouwen in de ouders. Ment remt de mogelijkheid tot een openhartig gesprek. Zo"n gesprek is nodig, wil men niet tot moeilijkheden en daaruit voortvloeiend excessen ko men. Voor alles zijn verdraagzaam heid, begrip en humoristische gela tenheid bij de moeilijke buien van een kind van belang. Mevrouw StadesVeth richtte haar interessante betoog toe met allerlei boeiende voorbeelden uit haar lange prakti)kperiode. De vele aanwezige ouders hebben met belangstelling naar haar geluisterd. BODEGRAVEN - Maandagmor gen voelde de monteur van de che mische fabriek Andrélon, de heer J. Riedstra, zich bij werkzaamheden op een dak, onwel worden. Hij wilde de ladder afgaan, maar hU kwam daar bij te vallen. Gelukkig bevond zich onder hem een plat dak, dat de hoogte van zijn val aanmerkelijk ver minderde. HU kwam na zijn val nog even overeind, maar direct daarna viel hij weer neer. Aan de overkant van de Rijn zag men het ongeluk gebeuren en waarschuwde men de firmanten per telefoon. Per auto werd de pa tiënt naar huis vervoerd, maar dr Bol achtte het nodig dat de man, die waarschijnlijk een kaakfractuur en een zware hersenschudding had naar het algemeen ziekenhuis te Woerden vervoerd werd. Op de Joris weg te Delft is gister morgen voor de eerste keer door de Delftse politie de elektronische snel heidsmeter gebruikt. Met dit appa raat bet tweede in Nederland kan met feilloze zekerheid de snel heid worden gemeten van het voor bijrijdende gemotoriseerde verkeer. Tijdens dit eerste gebruik, dat van 's morgens tien tot *s middags half een plaatshad, bleken drie automo bilisten de maximumsnelheid te heb ben overschreden. Binnenkort zal de Delftse poltne zich ook uitrusten met een trafflpax. Met dit fototoestel dat op het spat bord van een politiewagen kan wor den gemonteerd, kunnen de meest onontwarbare en snelgebeurende si tuaties op de gevoelige plaat worden vastgelegd. Delft Is ook wat de traf flpax betreft de tweede gemeente in Nederland die tot de aanschaf hier van overgaat. De elektronische snelheidsmeter is van Nederlandse makelij en kost ongeveer 250p gulden. De trafflpax is van Duitse afkomst un kost de politie achtduizend gulden. Met de elektronische snelheidsmeter is van morgen op de Delfgauwseweg con trole uitgeoefend. In de toekomst zal regelmatig controle op alle punten van de stad worden uitgeoefend. Op 71-jarige leeftijd is gisternacht in Den Haag na een langdurige riekte overleden de heer P. R. van Til. oud- gemeenteraadslid van de SDAP te Delft. De heer Van Til was oud- en erevoorzitter van DHC, drager van de gouden bondsspeld van de KNVB en ridder in de orde van Oranje- Nassau. De heer Van Til was een grote figuur voor de Delftse gemeenschap en met name voor de Delftse sport wereld is hu een stuwende kracht ge weest. De heer Van Til was tijdens zijn leven elektronisch hoofdambte naar bij de rijksgebouwendienst. Bij het verlaten van de dienst ontving hij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. De verdiensten van de heer Van Til voor DHC zijn van onschatbare waarde. De viering van het vijftig jarig bestaan van de voetbalclub die hij heeft grootgemaakt zal door het heengaan van de heer Van Til aan glans inboeten. De heer M. J. N. Schuursma, farmaceutisch inspecteur voor Zuiö-Holiand en belast met de hygiëne van bodem, lucht en water, pleitte vrijdagmiddag op een vergadering van het Groene Kruis te Rotterdam voor de totstandkoming van een luchtwet om industriële verontreinigingen van de atmosfeer door de industrie te beoerkem Vooral de olie met een hoogzwavel- gehalte ontneemt de mens zijn (risse lucht en daarom zou er een methode gevonden moeten worden om de olie goedkoop te ontzwavelen, zo zei hu verder. In Rotterdam werkt een onofficiej" commissie voor lucht- en waterver ontreiniging reeds aan het probleem. Zu heeft daarbij de medewerking van de industrie. In ons land is 'óók nog een onvol doende besef van de verontreini ging van de rivieren, zo meende de heer Schuursma voorts. Hij merkte een en ander op als lid van een forum, dat in het leven was geroepen naar aanleiding van een lezing door Ir. G. C. Lange, adjunct- diiecteur van de Provinciale Plano logische Dienst in Zuid-Holland. WESTLAND Vanavond, woens dag en donderdag komen de West- landse blokploegen m actie m de bloemenveiling van de CCWS te Hon- selersdyk. De prijzen zullen op 19 november worden uitgereikt. Een perspectieftekening van het scholencomplex, dat aan de Vis- ,sersdijk zal verrijzen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur ea 2—6 uur: onderdeel pro jectiel; pijp met tabak; gummihand- schoen; blauw kindehandschoent)e; glacé herenhandschoen (D; kinder- portsmonnee; zwart lederen 'heren handschoen (1.); grjjs wollen hand schoen. Te bevragen bij de vinders: groene autoped, school, Burg. Honnerlage Gretelaan 96; rode damesportemon- nee met inhoud. Brouwer Lekstraat 54; schooltas met inhoud, Pelsrok, Broersveld 138; kinderportemonnee met inhoud, Pelsrok, Broersveld 138; parelkêttiakje, Baardwijk, Goeman Borgesiuslaan 71; shawl, R. Visser, Voltestraat, 7b; wollen muts, v. d. Berg, Galileistraat 77a; zwart jon gensjasje, v Mil, Schiedamseweg 181; grijs herenjasje en I p bruine heren handschoenen, v. Mil, Schiedamse weg 181; jongensjas, Vermeulen, Harreweg 1; regenjas en regenpijpen, v. d. Eist. houthandel, Buitenhaven weg; 1 p grijze wollen handschoenen v. d. Ende, Westfrankelandse straat 119b; damesbril, T. Maagdenburg, Copemicusstraat 7b; ring met sleu tels, van Santbrink, Mgr. Nolenslaan 183; vulpen in etui, J. H. Gunnewegh Fahrlstraat 63b; ring met sleutels, Koppenhagen, Nwe. Maasstraat 3a; doos met pakken koffie, v. Raay, Ha- vendUk 196; weeghaak. De Vos, L. Singelstraat I07a; Landsteiaerpen- nlng, Sleegers, Vlaaxdingerdijk 171b; meetlint, v, Mourik, St.-Liduina- straat 39a. HET VRIJE VODK SCHIEDAM Redactie en Administratie: t 20 - Tel. 88798 (Van een onzer verslaggevers) Aan de Vissersdijk, op het nog altijd slechts ten dele bebouwde terrein tussen Hoogstraat en Blaak, gaat mettertijd een scholen complex verrijzen dat een voor Rotterdam volkomen nieuw karakter zal dragen. Er zullen daar namelijk vier lagere scholen van elk ze ven klassen worden gebouwd die over een gehele verdieping de be schikking krijgen. Behalve zes leslokalen komt er op iedere etage, in de zuidelijke kop van het gebouwencomplex, nog een lo kaal. waarin aanvankelijk de aan- vangsklassen zullen worden onderge bracht, maar dat daarna beschik baar komt voor het onderricht in handenarbeid en handwerken en door de verschillende klassen afwis selend zal worden gebruikt. In het zelfde gedeelte van het gebouw zal men de kamer voor het schoolhoofd, een vertrek voor de schoolarts en een ruimte voor de berging van leermid delen vinden. Het gebouw wordt toegankelijk via een groot centraal trappenhuis, dat voor de bovenste drie scholen «ijrt entree vindt langs een door twee bordessen onderbroken buitentrap. In de ruimte die daaronder ontstaat. zal de fietsenbergplaats worden on dergebracht. Voor de op de begane grond gele gen school die een rechtstreekse toe gang tot het gebouw krijgt, wordt een speelplaats aangelegd aan de zijde van de Vissersdijk. De dne andere scholen krijgen ten zeer ruime speelgelegenheid aan de zijde van de Grote Markt In het complex, dat werd ont worpen door de Haarlemse archi tect J. P. Ktoos. In samenwerking met de Rotterdamse werkgroep voor stedebouw en architectuur Van Tijen-Boom-Posno, zullen verder naasr, elkaar aan de Vis- sersdljkrijde twee gymnastiekloka len met kleedruimten en douche inrichtingen worden gebouwd. Daarnaast komt, aan de zbda van de Molensteeg, een terrein voor de beoefening van buitensporten. Vlak bu dit complex wordt, op de hoek van de Grote Markt en de Mo lensteeg, ruimte 'Geserveerd voor de bouw van twee kleuterscholen van elk vier lokalen, in twee bouwlagen, waarvan de uitvoering tot een later tijdstip is verschoven. Doordat de lokale» niet rechtstan dig boven elkaar zullen worden ge bouwd. zullen de scholen op de bo venverdieping worden uitgebreid met een speelterras op het dak van de onderste etage. Achter dit complex zullen enkele door een gang met het hoofdgebouw verbonden speellokalen tot stand komen. B. en W. van Schiedam stellen de gemeenteraad voor het eerste kwar taal van i960 kasgeldleningen aan te gaan tot een maximum van 22.000 000. zij stellen verder voor het maximum van de in rekening courant bj) oe N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te Den Haag op te nemen gelden op 3.0GG.CQ0 te stel len en het maximum van de in re kening-courant bij de Amsterdamse Bank N.V. op te nemen gelden op 1.000.000, Verder willen rij tijdekjk overtollig kasgeld tot ten hoogste 2.000.000 uitlenen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1