erkedjke begrafenis aan mijnwerker geweigerd Nederland ontslaat de Europese ambtenaren o daten geven andere lezing van kribincident nu nader onderzoek Bemanning Friedi zat in Ierland: zonder geld voor eten of reparatie Moet u horen VERONTWAARDIGING IN GELEEN oedkope Duitse 1 v s in 'nor male zaken" Tweede adres vhmo-leraren Sven beroemd als „DêSIRée wordt Mathilde Bonaparte Nieuw historisch vervolgverhaal in Libelle Lees het romantische levensverhaal van een van de lieftalligste en boeiendste vrouwen van de negentiende eeuw: Mathilde Bonaparte, bloedverwante van de Nederlandse koningin Sophia. Napoleon III houdt van haarzij huwt echter een Russisch grootvorst en dat wordt een tragedie. Dit prachtige, ge voelig geschreven vervolgverhaal is geïllustreerd met talrijke tekeningen en foto's. De eerste aflevering ziet u in Libelle van de volgende week. Abonneer n nü, dan krijgt de eerste twee nummers gratis thuis. -fSlïlEfl r— Detwiler zet nieuwe stap in superplannen ZONDER COMMENTAAR het nichtje van drie keizers WÉL ORDER - WÉL KOPJE ONDER - WÉL EXCUSES Vacht handen waai* warmte helpt, lelpt PHILIPS InfraphSI heter Zeer kritisch Somaliland weliich eerder zelfstandig HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 OOM FERDINAND DE VERSCHRIKKELIJKE 1 Is nu eenmaal beter Drie verschilpunten Toespraakéén lezing He* geschenk dat u hef liefst zélf zo willen houden f (Van een onzer verslaggevers) in Lindenheuvel, een wijk van Geleen, waar voornamelijk ge- linnen van Staatsmijnpersoneel wonen, heerst verontwaardi ging over het feit, dat het stoffelijk overschot van de op 12 no- rember verongelukte cokesovenmachinst IV. J. Smit, die rooms- katholiek was, niet kerkelijk mocht worden begraven. Aan dit feit werd voor het eerst ruchtbaarheid gegeven door ten berichtje in het weekblad Hervormd Limburg van gisteren. Advertentie LM, DE AVONTUREN VAN KICK WILSTRA DB WONDER-MIDVOOR Een getekend verhaal over een all round voetballer, dl» door zijn sportieve ïsrsjstattes ln tal van uit zonderlijke situaties geraakt. Zojuist verschenen <nr 17): Prijs slechts 60 ct per deel Verkrijgbaar bij: HEI PAROOL, afd. Boekuitgaven N.V. Voorburgwal 225 - Amsterdam Postbus 433 - Tel. 38232, toestel 88 Gem. Giro X 555; - Postgiro 260728 alsmede boekhandelaren en kiosken. (Van een omer verslaggever») Twaalf Apeldoomse radio- en TV-handelaren zijn een actia begonnen tegen de 'wil de' import van Duitse TV-toe- stellen. Zij hebben gezamen lijk een partij Duitse toestel len ingevoerd, die zij tegen de zelfde prijzen en condities als de 'wilde' handel te koop aan bieden. Al enige jaren verschijnen er Duit se TV-toestellen op de markt, die geheel buiten de erkende fabrteks- importeurs om zijn ingevoerd, Daze toestellen :ijn wei tweehonderd gul den goedkoper en de normale han delaren ondervinden er uiteraard concurrentie van. In sommige gevallen zijn bet over jarige t estellen, die bij Duitse gros siers zfjn blijven staan. Maar er zjju ook wel toestellen van recentm datum te krijgen. Officieel is er tegen de activiteit van de 'wilde' handela- •ren niet veel in te brengen. Zij vol doen aan alle voorschrifter en be talen heel gewoon invoerrechten. De meesten van hen beschikken echter niet over zulke goed ingerich te werkplaatsen als de vanouds ge vestigde handelaren en kunnen dus veelal slechts een beperkte semee geven. De Apeldoomse handelaren doe» au eigenlijk hetzelfde als hun "wilde' collega's. Evenwel met dit verschil, dat zij er nadrukkelijk bij laten we ten, dat aan het kopen van derge lijke toestellen risico's zpn verbon den. Maar, aldus de Apeldoomse han delaren. als iemand toch zo'n toestel wil hebben, kan hij nu ook bij ons terecht. De heer Smit. die 37 jaar werd, werkte op de cokesfabriek Mauri ts te Geleen. Hij stierf een gruwelijke dood toen hij door 'n bewegend mechanisme in een gloeiend hete cokesoven werd gedrukt, Ofschoon het duidelijk was dat het slachtoffer was overleden, diende een direct ontboden priester hem het heilig oliesel toe. Dit is bij rooms- kathoheken gebruikelijk zolang het nog mogelijk is dat de levensgeesten niet geheel zijn geweken. Het lichtpaar Smit was rooms-ka- tholldt, maar behoorde niet tot de regelmatige kerkbezoekers. De vrouw is vlak voor haar huwelijk van de Nederlands Hervormde naar de Rooms- Kathoiieke Kerk overgegaan. Alle zes londeren zijn in de rooms-kathoiieke kerk gedoopt. Mevrouw Smit probeerde jaren lang de kinderen in r,-k. geest op te voeden, maar zij voelde zich inner, lijk steeds minder tegen deze taak opgewassen. Ten slotte vonden de vader en moe der het maar beter hun leerplichtige kinderen van de r.-k. school te halen en naar de protestantse school te Lindenheuvel te zenden. Een vriend van de overledene ver voegde zich zaterdag H november bij kapelaar H. Vaessen, plaatsvervan ger van de zieke priester J. Leesens van de parochie te Lindenheuvel, om met hem de uitvaartmis en de begra fenis te regelen. De kapelaan twijfelde of er een kerkelijke begrafenis kon worden toe gestaan en deed wat hem sn dit geval van twijfel <s voorgeschreven: hij belde het bisdom te Roermond op om te vragen wat er moest gebeuren. Functionarissen van het bisdom gaven een afwijzend advies. Kapelaan Vaessen was daar niet erg gelukkig mee en stelde zich met de bisschop, mgr. p. J. A. Moors, per soonlijk in verbinding. Deze nam Set bindende besluit: geen kerkelijke be grafenis. De reden voor dit besluit was, zo verklaarde ons mgr. Moors, dat de betrokkene zich praktisch bui ten de kerk had geplaatst. De hervormde predikant van Lin denheuvel, ds. J. Dansen, die ten slotte de begrafenisdienst heeft ge leid, wees er echter op dat liet jong ste kind van het gezin Smit. dat ruim twee jaar geleden werd gebo ren, nog in de r.-k. kerk Is gedoopt, maar dat de parochiegeestelykheld sindsdien geen contact meer heeft onderhouden met het gezin. Ds. Dansen deelde ons verder mee, dat degene die het gesprek met kapelaan Vaessen. heeft gehad, hem heeft verteld dat de kapelaan zelfstandig tot een kerkelijke be grafenis wilde besluiten wanneer hij de garantie kon krijr en dat de kinderen Smit weer nanr de r.-k. school zouden gaan. De kapelaan wilde nie: ingaan op onze vraag of dit laatste werkelyk is gezegd. De weigering om voor een overle dene een uitvaartmis op te dragen en hem in gewijde aarde te begraven, moest worden beschouwd als een strafmaatregel van de Rooms-Katho- lieki Kerk, zonder lat deze kerk daardoor wil treden in de vraag of de overledene door God veroordeeld is of niet, zo werd ons van kerkelijk bevoegde zijde gezegd. Het heeft echter bevreemding ge wekt dat in de kapel, die in de cokes- fabriek Maurits ten gerieve van de arbeiders in de continudiensten is ingericht, twee missen voor de ziele- rust van de overlede zijn opgedragen, de eerste daags na het ongeluk, maar dt tweede de afgelopen mdag. dus vijf dagen na de begrafenis die de Rooms-Katholieke Kerk niet wilde verrichten. De -weigering van een kerkelijke begrafenis betekent volgens het r.-k. kerkrecht tevens, dat er geen missen voor de overledene moge» woraea opgedragen. De geldelijke bijdrage, het zoge naamde stipendium, voor de priester die de beide- missen opdroeg, was bij eengebracht door de collega's van de heer Smit. Toen zij bij de kerk van de over ledene met terecht kon heeft de fa milie zich gewend tot ds. Dansen. Deze heeft de vorige week dinsdag de teraardebestelling verncht op het algemene gedeelte van de begraaf plaats te Lmdenheuvel. Er waren honderden belangstellen den bij aanwezig, want de diepe In druk die het tragische ongeluk had gemaakt en het meeleven met het gezin Smit hadden een bijzonder as pect gekregen doordat üe moeilijk heden rond de begrafenis in de Lin- denheuvelse gemeenschap bekend waren geworden. De predikant doelde op deze moei lijkheden toen hij er bjj het graf aan herinnerde dat hy in het concentra tiekamp Bergen-Belsen een stervende priester met de bijbel in de hand geestelijk had bijgestaan. Toen beseften wij dat wy als ker ken geen muren mogen bouwen om Christus,' zei ds. Dansen in zijn graf rede en hy vervolgde: 'Geen sterve ling is gerechtigd een oordeel te vei le» over- zoekers naar Goc zoals de overledene er een is geweest.' Advertentie I.M. De Nederlandse ambtenaren, die in Nederland op non-activiteit waren .-gesteld toen zij in dienst van tie Europese gemeenschappen traden, zijn dezer dagen geheel uit Nederlandse overheidsdienst ont slagen. (Van sen omer verslaggevers; Minister Cals heeft wederom een adres over het 'ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onder wijs' (de Mammoetwet) op zijn tafel gekregen. Deze keer geeft de Alge mene Vereniging van Leraren bij het v.h.m.0., de a.v.m.o„ haar wensen en bezwaren te kennen, los van de Raad van Leraren die dat al eerder, ook namens haar, deed. Het adres wordt bekendgemaakt op een tijdstip waarop de Tweede Ka- mer reeds bezig is aan de behande ling van het ontwerp. Ook dit adres spreekt van discrimi natie van het openbaar onderwijs, waar het gaat om de oprichting van scholen. De gemeenten moeten (zo nodig op eigen kosten een school kunnen stichten,* De plan-procedure, de nonnen voor het aantal leerlingen, de financiële positie, de benoeming van onbevoegden e.d. worden m het adres aan kritiek onderworpen. ftfl N Notesr mi\ alt abonns® «n stimr twee weken GRATIS libelee. Daarna 1 betaal ik per week 35 ct* per kwartaal f455* j naam STRAAT HAATSI A u.b. doorstrepen waf nfetwordtveriangd. In I epen envelop, wo. 4ct posteegal, 2»nden aan Libelle,Nassauplefn7, Haarlem. Postglro26fi670. 18 j (Van onze parlementsredactie Staatssecretaris Calmeijer heeft een nader onderzeek doen instellen naar de kwestie wan de groep militairen, die op 26 sep tember opdracht kreeg, door een gedeelte van de Rijn bij Oos terbeek te waden. Hij is hiertoe overgegaan omdat hem, volgens het officiële commentaar, nieuwe gegevens hebben bereikt. In het kader van het onderzoek hebben drie militairen van de Koninklijke Marechaussee vorige week dinsdag en woensdag verhoren ge houden in de Oranjekazerne te Arnhem. Zolang de resultaten van dit onder zoek nog niet bekend zijn, wil men van de zijde van de legervoorlieb- tingsdienst begrijpelijkerwijs nog met nader op de zaak ingaan. Inmiddels lijkt het echter waar schijnlijk dat het. nieuwe onderzoek ia geïnspireerd door een brief, die twee militaire;; van de B-compag nie van hei elfde bataljon garde grenadiers de minister van Defen sie hebben geschreven- zonder ge bruik te maken van de hiërarchieke weg. De lezing die hierin wordt gegeven en die ook andere soldaten van de compagnie als juist erkennen, wijkt aanmerkelijk af van de gang van za ken. die de staatssecretaris Calmeijer schetste. De staatssecretaris baseerde zich voor dit antwoord op het eerste, officiële onderzoek. De verschilpunten in de twee lezin gen zijn: 1. De opdracht: volgens de officiële lezing moesten de militairen zich slechts door rustig water van de «ver naar het midden van een krib be geven. De militairen zelf zeggen echter, dat zij wel degelijk opdracht hadden, rond de kop van de krib te waden. 2. De paniek: de officiële lezing zegt, dat een aantal militairen in. moeilijk- li eden. kwam, alleen doordat zij el kaar niet vasthielden en van de aan- Door hun nonaeciviteifcsstatus kon den deze ambtenaren lid van de Ne derlandse pensioenfondsen blijven, uitteraard met doorbetaling van de pensioenpremie. Dit werd op prijs ge steld daar de Europese gemeenschap pen geen weduwe- en wezenpen sioenen kennen. De Nederlandse ambtenaren, in dienst van de Europese gemeen schappen, hopen dat aan ieze wijzi ging in hun status nog iets zal wor den gedaan of de gevolgen zullen kunnen worden verzacht. Het is onbekend, hoe groot het aantal ambtenaren is dat op non- activiteit is gesteld. De data van ontslag variëren, omdat deze af hangen van de afloopdaium van de termijn van non-actief. Tot nu toe is door de Nederlandse regering het standpunt ingenomen, dat, zolang de Europese instellingen nog in wording waren, zoveel moge lijk hulp geboden moest worden. Zij gaf dan "ook verscheidene ambtenaren emge muien aether elkaar verlen ging van hun periode van non-actief, telkens met een termijn var; een jaar. Aangezien nu echter aangeno men kan worden dat de Instellingen „volwassen" gewerden zijn, wordt een verlenging nu niet meer toegestaan. Het gevolg hiervan is, dat de betrok ken ambtenaren nu ontslag uit over heidsdienst Hebben gekregen. Advertentie IM. Advertentie LM. denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37,50 PfflllPS en nimmer row of schroot Hat b da HoaaswaS» dia-A# (Van een onzer verslaggevers) De bemanning van de kleine Gro ninger kustvaarder die drie weken geleden in volle zee machineschade kreeg en door een Engelse torpedoja ger de Ierse haven Londonderry werd binnengesleept, heeft een paar moeilijke weken achter de rug. De eigenaar van de 197 brt. ree ton grote Friedi, de Delfzljlse caféhouder H. Zweep, raakte door pech van zijn schip in zulke zware financiële moei lijkheden, dat hij zijn bemanning, waaronder een vrouw, aan naar lot moest overlaten. Hij stuurde geen geld. Noch voor de reparatiekosten, noch voor de _be- maajjjjjg dia ai vrij sptwgg door het voorraadje levensmiddelen heen was en werd overgeleverd aan de goedgun stigheid van de Ieren. Dank zij het ingrijpen van de Nederlandse consul zijn de beman ningslede» op lit ogenblik op weg naar Nederland, Zij zijn aan boord genomen van Hr. Ms. onderzeeboot- jager Drenthe, die te» noorden van Ierland met de Karei Doorman deel nam aan de oefening Sharp Som. 4. De Drenthe wordt, morgen In Den Helder verwacht. De bijna dertig jaar oude Friedi, het scheepje werd m 1930 gebouwd op de erf Gideon m Groningen, ligt nog m Londondeiry, Wat ermee ge beuren moet, weet niemand, wel worden tr pogingen ia het werk ge steld om geld bijeen te brengen voor de noodzakelijke reparaties. Dj heer Zweep m Delfzijl was 'niet thuis', toen wij hem om inlichtingen wilden vragen. Zijn echtgenote wist van niets. De cargadoor, de firma Maritima in. Delfzijl noemde het een hopeloze zaal: Ook Maritima krijgt nog geld van de eigenaar van de Friedi, Deze zaak is echter niet van plan zich nog verder met de Friedi te bemoeien. Het ziet er dus naar uit, dat het schip in Londonderry aan de ketting zal worden gelegd. De bemanning, the enkele weken op een houtje heef' moeten bijten, kan ten minste Sm* terklaas tliui» varen gegeven richting afdwaalden. Er zou geen paniek zijn ontstaan, kunst matige ademhaling zou met zijn toe gepast, braakvenschijnselen souden met zijn geconstateerd. t'oigens de militairen kwam echter een aantal van hen In moeilijkheden doordat zij aan de kop van de rib in te diep water en in de stroom raak ten. Zij houden vol dat er wel dege lijk militairen kopje onder zijn ge- gaan en achteraf onwel zijn gewor- 3. De houding van de luitenant: staatssecretaris Calmeijer stelde in zijn antwoord, dat de luitenant de troep heeft toegesproken en erop heeft gewezen wat de gevolgen kun nen. zijn van het niet opvolgen van gegeven orders. Van een spijtbetui ging of excuses zou geen sprake zijn. De militairen van het bataljon hou den echter staande, dat de luitenant in liet mis te erstane woorden zijn excuses aan de troep heeft aange boden. Slechts wat betreft de toespraak, die cis bataljonscommandant luite nant-kolonel Kroon drie dagen na de oefening heeft gehouden, stemmen de lezingen volkomen overeen. Het is dus wel duidelijk, dat overste Kroon met heeft gezegd, dat in Rusland bij oefe ningen altijd soldaten verdrinken. (Van een onzer verslaggevers) De Amerikaanse zakenman L. E. Detwiles: te New York en Yerolme's Verenigde Scheepswerven te Rotte-, dam hebben de Amerikaana-Europese Transportmaatschappy opgericht, ge vestigd te Den Haag De nieuwe n.v. stelt zich ten doel net vervoeren van passagiers en vracht ter zee en door de lucht en m verband daarmee het aan en verkopen van schepen en andere transportmiddelen. Dok de huur en verhuur en de exoloi- iatie van transportmiddelen en van aavenetablissementen en bovendien het drijven van handel wil de n.v. voor haar rekening nemen. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt S miljoen gulden, verdeeld m 5000 aandelen van 1000 waarvan 1000 aandelen door de oprichters zijn volgestort. ïn de raad van beheer hebben o.a. zitting prof. mr. P. S Gerbrandy, C Veroime (voorzitter) en L, E. Detwiler. De meerderheid van de leden van de raad van beheer- moet de Neder landse nationaliteit bezitten en in Ne derland woonachtig zijn. Het Russische Mad Moskou- Avond heeft de praktijken van han delaars op een zwarte automarkt m de Russische hoofdstad aan de kaak gesteld. Niet zelden gaan daar gele genheidskoopjes voor meer dsn de nieuwprijs van de hand. Advertentie I-M Lijm cn plak alles met ln deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk tonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Binnenhof, 27 nov. De Tweede Kamer heeft gisteren besproken wel ke kansen er nog zijn voor mr. Cals, de katholieke minister van Onderwijs, om zijn wetsontwerp waarin een ver nieuwing van het voortgezet onder wijs wordt voorgesteld, door het par lement te krijgen. Alleen de twee grootste partijen Katholieke Volks partij en Partij van de Arbeid zijn berei" mr. Cals royaal te steunen, maar de samenwerking tussen deze twee is voorlopig verbroken. De pro testanten en liberalen, die samen een meerderheid in het kabinet-De Quay hebben, zijn zeer kritisch. Pater Stokman (KVP! zei gisteren, in het debat over de begroting van Onderwijs, dat minister Cals als hij volgende week antwoordt er goed aan zou doen te onthullen welk akkoord er tijdens de formatie-bespre kingen van dit voorjaar werd bereikt over het ontwerp van wet, bijgenaamd de 'Mammoetwet,' tussen de fractie leiders van de Katholieke Volkspartij, de Antirevolutionaire Partij en de Cbristelijk-Historische Onie. Minister Cals had ever tevoren met de inter ruptie, dat hij 't akkoord op schrift had, de antirevolutionair Roosjen ln de war gebracht. De Volkskrant van 27 november 1959 Be droogte in de Chinese pro vincie Hoenaa heeft grote schade aangericht, meldt. radio-Peking. Het heeft sinds juni met geregend De gehele bevolking is gemobiliseerd om de schade zoveel mogelijk te beper ken. Advertentie LM Er ii nauwelijks een prettiger, practiseher geschenk denkbaar: zo'n sierlijk, stijlvol KIENZLE- etuiwekkertje! Een geschenk, waar u eer mee inlegt, dat altijd van pas komt, dat de goede gever jarenlang in prettige herinnering houdt. En: 't is van Kienzie - dus „op de minuut"! Jn veig kleuren en uitvoeringen,v,a. 19.. Verkrijgbaar in iedere goede barlogezii, NEW YORK (Reuter) De beheer; commissie van de Verenigde Jfati; heeft gisteren unaniem aanbevole de datum waarop Italiaans Somnl land onafhankelijk wordt met ee half jaar te vervroegen tof l iü 1S50 vait Ceta-Bever Io Oude Tonge op Overflak- kee krijgen ze een Willy Alber- ti-complex: komt-ie wel of komt-Ie niet? De gevierde zanger heeft er zelf nauwelijks enig idee van hoe ze in Oude Tonge met hem opstaan en naar bed gaan. Maanden geleden sloot de plaatselijke winkeliersvereni ging (OTW) een contract af met een theaterbureau in Til burg. A ralson van een slordige vijfduizend gulden zou Tilburg een groep van zeventien ge vierde artiesten contracteren voor het jaarlijkse 'daverende cabajretprogramma' van - de OTW. Willy Albert! (Una Mar- cia in fa en Piove) zou DE STER van de avond zijn. De negen winkeliers van OTW wreven zich vergenoegd in de handen. Bij aankoop van 100 gulden in hun zaken te besteden in ongeveer zes we ken tijds reikten ze een toe gangsbewijs uit voor 7, 8 of 9 december (twee voorstellingen per avond) en een voorzichtige schatting leerde, dat men ge rust op 2000 feestvierders mag rekenen. Toen kwam de jobstijding van Philips' Phonografische Industrie: Willy Albert! moet op 8 december met de boot naar Amerika voor een concert in de wereldberoemde Carne gie Hall en contracten voor radio en TV en zal dus niet naar Oude Tonge komen. t 'Kijk,* zegt de heer A. C. Karsbergen van de reclame- commissie van OTW, 'kijk, als die jongens van Philips die zaak nou es 'n beetje char manter hadden aangepakt, dan was er met ons te praten geweest. Maar ze stelden ons voor een voldongen feit. Weet je wat ze zeiden? Ze zeiden: U moet er rekening mee hou den, dat wij Philips zijn! Toen heb ik gezegd: En u moet er rekening mee houden, dat wij de Oude Tongse Winkeliersver eniging zijn. W(j voelen ons niets minder!' *Kijk es, wij hebben met ge luidwagens rondgereden en een geweldige campagne ge voerd, die ons alleen al twee en half duuzead gulden heeft gekost. Wij maken ons be lachelijk als-ie niet komt.' Oude Tonge nam de advo- vaat mr. J. Ph. Lelyveld in Middelhamis in de arm, want een contract, zeiden ze, is een contract. Heftige telefonades tussen Middelhamis en Phi lips hadden tot gevolg, dat er donderdagochtend bij mr. Le lyveld een persoonlijke brief van Willy Albert! binnenkwam, waarin de zanger (met veel hoogachting) aankondigde, dat hij wél komt en op 10 de cember naar Amerika vliegt. Mevrouw Van Kempen van Van Kempens Woninginrich ting is een van de weinigen die een klein beetje compassie met Willy heeft. 'Toch erg voor zo'n man, dat-ie over z'n eigen tijd geen baas meer Is. Nou moet-ie vliegen en misschien houdt-ie niet eens van vlie gen!' Maar de vrouw van Piet Fa- bert, de manufacturier, zegt fel: 'Nou, dan is-ie d'r toch zeker nog eerder dan met de boot! Hij mot kommen, hij is hier gepacht. We zullen "m nooit prijsgeven, hij zal kom men! Is me dat 'n spannende tied, ik wor d'r ziek van!' Albert! heeft dus gezegd dat- ie komt. Maar in Oude Tonge zijn ze niet eerder gerust voor ze Willy zien. Want hebben de heren van Philips niet drei gend gezegd: Jullie zullen nog veel moeilijkheden krijgen! 'U denkt, toch niet/ vraagt Karsbergen, 'dat Alberti expres vals gaat zingen?' Tussen Den Haag en Rotterdam botert het niet in de ambtenaren- kwestie. Ogenschijnlijk ligt het probleem simpel. De Maasstad heeft een schreeu wend tekort aan technische ambtenaren. Den Haag heeft er genoeg, maar niet voldoen de werk. Op wethoudersniveau is toen de gedachte geopperd, op basis van vrijwilligheid een aantal technische ambtenaren aan Rotterdam uit te lenen. Rot terdam maakte een (onbe scheiden) verlanglijstje op, waarop maar liefst 110 uiteen lopende vacatures voorkwa men, variërende van architect tot bouwkundig opzichter. Van dit verlanglijstje is Den Haag geschrokken. Men kent de zuigkracht en de voortva rendheid van de Rotterdam mers. Maar de deplorabele financiële positie van de Hof stad maakt het probleem nog klemmender, want Rotterdam is bereid, Den Haag een be hoorlijke vergoeding te be talen. De directeuren van de be drijven in Den Haag talmen met het indienen van hun lijsten met gegadigden. Ze vre zen, dat ze hun kostbare tech nisch krachten (die goud waard zijn als er weer voldoen de geld voor werk is) nooit meer zullen terugzien. En offi cieel heet het, dat er bü de Hagenaars weinig animo be staat om in Rotterdam te wer ken. Zo ziet u, dat simpele din gen vaak niet simpel liggen. Het ziet ernaar uit, dat éen aantal Haagse ambtenaren voorlopig duimen b lij v e n draaien. Rotterdam ziet het knarsetandend aan. Een bedrijfsarts krijgt ter keuring een man in zijn spreekkamer, wiens volledig gebit nog maar uit twee eenzame voortanden bestaat. De dokter, die zijn gast op z'n gemak wil stellen, zegt bemoedigend: 'Jong. daar moet je es wat aan laten doen. Je lijkt wel een konijn!' Waarop de man slagvaar dig: "Mag ik wel oppassen dat ik de kerstdagen haal!' WILLY LEVIS

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2