Raadsleden kwamen weer aan WD-fractie'Directe invloed van mens' wint beker derde maal Aparte sfeer werk van Zweedse prins Zeven maanden geëist voor valse inlichtingen WALB0-TM Mr. Engelsman over commissies van bijstand 64.65.0 (3 lijnen) 'Handhaaf eigen visie gemeente' Kerstviering NV V-vrouwen Bejaarde vrouw onder bromfiets Schaaktoernooi 'Zwarte PaarcI' Fractieleider CHU:'Te hoge subsidies' Expositie in Prinsenhof Brandende.; brommer Eerste paal Deense huizen 21 december Texïieloorlog in Schoonhoven HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 DECEMBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Nadat de wethouders vrijdagavond de algemene beschouwin gen hadden beantwoord, was gisteravond weer de beurt aan de raadsleden. Verschillende punten kwamen daarbij nog eens uit voerig aan de orde. De heer H. B. Engelsman (arb.) toonde waardering voor de vorm en inhoud van de toespraak van de heer K. J. Dominicus, voorzitter van de antirevolutionaire fractie. 'Ik noteer met in stemming zijn suggestie om aan de commissies van bijstand meer bevoegdheden toe te kennen. Is deze gedachte niet aan trekkelijk wat de sportraad betreft?' Busroute „De verandering van de route van bus 40", zo zei de fractieleider van chiedammers j elkaar onder JP.Reynart: Nota's Jaarvergadering van Lasclub Schiedam Liberalisatie Hoger contingent SWS&OVIioiidt oliebollenmars Burgerlijke Stand Schoorsteenbrandje Hoewel men het werk van prins Eugène van Zweden, waarvan een deel tot 15 februari in het museum Het Prinsenhof te Delft is te zien, niet kan vergelijken met dat van zijn bekwamere tijdgenoten in landen als Frankrijk en ook Nederland, vindt men er toch een eigen sfeer in, die v?el karakteristiek is voor de Zweedse schilderkunst.Evenals velen van zijn landgenoten heeft ook prins Eugène, die van 18651947 leefde, getracht het zo uiteenlopende licht, de wisselende stemmingen en de van fel tot vaag variërende kleuren van Zweden weer te geven. Contactavond van vogelliefhebbers Automobilist wilde water inrijden - poging tot doodslag? Brandend sterretje verwondt duim baby Damclub Schiedam' Meisje onder auto Esperanto-agendo De heer Engelsman zou geen be zwaar hebben tegen de instelling van een commissie ad hoc, die de werk zaamheden van de commissies eens nader zou beschouwen. „De nota's dienen een algemene beleidslijn uit te stippelen. Het is onbegrijpelijk, hoe de burgemeester zich kan voorstellen, dat goed voor bereide nota's zonder meer voor ken nisgeving zouden worden aange nomen". Advertentie LM. tniII11llll!UJII[IIUIIIIIIII!liilllllll!l!tIIIII!!illl!!lin!iill!iIIItlllI|!illiIlit(f{i De begrotingsvergadering van gis teravond was omgeveen door plezie rige gebeurtenissen. Voor de aan vang werd door de Schiedamse Ge meenschap een kleurig bloemstukje voor de burgzemeester op tajel ge plaatst bij wijze van gelukwens met het bereiken van de 80.000 inwoners en direct na het begin van de ver gadering werd burgemeester Peek "namens de raad gelukgewenst met zijv. zestigste verjaardag, die hij zon dag heejt gevierd. fta afloop van de raadsvergadering ten slotte was er een gezellige bij- eenkoust van het gemeentebestuur, enkele hoofdambtenaren, hoofden van diensten en vertegenwoordigers van de pers in Europoort. Men bleef daar tot lang bij middernacht bij een in een feestelijke stemming: al lemaal ter ere van dat-cijfer 80.000. (Van een onzer verslaggevers) De fractieleider van de KVP, de heer J. P. Reynart, drong er nog maals op aan, dat de gemeente een eigen visie zou handhaven en haar belangen niet ai te zeer in de waag schaal stellen. Hij informeerde naar de mogelijk heid met de sanering van de Gorzen een begin te maken, als straks wo ningen moeten worden afgebroken voor de bouw van de buitensluis. De heer Reynart verklaarde, dat zijn fractie gaarne zou meewerken aan verbetering van de routes der bussen. Hij had met intense belang stelling het betoog van wethouder Sabel beluisterd en verklaarde zich voor het instellen van een onderzoek door het ETX. de PvdA, „zal vooral van betekenis zijn voor Nieuwland-Oost. Zo gezien echter krijgt mijn suggestie om bus 39 aan het eind van de Troelstra- laan niet links- maar rechtsaf te laten rijden, betekenis". De heer Engelsman herhaalde zijn voorstel om ten einde tegemoet te komen aan de wens, die herhaalde lijk door Vlaardingens burgemeester is uitgesproken een van de bussen uit Vlaaxdingen. van Wilton als snel- dienst meteen naar de Broesvest te laten rijden. „Ik heb er na uw uiteenzetting be grip voor, dat u het verstrekken van inlichtingen over Rijnmond wilt uit- estellen tot uw nieuwjaarsrede", zo zei de heer Engelsman tot de burge meester. Hij noemde het verheugend, dat de heer Van Woerkom (v.v.d.) thans net meer onverschillig stond tegen over de kwestie Rijnmond. „De heer Van Woerkom is nu langzamerhand zo bevreesd voor „Groot-Rotterdam", dat hij een negatief standpunt heeft ingenomen. Wat stellen wij in de waagschaal van detgene, wat essentieel is voor Schiedam?" zo vroeg de heer Engels man zich. af. „Een aantal taken in dit gebied kunnen naar onze mening alleen gemeenschappelijk worden uit gevoerd. Dit zou geen opoffering van Schie- damse belangen betekenen. Het vor men van een passend bestuursorgaan voor dé bovengemeentelijke taken, is ons inziens dringend gewenst. Ook op internationaal gebied wint de in tegratiegedachte terrein en zijn daar door nieuwe organen ontstaan". De heer Engelsman noemde rechtstreekse verkiezingen In één kiesdistrict nodig. De heer Engelsman meende, dat het nieuwe plan voor het recreatie oord Brielse Maas Dog voldoende aantrekkelijk was om de medewer- king van Schiedam te handhaven. Tot wethouder Th. J. L. van ac Berg, die volgens de heer Engelsman nog steeds een afwijzende houding aanneemt tegenover nota's, zei het socialistische raadslid, dat de burgerij er recht op heeft door een openbaar debat in de raad op de hoogte te komen van belangrijke kwesties, Mr. Engelsman toonde zich dank baar voor de positieve formulering, die wethouder Van Kinderen had gegeven over de noodzaak van woningwetbouw. De socialistische raadsfractie meen de. dat een uitgave van 46.000 voor een rapport van de ET1 over het be- jaardenvraagstuk verantwoord is tegen de achtergrond van eventueel te verwachten uitgaven van een haif miljoen per jaar voor de bejaarden zorg. De fractie was tegen verdere sub sidiëring van de gymnasiale afdeling van het St.-Liduinalyceum vanaf 1961. De heer Engelsman wilde in zijn antwoord aan wethouder mr. P. van Bochove blijven ijveren voor het ver krijgen van hogere inkomsten door het heffen van gemeentelijke opcen ten op de vennootschapsbelasting. Reactionair „Nu concreet worden!" zei mr.-En gelsman tot de heer W. Kok (ch.u.i, die gesproken had over overdreven sociale subsidiëring. De heer Engels man. was verbaasd over de reactio naire geluiden van de heer Kok. „Men hoort uit de CHTJ reactinaire én vooruitstrevende geluiden.. Het komt zelfs voor, dat men verdeeld stemt. Maar nooit in deze raad. Het is altijd de heer Kok, die het .woord voert. Dat spijt mij, want het geeft een vertekend politiek beeld. Het os juist de CHU, die het dichtst bij onze partij staat. Het is bijna on begrijpelijk,dat zij een plaats kiest aan anti-socialistische zijde". Mej. G. Burger (arb.) gewaagde 1 van haar grote waardering voor het betoog van wethouder Sabel over de bejaardenzorg. Zij vroeg alsnog of het mogelijk is enkele bejaardenwoningen aan te passen voor behoeftige be jaarden (lage deurknoppen, licht schakelaars, enz). „Ik ben van mening", zo zei mej. Burger in verband met de hoge las ten, die de plannen voor de bejaar denzorg met zich gaan brengen, „dat de bejaarden dat half miljoen meer dan waard zijn. Ze zijn voor een groot deel afkomstig uit onze stad en heb ben bijgedragen tot de bloei van Schiedam". De Vrouwenbond van het NVV houdt woensdag 23 december om twee uur en om acht uur in het Volksgebouw een kerstbijeenkomst, j Eigen leden zullen onder regie van P van Leeuwarden het toneelspel i „Het Kerstavondgeheim" opvoeren, j 's Middags treedt K. van Wingerden op als spreker, 's avonds J. Witte- I veen. i De NVL (Nederlandse Vereniging voor Lastechniek), afdeling Zuid- Holland, Lasclub Schiedam, komt woensdag in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen in Jaarvergadering bijeen. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend de heren A. Kiein, voorzit ter en N. v. cl. Anker, algemeen secre taris. Ook zal de film „Stalen ade ren" vertoond worden, die hiertoe is afgestaan door Mannesmann N.V. te Rotterdam. Een van de werken van prins Eugène van Zweden, die in Het PrinsenhoJ te Delft te zien zijn. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. J. van Woerkom (v.v.d.) legde fer nogmaals de'hadruk op, dat men bij het overwegen van gemeenschappelijke regelingen, Rijnmond bij voorbeeld, de zelfstandigheid van de- gemeente góéd-in het oog moet houden. ,De heer Engelsman spreekt over een groter geheel; wij houden het voorlopig, liever op de directe invloed van de; ment op de gemeentepolitiek". Doordat de 72-jarige voetgangster J. v. G.—v. d. A. onvoorzichtig over stak werd zij aangereden door de 52-Jarige bromfietser M. M. Beiden werden tegen de straat gesmakt. Mevrouw van G. liep een lichte her senschudding en een rechteronder- beenfractuur op, terwijl de brom fietser een' gebroken kult- en scheenbeen kreeg. Zij zijn beiden in het Gemeente Ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. DINSDAG Bioscopen; MONOPOLE: De zwarte schorpioen, 2, 0 en 9.15 uur, PASSAGE: Das Dretm&derlhaus, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen; 8TEDELIJK MUSEUM: „Do collectie H, L. Straat". Diversen: MUSIS SACRUM: feestavond Willem de Zwljgerschool. 7.30 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Et Labora, kerstviering. 8 uur. VOLKSGEBOUW, Coöp. DES, leden raad, 8 uur. Apotheek: Rembrandt-Apotheek, laan 5. Rembrandt- WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Do zwarte schorpioen, 2. 7 en 9.15' uur. PASSAGE: Das Drelmêderlhaus, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: H. L. Straat". ,De collectie Diversen: MUSIS SACRUM: feestavond Willem de Zwljgerschool, 7.30 uur. AMSTELBRON: r.-K. Vrouwengilde, 8 uur. COMENIUSSCHOOL B: klasse-ouder- avontj, 8 uur. <SttR. SOC. BELANGEN: Lasclub 8chledam. lesing met film, 8 uur. WIJKCENTRUM: R.-K. ClubhuU- Wcrk. toneel, 8 uur. Apotheek: Rembrandt-Apotheek, Rembrandt- laan. 5. Zijn fractie wilde m?t het bepalen van een definitieve mening over Rijn mond wachten tot het verschijnen van de beide rapporten. „Ik had van het college meer se rieuze aandacht venvacht voor sug gesties uit de raad", zo zei de heer Van Woerkom en daarbij doelde hij op zijn voorstel tot het doen verrijzen van een nieuw politiebureau, waarin bij voorbeeld ook de brandweer on derdak kon vinden. „Ik blüf aandringen op een basis plan van datgene, wat Schiedam In de toekomst staat te doen. Zonder zo'n plan is het niet mogelijk de draagwijdte van onze beslissingen te overzien," meende de VVD-fractielei- der. Hij betuigde insteir.rr'ng met de heer Engelsman, waar het om de tijdelijke subsidiëring van het r.-k. lyceum ging en met wethouder Van Kinderen ten aanzien van diens standpunt ver de woningwetbouw.. De heer K. J. Dominicus, fractie leider van de ARP, drong opnieuw aan op liberalisatie bij de verhuur van wningen. „Wij verwachten nog veel van uw,vindingrijkheid, als wij zien wat u óp het gebied van bouw- contingenten al voor Schiedam hebt bereikt," zei de heer Dominicus tot wethouder Van Kinderen. HU had met belangstelling naar de betogen van mej. Burger en wethou der Sabel over de bejaardenzorg ge luisterd. Hij meende echter, dat het toelaten van anderen dan bejaarden In de bejaardenflats bedenkingen op- Voor de vierde maal organiseert de schaakvereniging „Het Zwarte Paard" ter gelegenheid van de jaarwisseling een schaaktoernooi met drie ronden, namelijk op de zaterdagen 2, 9 en 16 januari, aanvang half drie. De wedstrijden worden gespeeld in het clublokaal in het wijkgebouw van de Ned. hervormde kerk aan de Nieuwe Maasstraat (tel. 66412). Het clublokaal is te bereiken met lijn 1, eindpunt Schiedam, of met bus 44 naar het station. Daarna in beide gevallen overstappen op bus 41. Deelneming is opengesteld voor clubschakers, hoofd-, eerste, tweede, derde en vierde klasse, en hulsscha kers riep. De heer Dominicus achtte, .de uitgave voor het ETl-onderzoek min of meer overbodig. Hij bestreed enkele cijfers uit de begroting voor de technische bedrij ven. Hij vond, dat men hiermee aan leiding gaf- tot „relativering van 'het vertrouwen van de raad in'het col lege."' - De heer B, E. Colié (c.p.n.) waar deerde de opmerking van wethouder Van Kinderen, dat hij zal trachten voor Schiedam een hoger bouwcon- tingent te verkrijgen. „Laat de sport- nota zo snel mogelijk verschijnen," drong de heer Colié aan. Hoewel hij eerst geschrokken was van de uitgave van 46.000, die het ETI-onderzoek zou vergen, was de heer Colié toch tot de conclusie ge komen, dat de resultaten zeer waar devol zouden zijn. Hij kwam nog eens terug op zijn verzoekenmet betrekking tot. liet onderwijs voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden' en voor v.g.l.o. (Van een onzer verslaggevers) De heer W. Kok (c.h.u.) was van mening, dat enkele subsidies percen tueel te sterk waren verhoogd. De heer Kok geloofde ook, dat wethou der Sabel zich te gemakkelijk af maakte van zijn belofte ten aanzien van de Prinses Ireneschool, waar men niet over ruimte voor recreatie beschikt. Hij noemde de uiteenzettingen met betrekking tot de bejaardenzorg zeer sympathiek, -maar, wat betreft de lasten, te hoog gegrepen. „We moeten cers1: bepalen of Schie dam in staat is tot verlening van de hoge subsidies, die ermee gemoeid zijn. Als dit ook maar enigszins twij felachtig is. moeten we vast beginnen met het treffen van voorzieningen zonder ETI-rapport." „Is het niet mogelijk aan chronisch zieke bejaarden enige steun te doen verlenen door nog vitale bejaarden?" zo vroeg de heer Kok zich af. Hij noemde de voorlichting van het col lege over de uitbreiding van het poli tiebureau niet bepaald stijlvol. Wat betreft de suggestie van de heer Engelsman ten aanzien van de gemeentelijke opcenten van de ven nootschapsbelasting: de heer Kok vond, dat wat deze belasting betreft de grens wel is bereikt. En al zou de belasting, niet verhoogd behoeven te worden, naarzijn mening zouden de betalers van de vennootschapsbelas ting zich toch gedupeerd voelen. „De. OHU is kerngezond", zo 'ver zekerde de- heer Kok'de '.heer '.Engels man, err er heerst'-'geen-'verdeeld heid." Y '':-'?, De wandelsport-vereniging SWS en OV organiseert 20 december haar derde oliebollenmars. De< start vindt plaats in het gebouw van het Rode Kruis,aan de Lange Nleuwstraat 197 in Schiedam om tien uur 's morgens. Men kan zich laten inschrijven aan het. secretariaat, Pro'. Kamerlingh Onneslaan 107b in Schiedam. Na het volbrengen van de tocht krijgen de deelnemers oliebollen. De afstand be draagt 12 km. SCHIEDAM. GEBOREN: Ntco- laas W, z v A de Jong en H L C Geveke; Cornelia'P A M, d v P J R van de Pol en W J T M Buijs; Bar nardus P, z v L W Baartma.ns en G Müller; Pieter, z v C E W Gouw en J A Touw; Pieter, z v P Both en A Heldevop; Pieter J, z v J Pronk en C Boogaart; Johannes'W, z v A H Zwanenburg en P M G de Wolf. OVERLEDEN: C Kok, 61, echtg v H Oosthoek. In het kader van de Luifel-Beker serie zijn gisteravond in het clublokaal van RES de eindwedstrijden gespeeld. Deze vereniging, die reeds twee maal achtereen deze prachtige beker had gewonnen, heeft kans gezien in de gespeelde beslissingspaf tij en met haar B- ploeg voor de 3e maal in successie winnares te worden, waardoor zij eigenares van de Luifel Beker is geworden. Om de Ie (luifelbeker) en 2e prijs ging het in de eindpartijen tussen de ploegen van Karseboom A en RES B. De spelers bleken goed tegen elkaar te zijn opgewassen, omdat elk team uit vier gespeelde partijen 4 winst punten wist te behalen. Uiteindelijk moest het behaalde percentage van de gemaakte caram boles de doorslag geven. Dit bleek voor RES B het gunstigste te zijn, nl. 96,2 pet, waar tegenover Karse boom A slechts 85 pet. kón plaatsen en op eervolle wijze de tweede prijs behaalde. In drie van de vier gespeelde par tijen bleken de spelers goed tegen eikaar te zijn opgewassen en was het tekort aan caramboles bij de verlie- Men kan zich laten inschrijven bij j zCrs n;et zo groot. Alleen de partij ifVphstis A. V&H der Wftl« BlC»Cr" i tinntinnilrcTIo ririjc t'iol rnnJ* ÜB secretaris A. H. van der Wal, Bicker- straat 8a, Rotterdam en bij voorzit ter A. van Bommel, J. A. Alb. Thijm- straat 34b; penningmeester C. van Meerendonk, Beterlandsestraat 25b; wedstrijdleider K. Westen Hagas- straat 80c, en het vijfde bestuurslid P. v. d. Kraan. Havendijk 208b, allen te Schiedam. De inschrijving sluit woensdag 30 december. In het pand Mariastraat 39a, be woond door H. S., is gisteravond een schoorsteenbrandje ontstaan. Het brandje werd veroorzaakt door een vuile schoorsteen. De brandweer on der leiding van de heer Keuzenkamp heeft het vuur met de ramemeur be dwongen. Er is geen schade. HenderiksDe Grijs viel voor de Karseboom verbazend tegen. Henderiks bleek een off-day te hebben en kon niet goed in zijn spel komen, hetgeen wel aangetoond is door zijn hoogste serie van slechts 9. Toen zijn tegenspeler De Grijs zijn 130 caramboles bijeen had, no teerde Henderiks slechts 86 in 46 beurten bijeen gestoten. Karseboom had van Henderiks wel een over winning verwacht en was dit zo ge weest, dan was Karseboom voor een jaar in het bezit geweest van de lui felbeker. Om de 3e en 4e prijs kwamen de ploegen van RES A en Karseboom B tegen elkaar uit. RES A won drie van de vier gespeelde partijen en legde beslag op dé derde prijs. Alleen Edelenbos was niet zo goed in con ditie en verloor zijn partij tegen Pen ning met een tekort van twaalf ca ramboles. De uitslagen zijn ais volgt; Om de le en 2e prijs: Karseboom A-R RC Q 44 v. d. Giessen 90 90 56 8 1.60 De Jong 100 93 56 12 1.66 Henderiks De Grijs Krommenhoek J. Frederiks Mandemaker G. Frederiks 130 130 90 50 70 90 86 130 50 44 63 90 46 46 51 51 43 43 9 14 5 5 6 16 1.86 2.82 0.98 0.86 1.46 2.09 Om de derde en vierde prijs: RES AKarseboom B 62. Van Haasteren 100 100 Leenaerts Verbrugge De Graaf Edelenbos Penning Bakker Leenderts 90 78 150 130 70 80 60 90 150 111 58 80 60 75 42 42 43 43 55 55 42 42 9 8 24 10 6 7 10 2.38 1.85 3.48 2.58 1.05 1.45 1.42 1.78 Dat is hem vaak ook wel gelukt, maar op hetzelfde ogenblik, dat hij zijn doei bereikte, bewees hij, dat het Zweedse landschap zich moeilijk zo niet onmogelijk in een eigen visie Iaat voegen: liet worden óf schier fotografische weergaven óf roman tische, romantiserende voorstellingen, die behalve iets onwerkelijks ook iets onwezenlijks hebben. Hiermee wil ik bepaald niet zeggen dat deze schilderijen weinig waarde zouden hebben: ze zijn alleen zeer ongelijk en de persoonlijkheid van de maker gaat geheel schuil achter de dwingende kracht van het land schap. Zozeer is de schilder door de va derlandse eigen aard geboeid, dat hy zelfs als hij Spanje, Italië of Frank rijk bezoekt, het licht en de kleur van Zweden met zich meeneemt. Het resultaat is dan wel vaak, in overeenstemming niet het land zelf, tot uitersten geneigd: soms. is de kleur fel i en .zijn de lijnen scherp ais;, 'in de zomer óf na sneeuwval; dik wijls verdoezelende. contouren en zijn er geen kieurën maar uitsluitend tussentinten: dan bevangt ons bij het aanschouwen vandit werk de her-' innering aan verhalen over de Go denschemering of het doet ons den ken agn Gösta Berling pf Niels Hol- gersons wonderbare reis. Een enkele keer komt dan echter ook wel de valse romantiek van de Scandinavische best-seller om de hoek kijken. Of men droomt weg bü de zee en de meren, de berken en de ver-, scholen huizen, de sneeuw en de dooi. de rotsen, die zo fel uit het groen op kunnen steken als vijan dige vuisten, en de zondige heu vels. Ik geloof, dat dit wel voor een tr=wl ons de weg wijst naar de manier, waarop deze schilderende prins zijn vorm vond. Hij hieid hartstochtelijk Tot het uitreiken van de prijzen is het niet gekomen, omdat tot verwon dering van alle spelers, geen enkele districtsbestuurder aanwezig was, om zulks, zoals gebruikelijk, te doen. Het uitreiken van de prijzen zal dus op een nader te bepalen datum mpeten geschieden. Uit biljartkringen was er zeer veel belangstelling voor deze spannende eindpartijen. Na een bestuursvergadering waren de leden van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers gisteravond in het Volks gebouw voor een contactavond bij een. De grote tentoonstelling, die in voorbereiding is en die gehouden, zal worden van 9, t.m. 17 januari van net volgend jaar, maakte wel. het voor naamste punt van de besprekingen uit. Men is reeds tot een taakverdeling gekomen en wil ook ditmaal de Ko renbeurs tot een waar vogellustoord inrichten. Ook nu zal de gemeente lijke plantsoenendienst weer de vol ledige medewerking verlenen om dit te ver wezenlijken- Deze grote, expositie zal tevens een brok propaganda worden voor deze zinvolle en mooie vrijetijdsbesteding. (Van een onzer verslaggevers) Met een forse ruk aan het stuur van een auto, die recht op het water van de Zeelandhaven, te Bergen op Zoom afreed, redde de heer V. uit die plaats op de avond van 16 september het leven van zijn vrouw, zich zelf en de 28-Jarige groothandelaar J. L. O. De laatste bestuurde de auto, waarin zij met zijn drieën zaten, en wilde door in de haven te rijden een einde maken aan het leven van zijn medepassagiers .en zich zelf. Ten minste,, deze indruk kreeg V. op dat moment, en een paar dagen later ver telde hij dit ook aan de politie. Voor de Bredase rechtbank, die gis teren V. hoordé als getuige In de zaak tegen O., die terechtstond op be schuldiging van poging tot doodslag, was V. minder positief in zijn bewe ringen. Hij zei nu niet meer 'de in druk te hebben dat O: bewust op de haven af was getreden: de groothan delaar was in die tijd overspannen. Een gedeelte van deze zaak werd achter gesloten deuren behandeld, omdat er sprake zou zijn geweest van een verhouding tussen V. en de vrouw van O, De officier van Justitie achtte po ging tot doodslag bewezen, en eiste tegen O. die sinds oktober in hechtenis wordt gehouden een ge vangenisstraf van twee jaar met af trek. van dit land, dat door zijn ligging en zijn gesteldheid schier ontembaar is, dat zich zelfs in zijn liefelijkheid vaak onherbergzaam voor kan doen, dat de mens zo duidelijk overheerst. Hij trachtte het te vangen met al de grafische en picturale kunde waarover hij beschikte, doch het land ving hem en liet hem niet los. Wellicht voor de mens, de schil- der, die deze Eugène. was, niet eens zo'n onaangename verhouding, een bloeiende samenleving, zij het dan ook, dat de herhaalde pogingen weer te geven wat hij zag en dan te ondervinden, dat. het óf anders was óf slechts een weergave, hem wel eens ontmoedigd moeten heb- ben. Dat blijkt uit die verschillende we gen, langs welke hij zijn onderwerp benaderde, wegen die echter tot 1947 toe nooit naar modernere opvattin gen .dan het Franse impressionisme en- een heel.vage»«amet>:tot uiterst voorzichtig kutfisme-leidden.' ,Doch welke wegohij.-. ook betrad, steeds lokte de eeuwig vluchtende geliefde in het verschiet, net zo ver buiten zijn bereik, dat de 'greep' op het doek slechts een flauwe schaduw Is van het oorspronkelijk. Of mis schien geen flauwe schaduw, - mis schien juist te, eerlijk, te liefdevol weergegeven, te weinig vermalen, ge broken en opnieuw geschapen dooi de verbeeldingskracht van de kun stenaar. R. BLIJSTRA De vier maanden oude Alma K. uit Rotterdam kreeg gistermiddag een ernstig gewond duimpje, toen ee.i paar jongens in. het postkantoor te Schiedam met brandende sterre tjes aan het gooien waren en een van de sterretjes in de kinderwagen terechtkwam. De GG en GD heeft de baby ter plaatse verbonden. De jongens zijn vanmorgen naar, het hoofdbureau van politie gebracht, waar zij onderhouden werden over hun Onvoorzichtigheid. Donderdagavond speelde damclub „Schiedam" te Rotterdam tegen Con stant 3. Schiedam ging recht op de overwinning af en won onbedreigd met 137. De persoonlijke uitslagen luiden: Constant 3.Schiedam": S de BelJ Vrijland 11; J v d Lin denJ de Wilde 11: P D de Regt J C Oninfc 0—2; J Weizenis—L, Vrij land 02: A. de JongJ. Westerveld 02; K. Hulstkamp—J, van Walsum 11; A. Koopmeyer—L. Breevoort hoek 02; J. BotsA. Risseeuw 20; J. E. PuttersC. Sleeuwen- 20; J. AponG. Baatsen 0—2;- to taal: 7—13. De veertienjarige L. A. de B. liep schaafwonden op, toen zij gistermor gen om tien voor zeven op de BK.- laan te Schiedam ter hoogte van de Veenlantstraat werd aangereden door een personenauto bestuurd door de 24-jarige A. M. Het meisje is" per GG en GD naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht, waar zij ter ver pleging werd opgenomen. Jaudon. la 17an de decembro. Klub- vespero. Komima iegado de „Senna- elulo" ce kino v. Gink, Ploegstr.. 19, Estis la lasta kunveno en tlu-ci jaro. DELFT Op de Nieuwe Langedïjk raakte gisteravond de tank van de bromfiets van de heer v. d. Ven uit de Maria Duystlaan 16 in brand. Met' verbluf fende tegenwoordigheid van geest doch niet van gevaar ontbloot, liet de bromfietser de tank leeglopen en wikkelde de tank vervolgens in een zak waardoor het gretige vuur in de kiem werd gesmoord. (Van een onzer verslaggevers) Wegens oplichting eiste de officier van Justitie vanochtend zeven gebruik te. maken van valse informatieformulieren huurkoopover- maanden met aftrek tegen de vijftigjarige koopman H. O., die door eenkomsten tot stand had gebracht. Verdachte trok vroeger informaties op mensen, dié een huurkoopover eenkomst wilden sluiten bij een bu reau, dat soms ongunstiger inlichtin gen gaf dan met zijn ervaring over eenkwam, Hij heeft toen ten behoeve van dc bank. die deze huurkoopaf faires financierde, blanco formulie ren'van dat bureau gebruikt om zelf gunstige ..informaties te geven. Die vervalsing was uitgekomen omdat hij ook goede inlichtingen had verstrekt over een adspirant-koper, die bij de bank als wanbetaler bekend stond. In zijn requisitoir zei de officier, dat door zulke praktijken het fun dament van de kredietwaardigheid werd ondergraven. Erger vond hij, dat verdachte een employé van het informatiebureau ertoe gebracht had de blanco formulieren te ste len en hem door de invulling daar van tot valsheid in geschrifte had aangezet. Mr. X. A. Schuit concludeerde in zijn pleidpoi op juridische gronden tot vrijspraak. Uitspraak op 24 december. De eerste paal voor de eerste „Deense" woningen, die in Nederland zullen worden gebouwd, gaat maan dagmiddag 21 december de grond in. Deze eerste paal zal worden geslagen door mevrouw A. J. Immerzeel-Kop, de dochter van de Viaarding.se ver zetsstrijder Ary Kop, die in 1941 werd doodgeschoten. De eerste Larsen-Nielsen-woningen zullen verrijzen aan de laan in de Vlaardingse Zuidbuurt. die de Ary Koplaan is genoemd. Van de 750 wo ningen. die in Viaardingen zullen worden gebouwd, worden er eerst 540 in uitvoering genomen. Zoals men zich zal herinneren, zal de fabriek, waarin de onderdelen van de woningen vervaardigd zullen wor den, in Maassluis verrijzen. De uit voering van ae Deense woningbouw wordt verzorgd door de N.V. Panagro uit Warmond. Voor de plechtigheid van 21 de cember zijn onder r:r de minister van Volkshuisvesti m belangrijke figuren uit de der-zcementaie en provinciale bouwwereld uitgenodigd. Het stille stadje Schoonhoven, ■wordt de laatste dagen opgeschrikt door felle veldslagen. Nauwelijks be komen van de schrik van de „slag bij Nieuwpoort", door de kring van reclamechefs, is het nu gedompeld in een commerciële strijd: „De tex- tieloorlog". De strijd is ontketend door de Am sterdamse textielfabrikant W. Lam- merts, die met grote advertenties een prijzenslag aankondigde in samen werking met een. aantal confectiefa brieken. In een al vele maanden leegstaand herenhuis op de Haven vestigde hij een verkoopinrichting, die zaterdag Is geopend. Fantastische koopjes zouden er te halen zijn. Zijn optreden is als een bom inge slagen. maar slachtoffers zijn er niet gemaakt, want een Schoonhovens kledingbedrijf, de firma P. J. Groe nen heeft de handschoen, opgeno men en begint woensdagmorgen (de Schoonhovense marktdag) een prij zenslag, waarbij nog voordeliger wa ren worden aangeboden. Zelfs merkartikelen zijn sterk in prijs verlaagd. Intussen Is ook de justitie zich met de zaak gaan bemoeien. De'Economi sche Controle Dienst heeft tegen de heer Lammerts proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. De vestiging in Schoonhoven zou in strijd zijn met de bepalingen van deze wet. De rijkspolitie te Schoonhoven heeft hem geverbaliseerd, omdat hij het pand op de Haven zonder ver gunning heeft betrokken en dus de woonrulmtewet overtrad. en voor het Volk" uit Gouda speelde hierna op vaardige wijze „De in dringster". HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1