Wethouder Sabel: bestudering be W.de Zwijgerschool viert vrolijk feest Boerman (arb.) pleit voor benoemen a voor jeugdza ken DUIVENNIEUWS S&D Oecumenische kerstviering in Julianakerk ANMBbij een Documentaire voor lasclub Schiedam Kinderen door dolle hond gebeten? Mogelijkheid voor pedagogisch centrum 4Lion d'Or nachtcafé VI. 97 liep vast in Oude Haven Weer botsing op rijksweg 16 Papierbrand in schuur chiedammers onder elkaar BWF winnaar eerste ronde in bedrijfs- kla verj aseompetitie TH Delft schrijft 3 prijsvragen uit Examens vormen besluit van verkeerscursus L d H op kerstdagen weer actief Burgerlijke Stand Brand in bakkerij, Veilingnieuws Wisselkoersen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 PAGINA 4 Wantrouwen „De opmerking van de heer Kok," aldus de wethouder, „als zou ik mijn verplichtingen ten aanzien van 1 de j Prinses Irene-ulo-school niet zijn na. 'gekomen, geeft bliik van wantrouwen Sportvelden Wethouder P. van Boehove richt te zich nog eens tot de heer B, E. Collé naar aanleiding van liet te kort aan sportvelden. „Ik geloof, dat we in de toekomst onontkoom baar rekening moeten houden met een gebrek aan expasiemogelJIkheid voor de veldsport in Schiedam,'' meende de heer Van Boehove. Belangstelling „Ik geloof," "zei de wethouder, „dat een dergelijke ETI-onderzoek in het land veel belangstelling zal trekken. Voor zover ik weet is zo'n onderzoek, dat een hele stad be treft, nog niet eerder in Nederland ingesteld. Burgerij PANTALON De Broekenspecialist Scholen Volgende slap Lokaliteiten SOCIALISME EN DEMOCRATIE Begroting voor 1960 werd - na laatste vragen - aanvaard siaal onderricht hebben gehad, naar het Stedelijk Gymnasium zouden gaan. We zouden dan parallelklassen moeten vormen en we weten, wat elke leerling de gemeente kost!" wethouder mr. Th. J. L. van de Berg, de eerste spreker. In ant woord op de vragen naar de taken en bevoegdheden van de commissies van bijstand, merkte hij op, dat B. en W. zich in de commissies oriënteren omtrent hetgeen in de raad leeft. In antwoord op het verzoek van de heer J. J. van Woerkom (v.v.d.) om een basisplan voor Schiedam, zei de wethouder, dat de toekomst eigenlijk wel vast ligt. 'Ik geef er de voorkeur aan de problemen stuk voor stuk bij de kop te pakken. (Van een onzer verslaggevers) De begroting voor 1960 is aangenomen. Op de laatste avond van de behandeling, die in totaal vier vergaderingen vergden, kwamen weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. De heer C, Boerman gaf een zeer uitvoerige uiteenzetting over het jeugd- vraagstuk in Schiedam en ook de heer A. A. Vink (k.v.p.) stelde enige belangwekkende vragen over dit onderwerp. 'Wereldschokkende verschillen heb ik niet geconstateerd,' zei ^gekomen, geeft blijk van wantrouwen in m(jn beleid U brengt dat onder. werp twéémaal ter sprake tijdens een begrotingsvergadering, maar m de onderwijscommissie hebt u er nooit naar geïnformeerd. Vorig jaar vroeg u: Opruiming van het schoolgebouw bij de ulo om een goede toegang te verkrijgen, dat was gerechtvaardigd, en u kreeg een vol ledig antwoord. Maar nu vraagt u: Opruiming van het gebouw en ervoor in de plaats een gymnastieklokaal, waar beslist geen ruimte voor Is. Bovendien weet u, dat erin Den Haag om ieder gym nastiekzaal gevochten moet worden." De heer Sabel merkte tot de heer Collé nog eens op, dat naar een op lossing voor de kinderen op verschil lende scholen, die In aanmerking ko men voor l.o,m.-onderwijs, wordt ge zocht. Het gaat er echter ook om een gebouw te vinden voor dergelijk onderwijs en nog meer; om uitermate deskundig personeel aan te trekken. Wat betreft het opsporen van par tieel gebrekkige kinderen, meende wethouder Sabel, dat dit werk meer op het terrein ligt van een psycholoog dan van een logopediste, zoals mevr. A, Mojl—Lips suggereerde. Hy zou proberen voor enkele uren per week een tweede logopediste aan te stellen, omdat daar inderdaad werk voor is. Tot de heer Dommicus (a.r.) zei de wethouder naar aanleiding van diens kritiek op de begroting voor de We zijn in een kerststemming. En geen icons tr! Want steeds weer ont- tangen w berichtjes over kerstvie ringen en kerstdiensten. Bovendien geurt de Passage naar het dennen groen! Langs de etalages worden de takken gerangschikt. Een echt fees telijke kersttooi, waar iedereen met plezier naar kijkt. Dezelfde Passage-winkeliers, die in deze feestmaand hun winkels versie ren en de Passage verlichten die zelfde winkeliers gaan zich vereni gen. Van de aanstaande vereniging van Passage-winkeliers ontvingen imj een uitnodiging voor een oprichtings- vergadering op 4 januari. De heren willen volgend jaar kennelijk nog be ter voor de dag komen! In Schiedam zal een oecumenische kerstviering worden gehouden. Een •Ned. hervormd predikant, een Gere formeerd predikant, een rooms-ka- thoiick en een oud-katholiek pastoor hebben het initiatief hiertoe geno men. Een oecumenische kerstviering is iets geheel nieuws voor onze stad. In 1953 had een dergelijke bijeen komst plaats in Utrecht en het idee vond spoedig navolging in grote en kleine gemeenten, overal in het land. Verleden jaar waren er in meer dan twintig gemeenten oecumenische kerstvieringen. De vier hallen van het Amster damse RAI-gebouw waren te klein om alle belangstellenden plaats te kunnen bieden; 7300 gelovigen waren er bijeen. In de Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs waren meer dan 8000 belangstellenden verzameld. In Schiedam wordt de oecumeni sche kerstviering in de Julianakerk gehouden aan de B. K.-laan, maan dag 21 december om acht uur. De Initiatiefnemers zijn er van overtuigd dat deze tijd om zulk een gezamen lijke kerstviering vraagt. Zij achten de weken van advent-en kerstmis het meest geschikt om het verlangen naar eenheid te belijden. De ANMB afdeling Schiedam komt vanavond in het Volksgebouw in jaarvergadering bijeen. Aanvang 8 uur. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. Voorzitter A. Teerds en de bestuurders J. Korpo raal, C. v. d. Hoek, J. Veenendaal, J. Warner en B. van Beek zijn aftre dend en stellen zich herkiesbaar. Vier kinderen in de leeftijd van vijftien maanden tot zeven jaar zyn in de vlammen omgekomen toen hun woonwagen in brand vloog. De ouders waren niet thuis. De woonwagen stond ln de Britse plaats Tipton. DONDERDAG Bioscopen: MONOFOLBD® zwarte schorpioen, 2, 7 en. 9,15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „De collectie H. L. Straat". Apotheek: Eembrandt-Apotheek, Rembrandt- laan 5. Diversen: PASSAGE: ScMedamse Kunstkring cabaret van Wlm Sonneveld, 8 uur .MUSIS SACRUM: Geren brengt „De gebroken kruik", 8 uur. CHR. SOC. BELA.NGEN: Arjos, bijeen komst, 8 uur. VOLKSGEBOUW: ANMB-ledenverga- derlng, 8 uur. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: De trotse rebel, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Tünboektoe, 2 en 8.15 u. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: opening ten toonstelling „Schiedammers tonen hun kunstbezit", 8.15 uur. Apotheek: Rèmbrandt-Apotheek, Rembrandt- laan 5. Diversen: MUSIS SACRUM: Geron brengt „De Éêbroken kruik", 8 uur. CHK, SOC. BELANGEN: NCBO, Jaar vergadering, 8 uur. .WIJKCENTRUM: Oranje Garde, fees- teliike bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, 8 uur. De problemen zjjn; de ontwikkeling van het industriegebied, de sanering en bebouwing van de binnenstad en de ontwikkeling van de uitbreiding bij Kethel. Het is het college ernst met het voornemen om zo spoedig mogelijk een formeel bebouwingsplan voor de binnenstad op tafel te leg gen. Ook voor Kethel komt in 1960 een voorstel in de raad." Wethouder M. J. M. van Kinderen kon in tweede instantie al bijzonder kort zijn: „Ik zeg de heer Dominions toe, dat B, en IV. ook voor na 1960 alles doen om het bouwcontingent op te voeren." Wethouder H. Sabel kwam nog even terug op zijn beschouwing over de bejaardenzorg. „Dit betoog was alleen bedoeld als het aangeven van een mogelijkheid tot een oplossing. Ik had de indruk, dat de fracties akkoord gaan met de verdere bestu dering van de kwestie." De heer K. J. Dominicus had be zwaren geopperd tegen het verhuren van woningen in een bejaardenflat aan ongehuwde werkende vrouwen. Wethouder Sabel gaf echter als zijn stellige overtuiging, dat ook zij recht mogen doen gelden op een eigen woonruimte. De heer Dominicus informeerde ook naar een mogelijkheid om een onderzoek naar de bejaardenzorg in Schiedam goedkoper te doen plaats vinden. „Er is," aldus de heer Sabel, „we! een ander instituut, dat dit on derzoek zou kunnen instellen, maar het is de vraag of het dan even goed gebeurt als eventueel door het ETI." Volgens de heer Sabel z}jn er wel nuttige landelijke gegevens beschik baar. maar zij geven geen antwoord op de vragen die men meent të moeten stellen, alvorens tot voorzie ningen over te gaan. Er Is een kans, dat het Departe ment voor Maatschappelijk Werk een bijdrage geeft terwijl wellicht ook de provincie interesse zal tonen. De heer W. Kok (c.-h.) had ge ïnformeerd of vitale bejaarden hun chronisch zieke leeftijdgenoten niet konden bijstaan. De heer Sabel ver wees hem voor het antwoord op die vraag naar een huis- of revalidatie arts. De heren H. B, Engelman (arb.) en J. J. van Woerkom (v.v.d.) hadden wat betreft de subsidiëring van de gymnasiale afdeling van het St.-Li- duina-lyceum nogal duidelijk bun standpunt bepaald: Tot en met 1960 en daarmee is de kous af. De heer Sabel vond dit voorbarig. „De heren moeten zich wel realiseren, wat het voor de gemeente betekent, als de afdeling onverhoopt zou moe ten worden opgeheven en als de leer lingen, die vier of vjjf jaar gymna- teehnlsche bedrijven: „Met veel cij fers heb ik aangetoond, dat in een reeks van jaren de ramingen van de directeur van de bedrijven belangrijk verschilden (tot vier of vijf ton) met de uitkomsten. De directeur schatte de winst voor de begroting i960, zonder aanwijs bare reden, 180.000 lager dan vorig jaar." Men heeft daarna overlegd en directeur en gemeentebestuur werden het op 27.000 na eens. Ten slotte heeft het college de knoop doorge bakt. De heer Dominicus nam zijn be schuldiging, dat de wethouder „het domme potlood" gehanteerd zou heb ben terug. Op zyn. beurt trok wet houder Van Boschove een opmerking in, als zou de heer Kok zich voor een wagentje hebben laten spannen. De burgemeester herhaalde tegen over de heer Engelsman als zijn me ning dat goed voorbereide nota's wei nig aanleiding zullen geven tot dis cussies. „De toekomst zal uitwijzen, wie gelijk heeft," zei mr. Peek. Naar aanleiding van een vraag van de heer Dominicus, merkte de burge meester op: „Het gebrek aan belang stelling voor en kennis van gemeente zaken bij de burgerij is een zaak, die mij bezighoudt en waarover in meer malen ik het openbaar heb gespro ken. Hetzelfde verschijnsel van gebrek aan belangstelling kent men in poli tieke partijen en vakbonden. In een tijd van betrekkelijke welvaart daalt altijd de Interesse voor het gemeen tebeleid. Het duidt erop, dat de wen sen van velen zijn vervuld." De heer W. Kornfeld (arb.) vroeg naar de mogelijkheid tot de bouw van een zwembad in de Gorzen. Wet houder Van de Berg deelde mee, dat men dit kan overwegen als de defi nitieve goedkeuring is verkregen voor de nieuwe waterkering. De heer Kornfeld sprak ook over de entree van Nieuwlard, als men uit de richting Vlaardingerdijk komt. „Op de daken is het een zee van tele- visiemasten. Er zullen er steeds meer komen, de storing onderling wordt daardoor sterker en natuurlijk ont staat er veel schade aan de daken." De heer Kornfeld wees op de Mgr. Nolenslaan, waar een centrale mast is. Wethouder Van Kinderen was het er voor honderd percent mee eens, maar betwijfelde of de men sen. die veel geld voor een mast hadden uitgegeven deze zouden wegdoen om huur te gaan betalen voor het centrale systeem. De kwes tie wordt nader bezien. In antwoord op een vraag van de heer Collé deelde burgemeester Peek mpe. dat het bevrijdingsfeest in Schiedam gevierd zal worden, „op een wjjze, dit grootse gebeuren waardig." Advertentie 1J4- HOOGSTRAAT 86 TELEFOON €898) 'Stalen aderen', de documentaire die meermalen is bekroond! met een oscar in 1958 en met de 'Finmband in Gold' in 1957) is woensdagavond vertoond voor het bedrijf voor de Nederlandse Verenigingen voor las techniek afdeling Zuid-Holland, las club Schiedam. Deze boeiende film geeft een goede indruk van de ijzer- en staalindustrie en beiicht op interessante wijze ver schillende nieusve procédés. De schoonheid en kracht van het reus achtige arbeidsproces, de fascineren de aanblik van witgloeiende stasl- blokken en de daarbij gekozen mu ziek vormen een prachtig geheel. Bovendien heeft deze film een grote voorlichtende waarde: men ziet hoe verschillende soorten buizen ge maakt worden en wat ten slotte het eindprodukt is. Er werd ook een algemene jaar vergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. Klein en de aigemeen se cretaris, de heer N. v. d. Anner ble ven bij de bestuursverkiezing aan. De heer Klein was van plan geweest af te treden, maar het bestuur wilde hem na een periode van zestien jaar bestuurschap niet laten gaan. „Feestgedruis rond het nieuwe huls" was het motto waaronder de leerlingen van de W. de Zwijgerschool een bonteavondprogramma opvoerden In Musis Sacrum. Het is een groot en succesvol feestge druis geworden. Voor het komende jaar heeft het bestuur verschillende punten op het programma, zoals een aanvullend di ploma in de grondbeginselen van de elektrotechniek, discussieavonden over allerlei methoden van lassen en de bezichtiging van de hoogovens in Velsen. Ook worden de moeilijkheden waarop men bij het lassen van hoog waardig aluminium van. de kernreac tor in Petten stuitte, nauwkeurig na gaan en besproken. Dit is hoofdzakelijk te danken aan het warme enthousiasme en de team geest van de deelnemers, allen leer lingen van de school, die onder lei ding van verschillende leraren in een maand tljds een bijzonder aardig programma hebben voorbereid. Daar was bijvoorbeeld Het drama van de ridder en de draak, oftewel *t Mulocabaret onder regie van de heer P. Akkerman. Allerlei bekende liedjes werden door een meisjeskoor met begeleiding De Delftse politie heeft dinsdag een hond doodgeschoten, die zou Ujden aan hondsdolheid en die twee kinderen zou hebben aangevallen. Het dier behoorde toe aan de heer H. in de Raamstraat. Bij de po, tie .liet bekend of de kinderen zijn ge beten, in ieder geval is hiervan geen aangifte gedaan. Het dier werd ge dood op verzoek van de eigenaar. De klaverjaaploeg BWF i» winnaar geworden in de eerste ronde der Schiedamse bedrUfsklaverjaaeompeU- tle. Zelf klopte dit team in de laat ste ontmoeting STW met 4—en mede doordat naaste concurrent Ex celsior a tegen Vineent B met 33 geljjk speelde, werd beslag gelegd op de eerste wisselbeker van deze com petitie. BWF behaalde 48 puisten. Excel sior A werd met 42 punten een uit stekende tweede. De teams van Vlug en Standaard a bezetten, beiden met 40 punten, respectievelijk de derde en vierde plaats, terwijl Vincent A met 37 punten als vijfde eindigde. De kampioenen onttroonden met hun overwinning het team van Standaard B, dat twee achtereenvol gende malen beslag op deze wissel beker had weten te leggen. Uitsla gen van de laatste wedstrijd: Standaard AExcelsior B 51; Vlug Standaard B 3—4; BWF—STW 4—2; GW A—Vincent A 3—3; Excel sior A—Vincent B 3—3. De eerste wedstrijd van de tweede ronde wordt op 4 januari van het komende jaar gespeeld. Maandag wordt het kerstconcour» gehouden. De grote strijd vangt aan om half acht en wordt gestreden in de kan tine van de N.V. Excelsior aan de Buitenhavenweg. De deelnemers moeten om 7.10 uur aan hun tafels plaatsnemen. - van gitaren gezongen, terwijl zes meisjes tegelijkertijd een aardige dans uitvoerden. Ook de schetsjes, zoals die van de boze moeder die voor afschaffing van het huiswerk pleit en de leraren uit- foetert waren grappig. Bijzondere lof verdient wel Het vrouwtje van Stavoren, een oud to neelstukje. dat de heer A. de Jong in bet schoolarchief tassen allerlei papieren vond. Vooral Sietske blonk daarbij wel uit, maar haar naam bleef onbekend omdat de spelen een team willen vormen. Toch hebben zij haar op de laatste avond gehuldigd met een bloemstuk om haar voor haar uitstekend spel te bedanken. Een ander grappig programmapunt was de quiz. Op een door ouders aan de school geschonken bandrecorder waren stemmen van verscheidene le raren opgenomen. Een groep jongens en meisjes raec'rt die raden en onder grote bijval uit de zaal lukte dat meestal wel. Deze serie van drie feestavonden werd besloten met een groot bal voor de hoogste klassen, oud-leerlingen en ouders. Op de avond zelf werd nog een verloting gehouden waarvan de opbrengst voor een deel ten goede komt aan het centraal genoodschap ter uitzending van Schiedamse bleek neusjes. De statuten van Gusto's mu ziekvereniging hebben koninklijke goedkeuring verkregen. (Van een onzer verslaggevers) Lion d'Qr is de naam van het nachtcafé, dat de heer P. Leermakers aan de Lange Kerkstraat 11 heeft ingericht. Tot dusver was het een ge woon café; nu heeft men echter toe stemming om van vijf uur nam. tot drie uur 's nachts open te blijven. De »*>ak is voor dit doel geheel se- modc. „eerd. Er kwam een bar naar Duits idee en de wanden kregen met een geestig behangetje vol mu ziekbands en danseresjes, een heel ander aanzien. Er werden keurige toiletruimten geboud en ook de verf werd vernieuwd.'De heer Leermakers heeft een poosje terug ai een donkere houten betimmering aangebracht. Een hammondorgel zal voor de nodige gezelligheid zorgen. Joh. de Vries uit Rotterdam bespeelt het orgel iedere avond. Het college van curatoren van de TH te Delft schrijft op voorstel van de afdeling Technische Natuurkunde drie prijsvragen uit waaraan alle stu derenden van de TH kunnen deel nemen. De prijsvragen waaruit een keuze kan worden gedaan zyn de volgende: een onderzoek naar de gljjdingsmo- dulus van Hott en Friedei, een on derzoek betreffende optische afheèl- dingsinstrumenten en een onderzoek aangaande de „maskering der asym- metrieën." Op 8 januari zal het oordeel over de ingekomen antwoorden worden bekendgemaakt en zal aan de inzen der van een antwoord dat de bekro ning waardig is gekeurd de door de Stichting Fonds Gijsbert Hodenpijl ter beschikking gestelde prijs naar keuze van de prijswinnaar in de vorm van een erepenning of van een beloning au geld worden uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) Onze samenleving bestaat globaal uit jeugdigen, uit hen, die een bijdrage leveren tot het produktieproces en uit bejaarden. Dit zei de heer C. Boerman (arb.) gisteravond tijdens de be grotingsbehandeling. De tweede categorie, die der produktieven dus, maakt ge woonlijk het leeuwedeel van besprekingen uit. Vergeleken bij de beide andere groepen neemt zij een zeer sterke positie in. 'Jeugd en bejaarden, beide zonder economische macht, zijn in belang rijke mate afhankelijk van de solidariteit, die de gemeenschap kan en wil opbrengen,' zo vervolgde de heer Boerman. En, nadat eerder mej. G. Burger (arb.) uitvoerig had gespro- ben over de laatste groep, de bejaarden, waarop wethouder Sa bel niet minder uitvoerig heeft geantwoord, stelde de heer Boer man nu de ontplooiingsmogelijkheden van de jeugd aan de orde: 'Een politieke partij, ontstaan door en levend vanuit de drang naar solidariteit kan eenvoudig niet anders.' Al geruime tijd geleden heeft de raad de rapporten en nota's ont vangen, die samen het verslag vorr men van het onderzoek naar de ge steldheid van de Schiedamse jeugd. De door het college beloofde samen vatting van het sociologisch deel van het onderzoek is nog niet versche nen. maar de heer Boerman vreesde, dat langer uitstellen van de behan deling de actualiteit zou schaden. „Wat is nu het beeld, dat het rap port ons schetst?", vroeg de heer Boerman zich af. „Naar mijn gevoel: éèn jeugd, die niet fundamenteel verschilt van de jeugd in andere steden. Een jeugd, die door de histo rische ontwikkeling en de ligging van Schiedam in het dichtst bevolkte deel van het Westen enerzijds wat traditioneler is dan elders, maar an derzijds voor nistftraditionele pro blemen staat, die men elders niet kent." Er blijkt bemoedigend teel be langstelling te bestaan van de zij de der ouders voor de school van hun kinderen. Aan de andere kant echter ontbreekt op een zestal scholen die belangstelling nage noeg. De samenstellers van het rapport pleiten in dit verband voor de op richting van een pedagogisch cen trum. waar ouders en onderwijs krachten met hun vraagstukken te recht kunnen. Het centum zou tevens als gesprekcentrum kunnen dienen voor het onderwijzend personeel. De heer Boerman noemde deze ge dachte sympathiek en informeerde naar de resultaten, die men met der gelijke centra in andere gemeenten had bereikt. „Is men er elders in geslaagd een vorm te vinden, die enerzijds de le vensbeschouwelijke aspecten, die met dit werk gemoeid zijn tot hun recht laat komen, maar anderzijds door vérgaande samenwerking van wat men wel de zuilen noemt, economisch verantwoord genoemd mag worden?", zo vroeg het socialistische raadslid. In het rapport wordt ook gewezen op het snel wisselen van leden, be sturen en methodieken in jeugdver enigingen. De samenstellers conclu deren, dat het voor een gemeenteber stuur moeilijk is om op de hoogte tij blijven van het gebeuren in de jongerenwereld. „De noodzakelijkheid daarvan", al dus de heer Boerman, „wordt in het rapport zeer duidelijk onderstreept. Het rapport noemt als mogelijke op lossing het eanstellen van een ambte naar voor jeugdzaken." De heer Boerman noemde deze ge dachte het bestuderen waard. Hij merkte ook op, dat men vandaag niet meer bij de jeugd kan aankomen met goedkope spullen. De jeugd vraagt geslaagde avonden ,goed lokohteiten, verzogrd materiaal en deskundige krachten. ,X>e opdracht tot het jeugdonder- zoek zien wij als een belangrijke stap m de goede richting," zei de heer Boeman. „Wellicht kan. bijvoorbeeld het aanstellen van een ambtenaar voor jeugdzaken een volgende stap zyn." De heer Boerman drong er op aan, dat de raad enige tijd na het ver schijnen van de beknopte samenvat ting in een besloten vergadering bij een zou komen om in aanwezigheid van een der samenstellers het rap port aan de orde te stellen. Ook de heer A. A. Vink (k.v.p.) wijdde enige aandacht aan dit on derwerp. Hy vroeg aandacht voor de nieuwe vorm van jeugdwerk, waartos de Nederlandse Jeugdge meenschap in samenwerking van de sectie jeugd van de Schiedamse Gemeenschap op het ogenblik tracht te komen. „De jeugd heeft het recht om uit te groeien naar volledige volwassenheid." Wethouder Sabel kondigde in ant woord op de uiteenzetting van de heer Boerman aaan, dat de samen vatting van het rapport dezer dagen verschijnt. De mogelijkheid tot stichting van een pedagogisch cen trum zal worden onderzocht. De wethouder sprak zich uit voor de aanstelling van een ambtenaar voor jeugdzaken: „Misschien kunnen we daar binnen niet al te lange tijd toe overgaen. Mijn persoonlijke me ning is, dat we zo'n ambtenaar eigen- üjk met kunnen missen." De wethouder meende, dat de ge meente wellicht niet eens zozeer geld moet fourneren om de jeugd te steu nen, maar eerder hulp verlenen door bijvoorbeeld voor loqaliteiten te zor gen. De heer Sabel wilde wel toezeggen, dat een speciale bijeenkomst ter voorlichting over het rapport zou worden georganiseerd. Aan de heer Vink deelde wethou der Sabel mee, dat de heer Vtn Kin deren doende is het contact met de jeugdraad te verstevigen. De samenvatting van het rapport zal in een royale oplaag verschijnen en ook worden toegezonden aan be stuurders van jeugdverenigingen. Ter afsluiting van de vier cursus avonden ln veilig verkeer hebben gisteravond ia gebouw Irene 71 deel nemers vijftig schriftelijke vragen beantwoord ten einde het Veilig Ver- feeersdiploma te verwerven. 24 kandidaten werden afgewezen, maar verscheidene van hen komen waarschijnlijk in aanmerking voor een herexamen. Hoofdcommissaris K, Rijpma. en hoofdinspecteur H. Willems van Be veren waren heiden aanwezig. De jongste deelneemster, de zestienjarige Joke Zetteler, vertolkte de dank van de ■cursisten, zy bood de'heer Wil lems van Beveren een boekenbon aan. De heer Rijpma toonde zich ver heugd over de waardering voor dit werk van de politie. Hy sprak over het ontstellend grote aantal ver keersongevallen met dodelijke afloop in ons land, waarin het laatste jaar echter een duidelijke kentering is opgetreden. In Schiedam heeft dit jaar nog geen enkele verkeers ongeval met dodelijke afloop plaats gevonden. De heer G. H. M. Hoek van het Verbond voor Veilig Verkeer bood de heer Willems van Beveren een trouble-light aan en reikte de di ploma's uit. (Van een onzer verslaggevers) Op één van de zandraggen, die de Vlaardingse Oude Haven rjjk blijkt te zijn, is gistermiddag omstreeks half- vier een haringlogger vastgelopen. Het was de VI 87, de Prinse» Juliana van schipper Fer Verschoor, die vorig jaar de bedrljfiwtmpel vóór dé beste haring van het seitoen in dé wacht sleepte. De VI 97 had, evénils een aantai andere schepen van de Vl&ardingse vloot, die tot en met de Kerstdagen niet meer sullen uitvaren, een lig plaats willen kiezen naby het Bul- zengat. Het schip werd door de sleepboot Vlaardingen door de Oude Haven getrokken. Ter hoogte van de zand» trechters liep de logger vaat. Na veel moeite heeft de sleper het schip weer losgewrikt, mede dank ®j het feit, dat de vloedstroom liep. De traditie getrouw belegt het Vlaardingse korps van het Leger des Heils tweede kerstdag, 's morgens om 6 uur, een samenkomst in de Stadsgehoorzaal Gezien de grote toeloop voor deze dienst worden maandagavond van 7 tot 8 uur in het Jeugdgehsnw aan de Baamtraat toegangsbewijzen uitgereikt. De huls-aan-huiseollecte, die ver leden week in Vlaardingen gehouden Is voor de kerstuitdeling heeft toch nog ruim 6000,- opgebracht. Daarby komt dan nog de opbrengst van de kerstpotten, zodat weer aan vele minder bedeelden een kerstgave uit- gerykt kan worden. ZWIJNDRECKT Gisteravond om ongeveer zes uur ontstond er op rijksweg 16 by de toegangsweg naar de gemeente een botsing, doordat een auto, die Zwfjndrecht in wilde rijden en reeds half op de parkeer- strook reed, plotseling weer naar links uit moest wijken, omdat.de parkeerstrook nog voor de toegangs weg werd onderbroken door een stuk gras met een verkeersbord. Het gevolg was. dat een achter de personenwagen van G. L. uit Baren- dreeht rijdende vrachtauto eveneens naar links uit moest wijken. Deze wagen werd juist ingehaald dooreen personenauto, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Beide voertuigen werden flink beschadigd. Een kleine binnenbrand brak dins dagavond uit in het schuurtje achter de woning van de heer D&men aan de Tenratestraat te Delft. Door on bekende oorzaak raakte een hoeveel heid oud papier in brand. De bewo ners daagden er niet in het vuur met 'béhulp van enkele emmers water te blussen. De brandweer maakte een eind aan het bestaan van het vuur met behulp van de hogedruknevel- straal. De schade bedraagt ongeveer honderdvijftig gulden. gekeurd en de ten toonstelling 1» in houden de Schiedamse postduiven verenigingen sinds jaren hun ten toonstellingen of hokkenshows. Vo rige week zaterdag heeft „De Blauwe Doffer" de reeks geopend, waarbij de leden hun beste vogels te pronk stel den en deze door een keurmeester op klasse lieten, testen. Zaterdag is het de beurt aan de vereniging „De Snelvliegers", aange sloten bij de bond van zaterdagvlie gers. Deze vereniging exposeert in het clubhuis en het mkorflokaal aan de Beradinastraat in Zuid, te berei ken via de Groenelaan of door de Zuiölandsestraat. Voor de dutveniiefhebbers zyn der gelijke shows uiteraard bijzonder at tractief, maar ook de leek krygt hier de gelegenheid zyn licht eens op te steken over de duivensport. Voorlich ting kan hij van de eigenaars der in gezonden duiven in voldoende mate Geboren: Margaretha L. H. d. v. R. Westerveld en G. M. Goudzwaard: Adriana L. d. v. M. A. van Gelderen en A. L. Hamerslag: Cathudna d. v. J. A, Verkade en E. H. Sonneveld: de namiddag voor een leder toegan kelijk. In de dorpsstraat 19 ln Kethel Is gisteravond brand uitgebroken op de slaapetage van. bakkerij H. M. de Lange. De brand is hoogstwaarschijn lijk ontstaan door oververhitting van de kachel en wred om half reven door het dochtertje ontdekt. Men waarschuwde de brandweer en begon inmiddels vaat te blussen met em mertjes water, die vanaf de sloot werden doorgegeven. Toen dê brand weer onder leiding van commandant D. de Jager arriveerde kon men ïch beperken tot het nablussen. De uitslag van de verloting, door de Vlaardingse Stem des Volks ge organiseerd om tekorten weg te wer ken, luidt als volgt: le prijs 3104: tweede prijs 2801; derde prijs 579; vierde prijs 2800; vijfde prijs 339; zesde prijs 4903. De pryzen kunnen worden afgehaald op het adres VaartWèg I22d te Viiardingen. Op de Mr. L, A. Kesperweg te Vlaardingen ls gisteren de 55-jarige Vlaardlnger J. G. met zyn personen auto tegen een voor hem rijdende auto, bestuurd door C. de K, uit Rot terdam gebotst. De botsing ontstond toen de bestuurder van de voorste auto zijn voertuig plotseling afremde. Beide auto's werden licht beschadigd. Cööp. Veilings Veren. Eiland Voómè en Omstreken. Notering ie december. Aardappelen 10—18; Andijvie 10—48; Bloemkool A 46—72, AS 22—36, B 14—34: Boerenkool 14—21; Rode kool 1835; Gele Sav. kool 21—31; Kroten 21—35; Waspeen A 18—36, All 10— 22; Peen 17—25: Gr. Sav. kool 14— 22; Prei a 28—40, AII18—31#B 22— 37; Sla I 11—18, II 4—9: Spruiten A 48-68, AH 24-56, B 36—67, BH 12 —41, D 48—64: Uien 16—33: Witlof A 58—98, An 34—76: Selderij 6—12. Alicante 240—262; Golden Delicious 4867. 2259; Goudrenet 34—56, 12—29; Jonathan 44—61, 18—30- St. Remy 12—39, Engels pond 10.55*—1056 Amerik. dollar 3.77—3.77} Franse frank 7880—76.90 Belgische frank 7.831—7.541 Zwitserse frank 87A3)—87.38: Zweedse kroon72.80—7285 Duitse mark 90.40—9045 Deense kroon 54.63—54.6t Remko A. z. v. C. J. Romers en S. van Noorse kroon 52.76i—52.81} Toor. Canada 3.98A—3 96A Overleden: C. W. M. Haesakkers Italiaanse lire*60 744—607di 76 jr. wed. van A, W. H. Wltberg. Oostenrijkse schilling 14A3J—14A4} Maandblad van it 'Partij van d« Arbeid Htkelveld is Amtteriam-C Abonnementen t 8.50 per Jaar, studenten 5A0 4J50 per halfjaar, studenten 3A0 Losse nummers 1_

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1