Op Nieuw-Guinea werden zelfs brieven geopend voor gouverneur Op walletjes blijft onrust bestaan KORTJES Utrechtse raad poogt singels te behouden Meer dan tijd voor koerswijziging in landbouwpolitiek Wm Minister verbiedt Mariner-vluchten RovoTclub In 2 maanden 450 brieven geopend C.a.o.-textiel ingediend EGAS IN ZWOLLE VRAGEN AAN MINISTER Viertal blijft in hechtenis Onbestendig en zacht weer ~~Tj|j" Drink] HET VRIJE VOLK ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 PAGINA 3 JELLY SHAMPOO Hulp uit kampong Onbestaanbaar v v life enige echte sedert 1912 (Vervolg van voorpagina) commissie te licht heen gestapt over hetgeen hem ter kennis is gebracht. Hij had er beter aan gedaan de gou verneur op de hoogte te stellen. Voor enige suggestie is geen grond aan wezig. De residenten J. van Bodegom, mr. F, R. J. Eibrink Jansen en mr. F, p. W. van Nouhuys (thans gepensio- neerd) hebben kennis gedragen van De censuur- commissie Nieuw-Gumea' erkent, dat het inlich- de onrechtmatige opening van brie- ttagenapparaat aan verleidingen bloot stond. Haar begrip gaat ^han^^or ESteSf eenter niet verder dan daar, waar tegen landsverraderlijke te geven. Aangenomen kan .worden elementen moest worden opgetreden .Zij keurt het echter em- dat dlt hun ®ni^e belangrijke drijt- stig af, dat ook op ruime schaal brieven zijn geopend van per- Ke\SdoenSvki%ni|f ^ugSdlnÊ sonen, waarvan zelfs de meest argwanende inlichtingenman Aanbevolen wordt w. Katde en a. moeilijk kon betogen, dat zij tot de groep der subversieven be- briefgehe^hebbe'f giehOTdra hen hoorden. Een frappant voorbeeld daarvan is, dat de commissie daarmee zyn. doorgegaan tegen het verbod van de procureur-generaal m. zelfs moet aannemen, dat brieven zijn geopend van gouverneur Van Baal en van de heer Krijger. Op gezag van mr. Van Beek wer den reeds in 1955 brieven onrechtma tig geopend; hij is de geestelijke var der van de invoering der DTO, geelt aanwijzingen, hoe de landrechter kan worden gepasseerd en gaat 's avonds persoonlijk naar het post- dat hü uitgerangeerd was, had er een ommekeer plaats. Maar hieraan zijn, aldus de commissie, edele motie ven vreemd. ..Desnoods met opoffe ring van de hem zo geliefde inlich tingendienst wil hjj in zijn val ook diegenen meeslepen, die., hem. naar kantoor om brieven uit de zoeken, hy meent, in de vervulling van zijn v ambities in de weg staan (het mi nisterie van Zaken Overzee, mr, die het openen waard zijn. Later Is mr. Van Beek een „be keerd" man geworden. De commissie blijkt echter niet overtuigd te zijn van de nobele drijfveren van mr. Van Beek. zy meent, dat hij zich heeft gedragen als iemand, die zich in zijn ambities en .werk gefrustreerd voelt, vooral nadat hem. door de PG mr. Okma het inlichtingenwerk was ont nomen. Mr. Van Beek koesterde de hoop, procureur-generaal te worden. Toen hem duidelijk werd, dat hij tot dat ambt niet zou worden geroepen en (Van een onzer verslaggevers) In haar rapport geeft de commis sie een indruk hoe de onwettige ope ning van brieven te Hollandia in zijn werk ging. „Nadat de brieven met behulp van een vloeistof geopend waren, van de inhoud was kennis genomen en de brieven vervolgens weer gesloten wa ren, heeft mr. Van Beek door tus senkomst van de procureur-generaal een verzoekschrift tot opening van 13 brieven en tot het kennis nemen van hun inhoud tot de landrechter ge richt", Li totaal gaf de landrechter zo of ficieel toestemming tot het openen van welgeteld zestien brieven (in de maanden augustus en september '56) In. feite werden er in die tijd en la- ter volgens mr. Van Beek 400 tot 500 commissie kan hiervoor geen goed. brieven, geopend. Hele uitgaande post- keuring opbrengen, zulks te minder, zakken naar Nederland werden aan- waar ar. Van Baal geroepen was de gehouden en bij Kahie thuis of op handhaving der wetten te verzeke- het parket geopend. De verzoeken r,en: Verder heeft zjj Weinig waar- Okma en Kahie). Ten slotte verwijt de commissie aan mr. Van Beek in hoge mate. dat hij zich niet heeft ontzien tal van geheime stukken ,alle op de censuur betrekking hebbend, aan een buitenstaander ter hand te stellen. De commissie doelt hierbij op bublikaties in de Nieuw-Gvünea.- koerier. Eenparige conclusie De commissie is derhalve tot de eenparige conclusie gekomen, dat mr. Van Beek in 's lands dienst in Nieuw-Guinea niet gehandhaafd kan blijven en dat zijn ontslag zal moe ten volgen. De schuldvraag van mr. W. Beun, de vroegere procureur-generaal, was eenvoudiger op te lossen. Hij erkent volmondig, dat gedurende zijn ambtsperiode de DTO onjuist is toe gepast en dat hi) daarvoor de ver antwoordelijkheid draagt. Hij is in middels afgetreden. Bij een beschouwing over het aan deel van mr. P. Okma stuitte de comr missie op tegenstrijdige verklaringen omtrent zeer belangrijke punten. Aanvankelijk heeft hij als procureur- generaal de met de wet strijdige toe stand laten voortbestaan. „Als echter na ongeveer een maand een brief van de bisschop Staverman blijkt te zijn geopend komt er een verandering. Mr. Okma en de gou verneur beraden zich twee dagen, wat er moet gebeuren en komen dan tot de conclusie, dat er maar een eind moet worden gemaakt aan dit on rechtmatig openen." Aan mr, Okma kan worden ver weten, dat hü de naleving van zijn verbod niet of vrijwel niet heeft ge controleerd. De commissie is niet overgegaan tot enige suggesties ten aanzien van de inmiddels afgetreden mr. Okma, De vroegere gouverneur, dr. J. van Baal, heeft kennis gedragen van de onjuiste toepassing van de DTO. De aan de landrechter waren, naar mr. Van Beek toegaf slechts gedaan „om de man een been toe te gooien", in een brief aan de resident van Sorong in deze tijd schrijft de procureur- generaal trouwens duidelijk genoeg dat pas toestemming moet worden ge vraagd als na onderzoek gebleken is dat ze moeten worden aangehouden. dering" voor de op zijn minst on volledige voorlichting, die dr. Van Baal aan minister Helders en mr. B, Krijger, vroeger secretaris-generaal van het ministerie, in 1957 over de toepassing van de DTO heeft gegeven Niet op de hoogte De huidige gouverneur, dr. P. J, Platteel, was niet op de hoogte van De oommissie zegt in een slotbe- van het. hri.fwh.im schouwing dat het nodig is de in lichtingendienst op te dragen aan een instantie die geheel las staat van enige schending van het briefgeheim gedurende zijn bestuur. De commis sie pleit verder voor een betere ver- de w ZST.n i Kr k( standhouding met de pere van de thLP.züde van het gouvernement, In het h^ oSïr Ministerie i^Nieuw ^onder met Nieuw-Gnineakoe- Gninea te herstellen. De heer Baarspul, die in november 1959 is gepensioneerd, is volgens de (Van een onzer verslaggevers) Roosje van 't H. is vrij. Dat was het nieuws dat zich gister avond als een lopend vuurtje over de Amsterdamse walletjes verspreidde. Maar dit nieuws maakte nog een eind aan de on zekerheid in de wereld van de prostitutie. Want Rinus de V. en zijn echtgenote en Toon van 't H. blijven in voorlopige hechte nis. En wat er met het echtpaar K. gebeurt, wordt pas vandaag beslist. Het feit, dat drie van de dinsdagmorgen gearresteerde 'gele genheidsgevers' In hechtenis blijven, betekent dus, dat de rech- ter-commissaris voldoende bezwarende feiten aanwezig acht om dit drietal voor de rechter te brengen. Over een week zal de rechter dan moeten, beslissen of de voorlopige hechtenis verlengd wordt totdat de verdachten voor komen. In afwach ting van deze beslissingen is de buurt bezig tegenmaatregelen te beramen. De mannen en vrouwen hebben na gegaan welke mogelijkheden er over blijven. Want zonder meer geven de wallenbewoners hun broodwinning niet prijs. Het bedryf gaat dan ook nog gewoon voort. Een aantal vrouwen heeft zich reeds laten overschrijven naar hun „werkadres" aan de wallen. Dat kun nen zij doen als de kamerverhuur ders daarmee akkoord gaan. Maar die verhuurders moeten in veel ge vallen selecteren, want op de kamers die zy beschikbaar stellen, werkten in veel gevallen tot nu toe verschil lende prostituées. Als er nu een vrouw komt wonen, dan moet aan de anderen de huur worden opgezegd. Zjj moeten dan maar zien hoe zy een onderkomen voor hun „werkzaamhe den" vinden, „Dat wordt tippelen en met hotel letjes werken," voorspelde een bar keeper, die het weten kan. En inderdaad liepen gisteravond op de Nieuwe Zij as Voorburgwal al enkele vrouwen, die tot voor kort nog achter de róód-verlichte ra men in de omgeving van het Oude Kerksplein zaten. „Ze zullen nog wel verder weg moeten om niet te veel in de gaten te lopen," meen den oollega's. Maar de buurt is wel algemeen verontwaardigd. De getuigen in het proces inzake de moord op Magere Josje hebben te veel gezegd en teveel vertrouwd op de beloften van de po litie, zeggen velen. Aan de getuigen is beloofd, dat zy niet vervolgd zul len worden. Dat doet de politie ook niet. Maar de actie die nu door de justitie is ingezet, is een rechtstreeks gevolg van de getuigenverklaringen by het proces, redeneert men. En die actie raakt het bestaan van de hele groep. Ook het bestaan van degenen, aan wie was beloofd, dat zy geen last van hun openhartigheid zouden heb ben. By de behandeling van de zaak Magere Josje voor het Hof zal nie mand meer een mond willen open den, voorspelden verschillende man nen en vrouwen uit de buurt. Een ander punt van bespreking vormt ook het plotseling verscherpte toezicht op de kleding van die pros tituées. Het regende de laatste dagen waarschuwingen en bekeuringen. Om dat de kleding van de uitgestalde vrouwen niet welvoegelijk was naar het oordeel van de controlerende po litiemannen. De toestand wordt op de wallen nuchter en zakeiyk besproken. Het gaat er om het bedryf gaande te houden. „Als het hier niet meer kan dan ergens anders, want het gaat om ons bikken," constateerde een der vrouwen. over te plaatsen naar een adminiS' tratieve tak van 's lands dienst. Voor de politieambtenaren L. W. Oostmeijer, J. W. Dabroek (thans gepensioneerd), J. K. Ritter en A. H. Ouwens, die brieven hebben geopend, worden geen maatregelen aanbevo len, (Ongecorrigeerd) Vanaf de Amerikaanse marine werven te Newport News, in Virginia, is vrydag de vierde onderzeeboot van de „Polaris'-klasse te water gelaten. De duikboot, die de naam Robert E. Lee ontving, wordt door kernenergie voortbewogen. De zevende party van de twee kamp om het wereldkampioenschap dames tussen de Russinnen Bykova en Zvorykina, die vrydagavond in Moskou werd gespeeld, eindigde in een overwinning voor de houdster van de titei Bykova. De wereldkam pioene leidt nu met 43 punten. Advertentie I.M. handige slaande tube f l.|5 Voor moer dan 15 wassingen Advertentie I.M. WAT DEED ÜW OVERGROOTMOEDER i Bi| kr!«b«Ihoctt «n opkomend* verkoud heid nem zij vlug etn poer Pottertje» in de mond. Dat hieJp! Nog ateed» Potter's Lima hét probate middel- Draag daarom altijd een doosje bij U! In handig* platte doosjes d SS cent (Van onze soc.-economische redactie) Naar aanleiding van de mededeling van staatssecretaris Roolvink, dat de cao. voor de textielindustrie voor de jaarwisseling zal worden goedge keurd. kunnen wij meedelen, dat de c.a.o. waarschijnlijk vandaag pas wordt ingediend. Op het ogenblik, dat de staats secretaris in de Tweede Kamer zijn uitlating deed, was het ontwerp dus nog niet hij het College. Het kan dan ook enige verbazing wekken, dat de staatssecretaris woensdag reeds kon spreken over de goedkeuring door het College van een nog niet inge diend ontwerp. De technici van de Franse staatsradio hebben hun voor zondag aangekondigde staking afgelast, nu zy de verzekering hebben ontvangen dat er voor het einde van het jaar een nieuwe salarisregeling komt. In Turkije zyn 30 mensen gearresteerd op beschuldiging van handelingen in stryd met de staats veiligheid. Zy zouden hebben samen gewerkt met een buitenlandse organisatie. De gemeente Wener» wil in de komende vijf jaar een 45.000 ■womijj- gen bouwen. De nieuw gekozen bur gemeester Franz Jonas deelde mee dat er op het ogenblik een kleine 37.000 dringende huisvestingsaan- vragen op afdoening wachten. Het na de brand van april 1956 herstelde beursgebouw in Wenen is weer in gebruik genomen. De her stellingskosten bedroegen een acht miljoen gulden. De Dr. Karl Kenner-prijs 1960 is oa. aan de in Amerika wonende Weense violist professor Fritz Kreis- ler en aan de dirigent professor dr, Bruno Walter toegekend als onder scheiding voor „De scheppende mens." (Van een onzer verslaggevers) Het befaamde verkeersplan-Feuehtinger is vrijdagavond in de Utrechtse raad niet in stemming gekomen. Een voorstel van de heer H e s s i n g (arb.) om een onafhankelijke stedebouw- kundige opdracht te geven een ringweg om de binnenstad te ontwerpen, die niet per se het tracé over de singels behoeft te volgen, is met 24 tegen 21 stemmen aangenomen. De deskundige moet daarbij wel rekening houden met de door professor Feuch tinger verstrekte gegevens. Dit voorstel moet men zien als een uiterste poging althans het mooiste deel van de singels nog een kans te geven. Dit voorstel wijkt belangrijk af van de bedoelingen van B. en W. Het college wil ook een ringweg, waar van echter het tracé nu reeds vast staat: over de singels Het voorstel van de heer Hessing, mede ondertekend door de heren Bardet (v.v.d.), Leeuwenburg (k.v.p.), Vreugdenhii (ar.) en De Vries (c.pm.), houdt er reke ning mee, dat de stedebouwkundige tot de conclusie zou komen, dat er voor een ringweg nog andere moge- lykheden zijn dan het door prof. Feuchtinger uitgestippelde tracé, B. en W. wilden niet meer conces sies doen dan het aanstellen van een onafhankelijke stedebouwkun dige en prof. Feuchtinger een op dracht geven, zulks in overleg met de stedebouwkundige, een parkeer- onderzoek in te stellen. Het grootste geschilpunt bleef de onwrikbare mening van het college, dat het opofferen van de singels on ontkoombaar is tegen een poging van de raadsmeerderheid om die onont koombaarheid nader door een des kundige te laten verifiëren. De heer Hessing opende vrijdag avond de replieken, waarbij hij het antwoord van wethouder Derks he- (Van een onzer verslaggevers) 'Als wij. Nederlanders, niet de nieuwe kansen grijpen, dan doen andere volkeren het. Als Nederland niet tijdig de bakens zoo verzetten, gaan onze boeren van de kaart. Waarschijnlijk zullen wij met de nieuwe boerderijen die de laatste twin tig jaar gebouwd zijn, het meest in onze maag zitten.' Deze voor de Nederlandse landbouw verontrustende uitspraken deed de heer C. Egas in Zwolle, waar de Bond van Landpachters en Hypotheekboe- ren in Nederland zijn jaarvergadering hield. (Van onze weerkundige medewerker) Er zal heel wat in de atmosfeer moeten veranderen voor Nederland zijn zozeer hegeerde witte Kerstmis krijgt. Nu de westelijke circulatie zich her steld heeft, lijkt voor ons land de kans op een normale groene kerst veel groter. Na een tijdelijke adem pauze zal de natuur zondag weer audiëntie moeten verlenen aan een nieuwe oceaandepressie. Het minimum beweegt op dit ogenblik, gebruik makend van een stérke west-oost gerichte sfcraaJstro- ming, in de hesere luchtlagen, in de richting van dë Britse eilanden. Dit lagedrukgebied vormt een grotere ■bedreiging voor het zondagsweer dan een ander minimum, dat nu voor de kust van Scandinavië snel opvult. De nieuwe naar het zeegebied tus sen IJsland en Schotland koersende oceaandepressie zal het weer in de komende dagen een zacht en onbe stendig karakter geven. Van tijd tot tijd zal er regen vallen, ook morgen, terwyi de wind bij vlagen sterk toe neemt, aan de kust mogeiyk tot hard of stormachtig, uit zuidwestelyke richting. Het vyfjarenprogram voor de bouw van scholen en culturele in stellingen in Oosteryk zal een 48 miljoen gulden kosten, aldus heeft minister van Onderwijs Drimmel meegedeeld. Het telefoonverkeer in stad en provincie Salzburg is thans geheel automatisch. Hy wees erop, dat zich in onze landbouw reeds grote veranderingen aankondigen die ook van invloed zul len zijn op de pacht. Anderzyds zal men rekening moeten houden met afnemende prysgaranties. 'In het komende landbouwbeleid,' aldus de heer Egas, 'wil de regering meer verantwoordelijkheid aan de boeren geven. Dat is afnemende be scherming. Wij mogen de kop niet in het zand steken. De huidige ontwikkeling staat ver af van de idealen uit de crisisjaren toen van vele kanten een sterk beschermde landbouw werd be pleit. De kern van de zaak is, dat het beleid tendeert naar een situatie waarin de boer en de tuinder door eigen initiatieven en snelle moder nisering maar moeten zien te con curreren tegen buitenlandse aanbie ders.' Door een voortgaande stijging van pachtprijzen en een beperking van de prijsgaranties bestaat het gevaar, dat de boeren op de lichte gronden met een lagere beloning voor hun arbeid genoegen zouden moeten nemen dan hun collega's op beters gronden. De pachtpryzen stijgen ge middeld vijf percent per jaar. de kooppryzen van landbouwgronden stygen ten naaste by met tien per cent. Vooral voor de boeren die bedryf en gebouwen pachten, bestaat be hoefte aan een subsidie voor vernieu wing en verbetering van die gebou wen. Daarnaast is door verdergaande intensivering en mechanisatie een grote vraag ontstaan naar nieuwe kredietmogeiykhecten. 'Met name als de overheid een snelle modernisering gewenst acht, is het nodig dat er voldoende krediet beschikbaar komt tegen matige rente Dat past ook in een zuinig garantie- beleid als de regering voert,' aldus de heer Egas. (ftfóotj Hat Tweede-Kamerlid Ritmeester (VVD) heeft aan de minister van Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: "Wil de minister meedelen, welke de oorzaken zijn, waaraan thans weder het verongelukken van een Martin Mariner is te wijten?- Is de minister bereid deze vliegtui gen thans geheel bulten gebruik te stellen, in- ieder geval het viiegen daarmee te verbieden, totdat de re sultaten van het onderzoek ook ten aanzien van dit ongelnk bekend zijn?' (Dit laatst» heeft d* minister Hmiddek reeds gedaan. Red. NVYl (Vaa een ooz.er verslaggever») De minister van Defensie heeft, hangende bet onderzoek naar de ramp met het amfibievliegtuig van de marine op Nienw-Guinea, een tij delijk vliegverbod voor de Martin Mariners afgekondigd. Gisteren Is bekend geworden, dat het ongeluk donderdag is gebeurd tijdens een landing op het water inde Patipibaal naby Fak-Fak in Zuidwest-Nieuw- Guinea. Er bestaat bijna geen hoop meer, dat de vijf vermisten nog in leven zijn. Het vliegtuig is gezonken. De oorzaak van de ramp is nog niet be kend. Een Nederlands oorlogsschip Hr, Ms. Amsterdam dat zich op de plaats van de ramp bevindt, kan. zo verwacht men, met zijn sterke radar goede diensten bewijzen bij het op sporingswerk. Twee van de drie geredden, wier toestand hoewel zij allen gewond zijn redelijk is, worden verpleegd aan boord van de 'Amsterdam'. De derde, de luitenant-ter-zee eerste klas G. P, Slikker, Is gisteren per vlieg tuig naar Nederland vertrokken voor de behandeling van een gecompli ceerde beenbreuk. Onze correspondent in Hollandia meldt, dat de drie overlevenden door bewoners van een naburig doro aan wal zyn gebracht en verpleegd, tot zy door de marine werden overgeno men. De commandant van de zeemacht op Nieuw-Guinea, schout by nacht G. J. Platerink, woont het opsporings werk by. Ook een commissie van des kundigen uit het marinepersoneel op Nieuw-Guinea is nu ter plaatse om een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in te stellen. Men verwacht in Den Kaag niet, dat er Nederlandse deskundigen zul len worden uitgezonden. Het zal van de resultaten van het onderzoek af hangen, zo deelt men verder mee, of er nieuwe maatregelen voor het vlie gen met Mariners moeten worden ge troffen. De Mariner bpm-5a staat bekend als een vooral by de start en landing moeilijk te vliegen toestel. Men weet dit wel aan het landingsgestel dat van het oorspronkeiyke watervlieg tuig (de bpm-5) een amfibie moest maken... Deze 'toevoeging' zou os. op het gewicht en de stabiliteit van nadelige invloed zyn. De Mariners worden door mari ne nog steeds als verkennings- en transportvliegtuigen gebruikt. Met deze grote en zware toestellen wor den 0.111. Indonesische infiltraties op Nieuw-Guinea opgespoord. Het is duidelijk, dat deze toestellen als gevechtsvliegtuig volkomen waar deloos zijn. kelde als een volkomen zwartwitteke- rung, waarby' deze onder meer had gesteld, dat afwijzing van het plan- Feuchtinger een verkeerschaos tot gevolg zou hebben. De heer Hessing constateerde, dat de wethouder wel veel had gespro ken, maar weinig had gezegd. Ten slotte kwam de heer Hessing met een motie, waarby hy vast stelde, dat de tegenstanders van het plan het college een heel stuk tegemoet waren gekomen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd Maar wie zou menen, dat een par- tijblod als Het Vrije Volk, de enige officiële partijkrant in ons land, om d i e reden, ais het ware per definitie, ook uitermate partijdig zon moeten zijn in zijn nieuwsverschaffende taak. die wil ik toch wel graag uit de droom helpen. Het Vrije Volk. de NRC en de Volkskrant zyn bij voorbeeld op het ogenblik de enige kranten die een compleet verkort verslag geven van de kamerdebatten. Daarnaast geven zij een eigen commentaar vanuit hun eigen gezichtshoek en met een eigen politieke kijk op het parlementaire gebeuren. Het sprookje van een neu trale krant is nog precies als vroeger, namelijk een sprookje» Neutrale kran ten zijn onbestaanbaar; ze zijn er dan ook niet, al beweren sommigen nu nog zo hard van wel Uit de VABA-uitzending Keuren en Kiezen door dr. ir. A. Von deling van 16 december 1959. Advertentie LM. WW'JK'JWsw Moet u .horen! De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen voert sinds drie maanden een blijmoedige briefwisseling met de directie van de Nederland se Spoorwegen. Maar het on derwerp van de vijf brieven, die overigens zonder rancune door N.S. van Groningen naar Utrecht en vice versa zijn vervoerd, is triest. Groningen vindt, dat het met de treinverbindingen naar het westen maar huilen is. In het noorden hebben ze in oude spoorboekjes gebladerd. 'Het resultaat was nog verbluffen- der dan we zelf hadden ge dacht,' zegt de rustige, zake lijke secretaris van de Kamer, mr, J. C. Berghuis. Ze ontdekten, dat het twin tig jaar geleden aan lenlijk sneller ging dan thans... In de jaren '38 en '39 deden meer dere sneltreinen per dag over de afstand Groningen-—Am sterdam 2 uur 27 minuten, Groningen—Den Haag 2 uur 51 minuten en Groningen— Rotterdam 2 uur 49 minuten. Sinds 4 oktober '59 bij de in tree van de nieuwe winter- dienst duurt de reis naar Am sterdam bijna een kwartier, naar Rotterdam 20 minuten en naar Den Haag zelfs meer dan een half uur langer (met 'stops' in Meppel en Bellen). 'Aangezien het verkrijgen van betere en snellere ver keersverbindingen met het centrum des lands zulk een belangrijke rol speelt bij de verdere ontwikkeling van de noordelijke gewesten, acht onze kamer het op zijn plaats aan u de vraag voor te leggen of het niet mogelijk is. snellere treinverbindingen met het westen te verkrijgen,' schreven de Groningers 29 september. N.S. antwoordde uitvoerig, maar niet bevredigend. Utrecht stipte uitvoerig de doorge voerde standaardisering van het materieel aan, het geheim van de N.S.-roffel: Ieder Uur Van Ieder Station Naar Ieder Ander Station In Nederland. Mét het hieraan onvermijde lijk verbonden nadeel: stop treinen, een doom in het oog van lange-afstandreizlgers. De brieven vlogen heen en weer. Hoffelijke brieven, waar in beide partijen begrip voor eikaars standpunt etaleerden en elegant (en hardnekkig) één naam verzwegen. De naam van de liberale se nator Baron de Vos van Steen- wijk, die in de Eerste Kamer (om overigens volstrekt onza kelijke redenen) al jarenlang geroepen had om een 'stop' in Meppel, een particulier stok paardje van de baron, waar voor destijds minister Van Aartsen door z'n antirevolu tionaire knieën is gegaan. De toekomst ziet er nog steeds niet rooskleurig uit voor Groningen. 'Misschien,' zegt N.S. In zijn laatste brief van 11 december voorzichtig, 'mis schien in 1961, maar de kwes tie is nog in studie.' Groningen bereidt een zesde brief voor, want berusten wil len ze niet. 'De regering,' zegt mr. Berghuis nuchter, 'gooit steeds geld tegen het noorden aan om een verdere indus trialisatie te bevorderen. Daar zijn we blij mee, maar ver keerstechnisch gaan we er al leen maar op achteruit. De Spoorwegen kunnen je altijd doodslaan met hun technische argumenten. Die kun je toch niet doorzien. Maar wat schie ten we daarmee op?' Het achtenswaardige Algemeen Handelsblad wijdde donderdagavond naar aanleiding 'van de arrestaties op de Amsterdamse walletjes een beschouwend artikel over de openbare on tucht. Schrijft dit achtenswaardige blad: '...huizen, waar alleen ai in de binnenstad zeker vijf honderd vrouwen (in de zomer en voor de sinterklaasdagen waarschijnlijk meer) hun be roep uitoefenen...' Zegt een deskundig politie man: "Baarlijke nonsens van die sinterklaasdagen!' Dat leek mij ook, maar ik wilde graag zekerheid hebben. En luister nu weer eens naar die wonder baarlijke Harlinger Cou rant: De zoontjes van de familie F. uit het Zuider park, resp. 8 en 10 jaar. had den op Sinterklaas een elek- triceermachientje gekregen. Ze hadden zich daar nu al lang genoeg op normale wijze mee vermaakt en bonden daarom de draden aan de me talen kruk van de keuken deur. Toen moeder met een pot kokende koffie binnen kwam... enfin, u begrijpt de rest. Koffiepot stuk, moeder brandwonden aan de voeten die door vader op een bepaal de waarde werden geschat en waarvan hij zijn zoontjes hun deel teruggaf. Achter op bun bipsjes. De historische lacher mag ik u tot slot niet onthouden. Een vriend van mij stapt een van de grootste boekwinkels van Heerlen bin nen en vraagt aan een van de verkoopsters: 'Juffrouw, heeft u voor mij het nieuwe pocket boekje over Maarten Luther?' De juffrouw haalt haar schouders en wenkbrauwen op en roept naar de chef achter haar: "Meneer, hebben wij het pocketboek van pater Luther?' WTT.T.V LEVIE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2