Jac. Lootsma op onderwij zerscongres 'Strijdende organisatie is niet onpartijdig' Moord in Rotterdam Kranen omver Vrijgelaten Belgische nazi naar Nederland Verkeer eist in lang kerstweekeinde weer vele mensenlevens m 'Stem innerlijk af op golflengte, waarop boodschap kerstfeest te beluisteren is KERSTREDE KONINGIN Vrouw dood in huis gevonden tOS? DHE f GREEP! Y 'Pensioen ook verhogen9 Akkoord over hoger loon in lederindustrie HET VRIJE VOLK MAANDAG 28 DECEMBER 1959 PAGINA 3 eerlijk én betrouwbaar vanlf?^ (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse Onderwijzersvereniging is niet neutraal. Zij is dat van haar oprichting af niet geweest, zij is het nu niet en zij zal het in de toekomst nooit zijn. Een strijdbare organisatie kan niet onpartijdig tussen de partijen staan, die per slot van rekening moeten beslissen over de zaken, waarvoor zij strijdt. Dit zei de heer Jac. Lootsma, voorzitter van de NOV, die vandaag, dinsdag en woensdag te Amsterdam haar algemene vergadering houdt. Een van de belangrijkste punten van de agenda is het voorstel van het hoofdbestuur over de aansluiting van de NOV bij het NVV. Het eerste deel van de openingsrede was daaraan gewijd. 980 meter l»ntas»e|ng|é vat* Algemeen Naar cafetaria Plichtsfcetrachting kost politieman zijn kerstboom Grote nood Onrecht op onrecht rx. '5. s ...maak tm blikjt vis openly Eerste kerstdag heeft ko ningin Juliana voor de radio haar kerstrede uitgesproken. Wij laten hierbij de rede in zijn geheel volgen: Tegen autobus NOV is niet neutraal en zal het nooit zijn Advertentie LM. Als wij zeggen dat onze adver- Centies eertijk en betrouwbaars lijndan gelooft Uons tócfcf «wet. Maar ats U trwgea komt kijken ■dan wéét tl her-^veoraftijd. Dinsdagmorgen bcmd?» wij ee!»| speciale verkoop voor hen,die* voor een luttel bedrag de huis-1 kamer- of salonmeubels weef I in het nieuw willen steken, Want dan begint1 de verkoopJ van een grote i partij meubel-f I stoffen, in i diverse i dessins- enl kleuren. i Prachtige5 Jacquard épingié in wollen en zuiver wollen kwali-f teiten, koopt U nu voor bijna de halve prijs. 1050 meter 130 tm' br*ed Dinsdagmorgen om Vuur begint de verkoop van deze meubel». stoffen !n moderne 'kleuren j als grijs, groen, terra, anthraciec enz., per meter voor De heer Lootsma herinnerde er aan, dat onmiddellijk na de oorlog de wil tot een radicale vernieuwing en verandering van de maatschappij vrijwel algemeen was. „Niet de be langen van groepen zouden uitgangs punt van denken en handelen zyn, maar het gemeenschappelijk belang, het belang van de samenleving als geheel. In die sfeer konden de woor den democratie en socialisme ge bruikt worden vrijwel zonder emotio nele geladenheid, maar als zinvolle en waardevolle begrippen." Vervolgens sprak de heer Lootsma over een zekere onverschilligheid, die hij bij de leden van de NOV consta teerde. Die heeft in de NOV ernstiger gevolgen dan in andere organisaties, omdat in de NOV nog steeds bewust of onbewust het oude verschil tussen de oude bond en de oude NOV nog nawerkt. Deze organisaties gaven een verschillend antwoord op de waag, welke plaats de vakbond moest in nemen. in het geheel van maatschap pelijke organisaties. De bond was bij het NVV aangesloten, de NOV niet. „Het is menselijk en begrijpelijk dat men het gevoel heeft zijn vroe gere organisatie te verloochenen, als men thans een andere plaatsbepaling kiest dan vroeger," zo zei de heer Lootsma, maar hij voegde eraan toe, dat dit toch in feite een nuchtere kwestie is, die verstandelijk moet worden benaderd. Daarna sprak de heer Lootsma over de eenheid. Deze is een groot goed. Maar zij is een middel en "geen. doel. Wanneer de eenheid slechts in stand kan worden gehouden door de ogen te sluiten voor de werkelijkheid, is haar betekenis in haar tegendeel verkeerd. (Vervolg van pagina 1) Een dezelfde nacht ingesteld om- derzoek leverde niets op. Om elf uur zondagmorgen werd het lichaam van de jongen gevonden. Omdat het sig nalement niet klopte met dat wat de ouders hadden opgegeven, duurde het even voor men zeker wist, dat het gevonden stoffelijk overschot van de vermiste Jan Uitenbogerd was. In de omgeving van het viaduct werd onmiddellijk een onderzoek in gesteld door de recherche van het politiebureau Marconipiein onder lei ding van hoofdinspecteur W. J. van der Kroef. Aanwezig waren voorts de officier van Justitie, jhr. mr. P. A. Groeninx van Zoelen, en commissa ris B. Melles, chef van de recherche van de Rotterdamse politie. Het stoffelijk overschot werd over gebracht naar het gebouw van de ri vierpolitie, waar zondagavond door dr. J. Zeldenrust een sectie werd ver richt. Inmiddels hadden hoofdinspecteur v. d. Kroef en zijn medewerkers al enige aanwijzingen gekregen, die leidden naar de havenarbeider Cor J. V., die in dezelfde straat woonde als het slachtoffertje. V. werd van huis gehaald, waar de pohtie twee stel bemodderde kleren vond. Bovendien bleek, dat de man zondag zijn fiets en zijn schoenen grondig had schoongemaakt. Hoewel hü aanvankelijk ontkende gaf Cor V. in de loop van zondag avond toe, dat hij zxjn buurjonge tje had vermoord. Met andere jonr stens uit de straat hadden Cor en Jan saterdagavond kerstbomen ver zameld, waarvan ze een soort kampvuur wilden maken. Cor had al met enkele andere jongens ach ter op zijn fiets door de buurt ge reden toen hij Jan meenam onder het voorwendsel, dat er by de openbare school aan de Laan- sksotseweg oude kerstbomen te vin den zouden zün. Eerst ging hij met de jongen naar een cafetaria en daarna reed bij naar de stille Laanslootseweg, Daar zou de jongen geweigerd hebben in te gaan op bepaalde voorstellen van de ha venarbeider, die daarop in woede ontstak en de jongen schopte en sloeg. Toen de jongen zich verweerde, werd bij gewurgd. Daarna schopte Cor V. hem in een sloot. De stille getuigen van de vecht partij, een afgerukte leren knoop van het jasje van de jongen en een laarsje, werden zondag door de po litie gevonden. In de loop van de nacht keerde Cor V. naar de sloot terug, vanwaar hü het lichaam van de jongen drie honderd meter wegsleepte naar het in aanbouw zijnde viaduct. Hij be groef het in een berg zand, aanne mende, dat zijn misdaad verborgen zou blijven, omdat men hier nog steeds bezig is meer zand te storten. Zondagmiddag had de dader nog de voetbalwedstrijd Sparta-Feüen- oord bezocht, Toen hü zondagavond werd gearresteerd, was hy thuis aan het kaarten. Door deze afschuwelijke mis daad is de vraag gerezen of ook een twaalfjarige Schiedamse jon gen, die in maart spoorloos ver dween, het slachtoffer van Cor V. is geworden. Tot dusver is daar over echter nog niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) De dag voor Kerst is de Texelse wachtmeester der rijkspolitie J. O. zün kerstboom ontstolen. De agent zag, toen hij met zijn kerstboom door Den Burg fietste, twee verkeersorertreders die een voor één-richting-verkeer bestemde straat doorfietsten. Hij gooide de kerstboom van zyn rijwiel en zette de achtervolging m. Na de fietsers te hebben geverba liseerd. keerde hü naar zijn kerst boom terug, maar deze Week te zün verdwenen. De boom werd niet meer teruggevonden. De NOV is algemeen. Dat wil zeg gen, dat zjj openstaat voor alle leer krachten van de kleuterschool tot de universiteit, als zij de doelstelling en het program van de NOV onder schrijven. „Deze laatste beperking," zo zei de heer Lootsma met nadruk, „mag men niet weglaten." ZO heeft de NOV zich uitgesproken voor de geleide loonpolitiek. „Wij leven nu weer tn een periode van vryere loonpolitiek. Moet de NOV die maar zonder meer aanvaarden en het aati de politieke partijen overlaten om er verandering in te brengen? Moet de NOV hier neutraal zijn?" De spreker zei: „De NOV kan en mag met neutraal zijn. Zij heeft geen voorkeur voor deze of gene politieke partij. Zij heeft wel voorkeur voor een bepaald sociaal-economisch be^ leid." De heer Lootsma toonde aan. dat de ambtenaren en onderwyzers bij de vrijere loonpolitiek achterop zul len komen. Zij kunnen geen produk- tiviteit aantonen en zullen de „trend" moeten volgen. Dit betekent, dat ze nu al achter zijn. Zonder enige argumentatie heeft de regering de koppeling tussen de beloning der ambtenaren en die van de werkne mers m de metaalindustrie losgelaten. De NOV en het ACOP, waarvan zij deel uitmaakt, houden vast aan de eis van een verhoging van 5 en een compenserende regeling voor de laatste maanden van 1959. Nadat de voorzitter de overleden NOV-leden had herdacht, besprak hy nog een aantal onderwijsproblemen. Daarbij zei hij onder meer, dat er ook thans nog grote nood bij het onderwijs heerst en niet alleen by het voortgezet onderwijs. Nog steeds is het aantal leerlingen per klas veel te groot en nog steeds is er een groot tekort aan modern ingerichte school ruimte. De spreker hoopte, dat minister Cals met zijn wet op het voortgezet onderwijs (de mammoetwet), de eind streep zal halen. In dit verband zei hü: „Wü aanvaarden de gedachte van vrijheid van onderwys, wü aan vaarden de gelijkstelling. Maar vrij heid van onderwijs slaat voor ons op de intrinsieke inhoud en minder op allerlei technische of organisatori sche aangelegenheden. De heer Lootsma sprak daarna over enkele bezwaren tegen het wets ontwerp en hij waarschuwde tegen een al te grote toegeeflijkheid jegens de confessionelen. Die moet niet te ver gaan, „wil onze welwillende hou ding van thans niet omslaan in een afwü'zende". (Vervolg van pag. 1) Hoewel de materiële schade zeer groot is en zonder twijfel vele hon derdduizenden guldens beloopt, mag toch wel van een wonderbaarlijk goede afloop worden gesproken. Als de wipkraan enkele meters weste lijker was gevallen had hü waar- schijnlijk niet één, maar meer olietanks geraakt en zou een ramp het gevolg zijn geweest. Het twee ton zware hijsbiok van de stalen geweldenaar viel precies tussen twee olieleidingen in zon der ze te raken. Het wordt een pro bleem het blok te verwijderen zó, dat de buizen niet alsnog worden be schadigd. Maar niet alleen op het oiie-op- sïagterrein bleef de schade tot een minimum beperkt ook bü Wilton- Fijenoord mocht men zich verbazen over het feit, dat geen van de loodsen was geraakt. Maar het meeste geluk van alle maal had zonder twy'fel de taxi chauffeur, die de onheilsplaats in de Admiraal de Ruij terstraat slechts enkele seconden tevoren met zijn wagen was gepasseerd Nog in de nacht vaa zaterdag op zondag ging een opruimingsploeg met snijbranders aan het werk. De Schiedamse brandweer legde een watergordyn rond de zo nabije tank met gasolie. Maandagmorgen had men een nauwe doorgang gemaakt voor de wagens van de ingesloten industrieën. Het zal echter wel en kele dagen duren, voordat de ravage geheel is weggeruimd. Men onderzoekt hoe het mogelijk was dat de hamertopkraan aan het ryden (of schuiven?) ging. Naar ons door de directie van de werf werd verzekerd, stond de kraan wel dege lijk op de rem. (Van een onzer verslaggevers) In IJlst is woensdagmiddag de 74- jarige hulpbehoevende weduwe Bootsma dood in haar woning aan getroffen door twee jongens, die het huis binnengingen om er een begin van brand te Mussen. Zij brachten de vrouw naar buiten maar lieten de deuren open staan, waardoor het bin nenbrandje aanwakkerde tot een uit slaande brand. Men vermoedt, dat de vrouw on wel Is geworden en reeds dood wai voordat zij tegen de brandende pe troleumkachel viel, die zij moet heb ben omgestoten. Uit Om de vrijheid, Verkiezingsorgaan van de VVD, afdeling Amsterdam Maart 1959. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden heeft de re gering een adres gestuurd, waarin wordt gevraagd de overheidspensioe- nen op dezelfde wijze te verhogen als binnenkort het geval zal zün met de salarissen der actief dienenden. **iu» onze jwusseise correspondent) Twee notoire ter dood veroordeel de Belgische oorlogsmisdadigers zyn de dag voor Kerstmis vrijgelaten. Hel zijn dr, Hendrik Elias, eens leider van het Vlaamse voik' en FransHel lébout, eens commandant van de aan het Oostfront vechtende Waalse hri- gade. Dr. Elias zal zich volgens hel officiële communiqué van het Bel gische ministerie van Justitie naar Nederland begeven voor me dische behandeling. Mogelijk is hy reeds in ons land. Elias was voor de oorlog parle mentslid voor het Vlaams Nationaaj Verbond. Onmiddellijk na de capi tulatie in 1940 wendde hü zich tot de Duitsers en bood hun zijn steun aan Hü werd burgemeester van Gent en later 'leider van het Vlaams Nationaal Verbond'. Op alle mogelijke manieren pro beerde hü Belgische jongemannen voor dienst aan het Oostfront te Winnen. In september 1944 vluchtte Bias naar Duitsland. Hij werd na de oorlog gearresteerd en" in 1946 in Belgie ter dood veroordeeld. De Volksgazet publiceerde zater dag een, foto van Elias in SS-uni- form bezig een bataljon SS-troepen te inspecteren. De vrijlating van Elias en Helle bout geschiedde onder druk van de Belgische katholieke partij (CVP), die een zogenaamde amnestiepolitiek voert. In deze rvbnefc vermeldt Het Vrye Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. *In de afgelopen dertien jaar zün de middenstanders voortdurend in het gedrang gekomen cn wie slechts enkele zinsneden kent uit Hofstra's 'Socialistische Belastingpolitiek' kan zich daar onmogelijk over verbazen, En ais de heer Hofstra al eens bereid was z|jn belastingteugel te vieren, dan was dat nooit ten voordele vaa de middenstander. Steeds meer zijn de kleine zelf. standigen in het gedrang gekomen. De werknemers kregen na 1 januari 195" een gedeeltelijke looncompensa- tie voor dc AOW, de zelfstandigen moesten zelf maar zien, naar zij het vandaan haaiden. Zo stapelde zicb dertien jaar lang onrecht op onrecht.' Uit: Om de vrijheid, verMe- zinsorgaan van de WD, afd. Amsterdam. Maart 1959. ...dan lijkt het aannemelijk te ver onderstellen, dat de toenempng van het gemiddelde ondernemersinkomen in het midden- eu kleinbedrijf jn de periode 19521958 in de orde van grootte van 75 percent ligt. Vergelijkt men dit met het nationaie inko men. dan kan worden geconstateerd, dat het aandeel van de individuele middenstandsondememer in de wel- vsartstoeneming groot is geweest. Op fiscaal gebied zijn in de afge lopen jaren verschillende maatregelen getroffen, die voor het midden- en kleinbedrijf van grote betekenis zijn, en waardoor tal van wensen, die in de kringen van het middenstandsbe drijfsleren bestonden, zijn verwezen lijkt. Staatssecretaris Veldkamp in de Middensiandsnota 1959 (Van een onzer verslaggevers) Terwijl de spoorbomen openstonden is eerste kerstdag, 's avonds half tien, te Warmond een personenauto gegrepen door de trein LeidenHaar lem. Dc auto werd door de hevige botsing in stukken gereten, brokstukken kwamen op het perron terecht. De 55-jarige bestuurder, da heer J. Kam steeg uit Öcgstgeest, werd met zijn echtgenote nit de wagen geslingerd en licht gewond. De 54-jarige mevrouw G. Kamsteeg werd zwaar gewond. ■f V ,v>\ >'£r> J Af; Op eerste kerstdag is een Duit se personenauto tijdens een ia» haalmanoeuvre op rijksweg 12 bü Utrecht geslipt en van de weg geraakt. De wagen stortte onge veer tien meter naar beneden. Van de drie inzittenden werden twee ernstig gewond. De overwegwaenter v. naa Men juist even verwijderd, hij moet zich in de tijd vergist hebben. Als gevolg van het ongeluk heeft hij een shock opgeiopen. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Amsterdam werd veer tig minuten vertraagd. Enkeie stop treinen vielen uit. De TEE-trein werd over Harmeien geleid. Tiidens het lange Kerstweekeinde heeft het verkeer verscheidene men senlevens geëist. De 59-jarige L. de Vries uit Wormer werd donderdag middag door een vrachtauto aange reden en gedood, toen hij met zijn bromfiets de provinciale verbindings weg te Wormerveer overstak. In Soest werd dezelfde middag de 79-jarige J. Scheele uit Soestdijk bij het oversteken van de Burgemees ter Grothestraat geschept door een auto. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De 67-jarige C. Bos uit Winkel Is donderdagmorgen aangereden door een bestelauto en gedood, toen hij de provinciale weg bij Verlaat in de gemeente Harenkarspel overstak. Hij was voor de laatste maal op weg naar zijn werk en zon vandaag ge pensioneerd worden. In de kerstnacht werd op de Hel- voirtseweg te Vught de 72-jarige J. Ledel, die op weg was naar de pa rochiekerk, bij het oversteken gegre pen door een auto. Hij overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Tilburg. Op eerste kerstdag werden twee inzittenden van een Duitse perso nenauto op rijksweg 12 bij Utrecht ernstig gewond, toen de wagen slip te en van de berm tien meter naar beneden stortte. De bestuurder, H. Advertentie LM. Terwijl u bij uw radio zit, moge ik u voorstellen, samen innerlijk af te stemmen op de golflengte, waarop de boodschap van het kerstfeest te be luisteren is. De inhoud daarvan is, geloof ik, het enige, wat in nuchtere werkelijkheid de problemen van ons bestaan kan saneren, en ons de zin van het leven kenbaar maken. Zou dat ook niet een reden zijn, dat Kerstmis als een zo algemeen groot feest wordt gevierd? Over een week wensen wij elkaar een gelukkig nieuwjaar toe geluk door gezondheid, jeugd, lang leven, materiële welstand, maatschappelijk succes, geluk in het huiselijk ieven in voltallige eigen kring, door liefde, door vriendschap en waardering van medemensen, door vrije ontplooiing van zijn talenten, door vervulling van zijn illusies, door 't voelen van enthousiasme ergens voor. Misschien denkt men dan ook aan geluk door 't vervallen van lastige eigenschappen, van complexen, van conflicten, van verleidingen en van wroegingen. Er is zoveel nodig om een aards bestaan compleet en ideaal te maken. Hoewel we zouden niet weten, hoe we mei dit alles aan moes ten, zonder dat we daarbij ook de spanning beleefden van strijd en overwinning. Die zal evenwel niet komen te ont breken, want de ervaring leert ons, dat het een illusie is, dac enig ster veling dit 1-januari-ideaal van aards geluk ooit volledig bereikt hoe wij ook onze best doen, of zouden doen. als enkeling of als gemeenschap om het voor onze medemens of voor ons zelf te verwezenlijken. Maar toch voeten wü eis een he&nwM, ótS m- gens het paradijs ligt, waar dat ideaal bestaan En naamate er in ons leven aan ontbreekt, kennen wij de diepten van het leed. Naarmate ervan m vervul ling gaat ervaren wij de hoogten vat het geluk. Met Kerstmis wensen wij elkaar zij t vanuit een doolhof van hulst en sparregroen toch eigenlijk toe: geluk door een voorspoedig geeste lijk leven. Zodra we afgestemd zijn op wat het kerstfeest als nieuwsbe richten uitzendt, vernemen wij, dat heei het kleingeestige, verminkte en angstige leventje, dat wij hier op aarde hebben geconstrueerd, en waar onze ziel bij moet inwonen, niet kan blijven bestaan. Want wij worden uit genodigd, deel te nemen aan de over vloeiende volheid van dat leven, waar naar onze zieien heimwee heboen, en waarvan het andere op zijn best maar een afschijnsel is. Dat leven bestaat niet alleen Uit wat wij het hiernamaals noemen, maar is inderdaad het ideaal, ook voor deze aarde gesteld. Durven wij die uitnodiging aan te nemen, dan mogen wij. ondanks ons eigen slechte beheer tot nog toe. die volmaakte wereld hier heipen waar maken. Strijd en spanning gaan zo hand in hand met een echter, waarder levensgeluk. De vrede, waar wij voor vechten, is dan ai bij voorbaat in ons hart. We beluisteren: 'Men noemt hem: wonderbare raadsman, sterke God, eeuwige vader, vredevorst'. En volgen wij zijn raad. dan ont vangen we de sleutel, waarmee we uit onze eigen, nauwe, behuizing kun nen geraken, maar dat is dan ook de enige, die bestaat. En die is, dat i k altijd van minder belang is dan 3 ij, ik komt altijd het laatst aan bod, heeft de laagste prio riteit, want onze medemens is ons toevertrouwd. Samen moeten wij bet doel nastreven, zo mogelijk samen het bereiken. Doch door het stompzinnige lawaai van onze eigen zencfers zo met stoorzenders hebben wij het voor elkaar haast, al te moeilijk gemaakt die goede golflengte te vinden, waar op we de klare zin van alles kunnen horen. Velen zijn dan ook deze golf lengte bijster geworden of geven het zelfs op, die ooit nog terug te zoeken. In wat wij, m onze schuldige bene penheid, zien als ons eigen belang, zetten wij ik voorop en verbergen aldus vaak het doel van het leven voor ons zelf en anderen. Overal en altijd waar iemand het aangedurfd heeft, te blijven afstem men op de goede golflengte, zal hij gemerkt hebben, dat er een kracht over hem kwam, die hem als hulp tegemoet gezonden werd, In wiens leven daagt niet meest bij verrassing en tot zijn verwondering, één keer de zekerheid: maar ik ben vrij, niemand kan mijn wezenlijke ik schaden, als het maar niet op zich self is gericht (en is dat gevoel bij sommigen nog niet gekomen, dan hoop ik dat het nog komt). Dat gevoel is een heilig goed, dat men tot iedere pnjs zou willen bewaren en dat niemand ons kan afnemen. En wat men ooit wéi in zijn leven heeft afgestaan of moe ten ontberen, daarvan weet men dan dat er een honderdvoudige vergoeding Leeft men evenwel met een on zuiver ingesteld ontvangtoestel, of luistert men naar ik-propaganda, dan straft zich dat ergens eens. Het is alsof men aan zijn levensdoel werk te met een defect instrument. Hoe veel men er ook mee doet, en er mee bereikt eens gaat 't wegens foute constructie mis in 't openbaar of in stilte. Onze eigen omgeving toont ons dit aan in 't kiem, de geschie denis in 't groot. Aan de andere kant sten we maar al te vaak pogingen tot iets waar lijk constructiefs, uit zuivere instel ling voortkomende, breken op een muur gebouwd van onbegrip, onwil en zelfzucht. Zo vallen er steeds op aar de weer martelaars voor een goede zaak. Maar eenmaal bezwijken deze fout gefundeerde muren onder voort durende aandrang. Want het goede is altijd gezond, en het kwade vertoont altijd kwalen en moet het ten slotte opgeven. Over de goede golflengte horen we uitsluitend goed nieuws. Dat is ook heel normaal, want het gaat daar om het doel van ons aller teven, boven deze wereld uit te stijgen. In de ruim te daarbuiten mogen we veel verwach ten. Verwachten doen we altijd zoveel van de toekomst: laten we het meer overschakelen op de ruimte! Ik be doel hiqr niet het mikken op de maan en de verdere schepping, hoe span nend ook. maar alles opengooien voor de uitstraling van de Schepper. Zo kan een ieder een nieuw schepsel warden. Er zijn hoopgevende tekenen. Groei, den ze niet in zo groten getale: wa ren ze niet vaak zo klein, maai toch zo levenskrachtig, zo&is al wat de groei nog voor zich heeft, vertoonden ze niet zoveel verscheidenheid van vorm en kleur te zouden geen hoop wekken. Maar, waarom zou den des» tere plaatjes de afgetrapte aarde niet eenmaal overdekken met hun groan? Het u hun neiging dat te doen en naar elkaar toe te groeien, elkaar te vinden. Die plantjes zijn toch ten slotte ontstaan uit een innerlijke drang, die, voor zover zuiver en echt, leidt tot gemeenschap met God en mensen. Verschillen belemmeren niet, de ander in hefde-tot-de-naaste te benaderen, en te zoeken naar dat, wat verbindt, en dat belangrijker te achten, dan dat wat scheidt. Ik weet uit erva ring, lioa bevrijdend deze ontmoetin gen in onderlinge waardering kun nen zijn. Iedereen draagt iets bij, en er ontstaat iets wat vruchtbaar blijkt. We kunnen ons immers tijdelijk met anderen wei verbonden voeten in hoogte- of dieptepunten van vreugde of leed, maar, voor alle dag en altijd, alleen maar in de liefde, Wij moeten vooruit. Het nieuwe jaar. dat komt, zegt ons dat. Maar bovenal zegt de boodschap van Kerst mis het, wil die worden uitgevoerd. Laat ons luisteren en het momenl aangrijpen: want uit het tegenwoor dige ontstaan alle toekomstige mo menten. W;j leven in een keiharde werke» lïjklieid vraag het maar aan d< jonge mensen! die soms inderdaad als een kei op ons hoofd neerdreunt Maar ncht dat hoofd weer op, en ze door! Wie laat zich uit het vete slaan? is het met juist aan de tegen, slagen dat men groeit? Te mogen le ven is ook: er zich doorheen mogei worstelen. Moeilijk zijn de lang» grauwe stukken leven, en het zwaars! tillen wij er aan, ais er iets is da' onze kracht ondermijnt. Wat in d< aanvang licht leek, lijkt later som; een bovenmenselijke opgave. Maar wie het einddoel haalt, di» heeft iets gedaan voor de werelc en voor zijn medemensen. Voor hen is er het eeuwige kerstfeest. Hij kaj omroepen, dat de zaligmaker is ge komen voor hem, en er aan toevoe gen: 'Vreest niet, want ziet, ik ver kondig u grote blijdschap, die al dej volte wezen zal'. Böhmer uit Heme iwestraieni. en zijn moeder werden opgenomen m het ziekenhuis. De GGD moest met dreglijnen de brancards langs de steile bermdijk laten zakken om de slachtoffers op de weg te krijgen. Op de avond van tweede kerstdag is de 25-jarige F. Diederen uit Nuth m de Hoofdstraat te Hoensbroek met zijn bromfiets tegen een auto bus gebotst. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. In Oss kwam gistermiddag de 36- jarige motorrijder H. van Haaren om het leven, hij werd op de krui sing Heescheweg-Wiipertslaan ge schept door een auto. Bij de rotonde de Berenkuil op de weg Utrecht-De Bilt werden gister avond drie mensen licht en drie zwaar gewond, toen een slippend? wagen uit Doom van de weg werd gereden door een auto uit Baren- drecht. Mevrouw Van V. uit Doorn en haar dochtertje, en mevrouw K. uit Barendrecht werden zwaar ge wond. De twee bestuurders en een mattende werden licht gewond. Eerste kerstdag om 10 uur werd in Aalten de 21-jarige W. Boom zo danig door een personenauto aan gereden, dat hij fcyderts de over brenging naar een ziekenhuis te Winterswijk overleed. B.t die met zün echtgenote uit Win- terswyk was aangekomen by de ouderlijke woning, stak zonder op het verkeer te letten de straat over. Twee doden zyn te betreuren doordat zondagnacht om ongeveer half twaalf ter hoogte van de NACO-garage aan de Helderseweg te Alkmaar onder de gemeente Ber gen een stationcar, bestuurd door de heer G. Verganv, 62 jaar, uit Breezand, m het Noordhollandsch Kanaal is gereden. De bestuurder en zyn echtgenote werden uit de wagen geslingerd. De heer Vergaay is in bewusteloze toestand naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar hy kort na aan komst overleed. Het lijk van zün echtgenote, die verdronk, was tot vanmorgen nog niet gevonden. Eerste kerstdag is te Arnhem, de 68-jarige wielrijder H. van A. door een personenauto gegrepen. Het slachtoffer werd zwaargewond naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hy zondagmorgen is overleden. In het Coolsingelziekenhuis is zon dag overleden de 62-jarige D. van der Eist van de Schieclamsesingel, die donderdagavond op de Eendrachts- weg te Rotterdam was aangereden door een tramwagen van lijn 5. Hy had vlak voor de tram willen over steken en werd ondanks krachtig remmen van de wagenbestuurder ge raakt en enige meters weggeduwd. De 38-jarige NS-beambte J. Bier mans uit Vlodrop, die tien dagen ge leden in Roermond met zyn scoo ter kwam te vallen door een over stekende hond, is tweede kerstdag in het ziekenhuis te Roermond aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. De 39-jarige K. Malipaard uit Ber gen op Zoom, die woensdag te Dia- teloord uit een rijdende auto viel, is ja het ziekenhuis overleden. UTRECHT (ANP) In de leder- wareaindustrie is overeenstemming bereikt over een verhoging van 6 cent van het uurioon voor manne lijke werknemers van 23 jaar en ouder en daarboven een verwerking van da huurcompensatie 1957 tot 6 cent. De voorstellen, die eet) te* uk werken de kracht hebben tot 3 ->mber 195# en zullen gelden tot 1963, sijn ter goedkeurm 1 aan het College van Ry„.„.adelaar*.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2