Minister Van Huurverhogingen in komende jaren jdelijk onvermi res moet maats Irene opent Keukenhof NOV in maatschappij nader bepalen' Ver bodsbord ziet er uit als g e bodsbord NOV niet gelukkig met loonpolitiek W. F. Hermans wil weer heilige huisjes te lijf in woningnood-filmscenario I Jan de Hartog: Zwerven in VS Beslissing over Mariner na onderzoek ramp Bel g ontslagen van vervolging Rectificatie kerstpuzzel Loonsverhoging zeevaart goedgekeurd K. C. A. Collette bij afscheid geëerd Premiepercentage f AWW vastgesteld S Iran dboulevard ongewenst, zeggen GS HET VRIJE VOLK DINSDAG 29 DECEMBER 1959 PAGINA 'Ongelukkig moment' In SER r In maart en mei Vakantiebesteding =D (Vervolg van pag. 1) Voor minister Van Aartsen staat het vast, dat in de komende jaren huurverhogingen ten enenmale on vermijdelijk zullen blijken. Daarom \vil hij tegemoetkomen aan de be zwaren tegen het voornemen de overheidsbijdragen voor de particu liere huurwoningen na zes jaar in drie jaarlijkse etappen te doen ver dwijnen. Hij gelooft dit te kunnen doen zonder dat de schatkist te grote risico's loopt. Het vervallen, van de termijn maakt naar zijn mening ook een ge leidelijke aanpassing van de bijdra gen voor de goedkoopste particuliere huurwoningen aan het huurniveau der woningwetwoningen mogelijk. Dit. omdat de bewindsman het ook wel als een bezwaar- aanvoelt, dat de goedkoopste huurwoningen in de loop der jaren een sterkere huurstijging zullen ondergaan dan andere cate gorieën. Hij wijst er echter wel op, dat dit verschijnsel zich altijd voordoet als tijdelijk bepaaldegroepen van de bevolking meer worden gesubsidieerd dan andere. De minister is tót de conclusie ge komen dat er thans nog niet vol doende woonruimte tegen aanvaard bare huur is voor de groep met een inkomen boven ƒ6900 per jaar. Wel is de Woningnood hier aanmerkelijk geringer dan in de groepen met nog lagere inkomens. Mr. Van Aartsen stemt in met het oordeel, dat de woningvoorziening voor de financieel zwakken zich on gunstiger ontwikkelt, dan voor an dere groepen. Het schrijnende is, dat er voor de financieel zwakken wel goede en betaalbare woningen be staan, maar dat die bezet worden gehouden door gezinnen, die best een hogere huur zouden kunnen be- talen. lichamen cf met werkgevers tot initiatieven kunnen komen. Dat woningbouwcorporaties geheel met overheidsgeld en voor risico van de overheid bouwen, ziet de minster als een bezwaar. Hij hoopt dat ze mede door de adviezen van de com missie-De Roos eerr steviger finan ciële status zullen krijgen. Dan kan de corporatie ook een ruimere taak toevallen'. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zegt de bewindsman, stemt in met de uitbreiding van de overheidsgarantie voor 'de bouw van eigen.woningen tot 90 pet van de, netto sticlitingskosten. De vereni- 1 gebundeld het werk 'Psalm en va- rriT-irr frtrtf rïtf nle ~v-, i*«.iHofioc' titTlor» vrsvtvior» XX/n orcr-Vnin liilr (Van een onzer verslaggevers) 'Ik prakkizeer er niet over om' Amerikaan te worden,' zei gistermid-. dag de Nederlandse romanschrijver Jan Hollands Glorie) de Hartog, juist voordat hij met ie Statendam uit Rotterdam naar Amerika zou vertrekken. Daar vervolgt hij met zijn tjalk 'Rival' ziin zwerftocht over de bin nenwateren van de Verenigde Staten. Over het eerste, ruim 7000 km lange deel van deze reis schreef Jan de Hartog het reisverslag: 'Wateren van de nieuwe vyereld'. Volgend jaar zomer komt hij weer naar Nederland, maar ook dan zal het slechts een kort familiebezoek zijn. Binnenkort verschijnt van hem een nieuwe roman, genaamd 'De inspec teur', waarin hij de belevenissen en overpeinzingen beschrijft van een be jaarde inspecteur van politie in Am sterdam in het eerste jaar na de oor log. De roman komt het eerst in Amerika uit. 'Ik heb hem in het Engels geschreven, en daarna in het Nederlands vertaald,' vertelde Jan de Hartog. De pas verschenen pocketuitgave* "De kunstenaar' is het eerste deel van vier soortgelijke kleih'e iromans, die ging ziet dit zelfs als een belangrijke bijdrage in de bevordering van het eigen, woningbezit. riaties' zullen vormen. Waarschijnlijk komt ook hiervan eerst een Engelse uitgave. (Van een onzer verslaggevers) Minister Visser zal na het onder zoek naar de oorzaken van de vlieg ramp met dc Martin Mariner 102 op 17 december in Nederlands Nieuw- Guinea nader beslissen over het ge heel buiten gebruik stellen van deze vliegtuigen. De minister van Defensie heeft dit meegedeeld in antwoord- op vrager, van het Tweede-Kamerlid Ritmeester (v.v.d.). De oorzaken van de ramp in de Patipibaai zijn nog niet be kend. Een duikploeg zal alles in het werk stellen om het op 20 december vermoedelijk gelokaliseerde wrak te bergen. Er is inmiddels een commissie van deskundigen ingesteld. In verband met het onderzoek is de vlagofficier Marine Luchtvaart Dienst op tweede kerstdag naar Nieuvr-Guinca ver trokken. De minister herinnert eraan dat het vliegen met de Mariners in afwachting van de resultaten van het onderzoek is verboden. DEN HAAG. (ANP) Prinses Irene is voornemens op 30 maart de officiële opening te verrichten van ie nationale bloemententoonstelling 'Keukenhof'. De oplossing. De oplossing van het probleem ziet hij eebter niet in de eerste plaats in hét bouwen van nieuwe woningen voor de financieel zwakken HU ver wacht dat voor hen wel woningen uit de oude voorraad beschikbaar zullen komen, als de woningnood is opgeheven en kunstmatige huurver- schillcn verdwenen zullen zijn. Waar inmiddels door efficiënte plannen en goed georganiseerde produktie toch nieuwe woningen te gen door deze groep aanvaardbare huren zijn te bouwen, wil de minister door een rijksbijdrage van ƒ2,per week extra-steun verlenen. Hij denkt aan maximaal 5000 extra-bijdragen in 1960. De nieuwe premie- en bijdrage regeling is uitdrukkelijk niet be stemd voor de overheid,, zegt de be windsman. De gemeenten kunnen er dus geen gebruik van maken. Be halve voor eigen woningen zullen de gemeenten aan particulieren ook geen kredieten of garanties boven het rijkssubsidie mogen verlenen. Voor de woningbouwverenienpen ziet hij wel mogelijkheden, zij het beperkte. Dat zou gelden voor ver enigingen met oud bezit, dat over waarde heeft op de er nog op rus- tende schuld. Ook zouden de ver enigingen samen met gelieerde Advertentie LM. (Van onze sociaal-economische redactie) Over de aansluiting van dc Nederlandse Onderwijzers Vereniging bij hel NW voerde maandagavond op bet congres van. het NOV te Amsterdam eerst het hoofdbestuurslid Van der Gevel, een der voorstanders, het woord. Hij herinnerde eraan dat de WD. die zo waarschuwt tegen politiek in de vakbeweging, zich niet beeft ontzien de politiek zelfs in de school te bren gen. Het is de taak van het congres thans de plaats van de NOV in de maatschappij nader te bepalen. De NOV heeft twee doelstellingen: NVV aansluit- De NOV heeft sieents de behartiging van de belangen der op een beperkt terrein gelijke be- It —h Ki.-f" .liSlü |.;!j Rood Wit Dzy f 2?' per ütcffie» leden en de behartiging van de on derwijsbelangen. Deze taken kan zij niet alleen uit voeren. Zij heeft voor haar eerste taak aansluiting gezocht bij de ANOF en het ACOF. Voor haar tweede taak heeft zij contact met Volksonderwijs. Nu wil het hoofdbestuur de kring verder uitbreiden tot alle werknemers. De s| .reker toonde aan dat een vak organisatie zich niet kan beperken tot de sociale politiek. Zij moet zich ook met de economische politiek bezighouden. De regering heeft dit ingezien toen zij de Slichting van de Arbeid als adviesorgaan erkende: Tlmns advi seert het bedrijfsleven voornamelijk in de Sociaal-Economische Raad. Bij de adviezen van de SER is het over heidspersoneel ten nauwste betrok ken. De NOV mag en kan daar niet buiten blijven. De WD, zo zei de heer Van der Gevel, heeft onlangs een commissie ingesteld om te onderzoeken of er plaats is voor een liberale vakorgani satie. 'Daar ben ik blij om,' zo zei de heer Van der Gevel. -al meen ik dat het moment ongelukkig is gekozen nu de VVD waarschuwt tegen politiek in de vakbeweging.' De KAB en het CNV komen voor de NOV niet in aanmer king. Spreker vroeg zich af of er onover komelijke bezwaren zijn tegen het NVV. Er worden er drie genoemd. Ten eerste de politieke binding met de Partij van de Arbeid. Het socia lisme en de vakbeweging hébben ge antwoord op dezelfde uitdaging: de erbarmelijke maatschappelijke toe standen. Het is historisch bepaald dat de niet-confessionele groepen el kaar op dit terrein gevonden hebben. Dit betekent niet dat de politieke partij haar wil aan de vakbeweging oplegt. Het NVV lieeft zich meer dan eens gedistancieevd van de politiek van de Partij van de Arbeid. Namens de minderheid in het hoofdbestuur sprak de heer Laret, Hij zei dal de NOV haar taak ook kan vervullen als zij zich niet bij het langstelling als het NW. De werk gevers van de onderwijzers zijn in de SER niet vertegenwoordigd. Als de regering van de SER oob culturele adviezen wenst, horen de onderwijzersorganisaties in de SE/1 vertegenwoordigd te zijn, aldus de lieer l.arct. Hij bestreed dat de NOV zich in een isolem;.nt plaatst als zij zich niet bij het NVV aansluit. Ook is het niet zo dat de NOV zich schuldig maakt aan klaploperij, als zij geen deel uit maakt van het NW. De groei var de NOV kan bemoeilijkt worden dooi aansluiting bij het NW. Er zullen' financiële bezwaren geopperd worden Er zijn leden in het hoofdbestum die dc zelfstandigheid van de NOV zien verminderen. Een nieuw man dement kan de verhouding met de partners in de ANOF verstoren alt de NOV bij het NW is aangesloten. De strijd voor de openbare scholen is een essentieel programmapunt van de NOV. De heer Laret zet dat het NW de binding van de NOV-leden aan deze idee niet kan erkennen. 'Dit betekent niet dat ik de finan ciële gelijkstelling aantast," zo zei hij. De eenheid van de NOV gaat uit bo ven elk politiek meningsverschil. Ook is spreker niet gelukkig met de in menging van de WD. Aansluiting zou op de NOV een politiek stempel drukken. In en bui ten het NVV zien velen het NVV als socialistisch. Er is geen formele binding niet de Partij van de Arbeid, maar er is ook een maatschappelijke realiteit. Er. zijn nauwe persoonlijke bindingen tussen het .NW en de Partij van de Arbeid, zo besloot de heer Laret. - (Van een onzer verslaggevers) Onder enorme belangstelling heeft maandag in Den Haag de heer K. C. A. Collette afscheid genomen als di recteur van de NIWO, de Neder landse internationale wegvervoersor- ganisatie, die hij met pensioen ver laat. (De NIWO behartigt de belan gen van het grensoverschrijdende autovervoer). De heer Collette is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau. Tijdens een grote drijfjacht op hazen van de jagersvereniging Bier vliet (Z.) is gistermiddag de 58-jari- ge jager E. J. Vervaet om het leven gekomen. Het slachtoffer werd in de buik getroffen door een schot uit zijn dubbelloops jachtgeweer, dat afging toen hij viel. HU was op slag dood. «wrat (Van onze soc.-econ. redactie) Hte premiepercentage van de alge mene weduwen- en wezenwet is voor 1969 en 1.961 vastgesteld op 1,25 pet. Dc staatssecretaris voor Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft tevens de AOW-premie voor die jaren ver laagd tot 5,5 pet. De belde premiepercentages bedra gen nu dus te zamen 6,75 pet., dat ;s gelijk aan het thans nog geldende percentage van de AOW-premie, Bij koninklijk besluit is tevens be paald dat de regeling van niet-invor- dering en gedeeltelijke invordering van de AOW-premie van kleine zelf standigen ook zal gelden voor de AWW-premies. (Van een onzer verslaggevers) Een verkeersbord, dat niet steunt op de conventie van Geneve van 1949, heeft in Nederland geen rechtskracht voor onderdanen van de staten, die het verdrag hebben ondertekend. (De conventie regelt allerlei zaken het verkeer betreffend, zoals de vorm en kleur van de borden). Dit heeft de plaatsvervangende kantonrechter te Leiden mr. W. de Koning, beslist in een zaak, die, door dat de officier van Justitie in hoger beroep is gegaan, nog wel zal worden uitgevochten tot voor de Hoge Raad.. Het gaat in dit gevai om het ronde blauwe bord met de ouderwetse witte auto erop, welk bord in. ons land de speciale autowegen aangeeft Op die wegen mag men niet stilstaan, niet keren en niet achteruitrijden. Een Brusselse inspecteur van po litie had met zijn auto het eerste (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse Onderwijzersvereniging is allerminst gelukkig met de zogenaamde vrijere loonpolitiek. De loonpolitiek van dc nieuwe regering is niet vrijer. Zelden is er een meer gedetailleerde overheidsbemoeiing ge weest. En bovendien zijn de ambtenaren in het algemeen en de onderwijzers er de dupe van. De toezegging van minister Toxopeus. dat het overheids personeel vrij snel aan de beurt zou komen voor een loonsverhoging, is licht vaardig gebleken. Dit zei de beer Steenbergen, hoofd bestuurder van de NOV, op het con gres van deze organisatie te Amster dam. toen hij een motie van het hoofdbestuur toelichtte. In de motie wordt gezegd, dat de regering een zijdig de salarissen van het over heidspersoneel lieeft losgemaakt van die in de metaalsector en dat zij blijkbaar niet van plan is de over heidsdienaren over 1959 te doen delen in de toegenomen welvaart. Bovendien heeft zij de gepensioneer den van het voorschot uitgesloten. De NOV stelt vast, dat het loon- beleid van de regering het rechtsge voel van het overheidspersoneel ernstig kwetst en daardoor onrust in hun gelederen zaait. Zij dringt met klem aan'op een uitkering over 19o9 (ook aan de gepensioneerden) van een kwart maandsalaris of pensioen en een salarisverhoging van 5 in gaandeI januari 1960. Deze motie werd met algemene stemmen aan genomen. Verder aanvaardde het congres een rapport over de schoolvakanties van de Algemene Nederlandse Onderwij zersfederatie (waarin de onderwijzers van liet openbaar, prot.-christelïjk en r.-k. onderwijs samenwerken. In dit rapport wordt de suggestie gedaau voor tiet gewoon lager onder wijs een maart- eu ëen meivakantie in te voeren. De. zomervakantie zou vier weken moeten duren, de kerst vakantie twee weken en er zou een herfstvakantie van een week raoeteD zijp. -~ Voor het voortgezet onderwijs zou de maartvakantie vervallen, de zo mervakantie zes weken moeten du ren en er zou een. vakantie van twee weken in april/niet gegeven dienen te worden. Voor de vakantiespreicling zou het land verdeeld moeten worden in drie gebieden, waarin de zomervakantie half juni. begin juli en half juli zou moeten beginnen. In het rapport wordt nadrukkelijk, gezegd, dat dit suggesties zijn. waarop eer, nadere studie zal moeten volgen. Ook nam het congres niet alge mene stemmen een rapport aan over vakantiebesteding. Daarin wordt ge zegd. dat van de 1.800.000 leerlingen .in de leerplichtige leeftijd er rond 800.000 zijn, die in de vakantie hun woonplaats niet verlaten. .Thans bereiken de vakantie- comités -naar ruwe schattiug 100.000 kinderen. Dit werk zou dus aanzienlijk moeten worden uitge breid en daarvoor ligt voor de jonge onderwijzers een taalt, op vrijwillige basis, zei de heer Van Driel in zijn toelichting. De middagzitting werd besloten met een inleiding van mevrouw Wanda Reumer over de betekenis van de expressie voor het onderwijs. In de ochtendzitting heette mr. A. de Roos het congres namens het ge meentebestuur welkom. Enkele der buitenlandse gasten spraken begroe tingswoorden. w e 1 gedaan. Op rijksweg 4 onder Oegstgeest, de grote autoweg Amster damDen Haag, had hij zijn wagen neergezet op. de rijbaan naast de vluchtberm. De officier van Justitie te .Leiden had 60 boete geëist, maai de kantonrechter heeft de Belg ont slagen van rechtsvervolging. 'De kantonrechter nam daarbij de overxagingen over van de verdediger, mr. J. H. Willems uit Den Haag. dat het bord niet beantwoordt aan de eisen, die het protocol van Genève daaromtrent stelt. Dit protocol is in 1953 gevoegd bij "het verdrag en Ne derland heeft het aanvaard. De. kantonrechter overwoog, dat het bord een ver bodsbord is en dan wit moet zijn. met rode rand. Het Nederlandse bord ziet eruit als een gebodsbord en dat kan verwarring stichten. Voor vreemdelingen die be horen tot een staat, die het verdrag mede heeft ondertekend, kan het volgens de kantonrechter geen rechts kracht hebben als ver bodsbord. Ai- leen Nederland kent.dit bord. Het woord is nu aan de rechtbank in Den Haag. Onze verkeersredactcur tekent hierbij aan. dat in 1954 de kanton rechter te Delft reeds heeft beslist, dat het bord, hoewel niet direct ontleend aan het protocol, daar mee toch ook niet in'strijd is. Nederland heeft, tot 20 december 1963 de tijd het- bord te vervangen door een. ander. Iedere deelnemer aan het internationale verkeer, al dus indertUd de Delftse kanton rechter, dient ermee rekening te houden, dat hij,in een hem onbe kend land nóg verscheidene jaren hem onbekende borden kan -aan treffen en dafhij zicli van de be tekenis daarvan, terdege moet ver- - gewisser. (Van onze kunstredactie) zagen in zijn 'donkere kamer' een schitterend filmobject. Naar wij vernemen werkt dr. nvat ik in gedachten heb: aldus Willem Frederik Hermans, lec- de auteur, 'is iets heel anders. En ik fnr aan rie Grom nose universi- >leb V eerli>k oezegd niet veei.jiducie. lol aan oe (jrior.mgse u.uveiM ln yy Zljn als wcr}c teit, en schrijver van- O.a. 'Ik af iicb, aan stuur ik het in en uuar- hoh alriiri o-pliik' en 'De don- schijnlijl: hoor ik er nooit meer iets gJ' ue aan mni Want ik trap altijd heilige huis- kere kamer van Damokles aan 7es omver. het scenario voor een nieuwe ik wil het hebben over de woning- Nprierlandse SDeelfilm Ziin on- nood- 0nze volksvijand nummer een, iveaerianase speenum. znjn uu nie(. waar? Ik wil een echtpaar-op- derwerp, kort gezegd: de wo- leeftijd in een groot, loyaal huis ia- nin snood ten wonen, en hun kinderen, met zelf al een heel gezin, in een veel te klein Dr. Hermans heeft, naar hij ons flatje. Die kinderen vlassen lieime- gisteravond meedeelde, de opdracht lijk op de dood van de ouders, zodat fnt dit voor hem opheel nieuwe 7J) m hun huis kunnen trekken. Zij „Tw konkelen met de familiedokter: kan schnjveisptoject ontvangen van het yy ze njC(. naar eeQ bejaartlen- produktiefonds voor de Nederlandse centrum sturen...? speelfilm. Hierin zijn enerzijds het -jo iets kan natuurlijk weer niet. Ik ministerie, van O.. K. en ander- ;!fö kortgeleden ook een toneelstuk zijds de Nederlandse Bioscoopbond geschreven en dat naar Kees van geïnteresseerd. 'l-erssel van de VAR A-televisie ge- In filmkringen is bij bespiegclin- stuurd. Hij vond het mooi. Maar: Tiet gen over de mogelijkheden voor een Kon f""- nieuw scenario van goed gehalte de Dr, Hermans vreesde, dat het met naam van dr. Hermans meerdere ma- zijn nieuwe project weer precies die ien genoemd. Ambitieuze cineasten kant zal opgaan. W. F. HERMANS buiten boekje?... Nee: dit is geen spatlap van uitzonderlijk jormaat en extra- hoog gemonteerd. Maar eigen lijk is het wel praktisch. Het ts een veiligheidsrolluikje, dat aan de klep van de bagage ruimte kan worden gehangen in. geval van panne. Uiteraard, is het bestreken met weer kaatsende verf. Het is in Duits land in produktie. Uitvinder: Giinter Hoffmann, Wapper tal. In onze grote kerst-kruiswoord puzzel is een foutje geslopen De omschrijving van 75 HORI ZONTAAL moet luiden: BIT. ROEP. Bij dc controle wordt met deze vergissing rekening gehouden. Dit voor hen die reeds inzonden. Het College van Rijksbemiddelaar' heeft zijn goedkeuring gehecht aai de voorstellen tot verhoging van d( lonen, zoals deze door de Raad var Bestuur voor de Zeevaart, mede na mens de betrokken werknemersorga nisaties waren ingediend. (Van een onzer verslaggevers) Een strandboulevard van Hoek van Holland tot de grens van Noord- Holland achten Gcd. Staten van Zuid-Holland ongewenst. Dat Wijkt uit het antwoord, dat GS geven op de gedachte, die door leden van Pro vinciale Staten was opgeworpen in hun rapport op de begroting. Gcd. Staten voelen meer voor auto- en rijwielwegen, zgn. „slagen" die hun eindpunt in de duinrand vinden. Met een beperkt aantal sla gen zal het hele strandgebied toe gankelijk worden, aldus GS. De rust in het strandgebied zal dan bewaard kunnen worden, hetgeen met een boulevard niet het geval kan ziin, De gemeentebesturen zouden voor de noodzakelijke accommodatie in de buurt van de slagen moeten zorgen. Als u met de kerstdagen lek ker gegeten heeft, moet u dit stukje niet lezen. Maar als uw kip' of konijn een kwalijk luchtje had en uw huisgenoten en gasten vieze gezichten heb ben getrokken, zet dan uw beide oren open en luister. Elk jaar met kerst zitten de (wild) keurmeesters van d® Keuringsdienst van Waren in de grote steden aan huls ge kluisterd. Ze willen wel weg, maar zemógen niet. Ze heb ben dienst. Ze hebben dienst en ze we ten wat er komen gaat.- Een paars-aangelopen huisvrouw staat op eerste kerstdag op de stoep, met een braadpan.in d'r hand. 'Meneer,' zegt ze bijna hui lend, 'ik heb een konijn ge kocht en moet u nou es ruiken. Dat beest stinkt!' De keurmeester doet het dek sel van de pan en ziet met één oogopslag, dat het konijn 'n hele nacht in het water heeft gelegen. Het vlees is slap en' losvezelig geworden en riekt. Of: familie van buiten heeft een kerstverrassing gestuurd en het wild was met zorg zo warm ingepakt, dat het is gaan broeien. De keurmeester vertrekt geen spier. Hij maakt de radeloze huisvrouw alleen' duidelijk, dat niet de poelier, maar zij zelf de schuldige is. Het slappe konijn is amper naar huis of een nieuwe 'klant' dient zich aan met een pan soep die een verpestende stank verspreidt. 'De poelier zei: zal ik die kip voor u schoonmaken, maar ik zeg, nee, zeg ik. dat doe ik zelf. En ruik nou es.' 'Hoe heeft u 'th schoonge maakt?' 'Hoe? Nou, gewoon, gewas sen!' 'Mevrouw,' zegt de man met engelengeduld, 'u had de inge wanden er eerst uit moeten halen. U heeft soep gekookt van de darmen in plaats van de kip.' Twee zusters van een kin dertehuis komen met veronge lijkte gezichten aanbellen en klagen over een afschuwwek kend vies smakende soep, die aan resten van een konijn, kip; baas en zwaan huisvesting heeft verleend Soms komen ze ook met goeie spullen aan de deur. Maar van de zwaar-overladen maag krijgt ook de poelier de. schuld, zelfs als de tafelgan- gers chronische maag- of in- gewandsstoomissen hebben en geen maat wisten te houden. De huisartsen weten ervan mee te praten, •Mevrouw, die kip is uitste kend!' En toch vreet ik 'm niet! "Dat moet u zelf we ten!' ik gooi 'm hier bij de boom neer! Oudjaar staat voor de deur. Bedenk, dat ook keurmeesters recht hebben op een vrije avond. En klaag niet te schie lijk over een blikje met rotten de vis, dat al zes maanden in uw keukenkast heeft liggen wachten, Meestal ligt het niet aan de winkelier, maar aan u. Hoe vreemd u dat ook in uw oren zal klinken! In - Amsterdam heeft enkele dagen geleden een vermaard circus weer z'n jaarlijkse openingsvoorstelling gegeven. Een van de hoogtepunten: een tijger-te-paard, gesecondeerd door twee hondjes. De recen sies: van lovend tot juichend. "D'r is geen blad in Neder land, dat een kwaad woord over circussen-durft te schrij ven, behalve misschien Trouw en de Amersfóortse Courant,' zegt de 65-jarige heer W. F. K. de Kievit te Leiden bitter. Hij is sinds 1926 secretaris-pen ningmeester van het Neder lands Jack London-Verbond dat zich onder meer tot doel stelt: een wettelijk verbod van alle vertoningen met kunsten- makende dieren, zowel in als buiten circussen. Het Jack London-Verbond (3000 leden), in de rug ge steund door Zweden, dat met ingang van 1 januari 1960 het optreden van roofdieren in circussen verboden heeft, roert weer danig de trom. De felle, strijdlustige heer De Kievit zegt: 'De mensen hebben er geen idee van. De vangst, het transport, de opsluiting in nauwe kooien, de dressuur, het is een zee van lijden. Voor ons gaat het maar om één ding: dieren zijn niet geschapen om er flauwe kunstjes mee uit te halen.' GELEZEN in de Pro vinciale Zeeuwse Cou rant: 'Om de redacteu ren van de PZC in de gelegenheid te stellen het kerstfeest in de huiselijke kring te vieren, zullen er gedurende de kerstdagen geen-, verslagtn worden gemaakt van vérgade- ringen, bijeenkomsten enz. Mochten er organisaties zijn, 'die toch 'n verslag van een vergadering gepubliceerd wil len zien, dan worden de bestu ren daarvan uitgenodigd zelf een beknopt verslag aan de redactie te zenden.' Ik hoorde, dat er geen vaca tures zijn bij de Provinciale Zeeuwse Courant. •k Bent u óók zo blij, dat het de Starfighter geworden is? WILLY LEVTE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2