S verliest eervol van ongenaakbaar Vitesse Schiedammers spelen zonder wilskracht Loonpolitieke ontwikkeling grootste zorg van het NVV Oecum. Raad actiever voor Schiedamse jeugd Bertien-plus-conferentie gaat OEES wegvagen WALD0-TAX3 STIJF, DOODS EN DEFTIG? J. Burger nam hartelijk afscheid hij Excelsior Bejaarden in Kethel vieren vrolijk feest Vogels trekken belangstelling 64.65.0 (3 lijnen) R. Baarcla op kadervergadering Vrolijk toneel bij Fontijne Auto slipt en duikt te water Uur te lang Goed jaar voor Hoekse Renners Weer sociëteit van jongeren Geen toegang voor zeven (boze) landen Burgerlijke Stand Margot Broeders is gewond aan pols Esperanto-agenda Draw van Excelsior tegen LFC (2-2) Motorrijder dankt zijn leven aan valhelm „Het Zwarte Paard" HET VRIJE VOLK MAANDAG 11 JANUARI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Een volkomen ongeïnspireerd SVV heeft zich gewillig door Vitesse een 03-nederlaag laten opdringen. Er ging van de Schiedammers niet de minste wilskracht uit en hierdoor ont stonden zoveel zwakke momenten, dat de overigens volkomen verdiende zege van Vitesse in feite geen moment in gevaar is geweest. Op vrij eenvoudige, maar veel doelmatiger wijze be paalden de Arnhemmers de strijd zonder zich bovenmatig in te spannen. Eleck Schwartz, die hoofdzakelijk voor de Arn hemmers de strijd bijwoonde, zal uit deze strijd weinig ontdek kingen hebben overgehouden. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) De aardrijkskundige kennis van de gemiddelde Nederlander zou, wat zijn eigen land betreft, heel redelijk moeten zijn. Het is immers zo klein, dat het gemakkelijk te overzien en te bereizen is. Maar de praktijk is atjders. De burgemeester van Assen heeft zich tenminste kortgeleden nog 'danig lopen verbazen over mid delbare scholieren uit het westen van het land, die in de stad kwamen volleyballen en eerlijk gezegd dachten dat de Drentse hoofdstad nog voor een groot deel ult plaggenhutten bestond. Leven duurder dit Ledental groeit Wijze mannen „Er zijn duizenden bejaarden, die geen wettelijk geregeld pensioen heb ben, en die van de AOW alleen moe ten leven", zo sprak de heer F. van Rippen, voorzitter van dé Algemene Bond van Ouden van Dagen, in het aardige zaaltje van café De Vriend schap ln Kethel. waar de afdeling Kethel van deze bond zaterdag het tienjarig bestaan vierde. De heer Van Hippen sprak over het vele werk, dat het kabinet Drees op dit gebied heeft verzet, maar „het gaat ten slotte om mensen, die hun levenlang hard gewerkt hebben en het is jammer dat de huidige rege ring niet meer gelden beschikbaar stelt ten behoeve van de bejaarden. De heer Van Hippen vertelde dat hij voor dit feest van Noordwijk naar Schiedam was komen fietsen. Bij elke tiende verjaardag van een afdeling krijgt zij tien gulden van het hoofd bestuur. De heer Van Rippen had dat totaal vergeten. HU heeft het bedrag toen van een bevriende Schiedam mer geleend, teneinde het traditionele geschenk toch te kunnen aanbieden Het grootste deel van de avond werd gevuld door het cabaretgezel schap "Door Samenwerking Omhoog' dat bestaat uit leden van de Over- sehiese wandelvereniging DSO. In Kethel heette hun programma „Een avond vol gein". Het werd een succes d?A zeker mede te danken was aan de aü-dige, zelfgemaakte kostuums, het lichtgevende decor voor de echte Pa- lijse lichtshow en het prachtige elek trische accordeon van de leider. Er werden grappige sketches en leuke liedjes gebracht met een goede bege leiding. Zoals wel te verwachten was.heejt de grote vogelshow gedurende het ai- gelopen weekeinde heel wat kijkers getrokken. Door het vogelgekweel op de band vast te leggen en versterkt naar buiten te doen uitklinken, was dit gezang en getierelier op zich reeds een levendige propaganda om de vele voorbijgangers de Koopmans beurs in te lokken. Bij het vallen van de eerste sneeuw weerklonk tot op de Hoogstraat het gezang van de Japanse nachtegaal bgeleld door het slaan en kwinkele ren van vcglsoorten de de gemiddel de stadsmens maar zelden ziet laat staan horen kan. Het aantal bezoekers is zaterdag de achthonderd gepasseerd en giste ren telde men in de vooravond reeds vijftienhonderd betalende bezoekers. De collecte is inmidels uitgebreid met twee kuifkraanvogels die nu op het midenveld van de exotische tum wat ineengedoken zitt ente kijken naar de waterval en de vele lichtjes. Deze prachtige loopvogels zullen zich weldra aanpassen aan deze om geving en zullen hier hopelijk her stellen van hun ziekte, die ze in de Rotterdamse Diergaarde denkelijk wegens ons wisselvallig klimaat on der de leden kregen. SCHIEDAM Geboren: Maarten H. J. B, z. va. H. J. Versteeg en H. R. Melching; Beligje, d. v. J. van Oossanen en J. Hamerslag; Anita W., d. v. K. Clausing en B. Vermeer; Jo hanna M., d. v. C. J. M. van der Vel den en J. C. M. Polman; Antonius J., z. v. J. A. van Katwijk en J. M. Ko ning; Hendrika, d. v. T. van Knot senburg en A. de Ronde; Henderikus, z. v. J. Vrijlandt en J. Gödde; Ma thilda M., d. v. P. W. A. Seijkens en M. Eikenbroek; Embertus J. A„ z. v, M. Kinneging en B. J. M. Abrahams. Overleden: W. F. J. Zydenbos, 45 jr.; J. B. Kaebisch, 73 jr. wed van S. Louis. Het oosten en midden van Cana da zjjn door een koudegolf getroffen. In Montreal is minus 28 graden Cel sius gemeten en te Timmins in On tario zelfs 50 graden. Het mag niet gezegd worden dat de Schiedammers in,deze wedstrijd kansloos zijn geweest. Wat scorings kansen betreft had SVV in de eerste helft zelfs een overwicht. Het was allemaal echter dermate onproduk- tief, dat doelman Boelhouwer in elk opzicht werd ontzien, Vitesse voelde voor deze instelling kennelijk niets en toonde voldoende felheid om de kansen in doelpunten om te zetten. Zo kwam Bruil in de achtste mi nuut al dicht bij een treffer door een niet foutloos ingrijpen van doelman Tap. Een geheide kans liet v. Pelt voor SVV liggen door uit een goede pass van Konemann keihard naast te knallen. Nieuweling v, d. Marei bij de Schiedammers kwam in deze periode tot hoopgevende acties, maar zakte in het verdere verloop van de strijd ook weer aanmerkelijk terug. Na zwak wergwerken van de Schie- damse verdedigers sloeg Fyen in de 20e minuut voor Vitesse toe. De Arn hemse aanvalsleider zocht een goede positie en hoewel goalie Tap zjjn schot grotendeels keerde, verdween de bal over de Hjn (01). Het bleek inmiddels dat het veld- spel bij Vitesse veel meer kwaliteiten had dan de onnauwkeurig werkende Schiedammers. Het hogere tempo bracht de Schiedamse verdediging tot meerdere defensiefouten en een gloeiende kogel van Fijen kon doel man Tap ook maar ternauwernood keren en ook Snelders zag zijn schot uit een handige beweging van Bruil op de doellijn gestopt. De vele hoekschoppen voor SW leverde vlak voor rust een verrassend schot van Clartjs op, waarop v. Lent koppend tot safe kwam. SW kwam in de tweede helft even overtuigend terug. Uit een vrije trap ketste een schot van v. Pelt op het muurtje af en kreeg Clarijs van Kö- nemann een kans die niet gemist had mogen worden. Het typische karakterverschil tus sen beide ploegen bleek duidelijk in de negende minuut. Een lange pass priemde in de zich weinig of niet be wegende Schiedamse achterhoede en Snelders was er als de kippen by om deze nonchalance met een onhoud baar schot af te straffen (02). Het was het einde van de steeds meer falende Schiedamse aanvals- hnie, die niet verder kwam dan een buitenspeldoelpunt van v. d. Marei. De Vitessedefensie, met spil Beek man aan het hoofd, beheerste iedere situatie. Nadat de Kleermaker nog een ver raderlijk schot had afgegeven, kwam Vitesse" tien minuten voor tijd tot het laatste wapenfeit. Uit een feilloos afstandsschot van Theunissen sloeg de bal voor de derde maal achter doelman Tap in de touwen. Advertentie IM (Van onze kunstredactie) Mevrouw Margot Flipse-Broeders, eerste harpiste van het Rotterdamse Fhilharmonisch Orkest, is gisteren in haar woning gevallen. Zij heeft daarbij een pols gebroken. Ten t ge Het toneelgezelschap van de per soneelsvereniging Fontijne heeft za terdagavond in Musis Sacrum een vlotte opvoering gegeven van „Een meisje om te stelen". Dit blijspel werd gespeeld voor de leden van de personeelsvereniging Fontijne, die het eerste lustrum vierde. Het is een grappig verhaal rond de verarmde David Warren die 's nachts het leuke inbreekstertje Penelope in zijn huis ontdekt. Zij weet hem er onder lieflijke bedreigingen vanaf te houden haar aan Scotland Yard over te leveren. Dit brengt David (een goede vertolking van de heer J. v. d. Laan) in een lastig parket. Hij is verloofd met een rijke jongedame. Zij en de butler Wilkinson en re chercheur Pldgeon, maken het hem nogal eens lastig. Vooral als er aller lei vreemde dingen gebeuren met het verjaardagsgeschenk voor lady War ren. Dat alles net op tijd ïn orde komt spreekt vanzelf. Het publiek heeft bij dit genoeglijke stuk de lachspie ren goed kunnen gebruiken. Na af loop zorgde „The metronome quar tet" o.l.v. Pete van Hees voor de mu ziek by het geanimeerde bal. FABELTJES, zegt Assens burgemeester - V. ''O 1 ^"f.' ."VV* -i. "V t H De loonpolitieke ontwikkeling baart het NVV de grootste zorg op dit ogenblik. Slechts vijftien percent van de werkende bevolking heeft tot dusver in de loonsverhogingen onder de vrijere loonpolitiek gedeeld, voor ruim acht pereent wordt ge wacht op de goedkeuring van loonsverbeteringen door het col lege van Rijksbemiddelaars. Maar de ruim 76 pet. anderen, volge hiervan "zal "zij" enige tijd niet! meer dan drie miljoen werknemers, staan nog steeds de ach- kunnen optreden. I terkamer, waarvan de loondeur is gesloten. Dat was het verontrustende beeld, dat de heer R. Baarda, bondsbe- stuurder van de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond zaterdag middag gaf in de door 500 kaderle den van het NVV bezochte vergade ring m het Groothandelsgebouw te Rotterdam. in gebouw Spes aan de Dordtse- straatweg waren op datzelfde ogen blik meer dan 300 NVV-kaderleden bijeen, die naar soortgelijke medede lingen luisterden van de heer G. G. Maters, distnetsbestuurder van de AN MB. Beide kadervergaderingen maakten deel uit van een grote actie, die het NVV" in 32 plaatsen in Nederland op dezellde dag inzette. Ruim 8000 ka derleden van deze vakcentrale heb ben deze vergaderingen bijgewoond. Het NVV stelt in deze tfjd van toe nemende welvaart, van stijgende produktie en van ruime werkgelegen heid allerlei punten van sociaal be leid centraal: het gaat om de politiek van werkgelegenheid ook voor de zwakke gebieden in ons land, waar voor het NW op zijn minst vijftig miljoen per jaar wil uitgetrokken zien om plannen te maken en tot uitvoering te brengen. Het gaat, om de vakopleiding en het onderwijs in het algemeen, opdat jonge mensen de hun toekomende plaats m de maatschappij zullen kunnen vinden. Voorts, de loonpoltiek alleen ls niet afdoende om een rechtvaardige ver deling van de welvaart te verzekeren. Daarbij behoort een prijspolitiek, die voorkomt, dat verhoogde prijzen het resultaat van verhoging van lonen wegnemen. Bij de Schiedamse Excelsior Metaalbuizen-Fabrieken heeft zater dag de heer J. Burgers afscheid genomen in een sfeer van dank baarheid. Hij is er veertig jaar geleden als arbeider begonnen; hij werkte zich op en de fabriek groeide mee. Als chef van de afdeling elektro-teehniek heeft hij niet alleen een arbeidende, maar ook een sociale taak gehad. Jaudon la 14an januaro. Klub vespero konversacia vespero ce kdo Menningh Gr. Markt 7. Ne forgesu la membrarkunvenon je la 17a januaro matene je la Ila. La 21an laukutime ce Klino c. Gink. -Dit - mag "ëhlgsZïiisovèrdrevérhktin- ken, het is een feit. dat voor velen da wereld bij 'Zwolle ophoudt en dat er medelijdend naar iemand wordt ge keken. die voorzichtig, wellicht zelf huiverend, onthult dat hij in Assen gaat wonen. 'Die vreemde mentaliteit, die mis verstanden en ontstellende onkunde willen wij gauw opruimen. Het Assen van vroeger mag een Dooie, Stijve en Deftige stad geweest zijn, vandaag de dag is bet levendig en dynamisch," vegt de 56-jarige, burgemeester, mr. P. P. Agter, die. met van enthousiasme twinkelende ogen vertelt van de Assen-actie die het gemeentebestuur en de bevolking gaan voeren. Wie zich de afgelopen Jaren op laatdunkende wijze over de Drentse hoofdstad heeft uitgelaten in woord Op voorstel van de plaatselijke Oecumenische Raad van Kerken heeft een bespreking plaatsgehad tussen het rnoderamen van de Oecumenische Raad, enkele predikanten, speciaal belast met het jeugdwerk, en een aantal leiders van het jeugdwerk. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE Charlie's tante, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot 5 uur. Diversen: WIJKCENTRUMSBLO, vergadering. 20 uur. Apotheek: Rembrandt-Apoth., Rembrandtlaan 5. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE Charlie's tante. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot 5 uur. Diversen: WIJKCENTRUM: SBLO. vergadering, 20 uur. Apotheek: Rembrandt-Apoth-, Rembrandtlaan 3. Het doel was zich te orienteren over de vraag, wat men plaatselijk kan doen om de jeugd meer belang stelling te doen krijgen voor de oecu mene en om tot gezamenlijke activi teiten te komen. Men besloot voorlopig nog geen stappen te doen tot gezamenlijk jeugdwerk, omdat het eigen kerkelijk jeugdwerk al veel tijd vergt. Wel was men het erover eens, dat de kerke lijke jeugd geïnspireerd dient te wor den tot de eenheid van de kerk. De jeugd moet bij voorbeeld in de gelegenheid worden gesteld om ook kennis te nemen van andere vormen van eredienst. De jonge mensen dienen bovendien een rui mere visie te krijgen op wereldpro blemen en sociale vraagstukken. De plaatselijke Oecumenische Raad zal als eerste stap de maande lijkse oecumenische kerkdienst van 14 februari in de Opstandingskerk m het teken van de jeugd stellen. Als gastpredikant is uitgenodigd de secretaris van de landelijke Oecu menische Jeugdraad, ds. v. d. Heu vel. Verder zullen de catechisanten, die dit jaar belijdenis van hun ge loof zullen afleggen, op een week- avond bij elkaar worden geroepen voor een gesprek over oecumenische problemen. Men zal trachten in het najaar een weekend-conferentie te beieggen in Oud-Poelgeest. De heroprichting van de Oecumenische Jeugdraad zal men voorlopig nog laten rusten. Van het Schiedamse amateurvoet bal is door de slechte terreingesteld- heden alleen Excelsior '20 in actie geweest, In Lelden traden onze stad genoten aan tegen LFC en dwongen de gastheren een gelijk spel af (2-^2) In de eerste helft Hep Excelsior een 20-achterstand op, maar herstelde zich keurig in de tweede helft. In technisch opzicht was het ge halte bij de Schiedammers beter, maar in de aanval toonde LFC zich produktiever. Niettemin scheelde het weinig of de goed debuterende Ver hoeven had na een kwartier met een gevaarlijke kopbal Excelsior de lei ding gegeven. LFC antwoordde hierop met een combinatie tussen de beide buiten spelers waaruit met een schot via de paal de eerste treffer viel. Een kwar tier voor de rust zorgde de Leidse rechtsbinnen met een vliegend schot voor de tweede treffer. Ondanks deze achterstand waren de Schiedammers in het veld zeker niet de minderen. Dit resulteerde in de tweede helft dan ook in Schiedamse successen. In de 7e minuut benutte A. Bierhuizen een goede pass door met een hard schot te scoren. Twee mmuten later was het reeds 22 uit een scherpe hoekschop van De Gier waarbij v. d. Lucht voor het beslis sende tikje zorgde. Hierna zaten er zelfs winstkansen voor onze stadgenoten in, maar even als bij LFC in een laatste offensief bleef de beslissende treffer uit. MAASDIJK Zaterdagmiddag be gon in de Oranjesluisweg, nabij het verkeersplein te Maasdijk, een bestel auto van het kaskittersbedrijf Zee man te Maasdijk door de gladheid van de weg te slippen. Het voertuig draaide een halve slag om de lengte as. schoot door een afscheiding en kwam ln de vaart terecht. De bestuurder K. Zeeman uit 's-Gravenzande kwam met de schrik vrij. De zwaar beschadigde auto is met een kraanwagen gelicht. PIJNAOKER. De jongeren van de Hall. Mij voor Landbouw hielden een bijeenkomst, waar de heer Zon- ruiter uit Gouda sprak over de drie boerenopstanden tijdens de Middel eeuwen.' De heer J. A. de Jong uit Delft is dinsdag 12 januari 40 jaren ut dienst by de gemeente-bedrijven. Dit feit zal die dag bij de bedrijven wor den herdacht. of geschrift, kan er op rekenen, dat hij 'dezë.zomer een uitnodiging krijgt eens eén dagje op bezoek te komen. Assen neemt het geroddel niet lan ger. 'Assen was vroeger," zegt de burge meester. 'voornamelijk een bestuurs centrum en een garnizoensplaats, met een eindeloze reeks coterietjes en zevenentwintig standen, een plaats die in. officiële kringen zelfs als een soort verbanningsoord gold. Na de oorlog zijn de zaken op grootscheepse wijze aangepakt. De stad wilde maar al te graag haar deel hebben in de ontwikkeling van het noorden. Bij de nieuwe aanpak stuitten wij echter op psychologische weerstanden, op de inmiddels zeer onredelijke faam van Stijfheid, Def tigheid en Doodsheid. Wij willen het land nu graag eens laten zien hoe de stad in werkelijkheid ls. Wij, dat wil zeg. -gen niet alleen het gemeentebe stuur, maar de hele burgerij, die trots is op de nieuwe ontwikkeling.' i Inmiddels brengt de post nu al in antwoord op de actie iedere dae brieven met reacties uit het gehele land. Een heer uit Breda beklaagt zich bij het gemeentebestuur van de Drentse hoofdstad over een door hem ondervonden tekort aan een onmls- paar soort openoare geiegenneidjes. Een oud-militair schrijft: "Ik heb vroeger m Assen gelegen. Laatst ben ik er nog eens een uur geweest. Nou, burgemeester, het was precies een uur te lang.' Weer een andere brief schrijver meent: "Assen is heus zo beroerd niet, maar de mensen zijn er zo vervelend.' "Allemaal wanbegrip en onkunde," zucht da burgemeester. "Assen ls de snelst groeiende stad ln het noorden Wij naderen de 30.000 zielen. Toch raken wij nog steeds werkkrachten aan het westen kwijt. Wij vinden het niet erg, dat de mensen, bij moeders pappot weglopen, maar er zou een evenredige trek van het westen naar het noorden tegenover moeten staan. Het westen ls een wriemelend mie rennest. Wij willen graag ons aandeel le veren ln de Nederlandse ontwikkeling met een stad van 60.000 Inwoners. Assen kan verdubbelen, zonder schade aan het natuurschoon in deze voor de recreatie nog niet ontdekte streek. Daarom willen wij Assen graag op zijn best verkopen en alle fabeltjes over Stijf, Doods en Deftig voor eens en altijd de wereld uit helpen.' Als werknemer was hij verantwoor delijk voor het onderhoud en de reparatie van de elektro-technische apparatuur in de fabrieken in Schie dam en Oosterhout. Voor iedere ar beider was hij „ome Jan", die voor iedereen altijd klaar stond. Hij wist als elektro-technicus ook in het dagelijkse leven de juiste dra den op de juiste manier aan eikaar te knopen, zodat er nooit kortsluiting ontstond. En om al deze eigenschap pen is hj[ hartelijk geroemd bij zijn afscheid. Hü hoorde vele lovende woorden en daar bleef het niet by. Van zijn directie ontving hij een prachtig televisietoestel, een enveloppe met in houd van de beamtencommissie, en talloze andere attenties. Hoofdbaas J. van Katwijk sprak zijn bewondering "Uit voor de wijze, waarop de heer Burgers anderen respect afdwong. De heer Burger had vrijdag op een receptie afscheid ge nomen van relaties, zaterdagmorgen van de directie en later nog eens in een afzonderlijke bijeenkomst van het personeel. Hij zal voorlopig nog een maal per week naar de fabriek in Oosterhout gaan. PUTTERSHOEK Vrijdagavond hield de wielervereniging De Hoekse Renners een feestavond in De Post hoorn. De voorzitter van de vereni ging zei in.zijn openingswoord,,..daj; DHR.,.op een; goéd jaar terug kan zien, al zijn er minder overwinningen geboekt dan in 1958. De Hoekse Ren ners mag zich nog aJtjjd .kampioen van Zuid-Holland noemen. Na het officiële deel bracht de Dordtse toneelvereniging VOP de kluoht Het zal je gebeuren, die goed in de smaak viel bij het pubhek. De Mmstreels zorgden voor de muziek bij het bal, dat daarna volgde. laging van de bouwkosten, opdat huur en loon m redelijk evenwicht komen, een goedkopere kapitaals- voorziening by de bouw, gepaard gaande met subsidies van de over heid, bij de bezitsvorming ten minste een systeem, waarbij laagstbetaalden ook een kans krijgen om te sparen. De heer Baarda voerde over laatste aan: ,,De index van het levensonderhoud is zodanig gestegen, dat reeds op dit ogenblik circa 1,5 pet. van de loons verhogingen die bereikt werden, te niet is gegaan. Voor de drie miljoen werknemers, die nog geen loonsver hoging kregen, betekent deze verho ging van het indexcijfer een voort zetting van de bestedingsbeperking. De 'vrijere' loonpolitiek gaat ln de richting van 'vrije' loonpolitiek. Dat is de grote zorg voor het NW. Daardoor kan een botsing ont staan tussen loyaliteit van het NW en zijn verantwoordelijkheid tegenover de werknemers," aldus de heel- Baarda. De inleider wees erop, hoe ook m CNV-, en KAB-kringen een groeien de onvrede met de loonpolitieke ont wikkeling onder de regering-De Quay aanwezig is. Helaas, in het parlement staan de CNV- en KAB-kamerleden achter de regering! „Wat zal de KVP doen, als straks de huurverhoging aan de orde komt en de werknemers ln grote getalen nog op de loonsverhoging wachten?" De heer Baarda heeft op verschei dene andere punten uit het actie program van het NW gewezen: ver- Het actieprogram is ook een actie program voor het NW. In het af gelopen jaar is het NW met >0.000 leden toegenomen na een inzinking uit de tijd van de bestedingsbeper king. Het gaat er nu om het NW zo danig te versterken, dat het 'een daad' wordt. Veertig jaar geleden, in 1919, groeide het NW ln één jaar met 58.000 leden. Dat was in een sociaal bewogen tyd het. antwoord van de werknemers. Tot de ongeor ganiseerden richt het NW zich ook nu: .De sociale strijd is ook uw strijd." En zich tot het kader wen dende, zei de heer Baarda: „Helpt het NW versterken." In de discussie ls door talrijke sprekers blijk gegeven van een grote mate van ongerustheid en ontevre denheid over de huidige gang van zaken op sociaal terrein. „Wij hebben er genoeg van" en „Het NW moet veel krachtiger spreken." „Wat met commissaris-uitkeringen we! kan, kan op ioonbeleid blijkbaar niet." „De achtergebleven groepen zullen meer achterbleven," merkte een discus siant op, wijzende op de situatie van de bejaarden, weduwen, invaliden en andere groepen. De heej Baarda is op al deze op merkingen uitvoerig ingegaan. Hij constateerde, dat het actie program weerklank heeft gevonden en dat het NW strijdbaar in de hui dige situatie staat. Weer is er een sociëteit opgericht in Schiedam. Ook ditmaal zijn het jongeren die gezellige samenkomsten organiseren. Enkele leerlingen name lijk van de Openbare Avond Handels school hebben in november van het vorige jaar de vereniging „Seiustra" opgericht. Seiustra hield zaterdagavond in het Wijkcentrum zjjn eerste bijeenkomst en het werd een bijzonder gezellige avond. De voorlopige voorzitter, E. B. Zijlstra vertelde in zijn openings woord over de bedoelingen van de „soos" en riep alle leerlingen van de school op om üd - te worden. De heer D. Kooi), directeur van de Handelsschool zei in een kort toe spraakje. onder meer dat hij het plan van de leerlingen van harte toe juichte. Daarna kon men genieten, was o-l.v. Ria Braakman oogste veel succes. De eerste stappen van mejuf frouw Braakman, zelf nog leerlinge van een balletschool, op het moei lijk pad van de choreografie "waren, zeker verdienstelijk. In de pauze kon den de leden zich nog-op de gladde vloer wagen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 (Van onze Brusselse correspondent) Een uitermate belangrijke economische en politieke conferentie zal dins dag en woensdag tientallen staatslieden uit dertien landen in Parijs bijeen brengen. Doel van de conferentie: 1. Het voorbereiden van een nieuwe organisatie voor economische samen werking, die op korte termijn de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking kan verrangen en waarvan ook Amerika en Canada lid zQn. De 19-jarige J. Dijkshoorn uit Rijs wijk dankt zijn leven aan het dragen van een valhelm. Toen hij zaterdag avond op de kruising van de Adria&n Pauwstraat-Anthony Duykstraat te Delft b|j een aanrijding over zyn motor heen tegen het portier van de personenauto van de heer G. Ro mein uit Delft werd geslingerd, werd zijn valhelm verbrijzeld. Hü zelf liep slechts enkele schaafwonden op. De duo-passagier, de 18-jarige H. Stoel, bekwam enkele kleine verwondingen. Het ongeluk gebeurde toen op de kruising de automobilist geen voor rang verleende aan de motorrijder. Na behandeling door de GGD ter plaatse konden de motorrijders per taxi hun reis varvolgen. De Amerikanen hebben de laatste weken ook hun houding bepaald ten opzichte van de zeven van Stock holm. Na zeer veel heen en weer ge- telegrafeer tussen Europa (Brussel) en Washington. In Parijs zal dins dag en woensdag die houding pijnlijk duidelijk voor Engeland en zijn zes economische satellieten aan de dag treden. Amerika ls namelijk niet van plan aan de 'zeven' dezelfde (politieke) steun te geven als aan de zes. In de binding van de zes Euromarktlanden ziet Amerika grote politieke winst, al was liet slechts de verbroedering van Frankrijk en Duitsland binnen een hecht institutioneel verband. De 'zeven' daarentegen zal Ame rika slechts dulden omdat de zeven niet een organisatie vormen in stryd met de GATT (de Algemene Han dels- en Taxievenovereenkomst), maar Amerika is beslist tegen elke toe nadering tussen zes- en zeven buiten GATT-verband. Het protesteert bij voorbaat tegen, elke zes-zeven-over eenkomst die ook maar de geringste discriminatie tegenover andere lan den zou kunnen betekenen. Hetgeen duidelijke taal is. Een zware party dertien-plus- touwtrekkery zal er dinsdag en woensdag in het Faryse Majestic hotel worden gespeeld. 1. De economische hulp aan ten achter gebleven gebieden schoeien op nieuwe, intercontinentale, leest en deze hulp beter coördineren. 3. De handelsproblemen bespreken,! ontstaan uit het verrijzen van de j Europese vrijhandelszone van Stock-j holm(de *zeven') naast de Europese* Economische Gemeenschap (de "zes'?.j De conferentie van Parijs van vol gende week (die wellicht historische betekenis krygt) vloeit direct voort; uit de Grote-Vier-besprekingen in Parijs van eind december. Frankrijk West-Duitsland, Engeland en Ameri-1 ka zyn dan ook de organiserende peso zes-zeven-hlokvormlng Is de laatste maanden met het uur groter geworden. De Amerikanen (en de Canadezen) willen in het georganl-i seerde Europa voet aan de grond; krijgen, zy willen Ud zijn van een| soort nieuwe OEES. De Amerikanen zelf vinden het 'zeven' Engeland, Griekenland, Swe- i allemaal nogal sensationeel. Een of- den, Denemarken, Zwitserland en i fjclële Amerikaanse woordvoerder in Portugal. Verder: Amerika en Cana- Brussel zei gisteren: "Dit is een fun ds. Maakt samen dertien. Plus als volwaardige partner de com missie van de Europes Economische Gemeenschap. Zodat de conferentie officieus de naam heeft gekregen van "de dertien-plus-conferentle'. Niet aanwezig zullen zyn; Luxem burg, Oostenrijk, Turkye, Ierland, IJsland, Noorwegen en Spanje. Lan den, die alle maa! ook lid zijn van dezelfde OEES die dinsdag m Pa rus waarschijnlijk het spuitje toege diend krygt, dat de organisatie Din- nen enkele maanden zal doen zieltogen. (Luxemburg is nota bene ook nog volwaardig lid van de Euro- markt! De Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken ls op het ogenblik voorzitter van de speciale ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap!). Gevolg van dit alles: verontwaar diging in de uitgesloten hoofdsteden. die de nota's stapelen zich in Brussel op niet onder stoelen of banken wordt gestoken. Verontschuldigend argument van de Amerikanen mede namens de andere uitnodigers: wij wilden het gezelschap om praktische redenen met te groot maken. Gevraagd zyn daarom de landen, die ln de 'steering comity' (het besturend lichaam van de OEES) zitten. De onlust ln de buitengesloten hoofdsteden is des te groter, omdat het niet by een incidentele conferen tie blijft. In Parys zullen woensdag drie of vi«r 'wyze mannen' aangewe zen worden. Waarschyniyk een Cana dees, een Amerikaan, een lid van de Europese commissie en een lid van een kleine Europese mogendheid. Dit 'dertien-plus-secretaxiaat', dat dinsdag in Parys gaat functioneren, zal blijven bestaan. De wyze man nen moeten uiteriyk ln met een rap- landen. Maar de krachtige motor i port uitbrengen over de nieuw te ver achter de conferentie is Amerika. Dertien landen zijn uitgenodigd en hebben de uitnodiging aanvaard. Maar dertien is dit keer niet zes -i- zeva! Van de 'zes' mogen mee doen: Frankryk, West-Duitsland, Italit. Betelë en Nederland: van de men organisatie, die vermoedelijk zal bestaan uit de oude zeventien OEES- landen plus Canada en Amerika plus Spanje, met ruimte voor de commis sie van de Euromarkt. De grote activiteit die de Ameri kanen ontplooien, ls verre van toe- Büfe Amerikaanse angst voor Euro-„ .mentele wijziging van onze politiek ten opzichte van Europa.' Aan de andere kant, vooral by de zes van de! Euromarkt, is al lang het besef sterk gegroeid dat weinig meer te beginnen valt zonder de Amerikanen en Cana dezen bij het handelspolitieke spel ca betrekken. De nieuwe organisatie zou dus ookj de economische hulp aan de ten ach-t ter gebleven gebieden moeten coór-i dineren. Met die hulp is het op het1 ogenblik chaotisch gesteld. Ve,ei Euro..ese landen West-Duitsland voorlopig! verlenen hulp op grote schaal, maar bepaald niet uit filan tropie, meer ter bevordering van de' e.gen industriële export. De Ameri kanen hebben kapitalen aan die hulp gespendeerd met in het alge meen matig resultaat. In een land als Turkije zyn mil' jarden dollars dollars! ver dwenen met als enig resultaat gro tere regeringspaleizen en een ge daalde levensstandaard van de be volking. Bovenal willen de Amerikanen dat Europa meer dan tot nu toe bijspringt want Uncle Sam kan de last niet meer alleen torsen. Van de wedstrijden, die de schaak vereniging „Het Zwarte Paard" speel de voor de NRSB-competitie, luid den de uitslagen als volgt: Het Zwarte Paard 1—Westertoren U: Th. RavesteijnM, v. d. Wetering oI; A. de Bruijn—Th. de Groot 1—0- H. v d. Kraan—T. Willemse afgebr.'; J. ZwartW. Baartman j. Moeren—H. Marquard I—0; A. van BommelJ. Verwey 1q- p. v d Waal—J. Brouwer i—0; P. V. d." Kraan A. Koene 10; P. Pauius—J. Leef- lang 10; C, van MeerendonkJ. Leerentveld H-'-jtotaal 7—2. De Afghaanse minister van Bui tenlandse Zaken is zondag te Tork- ham, 55- km van Pesjawar, aangeko men voor een bezoek van twee dagen aan Pakistan. Hij zal besprekingen voeren met president Ajoeb Chan.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1