Lezing voor humanisten over gevangeniswezen wiKrai Terreur heerst in de schroothandel5 Vogelexpositie trekt ruim 7500 bezoekers Betere voorlichting bij voorwaardelijke invrijheidstelling PARAAT Successen voor Ukemi in blauwe banden-toernooi Wedstrijd om VBLO-beker is afgelast Tabaksmakelaars laten zich niet wegdrukken Museumconcert met blaastrio Brand in vuilnisbelt 64.65.0 (3 lijnen) \L. WUKMS ÜV NIEU WE B til EE: Duiven in Beurs aan 't broeden Vrolijk feest bij Succes Auto in brand Gezellig feest Singelkwartier Marionetten in opera Faust Duitser licht offerblok Jubilarissen bij WF Onderscheiding voor P. Heij Na vrijlating van Berends Nieuwe leden bestuursraad Unilever Slachtoffers van gladheid chiedammers j elkaar onder Weer ontmoeting met kunst Burgerlijke Stand HA V-bank vraagt grond voor bouw winkels Markt is weg, maar: Boerderijtje in "Wijdenes verbrand HET VRIJE VOLK MAANDAG 18 JANUARI 1960 PAGINA 4 In een bijzonder boeiende causerie heeft de heer P, A. Pols uit Amersfoort zondagmorgen in het Wijkcentrum Nieuwland voor de Schiedamse afdeling van het Humanistisch Verbond gepoogd een inzicht te geven in 'Praktisch Humanisme' Hij lichtte zijn lezing toe met pakkende voorbeelden. De heer Pols noemde de toenemende geestelijke verzorging van de mens een typisch kenmerk van deze tijd en hij liet zien wat het hedendaagse humanisme in dit opzicht doet voor ge detineerden. Veranderingen Daarom zijn er de laatste tijd veel veranderingen in het Nederlandse gevangeniswezen aangebracht. Men beschikt over gemeenschappelijke cellen, want het was vooral de ja renlange afzondering, die verkeerde gevolgen had. Ook is er thans een selectie van de gedetineerden naar leeftijd, strafduur enz Esperanto-agenda (Van onze sociaal-economische redactie) In de Korenbeurs is gisteravond de grote juftileumvogeltentoon- 3telllng, georganiseerd door de afdeling Schiedam van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers gesloten. Met een bezoekerstal van ruim 7500 is deze show ook dit jaar weer een groot succes geworden. 'Bedreigingen (Van een onzer verslaggevers) Als zich in de toekomst opnieuw gevallen voordoen van voor waardelijke invrijheidstelling van politieke delinquenten, zoals dat in december is gebeurd, zullen de autoriteiten op ruimere schaal worden ingelicht. Dit heeft de minister van. Justitie meegedeeld naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps over de invrijheidstelling van de oud-SD-man Berends en diens ver blijf in Deventer, terwijl hij zich niet in de provincies Gelder land-en Ovenjsel mocht vertonen. Gerucht Ook de wereldomroep heeft be langstelling eoor onze stad opgevat VVV-directeur H van Lohmzen heeft dezer dagen de Spaanse reporter lan de Wereldomroep aoor Schiedam rondgeleid De reporter legt zijn in drukken over de stad vast op de band en het resultaat wordt naar alle Spaans sprekende landen uitgezon den, ook naar Midden- en Zuid-Ame rika dus. De heer Van Lohuizen heeft zijn Spaanse gast in de gele genheid gesteld om ook kennis te maken met enkele bedrijven. ■k Van de Groningse Schiedammers bereikt ons het volgende bericht. Gruttohel zien fletjoarsviztede hollen in 't Volksgebouw. Veurefter Hol haitte aalmoal hartelijk wel kom en wenste ,veul zegen". In 'l bizunder een welkomstwoord tot de zusterajdaüen Delft die het bitespul .Rerendje Niksnut" veur 't vout- hcht bracht. „Neijaar, kouke en olie icieven beuren fie mekoar". Zo was 't ook hier. Nao de traktoatie zon gen de „Liesiers" onder laiden van mtj. D, Venmk. Zo as aaltted hail mom.' Dan kwam Delft" op de planken. Twei neke boeren wollen keur zeun en dochter aon mekoar koppeln. Moar d' aine zien zeun holt van 'n naaistertje en d'aander zien dochter van 'n schoulmeester. En nou komt Berendje, 'n woonwoagenimcht op veursproak van de zeur. bte boer in betrekken en zai wait deur allerlei slinkse streken dat aan mekoar kop peln te veurkomen. 't Is vlot speult en d'r is flink om. lacht. Och, n 't lopt ja oantied goud af. 't Was 'n echte oUeriiiztse .ïlcijoarsvizieds". Rot sloetensuur bleven de leden daansen onder laiden en muziek van meneer van Hassel. Onder auspiciën van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam geven zaterdag 23 ja nuari In de aula van het museum Marinus Füpse, plano, en het Rot terdams Blaastrio, bestaande uit Pe ter Schenkels, hebo, Herman Wes ter klarinet en Aft Sehlebaum fagot, een concert. Op het programma staan werken taxi Gcuperin, Schmitt, Maros, Debussy MiHiaud en Ibert. Vroeger heerste de mening dat men als misdadiger geboren werd. Men heeft deze mensen nu echter tot het onderwerp van een weten schappelijk. onderzoek gemaakt. Al stuit men daarbij op grote moeilijk heden, toch zijn er resultaten be reikt Zo is gebleken, dat veel gedetineer den geen vertrouwen hebben in zich zelf en in de gemeenschap. Zij voe len zich daardoor opgesloten m een eigen kleine wereld en kunnen zich daar moeilijk van losmaken. Wanneer zij dan zonder meer gestraft worden voor een delict, ra ken zij dikwijls nog dieper ln de put. Zij worden door de langdu rige afzondering geestelijk mis vormd. Bovendien lijden ook on schuldige gezinnen onder deze maatregelen. Terwijl de gevangenisstraf in ze kere zin in evenwicht moet zijn met het door de gedetineerden veroor zaakte leed, met hun delict, wordt de straf door hen vaak ervaren als een gradueel ernstiger kwaad. Bo vendien mislukt op deze wijze de heropvoeding tot een normaal han delend gemeenschapsmens. Een van de belangrijkste verbete ringen treedt echter op het gebied zijn omgeving. By vele gedetineer den nu is dit proces van beoordelen en op waarde schatten onontwikkeld De primaire taak van de geestelijke verzorger is dit proces weer op gang te brengen en de gedetineerde te le ren, hoe hij ook zich zelf als mens juist ziet en beoordeelt. In het afgelopen jaar hebben de humanistische geestelijke verzorgers in gevangenissen op deze wijze meer dan zevenhonderd gedetineerden ge holpen. De interessante lezing werd gevolgd door een levendige discussie Een hardnekkige brand ontstond zondagavond omstreeks half tien op de gemeentelijke vuilnisbelt aan de Jan van Rlebeeckweg te Schiedam De brandweer kon om vijf over twaalf inrukken, na de brand met twee stralen te hebben bedwongen. Om vier uur 's nachts moesten de brandmannen weer op pad omdat de vuilnisbelt weer in alle hevigheid aan het branden was. Om kwart over zes had men het vuur bedwongen. Advertentie IM. Maandagavond is januari wordt in het Schiedams Museum de derde Ontmoeting met kunst" in dit sei zoen gehouden. Als spreker is ditmaal aan de beurt de conservator van het Stedelijk Museum, de heer P. L. A. Janssen, die als onderwerp heeft ge kozen „De soldaten". Hü zal in de loop van zijn, opnieuw met dubbele lichtbeelden en muziek geïllustreerde, betoog een zwerftocht maken langs ridders en kanonniers, van Assyrie tot Yperen Veldheren en soldeniers, profiteurs en slachtoffers komen aan de orde. Ten einde zoveel mogelijk belang stellenden een goede plaats te ver zekeren, zal deze derde „Ontmoeting" in de aula van het museum worden gehouden Kaarten zijn nog aan de museum- kassa verkrijgbaar. Jaudon, ia 21an de januaro Klubr verpero Mensa gimnastiko ce kino v Gink. Ploegstraat 19, Vendu multnombre estos por cuy sidlokon Voor de judoclub Ukemi uit Delft is het nationaal judotoernooi voor blauwe banden in het Sportcentrum Reinier Husker wel een buitengewoon succes geworden, omdat zij niet minder dan drie bekers naar huis hebben meegenomen en nog vier keer een 2e plaats, voor zover bij een toernooi volgens het afvalsysteem van een 2e plaats gesproken kan worden. Bij de junioren en bij de senioren lichtgewichten was het allemaal Ukemi wat de klok sloeg na de eer- In een nieuwe brief aan een groot aantal instanties heeft de heer Worms onder andere het volgende geschreven: 'In sommige dagbladen is volkomen te goeder trouw de indruk gewekt alsof de schroothandel en industrie mij en bioe kwalijk nemen, dat ik de bijzonder ernstige misstanden m de schroothandel m de publiciteit heb gebracht en deze mij nu allen uit vrije wil links laten liggen. Zuiks is ze ker niet het geval, maar een gangstertroep in de2e voor het economische leven zo belangrijke sector js oppermachtig en verhindert door terreurme thoden. dat de schroothandelaren die met mij sympathiseren, zaken met ran doen.' ste ronde, bij zoveel clu dan ook, dat enoten geen beshs- usingen vielen door volle punten en van de geestelijke verzorging op. De j do scheidserchters vele beslissingen mens moet immers oordelend, waar- moesten nemen, derend, in het leven staan, en zich By de middengewichten was de op die wyze rekenschap geven van I kampioen van Nederland, de blauwe- De aspiranten van de korfbalver eniging „Succes" hebben zaterdag avond in het Wijkcentrum voor hun ouders een bijzonder gezellige avond georganiseerd. De voorzitter van de vereniging, de beer F. Langebroek, opende de bijeenkomst en daarna kwamen alle deelnemende aspirant- jes op om het clublied van „Succes" te zingen. P Vervolgens voerden de jongens en meisjes het bekende spel .Barbertjes portret" van Multatuli op en ze de den dat heel verdienstelijk. Ook he ten veie jongere „Sueces"-Ieden hun vaders en moeders, tantes en ooms in de zaal genieten van aardige sketches en van allerlei vrolijke liedjes met accordeon- en gitaarmuziek. De aspiranten hadden by na het hele programma zelf verzorgd: de algehele leiding was in handen van de heer A. G. v. d. Broek. Mevrouw H. P.-W, had haar wa gen zondagmiddag by het parkeren afgedekt tegen de vorst met oude kranten. Toen zij wegreed vergat zij de kranten aan de achterzijde wég te halen, waardoor deze voor de uitlaat bungelden. Op de Koemarkt bemerk te zy dat de achterijke van haar auto in brand stond. Tot haar geluk reed een politie-jeep achter haar haar wagen. De agenten namen di rect een schuimblusapparaat en blus ten daarmee snel het vuur. De inmid dels gearriveerde brandweer behoef de geen dienst te doen. En dat is vooral te danken aan het grote enthousiasme, waarmee de Schiedamse vogelliefhebbers de show hebben opgezet. Nadat gisteren de laatste bezoe kers de Beurs hadden verlaten, ble ven alleen nog de eigenaars van de vogels over, die nu voor de in vele gevallen lastige taak stonden, de die ren te doen verwisselen van verblijf plaats. Slechts enkele vogels, zoals de flamingo's, de kraanvogels en de ara's, moesten nog een nacht door. brengen in het Beursgebouw, zy herinnerden aan wat nog maar enkele uren te voren zo'n levendig en veelkleurig geheel vormde. Verder vond de verloting plaats van enkele fraaie pry zen. De vitrines met vogels gingen naar de nummers 8159, 425, 9843 en 6714; een kooltje met een kanaria was voor 4278, ter wijl de andere pry zen vielen op de MAANDAG Bioscopen: MONOPOLE Het dagboek van Anne Frank. 2 en 8 uur. PASSAGE: The big country, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot S uur. Diversent MAISON WESTHTJIS- Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Lezing over Israe' door de heer en mevrouw Hirie- lopen-Nannlnga, 20 uur. STEDELIJK MUSEUM- Ontmoetingen met de kunst. „De soldaten" door P. L. A Janssen DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE. Het dagboek van Anne Frank. 2 en 8 uur. PASSAGE: The big country, 2 en 8 uur Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbeilt", 10 tot 5 uur. Diversen: IRENE- Prinses Margrietfonds, fees telijke samenkomst met natuur films van A. Gols, 14 uur. VOLKSGEBOITW vergadering van de Party van de Arbeid, afscheid van de secretaris, 20 uur Het Singelkwartier heeft opnieuw een gezellige middag gehouden voor de jeugd. De vereniging doet dat ge woonlijk op zondagmiddagen om de jeugd van de straat te houden. Het gaat daarbij niet alleen om le den, maar alle kinderen zijn welkom en kunnen van het filmprogramma meegenieten. Ook gistermiddag werden weer en kele aardige lachfilmpjes vertoond. Voorzitter J. H. F. Fredriks had in zyn openingswoord aan de kinderen meegedeeld, dat het de bedoeling was om voor de jeugd een eigen cabaret- vereniging op te richten, omdat de filmvoorraad in de loop der tyden steeds meer is ingesleten en men moeilijk nieuwe kan krijgen. Ia de pauze werden de jeugdige kykers getrakteerd en dat verhoogde de feestelijke stemming nog. Evenalse verleden jaar Is voor dt personeelsvereniging Vegla, zaterdag in zaal Irene aan de Nieuwe Haven, een opera opgevoerd door Bert Brug- ntans Marionetten. Was het verleden jaar de Parelvissers ran Bizet, dit maal kon men kijken en luisteren naar Faust van Gounod. De opera was op een band opgeno men en werd gespeeld door de marionetten van het Nederlandse Marionettentheater onder leiding van Bert Brugman en de vele aanwezigen zullen stellig genoten hebben van de prachtige stemmen van Victoria de Los Angelos, sopraan, de bas Baris Christoff en de tenor Nicolai Gedda Men waande zich tn een schouwburg, ook al dank zij het fantastische, pre cieze werk van de marionettenspelers. André Cluytens was de dirigent van het orkest en koor van het Thé&tre Nationale de l'Opéra, terwijl de op name was verzorgd door „His Masters Voice". Ook Wim Vesseur verdient een compliment voor de aardige decors en kostuums. De leden van de personeelsvereniging Vegla beleefden m ongetwijfeld een plezierige avond aan deze opera door marionetten. nummers 5744, 198, 1661. 5075, 9557, 4859, 1811. 405. 4403 en 332. De prijzen voor de eigenaars van de bekroonde vogels zuilen op een nader te bepalen datum worden uit gereikt. (Van een onzer verslaggevers) De wedstrijd om de VBLO-beker, die zaterdagmiddag op de baan van de Vlaardtngse IJsclub, op het feest terrein zou worden gehouden, moest wegens de ingevallen dooi worden af gelast. 's Middags en *s avonds was de baan gesloten. f Zondagmiddag en -avond was de baan echter weer open. Vooral 's mid dags was er een redelyke belangstel ling. Het bestuur van de IJsclub kan nog met meedelen wanneer de baan weer geopend zal zijn. Evenmin kan ge zegd worden wanneer wedstrijden of demonstraties kunnen worden ver wacht. (Van een onzer verslaggevers) De Hengelose politie heeft zondag avond de 27-jarige Duitser H O P. uit Burgt Stelnfurt gearresteerd. De man wordt ervan verdacht een offer blok in de Sint-Lambertuskerk te hebben gelicht. Bij zyn aanhouding was de Duitser In het bezit van ƒ27. HU bekende het geld te hebben gestolen. P. meldde zich zondagavond bij de koster van de Lambertuskerk met het verzoek hem enig geld te geven om de terugreis naar Duitsland te kunnen betalen. De koster, die aan het verzoek voldeed, ontdekte tien minuten later dat het offerblok met een schroevedraaier was geopend. Na een half uur trof de politie de Duitser aan op de Enschedesestraat te Hengelo. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag zyn bij Wilton-Fijenoord te Schiedam twee jubilarissen gehul digd, die veertig jaar in dienst waren van WF. De heer P. Hey uit Schie dam, onderbaas afdeling buiten transport, kreeg bij deze gelegenheid door burgemeester Peek de zilveren eremedaifle, verbonden aan cle orde van Qranje-Nassau. opgespeld. De andere jubilaris was de heer B G. Buitendijk, baas afdeling dokken, uit Vlaardingen. bander J de Wolf uit Leiden, wel verplicht de prijs m de wacht te sle pen Eerst overwon hjj H. v Leeu wen van Ukemi, daarna Engers van SCS, beide met een houdgreep Schipper uit Dordt hield stand en uiteindelijk moesten de scheidsrech ters m de fmaleparty tussen De Wolf en Schipper een beslissing ne men De Schiedammer Kleyheeg kreeg van Gouweleeuw by de zwaarge wichten een half punt met een heup worp; Schipper, Dordt gaf De Bruin van SCS een huizenhoge schouder worp; Kuyl moest m de halve finale uiteindelijk na verlenging Schipper de overwinning laten door een scheidsrechterlijke oeslissing. De fi nale ten slotte tussen Gouweleeuw en Schipper werd door Schippei ge wonnen met een houdgreep De uitslagen van de fmalepartyen luiden als volgt- Junioren: lichtgewicht- S. de Jong, Delft verliest op scheidsrechterlijke beslissing van H Jansen, Ukemi na verl., midden- en zwaargewicht R. v. Leeuwen wint met een houdgreep van H. de "Vreede (beide Ukemi) Senioren. lichtgewicht: Th. Drenth wint van M v. d. Reyken op beslissing scheidsrechters (beide Ukemi), middengewicht: J. de Wolf, Leiden „wint op beslissing scheids rechters van H. Schippers. Dor drecht; zwaargewicht: H Schippers, Dordrecht wint met een houdgreep van J. Gouweleeuw, Ukemi. Een jeugdontmoetlng tussen SCS en De Maasstad (Rotterdam) had de volgende resultaten: SCS 1De Maasstad 35—15; SCS 2De Maas stad 3515 'Het is u misschien bekend, dat mij de toegang tot de schrootbeurs in Botterdam weid ontzegd. Scmoor- handetaren, die het wagen enig openlijk contact met mij te onder houden. worden door leden van het schrootkartel ter verantwoording ge roepen Een van deze lieden, die met Ame rikaanse paspoorten op zak loopt, heeft onlangs tot iemand die wel contact met mij onderhield, gezegd 'Zeg X, ik heb gehoord, dat jij nog contact onderhoudt met Worms. Als je daar niet ogenblikkeiyk mee op houdt, dat zal ik een bedrijf naast jouw bediyf beginnen en ik zal bij jouw klanten schioot gaan koDen en al kost my dat nu een paar ton, dan zal ik Je ©verbieden, zodat je de lust tot verder contact met Worms wel z&l vergaan. Verder moet je er reke ning mee houden, dat wy jouw schroot niet meer zullen overnemen, als je geen gevoig geeft aan onze sommatie TJ weet.' aldus de heer Worms, 'de Nederlandse schrootverwerkende in dustrie, dus de Hoogovens, betrekt haar schroot alleen van de enige bevoorrechte schroothandelaren. Der gelijke bedreigingen maken dus indruk.' De heer Worms schrijft verder, dat schroothandeleren niet bereid waren te getuigen voor de rechter-commis- sans over wat zij wisten inzake de schuld van Hansa-Rohstoff-Verwer- tung aan de schrootfraudes. Zij vilden hun bedrijven niet ris keren, Een is bereid gebleken een ver klaring af te leggen voor een nota ris in Dordrecht, welke notaris een afschrift van die verklaring aan W. mocht doen toekomen zonder dat De heer F Hey, onderbaas van de afdeling buitentransport by de Dok en Werf-Maatschappy Wilton-Fljen- oord N.Vis wegens langdurige en trouwe dienst onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver. Geboren Willem, zoon van G Th Brouwer en K C M van der Pol: Martinus G. J zoon van M. G. van Hagen en C. M Hersbach; Joannes A., zoon van J Govaart en J B. W Vorstenbos; Lambtrtus J Azoon van G Rens en M. A. G. Vredebregt Michael Jzoon van J A. Hollander en C J M Verspeek; Andreas L zoon van J. J M Lourens en A C. Bronsgeest, Johanna Adochter van G. Pappers en J van Grootveld; Frans, zoon van F. Roi-ys en H J. F. Smiet: Hans, zoon van F. Rorys en H. J F Smiet, Willem F, zoon van P. P. A. Goode en J. R. Maas menn de naam van de getuige zou worden vermeld. Een schroothandelaar. die 1000 ton schroot aan Worms had verkocht, kwam hierop te» ug, omdat hij en zijn viouw vreesden, dat zij voortaan ook geboycot zouden worden. 'Vele hande laren zijn zo bang geworden door de bedreiging met economische sancties, dat zij mij in het openbaar voorbij lopen om mij 's avonds op te bellen en te vragen begrip voor hun om standigheden te tonen 'Ik wil dit naar voren brengen.' al dus de heer Worms, 'om u een idee te geven van de teurreur en van de angst, die bij deze mensen ontstaat omdat zij weten, dat topgangsters de macht hebben en de autoriteiten heo rustig hun gang laten gaan.' Hoewel het aan het einde tan de vorige week toch. hard vroor, deed voor het diccrgdui- venpaartje, dat tot en met gisteravond met honderden andere vogels tijdelijk de Koopmansbeurs bevolkten, de lente al vroeg zijn ir.trede Het paartje bouwde in een van de grote vluchtkomen een nestje, leaartn het duivinnetje twee eitjes legde. Het koppeltje zit nu stug te broeden maar het nestje moest gisteravond bij het overbrengen van de vogels even verstoord worden De cites zijn tijdelijk in een broedmachine ondergebracht en men hoopt dat het paartje zich m de eigen woning wéér een nestje zal bouwen om de eitjes tn te deponeren Het be- treft een paar Diamantduifjes afkomstig utt Australië Ze zijr, ongeveer even groot als een Hollandse spreeuw en het feit dat het paartje is gaan nes—icn, bewijst nel. hoe het zich in de natuu-lijke omqe- vingdie in de Koopmans- beurs qecreeerd werd, thuis voelde. In het pand 3e Spoorstraat li te Vlaardingen is zondagmiddag een schoorsteenbrandje ontstaan. De brandweer had het vuur, dat ont stond door een vuile schooi steen, snel geblust. Er is geen schade van be tekenis aangericht Er was een lange reeks voorwaar- WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID den. waaraan Berends moest voldoen, zo deelt de minister verder mee. Twee dagen na zyn vrijlating moest hij zich melden bij een aangewezen re- classeringsinstelling. waar hem ver dere aanwijzingen zouden worden ge geven. Als voorwaarde was gesteld, dat hij zich metterwoon m Amsterdam zou vestigen op eer. bepaald adres Zon der toestemming van zijn toezicht houder mocht hij met op een andere plaats of buiten Amsterdam gaan wonen. Ook bestond de voorwaarde, dat hij bij een bepaalde werkgever ln dienst zou treden, niet zonder goedkeuring van ziln toezichthouder van werk kring zou veranderen en geen omgang zou hebben met personen, die naar de mening van zijn toezichthouder zijn reclassering zouden kunnen scha den. Er was hem uitdrukkelijk ver boden zich te vestigen of tijdelijk op te houden in Gelderland of Overijse! Berends heeft zo deelt de minis ter mede niet geweigerd een derge lijke voorwaardelijke invrijheidsstel- ling te aanvaarden. Niettemin staat vast dat hij naar Deventer is gegaan, en dus de op dit punt gestelde voor waarde heeft overtreden. Op 6 januari is de voorwaardelijke vrijlating geschorst Berends is thans weer gedetineerd Op wat verder gaat gebeuren, kan nog niet worden voor uitgelopen. aldus minister Beerman MAASSLUIS Dinsdag 8 uur komt de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Maassluis byeen ten huize van mevr. Marcus-de Jong. De heer G Brons, bestuurder van de MBB houdt een Inleiding over het weduwenpensioen. De heren A. W. J. Caron, D. 3. Mann en J. P. Stubbs zyn benoemd tot leden van de raad van bestuur van Unilever Limited te Londen. De heer Caron Is enige jaren werkzaam geweest by Lever's zeepmaatschappij N.V. te Vlaardingen en Botterdam. Begin februari zal de benoeming van deze heren tot lid van de laad van bestuur van Unilever NV te Rotterdam m een buitengewone al gemene ledenvergadering aan de oi- de worden gesteld. Op de rivierdijk te Groot- Amraers Is zaterdagmorgen een oude woning ernstig be schadigd door een korte, maar hevige brand. Kort nadat de heer K. te Hennepe de kachel had aangemaakt sloegen gro te vlammen uit de schoor steen. Het vuur vrat zich een weg naar de woning en deze dreigde volkomen in vlammen op te gaan. Dank zij de brandweer van Grooi-Ammers, die nog as sistentie kreeg van de brand weer van Streefkerk, kon dit onheil worden afgewend, hoe wel de schade toch vrij aan zienlijk was. De beide bewo ners bleven ongedeerd, maar mevrouw Te Hennepe, die by het uitbreken van de brand nog in de slaapkamer was, moest zich ui alleryi in veilig heid brengen. Ter gelegenheid van de verjaardag van punses Margriet zal de Vlaar- dmgse stadsbeiaardier C. Don dins dagmiddag van twee tot drie uur het carillon bespelen Sr zal een pro- gtamma van vaderlandse liederen ten gehore worden gebracht De dei tienjarige fietser J. N. J. slipte zaterdagochtend in de Fransen straat te Vlaardingen. Hu kreeg het stuur tegen zyn buik en is naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Op de Vlaardingse Sunnamesmgei slipte zaterdagmorgen de negenen veertigjarige wielrydster C. S. Zij moest met een gebroken been naar het Algemeen Ziekenhuis worden, vervoerd De directie van de NV Levensver zekering Maatschappij HAV-bank te Schiedam heeft een verzoek inge diend om uitgifte in eifpacht van een perceel grond aan de Flores ae Vyfdeiaan te Vlaardingen Op deze grond wil de HAV-bank 22 winkels 18 flatwoningen en 56 maisonnettes deen bouwen. (Van een onzer verslaggevers) 'Schoorvoetend en met een bloedend hart' zoeken de Nederlandse ma kelaars in tabak, die voor het grootste deel m Amsterdam zijn gevestigd, naar nieuwe wegen om de makelaardij gaande te houden. •De toestand is na de verplaatsing van de tabaksmarkt naar Bremen, nog steeds onoverzichtelijk,' deelde een van de grootste Amsterdamss makelaars ons mee. Vermoedelijk door een defect aan de schoorsteen Is zondagmorgen om ongeveer 3 uur het bocrenbedrijfje van de heer Meester aan de Hemweg te Wijdenes tot de grond toe afge brand. De bewoners, fcwee koeien en een aantai kippen konden worden gered. Een bromfiets en een wasmachine en geldswaardige papieren konden even eens uit het biandende huis worden gehaald De lest van de inboedel en het hooi zijn geheel verloren gegaan Een veeitigtal kippen werd gedood. □e heer Meester was verzekerd, zn het met voldoende. 'Een feit staat echter vast: de makelaars hebben zich niet van de marst laten drukken. Een viy groot aantal verschijnt geregeld op de Bremer tabaksveiling en treedt daar als adviseurs voor de kopers op Zo gelukt het tot nu toe nog steeds, een kwantum van de aan geboden tabak voor de Nederlandse handel en industrie te bemachtigen Deze tabak wordt dan in «gen be heer ln Amsterdam verhandeld. De klantenbinding die de Nederlandse makelaars m de afgelopen jaren hebben bewerkstelligd, werkt nog door. Vanzelfsprekend worden niet meer die zaken gedaan zoals wy ge wend waren.' "De Nederlanders hebben nog steeds de overhand op de veiling m Bremen. Naast de kopers uit het buitenland .Duitsland, Denemar ken en Zwitserland hebben zij nog steeds de meeste Invloed door dat hun kennis en hun oordeel als maatstaf wordt genomen. De Bremer veiling is ln grote trekken een imitatie van de Amster- lamse. De Duitsers doen het ik noet het ecrlyk toegeven niet van de Duits-Indonesische combina tie, de P. N I. Baru van Indonesi sche kant en een belangengemeen schap van Bremer zakenlieden an derzijds. Het gerucht gaat, dat de Duitse zakenlieden deze maand naar Indo nesia gaan om een verlenging van het contract, dat voor 2 jaar is af gesloten, te bespreken. Ia Amsterdam heeft men de in druk dat het wel zal lukken. Het is vry zeker dat de Bremer handel met geld van verschillende banken werkt, de handel zelf is niet zo kapitaal krachtig De kwaliteit van de aangeboden tabak is matig. Hoe de nieuwe oogst zal zijn die nu klaar is, weet men nog niet. In elk geval is de kwantiteit genng, men schat dat er ongeveer 24000 pakken zullen wor den aangeboden. J^ven de Amsterdamss makelaars de kat uit de boom kij ken „ot nu toe is het hun gelukt nwGv iitv lucgeven mei T 7v 6wu&i snaardisr Zij hebben vrij reel erra- staande te houden, het is ni*t ring met andere tabaksoorten. een ,ra.n tl'erl heeft De veiling is nog steeds ln handen de omsiandighedèm/1 dmk van

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1