DAF trekt in België enorme belangstelling Eisenhower op 10 juni naar Rusland Mariners nu definitief uit dienst Trieste tonelen in een verdronken oord naar Is dat ons dorp? WYÜRT Bejaarden door gas enj kolendamp gedood Gladde wegen: vader en zoon veron wint terrein maar wind ook Franse proef met A-bom Salaris is te hoog Oranje had ruw weer: ssagiers Zaterdag overal collecte Japanse premier in Washington Water al meer dan halve meter gezakt Grote brand in textielfabriek Stil en verdrietig In het vaarwater mmmmm mechanisatie land-en tuinbouw Sargo gaat onder Noordpool varen - Prinses Margriet viert morgen haar zeventiende verjaardag (Van onze Brusselse correspondent) Zeer grote belangstelling voor de DAF-personenauto is een van de kenmerkende verschijnselen van de Brusselse Autosalon, die 2aterdag geopend is. Volgens de organisatoren de grootste salon aller tijden, van bromfiets tot monsterautobus, van scooterauto .prijs 2700 tot oogverblindende Rolls Rovce prijs 60.500. Levendige handel (Van een onzer verslaggevers) Een felle sneeuwjacht striemde zondagmiddag weer bet rampgebied van Tuindorp Oostzaan. Huiverend zaten toen de laatste vluchtelingen, die bü het vallen van de schemering nog een kans kregen uit hun overspoelde huizen wat bezittingen weg te halen, in de vletten, die af en aan voeren. Vijftien boten, bemand met schippers van vele kustbrlgades, en zeven vaartuigen met pontonniers van de genie aan de rie men, hebben in drie dagen thans ongeveer een kleine duizend geëvacueerde bewoners door het onheilspellende gebied van' htm geteisterde tuindorp gevaren. Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met gebouw amslerdam Ma IS t/m Za 23 Januari i960 Landbouwwerktuigen-beurs Jn 'de .meest uitgebreide zin. (Van onze weerkundige medewerker) Door opvriezen van gevallen neerslag kwamen vanmorgen op verschillende plaatsen in ons land gladde wegen voor. De kans is groot dat deze misère op de meeste plaatsen spoedig achter de rug zal zijn aangezien een zachtere dooiwind van de Noord zee ons land binnendringt. De temperatuur zal dan overal stij gen bij luchtaanvoer vanuit richtingen tussen zuid en west. PARIJS (AP) Het Franse Mi nisterie van Defensie heeft gisteren het internationale burgeluclitverkeer gewaar schuwd, dat de Franse experi menten met een atoombom in het gebied van de Sahara kun nen worden verwacht op elk willekeurig moment na zondag. Schade 20 miljoen Secretaris Delfland ■'V,. (Foto Max Koot) (Van onze speciale verslaggever Tom Lambert) MOSKOU, zondag De Russische burgers hebben vandaag vernomen dat president Eisenhower van 10 tot 19 juni de Sowjet-Unie zal bezoeken. Radio Moskou gat de data en verder geen commentaar. Dat de data nu bekend zijn zal vooral die Russen en Amerikanen welkom zijn, die belast zijn met de voorbereidingen van het bezoek. Het gekozen jaargetijde waarborgt vrij wel met stelligheid goed weer. Eisen hower kan rekenen op een storm achtig welkom in de Sowjet-Unie. Hij wordt hier beschouwd als een man van de vrede en als iemand, die van de koude oorlog af wil. Voorts kent men hem als de opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten in de strijd, die gezamenlijk met de Sowjet-Unie tegen Hitier werd ge streden. Het welkom kan extra hartelijk zijn als de topconferentie enigszins vlot verloopt. Die conferentie zal op 16 mei in Parijs beginnen, enkele weken voor de President in Moskou wordt verwacht. Het is nog niet bekendgemaakt waar de President zal verblijven of welke reizen hij zal maken in de Sowjet-Unie. Indertijd heeft Chroe- stjsjow gezegd dat Eisenhower zal kunnen gaan waarheen hy maar wil. Reeds hebben verschillende Russen hem uitgenodigd te komen kijken hoe zij leven. (Copyright New York Herald Tribune - Het Vrye Volk) (Van ten otaer verslaggevers) De Marine Luchtvaart Dienst zal nooit meer met de Martin Mariners vliegen. Dat heeft de minister van Defensie bepaald, aangezien met dit type vliegtuig in de afgelopen jaren een roeks tegenslagen van uit eenlopende aard werd ondervonden'. Op korte termijn kan aldus het ministerie van Defensie de beslis sing inzake de bestelling van vervan gende vliegtuigen komen. Reeds ge ruime tijd is deze vervanging bestu deerd. Om echter reeds nu in de behoefte aan transport, opsporlngs- en red dingsdiensten. e.d., te voorzien zal de MLD enige Dakota's van de Lucht macht overnemen. Deze zullen bin nenkort naar Nieuw-Guinea wordeD gedirigeerd. Over de oorzaak van het ongeluk met de Martin Mariner op 17 de cember bij Fak-Fak in Nieuw-Guinea deelt het departement mee. dat de vlieger voor oefening onder moeilijke omstandigheden van wind- en zee gang een landing heeft willen uit voeren. Daarbij is het vliegtuig waar schijnlijk ongelukkig aan het water gekomen en ten gevolge daarvan om geslagen. De oorzaak is echter nog niet defi nitief vastgesteld omdat de tot dus verre verkregen inlichtingen nog onvoldoende zijn. Daarom wordt het onderzoek voortgezet, aldus het mi nisterie. Zeven glanzend gepoetste DAF-jes waren zondag onzichtbaar door dc dikke haag Belgen, die eromheen stonden. Slechts dringend en duwend was de bedrijfsleiding van DAF- Belglë te bereiken. Die verklaarde, al vele tientallen bestellingen geno teerd te hebben, het opvallende suc ces te wijten aan de gunstige prüs op de Belgische markt circa 4600 voor 't luxe model, Inclusief belastingen. Verder aan de zeer gun stige pers b(i onze zuiderburen eu aan het niet 'besmet zijn' met de strubbelingen van de moeilijke pro- duktieaanloop in Nederland. Andere kenmerken van de Brus selse salon: de haast absolute volle digheid die in de sector personen auto's werd bereikt, de losbarstende belangstelling van een van ver over de Belgische grenzen komend publiek (er stonden tientallen Nederlandse wagens op de parkeerplaatsen) doorhet vry'wel afwezig zyn van enige opzienbarende nieuwe motori sche verschyning. Imposant is derhalve deze auto mobielexpositie alleen door haar grootte. Alle permanente 'eeuwfeest paleizen op de Heizelvlakte zyn be zet. Alleen al Ford heeft een ruimte beschikbaar (een heel paleis), die weinig kleiner is dan de hele RAI in Amsterdam. De Belgen hebben, van deze veertig- se Brusselse salon dan ook gepoogd iets te maken. Drie jaren had men door allerlei omstandigheden, voor- namelyk door de wereldtentoonstel ling, moeten overslaan. Er is bij de aankleding van de acht hallen (tach tigduizend vierkante meter), niet op een frankje gekeken. Kinderen tot zes jaar kunnen veilig worden achtergelaten by gediplo meerde verpleegsters en pedagogisch speelgoed. Aspirant-kopers kunnen stante pede proefritten maken op het ex-Expoterrein. Volgens de eerste pellingen is de handel zeer levendig, heeft de Bel gische koper iets minder belangstel ling voor de allerkleinste auto met minimale cilinderinhoud (uitgezon derd Citroen 2cv), zeer veel belang stelling voor de allernieuwste Fari- na-modelijnen. Farina heeft trou wens op de salon een geheel eigen stand. Tot en met 27 januari blijft de tentoonstelling open, voor wie er der tig frank, dat is 2,25 voor over heeft, elke dag tot zes uur, op woens dag 20 januari en vrydag 22 januari tot 's avonds tien uur. Het beeld van het verdronken, i1 -r-i -hef oonoord is on het, ogenblik zo rno- rmnPgebied van de polder woonoord is op het ogenblik zo mo gelijk; nog triester dan het al was. Het water zakt langzaam en vanuit de vletten staren de slachtoffers van de overstroming met verbijstering door de ramen van de benedenhui zen in de kamers, waar zy nog maar kort geleden gezelligheid en beschut ting vonden. Wat zij nu zien. zijn sclirikwek kende tonelen. Meubilair dobbert als •wrakhout in het rond. Door een ge broken ruit zwemt een eend een lu guber vertrek binnen. Gordijnen hangen als smerige, natte lappen achter ramen, waar dorre takken en vliesdunne IJsschotsen tegenaan drijven. TTier en daar wachten in de dak- goot of voor een raam stilte ver drietige mannen en vrouwen, zy hebben één of twee koffers gevuld met kleren: een rok van moeder,, broekjes en sokjes van de baby,; scheergerei en pantoffels van vader. Een jongeman en zijn verloofde, die in het begin van deze week gaan trouwen, wilden alleen even hun pa pieren ophalen. Ondanks alle ellen de, die hij al had gezien, verloor de schipper van de vlet op dat moment zijn humor niet. 'We laten jullie wel even een uurtje met z'n tweetjes,' zei hy' met een knipoogje. Het paar tje gebruikte echter dat uur om toch nog maar twee koffers vol kleren te verzamelen. Advertentie i M Eenmaal per jaar, met de Balans- Opruiming, dan gaat ons hele magazijn bustehouders op z'n kop. Dan wordt er niet naar de waar de gekeken, neen, er worden prijzen gemaakt, ongekend lage prijzen. En dat gebeurt ook nü met deze bustehouders voor ieder figuur. Uitgevoerd in popeline, nylon en satijn, in diverse modellen, met voor- en achtersluiting. Bustehouders uit de luxe serie, w.o. met schuimrubber cups en nog vele andere modellen. vonden pontonniers en mannen van de kustbrigades behalve verdrenken konijnen en pluimyee, vier dode varkens, die zy op sleeptouw namen. Dat was niet ver van de plaats, waar de dyk het begaf. Naar die verre uithoek brachten de vletten ook een ruim 70-jarige boer. Het bootje voer door de openslaande deuren de woonkamer van zyn huis binnen en meerde aan de trap, die naar de bo venste verdieping voerde. Nog steeds vinden de patrouilles in de trieste, verlaten huizen zon der verzorging achtergebleven die ren. Er zyn thans ongeveer hon derd tropische vogels, voornamelijk kanaries, vyftig katten en dertig honden in veiligheid gebracht. De ka tten lieten zich niet gemakke- lyk grijpen, zy moesten soms over de daken worden achtervolgd. En kelen wrongen zich ios en sprongen in het yskoude water, waar zij dan'; weer met de grootste moeite uit werden gered. Op de zolder van een boerderij bi-, vakkeert een kolonie kippen. Dat is by een van de laatste tochten ont-j dekt. Elke dag vaart er nu een vlet naar toe. De bemanning strooit er met kwistige hand zakken met ge mengd graan uit. Nu het water zakt, wordt het varen in het rampdorp steeds moeilij ker. De bemanningen van de boten, die bij het krieken van de dag op pad gaan. en niet eerder rusten voor de duisternis vait, kennen de weg: langzamerhand weliswaar ai op him; duimpje, maar zy zy'n niet met alle obstakels op de hoogte. Eén vlet voer zondag de laad bak van een onder het water ver scholen vrachtauto in en dobberde1 daar rond als in een aquarium.' Met de riemen heeft men de hnntl eruit getild en weer in het vaar-' water tussen de huizen gebracht. Het zal niet erg lang meer duren, of de vletten hebben als vervoer middel afgedaan. In sommige, watj hoger gelegen straten is het water al tot onder de deurknoppen gedaald en zelfs steekt op sommige punten al een vensterbank boven het groe zelige oppervlak uit. Een meeuw zat ergens wat wezenloos op de rand van een kozyn en staarde naar de dode rij huizen aan de overkant. Terwijl de sneeuwjaoht overging in een koude regen, daalden de stille en de nacht boven de verdronken tuin stad. Het schijnsel van de zaklan taarns van patrouillerende politie mannen lichtte op in de duisternis die de chaos en de catasrofe, welke de dag weer zo onbarmhartig aan hei licht had gebracht, aan het oog ont trok. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp in Tuin- dorp-Oostzaan zulien overal in het land zaterdag collectes worden ge houden ten bate van het Rampen fonds. Het Rode Kruis heeft de or ganisatie van de collectes in handen. WASHINGTON (Keuter, AP). De Japanse premier Kisji is voor een bezoek van drie dagen aangeko men in Washington, waar hij mor gen op het Witte Huis een nieuw Amerikaans-Japans veiligheidsver drag zal ondertekenen. Dit nieuwe verdrag geeft de Ver enigde Staten het recht hun defen siebases in Japan de komende tien jaar te behouden. Aan Japan wordt het recht toegekend een weermacht in stand te houden die echter niet buiten Japan zal mogen worden ge bruikt. Premier Kisji werd op het vlieg veld bij Washington verwelkomd door vice-president Nixon en de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter. Nixon, die vroeger uit Florida was teruggeko men dan verwacht was, had op het laatste ogenblik besloten Herter naar het vliegveld te vergezellen. Advertentie T.M. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze beha's, kleur wit. in de confec tiematen 36 t/m 56 (dus ook voor zware figuren en de grootste maten) voor bijna de halve prijs. Het water fn de Noorder IJpoIder en in het Tuindorp-Oostzaan blyft gestadig zakken, dankzij het werk van de zuigers en pompen, die grote hoeveelheden water over de dijk werken in de open wateren rond de polder Oostzaan. Vanochtend wees een peiling een daling aan van pre cies vijftig centimeter. Tegen half tien was het water reeds gedaald tot ruim twee en vijftig centimeter. De daling zal zich nog sneller voortzetten, als straks de rijswerkers, die vanochtend in het rampgebied zijn aangekomen en hun arbeid voor het beslagwerk ter versteviging van de dykbreuk zyn aangevangen, gereed zullen zyn. De dijkbreuk zal dan zo stevig zijn dat het leegmalen van de polder op volle capiciteit en zonder enige beperking kan geschieden. Sluiting zaterdag 23 januari;17;00 uur. •IW'v Toegangf. 2.- per-persoon: jongeren tot14 jaar f.,1.- .Neem een..-voordelig ,N.S. treinkaarlje inclusiel tram/bus en'; toegangsbewijs. (Van een onzer verslaggevers) De gladheid van de wegen heeft dit weekeinde in ons land een aantal ongelukken veroor zaakt, waarvan een ongeval op de straatweg tussen Lemmet en Follega tot het ernstigste was. In een bocht bij Eestcrga slipte za terdagmiddag de auto van de 39-jji- rige uitgever en nieuwsbladjournalïst F. D. Hoekstra uit Emraeloord. Hij en zijn zoontje Bouke (5) kwamen bij een botsing tegen een boom om het leven. In Stroe kostte een auto-ongeluk het leven aan de driejarige Dirk Bru- nekreeft uit Kootwijkerbroek, die za terdagmiddag uit zijn vaders bestel wagen werd geslingerd, toen deze op een gladde weg slipte en in een sloot schoof. Het jongetje kwam onder de auto terecht en was op slag dood. Diepe indruk Het ongeluk in de bocht bij Eestcr ga heeft in Friesland en de Noord- oostpoider diepe indruk gemaakt. De heer Hoekstra, die samen met zyn broers de „Balkster Courant" en „De Noordoostpoldef' uitgaf, was een be kende figuur in deze streek. Zaterdagmiddag botste zijn slip pende auto tegen een boom. Hij werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Zijn zoontje Bouke overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Mevrouw Hoekstra en haar elfjarig dochtertje Nienke werden met een shock en ernstig gewond in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. De 54-jarige heer Crïs Jager, ad- vententie-acquisileur en mede-uit gever van de Heerenveense Courant, welk blad door de heer Hoekstra in Balk Werd gedrukt, kreeg een hart verlamming toen hij van het onge luk op de hoogte werd gesteld. Zaterdagavond werd de 84-jarige hepr J. de Petiet bij het oversteken van de Churchillaan te Amsterdam door een auto aangereden. Hij over leed in een ziekenhuis. De mededeling ging vergezeld van uitvoerige instructies met betrekking tot een veilige vliegroute. Er werd gezegd, dat deze instructies geduren de enige maanden van kracht zullen zyn. - Een volledig vliegverbod geldt slechts voor een betrekkelyk klein gebied rond Reggan. In de rest van het gebied van de Sahara moeten de vliegtuigen, op minstens 3000 meter hoogte vliegen. In het communiqué wordt niet gesproken over atoomexplosies maar over 'een bepaald aantal oefeningen'. In San Francisco in de Ameri kaanse staat Californië hebben zater dag 500 mannen, vrouwen en kinde ren een protestoptocht gehouden naar het Franse consulaat tegen de atoomproef. Op een spandoek stond 'Meer Bardot, minder boihmen'. De zachtere luchtstromingen van de oceaan krijgen meer en meer de overhand. Zij zullen de winter ver der over het continent terugdringen en er staat ons in deze eerste helft van de week dan ook een stijging van de temperatuur te wachten. Van IJsland naar de Noordzee koersende depressies hebben de hand in deze ontwikkeling, wat inhoudt, dat het weer tevens zeer onbestendig en on rustig zal zyn. Op dit ogenblik koerst een uitdie pend minimum vanuit Schotland naar de Noordzee, waardoor de wind in ons land tot hard en aan de kust mogelijk tot stormachtig zal toene men. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft het ten zuidoosten van de lijn EmmenTilburg niet gedooid. Zon dagmorgen daalde de temperatuur op het vliegveld Deelen tot -15 graden. Enkele centimeters boven de sneeuw werd zelfs -22 gr. C waargenomen, Duitsland maakte de eerste ideale wintersportzondag van het seizoen mee. Op de meeste plaatsen was er verse sneeuw gevallen en daarboven prijkte een - stralend zonnetje. In Zuid-Duitsland daalde het kwik tij dens het weekeinde tot waarden tus sen -15 eri -18 graden. (Van onze Parijse correspondent) Een Franse textielfabriek in Rou- baix, een der modernste van Europa, is gedeelteiyk door brand vernield; de schade wordt geschat op ƒ.20 mil joen. Van de 6000 arbeiders dreigen er 800 werkloos te worden. Een dikke rook heeft de blussingswerkzaam. heden urenlang onmogeiyk gemaakt. De brand brak zaterdagmiddag uit in een depot, waar 400.000 kg wol lag opgeslagen, een bijgebouw dat het verst van de fabrieksingang verwy- derd lag. De rook was zo dik, dat men op goed geluk in de vuurhaard moest spuiten. Negen brandweerlie den werden door de rook verstikt, zo dat ze in alleryi naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Hun léven is niet in gevaar. De fabriek is drie jaar geleden door de Koningin van Engeland bezocht en stond op het programma van Chroesjtsjoivs reis in maart a.s. (Van een onzer verslaggevers) In een zomerhuisje in Enschedei beeft men zondagmorgen twee be-' jaarde mensen dood aangetroffen) Vermoedelijk heeft koIendampvergifJ tiging een eind aan hun leven ge4 maakt. In Jutphaas is in de nacht! van zaterdag op zondag een bejaa man om het leven gekomen door t verstikking. Zijn vrouw verkeert in levensgevaar. Men vermoedt dat de beide ou„ in Enschede al enkele dagen leden zijn overleden. De sneeuw ron het huisje aan de Glanerbeekweg wa. onbetreden. De namen.van de slacht-, offers zyn mej, Weustinkendevroe-j gere boerenknecht van de familial Weustink, De Wit. Zij ieefden zeer teruggetrokken. Een douanebeambte,! die gewaarschuwd werd door een! landbouwer die de situatie bij hetl huisje vreemd vond, trof in het ka mertje de oude man aan tafel aanj De vrouw lag op de grond. De ka- chel was koud; in de afvoerpijp vond' men veel roet. De gasverstikking in Jutphaas trof een bejaard echtpaar dat zelf geen gasaansluiting heeft. Wd ligt in een hoofdleiding voor de woning aan het Kerkveld.. De buren van het bejaarde echt paar Verbaan, de familie v. d. Berg, hadden zaterdagavond een gaslucht geroken. De hele nacht is het gasbe drijf daarop bezig geweest de hoofd buis te controleren. Toen later de fa milie v. d. Berg na enkele uren slaap doodziek ontwaakte en men weer gas rook, ging men ook bij het echtpaar; Verbaan kijken. Daar was de Ti-jari ge man al overleden. Zijn vrouw ligt; in zeer ernstige toestand in het zie kenhuis te Utrecht, Sliedrecht'werd zondag voor de derde maal in korte tijd opge schrikt door een geval van gasver giftiging dat echter geen mensenle vens heeft geëist. 's Morgens om 5 uur roken bursal van de familie Batenburg, C 396, eer.' gaslucht bij het huis van-de Baten- burgs. De politie forceerde de deur en' vond mevrouw Batenburg bewusteloos in de kamer; haar man .was onder aan de trap in elkaar'gezakt. Een,' kind dat in een van de slaapkamers sliep, bleek geen last van het gas te hebben. Door kunstmatige ademha ling konden man en vrouw wordeo; bijgebracht. Het lek bleek in de lei ding onder het huis te zitten. (Van een onzer verslaggevers) De secretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap Delfland ver dient te veel. Hij staat ten onrechte op zyn maximum-salaris en zal nu lager- gehonoreerd moeten worden. Dit is de beslissing van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, die het besluit van dykgraaf en hoog heemraden om de secretaris van X juli 1958 af zyn maximum-salaris toe te kennen thans hebben ver nietigd. Het besluit is in strjjd met de inrichting van het Hoogheem raadschap. De secretaris geniet thans het sa laris van 16.269. Volgens het in zicht van GS mag hy dat pas over enige jaren ontvangen. Bij de open bare behandeling voor GS had de dykgraaf betoogd, dat het maximum bereikt was door toekenning van een extra-periodiek voor bijzondere en veelomvattende werkzaamheden van de secretaris. Deze redenering aan vaarden GS biykens hun beslissing niet. Vermoedelijk gaat Delfland in beroep by de Kroon. HONOLOELOE (AP)In Pearl Har bor wordt, thans, de 'Amerikaanse atoomduikboot Sargo gereedgemaakt voor zijn eerste winterreis onder de ijskap -van noordpool. Een datum voor vertrek is nog niet vastgesteld. De Sargo zal onder het ijs varen op de plaatsen, waar dit dertig meter dik is en waar nog.slechts vijftien tot twintig meter water onder het ijs is. (Van een speciale verslaggever) Het Amsterdamse pas sagiersschip Oranje van de Stoomvaartmaat schappij Nederland is zaterdag vertrokken uit Djakarta naar Amster dam. Het schip heeft de thuisreis aanvaard r. at gebroken tafels en stoe len in het ruim als een boze herinnering aan de storm, waarin het schip in het midden van di- cember op de Stille Oceaan verzeild raakte Ongeveer honderd passagiers werden tij dens de storm gewond. Van drié mensen waren de verwondingen ern stig. Kapitein Sell uiting ontkende pertinent, dat de moeilykheden het gevolg van een storm waren geweest. De Oranje was on- denveg van Djakarta naar Melbourne in Australië, toen de na righeid zich voordeed. De bemanning vertel de, dat op 16 december de boot, terwijl het he vig stormde, plotseling door een grondzee een slagzy van 45 graden maakte. Stoelen gingen giyden en glazen en serviesgoed sneuvelden. De passagiers werden met spartelende benen togen dc wand gekwakt. De kapitein stond in de eetzaal van zijn stoel op en hield zich vast aan de tafelrand, ao luidt het verhaal van de bemanning verder. Op dit moment kwam er een nog heviger golf, die de kapitein zijn houvast deed verliezen. Hij wan kelde en viel plat op de grond, terwijl hij door een hoeveelheid gebak werd bedolven. De zeelieden, die de gebeurtenissen op 16 de cember beschreven, wil den niet dat hun naam bekend werd. Het be vreemdde hun echter wel, dat zij moesten „zwijgen over de beste grap die zij ooit hadden meegemaakt."

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2