Auto met sieraden f 60.000 - gestolen ezin - met dweil - terug in huis nan naar aanvaard Haliiran Lonen en tarieven bij busdiensten weer uiderwern van sesnre] Meer salaris voor GS 5 verwerpen keur van Delfland Volgende week weer in huizen van Tuindorp? Zeeman in ruim gestort Vertrouwen Neem elke dag Uw Voorrangswegen KINDERWAGENS GÖUDSESINGEL 223-225 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 JANUARI 1960 PAGINA 3 Keuze uit 175 modellen Vóór spitsuur (Van een onzer verslaggevers) De familie Esveldt, Oostzanercüjk 141 is weer in huis terug. Nog niet om er in te wonen maar wel om de eerste maatrege len te nemen om het huisje aan de voet van de dijk weer be woonbaar te maken. Bezems, dweilen en lysol zijn de hulpmid delen die door mevrouw Esveldt en haar zuster gehanteerd worden om de vloeren en muren te reinigen. Behang los Malitran capsules Met hand in propeller Bq d«Ja ii h ft tin irirut' In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken tan anderen, uiter aard, voor rekening van hen die worden geciteerd. Kop van artikel: Algemene Con clusie Werkgroependag: Gewone man in KVP heeft ver trouwen in het kabinet. Regering-De Quay koerst in chris- telijk-socialc richting. De discussieleiders hebben hun handen vol gehad aan het opvangen van alle twijfels. In veie gevallen is geconstateerd, dat die twijfel wel een reële grond had en naar de leiding van de partij dient te worden doorge geven. Hoe staat het met de voort gang van de vernieuwing van de c.a.o.'s? Kan voor 1 april werkelijk gerekend worden op een afdoening van zaken, vroeg men in Rotterdam!. De heer Copray stelde met nadruk dat de overheid zich daarbij (de sa lariëring van het overheidspersoneel Bed. HW) niet als werkgeefster maar als regering gedraagt. De.ambtenaren zijn verbitterd omdat de reeds in 1957 door minister Struyken gesignaleerde 'niet onbelangrijke achterstand in be zoldiging' nog steeds niet is inge lopen. Ofschoon de huidige regering meer dan eens heeft verklaard dat het overheidspersoneel nimmer ach teraan zal komen, bewijst de praktijk anders, aidus spreker. De Tijd-Maasbodc van maandag 18 januari (Van een onzer verslaggevers) „Mijn auto met 60.000 gulden aan sieraden is gestolen." Een onthutste vertegenwoordiger van een Amsterdamse firma in gouden en zilveren voorwerpen, kwam dit gistermiddag omstreeks half zes op het hoofdbureau van politie te Amsterdam melden. De recherchedienst gaf onmiddel-Advertentie 1 M lijk het signalement van de voiks- Advertentie t.ivi wagen XD 03-07 door aan de radio- autowagens (5x8), waarna een sy stematische speurtocht door Amster dam begon. Ook de verkeersgroep van de rijks politie werd gewaarschuwd. De uit valswegen werden afgesloten, pa trouillewagens gingen op zoek naar de verdwenen volkswagen. Voorts werd het signalement van de gestolen auto doorgegeven aan alle poUtie-instanties in Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. „ud« b«*«ud. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben gistermiddag loons verhoging gekregen. Hun salaris werd door de Staten op voorstel van alle fracties (uitgezonderd de communis tische) van ƒ15.000 op ƒ18.000 ge bracht. De Staten komen op 24 april in buitengewone vergadering bijeen om het streekplan Westland te behande len. De dief of dieven hadden hun slag geslagen juist voordat het spitsuur in Amsterdam begon. Tussen kwart voor vjjf en kwart over vijf moeten zij er met de volkswagen vandoor zijn ge gaan. De vertegenwoordiger had zijn auto geparkeerd op de Jacob van Leimepkade, waar hy een bezoek aan zijn moeder bracht. Tijdens die vi site is de auto verdwenen. Hü heeft tegenover de recherche verklaard dat hfj zijn auto goed af gesloten had. De gouden en zilveren sieraden, be horende tot een monstercollectie, za ten in vijf koffers. Zij bestaan onder meer nit siavcnarmbanden, ringen, broches, oorhangers en -knoppen. Ze zijn vervaardigd van edelmetaal. Tot laat in de avond werd het po- litie-onderzoek voortgezet zonder dat echter enig duidelijk spoor werd ont dekt. Boven: John van der Hart in de cockpit van zijn Fieseler- Storch. Een federale rechter heeft een verzoek om annulering van de voor de executie van Caryl Chessmann vastgestelde datum van 19 februari afgewezen. Ook hiertegen zullen de advocaten van Chessmann waar schijnlijk weer beroep aantekenen bij het hof van beroep van de V.S. Hiernaast: Het stuntvliegtuigje nog zonder vleugels. Voordat bet de lucht in kan heeft het nog wel enige revisie nodig. dik om zoveel te bergen als wij nu voor schoonmaken en ontsmetting nodig hebben.' titers lysol gaan door het water. 'Als wij bij de politiepost komen om naar of van het liuis te gaan, zeggen de agenten al direct: ga maar door. Ze ruiken al wat wij doen.' 'Je moet nog oppassen ookj zegt haar man. 'Er drijven nogal wat dode dieren rond en als je iets in je mond wilt steken moet je er om denken eerst je handen goed schoon te ma ken.' Uit het keukenraam kijken we over de watervlakte van de overstroomde Noorder IJpolder. Het water zakt. 'Maar voor polder en dorp weer zijn zoals vroeger zal er nog heel - wat moet engebeuren,' verzucht mevrouw Esveldt. Het huis aan de Oostzanerdijk Is het laatste ondergelopen en liet eer ste weerboven water gekomen. Maandagmiddag konden de. heer en mevrouw-Esveldt hun huis binnen. Op de vloèf lag een stevige laag slik en door een luik in. de vloer was èen stevige hoeveelheid" mest naar boven gekomen, die door de kamers verspreid was. Het eerste werk van de heer Esveldt was de kachel aan maken. Het water had ongeveer twintig centimeter boven de vloer gestaan en de kachel bleek bereid om te branden. Vervolgens heeft de heer Esveldt het zeil in alle kamers opgenomen. 'Glad dat het was,' vertelde mevrouw Esveldt, 'in-de slaapkamer trapte ik op een brok ijs, ik gleed de hele ka mer door.' Toen het zeil eruit was begon het dweilen. Tientallen emmers vies mod derwater moesten naar buiten ge- brachc worden. Al heeft het water dan niet hoog gestaan en al heeft de familie wat meer tijd gehad dan de meeste an dere gezinnen om meubelen en an dere zaken naar boven te brengen, de schade blijft groot. Het behang begint in alle kamers al los te laten. 'Je krijgt een heel modem huis nu,' grapt de zuster van mevrouw Esveldt. Tn de slaapkamer heb je zonder er iets voor te doen al een toog boven de deur.' Gas had het gezin onmiddellijk. Het huis is niet aangesloten op het stadsgasnet. De ketels met Butagas waren naar boven gebracht en daar om leverde het warmen van water geen probleem. Maar water moet van de tankwagen, die langs de dijk rijdt, worden betrokken. 'En het is moei- Nou ja. er zaten natuurlijk geen papieren bij en geregistreerd was-ie ook niet. Maar die boeren wisten zeker dat het 'dat toestel van Mussolini was en nu ik hem hier op Zestien- hoven uit eikaar heb blijkt het bouwjaar 1942 te zijn en ik heb er ook een paar grote Duitse vlie- gerskruisen op aangetroffen.' De 'Storch' hij kostte 25 mille vliegt namelijk op het ogenblik niet meer. Hij heeft wel eens een half uur met een bromfietssnel- heidje van veertig kilometer per uur boven Groningen gevlogen, waarna allerlei opgewonden Gro ningers de politie belden met de vraag 'wat dat stilstaande vliegtuig nou eigenlijk wilde: doorvliegen of neerstorten.' Hij heeft ook nog eens zonder te (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben een nieuwe keur, die het Hoogheemraadschap Delfland heeft uitgevaardigd en die was vast gesteld In een vergadering van 6 juli vorig jaar, verworpen. 1 Deze nieuwe keur was gemaakt met het oog op een deltadijk, die is geprojecteerd tussen de Maaswijk en de Nieuwe Maas, het Scheur cn de Nieuwe Waterweg. Maar uit bezwaar schriften van de inspecteur der do meinen blijkt, dat het tracé van deze d(jk helemaal nog niet vaststaat. De keur verbood zonder vergun- nnig vergravingen, ontgrondingen of ophogingen uit te voeren en verder de bouw, verbouwingen of vernieu wingen van welke opstal ook. De keur beoogde toekomstige schadever goedingen zoveel mogelijk te beper ken. GS zeggen, dat he niet aangaat een zo sterke beperking van het gebruik van eigendom vast te stellen voor een dijktracé waarop wellicht nooit een dijk zal worden gelegd. De diepingrijpende beperkingen zijn bovendien niet toelaatbaar zonder dat er een gelijktijdige regeling over vergoedingen is vastgesteld. Rechts zekerheid van grondeigenaars en grondgebruikers wordt volgens GS in ernstige mate aangetast en boven dien strekken de beperkingen zich uit over punten, die reeds bij de wet zijn geregeld. Om ook die reden is de keur evenmin voor goedkeuring vatbaar. Advertentie LM. Gemakkelijk in te nemen! Halitran, het natuur lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvissen; geeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin (Van een onzer verslaggevers) Niet zonder voldoening in haar stem heeft gedeputeerde mevr. rar. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw gistermiddag gecon stateerd dat het voorstel van GS om in principe te besluiten de Kagerplassen toegankelijk te maken voor massarecreatie met algemene stemmen door de Staten is aanvaard. De provincie zal zich in deze prin cipiële kwestie van de ontsluiting van een piassengebied voor massarecrea tie in verbinding stellen met de ge meenten Alkemade en Warmond, alsmede met de watersportbeoefena ren, en pas wanneer op alle fronten overeenstemming is bereikt, haar plannen voor fietspaden ten uitvoer leggen. Wat de provincie wil en wat in allerlei adressen werd bestreden op grond van het feit dat vermenging van watersport en wielrijderstoeris- me ongewenst is, houdt in het kort in: een fietspad van de Zevenhuizer Vaart naar De Kaag langs het Zwei- land, een pad van de Zevenhuizer- vaart naar de Kaagsociëteit, een route via Poeldijk naar Hanepoel en een doorverbinding van Zevenhui zen met een pont over het Spijker boor naar het eiland en verder van het eiland met een tweede reeds be staande pont door naar de Haarlem mermeerpolder. Om in de sfeer van de watersport te blijven, stippen we uit een kort debat over de recreatie in het alge meen aan, dat er weinig schot zit in het overleg om de Reeuwijkse Plassen toegankelijker te maken. Het gaat hier om onderling ge meentelijk contact, aldus mevr. De Ruyter, maar er zijn zoveel moeilijk heden thans opgetreden dat er vrij wel geen uitzicht op een bevredigen de samenwerking lijkt te zijn: De recreatieplannen van Rotter- VxS'V dam en Delft voor de tussenliggende strook schieten behoorlijk op. Het- i zelfde kan van de Rijswijkse Plassen worden gezegd voor de streek tussen deze gemeente en de nabuur Delft. De minister van Verkeer en Water staat heeft met ingang van 20 januari de rijkswegen RotterdamBaren- drecht (De Punt)Biaakse Dijk en BoonswegKrooswijk Numansdorp .~z: als voorrangswegen aangewezen. dr£"-sjr- Ingetrokken' is een besehkking van ï~-\ri-z2 september 1954, waarbij enige gedeel- ten van de weg RotterdamBaren- drechtNumansdorp als voorrangs- weg werden bestempeld. Op de vliegbasis Woensdrecht Is dinsdagavond een controleur van de vliegtuigfabriek Aviolanda te Papen- drecht, de heer Goedhart, met zijn rechterhand In de propeller van een Super Pipercub geraakt. HU zal ver moedelijk zijn hand moeten missen. De heer Goedhart had met een invlieger van de fabriek de Pipercub voor revisering overgebracht. Toen het toestel naar de fabriek taxide, struikelde de controleur, waarbij hij met zijn hand in de propeller kwam. ViitPMnC'S* (Van een onzer verslaggevers) De kans is groot dat de eer de geëvacueerde bewoners van Tuindorp Oostzaan reeds vol gende week donderdag of vrij dag in hun huizen mogen te rugkeren. Dit verklaarde gisteren de direc teur van de stadsreiniging, ir. E. Otten, die thans druk doende is met het ontwerpen van een strategie om voordien de straten van het dorp al thans van het grofste vuil ontdaan te hebben. ejuóOx zoveel vitaminen ali gewone levertraan

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2