Burgemeester van Rotterdam op de bres voor Schiohoi Nederland wijst Zuidafrikaans protest van hand snel toenemen Friesland voelt niets voor opheffing woonruimtewet Zuidmolukkers verontrust over verklaring min. Klompé l Sjonge, is het zó laat geworden? Joh. Voogsgeerd 40 jaar bij 'De Eendracht5 A 'damse Bank: 14 percent Vijf jarige onder trekker gedood "Gemeente moet lonen ZELF A vaststellen5 m Zoetermeer door inkrimping busdiensten geïsoleerd Deel gestolen sieraden terug Weerwijzer Kind in put verdronken |t Plesman postuum f onderscheiden Temperatuur met record-allures WITTE KRUIS HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 JANUARI 1960 PAGINAJ Ontstemd DE £mm PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten !s gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. J^P|| In de industrie kennen ze hem al sinds jaar en dag als G. J. Captijn, de kleuren expert van Vettewinkel en Zo nen. Een dynamische man van even in de veertig met allure. Robuust en resoluut, die voort durend langs de weg is om leken en vakmensen voor te lichten over de mogelijkheden en toepassing van kleur in fa brieken, werkplaatsen, wonin gen en scholen. Een man ook met geheel eigen denkbeelden over veilig heid en kleur op de weg, die revolutionaire ideeën spuit met de nuchterheid van een koele ingenieur. Het kernpunt van zijn pleidooi: een verantwoor de toepassing van kleur op de wegen ter vervanging van de vaak chaotische bordentros, waar geen zinnig mens meer uit wijs komt. Van Captijn hebben ze ge schreven, dat hij pleit voor oranje straten (voorrangs wegen), rode straten (parkeer verbod),-blauwe straten (door gaand verkeer) en gele straten (plaatselijke wegen). 'Het is echt niet leuk als ze van je zeggen: die vent ls gek, want die wil alle straten ver ven. Dat wil Ik helemaal niet! Maar neem nou eens die oranje bordjes in het land, die de weg naar Amsterdam wijzen. Hoe fantastisch werkt dat niet!' Hij zwijgt even. Het huis staat in een van die rustige lanen van Heemstede, waar je van de wereld geen hinder hebt. De kleuren in de kamer, waar we tegenover elkaar zit ten, zijn strak en rustig gehou den. Een kast verzinkt in de muur. De kamerdeur springt er even uit. Niets leidt de aan dacht af van deze motorische mens. De stem gaat verder, rustig en zelfverzekerd: 'Wat ik voor ogen heb, is alleen maar een toepassing van kleur in het verkeer. Hoe moeilijk ls het niet, te een grote stad je weg te vinden of een parkeerge legenheid. Het verkeer eist je volledige aandacht en geen mens kan van een automo bilist verlangen, dat hij tege lijk al die bordentrossen in de gaten houdt. Oranje lijnen of pijlen voor parkeerplaatsen zouden on middellijk in het oog springen. Als ze op het wegdek een par keerverbod aangeven, bij voor beeld met rood. hoef je niet eerst uit te stappen om op al die borden te kijken of het mag of niet mag. In een vreemde stad weet je dikwijls helemaal niet, wat de snelste weg ls om er weer uit te komen. Als ze dat op het weg dek zouden aangeven,-aou dat ongetwijfeld de veiligheid ten goede komen.' Het onderwerp heeft volledig bezit van hem genomen. 'Ik wil niet praten over blauwe, gele of rode pijlen, ik vraag al leen" maar méér kleur ln de verkeerssituatie. En echt, het is geen reclamestunt voor Vet tewinkel, ze mogen van mij best de verf van Jansen of Plete-sen gebruiken, zal m'n zc.g zijn. Denk eens aan onze grauwe steden, grijs, grijs en nog eens grijs! En grijs is de kleur van de neutraliteit, de onverschilligheid, de zorg en de verveling. Over 25 jaar heb ben we allemaal een nieuwe ziekte: de grijs-ziekte!' 'Ik pleit niet voor een kleu- rengekladder, echt niet. Maar wetenschappelijk is bewezen en dat is mijn vak dat het grauw van asfalt of beton ver moeiend ls voor de ogen. Bij donker ls asfalt van water niet te onderscheiden. Hoe gemak kelijk kan het risico van een ongeluk verminderd worden door laat ik zeggen wat meer geeL Geel is bij avond heel goed zichtbaar. De invloed van kleur op de mens is heel belangrijk. Een bedrijf, dat auto's aanschaft, staat meestal niet stil bij de kleur. Een particulier, die een auto koopt, laat zijn vrouw de kleur uitkiezen. En wat kiest mevrouw?' Fel komt het antwoord: 'Me vrouw kiest een mooie of ge distingeerde kleur. Maar ze geeft zich geen rekenschap van het feit, dat het van enorm belang kan zijn of men die auto van haar op de weg 10 meter eerder of later ziet.' De ANWB en KNAC voelen weinig voor zijn denkbeelden. De verkeersdeskunülgen komen met bezwaren, die hij stuk voor stuk opsomt en weerlegt. Met cijfers en statistieken. 'Ze geven je een gevoel van: man, hou nou 's op en hou-je-nou- bij-je-verf!' Hij lacht er zelf om. 'Ik ge loof, dat mijn denkbeelden nieuw zijn. Een lauwerkrans of een beloning vraag ik niet. Al leen een beetje gezond ver stand enmeer veiligheid op de weg!' fVoor een van de kan tonrechters ergens ln Nederland stond dezer dagen een 75-jarige man terecht, die met zijn bromfiets brokken had ge maakt. 'Hoe is het mogelijk,' vroeg de kantonrechter aan de zoon van de oude heer, 'dat uw vader op zijn leeftijd nog op een bromfiets zit?' 'Dat zal ik u zeggen, edel achtbare,' antwoordde de zoon opgeruimd. 'Vader is vorige week 75 geworden en we had den in de familie lang nage dacht, wat we hem zouden geven. Geen radio, dachten we, want hij hoort slecht. Ode geen televisie, want hij ziet niet nicer zo beet, Dan maar een brommer, want vader loopt moeilijk, ziet u!' WILLY LEVIE (Van een onzer verslaggevers) «Sjonge»" zei burgemees- ter mr. G. E. van Wal sum en hij deed lachend een f trekje aan rijn onafschei- f deiijke pijp, „ik geloof dat w ik met mijn afwezigheid f heb geboft. Is het half f twee geworden?" f Aan de orde waren de f moeilijkheden rond de gra- f tificatie, die B. en W. het f gemeentepersoneel hebben f toegedacht. De bnrgemees- f ter wist van de recente f ontwikkelingen niets. De f telegrammen vlogen van f Den Haag naar Rotterdam f terwijl hij in het vliegtuig f zat. Hij verbaasde zich een f beetje over het tydstip, f waarop de raadsvergade- f ring eindigde, r Natuurlijk was de burge- f meester niet bereid com- f mentaar te geven op een f zaak, die hij nog niet pre- f cies kende. (Van onze parlementsredactie) De leiders van de republiek der Zilid-Molukken zijn zeer verontrust over de verklaring van minister Klompë in de Tweede Kamer, dat rij de terugkeer van Ambonnezen die dat wensen naar Indonesië, zal bevorde ren. Zjj zien hierin discriminatie van de overgrote meerderheid der Am- botMiezen In Nederland, die slechts terugkeer naar een eigen onafhanke lijke republiek wensen. I>e Zuidmolukkers menen, dat als de minister getuigt van begrip voor Ambonnezen die naar Indonesië te rug willen, zij dezelfde getuigenis moet afleggen over de politieke me ningen van de andere Ambonnezen. Dit heeft de Zuidmoiukse politieke leider ir. J. A. Manusama gistermid dag in Den Haag verklaard. Dat de toezegging de terugkeer naar Indonesië te zullen bevorderen, wei nig praktische betekenis heeft omdat Indonesië hierover zelfs niet wil pra ten, legt voor de Zuidmolukkers wei nig gewicht in de schaal. (Van een onzer verslaggevers) 'Al» ik op deie reis ergens van overtuigd ben geraakt dan is het van as noodzaak Schiphol ten spoedigste aan te passen aan de eisen van het grote straal verkeer. Het uitbreidingsplan voor onze nationale luchthaven dient met de grootste voortvarendheid te worden uitgevoerd'. Dit zei vrij dagmiddag burgemeester mr. G. E. van Walsnra van Rotterdam even nadat hij met een KLM-toestel zijn eerste Amerikaanse reis had geëindigd. De burgemeester had vier Ameri kaanse steden bezocht: New York, Los Angeles, San Francisco en Wash ington. Hij dealde mee, dat Los Angeles de KLM-aanspraken op landingrech ten voor deze stad van harte steunt. Men is er optimistisch over de resul taten van de onderhandelingen, al ontveinst men zich niet, dat het recente artikel van de Washington Post zeer waarschijnlijk de mening van het State Department weerspie gelt. Hoewel er een zekere rivaliteit !s tussen Noord- en Zuid-Caiifornië steunt San Francisco volledig de wen sen van Los Angeles, waar het de internationale verbindingen betreft. Burgemeester Van Walsum zei het na deze Amerikaanse reis meer dan ooit te betreuren, dat Nederland des tijds heeft verzuimd het oude idee van Pies man uit te voeren: een grote luchthaven aan te leggen in het hart van Zuid-Holland. Maar nu dat niet Is gebeurd, verklaarde hij zich realist genoeg om de positie van Schiphol met alle kracht te steunen. "Maar.' voegde h(j daaraan toe, 'de verlen ging van de startbaan op de lucht haven Rotterdam blijft even zeer ge boden.' De Zuidafrikaanse protestnota was al begin december naar Den Haag gestuurd, doch wegens ziekte van minister Luns was de overhandiging uitgesteld tot 11 januari. (Van een onzer verslaggevers) NEEN! Dat is het- duidelijke antwoord van Nederland op het protest van Zuid-Afrika. Want Nederland heeft deZuid- afrikaanse bezwaren tegen het Nederlandse beleid inzake de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika van de hand gewezen. Dit afwijzende Nederlandse ant woord is aan. de Zuidafrikaanse am bassadeur In Den Haag, dr. F. E. Oeldenhuys, donderdagavond op het Ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd. Dat heeft een woordvoerder van dit mi .isterie verklaard. Wat er precies ir. het Nederlandse antwoord staat, is niet bekend. Deze inhoud zal aldus de woordvoerder niet in Den Haag worden meegedeeld. Officieel richtte de Zuidafrikaanse protestnota zich tegen de op 10 no vember 1959 door minister Luns af gelegde verklaring, dat de Zuidafri kaanse apartheidspolitiek 'niet te verenigen is met de zin voor ge rechtigheid in het Koninkrijk der Nederlanden.' In feite leek de Zuidafrikaanse re gering echter meer ontstemd over de aanval die de Nederlandse vertegen woordiger tevoren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op de apartheidspolitiek had gedaan. Minister Luns deed zyn gewraakte uitspraak in verband met een recht vaardiging van de Nederlandse stem- onthouding aan een VN-resolutie over, de apartheidspolitiek. Hy voer de toen aan. dat de bevoegdheid van de VN om zich met de apartheidspo litiek bezig te houden moest worden betwijfeld. Vandaag is het veertig jaar geleden dat Johan Voogsgeerd in dienst trad van de texticlarbeidcrsbond 'De Een dracht'. Hij kwam uit een textielarbeiders geslacht. Zijn vader, Herman Voogs geerd. was in 1895 de eerste bezoldig, de secretaris van De Eendracht ge worden en zijn naam is in Twente nog niet vergeten. Johan Voogsgeerd heeft- nooit een bestuursfunctie in de textielarbeiders- bond gehad, maar zijn aandeel in de grote textielconflicten is keer belang rijk geweest. Door zijn grondige ken nis van de textielindustrie en haar problemen, en van de werkers in deze bedrijfstak kon hij menig maal een steun en een raadsman, zijn van de bestuurders, met wie hij samenwerk te Zaterdag zal Johan Voogsgeerd door het bestuur van zijn organisatie worden gehuldigd in Amsterdam, waar hij op het kantoor van de bond werkt. Prettig getroffen toonde de burge meester zich door het feit dat di Nederlandse industrie in Amerika z< sterk is vertegenwoordigd. 'Wij hebben sommige dagen meet Nederlands dan Engels gesproken.' zei hij lachend. Zeer grote belangstelling ontmoetti de heer Van Walsum in Amerika vooi de zaken van de EEG (de 'zes') en üt 'zeven'. Hij zei te geloven, dat Neder land een trait d'union zal kunnen zijn tussen Amerika en de Europese blokken, omdat ons land nooit bij zonder protectionistisch te werk is gegaan. 'De Amerikanen weten dat," zei hij, 'en vertrouwen ons.' Advertentie I.M. Het dividend, dat de Amsterdamse Bank over 1959 zal uitkeren is voor gesteld op veertien percent. In het bnrean van de uiterst rechtse party Groot Japan In Tokio zjjn 1500 aanplakbiljetten met ha kenkruizen te beslag genomen. Tabletten, poeder?, cachets! (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een korte plechtigheid in de Rolzaal te Den Haag heeft de heer Walter Binaghi, president van de ICAO, aan mevrouw S. J. Fles- man-van Eijk de Edward Warner- medaille uitgereikt, die door deze internationale luchtvaartorganisatie postuum is toegekend aan dr. Al- bert Plesman. Twee jaar releden besloot de ICAO deze -scheiding in te stellen ter n „uterus aan Ed ward Warner, van 1945 tot 1956 president van öe ICAO is geweest. De medaille zal van tijd tot tijd wor den uitgereikt aan personen of in stellingen die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de burgerluchtvaart. Een voorstel van niet-Nederlandse zijde de Edward Wamer-medaille voor de eerste maal toe te kennen aan Plesman, werd door de ICAO overgenomen. Gistermiddag heeft de heer Binag hi deze keuze duidelijk gemaakt: 'Plesman was een groot man. een persoonlijkheid, wiens belangrijkheid tot ver over de nationale grenzen reikt Plesman, zo zei de heer Binaghi verder, heeft niet alleen een belang- riike bijdrage geleverd voor de ont wikkeling van de burgerluchtvaart, maar ook voor een beter begrip tus sen de volken. De heer Albert Plesman jr. dankte de heer Binaghi voor de onderschei ding die de ICAO aan. zijn vader heeft verleend. De rechtbank te Milaan heeft de hoofdredacteur van het blad der Italiaanse communistische partij l'Unita, Giuseppe Conato, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden veroordeeld wegens belediging van de regering. Burgemeester Van Walsum. van Rotterdam en zijn echtge note, mevrouw Van Walsum- Quispel, verlaten het KLM- toestel na hun Amerikaanse reis. Hoewel eerste burger van een stad met een eigen zij het geen nationale lucht haven, voerde de heer Van "Walsum, toch een pleidooi voor Schiphol. Maar denk. ook aan onze Rotterdamse luchthaven.', voegde hij eraan toe, zoals het een rechtgeaard Rotterdammer betaamt. (Van een onzer verslaggevers)' Het Haarlemse PvdA-taadslid de heer P. W. Voskuilen heeft B. en W. gevraagd, zich op korte termijn met de commissie van overleg te beraden over een verhoging van de salarissen van het gemeentepersoneel. Hij wijst erop, dat in het Centraal Overleg van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de ambte- narenorganisaties geen overeenstem ming over een loonsverhoging is be reikt. De heer Voskuilen acht daar om de tijd gekomen dat het gemeen tebestuur zijn eigen loonbeleid be- (Van een onzer verslaggevers) Een deel van de sieraden die dins dagavond in Amsterdam uit een on beheerde auto werden gestolen is don derdagmiddag teruggevonden. In het water van de Westerdoksfcade in de hoofdstad dreven drie cassettes. Twee waren leeg, één was gevuld met rin gen, oorbellen, slavenarmbanden en andere kostbare voorwerpen. Een burger waarschuwde de politie dat hij de koffers zag drijven. De auto werd woensdagmorgen terugge vonden. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. (Van onze weerkundige medewerker) Een 2000 kilometer lange, subtro pische luchtstroming zal ons dit weekeinde doen profiteren van uit zonderlijk zacht weer. De tempera tuur loopt op tot waarden tussen 10 en 13 graden en ongetwijfeld zal dit weertype voor menigeen een voor deeltje met het oog op brandstof ge bruik met zich brengen. De temperatuur kan op enkele plaatsen in het land de bestaande warmterecords van deze eeuw heel dicht benaderen, evenaren of mis schien wel breken. Tot zaterdagmor gen gaf het lijstje met records voor deze eeuw nog het volgende beeld te zienDen Helder 12 gr. (1939). Gro ningen 12 gr. ('39). Hoorn 13 gr. (*36). Naaldwijk 13 gr. C37)De Bilt 13 gr. <1899 en 1939), Winterswijk 14 gr, ('39), Vlissingen 14 gr. ('16), Gexnert 16 gr. ('39) en Maastricht 16 gr. ('47). Ook in Scandinavië stijgt de tem peratuur nu flink, nadat enkele da gen terug in Lapland al een laagste waard van -46 graden was waarge nomen. Storingen in de warme lucht stroming brengen van tijd tot tjjd wat regen, maar menigeen zal deze niet voor het kwakkelweer van een week geleden willen ruilen. De» Helder geh. bew. Y penbnrg zw bew Vlissingen zw. bew. Eelde geh. bew. De BUt zw. bew. Twentfae geh. bew. Eindhoven half bew. Vlv. Z. Limb, geh. bew. Stockholm regen Kopenhagen geh. bew. Aberdeen regen Londen regen Brussel zw. bew. Parijs zw. bew. Bordeaux zw. bew. Nice geh bew. Berlijn mist Munchen mist Genève mist Wenen geh. bew. Innsbruck mist Rome geb bew. Madrid mist De driejarige Wolter Kamst uit de Agostraat te Terapel is gistermiddag - Vrijdagochtend kon men presi- a| spelend ln een regenput geraakt dent Worosjilow van de Sowjet-Dnie en verdronken, en een aantal hem op zijn Indiase reis begeleidende hoogwaardigheids- Een speelkameraadje had de buren bekleders met een tulband op door gewaarschuwd, die het kind emmid- Nieuw Delhi zien lopen. De tulban- dellijk uit de put haalden. Het was den waren hun aangeboden, door toen al te laat, kunstmatige adem- bewoners van de Indiase hoofdstad, haling kon niet meer baten. wnw 6 1 wstil 4 O ZO 2 0 WStil 2 0 wstil 15 O wstil 5 0

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2