Hong i aan aar bekent in tranen slag op Blonde Tini Vijf arrestaties in diefstal auto met sieraden 'Regering heeft geen aandacht voor ruimteprobleem' V:ragen drs. Nederhorst geven onjuiste indruk 1 NBM-bussen vandaag niet op de weg - gehele personeel in staking Amsterdammer met foutloos poolrijtje Gerben Wagenaar hekelt revolutionaire bombast Weinig hoop op redding mijnwerkers Jordanië zet Hoogkerk op zwarte lijst Aanrijdingen: vier doden Noorse tanker -vast na botsing losgetrokken Commentaar Runner maakt val van 12 meter in Honoloeloe Overstromingen in Engeland m In Durban negen agenten gedood bij oproer Bij graafwerk skelet van mens gevonden Natuurbescherming protesteert SCHROOTHANDEL BETOOGT Veel ernstiger (Van een onzer verslaggevers) Een 22-3arige Hongaar, die in 1956 naar Nederland vluchtte, is door de Amsterdamse politic gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht de 25-jarige publieke vrouw Trijntje p„ bijgenaamd Blonde Tini, donderdagmorgen in haar kamer op de Oudezij ds Voorburgwal te Amsterdam te hebben willen wurgen. Zoals bekend drukte de dader die morgen omstreeks drie uur haar keel dicht. De dader vluchtte, maar de vrouw ove rleefde de aanslag. 1 Geld nogen®rvSderZÓko°ne^' dai SP» oDok maaferïand k{Flia? Vrees voor ontploffing Achtergrond Heter Lil HET VRIJE VOLK MAANDAG 25 JANUARI 1960 faurna a Advertentie IM Advertentie LM. Fantastische aanbiedingen brengen wij In onze Vitrage-af deling, eerste verdieping. Voor hen die nu of dit voorjaar toch aan nieuwe gordijnen toe zijn. is dit een aanbieding om nooit te vergeten. All-over net vensterval van 1.75, gemaakt van 100% katoe nen garens, met ingeweven des sins en leuke uitgewerkte rand. Duizenden meters liggen er morgen op U te wachten, 40 cm hoog, kant en klaar voor het het gebruik, voor nog géén gulden per meter. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze all-over net vensterval, 40 cm hoog, per meter voor (Van. een onzer verslaggevers)" Be centrale recherche te Amster dam heeft vijf personen aangehou den, die ervan verdacht worden op dinsdag 19 januari op de Jacob van Lennepkade in de hoofdstad de auto van een vertegenwoordiger van een juweliersfirma te hebben gestolen. In de auto lagen koffers met monsters ter waarde van 70.000. Ongeveer drie kwart van de buit U teruggevon den. Het zijn de 39-jarige koopman A. L, de J„ die vlak bij de plaats woont waar de auto gestolen werd en die dus kon weten dat de vertegen woordiger nogal eens bij zijn moeder op bezoek komt, de 44-jarige café houder M. P.. zijn 37-jarige echtge note B. P.-v. R. en hun keukenhulpje de 22-jarige 'G. A. W., die in hun zaak op de Haarlemmerstraat werden aangehouden, en de 47-jarige rij schoolhouder M. v. S. Tegen de koopman A. L. de J. kreeg de politie al snel argwaan. Hij werd gevolgd en zo ontdekte de politie al spoedig met welke lieden deze man in druk contact stond en welke plaatsen als bergplaatsen voor de buit in aan merking konden komen. Om te voor komen dat de buit verdwenen zou zijn vóór voldoende bewijzen gevon den waren, besloot de reclierche za terdagnacht op alle verdachte plaat sen tegelijk toe te slaan. Op vier plaatsen drongen politiemannen bin nen. In de kelder van het café aan de Haarlemmerstraat vonden zij in een vuilnisemmer .een groot aantal gesto len sieraden terug. Ook in een woning aan de Herenstraat en in een pak huis in de Jordaan werd een deel van de buit teruggevonden. De auto, waarin de vijf koffers met hun kostbare inhoud geborgen waren, was de dag na de diefstal al terugge vonden in de Brederodestraat. In de volgende dagen werden uit het water van de Westerdokskade drie lege en een nog gevulde cassette opgehaald. De vijfde cassette is nog niet ge vonden. Van. de teruggevonden ringen is een deel vernield, doordat de stenen uit gebroken zijn door de dieven om het goud als sloopgoud te kunnen ver kotsen. Zondagmorgen om negen uur heb ben rechercheurs op de Ceintuur- baan in Amsterdam deze Hongaar, de 22-jarige instrumentmaker M. B, aangehouden toen hij uit zijn huis kwam dat de gehele nacht onder politiebewaking had gestaan. Na confrontatie met Zwarte Henk, de chauffeur, die de man en zijn latere slachtoffer van café san Francisco op de Zeedijk naar het huis aan de Oudezij ds Voorburgwal had vervoerd, bekende de man on der tranen dat hij in de nacht van woensdag op donderdag had gepoogd de vrouw te wurgen en haar met een stenen asbak eezi diepe wond aan de slaap had toegebracht. Denkende dat zijn slachtoffer dood was, heeft hij daarna de sleu tel van de kast waarin de tas van hjn slachtoffer was geborgen opge- socht. Hij haalde het geld uit de tas, een bedrag van ongeveer ƒ50,—, waar van hij haar er zelf dertig had ge geven. Hij deed de portemonnaie weer in de tas, zette de tas in de kast, sloot de kast, sloot de kamer en ging weg. De sleutel legde hij op de trap. Het goede geheugen van Trijntje "-.ia de dader noodlottig geworden. Zij - kon een duidelijk signalement opgeven. Bovendien herinnerde zij zich dat de man met haar ook over een zekere Hennie met een (valse) paardestaart had gesproken. Een politieman spoorde de bewus te Hennie op in een hotel in de om geving -ran de Nieuwendijk. Van deze vrouw kreeg hij een serie foto's te sien die van haar in verschillende zaken op de Zeedijk waren ge maakt. Op een van deze foto's stond ook de Hongaar, die toen kon wor den opgespoord. Na zijn overbrenging naar het bureau bleef de man aanvankelijk ontkennen. Maar toen enkele per sonen uit het café en Zwarte Henk hem aanwezen als de man die met Trijntje P. naar huis was gegaan, bekende hij. Heimwee was de oorzaak van al les, verklaarde hij nog. Daardoor was hij de stad in geraas u veel gedronken. «n Bad h|j Zwarte Truus. CIunese Annie en (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlandse vrachtschip Hoogkerk van de VNS is door de Jordaanse regering op de lijst van beperkte bevoorrading met brandstof geplaatst, omdat het schip een Is raëlische haven heeft aangedaan en daardoor „de principes van de Ara bische boycot van Israël heeft ge schonden". Beperkte bevoorrading betekent, dat het schip niet meer brandstof kan krijgen dan het nodig heeft tot de volgende haven. Met de Hoogkerk zijn nog 28 schepen op de zwarte lijst gezet. Zondagmiddag is bij Hpendam het echtpaar Van Zon uit Purmerend met de bromfiets in botsing gekomen met een auto. Mevrouw Van Zon was op slag dood, haar man werd ernstig gewond. In Den Haag verongelukte zater dagmiddag de 54-jarige wielrijder A. de Jode. Hij werd door een autobus gegrepen, en dodelijk gewond. Zaterterdagmorgen werd de 76-ja- rige wielrijder G. Enter door een be stelauto aangereden. Hij overleed na korte tijd. De 83-jarige wielrijder B. Hoorn berg is vanmorgen te Oldebroek bij het oversteken van de Zuiderzee straatweg aangereden door een per sonenauto en aan zijn verwondingen overleden. Tijdens het graven van een greppel te Franekerdecl heeft men een men selijk skelet in hnrkhouding aange troffen. Het bevond zich op slechts enkele decimeters onder het door terp afgraving verkregen huidige maai veld. 578 van de bekende „Sawa" extra grote tweepersoons ge watteerde dekens.180 x 215 cm met zuiver wollen watten vulling, overtrokken met hoog- glanzende satin, gestikt in mo dern medaillon dessin, die nor- maai voor 28.90 verkocht wor den. 675 wollen dekens in de extra grote tweepersoons maat. 180 x 220 cm, Double-Face wollen dekens (aan beide kan ten een andere kleur) en moderne blokdessins, van voorgesor teerde. extra getwijnde wollen garens. double- face -dekens Dinsdagmorgen om 9 uur begint deze radicale deken verkoop (en niet één zal er over-' blijven) van deze wollen en gewatteerde dekens, voor één prijs, per stuk voor (Van een onzer verslaggevers) De met zeer brandbare gasolie geladen Noorse tanker Gorm en het Amerikaanse vracht-pas:egiersschip Santa Alicia zijn vanmorgen in het Kanaal voor de Engelse kust bij Portsmouth met elkaar in aanvaring gekomen. De schepen boorden zich in elkaar en bleven aan elkaar vast zitten. De bemanning van de Santa Alicia verliet het schip, omdat men een ontploffing vreesde. Sleepboten slaagden erin de sche pen uit elkaar te trekken. De Gorm had een gapend gat onder de water lijn en lag met de steven onder wa ter. Toen de tanker naar Portsmouth werd gespeept, liet het transport een spoor van zwarte olie achter. De boeg van de Santa Alicia was zeer zwaar beschadigd en men kon vanuit een vliegtuig in. het voorruim kijken. Het schip schijnt echter geen water te maken. Het wordt ook naar Portsmouth gesleept. In deze Engelse haven lagen blus boten gereed. Er werden extra-brand- ploegen opgeroepen en men maakte voorraden schuim, omdat nog steeds het gevaar bestaat, dat de tanker in brand zal raken. Bij de Bex'iing-eilanden, 70 mijl ten noordwesten van Lissabon, is zon dagmiddag het 156 ton metende Spaanse schip Arosa vergaan. De opvarenden van de uit Vigo afkom stige kustvaarder zijn door een trei ter gered. (Van een onzer verslaggevers) Het uitblijven van een duidelijk regeringsstandpunt over de pla nologie is in meer dan een opzicht funest. Er is op dit punt geen krachtig regeringsbeleid en de gevolgen daarvan zijn ernstig. Met tal van voorbeelden kan dit worden aangetoond: De problemen van het Gooi en de groei van de agglomeratie Amsterdam; de uitbreiding van Den Haag (plan Wilsveen). De vestiging van een tweede basisindustrie (hoogovens) in de Europoort. Aanleg van rijkswegen door natuurgebied. Munitie-opslagplaatsen in bos en hei (bij Ommen). De „Katherine Mansfïeld-prijs", die de stad Menton ter herinnering aan het verblijf van deze schrijfster in Menton voor een verhaal in het Engels en een verhaal in het Frans beschikbaar stelt, is zaterdag aan Frank Tuohy voor „The admiral and the nuns" en aan mevrouw Luce Amy voor „La grand-mère" toege kend. Deze klachten over het ontbreken van een goed planologisch beleid uit de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming in het jaarverslag over 1959. Niet alleen van natuurbescher mingszijde, maar van verschillende kanten is erop gewezen, dat vestiging van 'n hoogovenbedrijf op Rozenburg tot ernstige gevolgen voor de arbeids markt kan leiden, maar omdat de re gering zich niet duidelijk uitspreekt „meent Rotterdam, dat het het hier alleen voor het zeggen heeft". Zonder overleg met de normale (Van onze sociaal-economische redactie) De indruk die het publiek moet krijgen, dat de Nederlandse schroothandel in min of meer belangrijke mate hij de zoge naamde schrootfraude is betrokken, is onjuist en moet in hoge mate onbillijk geacht worden ten aanzien van deze tak van handel. Aldus betoogt de vereniging van fabneksleveranciers van geslagen schroot in Amsterdam in een verkla ring die is uitgegeven naar aanlei ding van vragen, die drs. Neder horst verleden week aan de Hoge Autoriteit heeft gesteld over de kar tellering in de schroothandel. De vragen suggereren een verband tussen deze kartellering en de onregelma tigheden die in het verleden hebben plaatsgevonden, aldus de verklaring. Maar wij willen nadrukkelijk vast stellen: 1. dat de vereniging noch een van haar leden op enigerlei wijze be trokken is bij de schrootaffaire; 2. dat deze leden indertijd aanmer- (Van een onzer verslaggevers) In Nederland moet een nieuw be gin gemaakt -worden met het socialis me. 'Revolutionaire bombast is hier bij ballast'. Deze woorden sprak de heer G. Wagenaar zaterdagochtend op de eerste zitting van het congres der Socialistische Werkerspartij, waar onder meer het beginselpro gram van de STOP zal worden behan deld. In zijn. rede richtte de heer Wage naar zich herhaaldelijk fél tegen de leiding van de CPN, de partij, waar van de SWP een afsplitsing is. De heer Wagenaar bepleitte het vreedzame samengaan van de volken en in dit verband noemde hij de Chi nese Volksrepubliek reactionair 'al heeft deze in geografische en histo rische zin gelijk.' Over de eenheid van de EVD 58 door de CPN wordt gepredikt, zei de heer Wagenaar: 'Deze is natuurlijk voor het NW onaanvaardbaar". •De leuze "eenheid van socialisten en communisten" wordt hierdoor na tuurlijk een roet waterverf geschil derde leuze op een stuk doorweekt karton.' De spreker constateerde een ge ringe politieke belangstelling bij de arbeiders. Hij noemde daarvan de oorzaak 'de wijze waarop het socia lisme door de CPN in diskrediet is gebracht.' Vier oud-leden van de Tweede Kamer zijn gekozen in het partij bestuur van de SWP, namelijk me vrouw C. R. Lips—Odinot (die thans voor herstel van haar gezondheid in Zwitserland verblijft) en de heren H- Gortzak, J. Hoogcarspal en G. Wagenaar. Pa feggfe JagJbjjttMo kelijke schade hebben ondervon den. als gevolg van manipulaties op de schrootmarkt door degenen, die zich wel aan voormelde on regelmatigheden hebben schuldig gemaakt. 3. dat er tot nu toe een geval van fraude ten aanzien, van de ver- evennigskas in Brussel in Neder land is bekend geworden (en sindsdien berecht) in de welhaast twee jaar dat bet onderzoek dienaangaande lopend is. De vragen van drs. Nederhorst gingen uitdrukkelijk over de kar tellering in de schroothandel en niet over de fraude. Het kartel be staat. Dat wordt ook van de kant van. de fbarieksleveranciers zelf niet ontkend. Alleen bepaalde leveran ciers leden van de vereniging komen in aanmerking om aan de Nederlandse staalindustrie te leve ren, andere niet. Drs. Nederhorst had dus wel alle reden om te vragen, of de Hoge Autoriteit ten aanzien van de toelaatbaarheid van dit kartel. Men onderschat overigens de ernst van de ontdekte misstanden, als men spreekt van 'slechts een geval'. De Hoge Aurotiteit heeft gerapporteerd, dat voor meer dan 160.000 ton subsi diebetaling werd gegeven op grond van ■Vervalste documenten', 'onvol ledige documenten', 'dubbel gebruik van ducumenten' enz. Bovendien be staat ten aanzien van 110.000 ton nog 'ernstige argwaan', terwijl mil joenen tonnen nog moeten worden onderzoicht. Dit alles wijst wel op ernstiger zaken, dan 'zegge een ge val'. We kunnen alleen hopen, dat al die andere gevallen zich niet in Nederland hebben voorgedaan. planologische organen komt regio nale industrialisatie tot stand. Dit geldt ook voor het meerjarenplan voor ruilverkaveling. Fel protesteert de commissie tegen de opvatting in watersiaatskrlng, dat de natuurlief hebber gebaat zon zijn bij wat ge noemd wordt „ontsluiting van na tuurgebieden door aanleg van nieuwe wegen". De natuurruimte is beperkt en het is zelden of nooit winst als een ongerept gebied door een rijks weg wordt doorsneden. Voor het Deltagebied wordt een natuurreservaat bepleit, opdat er compensatie wordt gevonden voor hetgeen verloren gaat in het Rotter damse haven- en industriegebied. Hoewel de eerste reactie van de mi nister van Financiën gunstig was zijn er nog geen concrete resultaten bereikt. (Van een onzer verslaggevers) De 24-jarige Rotterdamse matroos Nico Knoppert heeft in Honoloeloe aan boord van de Amerikaanse oor logsbodem Manila Bay, die door Leen Smit naar een Japanse sloperij zal worden gesleept, een val van twaalf meter gemaakt. Hij liep zeer ernstige verwondingen op. Met een schedel- basisfractuur, een gebroken been en wonden in het gezicht is hy in een ziekenhuis opgenomen, In Honoloeloe deden geruchten de ronde, dat Knoppert het slachtoffer van een wraakneming zou zijn. Een andere Nederlandse runner is door de politie verhuurd. Het gerucht wil, dat deze man Nico Knoppert over boord zou hebben gegooid. Op het hoofdkantoor van L. Smit en Ca's Internationale Sleepdienst in Rotterdam was hierover niets bekend. Daar had men alleen bericht gekre gen van „een ongelukkige val". LONDEN (Reuter). In zestien graaf schappen in Zuid- en West-Engeland zijn zondag als gevolg van zeer zware regenval plaatselijk overstromingen ontstaan. In Wales is de rivier de Severn op verscheidene plaatsen bui ten haar oevers getreden. (Van onze sociaal-economische redactie) Het gehele personeel van de Nederlandse Buurtvervoer Maat schappij buschauffeurs, conducteurs en technisch personeel is vanmorgen in staking gegaan. Het heeft voor 24 uur het werk neergelegd om te protesteren tegen het uitblijven van een loons verhoging in het wegvervoer. Vrijwel alle bussen van de NBM, die belangrijke diensten onderhoudt in het gebied tussen Amsterdam en Arnhem, zijn in de garages gebleven, waardoor het vervoer op de drukke trajecten ernstig werd ontwricht. Vele vaste passagiers moesten gebruik ma ken van de trein of liften met parti culiere auto's. Verscheidene fabrieken zonden vrachtwagens en bestelauto's naar de standplaatsen om hun per soneel af te halen. Ongeveer achthonderd werknemers van de NBM zijn bjj de protestactie betrokken. De staking is op een mas sale en bewogen nachtelijke vergade- dering te Hilversum afgekondigd. Algemeen was men van oordeel, dat de lonen in het wegvervoer veel te laag zijn. Men schatte de achter stand, vergeleken met andere be drijfstakken, op 15 a 20 percent. Het NBM-personeel wilde een slot- bespreking tussen vertegenwoordigers van de regering en de werkgevers- en werknemersorganisaties over de lonen en de tarieven in het wegver voer. die a.s. woensdag in Den Haag wordt gehouden, niet afwachten. Men had geen vertrouwen in het resultaat. De vakbonden staan niet achter de staking. Zij hebben begrip voor de :;rote ontevredenheid onder het auto- mspersoneel, maar zij willen en kun nen de werknemers niet tot acties adviseren terwijl de onderhandelin gen met de regering over de loonvoor- stellen nog gaande zijn. Reeds onder de oude loonpolitiek, waren voorstellen ingediend bij het College van Rijksberruddelaars om te komen, tot een twee-ploegentoeslag in het wegvervoer. De vakbonden heb ben er steeds op gewezen, dat de lo nen in het wegvervoer een aanzien lijke achterstand vertoonden. De werkgevers waren wei bereid de lonen te verhogen, maar zij wilden de hogere loonkosten zo nodig doorbe rekenen in de vervoerstarieven. De autobusdiensten vormen een zeer loonintensief bedrijf. Ongeveer de helft van de uitgaven bestaat uit loonkosten. Tegen deze doorberekening had de regering bezwaar, omdat prijsverho gingen in strijd zijn met de richt lijnen voor de vrijere loonvorming. Tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties is nu overeen stemming bereikt over een twee- ploegentoeslag van zes percent daarnaast hebben de vakbonden een, verhoging van de functieionen voor gesteld per 1 april I960. Over de lonen en tarieven is reeds twee keer geconfereerd met enige mi nisters, het laatst op 19 januari. Toen is afgesproken, dat de ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven en de bewindslieden zich in eigen kring nog eens zouden beraden over de lonen- en tarievenkwestie. Het overleg zou op woensdag 27 ja nuari worden voortgezet. Bij de Veluwse autobusdiensten te Apeldoorn is het vervoer vanmorgen gedurende enige uren stopgezet De chauffeurs wilden zich aansluiten bij de protestactie van hun collega's van de NBM. maar na bespreking tussen vertegenwoordigers van de vakorganisaties en de directie van de VAD werd het werk om half elf her vat. Vrijwel alle arbeiders van de NV Centraal Autoherstelbedrjjf (CA3) te Utrecht hebben maandagmorgen om elf uur het werk neergelegd uit sympathie met de staking van het N.B.M.-personeel. De C.A.B. is het bedrijf, waar de bussen van alle doch terondernemingen van de N.S. wor den gerepareerd. Een Viscount van de Air France heeft op het vliegveld van Dussel- dorp twee uur oponthoud gehad doordat een onbekende per telefoon had gewaarschuwd dat zich een bom aan boord van het toestel bevond Met achterlating van de vrachtgoe deren zette het vliegtuig, dat van Hamburg op weg was naar Parijs, zijn reis voort. Advertentie I.M. (Van onze sportredactie) et dus sprake van een bescheiden da- Voor de eerste keer km er in de van de inzet. KNVB-toto een d|dTp^uCeift zij^« worden. Dat is te danken aan de heer punten, die zich zondagavond bij de C. J. Jasper, Legmeerplein 30 te Am- KNVB meldden, kunnen wanneer sterdam, die zondagavond een kolom- zij niet al te veel collega's krijgen metje foutloze voorspellingen meldde. nog altijd op een behoorlijk deel van Met zijn 15 punten staat de heer Jas- dgn 6606 pri^s van f 58.462, reke- dH f°Tnt als, enige bij dc De derde prijs, die er ditmaal dus KNVB genoteerd voor de eerste prijs voor het eerst uitgaat, bedraagt ook van ƒ116.925,ƒ58.462,Hiervoor zijn al honderd liefhebbers. Hun 13 punten staan op De 450,8ol deelnemers van toto 109 dit moment dus nog voor een bedrag brachten te zamen 668.150,in. van ƒ580,genoteerd, maar dat zal ondanks de door de vorst ontstane vóór woensdag wei aanzienlük min- langere mteveringsmogeliikheid was der worden Een textieiaanbieding zoals U geen tweede kunt verwachten, geen honderden, maar duizen den meters. Zephir in tientallen dessins en kleuren, voor jongens- en meis- jesbleuses, voor jurkjes, maar ook voor gordijntjes. 80 cm breed. Wit katoen, 80 cm breed, fijne kwaliteit, voor kinderlakens en slopen, en voor lingerie. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze wit katoen en zephir, 80 cm breed, door el kaar voor één prijs, per meter- (Van een onzer verslaggevers) Het was een schoonheid van een rijtje: vijftien pun- poolformulier kwam ze tot deze recordprestatie, ten en wellicht j goed voor de som van ruim. f 11S.OOO Omstreeks 6 uur zondagavond ontdekte de Amster- uit de KNVB-totopot. De gediplomeerde schoonheids- darnse vertegenwoordiger het succes van zijn echt- specialiste mevrouw G. A. II. Jasper—van der Wee, genote. Haastig liep hij naar verschillende buren om Legmeerplein 30, Amsterdam-West had dit mooie de uitslagen te controleren. Het bleef maar steeds rijtje dan ook bedacht. kloppen. Zij koos een impulsief patroontje. Met voetbalken- Om 7 uur meldde hl) zijn vijftien punten aan de nis hadden de kruisjes die zij zette, niets te maken, KNVB. De spanning steeg zo in huize Jasper, dat om maar ze waren doeltreffend. kwart over acht de voetbalbond nog eens werd gebeld. De eigenlijke winnaar is de 37-jarige heer C. J. Jas- sit °P fluweel; was het antwoord van de bond. per, vertegenwoordiger van de Technische Unie en lid Wat zijn nu de kleine en grote wensen van de f ami- van KBV, een derdeklasser uit de KNVB. lie Jasper? 'Een nieuwe auto voor mij,' zegt de heer De verheugde poolpotwinnaar mag in het geheel des huizes, 'een nieuwe fiets voor mijn zoon Stephen niet klagen. Pas sedert 8 november van het vorige en mijn vrouw weet ook nog wel wat.' Zij wil haar jaar poolt hij mee. Zijn resultaten maakten echter zo deel ten goede laten komen aan de schoonheid van de weinig indruk op zijn vrouw, dat zij vorige week het vrouw. En dat ïs natuurlijk een zeer edel streven, kruisjes zetten overnam. Zeven rijtjes vulde zij in vol- 'Kom, neem nog eens een koekjezegt mevrouw gens het beginsel van de vrouwelijke intuïtie. Het Jasper als ze hier haar echtgenoot het trommeltje derde was geheet raak. Schaatsenrijdend over het voorhoudt. COALBROOK (Kenter AP) De Zuidafrikaanse reddingploegen, die nu al drie dagen vertwijfelde pogingen doen om hun 440 mak kers in de Tampmijn bij Coalbrook in de Oranje Vrijstaat te bereiken, hebben de moed nog niet opgege ven. Toch blijkt uit alles, dat men wei nig hoop meer mag hebben. Pogin gen de opgesloten mijnwerkers vla, de mijningang te bereiken heeft men op gegeven. Gisteren trachtte men met een vijftien ton wegende diamant- boor een verbinding te maken met het gebied van de mijn, waar de 434 inheemsen en zes blanken levend of dood zijn begraven. Storm noodzaaikte de redders ech ter later de boor stil te zetten. De boor maakt een gat met een middellijn van dertig cm. Indien het lukt pp deze manier contact te krij gen met eventueel nog overlevende mijnwerkers dan kan via het gat voedsel en medicijnen naar beneden worden gebracht. Ondertussen zal men dan naast het boorgat een nieuwe schacht graven. Buiten de mijnhékken kamperen nu al drie dagen en nachten de vrou wen en familieleden van de bedolven mijnwerkers. Onder hen bevond zich gisteren een grillig uitgedoste medi cijnman die mompelend een handvol' beenderen In het zand gooide. Toen de beenderen in een bepaald patroon stillagen keek hij op en zei lang zaam: „Alles is verloren. Er is geen hoop." DURBAN* (Reuter). Negen politie mannen zijn gisteravond in Cato Ma- nor nabij de Znidafrikaanse stad Durban gedood door een woedende menigte van 500 tot 800 inheemsen. De politie hield 26 man sterk een razzia op illegale drankstoker tjes Evenals een half Jaar geleden in deze plaats kwam het tot ongeregeldhe den. De menigte gooide met stenen naar bussen en stak een autobus in brand. Toen de politiemannen het vuur openden vielen de opstandigen hen aan. Vier blanke en vijf zwarte politieagenten werden gedood. Een blanke politieagent is zwaar gewond.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2