Denemarken na Schiedam onderwerp IvAO-lezing Nog vele plannen voor jubilerende leeszaal M. van Kempen kampioen derde klasse district Schiedam KNBB Caltex-buurt: bewoners vinden het onplezierig Vernietigend oordeel in sociologisch blad Commissie schoolsport Chr. overheidspersoneel huldigt jubilarissen Eerste optreden van SKAV Surinamers bij 6Guïllauine Daders inbraken aangehouden Eerst eten! Vlaardingen is 2 loggers kwijt Brand havent huiskamer Wandelsport 1960 m Nieuwe tanker toegevoegd aan Esso-vloot Nee dupe van felle brand Grote revne-avond Katholieke Kring POOFS KEURSLAGERIJEN „Juliana" houdt jaarvergadering Schiedamse bedrijfs- klaverjascompetitie Burgerlijke Stand Wisselkoersen Ambassadegebouw inYS wordt wrak Uit wraak vijf schoten door slaapkamerraam FAZ: Verhoging van inleveringsprij zen in belang consument SPECIALE TREIN. ZET DUITSERS t AAN KUST AF HET. VRIJE VOLK DINSDAG 26 JANUARI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Een echte Schiedamse avond! Dat is wat de bestuurders van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, afdeling Schie dam, verwachten van de bijeenkomst, die vanavond om acht uur begint in het Volksgebouw. Daar begint dan namelijk een gezellig spel, waarvoor het publiek in groepen wordt verdeeld. Elke groep heeft kans op een aardige prijs. „Wat kunt u aan de hand van een duidelijke kaart vertellen over de toekomst van Schiedam? Welke is de geschiedenis van dat gebouw? Hoe heet het huis op deze foto?" Azië WOENSDAG GEHAKTDAG CT Leeshonger „Bij kinderen hebben we altijd succes," vertelt mej. Visser. „Op een bepaalde leeftyd hebben ze een enorme leeshonger en dat kunnen we in het jeugdfinaal goed mer ken!" De LEV-speler M. van Kempen, is met de volle winst, 14 punten uit 7 partijen, kampioen geworden van de 3e klas in het district Schiedam van de Kon. Ned. Biljart Bond. Deze speler had in de voorgaande week, in twee inhaalwedstrijden no gtwee overwinningen geboektzodat hij op de laatste speel avond met 12 punten, een aantal dat geen enkele speler meer kon'halen, zich reeds kampioen kon noemen. Hoewel hij de laatste wedstrijd tegen de HVO-speler v. d. Brugge meost spelen, welke speler uit 6 partijen slechts 2 punten had behaald, kostte deze partij hem zeer veel moeite. Stadhouder wist het nog tot 91 te brengen. Van Kempen poog de ongeslagen kampioen te worden, hetgeen hem weliswaar is gelukt, doeh de laatste partij was voor hem het zwaarst. Geen. ruilobject Burenruzies Nadat de Schiedamse Klavar Ac cordeon Vereniging in juli van het vorige jaar aï eens bij wijze van proef is opgetreden voor genodigden, heeft z(j deze uitvoering zaterdag avond in het Gebouw voor Chr. So ciale Belangen aan de Lange Haven in, het openbaar herhaald. Hoewei de vereniging al in juni 195$ is opgericht heeft men met deze uitvoering gewacht totdat' het spel eer. behoorlijk, niveau had bereikt, terwijl men een optreden nu boven dien financieel verantwoord achtte. De accordeonvereniging telt nu zestien leden, waarvan er zaterdag dertien meespeelden. Ze werken al len' met het notenschrift Klavar- skribo, Hen bracht een programma van niet minder dan zestien num mers, waaronder vele 'klassieke ac cordeonwerkjes, als het Slavenkoor uit Nabucco van Verdi 'en de Bar carolle uit Les Contes d'Hoffmann van Jaoq. Offenbach. De leiding van deze avond was in handen van di rigent H. Groeneweg. De moderne jeugd laat siert dat ze ook actief kan zijn. De Sociêté Guil- laume in gebouw Tivoli aan dj Nieuwe Haven te Schiedam verzorgt iedere zondag een beschaafde- dans avond, om de onderlinge band tussen de jonge Schiedammers te verster ken. Behalve het huisorkest The Bird- land 'Quintet heeft men voor de af wisseling ook wel eens een andere band. Zondagavond was dat het Su rinaams Orkest Conjuncto Alegre. Pat betekent zoveel als „gezellige jongens"; en gezellig wés het. Deze artiesten, die al voor de televisie zijn opgetreden, en die een vast pro gramma. voor de radio-wereldomroep verzorgen, brachten de hele' zaai tot enthousiasme met ritme en hun enorme fioorxhow. Zij brachten zelfs de beroemde limbo-dans. Hierbij kronkelt de zanger-danser rich eo, dat hy onder een stok die enkele decimeters boven de grond wordt ge houden door kan dansen. De huidige limbo-dans is een modern overblijf sel van een oeroude Afrikaanse rite. Het succes was groot! De Katholieke Kring organiseert donderdag 18 februari in het Pas sage-theater een grote revue-avond. Berry Kievits, Gerard Walden, de Selvera's, Fons Dankaart, Liesbeth Lunow, het trio Willy Ré. The Mo vers, Nol Kievits, Harry Boda, Sylvia de leur, de Frances Dancing Four en The Harody's, Lyn Flocon en het KRö-revue-orkest verlenen mede werking. Deze. en soortgelijke vragen kan men. verwachten en het geheel heeft dus als doel te onderzoeken in hoe verre de Schiedammers hun stad kennen. In het Volksgebouw kan men dins dag 23 februari kennis maken met Denemarken. De heer A. Goïs ve len kennen hem al, want hij bracht reeds eerder programma's over „En geland", „Limburg" en .Holland, ze zeggen" zal de film „Moderne kunst en vormgeving uit Denemar ken" vertonen. Daarm kan men de Deense architectuur, beeldhouw kunst, enz, in prachtige kleuren op de projectiescherm zien. Door middel van. dia's krijgt men ook een indruk van het Deense land schap. Kaarten voor deze avond z(jn bij de groepshoofden verkrijgbaar. Aanvang acht uur. Heeft men aanvankelijk aange kondigd dat de cursus over Azië woensdag 27 januari zou starten, de aanvang is voorlopig uitgestetd tot woensdag 17 februari. Aanleiding tot dit uitstel was vooral de kans op slecht weer in de januarimaand. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden. Het zal nog nader wor- De 22-jarige J. P. A. 't H. en de 23-jarige P. S. zijn aangehouden en hebben bzeitend in 1957 in Schiedam enige inbraken te hebben gepleegd. Op 5 mei is het tweetal de woning ran J. P. T. in de Julianalaan 54 bin nengedrongen waar zij een paar ver zilverde bridgebakjes en een geld kistje met 203 meenamen. Op 24 maart'1957 brachten zij een beozek aan de woning van A. D. aan de B.K.-laan 52, waar zij echter niets konden vinden. Diezelfde avond zijn ze nog naar de woning van B. F, A. H. gegaan aan de Julianalaan 40, waar ook alles stevig achter slot en grendel zat. Daar 'de biede mannen ook nog enige inbraken in Rotterdam op hun kerfstok h&dden, zyn zy overgegeven aan de Rofcerdam.se politie. Henry Cabot Lodge, permanent Amerikaans afgevaardigde bij de Ver- enigeüe Naties, die premier Chroe- sjtsjow op z(jn reis door de Verenigde Staten vergezelde, vertrekt vrijdag voor' een bezoek van veertien dagen naar de Sowjet-XJnie. den bekendgemaakt, waar de cursus wordt gehouden. Vanwege de federatie Rotterdam vindt zondag 7 februari in het Luxor-theater, 's morgens een verto ning plaats van de film „Narcotica" (A hatful of rain) waarin men de lijdensweg ziet van. Johny Pope, een slachtoffer van de niets ontziende handelaren in verdovende middelen. In het voorprogramma treedt „De Stem des Volks" op met onder meer een potpourri van strijdliederen. Kaarten zijn verkrijgbaar by het secretariaat van de afdeling. De federatie organiseert van 13 op 14 februari een weekend voor jonge ren van 15 jaar af in de jeugdher berg in Oostvoome. Ook kinderen van Schiedamse leden kunnen hier aan deelnemen. Inlichtingen ver strekt P. Bochman, Van Tienhoven- straat 15, Schiedam. Op het bureau van de gemeente lijke inspecteur van het onderwijs is het een dezer dagen gekomen tot de oprichting van een Centrale School sportcommissie, die zich ten doel stelt te bevorderen, dat tussen de reeds bestaande commissies overleg wordt gepleegd bij het vaststellen van tijd en plaats, waarop en waar de toernooien zullen plaatsvinden. Men zal tevens trachten om in de toekomst aan deze schoolsporten een bepaalde uitbreiding te geven. Ten einde een goede samenwerking te verzekeren, hebben afgevaardigden van. zowel de schoolhandbal-, de schoolkorfbai- en de schoolvoetbal- commissie als van iedere richting van onderwijs zitting in deze cen trale commissie. Er wordt met nadruk op gewezen, dat de drie bestaande commissies voor wier belangeloos werk veel waardering bestaat, de leiding van de verschillende activiteiten blijven be houden. De Centrale Schoolsportcommissie bestaat, uit de heren J. Byloo, eerste voorzitter, J. v. d. Griend, tweede voorzitter, J. G. Broruieman, secreta ris, eenvaarde broeder Hermano, G. Rens, H. Siemons, J. P. v. d. Tuuk, A. M. Vogelij en een vertegenwoordi ger van de Schiedamse Gemeen schap, leden. De heer C. A. Kamp, gem. inspec teur van het onderwijs heeft als ad viseur zitting in de commissie. Het secretariaat is gevestigd ten kantore van de Sportraad voor de gemeente Schiedam, Oude Kerkhof I9a. Advertentie LM. ROOKSPEK 1.25 per kg-. LUNCHWORST 49 ct. per 250 gram 1.45 per 500 gram BROERSVELD 159 - MGR. NOLENSLAAN 846 - SCHIEDAM In deze tyd is het zeer moeilijk om zich individueel op te werken en te handhaven. Daarom ook moeten wij samenkomen in verenigingen en orga nisaties. Met deze woorden richtte mr. J. Knaper, voorzitter van de Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel in Schiedam zich gister avond in zaal Irene aan de Nieuwe Haven, tot de leden van deze bond. Zij waren bijeen voor een familie avond. Na het openingswoord zong men gemeenschappelijk een psalm. Voor de pauze werden enkele kleu rendia's en reproducties van uitge storven en uitstervende dieren ver toond. Het programma werd verzorgd door de heer K. van Zwieten. chef van de propaganda-afdeling van de dier gaarde Biydorp. die tevens voor een deskundige toelichting zorgde. Na de pauze ging men over tot de huldiging van enkele jubilarissen, waarvan er 7 al 40 jaar en 4 25 jaar bij de bond zijn aangesloten. De 40-jarige jubüaressen waren de heren J. Donkers. A. Kruit, J. Lips, A. Nieuwstraten, J. L. Pluijm, F. v. d. Touw en J. F. Veerman. Verder werden woorden van waar dering gesproken tot de aftredende secretaris, de heer J. Boort. Hij werd gehuldigd voor zyn verdienstelijke werk en mocht een geschenk in ont vangst nemen. Voor zijn vrouw wa ren er bloemen. Ten slotte konden de veie aanwe zigen nog eens luisteren naar de heer Van Zwieten, die nu ook een kleu renfilm vertoonde, getiteld Biydorp, oase m een wereldstad. Vlaardingen is in de afgelopen dagen twee loggers armer geworden. Een van de laatste stoomloggers. de VI. 112 Bets en Gerda van G. Kor- naat Handelmaatschappij, schipper A. Bot, is voor de sloop verkocht. Het schip, heeft er bijna zestig dienst jaren opzitten. De motorlogger VI. 115 Vooraan van de N.V. Doggermaatschappy, is verkocht aan de firma K. Kuyt in Katwyk en zal in Katwykse dienst ter vissery gaan. (Van een onzer verslaggeefsters) De openbare leeszaal en bibliotheek aan de Lange Haven gaat het 40-jarig bestaan vieren. Zonder recepties en herdenkingen en der gelijke, zegt de directrice, mej. R. C. P. Visser, maar waarschijnlijk met een aardige wedstrijd in de vorm van een prijsvraag voor vol wassenen en jongeren. De bibliotheek is eigenlijk het resultaat van een schenking van het Volkshuis, compleet met boekerij, aan de gemeente Schiedam. Het Volkshuis velen ouderen zullen het zich nog wel herinneren was een oude instelling met ongeveer de taak van 't Nut. Men kwam er by elkaar- om de avond gezellig door te brengen met nuttige werkzaamheden. Er' was ge legenheid voor ontspanning en er was ook een kleine boekery van on geveer drieduizend romans en twee duizend andere boeken. De eerste bibliothecaresse, mej. S. C. Bok, heeft orde gebracht in die collectie en met veel overleg voor uit breiding gezorgd. Zestigduizend boe keu telt de bibliotheek thans. Een deel daarvan-is te vinden in de vier DINSDAG Bioscopen; MONOPOLE: Loeiend geweld. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Some like It hot. 2 en 3.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit. 10—,5 uur Diversen: VOLKSGEBOUW: Instituut voor Ar beidersontwikkeling. „Kent gij uw stad?". 20 uur. iHfc'Nis: Cnr. üjian.ver. Juliana, uil voering. 20 uur. MUSIS SACRUM: De Margriet, wode- sbow, 20 uur. Apotheek: GouKa, Hoogstraat 29. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Loeiend geweld. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Some like it hot. 2 en 8.15 uur. 1 entoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur. Diversen: VOLKSGEBOUW: NVV-Bestuurders- bond. Pipo de clown, 14 uur: caba ret. 20 uur. GEREF, JEUGDHUIS: NCVB Cen trum. jaarvergadering, 19.30 uur, CHR. SOC. BELANGEN: Kon, Ver Oost en West, lezing met licht beelden over Ethiopië door K. J Junius Ingerman. AMSTELBP.ON: SBLO jeugdleiders- cursus. „Sporthyglene" door dr. J Stevens, 20 uur. IRENE; Wijkgemecnte V. „Gij zul- mijn .getuige zijn" door W. M. A Kuln. 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. filialen en geregeld ook op de uit- leenposten in het gemeentezieken huis, in het Zonnehuis en de Lin- denhof, het tehuis voor voogdijkin deren. Waren er in het begin 1800 lezers, nu zijn. het er 5500. In de oorlogsja ren vooral was de belangstelling groot. Thuis was het -koud, men had weinig afleiding en boeken en tijd schriften waren eigenlijk de enige mogelijkheid tot verstrooiing. Een merkwaardigheid: in die laatste hongerwinter werden er bij zonder veel kookboeken gevraagd. Een kwestie van wensdromen of een zoeken naar de mogelijkheid om uit weinig ingrediënten iets smakelijks te bereiden? In de bibliotheek zyn ze er nooit precies achter gekomen. Toekomstplannen zyn er nog wel! Onlangs zijn allerlei verbeteringen aangebracht. Het interieur werd smaakvol gemoderniseerd, de „open" uitlening werd gedeeltelijk ingevoerd, wanden kregen een vrolijk, licht tintje. Maar er zyn nog meer mogelijk heden tot modernisering. Mej. Vis ser hoopt in de toekomst nog ver schillende andere verbeteringen aan te kunnen brengen om het het pu bliek gemakkeiyk te maken. Boven dien is zy van mening, dat de biblio theek met de uitbreiding van de stad moet meegroeien. En dat zou dus betekenen: nieuwe filialen. Voorlopig echter is vooral het personeelstekort nog een grote hindernis bij de realisering van de plannen. De christelijke vereniging voor lichamelijke opvoeding „Animo" in Kethel houdt donderdag 28 januari in gebouw de Ark een jaarvergade ring. Op de agenda staan naast de gebruikelijke punten mededelingen over een voorstel ter oplossing van de financiële vragen verbonden aap de afwijzing van het deelgenootschap in de KNVB van de NCSU. Aftre dend zyn de Hs-stuursleden mevrouw J. Verkade-Meyer, secretaresse en mevrouw L. Kegel -Baggen, algemeen adjunct. Stadhouder had in zijn twaalfde beurt met 43 caramboles een voor sprong van 27. terwijl in de 23e beurt met een 6949-stand, zyn voorsprong nog 20 bedroeg. Hierna poedelde v. d. Brugge enkele malen achtereen en herstelde Van Kempen zich en had na enkele goede series 76 carambo les en zijn tegenstander met 2 gepas seerd. Hierna verhoogde hij zijn voor sprong, doch door enkele missers van v. Kempen cn taai volhouden van v. d. Brugge werd de stand nog 9490 en 96—91. Hierna benutte Van Kempen zün laatste kans en maakte zyn 100 vol. Van de Brugge inreeg nog de na- stoot, doch.h(j poedelde en miste zijn kans voor remise. Van Kempen 100 100 38 16 2.63 v. d. Brugge 100 91 38 II 2.39 De Winter heeft in zijn party te gen Kooy slecht gespeeld, waardoor Kooij zijn party zeer gemakkelijk in 23 beurten" kon winnen. De Winter poedelde 12 maal in zyn 23 beurten, terwijl zijn vorige beurten zeer laag bleven: Slechts eenmaal bracht hij het tot 7. Kooy won zyn partij dan ook door zeer goede beurten met een moyenne van 4.34, terwyl dat van De Winter 1.17 was. Kooy 100 100 23 12 4.34 De Winter 100 27 23 12 1.17 In de partij tussen Van Reeven MIDDELHARNIS Ten gevolge van het niet goed functioneren van een oliestookkachel brak zondagmid dag brand uit in de woning van de heer J. A. Oud, aan de Voorstraat te Middelharnis. De heer en mevrouw Oud en hun oudste kinderen bevonden zich elders in het dorp, de jongste waren thuis en ontdekten de brand, waarna rij direct de overbuurman, dokter Van de Peppel waarschuwden. Deze alar meerde onmiddeliyk de brandweer. Het vrijwillig brandweerkorps was in minimum van tyd met de grote autospuit aanwezig. Men ging de vuurhaard eerst met snelblussers te iyf en dit had zoveel succes, dat men noch. de slangen op de waterleiding, noch die van de spuit behoefde te gebruiken. De bijkomende schade bleef hier door tot een minimum beperkt. Nochtans was de gehele achterkamer ernstig door vuur en roet gehavend, zodat het grootste deel van het meu bilair en de stoffering verloren ging. De schade wordt door de verzekering gedekt. Tijdens de gisteravond voor de Schiedamse Bedrijfsklaverjascompe- titie gespeelde wedstryden. verloor leider BWF met 4:2 van Standaard b. De spanning in de stryd om de beker is er weer belangryk door ver groot. De overige uitslagen waren: Vincent b—STW 4—2, GW b—Vin cent a 3—3, Standaard bExcelsior b 3—3. Geboren: Maria d v J H Tettero es JET Siermans; Max E z v L Muré en M H C van Alphen; Maria R W d v D v Rosmalen en M R Bee- rewout; Wilhelmina J M d v N L v d Vliet en M J Ruijzenaars; André j z v J Bakker en A T de Kooter, Overleden: E P v Duikeren echtg vBJB Leenders 76 jrM de Graaf 53 jr; P den Engelsman 68 jr. 25 januari Engels pond 10.562—10.57J Amerik. dollar 3.77J—3.772 Franse frank 76.8276.87 Belgische frank 7.56J7.56S Zwitserse frank 87.1687.21 Zweedse kroon72.80112.851 Duitse mark90.44ÏS0.49S Deense kroon 54.6254.67 Noorse kroon 52.755—52.801 Canada 3.95HSSDe-,), Italiaanse lire 60.71560.761 Oostenrykse schilling 14.511—14.521 (Van onze parlementsredactie) De omgeving van de Nederlandse ambassade in Washington gaat in stand snel achteruit, terwijl het ge bouw zelf bijzonder wrak begint te worden. De Tweede-Kamercommissie heeft aan minister Luns (Buitenlandse Za ken) gevraagd of het „snel achter uitgaan in stand" slaat op het feit dat aantallen Amerikaanse burgers van ander ras dan dat der vroegere zich in de omgeving van de ambas sade hebben gevestigd. Als deze con statering geen rassendiscriminatie op het oog heeft, waarop slaat zy dan wel? hebben de Tweede-Kamerleden gevraagd. Minister Luns merkt op dat de vestiging van Amerikaanse staats burgers van een ander ras op zichzelf uiteraard geen aanleiding vormt om de kanselary ergens anders te vesti gen. De minister wyst op het scheu ren van de muren van het gebouw en op een stuk plafond dat in de werkkamer van een secretaresse naar beneden kwam. Wat de stand be treft zegt de minister dat de achter uitgang hiervan in de hand wordt ge werkt door het feit dat talryke an dere buitenlandse vertegenwoordi gingen en Amerikaanse bureaus naar modernere wyken zyn overgeplaatst. Verder is er sprake van een toene mende onveiligheid in het stadsdeel waar de kanselary thans is geves tigd, aldus minister Luns in zyn nota aan de Kamer. en Stadhouders heeft het gespan nen. Eerstgenoemde werd uitein delijk de overwinnaar, zij het met slechts 9 caramboles. Aanvankelyk ging de strijd gciyk op doch na een 5151-stand ging het met Van Reeven even mis, zodat in de 28e beurt de stand 56—80 was voor Stadhouders. Toch hield Van Rceven vol, zodat in de 35e beurt het met 88—89 span nend werd. Van Reeven kwam op 94 en Stadhouders op 91. Met 6 caram boles maakte Van Reeven zyn 100 vol; Stadhouders kreeg de nastoot, doch miste zyn laatste kans. Van Reeven 100 100 38 14 2.63 Stadhouders 100 91 38 20 2.39 De partij De Graaf-Jacobs vond geen doorgang. De Graaf gaf kennis verhinderd te zyn, zodat Jacobs de party gewonnen kreeg. De eindstand is geworden: M. v. Kempen (LEV) 7 7 0 0 14 kampioen A. KOOIJ (HVO) 7 4 12 9 B. v. Ree\'en (LEV) 7 4 0 3 8 W. Jacobs (HVO 7 W. Stahouders (OBK) 7 J. de iWnter (Sunl) 7 J. v. d. Graaf (Karseboom 7 C. v. d. Brugge (HVO) 7 Op de jaarvergadering van de Wandelsportkring voor Rotterdam cn omgeving, aangesloten bij de Kon. Ned. Bond voor Lichameiyke Opvoe ding (KNBLOl is het wandelpro gramma voor 1960 vastgesteld. Ook dit jaar zyn cr weer Schie damse wandeisportverenlgingen die, behoudens goedkeuring van de plaat selijke autoriteiten, onder auspiciën van de Wandelsportkring tochten zul len organiseren. De vastgestelde dagen 2tjn: 9 april de Schiedamse Tippelaars. 8 en 9 oktober SWS en OV, 19 en 20 novem ber De Trekvogels. De avondvierdaagse zal voor de veertiende maal door de gezamenlijke Schiedamse wandeisportverenlgingen georganiseerd worden van 14 tot 18 juni. De internationale vierdaagse te Nijmegen wordt gehouden van 26 tot en met 29 juli 1960. Reeds thans is bekend dat een vijftighal stadgenoten aan dit wandelfestijn hoopt deel te nemen. Verder zal onder auspiciën van de Nederlandse Christelijke Wandel sportbond iNCWB) door de Oranje Garde op 2 juli 1960 de Koningin Wilhelnuna-mars worden georgani seerd. Gistermiddag kreeg de 10-jarige Anton de Beste een snijwond boven zyn linkeroog toen hy in de Van Swindenstraat fietste en tegen een stilstaande vrachtauto reed. Hi) is ter plaatse door de GG en GD verbon den. (Van een onzer verslaggevers) De 19-jarige melkhan.delaar H. A. ,T. K. heeft bekend maandagmorgen vijf maal door het slaapkamerraam van een Haagse caféhouder te hebben geschoten. K. had een oogje op de vrouw van de caféhouder en bezocht geregeld het café. Een jaar geleden zou, aldus de verklaring van K., de caféhouder zijn vrouw daarover ernstig onder houden hebben. K. zon op wraak en in oktober vorig jaar kon hij in Am sterdam aan een pistool met zeven patrorum komen. Nadat hij zondagavond aan de zwier was geweest, ging hy na&r bed, maar vroeg in de ochtend, nadat hij nog een uurtje gewerkt had, begaf hij zich met het pistool naar het café. Hy joeg vanachter het stuur van zyn auto een paar kogels door de ruit van de slaapkamer. "Vervolgens parkeerde hij de auto verderop in de straat en keerde terug In de hoop dat de caféhouder nu wel gewekt zou zjjn en zich op straat zou vertonen. De caféhouder was inderdaad wak ker, maar waagde zich niet op straat. Uit balorigheid schoot K. nog een paar kogels door de ruit. Daarna be gaf hij zich naar zyn 19-jarige vriend H. T. L., aan wie hij het verhaal ver telde. Hy verzocht L. het pistool te willen bewaren. Ook L. is door de po litie aangehouden, maar na het op maken van procesverbaal weer losge laten. (Van een onzer verslaggevers) Met de 1200-ton» tanklichter, die maandagmiddag aan Esso Nederland N.V. is overgedragen, sluit dit bedrijf het moderniseringsprogramma van rijn binnenvloot af. Sinds 1953 is daartoe ongeveer tien miljoen gulden geïnvesteerd en de vloot is uitgebreid van elf tot negentien schepen. Het totale tonnage voor de bevoorrading van depots en afnemers bedraagt nu iets meer dan 12.500 ton. De overdracht geschiedde in de derde Petroleumhaven, ter hoogte van de nieuwe Esso-raffinadery. De raffi naderij is nog niet in bedryf, maar de eerste ladingen ruwe olie zijn er reeds gelost. Ir. H. Schram jr., directeur van de scheepswerf Piet Heyn te Bolnes/ Papendrecht, droeg het nieuwe vaar tuig, dc „Esso Nederland 71" over aan de heer A. Markusse, hoofd ma rine transportation department van Esso Nederland. De vlag van de werf werd gestre ken door mevr. Leerdam en mevr. Kuselbos. echtgenote van een der di recteuren van Esso, hees de Esso-vlag. Het nieuwe schip is voorzien van de modernste navigatiemiddelen. Bij wyze van proef Is het uitgerust met een elektrisch bediend drie-roeren systeem, dat zeer snelle koersverande ringen mogelijk maakt. Verder heeft het radar aan boord en een VHF- telefoomnstallatle. De scheepsaccommodatie is ingericht op continudienst. In verband daar mee zal er ook geen kapiteinsgezin aan boord zyn. By doorlojjende dienst zal de bemanning uit zeven koppen bestaan. SCHOONREWOERD Zaterdag middag omstreeks twee uur brak er brand uit in de schuur van de vee houder G. van Zanten. De veehouder werd door zijn buren gewaarschuwd. Door de wind nam de brand in he vigheid toe. Gezamenlijk probeerde men het vee uit de schuur te redden. Helaas konden slechts drie koeien worden gered. Zeven koeien, een paard en een zeug met een toom biggen kwa men in de vlammen om. De schuur ging geheel verloren. De brandweer uit Schoonrewoerd, die spoedig aanwezig was, zorgde er voor dat het woonhuis gespaard bleef. Vermoedelijk is de brand ont staan door de verwarmingslamp die boven de jonge biggen hing. De vee houder was laag verzekerd. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ meent dat verhoging vaa de fnleverinrrprij- zen, waartegen de regering boter en kaas indien nodig overneemt, zat kunnen voorkomen dat de prijzen van deze produkten voor de consu ment in de maanden met geringe pro- duktie zo abnormaal hoog zullen op lopen als dat vorig jaar het geval is geweest. De minister van Landbouw en Vis serij zal waarschijnlijk binnenkort een beslissing nemen over de Inleve- ringsprijzen voor dit jaar. Het Pro- duktschap voor Zuivel zal hem daar-' bij adviseren en de FNZ meent, dat! dit advies moet, inhouden een verho ging van de Inleveringsprijs voor vol vette kaas, die vorig jaar 1.60 per kg was, tot 1,80 en voor boter een verhoging van ƒ3,35 tot ƒ3,85. (Van een onzer verslaggevers) In eeri' artikel in het Sociologisch Bulletin, orgaan van het Sociologisch Instituut van de Nederlands Hervormde Kerk, velt de heer C. Labohm een vernietigend oordeel over de bedrijfs- buurt van de Caltex Petroleum Maatschappij N.V. in Vlaar dingen. Het gaat hier om 256 woningen in de Vlaardingse Wagnerstraat, Chopinstraat en aan de Parallelweg. Deze wor den vrijwel uitsluitend door werknemers van Caltex bewoond. De heer Labohm, die assistent-personeelschef bij de Caltex- raffinaderij te Pernis is, heeft onderzocht welke invloed het samen werken én samen wonen heeft. Hij constateert een zekere „vereen zaming" van de bewoners van deze buurt. Veie malen tekende hy uit de mond van de mensen m deze buurt op: „Ik bemoei me zo weinig moge lijk met myn buren". Men streeft er naar zich zoveel mogelijk: afzijdig- te houden, uit angst voor roddel en na ijver. die van teveel contact het ge volg zou zyn. Bovendien wil men niet steeds om gaan met de mensen, die men dage- lyks in het bedrijf ziet. Vooral in de groep hoger gesalarieerden is men afkerig van elke andere dan. uiterst oppervlakkige omgang. Ook met Vlaardingers buiten de Caltex-buurt heeft men weinig contact. „Je komt er by de Vlaar dingers zo slecht in", Is de klacht. De heer Labohm tekent hierby ech ter aan, dat men er ook niet veel moeite voor schynt te doen om „er in" te komen. De heer Labohm heeft ook de vraag, of de bedryfswoning aan de daarin, wonende werknemer een zekere binding met het bedryf geeft, onderzocht. De meesten blijken de binding nagenoeg niet te voelen of niet hezvraariyk te achten. Er waren zelfs werknemers, die het dienstverband verbraken binnen zeer korte tijd nadat de aangeboden wo ning betrokken was. Daarvan houden sommigen ai vijf of zes jaar de wo ning bezet. Het is voor Caltex immers uiterst moeilijk om hen eruit te krij gen. En als dat al lukt, dan is de Dienst voor Volkshuisvesting wel gedwongen een gelijkwaardige woning aan te bieden. Wel constaeerde de heer Labohm bezwaren tegen de binding aan de woning, die niet als ruilobject kan worden gebruikt, waardoor de moge- lykheden om lüt deze Inpopulaire buurt weg te trekken zeer gering zyn. In deze 'buurt wonen werknemers van by na alle niveau's en afkomstig uit zeer verschillende sociale milieus bont dooreen. Vooral in de groep hoger gesalarieerden acht men dit zeer bezwaarlijk. Want, meent men, alle ogen zyn gericht op het doen en laten van het hogere personeel. De werknemers op uurloon en het lager gesalarieerd personeel hebben bezwaren tegen het dooreen wonen als; te grote bekendheid met elkan ders-privé-leven, naijver, vrees voor vriendjespolitiek in het bedryf. Tn de groep werknemers op uur loon werd bovendien nog gezegd: „De bazen kijken je teveel op de vingers" en „de uurloners worden door de anderen als minder bezien'. Een grote meerderheid Is van me ning. dat het samenwonen invloed heeft op de verhoudingen in het be drijf en byna de helft van hen vindt, dat die invloed overwegend ongunstig is. Burenruzies, zo zgt men, vooral tussen de vrouwen, werken door op het bedrijf en beïnvloeden de ver houding tussen de mannen onderling nadelig. Roddel, nayver en jaloezie, ontstaan in de woongemeenschap, verstoren de samenwerking In het be drijf. Er is niet voldoende scheiding tussen het privé-leven en het werk; men weet teveel van elkander. In de groep hoger gesalarieerden wees men erop. dat het samen wonen met ondergeschikten soms tot vreem de consekwentles in het bedryf kan leiden. De ondergeschikte ziet namelijk zyn chef niet alleen als zodanig, maar misschien ook ais pantoffel held thuis, als de vader van die bru tale kinderen of als de man van die slordige huisvrouw. De heer Labohm komt ten slotte tot de conclusie, dat in de toekomst moet worden getracht om tëh con centratie van werknemers ais deze te voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) Ten behoeve van de Duitsers die van de zomer naar de Hollandse willen om daar hun va- 1'&,d00T te brengen, zal vanaf 2 tet en met 27 augustus elke za- tefdag een trein rijden vanuit het hartje van Westfalen naar Alkmaar. in Ragen en rydt Suunerich in F i n? Haag, over Haarlem naar Alkmaar. Extraritten zullen worden inge- 31? augustus22 tn34We30pl Deze Duitse vakantietrein vertrekt twee uur na aankomst weer uit Alk maar.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1