B[RA3ANT Melkauto's denderen over slechte straten veel spanning om Van de Water-beker relaas over Israël Dr. Stevens voor SBLO over de sporthygiëne ooms bestolen in Scheerapparaat gestolen; eis 10 maanden Radiohandelaar wilde jeugd uit portiek houden Met bromfiets op aannanger Twee inbraken in Vlaardingen Man (67) valt van steiger en breekt wervel Hermes-DVS op bezoek bij RCH Sivissair gaat 1 juli vliegen op Rotterdam PIETER DE EIOOCHBRUG WORDT OOK VERSTEVIGD Ijl! ïShiedammers 3 onderelkaar Voor wedstrijden om Bliekendaal-bil j art Tegen auto gebotst Wisselkoersen Burgerlijke Stand Nationale zeskamp van VZC in Kolpabad HET VRUE VOLK DONDERDAG 28 JANUARI 1960 PAGINA 5 (Van éen onzer verslaggeeefsters) In een stampvolle zaal van het Volksgebouw heeft woens dagmiddag Pipo de Clown op uitnodiging van de NVV-Be- stuurdersbond Schiedam zijn dwaze grimassen gemaakt. Tien tallen donkere en blonde hoofdjes keken in grote spanning naar de gebeurtenissen op de planken en telkens weer klonken aanmoedigende kreten door de zaal. In een grappig en suggestief decor zette het gezelschap Jan Dassen een paar sprekende personages neer: een vrek met zijn maat, die zich bezighielden met het vervaardigen van goud. Advertentie LM. Pantalon? De Broekenspecialist foto film projectie De wedstrijden om de Van de Water-beker brengen met nog één speelavond op 3 februari nog grote spanning. Wanneer wij de deelnemers alfabetisch controleren, zien wij dat twee spelers, nl. P. van de Water en Z. Schikhof uitgespeeld zijn. Eerstgenoemde heeft uit 4 partijen 6 punten behaald, terwijl de anders zo sterk spelende Schikhof het tot slechts één over winning heeft kunnen brengen. Plastic huidje Advertentie I.M. in de trein tussen Amsterdam en Haarlem zat een jongeman luidop te vertellen aan zijn medepassagiers, hoe hij met zijn gezin door het wa ter werd verdreven uit hun woning in Tuindorp-Oostzaan. Hij droeg waterlaarzen en daarmee ging hij naar kantoor: hij had niets anders meer. Het xoater zakt inmid dels en morgen kunnen de Oostza- ners terugkeren mar hun huizen. Maar hoe zullen zij die aantreffen ,.De piano voor de kinderen moet diep in het water hebben gestaan," vertelde de treinreiziger. „En de meubels, de vloerbedekking". Morgenochtend vroeg vertrekt de Schiedamse Rode-Kruiskolonne naar het tuindorp om de bewoners te as sisteren, bij het weer op orde bren gen van hun huizen. En zaterdag is er in onze stad een collecte voor de slachtoffers. De hulpverlening van de Rode- Kruiskolonne betekent, dat het Rode Kruis daardoor een, flink aantal col lectanten moet missen. Men hoopt van harte, dat andere stadgenoten voor vervanging zullen zorgen. De collectanten kunnen zich nog mel den aan het Rode-Kruisgebouw. (Van een onzer verslaggevers) Tien maanden met aftrek waar van vier voorwaardelijk eiste de of ficier van Justitie vanochtend voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 29-jarige losse werkman L, de R. uit Schiedam, die uit het bedrijf, waar hij werkte, een elektrisch scheerap paraat zou hebben weggenomen. Uit het verhoor bleek, dat ver dachte op de avond van 10 novem ber zich door het openduwen van twee deuren toegang had verschaft' tot het kantoor en daar uit een bu reau het scheerapparaat had ge haald. Hij had eerst de stoppen van het schakelbord vastgezet, toen een paar lampen.stukgeslagen- (een han deling waarvoor hij op de zitting geen verklaring kon geven) en na de diefstal ds stoppen weer losgedraaid. Toen hij dacht onraad te horen ging hy er vandoor, waarna hij het ge stolen scheerapparaat in een plant soen gooide. Verdache heeft reeds enige vonnis sen wegens diefstal met braak achter de rug. Blijkens het voorlichtings rapport is de drank zijn grootste vijand. In haar pleidooi vroeg mejuffrouw mr. M. N. Traas de rechtbank reke ning te wilien hóuden met de bij zonder moeilijke huiselijke omstan digheden van haar cliënt. Uitspraak over veertien dagen. Met behulp van een soort ouderwet se telmachine toverden ze staafjes goud en dat goud was het deel van Pipo de Clown, die met rijn gezellin in het huis van de vrek wist door te drmgen. De kindertjes langs het middenpad bogen zich ver naar buiten, de an deren konden soms niet blijven zit ten om alles toch maar goed te zien. En naarmate de spanning steeg, nam ook het lawaai toe. De jeugd gaf Pipo de Clown aanwijzingen bij het zoeken naar het goud en deed van Voor het Schiedamse kantongerecht versoheen gistermorgen de radiohan delaar J. C. S. van de Vlaardingse Westhavenkade. Hy had een plank wet kromme spijkers ln het portiek van zün zaak gehangen in de hoop op die manier 's avonds rust te krij gen. De Vlyaardingse Jeugd namelijk hield zich nogal eens met veel lawaai op in zijn portiek en verhinderde daarmee de radiohandelaar te slapen. De kantonrechter is verleden week, vergezeld door de officier van Justi tie, mr. R. A. Schimmel, en de grif fier, mr. O. Sipkas, in Vlaardingen op bezoek geweest om de situatie in ogenschouw te némen. De verdachte beriep zich er gister morgen op, dat volgens de algemene politieverordening van Vlaardingen glassechrven en pinnen mogen wor den aangebracht, zodanig dat de voorbijgangers er geen schade van ondervinden. De kantonrechter en de officier van Justitie nu waren van mening, dat de piank bij storm of mist wei degelijk schade kan berokkenen aan de kleding van een argeloze voorbij ganger. De officier eiste een boete van elf gulden of zes dagen en de kantonrechter besliste conform. De verdachte kondigde aan tegen deze beroep te zullen aantekenen. harte mee aan de „iachlessen", Pipo de beide oude heren gaf. die De uitslagen van de gespeelde voor- wedstrijden driebanden om het Blie- kendaal-biljart, gespeeld bij Thalia te Schiedam zijn als volgt: C Eggelmeijer A. Weeland H. Séger W. Hendriks C. Ruggenberg G. Valkesteijn G. Broekhuüzen G. Hijnekamp 36 36 42 36 42 36 36 36 36 30 35 36 40 36 24 36 72 72 82 82 96 96 82 82 0.500 0.416 0.426 0.439 0.416 0.375 0.292 0.439 Voor de eindstrijd om de Rem brandt Libre-beker, gehouden bij de b.v. De Sluis in Schiedam zijn ge speeld: v d. Roest Prein Bezemer Schwagermann Schra Bosman Prein Buddebohmer Prein Bosman Buddebohmer Schra 38 42 46 20 44 32 42 34 42 32 34 44 36 42 44 20 43 32 32 34 15 32 29 44 31 31 43 43 41 41 31 31 35 35 37 37 1.16 1.35 1.02 0.46 1.04 0.78 1.03 1.09 0.42 0.91 0.78 1.18 Advertentie 1-M. MUOGSTKAA'f SS - TELEFOON 6898! Beleefden de kinderen op die-ma nier een uitgelezen woensdagmiddag, 's avonds luisterden hun ouders met niet minder plezier naar een caba retprogramma. Zc zullen af en toe wel gedacht hebben naar een soort reuzen-televi siescherm te kijken. „Buiten Beeld" was het aardige 'programma, dat de bekende televisie-artiesten Christel Adelaar, Jan Pruis, Guus Verstraete, Cor Witzschge en Joop Reynolds onder leiding van Jan Dassen het publiek voorschotelden. Het werd een bijzonder plezierige avond, hoewel men af en toe toch wel iets meer van deze artiesten had verwacht. Enkele heel geslaagde nummers waren onder meer „Televi- tus", dat wérd gebracht door het ensemble Joop Reynolds en „Storing" door Christel Adelaar, Cor Witzschge en Jan Pruis. De opvoering van het stukje „Bui tenopname" van Jan Pruis daaren tegen viel uit de toon. Christel Ade laar bracht nog een buitengewoon aardig Frans liedje ten gehore en ze deed dat heel bekwaam. TUINLAAN 98 TELEFOON SCHIEDAM 67464 De 28-jarige B V. kreeg gister avond een bloedende wond aan zijn rechterknie toen hij op de Snellius- singel te Schiedam tegen een perso nenauto, bestuurd door A. H. van E. botste. De oorzaak van de aanrijding was, dat V. achterom keek en niet lette op het tegemoetkomende verkeer. Hij is per GG- en GD naar het gemeen teziekenhuis gebracht. is het slecht wonen (Van een onzer verslaggevers) In de Zomerhofstraat te Rotter dam botste vanmorgen vroeg de 30- jarige postbeambte A. de Bruijn uit de Ooievaarstraat met zijn bromfiets tegen een geparkeerde aanhangwa- gen. Met een ernstige hoofdwond is hij naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) In een klein en wonderlijk hoekje van Rotterdam zijn sommige mensen niet erg geiukkig. Ze wonen aan de Fersoonshaven, een half industriële straat tussen de Nieuwe Maas en de Oranjeboomstraat. Er lopen spoorrails doorheen en de bestrating, gemaakt uit basalt- kelen, vertoont gaten. Er zijn meer van zulke straten 'n Rotterdam- Zuid, maar niet overal staat een melkfabriek, zoals hier. De klacht is oud. AI eerder wendden de bewoners zich tot allerlei l mensen, die wellicht wat zouden kunnen doen om in deze vervelende toestand verbetering te brengen. Want men kan zich voorstellen wat er gebeurt als 's nachts de melkwagens gaan uitrijden: horen en zien vergaat je als de wagens zich met hun duizenden flessen over de hobbelige straten gaan bewegen. En begrijpelijk is het dus, dat de omwonenden blijven vragen: Kan er nu echt niets aan gebeuren? Engels pond 10.568—10,575 Amerik. dollar 3.77i3,778 Franse frank 76,81—76,86 Belgische frank 7,561—7,561 Zwitserse frank 87,12—87,17 Zweedse kroon 72,821—72,875 Tijdens de afwezigheid van de be woners hebben, onbevoegden zich woensdagavond toegang verschaft tot een woning aan de Mr. Troelstra- straat te IVaardingen. Er wordt een bedrag van 63 gulden aan geld ver mist. In de afgelopen nacht heeft men eveneens een bezoek gebracht aan een kantoor aan de Oosthavenkade. Hier werd een klokje en een bedrag van vijftig gulden ontvreemd. Geboren: Barbara C„ d.v. P. A. de Kaper en C. A. van Diest: Theodora M. T„ d.v. J. N. Campfens sn Th. M. L. G. Koning. Overleden: J. Laai), wed. v. G. A. Zegers, 43 jaar. DONDERDAG Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur. Diversen: IRENE: Ned. Ver. v. Huisvrouwen, voorlichtlnijsmlddaE N over Neder lands Fabrikaat, 14 uur. PASSAGE: Harm. Wllton-Fljenoord. uitvoering, 20 uur. IRENE: Geret. Jeugd Centrale, voor- drachtsavond. 20 uur. WIJKCENTRUM: H.b.s.-vereniglng Onder Ons, feestavond, 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. VRIJDAG Bioscopen: MONQFOLE: The Moonraker, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Some like It hot, 2. en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur Diversen: CHR, SOC. BELANGEN: EHBO le denvergadering, 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat .9. Ernstig gewond Is gistermiddag de 67-jarige bouwvakarbeider H. uit Den Haag in het Gasthuis te Delft op genomen. Ten gevolge van een val van een stijger van ruim vier meter hoogte, op een bouwwerk in de Krakeelpol- der te Delft, liep de arbeider een gebroken halswervel, een béènfrac- tuur en hoofdwonden op.' Het ongeluk gebeurde toen H. op de stijger werkzaam was. Hij had enkele palen terzijde gelegd die over de rand van de stijger uitstaken. Op een bepaald moment kwam de ver plaatsbare lift naar beneden en wipte de palen weg. De bouwvakarbeider werd door een paal geraakt en van de- steiger geslingerd. Zijn toestand was vanmorgen nog. zeer zorgwek kend. De Vlaardingse zwemvérenigiög VZC organiseert op zondag 21 fe bruari een nationale zeskamp in het Kolpabad. Voor deze zeskamp zijn uitgenodigd: Het Gooi (Hilversum), HPC (Heemstede), Merwede (Dor drecht), PSV (Eindhoven) en de Zijl (Lelden). Tevens worden er enkele onderlinge wedstrijden georganiseerd. Wanneer deze verenigingen gehoor geven aan de uitnodigingen van VZC zal het mogelijk zijn vele pro minente figuren uit de Nederlandse zwemwereld aan het werk te zien. Van Boelen staat met 6 punten uit drie gespeelde partijen aan de kop; vólgende week moét deze speler uit komen tegen Koolj, die slechts 2 punten uit 3 partijen heeft behaald. Van Soelen heeft 'op papier' dus een prima kans om overwinnaar te wor den doch Koólj zal zijn beste been tje nog wel voorzetten. De Sluis-speler Van Duikeren kan ook nog aan 6 punten komen als hij zijn partij tegen Stigter, zon der een enkel winstpunt, wint. Hier is nog een grote kans op. Eikenbroek met slechts 2 punten kan weinig meer uitrichten. Wij zullen dus af wachten. Schikhof heeft gisteravond tegen Kooij een prima party gespeeld, die in 24 beurten was beëindigd. Slechts vier maal poedelde Schikhof terwijl hy slechts zes maal met zyn seriés onder de tien bleef. Deze party le verde hem een moyenne van 13.00. Kooij heeft eveneens een prima party gespeeld maar bracht het tot 241, hetgeen hem een moyenne van 10.08. opleverde. De Pleinzicht-speler F. Eikenbroek beeft het tegen P. v. d, TVater niet kunnen bolwerken. Hij heeft welis waar prima party gegeven, stond in de 30e beurt met 129 caramboles, na een serie van 17 nog aan de kop, doch hierna passeerde v. d. Water hem en had na nog zes beurten zijn party uit. Van Duikeren heeft zich tegen Van Soelen kranig geweerd. Deze speler liep hard van stapel en had in zyn 7e beurt reeds 156 van de benodigde 400 caramboles bijeen; Van Duike ren speelde ook byzonder goed en noteerde toen reeds 66 van de vast gestelde 184. Doch Van Soelen was in byzon- dere vorm en maakte zeer hoge beur ten, zodat hy in 31 beurten zyn 400 byeen had. Een moyenne van 12,90 spreekt voldoende. De uitslagen zyn: P. v. d. Water 170 170 P. Eikenbroek 180 139 M. Kooü Z. Schikhof 310 322 C. v. Duikeren 184 B. v. Soelen 400 241 322 158 400 36 36 24 24 31 31 21 27 36 37. 17 79 4.47 3.36 10.08 13.00 5.09 12.90 Hermes-DVS wordt de laatste tijd wel door pech achtervolgd. Nu doei- vedediger Aad van Diest door een gebroken arm op non-actief staat, heeft ook stopper Jan Rijke een zware blessure opgelopen en is voor lopig uitgeschakeld. Een en ander het de opstelling van het team niet gemakkeiyker gemaakt en het volgende elftal is uit de bus gekomen: H. v. d. Tuyn. P. de Groot en W. v. d. Sloot; J. Eykenbroek, J. Ris en J. ten Braak; C. Groen ewe- gen. F. v. d. Burg. E. v. d. Graaf, C. v. d, Tuyn en P. Henke. Dit elftal achten wy zeer zeker in staat RCH te kloppen, doch Her mes moet dan wel rekening houden met de bekende kat in het nauw. Het 2de elftal, dat enkele weken ge leden vriend en vüand verraste met een uitstekende wedstrijd en een eclatante overwinning op Feyenoord 2, speelt, na enkele weken vry ,te 'zyn geweest, zaterdag om 3 uur aan de Damiaan tegen ADO 2. De steun van de overwinning op Feijenoord moet op het spel van invloed zyn en in dit geval hebben de Hermes-re serves een goede kans op een ovre- wining. Zondag om 10 uur speelt het derde op 'Harga' tegen HOV 2 en het on geslagen. Hermes 4 kan zondag kam pioen worden in deuitwedstrijd te gen Excelsior '20-3 om 12 uur op sportpark Thurlede. Onnodig te zeg gen dat Excelsior graag nog éen spaak in het wiel za! steken en daar om gaat Hermes 4 geen gemakkelijke wedstryd tegemoet. Een wonderiyke wijk, zeiden wij. Een zoals er werkelijk nog maar heel weinig zyn in het moderne Rotter dam van 1960. Want wie in de buurt van het water de Persoonshaven is een sterk industriële insteekhaven eens rondneust, wordt getroffen door die merkwaardige schilderach tigheid, die soms van een totale chaos het gevolg kan zyn. Vuil water overdekt met wrak hout, oude binnenschepen en gezon ken roeiboten, torenhoge schrootho pen op de wallekanten en rommelige achterzijden van niet meer zo nieuwe industrieën leveren een omgeving, waarin de nieuwe Rotterdamse film- produktiemaatschappy een avontu renfilm zou kunnen laten spelen Een omgeving, die wel haar langste tyd zal hebben geduurd. Maar die bezoeker ziet ook. dat het met de bestratingen hier en daar nog beroerder is dan in de straat, waaruit de meeste klachten komen. Op de Persoonsdam bij voorbeeld staat een gebouwtje van een der energiebedrijven. Blijkbaar heeft men er de straat meermalen! opge broken om er kabels te leggen. De gaten, gemaakt in het asfaltdek, werden dichtgestopt met basaltkeien. En nu vormt dan die Persoonsdam een cake-walk, waartegen geen en kele autoveer bestand moet zUn. Maar gelukkig staan er aan déze straat geen huizen Een deel van de wijk is geasfal teerd. Erg groot kunnen daar de moeilijkheden met de melkwagens dus niet zyn. Wellicht kan echter het gemeentebestuur overwegen ten minste de Persoonshaven te asfal teren. Want hoeveel er in deze wijk op den duur onder invloed van de spoorwegplannen ook veranderen zal. het ziet er naar uit dat de huizen aan de Persoonshaven nog wei jaren zullen staan. En misschien zou de directievan de melkfabriek kunnen nagaan, of het in het belang van de nachtrust van de omwonenden niet mogeiyk zou zijn de van staaldraad vervaar digde kratten, die versleten raken, te vervangen door materiaal met een plastic huidje? „Er wordt inderdaad wel naar zulke oplossingen gezocht", ver telde men ons by de melkfabriek. „Er is zelfs al eens geëxperimen teerd met een plastic fles, al schijnt die proef dan geen succes te zyn geworden". „We moeten afwachten," zo be sloot onze 'zegsman. „Deze ontwikke lingen zijn te jong dan dat we er nu al een redelijk woord over zouden kunnen zeggen". In het kader van de samenwerking tussen allerlei jeugdorganisa ties en de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding is ook gisteravond in de Amsteibron aan de Broersvest weer een lezing ge houden. Ditmaal was het dr. J. Stevens die sprak over de „sport hygiëne en alles wat daarmee samenhangt". onderdeel van de hygiëne in plaats Nadat de voorzitter van de SBLO, de heer J. Bijloo, in zijn voorwoord al wat was vooruitgelopen op het geen deze avond zou worden behan deld, kwam de heer Stevens aan het woord, die opmerkte dat de titel de lezing eigenlijk niet dekte. Hy sprak zélf nameiyk liever over de sport als (Van éen onzer verslaggevers) Vier maanden roet aftrek eiste de officier van Justitie vanochtend voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 23-jarige conische zager K. B. uit Den Haag, die van twee ooms in Vlaardingen geld zou hebben wegge nomen. In het eerste gev$l was verdachte, die verstandeiyk gebrekkig ontwik keld is, door een raam het huis van i zij noom binnengedrongen waaruit hij 31 weghaalde. Later had hy, toen er een familiefeestje gevierd werd, uit een regenjas de sleutel van de andere oom gepakt en uit diens woning 50 gestolen. Het psychiatrisch rapport acht B. ontoerekenbaar en bepleit een onder toezichtstelling. Mr. C. J. H, Brunner wees er in zyn pleidooi op, dat verdachte alleen maar „wat geld in voorraad wil heb ben". Hij is thuis en op zün werk in goede handen en de situatie recht vaardigt niet, dat hy opgesloten blijft. 17517 SCHIEDAM BROERSVEST 3 Mevrouw A. N: Bouwens-Bus- sink uit de Rubenslaan in Schiedam heeft gisteren onder leiding van heibaasJ. Koster aan de Kerklaan in voormalig Kethel de eerste paai geslagen voor haar nieuwe woning. Het huis is een van een serie van twaalf vrye huizen, ln par ticuliere bouw uitgevoerd, door het aannemersbedrijf D. Baron. 4 Het blok zal tevens een afslui- f ting betekenen van de Meeu- wensingel. Het doortrekken van deze singel geeft een twee- de toegang tot het oude dorp Kethel. - - j De huizén worden gebouwd in twee blokken van zes, lood- recht geprojecteerd op de Meeüwensingel en bestaan uit parterre, waarin onder meer f een garage is opgenomen, woon- 4 ruimte op de eerste verdieping en slaapkamers en badruimte op de tweede verdieping. De belangstelling voor deze huizen was zeer groot en alle woningen hebben al een be stemming gevonden. Om aar de vele aanvragen te kunner voldoen heeft de firma Baroi een nieuw plan op stapel staai, voor 24 panden, weliswaar vai andere samenstelling. Mm hoopt de bouw in de tweele helft van dit jaar te starbn. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administrate: Passage 20 - Tel. 6879f Dominee Hebly heeft gisteravond in het kerkgebouw van de Ne derlandse Protestantenbond op een pakkende manier het relaas van zijn interessante reis naar Israël voortgezet. Het was de tweede causerie, die de predikant over zijn vakantiebelevenissen hield. Om het de bezoekers gemakkelijker te maken had hij twee grote kaar ten opgehangen, een landkaart en een zelfontworpen kaart over de geschiedenis van het volk en het land. van over sporthygiëne. „Immers als wy gezond zyn en aan sport doen, dan neemt hiermee van zelf de hygiëne toe. Daarom ook zie ik dus sport niet alleen als vrijetyds- besteding maar naar myn mening is het zelfs noodzakelUk, dat men aan sport doet. Vooral in deze .tijd,waar in de intensieve handenarbeid en daarmee de ontwikkeling van de spieren steeds verder afneemt. Deze „verslapping" moet men dus compenseren met de sport", aldus de heer Stevens. Na zyn lezing was er voor de aanwezigen gelegenheid om vragen te stellen. De expediteur C. v. P. heeft ge meld, dat hy uit zyn expeditieruimte aan de Bakkerstraat een boortol cn een slijpmachine mist. (Van een onzer verslaggevers) Swissair gaat vliegen op Rotterdam: de zaak is n.u zeker. De heer John M. Mann, directeur voor Nederland van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij, heeft dat meegcdécld direct nadat hij was teruggekeerd van een conferentie in Zurich. De luchtlijn ZurichRot terdam wordt op 1 juli geopend en onderhouden met toestellen van het type Convair Metropolitan CV 440, die zün voorzien van een drukcabine en een radarinstallatie. De vliegtui gen maken een tussenlanding in Keulen. De nieuwe Zwitserse dienst wordt een dagclykse: dat wil zeggen, men kan 's morgens uit Rotterdam ver trekken en 's avonds laat weer terug keren. De vertrektijden staan overi gens nog niet precies vast. De toe steilen blijven 's nachts op Luchtha ven Rotterdam staan. Een en ander brengt mee, dat Swissair zo spoedig mogeiyk een eigen kantoor zal gaan vestigen in het hart van Rotterdam. Bovendien zal db maatschappij zeer waarschynlijk een kleinere vestiging op de luchthaven stichten. Uiteraard biyft de Swissair- lijn Zihich—Amsterdam bestaan. Bovendien had hy verschillende scherven meegebracht die onder lei ding Van de beroemde generaal uit de vryheidsoorlog, Yadm ofte wel generaal „Éénoog", by Hazor zyn op gegraven. Het tentoongestelde Is raëlisch speelgoed stond typisch in het teken van de soldaat én de op bouw. Trouwens, de grote stad Bersheba, die midden in de woestyn wordt ge bouwd. is zelf al een groots symbooi van de herleving. Waar enkele jaren geleden zandheuvels en rotsblokken lagen, staan nu nieuwe ziekenhuizen, moderne flats en vier prachtige bio scopen. Dominee Hebly heeft ook nog verschillende kibboetsiem bezocht. Eén van hen heeft een voomameiyk Nederlandse bevolking. Dit Sede- Nehemia is dan ook genoemd naar de Hollandse zionist Nehemia de Lieme. Hierop volgde een dagtocht door de woestijn, waarna de predikant en zyn gezelschap heeriyk in de Dode Zee zwommen. Van de dia's die werden vertoond, waren die van oud-Jeruzalem wel het mooist. Helaas is dit gedeelte met uitzondering van. de Zionsberg nog steeds Jordaans grondgebied. Toch is het dominee Hebly opgevallen hoe rustig het aan de grenzen was. Van een oorlogsdreiging viel in feite niets te merken. Heel grappig waren de plaatjes van de nog echt oude, Oosterse kamelenraarkt in Bersheba, waar het donderdag 's morgens yroeg al krioelt van de dieren. Al gaat het op het ogenblik goed met het land, toch is men bang dat men over enkeie jaren een enorme economische terugslag zal krygen. Men teert nog grotendeels op de Duitse herstelbetalingen en de giften van ryke buitenlandse joden, maar als dit ophoudt weet men niet hoe de gTote schok op te vangen. De boeiende lezing van dominee Hebly werd af en toe onderbroken om naar een toepasr riijke Israëlische plaat te luisteren. De aanwezigen hebben byzonder m het geheel ge- via de Cooihavenbrug en/oi de La«e noten. Erfbrug. (Van een onzer verslaggevers) De Pieter de Hoochbrug over de Coolhavcn te Rotterdam zal het komende weekeinde op dezelfde wijze worden verstevigd als het vorige weekeinde met de Cooi havenbrug bij de Parksluizen is gebeurd. De hoofdliggers van de brug (die het brugdek dragen en een verbin ding vormen met het contragewicht» zullen voor een groot deel worden vernieuwd. Deze maatregel wordt ge nomen om een instorting, zoals op 22 december gebeurde met de Parkha ven-brug, te voorkomen. In verband met deze werkzaamhe den zal de Heter de Hoochhrug van zaterdag 30 januari te omstre;^ 14 uur tot en met zondag 31 januari te omstreeks 14 uur voor alle verkeer (cok voetgangers» worden afgesloten. De route zal gedurende die tjjd gaan

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1