Germaanse ras wordt met de ondergang mipmm SflIE&KK mamm Dr WYBERT Officier was liever raadsman geweest van n één Haf 'Weigering aan KLM is discriminatie' IsiM Kladderaar voor rechter in Keulen Géén klacht, wél prijs op uitspraak Vrouw steekt man neer bij roofoverval Apeldoorn en Haarlem ook voor vijf pet. Macmillan prijst Zuid-Afrika bij vertrek Gasvergiftiging eist slachtoffer M0EBER WORDEN... iDiscriminatie Raadsbesluit Beerta (5%) geschorst MR.STHEEMAN: Weduweverbraiiding iii India Opnieuw selioteu aan grens Israël Onbeschoft Geld aangenomen: eis zes maanden ALER: i (Van onze speciale verslaggever) Fotografen, elkaar woest verdringend, en cameramannen van film en televisie, hebben vanmorgen om negen uur de beide ver dachten in het Keulse proces in twee, elkaar aflossende groepen besprongen. Lichten als bliksemflitsen worden op de twee be- kladderaa'rs van de synagoge afgevuurd. Arnold Adolf Heinrich Strunck buigt vermoeid en geschrok ken het hoofd, Paul Josef Schonen, een blonde jongen in een vuurrood overhemd, is wat zelfverzekerd en agressiever. Hij heeft bij zijn arrestatie kort na zijn wandaad in de kerstnacht 1959, voor fotografen al eens de Hitler-groet gebracht en van morgen steekt hij lachend zijn armen afwerend omhoog. Even later wuift hij naar zijn triest gestemde vader, die een plaats heeft gekregen tussen de schooljeugd op de overvolle publieke tribune. WafirH6hr% betaalt, u -tevéél Germaanse ras Opvoeding Gematigde dictatuur waarom betaalt u 'tevéél' BESMETTING Hoofd niet in de schoot 'Prachtige "Super Kingion" Railcord-pantalons tegen daverend lage prijs. "Goedzittende" pantalons in uitmuntend model. Sterke soepele roilcord, duurzaam en met ongeëvenaard weerstands vermogen. Praktische, fraaie broekceintuur van dezelfde stof. Nó, 5-16 jaar, allé maten E 'Hl# Herenmaten !47.5 ROTTERDAM: HET VRUE VOLK VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 Felle lampen, snorrende camera's, geroezemoes van 300 dicht op elkaar gepakte mensen, bevelen van in onvermijdelijk groen gesto ken Duitse politiemannen in deze geladen sfeer begint het pro ces, waarvoor 600 journalisten naar Keulen zijn gekomen. In pers kamers staan Israëlische en Amerikaanse journalisten in verbinding rote hun kranten. De geschokte wereld wil weten hoe Duitsland zeif op deze wandaden reageert. De zitting begint met het verhoor van de eerste verdachte, Arnold Adolf Heinrich. Rustig en correct wordt hij ondervraagd door de presi dent, dr. Metze, die liet verboor na Advertentie IJtl. Een of twee dubbeltjes te veel. ook een malheur, zult U zeg gen Maar telt U ze eens op. één dubbeltje hier... één dub belde daar... hoeveel zijn er dat in de maand? Morgen gaat U dubbeltjes ver dienen op mottenzakken... mot- dicht, stofdicht en vochtdicht. voor Uw maiteis, japonnen, rokken, wollen dekens enz. Zaterdag koopt U plastic mot tenzakken. waarin U 2 mantels of 4 rokken (en gaat U maar door) mot- stof- en vochtdicht kunt opbergen voor nog géén veer tig cent. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze sterke, soepele plastic motten zakken. perstuk voor. (Van een onzer verslaggevers! Dc meerderheid van de Haarlemse gemeenteraad is teleurgesteld dat in het rijksoverleg over salarisver hoging van het overheidspersoneel nog geen overeenstemming is be reikt. De raad meent verder dat het redelijk en wenselijk is het personeel met ingang van 1 augustus 1359 min stens 5 percent loo-everhoging te geven. Een motie hierover van de heer P. tv. Voskuilen (arb.) Is met 21 tegen 8 stemmen aangenomen. De fracties van de KVP, PSP en CPN stemden voor. de prot.-christ. groep en de VVD «aren tegen. De regering sal van de motie in kennis worden ge steld. Een voorstel van de heer Voskui len om het reeds verleende voor schot van 3 percent te verhogen tot 5 percent werd verworpen waarbij ook de KVP tegen stemde. De Apeldoornse raadsleden zijn het. blijkens een door B. en W. ingedien de motie die gisteren met 27 tegen 6 stemmen werd aanvaard, eens met htm Haarlemse collega's. De raad der gemeente Beerta heeft op 20 januari het besluit genomen om het gemeentepersoneel een sala risverhoging te geven van 5 pet. om dat hij de 3 pet voorschot, die het rijk toestaat, niet toereikend acht. Naar wij vernemen heeft de Kroon, on voordracht van de minister van Binnenlandse Zaken, dit besluit ge schorst. j Na Rotterdam is dit het tweede besluit vau dien aard, dat door ae Kroon is geschorst omdat de regering meent, dat door dergelijke btóuiten haar salarisnolitiek doorkruist wordt» ruim een uur tot een ernstige, trieste climax brengt. Arnold Adolf Heinrich, elf jaar toen het Derde Rijk Ineenstortte, ver tegenwoordigt een gevaarlijke rich ting onder de Duitse jongeren, dat is hier vanmorgen wel angstig duide lijk geworden. Hij was als klein knaapje lid van de nazi-tijd kan hij zich toch niets meer herinneren. Vier of vijf jaar geleden is hij zich met politieke vraagstukken gaan bezighouden. Ziehier hoe Arnold Adolf Heinrich erover denkt. De Duitse Rijkspartij kreeg zijn steun, omdat die een „na tionale richting" vertegenwoordigt en met name de jeugd in een gesloten front wil verenigen. Arnold Adolf Heinrich beweert de „schanddaden" van de Hitler-bende te betreuren, maar vindt dat er toch veel goeds in de Führer-tijd valt te ontdekken. Ijfi wat die „schanddaden" betreft: heeft de wereld niet een beetje over dreven met de cijfers over het aan tal vergaste joden? „Zij lijken mij bijzonder overdre ven", zegt de verdachte. Of hy de officiële cijfers kent? .Jazeker, zes tot zeven miljoen". „Wat vindt u van het jodenpro bleem", vraagt de president. „De joden gedragen zich opvallend en opdringerig. Dat bevalt mij niet. De Joden zijn vreemdelingen, zij horen in Israel thuis en zeker niet op hoge posten", zegt Arnold Adolf Heinrich. De zaai houdt de adem in. De pre sident zucht. De verdachte geeft een toelichting. „Ik veroordeel Hitlers moorden, maar de joden zijn vreemdelingen." De president: „Hebt u er wel een» over gedacht, hoeveel de joden voer Duitsland betekenden, hoeveel zij tct cultuur en wetenschap hebben bij gedragen?" De verdachte: „Het Germaanse ras wordt met ondergang bedreigd door vermenging met die vreemde ele menten." In het begin van het verhoor heeft de jongeman gesteld, dat hij na de oorlog steeds flegmatiek en zonder interesse is geweest. .Daarom is het zo verwonderlijk," vindt de president, „dat hü plotse ling zulke uitgesproken ideeën krijgt." Het is duidelijk waar hij heen wil. Hij en de verdediger proberen aan te tonen, dat de Deutsche Reichs Par tei deze jongens heeft geïnfecteerd en tot hun daden inspireerden. Deze verdacht zegt iedere keer: „Neen, neen. neen. Het zijn mjjn eigen ge dachten." Strunck en Schönen zijn „alte ka maraden". Zü kennen elkaar al uit de lagere-schooltijd. Hun vriend schap is hecht, hun milieu's absoluut verschillend. Strunk heeft zijn vader nooit ge kend en thuis, waar hij door zijn moeder naar beste kunnen werd ver zorgd, veel armoede geleden. Schönen is enig kind, zijn vader drijft een grossierderij in kantoorar tikelen, die de jongen Paul Joseph later zal moeten overnemen. Strunk heeft niet meer dan lagere school, maar behaalde daarna een diploma bakkersgezel. Schönen mocht naar het gymnasium, weigerr de dat beslist en zat slechts een jaar op de handelsschool, Schönen is het type van het lasti ge,eigenwijze en verwende jongetje. Met zijn vreind zocht hij het avon tuur. Beiden werden nog niet zo lang geleden veroordeeld wegens autodief stal en oplichting (ten nadele van vader Schönen, die trouwens in de nazi-tijd nimmer van zich heeft doen spreken en ook. daarna niet met na zi's in contact zou hebben gestaan). Toch was een kamer in zijn wo ning het trefpunt van jonge nazi's. Arnold Adolf Heinrich Strunck had er die kamer gehtuurd. Met de jonge Schönen had hy de kamer „Braunes Haas" genoemd, naar de officiële partijgebouwen van de NSDAP) in gericht. Aan de wand hingen onder meer foto's van Horst ïVessel en Adolf Hitier. „Horst Wessel is mijn persoonlijk voorbeeld, de plaat van Hitier hing er uit antiquarische overwegingen," verklaart verdachte Strunck, bij wie ook een grote verzameling nazir boeken. grammofoonplaten met strijdliederen fde mannnen van de Duitse Rijksparij zongen ook op hun wekelijkse bijeenkomst) en portret ten vair de familie Göbbels in beslag werd genomen-. Er is op de huidige Duitse boeken markt weer keuze genoeg in nazi- lectuur. Strunck kocht het aloude Mein Kampf' voor 25 mark en schafte zich voorts een hele serie nieuwe, na-oorlogse SS-boeken aan. Een greep uit de titels: „De Waffen-SS in de aanval", „Zwaar den en briljanten", „Hitier, de veldheer", .Rechters en anti semitisme, „Hitiers tafelgesprek ken" Aan de wanden hingen verder te gels en doeken met spreuken van de NSDAP. een kast was geschilderd in de kleuren van het Derde Rijk: zwart-wit-rood. „Een kwestie van smaak. Andere jongens versie,ren hun kamers met naakte vrouwen," zegt verdachte Strunk, die zelf nog eens terugkomt op het bekladden van de synagoge met hakenkruisen en leuzen. „Daar mee heb ik mijn innerlijke gedachten tot uiting willen brengen," zegt hij. De president: „Ik heb de sterke indruk, dat het niet je eigen idealen zijn, maar die van anderen, niet wie je omgang had," Paul Joseph worden ook bijzonder heden gevraagd over zijn bezoek aan Leipzig, verleden jaar. Hij was sa men in de Oostduitse Volksrepubliek met zijn vriend Strunk. Zij hoorden er Chroesjtsjow spreken, maar ont kennen dat zij relaties onderhouden met communisten (in West-Duits- land wordt namelijk beweerd, dat deze jongens in opdracht van com munisten hebben gehandeld, die langs deze weg zouden willen probe ren de reputatie van West-Duitsland te schaden). Schönen doet gewichtig, maar blijkt het minst te weten van de huidige politieke ontwikkeling, „Ik heb uitgesproken ideeën, over de her eniging van Duitsland, maar wil ze liever niet in het openbaar uitspre ken." zegt hij. Hij zwaait met een papier, waarop hij het een en ander heeft geformu leerd, „Ik ben voorstander van een gematigde dictatuur zoals in Bis- irwreks tijd," roept hy. „Dat Ss de f re manier om het volk gesloten - ,ter de regering te krijgen." „Waarom hingen jullie Hitier en Horst Wessel aan de wand?" vraagt de president. „Behoefte aan het extravagante." zegt Paul Joseph. .Adenauer, en Chroesjtsjow hadden er ook kunnen hangen. Wij waren nog lang niet klaar met de inrichting." (De zitting duurt wart) (Van een onzer verslaggevers) Een uitspraak over de vraag of het hoofdredactionele commentaar 'Blaam' in Het Vrije Volk (vooraf gaande aan de uitspraak in het kort geding van Propria Cures tegen El sevier» Weekblad! in strijd was met de journalistieke erecode, wordt dooi de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. Tb. Stheeman. van groot belang geacht. Dit heeft hi), gevraagd om com mentaar op een beschouwing in Het Vrije Volk over zijn kritiek op ons .blad. meegedeeld aan een verslagge ver van het Algemeen Handelsblad, Bedoeld is een uitspraak van de Tuchtraad van de Federatie van Ne derlandse Journalisten. Mr. Stheeman is echter volgens het Algemeen Han delsblad van oordeel dat het indienen van een klacht bij de Tuchtraad van zijn kant niet in overeenstemming is te brengen met zijn positie in deze zaak en met zijn functie. Advertentie I-M Advertentie 1JU Advertentie I.M. Als U lich rillerig voelt in deze griep- periode dan moejfRh? Uw hoede lijts. Neem direct eenSjBENKgrieppoeder en U voelt rich sjfftiigr vee! beter. G* er mee door tot IJéjjch weer helemaal fit voelt MEBNK poeder» helpen «nel en zijn gemakkelijk in te nemen. Ala U rich rillerig voeit in deae griep- er mee dooytqUL' gidmrner helemaal fit helpen ene! en riin vemaUkeiiik in te r-m-ii, periode dan moat U op U» hoede sijn- ja, waarom doet U dat Wij hebben beslist niet de indruk dat de doorsnee Rotterdam mer geen raad weet met z'n geld... en toch betalen duizen den Rotterdam)..ers beslist meer dan nodig is voor hun nieuwe spullen. Waarom zou U voor deze waterdichte boodschapcas elders 4.75 betalen als U hem nü kunt kopen voor nog géén drie gulden. En daar kunt U hem voor krijgen, want morgen verkopen wij deze tassen, met voorzak en solide handvaten met leder aan de ijzersterke stof beves tigd, voor een prijs, waar U nog nooit zo'n tas voor hebt kunnen kopen. Zaterdagmorgen om 9 uur; begint de verkoop van deze waterdichte linnen boodschap- tassen met solide trekslulting en voorzak, in de kleuren grijs/ blauw, marine en beige, voor 29/ KAAPSTAD (Reuter). Op een ban ket van de Zuidafrikaanse regering heeft de Britse premier Macmillan gisteren in een toast hulde gebracht aan de „edelmoedigheid, gastvrijheid, vriendelijkheid en verdraagzaamheid" van het Zuidalrikanase volk. Tevoren had premier Verwoerd in zijn toast gezegd, dat het hem "op recht genoegen had gedaan Macmil lan en znij echtgenote in de unie te begroeten, „Wanneer u morgen Zuid- Afrika verlaat" aldus Verwoerd, „zult u zich, naai' wij hopen, steeds Zuid- Afrika en zijn bevolking herinneren, die een moeilijke strijd hebben ge streden om te behouden, wat hun dierbar is. Wij hopen dat u bij uw terugkeer in uw land er naar zult streven dit voor hen gemakkelijker te maken." NEW DEHLt (AFP). In een klein dorpje van India, Rajasthna, zijn dertien mensen gearresteerd, omdat zij een weduwe zouden hebben ge dwongen zich levend op de brandsta pel van haar echtgenoot te werpen. De vrouw is omgekomen, zo schrijft de Hindustan Times. Deze vroegere gewoonte, die onder de naam „sati" bekend staat, is sedert ongeveer een eeuw vrijwel verdwenen, maar zo nu en dan doet zich nog een enkel geval voor. De plaats waar een „sati" ge weest is, wordt meestal een pelgrims oord voor de dorpelingen. De Westberlijnse politie heeft nog drie personen gearresteerd, die wor den verdacht van spionage ten be hoeve van Oost-Duiteland. In totaal zyn thans twaalf mensen op deze ver denking aangehouden. U leest toch óók regelmatig in Uw lijfblad onze aanbiedingen, waardoor U op Uw vingers kunt narekenen, wat U elders te veel moet neertellen. Guldens minder betalen kunt U voor deze keperflanellen d a m es p y a m a s van 9.95. gemaakt van de allerbeste kwaliteit keperflanei. Want morgen liggen er stapels klaar... juist voor de koude doorzet... damespyjama's met jasjes in vrolijke meerkleurige dessins en effen pantalons, voor iets meer dan zes gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze keperflanellen damespyjama's, moderne combinaties in drie verschillende kleuren en In de maten A0 t/m 48 (Van een onzer verslaggevers) Gasvergiftiging is de doodsoorzaak van de bejaarde J. Wasstok (70) uit de Van Watervlietstraat in Voorburg, De po'itie trof hem gistermiddag le venloos in een stoel bij de gashaard. Op een andere stoel zat zijn even oude echtgenote, mevrouw K. Was stokvan Mastrigt, die nog tekenen van leven gaf en to zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis is ver voerd. De Voorburgse politie was gealar meerd door buren, die licht zagen branden maar op hun herhaald klop pen geen antwoord kregen. Vermoed wordt, dat het bejaarde echtpaar woensdagavond de haard gedeeltelijk open heeft gezet, maar verzuimde hem aan te steken. Advertentie I.M Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE LONDEN (Reuter, AP) De vrees dat de troebelen langs de Syriseh Israëlische grens zich verder altbrei den, neemt toe, hoewel de secretaris generaal der VN in New Vork heeft gezegd dat het hoogtepunt naar zijn mening is overschreden. Gisteren nog zijn er schoten ge wisseld op 80 km ten noorden van de plaats waar het al sinds vorige week vrijdag rommelt. Een Israëli is daarbij gewond. (Van een onzer verslaggevers) In Amsterdam Is gisternacht de 31- jarige schipper J. v. E. neergestoken in beroofd. De politie heeft de 34- larige vrouw L. R. aangehouden, •erdacht van het plegen van deze nerval. Twee mannen die eveneens varen aangehouden, werdén weer vrijgelaten. De schipper, die enkele cafés op de Zeedijk had bezocht, had in een van deze gelegenheden met de vrouw kennis gemaakt. Toen hii na slui tingstijd van de cafés door de Molen- steeg liep, sprak de vrouw hem weer aan. Op het moment dat de schipper stilstond werd hij volgens zijn eigen verklaringen aangevallen door twee mannen, die hem een trap portaal binnendrongen. Daar kreeg bij enkele vuistslagen en stak de vrouw hem enkele malen met een mes. v. E. verloor het bewustzijn, maar hij kon zich. nog wel herin neren, dat de mannen en de vrouw zijn portemonnaie uit zijn broek zak haalden en die daarna leeg weer in zijn zak terugstopten. Hij mist volgens zijn zeggen een be drag van ƒ50, Toen hij weer bijkwam, bleek hij sen tamelijk ernstige steekwond aan het bovenbeen te hebben, een steek- wondje aan de hand en een messteek dwars door zijn. mouw. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. I Met grote letters en in vet kader vermeldt Het Vrije Volk de dappere daad van mr. Burger. Toen staatsse cretaris Roolvink het woord had ge voerd tijdens de interpellatie over de zaak der stakende chauffeurs, voegde de heer Burger deze vertegenwoordi ger van het kabinet toe: 'C heb ik niks gevraagd We hebben nooit geweten dat de regering verplicht was aan de heer Burger te vragen- wie wel en wie niet namens baar mag spreken. Maar laten we het liever zonder ironie neerschrijven: deze opmerking van de heer Burger tegen een staatsse cretaris die in zijn functie tot de volksvertegenwoordiging spreekt, is ronduit onbeschoft. Zo is de heer Burger helaas... geen heer! Uit "Nederlandse Gedachten', weekblad der ARP van 30 ja nuari 1960. Adv«rtantl* I.M. OVERAL DREIGT H Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmtrk (Vaa een onzer verslaggevers) „Ik had hier op dit ogenblik liever gestaan als raadsman dan als vertegenwoordiger van het OM. Want ik vertrouw deze opperwacht meester nog evenzeer als vóór wat er nu gebeurd is," zo sprak de officier van Justitie, mr. S. J. van der Hoeven, donderdagmiddag in de zitting van de Rotterdamse rechtbank bij de behandeling van de zaak tegen de 47-jarige R. R. uit Capelie aan den IJssel. A?/r> het eind van zijn requisitoir eiste hij zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. LANDSEND (Reuter) Dr. Barbara Moore, de Engelse marathon- wandelaarster, is donderdagavond in Lands End, de znidwestelijkste punt van Engeland, aangekomen en heeft daarmee een voettocht van 1600 km, die begon te John o'Groats, de noordoostelijke uithoek van Schotland, volbracht. De 56-jarige in Rusland geboren diëtiste vertrok op 13 januari. Zij De president-directeur van de KLM. de heer L A. Aier gaf de volgende commentaar op het misluk ken der luchtvaartoiiderhauöelLngeri: De beslissing van de regering van de Verenigde Staten om op dit ogen blik opnieuw toestemming te wei geren een snelle Nederlandse lucht- verbindtog tussen Californië en Euro pa te exploiteren, is een moeilijk te aanvaarden realiteit. Eens te .neer blijkt dat de Amerikaanse luchtvaart- politiek geïnspireerd wordt door pro tectionisme. Die weigering van de Verenigde Staten heeft thans bovendien het karakter van discriminatie tegen Nederland, omdat zoals bekend aan vele andere luchtvaartmaatschap pijen wel rechten op de Westkust zijn toegekend. De heer Aier zei verder: 'Gezien bet feit dat in het algemeen het ver lenen van diensten en In dit geval in het bijzonder het verlenen van diensten op het gebied van lucht transport, een typisch Nederlandse activiteit is. vormt de houding van de Amerikaanse regering een bijzon der ernstige bedreiging van onze tra ditionele economische activiteiten.' De betreurenswaardige afloop van besprekingen te Washington, al dus de heer Aier, betekent geenszins dat de KLM ten aanzien van de rech ten op de Westkust van Amerika het hoofd in de schoot legt. De KLM is ervan overtuigd dat evenals in het verleden is gebeurd de Nederland se regering het streven van de KLM zal steunen met alle argumenten die bij het voeren van onderhandelingen noodzakelijk zijn. 'Het moet dan ook worden verwacht dat de regering der Verenigde Sta ten zal inzien hoezeer de politieke en economische betrekkingen tussen beide landen worden geschaad en de publieke opiniehier te lande wordt verontrust door de weigering van het verzoek, welks inwilliging voor de KLM van essentieel oolang is. terwij! de weigering daarvan de Verenigde Staten geen aanwijsbaar voordeel oplevert.' heeft tijdens de „wandeling" hoofd zakelijk geleefd op rauwe groenten, fruit, noten, vruchtesap, honing en melk. Op de laatste IS kilometer van haar tocht werd dr. Moore gevolgd door een menigte van naar schat ting 10.000 mensen. „Ik heb naar ik hoop bewezen, dat wy vrouwen alles kunnen wat mannen kunnen," aldus dr. Moore tegenover verslaggevers. Dr. Moore deelde mee, dat zij de tocht had gemaakt om te bewijzen, waartoe iemand die volgens het door haar aanbevolen dieet leeft, in staat is. Zij kondigde aan dat als volgende punt op haar program een wande ling door de VS van kust tot kust staat, een afstand van 4800 km. In de nacht van 23 op 24 december had verdachte dienst gedaan op de stille Capelseweg, toen hij stuitte op een stilstaande auto waarvan de lichten niet brandden. Daar hem was verzocht vooral toe te zien op verschijnselen van zedeloosheid, wil de hij tegen de inzittenden proces verbaal opmaken. Nadat hij hen had vermaand vroeg de mart of er niets aan te doen was, omdat hij opspraak van het meisje wilde voorkomen. R. heeft zich daarop laten verleiden van deze man een bankbiljet van tien gulden aan te nemen. Verdachte verklaarde met hart en ziel politieman te zijn en te begrij pen hoezeer hij heeft gefaald. Nog altijd weet hij niet hoe hij tot deze misstap gekomen is: hij kon het al leen toeschrijven aan de drukke tijd die hij achter de rug had, vooral door de inkrimping van de perso neelsbezetting. „Ik moet over mijn zenuwen heen geweest zijn; het is de eerste en enige keer dat ik zo mijn plicht ver zaakte," zei verdachte, die diep be wogen voor het bekje stond. Nadat de man die R. het tientje toestopte als enige getuige met ge sloten deuren was verhoord, kwam de officier van Justitie aan het woord. „Wanneer een politieman frau deert," zo zei hij, „is de naam van de hele politie in het geding. Het is ook ernstig, omdat de politie tot taak. heeft de misdadigheid te beteugelen; elke fout van haar kant betekent daarom een aantasting van het rechtsgevoel." De officier bracht daarna de ver zachtende omstandigheden in het ge ding. Hij schetste verdachte als een man die algemeen geacht werd om zijn onkreukbaarheid en als voor beeldig vader van een goed gezin. Hij is onherstelbaar gestraft in zijn eer; meer nog uan door het vonnis van deze rechtbank en zjjn oneervol ont slag. Mr. Van der Hoeven schetste ver volgens de situatie bij de rijkspolitie als een heksenketel; terwijl van de mensen het uiterste wordt gevergd, werd de sterkte voortdurend vermin derd. Dat legt een gTOte druk op het gehele korps. Verdachte die alles deed om te voorkomen dat de boel in het honderd liep, moet zijn kop zijn kwijtgeraakt. Mr. A. F. A. van Velzen wees in zijn pleidooi op de 22-jarige trouwe politiedienst van verdachte. Toenh(j zijn ernstige fout maakte, moet er wat in hem gebroken zijn en nie mand. zal er ooit achter komen hoe dat gebeuren kon. Pleiter voerde verder aan dat de bezetting van de rijkspolitiepost in Capelie van vier tot twee man was teruggebracht. Hoewel verdachtes collega ook nog met ander werk was belast, moest de dienst volle dig v/orden vervuld. Gevangenisstraf moet voor ver dachte nog zwaarder zijn dan voor wie ook. Pleiter hoopt daarom dat de rechtbank zo mild mogelijk zal zjjn jegens deze man, die op onbe grijpelijke wijze eenmaal heeft ge faald. Advertentie LM. (Van onze correspondent in Washington) Het woord 'teleurstelling' is te zwak om de gevoelens van de Nederlandse delegatie lilt te drukken na afloop van de mislukte onderhandelingen met het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. In een persconferentie te Washington heeft de Nederlandse staatssecretaris E. G. Stijkel zich gisteren bij zonder scherp uitgedrukt. Hij sprak van regelrechte discriminatie jegens Nederland bij de beslissing om de KLM geen landingsrechten op de westkust te verlenen. Hij achtte het besluit van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor een groot deel beïnvloed door de belangen én de stellingname van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschaoniien. De staatssecretaris (die vanmiddag op Schiphol terugkeert) sprak zijn wrevel uit over het feit dat er tel kens weer nieuwe argumenten op de proppen kwamen ais de Nederlanders de vorige hadden weerlegd. "De Nederlandse delegatie neemt met deze weigering geen genoegen, zei de staatssecretaris gisteren in Washington, Hij behoudt zich het recht voor de onderhandelingen te hervatten op grond van het bestaan de verdrag. Uitdrukkelijk wees hii ook op het politieke belang dat men in Nederland aan deze aftak.hecht. en op de schade die de Amerikaanse beslissing toebrengt aan de goede verstandhouding met de VS. In Los Angeles 1» men eveneens teleurgesteld over de beslissing; de publieke opinie is daar op de hand van de KLM. De pers in Washington staat tot dusver achter het standpunt van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, al lijkt de sympathie voor het Nederlandse standpunt toe te nemen. Maar of dit de invloed van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen ooit teniet zal kunnen doen, !f de vraag. mmii «sMM Normaal 24.75 en 26.75 Geen post-of telefoonbestellingen. 1 Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse - singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg west-Kruiskade 35 <t I LEIDEN: Haarlemmerstraat 26 T j

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2