MËmm METEOOR ZENDT UIT EN DAN ZWIJGT DE TELEVISIE Vier ontmoetingen om titel in tweede klas Zeecadetkorpskrijgt ook nodige vorming r. maar nieuiv depot zou men graag timmeren wm&wm 4Jacob van Heemskerk4 in '59: Kamer brandt uit door te hete kachel S~VC bleef weer ongeslagen Oud-BS'er over zender G 11 Nieuwe NV in scheepsbouw opgericht ICleuter loopt tegen auto >^E> 4' "WdrSsmri chiedammers onder elkaar Burgerlijke Stand Visafslag Bejaarde vrouw bij oversteken gevallen Hobby Ander werk Brand door springen van petroleumkachel Zelfontbranding van poetskatoen wmmiti Bromfietser na botsing overleden Betonwerker door balk gewond Veemarkt Rotterdam =HET VRIJE VOLK DINSDAG 9 FEBRUARI I960 PAGINA 4 ft IMSsj! Wf» V. Kl^Sggfe- iP - --■" r te,. (Van een onzer verslaggeeefsters) De Happy Whistier klinkt door de zalen van het Schiedamse Zonnehuis, de verpleeginrichting voor chronische zieken en invaliden aan de Boerhavelaan. In zes zalen wenden de pa tiënten hun ogen van het televisiescherm af, want: Radio Meteoor zendt uit en daar kan geen t.v.-uitzending tegenop! In een klein spreekkamertje, onder de ziekenzalen, zitten de makers van dit radioprogramma. De vriendelijke, donker harige mevrouw W. van Eymeren-van der Struif: „Je moet je voorstellen dat je hier zelf jarenlang zou moeten liggen," zegt ze, „dan heb je er heus al je vrije tijd wel voor over om deze mensen wat afleiding te bezorgen." En we weten niet, wie er meer plezier in hebben: de intens luis terende patiënten in de zalen of die drie in dat kleine spreekka mertje, die met glinsterende ogen het resultaat van hun inspanning horen. (Van een onzer verslaggevers) Hoge ramen, waardoor helder licht naar binnen valt, een schoorsteenmantel van vorstelijk marmer, het portret van een deftige heer uit de pruikentijd, zware kasten met boeken, véél in sympathiek-donker leder gebonden boekenDit is in het archiefgebouw aan de Mathenesserlaan te Rotterdam het stiile werkvertrek van de archivaris, mr. H. C. Haze winkel, gemeen telijk functionaiis, die onlangs zijn zilveren jubileum her dacht. En hij herdacht het in zeer kleine kring. De archivaris is een bescheiden man, die nooit luid aan de weg timmert. Toch zou hij aan de Mathenesserlaan graag getimmer willen horen. Het hamergeklop zou dan betekenen, dat men eindelijk begonnen was aan de bouw van het derde depot achter de twee reeds bestaande. Wij hebben er vier jaarverslagen op nagelezen. Steeds weer wijst de archivaris geduldig op het met de dag dringerder wordend ruimteprobleem. Wisselbeker In het landelijk zomerkamp in Loosdrecht veroverden de cadetten de zilveren wisseibeker voor de beste prestatie te water (nu definitief in het bezit van het zeeeadettenkorps) de blauwe wimpel voor de beste alge mene indruk en wonnen de voetbal competitie. Prenten "5" Kranten ^$2 "1 C-,> o.. ls* s%y? A> XSf. jss&, 4$&s v "sA,f rafefrPLr f-'-r «a» v»- 4a- "".J-. rZvJj ÏV* KiE -t'» jflBfc? 'fe Vs in cli - - cJn»„ t-u-i.6»i.teH van het Zonnehuis naar het pro gramma dat radio Meteoor uit zendt, speciaal voor hen! In een boekwerk, vol van verhalen over Schiedam en andere Zuidhol landse steden, vonden we deze mooie sage over „Liedwij, die maghet van Scyeiam", over Liduina dus. De geschiedenis is in 14S7 in Delft opgeschreven, maar het voorval is voordien al jarenlang verteld door ouders aan kinderen, door de kinde ren weer aan hun kinderen. Een houtsnijder wilde een houten beeld per schip vanuit Schiedam naar Antwerpen brengen om het daar te verkopenMaar het schip kwam niet in beweging. Tientallen trokken er aan de riemen en de touwen het schp blééj, waar het was. En het beeld, dat tevoren door één man aan boord was gebracht, bleek met te vertillen. Het wonderlijke gebeuren was al vlug overal bekend en men vatte het op als een teken, dat Maria hier ver eerd wilde worden. De houtsnijder verkocht het beeld zonder winst en het kreeg een plaats in de St.-Jans- kerk. Dit alles moet voor 1380 zijn gebeurd. Hetzelfde houten beeld speelde tientallen jaren later een belangrijke rol in het leven van Liedwij, die als kind al dagelijks voor het beeld bad. Maar Liduina werd ernstig ziek en kon haar woning toen niet meer ver laten. In een visioen werd haar echter beloofd, dat zij het beeld zou terugzien. In de nacht van de 18de juli 1428 brak er brand uit in onze stad. Het vuur ging van huis tot huis, van viijk tot iDijk, en van de St.-Janskerk restten slechts de geblakerde muren. Alleen het huis waar Liduina lag, werd gespaard. Het houten beeld is toen naar haar kamer gebracht en daar neergezet. Zo wil het deze sage over „Die maghet van Scyedam". Geboren: Laurina M dr v L Heij- ster en M. Ch M Pronk; Paul E zn v H J Wiegmann en A G Vermei); Theresia Pdi v H Butter en T P v Krumingen; Hendricus J zo v J Remmerswaal en A M H Ch de Kok. Overleden: OAF Gouka 71 jr; J J Tysen 65 jr; F Gerkema 75 jr. Gemeente-archief timmert nooit luid aan de weg... ROTTERDAM, 8 febr. Aan de visafslag alhier -werden van Umuiden en elders 300 kisten verse zeevis en 500 kg spiering aangevoerd. De prij zen waren: schol middel 2830, klein 2326, schelvis middel 4449, kabel jauw groot 4649, makreel 232S, wijting 3840, verse haring 2631, alles per kist; kuit 0.751.00, spiering 0.85—0.90, lever 0.70—0.80, alles per kg. Achter de bandrecorder, de vingers aan de knoppen, zit haar man, de heer A. van Eijmeren. Hü vertelt, dat ze aan dit programma van twee maat zestig minuten meer dan twintig «ren werk hebben gehad. taat van een ware hartstocht voor radio en het werken met bandrecor ders. Deze hobby was oorspronkelijk aanleiding om zelf eens een pro grammaatje samen te stellen. De heer Van Eijmeren deed dat vroeger al voor het Groene-Kruis- sanatorium in Delft en sinds drie jaar zijn de 'Meteoor-vrienden', zoals ze in het Zonnehuis worden ge noemd, geregelde bezoekers in Schie dam. De Happy Whistier' klinkt en dan komen er de overbekende stemmen van omroepers en omroepster. In het feestelijke programma 'Rond de fe- lioitatietafel' en in het verzoekpla- tenprogramma. waarvan de verschil lende verzoeken met een heel per soonlijk en geestig tekstje aan elkaar worden gepraat. Ze schrijven teksten, zeggen ze op, leggen ze vast op de band, monteren het geheel met achtergrondmuziek en verbindende teksten. Er worden ko pieën gemaakt en voor dat aiies is de huiskamer van de Van Eijmereas het decor. Daar zijn studio, opname kamer, technische ruimte, enz. voor Radio Meteoor gevestigd. Dan is er nog de heer A. de Groot, die op het ogenblik op zakenreis naar Amerika is. Hij maakt van de gele genheid gebruik om een bandje op te nemen bij de familie van een pa tiënt, die deze in zeventien jaar niet heeft gezien. En het vierde lid van de 'omroep- kern' is de heer P. M. Kramer, de pittige boekhouder van een scheep vaartkantoor, die op zijn vrije zater dagmiddag in een radiozaak staat. En wat hij daar verdient, blijft bij de radiohandelaar. Hij koopt er grammofoonplaten voor en hü heeft er een microfoon van aangeschaft Alles volkomen belangeloos en ten bate van het Zonnehuis. i Wat ze al met doen om alle ver zoeken te kunnen inwilligen! Meer dan drieduizend nummers telt de discotheek van Radio Meteoor (veelal bandopnamen). De om- roepkern sleepte tientallen inte ressante platen weg bij de uitver koop en in geval van nood wenden ze zich tot de omroepverenigingen m Hilversum. derkoren." Zo hebben de stemmen van de leden van het IJE-jeugdkoor uit Qverschie in het Schiedamse Zonnehuis geklonken. En een Overschiese school gaf een hele zanguitvoering, speciaal voor de bandjes van Radio Metoor. De kin deren stuurden bovendien met sin terklaas pakjes voor alle patiënten. Prettige, helle stemmen klinken uit deluidspreker in de ziekenzalen. Ze zeggen dingen tot de patiënten, din gen, die alleen de mensen in het Zonnehuis begrepen, grapjes uit het huis, grapjes tot iedere patiënt per soonlek. Aan de Brielsestraat in Schiedam is gistermiddag de tachtigjarige me vrouw A. G.v. d. A. by het over steken. duidelig geworden en geval len. Haar rechterbovenarm werd ge deeltelijk verbrijzeld, ze kreeg een gescheurde lip en hoofdwonden. Me vrouw G, is in ernstige toestand door de GG en GD naar de Nolet- stichting gebracht. Van de vier partijen, gisteravond gespeeld in het clublokaal van de b.v. ,,DKC', is de eerste, die tussen De Koning en Leyte, de kortste geweest. Eerstgenoemde speler won zijn partij met een groot verschil, reeds verkregen in de 6e, 7e en 8e beurt, welke beurten hem totaal 64 caramboles opleverden. H kwam toen reeds op 80 te staan, waar tegenover Leyte slechts 32 kon plaatsen. Deze speler had twee goede beurten, resp. van 15 en 12 gescoord, doch slaagde er niet in, de achterstand weg te werken. Vele Schiedammers denken nog, dat het Zeecadetkorps „Jacob van Heemskerk" in onze stad louter een opleidingsinstituut is voor jon gens, die later willen gaan varen. Zo zegt het jaarverslag van het Zeecadetkorps over 1959. Het korps is echter vooral jeugdorganisatie en aan de vorming van de cadetten wordt de nodige aandacht besteed. Dit blijkt ook uit het uitgebreide programma, dat dit jaar weer is afgewerkt. In de naaste toekomst zullen verschillende maatregelen moeten worden getroffen in verband met het materiaal. Er is bij voorbeeld behoefte aan meer sloepen en een deel van het tuigage is aan ver nieuwing toe. Voor hun radio-omroep komen zij ettelijke avonden per week bij el kaar, maken zij, beladen met band recorders en ander materiaal gere- geld de lange tocht van Rotterdam- De heer Kramer is verrassend vm- Charlois naar Schiedam. dkigrijk, als het erom gaat spannen- da hoorspelletjes in elkaar-te zetten. Se schrijven grappige liedjes bij de ukulele, maken cabaretjes, de mond- accordeonisten de Vichroba's laten zich geregeld horen en Marijke van Raaphorst spreekt op een boeiende en duidelijke wijze over boeken in haar programma 'Open boekjes'. En dat alles is in feite het resul- Al de zeilen, die niet nieuw zijn aangeschaft zijn thans ongeveer ze ven jaar m gebruik. Hoewel cadetten in hun weinige vrije tijd, ijverig wer ken aan hun opleidingsschip „Spica", gaat de ouderdom van het schip langzamerhand een grondige beurt eisen. Bovendien bestaat er behoefte aan klein instructiemateriaal, ge reedschap en dergelijke. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLB: complot mat de duivel. 2.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De man die verdwijnen moest. 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers ton en hun kunstbezit, 10—5 uur Diversen MUSIS SACRUM: Wllton-FUenoord. Journaal 1953, operette „Das Drel- maderlhaus", 14 en 20 uur. WIJKCENTRUM: Coóp. DES, ver gadering. 20 uur. KANTINE HERMBS-DVS: Schiedamse Scheldscechtersver., spelregeltest- wedstrljd, 19 uur. Apotheek: Evers. Lange Haven 81. WOENSDAG Bioscopen: MONOFOLE: Complot met de duivel 2.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De man die verdwijnen moest. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur Diversen MUSIS SACRUM: Wüton-Fijencord Journaal 1959, operette „Des Drel- mbderlhaus", 14 en 20 uur. WIJKCENTRUM; Alg. Fotokring Schiedam, stereoprojectie. 20 uur ARCADE: ANMB-JubUeumavond, 20 uur. CHR. SOC. BELANGEN: CMB, ver gadering, 20 uur. Apotheek: Evers. Lange Haven 81. Het zeeeadettenkorps is er di jaar dikwijls met de sloepen op uitge trokken. Het goede weer droeg daar belangrijk toe bij. Zij konden daar door hun theorielessen m de praktijk brengen. De rijkspolitie te water nam de jongelui in een viertal politievaar- tuigen mee naar de Oude Maas De cadetten verrichtten daarbij zelf roertons en andere scheepsdiensten. De verschillende boten werden hun uitvoerig gedemonstreerd. De cadetten waren in de Ahov—ha! bij de opnamen van het radiopro gramma „De Vlag van Top", ze vorm den een erehaag bij de stapelloop van de Esso Rotterdam en ze defi leerden op Soestdük bu de vijftigste verjaardag van de Koningin. Twee leden van het Zeecadetten- korps waren weer uitgekozen voor een vakantie bij Zweedse collega's en bovendien ging dit jaar een oude wens in vervulling: twee cadetten mochten mee op een kustreis van de Limburg. De tocht ging naar Londen. De re ders waren tevreden over het verloop van deze proefneming, die waar schijnlijk dus wel za! worden her haald. Ook op het gebied van sport is er veel gebeurd. Het zogenaamde ontberingskamp heeft de cadetten veel geleerd. Aan boord van de Spica brachten de jongelui in de kerstvakantie een nuttig werkkamp door. Ook aan de vorming van de cadet ten is veel aandacht besteed. Zij volgden onder meer een cursus m omgangsvormen en konden het ge leerde, dank zij uitnodigingen voor het gebruik voor de maaltijd in ver schillende Schiedamse families, ook in de praktijk brengen. De onderlinge banden zijn verder verstevigd door de zogenaamde „Blijt aan boord-avonden" op de -aterda- gen. v. Rees 'De eer is aan u.' zeggen de mensen van Meteoor, als ze een patiënt eens actief laten bezigzijn in een program Ze hebben er deze week verschillen de aan het woord gelaten in een hersengymnastiekwedstrijd. Een stra lende patiënte won glansrijk en j v. d. Veer kreeg een bloeiende plant. Dank zij haar kennis was de zaal zes de grote winnaar in de wedstrijd en de be loning was een fruitmand. 'U zult zich afvragen hoe we aan het geld komen.' zei de heer Van Eijmeren. 'Maar wij hebben een kleine kring donateurs.' De financiën blijven overigens een bijzonder moeilijk punt voor Radio Meteoor. De medewerkers betalen een groot deel van de kosten uit eigen zak. (Het gironummer is 40427). De Koning kwam nog driemaal met zijn series in de dubbele cijfers en had zijn 150 caramboles m 25 beur- j ten bijeen, waartegenover Leyte 68 plaatste. De Koning 150 150 25 25 4.20 Leyte 150 68 25 15 2.72 V.an Rees had in zijn party tegen v. d. Veer 28 beurten nodig om over winnaar te worden. Een serie van 39 bracht hem in de 8e beurt op 51 te gen 11. Dit verschil is v. d. Veer noodlottig geworden, hoewel hü ook een prima partij speelde en met zun series diverse malen in de dubbele cijfers kwam. Het spel ging hierna gelijk op en beide spelers toonden hun. kunnen met het oplossen van moelijke problemen. De achterstand kon v. d. Veer echter niet verkleinen en hjj verloor zijn partij met een 101—150-stand. 150 150 150 101 28 28 39 15 5.35 3.60 Dat die financiën moeilijkheden opleveren, is duidelijk als men weet, dat Meteoor nog ander werk doet. Eén keer m de drie weken verzorgen de omroepmensen een frisse, altijd zeer persoortlijk getinte radio-uit zending. Dan zijn er extra-uitzen- dmgen met Smt-Nicolaas en Kerst mis. Ze zetten twee maal per jaar een cabaretavond m elkaar en ze vertonen eens per maand dia's. En niet minder dan 96 uren werk (twee werkweken dus) eist het krantje van de Meteoor, dat, keurig gestencild en van tekeningetjes voorzien, eens in de twee maanden verschijnt). Meteoor heeft dus geld nodig. Maar ook mensen voor de omrOepkern. Mensen, die niet alleen voor de mi crofoon willen staan, maar die ook montagewerk en dergelijke willen verrichten. „Je hebt er veel voldoening van," vertelt de heer Kramer. „We maken ook zelf reportages. Van kinderzang vooral, want ze zijn hier dol op km- Een felle binnenbrand heeft giste ren omstreeks twaalf uur gewoed in de woning van de familie Verschoor op de JuliaDalaan te Delft. De voor kamer brandde geheel uit. Toen de brandweer direct na de melding ter plaatse verscheen had het vuur de overloöp al bereikt. De brand kon met twee nevelspuiten worden geblust. De schade aan de kamer alleen (zonder het meubilair) bedraagt duizend gulden. De brand is ontstaan toen de vrouw des huizes voor een boodschap de woning hau verlaten. De schoorsteenmantel die met board was bekleed had door over verhiting vlam gevat. Toen mevrouw Verschoor terugkwam stond de schoorsteen al in lichterlaaie en kon zijn vanwege een dichte rookontwik keling haar woning met meer bin nengaan, Tussen de Hartog en Weeland heeft het danig gespannen. Aanvan kelijk had Weeland enige moeite om De teams van de Schiedamse Volleybal Club hebben in de afge lopen week over het algemeen goede resultaten behaald. Dames 1 won. re glementair met 30 van ZVC 2, aan gezien dit team niet volledig opkwam. Dames 2 klopte Rotterdam-Zuid en stelde zich hierdoor veilig van degra datie hetgeen een prachtige presta tie van de Schiedamse meisjes is. Dames 3 bUjkt er een beetje uit te zijn. Tegen Concordia 2 en Spel. Hillegersberg 1 werd een nederlaag geleden, beide keren met 3—0 Heren 1 speelde 22 tegen het altijd lastige Smash. Een gelukje was dat concurrent Hou Stand eveneens een punt verspeelde, zodat belde rivalen gelijk op blijven gaan. Heren 2 ten slotte zegevierde over Smash 2 niet een 31 overwinning, zodat de reserves nu de twee plaats op de ranglüst innemen. Voor de komende dagen staan op het programma: Dames: SVC 2— DRL 2, SVC 1—Shell 1, Rotterdam- Zuid 1—SVC 1. Heren: Spel. Hille gersberg 2—SVC 1, SVC 2—ZVC 4. De heer J. Verhagen, ex-stafoffi- cier-marconlst van de BS, heeft maandagavond in Maison Westhuis voor de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, afdeling Schiedam, een causerie gehouden on der de titel „Geheime zender G 11 in de bezettingstijd". De heer Verhagen, die in Schie dam de h.bs. heeft bezocht, ging na zijn studie als marconist naar zee. Toen de oorlog uitbrak zag hü zich genoodzaakt om aan wal te blijven. Met een zendertje van 20 tot 25 watt zocht hij met een aantal mede werkers contact met Engeland. In het begin vonden de Engelsen dat contact met het vasteland niet zo belangrijk, maar zo omstreeks 1944 hadden ze bij zender G-ll heel wat te doen. Ze hielden zich vooral bezig met het doorseinen van Duitse troe penbewegingen. Van de zestien G-zenders in ons land zün er maar een paar onont dekt de oorlogsjaren doorgekomen Op 4 mei zal Expogé meewerk: aan de uitvoering van een cc tn de Grote Kerk. waarin nier harmonie en het dames- en k koor van Wilton-Feijenoora zal kun- nen beluisteren. 1 in zijn spel le komen, waardoor Har- log een kleine voorsprong kreeg welke in de twaalfde beurt tot 18 was uit gelopen. Toen Hartog hierna enkele malen achtereen poedelde waren de spelers in de 16e beurt met 45 gelijk, waarna Hartog enkele malen poedelde. Wee land passeerde hem en had in de 24e beurt met een 7760 stand een goede voorsprong. Hartog gaf echter geen krimp en had m zün 30ste beurt met 87 caram boles een voorsprong heroverd van 7 caramboles. Tot in de 37e beurt bleef Hartog vóór doch in zün volgende beurt was Weeland hem gepasseerd (115117). Beide spelers gingen met een klem verschil naar de 150 toe en de stand werd 132137 voor Weeland. In zun volgende beurt scoorde Hartog slechts 1 caramboles waarna Wee- iand met een gave serie van 13 zijn 150 vol maakte. Weeiand 150 150 46 15 3.26 Hartog 150 131 46 13 2.89 Vijftig beurten had v. d. Does no dig om zijn partij tegen Van Reeven te winnen. Doordat laatstgenoemde in zün eerste 30 beurten twaalfmaal poedelde en v. d. Does slechts vier maal, had deze speler na aanvanke- lük gelijk opgaand spel in zijn 30ste beurt met 85 caramboles een voor sprong van 12. Hierna werd het een waar stuivertje wisselen om de voorsprong en no teerde Van Reeven in de 45ste beurt 134 tegen 129. Doch toen v. Reeven hierna driemaal achter elkaar miste, kwam v. d. Does op 143. Reeven ant woordde hierna met 3 waarna v. d. Does met 7 zun 150 vol maakte, v. d. Does 150 150 49 13 3.06 Van Reeven 150 137 49 15 2.79 Wanneer dat nieuwe zeven etages hoge depot er komen zal? 't Kost een paar miljoen. De gemeente heeft vele miljoenen nodig voor grote werken als de metro. Mr. Hszewinkel hoopt er het beste van. En hij verzekert het ons: 'Als we dat derde depot hebben, kunnen we honderd jaar vooruit.' Voor archivarissen is het altyd prettig om wat de ruimte be treft honderd jaar vooruit te kunnen. De rijen boeken en paperassen, die zij onder hun beheer hebben, worden almaar langer. Wat weten de meeste Rotterdam mers eigeniü'k van het archief af? Hoogstwaarschünluk bitter weinig. De heer Hazewinkel constateert ech ter voldaan en niet zonder humor, dat vele conducteurs van lijn 11 ge lukkig nu weten waar het archief aan de Methnesserlaan te vinden is Het gemeentelijk archief heeft een dubbele taak, zegt hij. In de eerste plaats is het 't geheugen van de ge meente, een bijzonder utigebreid ge heugen. Verscheidene archieven zijn in het gebouw gedeponeerd. Al die boeken en paperassen moeten opge borgen worden. Alles moet gemakke lijk weer te voorschijn gehaald kan nen worden. Dit vereist een zorg vuldige inventarisatie en grote nauw gezetheid. De andere taak; het verzamelen van materiaal tot beoefening van de geschiedenis. De archivaris zélf is een man. die heel wat publikaties over Rotterdams historie op zün naam heeft. Mr. Hazewinkel weet zeer veel van het Maasstedehjk verleden. Zo was hij een van de samenstellers van het gewaardeerde, bij de Arbeiders pers uitgegeven Prentenboek van Rotterdam. Ja, de prenten. De Rotterdammers kunnen trots zijn op de kostelüke collectie prenten van hun stad en omgeving het zün er bü de tien duizend! Deze topografisch-histori- sche veizameling wordt door de heer Hazewinkel met veel plezier beheerd en uitgebreid, zoals hij ook met veel plezier affiches verzamelt. En ver geten we de foto's niet; elk jaar ko men er zeker vüftienhonderd stuks bü. Voor het archief tekenen in werk verschaffing vijf kunstenaars. Soms worden ook tekeningen en aquarellen aangekocht, (onlangs zelfs een werk van de oud-Rotterdammer Kees van Dongen.Dit op papier vastleggen van het stadsbeeld gebeurde ook in de oorlogsjaren. In de dakgoot. Want dad verscholen zich de kunstenaars om de Duitse mitrailleursnesten en de wal om de stad uit te beelden. Het archief is bepaald geen gebouw waarvoor men zich verdringt om bin nen te komen. Zo ontving men daar m 1958 ruim zevenhonderd personen, voor het grootste deel belangstellen den in de genealogie, de onderzoekers naar de stamboom. En dan horen wu een zeer modern woord. Het archief heeft voor de2e 'stamboommakers' een zelfbedieningszaak ontworpen. De studiezaal is verbouwd; in grote muurkasten rullen de boekjes met de namen uit de doop-, trouw- en begra- gemsboeken zomaar voor het pakken staan. Ruimte, ruimte en nog eens ruimte. Die is nodig: óók voor de tien kranten die elke dag aan het archief worden afgeleverd, een torenhoge stapel per jaar. Deze kranten worden met in de eigen binderij, maar mde strafge vangenis ingebonden. Wilt u in het gebouw aan de Mathenesserlaan kranten naslaan? Ze hebben ze van 1738 af. Geen getimmer dus aan de open bare weg, wèl naar de archivaris hoopt spoedig getimmer voor een nieuw depot, waardoor het geheugen van de gemeente Rotterdam nog be ter zal worden dan het nu al is. Met een kapitaal van f 10.000 is in Den Haag opgericht de N.V. tot Af wikkeling van Shipping Develop ments Corporation Project. Oprich ters zun de Stichting Nederlandsche Scheepsbouw Export Centrale en de heer Th. van der Graaf (directeur van deze stichting). De nieuwe N.V. heeft ten doel het aanvaarden en verlenen van op drachten tot de bouw en het in eigendom krügen van schepen, als mede het verhuren en bezwaren van en de handel in schepen. Het kapitaal is verdeeld in tien aandelen van 1000, alle geplaatst en in contanten volgestort. De stich ting neemt deel voor negen aande len, de heer Van der Graaf voor één aandeel. Het bestuur wordt gevormd door een raad van beheer, bestaande uit vier leden, mr. A. Ruys, bankier te Rotterdam, mr. P. C. Maas, onder directeur van de Herstelbank te Den Haag, de heer L. C. Smit. scheeps bouwer te Kinderdiik en ir. J. E. Woltjer, directeur van Wllton-Fijen- oord te Rotterdam. Ais voorzitter treedt op mr. A. Ruys. (Van een onzer verslaggevers) De vier en een halfjarige Wim van Oord uit de Hillelaan te Rotterdam is vanmiddag op de Maaskade bü het oversteken tegen een personenauto gelopen. Het kind moest in bewuste loze toestand naar het Sophiakinder- ziekenhuis worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Doordat het reservoir van een petroleumkachel sprong is dinsdag morgen om kwart voor zes brand uitgebroken op de zolder van de wo- Sfag Snellemanstraat 25 te Rotter dam, bewoond door A. Baars. Het vuur richtte voor ongeveer vüfhon- derd gulden schade aan beddegoed en het dak aan. De brandweer bluste de vlammen met een nevelstraal. (Van een onzer verslaggevers) In lünolie gedrenkte poetskatoen kan door zelfontbranding vlam vat ten. Dat ondervond men in de Bor- selaarstraat 8b te Rotterdam, waar men poetskatoen, dat was gebruikt om Iets schoon te maken, op een trapleertje had gelegd. Het trapleer- tje raakte In brand. De schade was gelukkig gering. $1W&J'r&i, BOSKOOP In de nacht van za terdag op zondag, omstreeks 12 vur. vond op de Zuidkade te Boskoop ten aanrijd; plaats tussen twee brom fietsers, waarbü de 33-jarige M. v. H. uit Leiden een schedelbasisfrac- tuur opliep. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis in Gouda ver voerd, waar hü zondagmorgen is overleden. De andere bromfietser, de heer v. d. Z. uit Gouda, kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht, doch liep geen letsel op. Belde bromfietsen werden zwaar beschadigd. De 48-jarige betonwerker J. W. uit Zoetermeer is hedenmorgen bü af braakwerkzaamheden van een loods je aan de Lorenzweg in de Wippol- der te Delft gewond geraakt en door de GGD naar het Gasthuis vervoerd. Tijdens de werkzaamheden schoot een balk los en verwondde de heer W. onder het linkeroog. Bü behan deling ui het gasthuis bleek dat de betonwerker ook een lichte hersen schudding had opgelopen. Mr. H. C. HAZEWINKEL 2S jaar gemecnte-archivans. ROTTERDAM, 8 februari. Aanvoer tn totaal 1995 dieren. Vette koeien en ossen 1136; varkens 859. De prüzen waren: vette koeien 2,95 -3.25, 2,80-2,95, 2,55-2,80; varkens lev gew. 1,52 1,50 148, Overzicht: aanvoer iets ruimer, handel zeer klam, prüzen: voóral bij afloop niet geheel prsh; prima's bo ven notering; varkens (lev gew): aanvoer: korter, handel: redelük, pryzen: teruglopend. Bij de aanvang der markt prüzen iets boven note ring. Zware varkens van 1,44- 1,45 per kg.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1