J. Klep is halve eeuw lid van ANMB-Schiedam Jubilarissen worden vanavond gehuldigd Na tuurvrienden werk gaat weer van start Oplossing directiekwestie Rott. Toneel nog mogelijk: Het buitenland wordt iets duurder Sp k< Clubkampioenschappen judo in Sportcentrum TIPS VOOR DE VAKANTIE! klaverjassen aiming aan kop bedrijf- Jongens betrapt bij diefstal Explosiegevaar: benzine in riolering Matroos gewond bij val op schip Commentaar Bomaanslag in Little Rock Gevecht tussen vrouwen in Kuiperstraat chiedammers onderelkaaY Brandje in afval hij bloemisterij Burgerlijke Stand Driebandenspel om Bliekendaal biljart GEVONDEN VisafsJas: VDL speelt tegen DHS in Schiedam „Waterlelie" door VZC uitgeschakeld Mathenesserbrug weer afgesloten Wisselkoersen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Vanavond om acht uur begint in Arcade aan de Tuinlaan een huldiging van ANMB-leden, die hun vakbond 25 of 40 jaar trouw zijn gebleven. En een hoogtepunt is ongetwijfeld, de huldiging van de heer J. Klepke, die niet minder dan 50 jaar is aangesloten bij de ANMB. Andere kweslies Zal Italië ook ln het komen de seizoen weer vakantie land no. 1 zijn voor het naar schatting ongeveer 900.000 man sterke Nederlandse va kantielegioen dat naar het bui tenland trekt? Volgens de reis- verenigingen en reisbureaus wordt dit Italiaans record be dreigd. Prinsesseboontjes Nieuwe landen Voorbeelden Caravanbus Iüj is zelf best in zijn schik met zo'n langdurig lidmaatschap en in zijn woning aan de Van Leenwenhoekstraat (dit huis is nog net betrokken bij de saneringsplannen, maar ik maak mij er geen zorgen om) heeft hij ons die halve eeuw ANMB zitten vertellen. In het als altijd goed verzorgde, frisse orgaan van Wilton-Fijenoord over het herleven van een oude ge- staat dit keer het nodige te lezen woonte, volgens welke men de oor spronkelijke naam van het bedrijf: Wilton's Engeneering Slipway Co. wil laten voortbestaan in de namen van kleinere vaartuigen. De tweeling van de directeur, ir. E. J. Woltjer, Isa en Marleen Woltjer, hebben onlangs twee boten „Engi neering" en „And" gedoopt. Er zijn al een Wiltonsen een „Slipway", terwijl een sleepboot, die nog in aan bouw is, straks wellicht de naam Companyzal gaan dragen. Elke maandagavond worden in de kantine van de N.V. Excelsior aan de Buitenhavenweg de wedstrijden voor de tweede ronde van de Schie- damse Bedrijfsklaverjascompetttie ge speeld. Het team van BWF, dat win naar werd van de eerste ronde, is na twee wedstrijdavonden bijna inge haald door Excelsior A, hetgeen de spanning aan de kop sieehts kan ver hogen. De bakkers van Vlug rijn hier te genover teruggevallen naar de vijfde plaats met sen verschil van acht punten op de leider. Er resten nu nog vijf kaartavonden waarbij de twee toppioegen elkaar nog zuilen ontmoeten. Verrassingen zijn by het klaverjassen natuurlijk niet uitge sloten. zodat aangenomen mag wor den, dat het de resterende wed- strydavonden daar in de kantine nog warm genoeg aan toe zal gaan. De uitslagen van de jl. maandag gespeelde wedstrijden luiden als volgt: GW AStandaard A 51; Excel sior AVlug 60; Vincent A—Excel sior B 24; Vincent BStandaard B 0—6; GW B—STW 6—0. De stand s: 1 BWF 15 gespeeld 63 punten; 2 Excelsior A 15-63; 3 Stan daard B 16-53; 4 GW A 16-57; 5 Vlug 15-55; 6 Standaard B 15-53; 7 Vin cent A 16-52; 8 Excelsior B 15-46; 9 STW 15-44; 10 Vincent B 16-44; 11 GWB 16-43. In de bloemisterij van J. A. J. de V. aan de Lange Nieuwstraat is van nacht omstreeks twaalf uur een brandje ontstaan vermoedelijk door dat ©en hoop verbrand afval niet ge heel was gedoofd. De brandweer on der leiding van de heer Titulair was tot half drie in de weer om het vuur met de nevelspuit geheel te blussen. De 25-jarige N. uit Maastricht kwam even voor middernacht met zijn scooter vanwege de gladheid op rijksweg 13 ten val. Met een gewonde rechtervoet is hij naar 't Hippoütusr ziekenhuis vervoerd. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE' Complot met de duivel. 2.15, T er, 4.15 uur. PASSAGE. De man die verdwijnen moest. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur. Diversen MUSIS SACRUM: Wllton-Fijenoord. Journaal 1959, operette „Das Drei- niaderlhaus". 14 en 20 uur. WIJKCENTRUM: Alg. Fotokring Schiedam, stereoprojectie, 20 uur. ARCADE: ANUEÖ-Jublleumevond, 20 uur. CHR, SOC, BELANGEN: CMB. ver gadering, 20 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81, DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Complot met de duivel. 2.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE. De man die verdwijnen moest. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur. Diversen MAISON WESTHUIS: Ned. Ver. van Huisvrouwen, demonstratiemiddag, 14 uur. MUSIS SACRUM: WUton-PiJenoord. Journaal 1859. operette „Das Drel- m&derlhaus", 14 en 20 uur. PASSAGE: Personeelsver. Gusto, toneelgroep Puck brengt „Een vreemde bezoeker", 20 uur. IRENE: Kiesvereniging Groen van Prlnsterer, famlllejaarvergadprïng. 20 uur. WIJKCENTRUM: Humanistisch .Ver bond, „Atoomenergie, vloek of zegen?" door prof. dr. H. Mtnnaart, 20 uur. VOLKSGEBOUW: De Wachttoren, filmavond, 20 uur. WIJKCENTRUM: Coop. DES, contact avond, 20 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Hij is op Zijn 19de jaar lid gewor den. Waarom? „Ik werkte bij de An ker- en Kefctingfabriek aan de Wes terkade, Daar waren toen ook zo'n paar vooruitstrevende Groningers en een van hen zei: Je moet je óók aan sluiten." En ten slotte liet de heer Klepke zich overhalen, ook ad omdat hjj een sterke vakbeweging nodig vond. Want: in die tijd, aan het begin van deze eeuw dus, werkten de fa brieksarbeiders van 6 tot 6. „Twaalf uur was heel gewoon", t Jubilerende ANMB-lid herinnert zich ook nog zijn verdiensten in die tijd, Hjj windt zich op, als hij er aan denkt, hoe hem werk werd aangeboden in V] aard in - gen tegen een betaling van 35 cent per uur. „Vakantie? Was er niet by. Daar dachten we niet aan." Hij vertelt hoe de heer Dekker in die tijd voorzitter was van de vakbond. „Ik was nog niet getrouwd en daarom waren de stakingen ook wel eens een pleziertje voor me, een afwis seling. Maar aan de andere kant bereikten we er ook wel weer resul taten mee!" Toen de heer Klepke een kwart eeuw aan de fabriek verbonden was, ontving hij de oorkonde van de Mij voor Handel en Nijverheid. Die oor konde hangt aan de muur boven zijn stoel. De heer Klepke hü maakte zijn levenlang kettingen met de hand en heeft In zijn laatste dagen bü de fa briek nog gezien hoe hetzelfde werk voortaan elektrisch zou gebeuren is sinds vier jaren gepensioneerd. Hij is nu 70 jaar en je kunt hem iedere middag vinden in de Blauwhuisschool waar hy dan een kaartje legt met leeftijdgenoten. Hij verveelt zich geen ogenblik van de dag. En vanavond zal zijn tijd zeker goed besteed zyn, want de ANMB gaat de jubilarissen en de andere leden een vrolijk programma voor zetten met onder meer Eddy Schuijer, Cora Ville en The Snap shots. Er zijn nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Een zeventienjarige zeeman en een achttienjarige bijrijder werden gister middag omstreeks 12 uur op heter daad door de politie betrapt, terwijl zij aan de Overschieseweg te Schie dam onderdelen van een bromfiets weghaalden. De zeeman kon onmiddellijk wor den gegrepen, de andere Jongeman ontsnapte, maar is om half twee in zijn woning aangehouden. Een negentienjarige kok uit Delft is gisteravond in Schiedam aange houden. Hij bekende, na moeilijk heden thuis, op de Korenmarkt in Delft een bromfiets te hebben gesto len. De gemeentewerkman D. V. L. mist zijn portemonnee met 54 gulden die hy had neergelegd achter een keet op een opslagterrein van Gemeente werken aan de Singel te Schiedam. Het Kon. Ned. Geologisch Mijn- bouwkundig Genootschap houdt za terdag 20 februari zyn vergadering te Delft, In deze vergadering zal de Van Waterschoot van der Gracht penning worden uitgereikt. Daarna zal prof. ir. H. J. de Wijs, voorzitter van het genootschap zijn jaarrede uitspreken over het onderwerp „Uit lagere sferen". (Van een onzer verslaggevers) De afdeling Vlaardingen van het Instituut voor Arbeidersontwik keling heeft dinsdagavond in de Serre de jaarvergadering gehou den. Het was een vrij langdurige bijeenkomst, waarop de gang van zaken in de afdeling diepgaand onder de loep is' genomen. Voor het nieuwe seizoen kon het bestuur heel wat suggesties uit de vergade ring noteren. Het natuurvnendenwerk van het Instituut zal in de komende maanden het meest op de voorgrond treden. Op 14 februari brengt men een be zoek aan de tentoonstelling Neder land-Japan m het Maritiem Museum te Rotterdam. Men komt 's ochtends om tien uur byeen op het 's Jacob- plein. Op 13 maart wordt een strand wandeling gemaakt. De deelnemers vertrekken 's ochtends om negen uur uit Vlaardingen per WSM-bus (halte Thorbeckestraat). Van Loosduinen wandelt men naar Hoek van Hol land en keert vandaar per trein terug. Op 7 en 8 mei wordt een kampeer- week-end gehouden op de Blier- Herne te Oostvoorne. In Delft op de Hertenhorst wordt op 14 en 15 mei een regionaal kampeerweekend ge houden. Voor de pinksterdagen staat er eveneens een kampeerweekend op Geboren; Monique K dr v A v d Graaff en N v d Herik; Cornelia dr v J B Beüer en M v d Slik; John E zn v A Zoetmulder en G J E Fisscher; Emmetje A dr v G J v Aalten en P C v d Geer, Overleden; M H Blomberg 90 jr eehtg v R Lenten; P Nobel 84 Jr echtg v A v Meurs; J J c Verwey 1 week. (Van een onzer verslaggevers) In Den Burg op Texel Is in de nacht van maandag op dinsdag een bijzonder gevaarlijke situatie ont staan, doordat ongeveer 120 liter benzine in de rioleringsbuizen te recht kwam. De benzinedampen vermengden zich met het rioolgas, waardoor in vele hulzen gevaar voor explosies ontstond. Gemeentewerken van Den Burg is gisteren begonnen met het reinigen van de riolering. In samen werking met de brandweer heeft men de riolering weer schoongespoeld, zo dat de benzinelucht, die uit toiletten en afvoerputjes fn vele huizen kwam, weer verdween. De grote hoeveelheid benzine in de riolering is het gevolg van onacht zaamheid van het personeel van een tankauto, die maandagochtend een ondergronds reservoir vulde met ben zine. De chauffeur van de auto merkte pas dat de tank overliep, toen er ruim 100 liter benzine verloren was gegaan. Men reinigde de straat door de benzine met water in een af voerput te vegen. Niemand vermoed de, dat dit zeer gevaarlijke gevolgen kon hebben. Dat bleek pas, toen de eerste klachten over de kwaiyke ben zinedampen by de gemeente binnen kwamen. Het is een wonder dat er zich geen ontploffingen voordeden. De 46-jarige matroos A. E. A„ van 't Zweedse schip Stallberg, dat in de Vtücaanhaven ligt, is dinsdagavond aan boord van dit schip gevallen. De man, die niet ernstig gewond was, is per GGD naar het Algemeen Zie kenhuis overgebracht. (Van onze kunstredactie) Is er kans dat Rotterdams Toneel biyft zoals het is? Vanmorgen heeft het bestuur van de stichting bij monde van de voorzitter, mr. L. A. E. Briët, uitvoerig uiteengezet wat de moeiiykheden by het gezelschap pre cies waren en hoe zü zijn ontstaan. De burgemeester, mr, G. E. van Wal- sum en de wethouder van Kunstza ken, mej. J. Zeelenberg, vulden zyn betoog instemmend aan. Zoals men weet is er een conflict tussen het bestuur en de heer H. Tobi, directeur van het gezelschap. De heer Tobi wenst namelijk zijn één ja&rs-contract niet te conti nueren, Hy acht het wenselijk, dat zyn mede-directeur, de heer Ton Lutz, en hij, die gezamenlijk de ver antwoording dragen, ook geiyk gewaardeerd worden. Dit zou tot uiting moeten komen in een gelijke honorering. Het bestuur is het daarmee niet eens. Het ziet in de heer Tobi een zakelijk directeur, voor wie het grote waardering heeft, maar meent dat het gezicht van de troep bepaald wordt door de heer Lutz, die behalve directeur ook regisseur en acteur is. De salarisverschillen zijn overigens niet erg groot. Volgens bet contract, dat het bestuur verlengd zou willen zien, verdient de heer Lutz ƒ24.000, de heer Tobi ƒ21.600. Toen de heer Tobi en het bestuur niet tot overeenstemming konden komen en de heer Lutz dit aan het gezelschap meedeelde (op 1 febru ari? k./am er een nieuw element in de stnjd. De acteurs wilden niet aan vaarden dat hun directeur Tobi weg ging. Zy wensten verder te werken onder het duo Lutz-Tobi en vonden dat het bestuur dan maar door de knieen moest gaan. Dat hebben zy aan het bestuur meegedeeld. Indien het niet op hun wensen inging, zou den de acteurs niet by het gezel schap biyven. Gisteren heeft iedereen met ieder een vergaderd. Het bestuur is 'smid dags met het gezelschap zonder de directie gaan praten en op die bijeenkomst hebben ook de burge meester en de wethouder van Kunst zaken hun mening uiteengezet, Zy staan volkomen achter het bestuur. Zij achten het inderdaad niet juist, dat de heer Tobi als toneelleider ge lijkwaardig wordt geacht aan men sen als Paul Steenbergen, Han Bentz van den Berg, Rob de Vries en Ton Lutz, Gisternacht, na een voorstelling, zyn de leden van het gezelschap en de directeuren nog eens gaan praten. En vanmorgen vonden de burge meester en mr. Briët de volgende brief in hun bus: „In een bespreking tussen, het Stichtingsbestuur van. Rotterdams Toneel èn alle bij het gezelschap ge- engageerden, waarbij ook aanwezig waren de burgemeester Van Walsum en de wethouder van Kunstzaken, mej. Zeelenberg, is de wenselijkheid, gebleken tot nader overleg in zake de directie-impasse, die voor het vol gende seizoen dreigde. De heren Ton Lutz en Hans Tobi, hiervan kennis genomen hebbend, ten zeerste getroffen door de houding van de leden van het gezelschap, die Voor de clubkampioenschappen judo van Sport Centrum Schie dam worden een kleine 150 inschrijvingen verwacht, verdeeld over hoogstens dertien groepen. Opvallend gering is het aantal inschrij vingen voor de zwaargewichten. Tot dusver zijn het er slechts drie. Ook bij de allerjongste judoka's tot en met tien jaar zijn er maar drie deelnemers. Voor het eerst zullen de dames de strijd om het kampioenschap aanbinden. Of de wedstrijden voor dames zich in de toekomst recht van bestaan zuil enverwerven, moet men echter nog afwachten. Op vallend is, dat de wens om eens in een wedstrijd uit te komen van de dames zelf is uitgegaan. Bü de U--12-jarigen zyn de jon gens Heinsbroek en Raadshoven kanshebbers; by de 13- tot 14-jarigen Jan v. d. Veer, v. d. Heuvel, De Neef en Alex Hulsker; bij de 15- tot lFr jarigen Stoker, Adrie v. d. Veer en Jan de Wit. Bii de senioren zai men de win naars moeten zoeken by de Surina mer Zorgvol of Schaap, maar inen mag ook wel rekenen op verrassin gen by de lichtere judoka's, althans by de gele banden. By de oranje banden zal zonder twyfel de 60 kg wegende Boesscho- ten alles op alles zetten, maar Stolk, Boomsma en vooral Engers zullen zich moeilijk gewonnen ge ven. Gerard van Dijk zal het by de groene banden, als hy hersteld is van een enkelblessure, opnemen tegen de zwaardere Apon en tegen v. d. Dries (62 kg), Bij de blauwe en bruine banden, in één groep, zullen Herman Kuyl, Van Gameren of Klaasman met de eer gaan strijken. By de lichtgewichten zal de strijd zich wel toespitsen tussen v. d. Dries, Henny Delwei en Boesschoten. Bij de middengewichten zal Van Gameren ongetwijfeld alles op alles zetten om nu eens een titel te veroveren. De jeugdwedstrijden beginnen za terdag cm zes uur, die voor seinoren om acht uur. Er wordt op twee mat ten gewerkt, terwijl in iedere groep voor de verliezers in de eerste ronde een herkansing wordt gegeven. Voor de judo-examens, die het af gelopen weekeinde zyn gehouden slaagden: gele slip (jeugd); J. J. de Vrijer; gele band: R, Stierman, P. J. M. Knyiï en m:j. P. Noordyk oranje band; J. Heinsbroek, G. Schipper, H. van Abcoude en R. Kars. hun dit overbrachten, hebben zich hiertoe bereid verklaard." De burgemeester bleek ingenomen met dit epistel. Hij kon er niet an ders in lezen dan dat de beslissingen nog even worden opgeschort en er nader kan worden gepraat. De acteurs wisten meende hij zonder twijfel dat in geen geval de wensen van de heer Tobi voor 100 kunnen worden ingewilligd. Er is dus reden voor de hoop, dat de heer Tobi althans tot een compromis bereid is. Tydens de persconferentie kwamen nog ailei lei andere zaken aan de orde. Zo bleek het bestuur over een directeurschap te hebben onderhan deld met de dramaturg Karl Gutt- mann en met een acteur-van-buiten- Rotterdam (naar wij menen Richard Flink). Deze onderhandelingen zyn echtr om verschillende redenen niet tot een resultaat gekomen. Mej. mr, J. Zeelenberg vertelde dat zij verschrikkelijk in zorg zit over de financing van het gezelschap. Hoewel de keuze van stukken goed is geble ken. de voorstellingen goed aanslaan, de bezoekcijfers snel stijgen, de in- komsten-eyfers byzonder bevredigen, zyn de uitgaven dit seizoen schrik barend hoog. Mej. Zeelenberg vreest dat men aan het eind van het seizoen niet binnen ht kader van de subsidie zal blijken te zijn gebleven en vindt dat uiterst onaangenaam. Zij heeft no geen klein sprankje hoop dat de resterende maanden het evenwicht enigermate hrsteld zal worden. Maargezien de enorme kosten van „De Meeuw" ge looft zij er nauwelijks in. Ook hier- In het kader van de Bliekendaal- serie. zyn gisteravond gespeeld in poule 2 bij de B.V. Het- Oosten ln Vlaardingen onderstaande partyen: van Letten 30 30 78 3 0.384 Smit 30 16 78 3 0.205 Simons 30 30 141 3 0.270 Dries 30 28 141 3 0.198 v d. Water 30 30 69 4 0.434 Vermeulen 30 23 69 4 0.198 Walda 30 25 72 4 0.347 de Ruiter 30 30 72 7 0.416 Voor poule 3 werden gespeeld bij de B.V. Entre Nous te Schiedam; Eiken broek 30 30 63 3 0.476 v. Deursen 30 15 63 2 0.238 Buytenhek 36 36 51 5 0.70» Fortuyn 30 15 51 1 0.294 v. Gerven 30 30 90 2 0.333 Sehellenbeek 30 29 90 2 0.322 Te bevx-agen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen S en 12.30 uur en 2 en 6 uur: wollen deken, bril in etui, bos sleutels ln etui, auto band, deel van kmderleöikant. Te bevragen bij de vinders; rood met wit kmderwantje, A. Bekhuis, Aleidastraat 108a; beige handschoen, H. v. d. Pluim, Buitenhavenweg 3a; blauw kinderwantje, R. van Gronin gen, Lange Achterweg 24; zwart glacé dameshandschoen (1), Van Zuylen, Nassaulaan 49; 1 pr glacé herenhand schoenen bovenop gehaakt, Van Zan ten. Schimmelpenninckstraat 17; rol kastpapier, A. van Wies, Dr. Wibaut- plein 18; damespolshorloge, Steinder, Burg, Knappertlaan 225; bedrag aan geld, mevr. De Vries, Jan Steenstraat 63; bedrag aan geld, R, de Wolf, v. d. Duyn van Maasdamstraat 29; bedrag aan geld. Meijer, Anth. Muysstraat 27c; gouden damesring met steen, C. Jung, Numansdorpsestraat 17b; na geletui, J. Slagmolen, Numansdorp sestraat 19; wit damesschort, Willem- sen, J. van Avennesstvaat 37a; zw. alpinomuts, L. Vlug, Voornesestraat 5a; wit kinderschoentje, C. Hersbaeh, Oosterstraat 36; plastic regencape. M. Overgoor, Lange Achterweg 92; grijs geblokte herensjaal, H. van Schie, West Frankelandsestraat 123b; gele sjaal, Noordyk, Vlaardingcrdyk 255; zwarte portemonnee met inh Van Vooren, Rotterdamsedyk 423: portemonnee met inh., Kamerman, Burg. van Haarenlaan 1203; heren portemonnee met inh., R. Koster, Slachthuislaan 25: kinderportemon nee met inh., Holierhoek, Polderweg 194, Kethel. om lijkt het haar niet het juiste ogenblik om tot verhoging van het salaris van de zakelijke leider over te gaan. Het is te hopen, dat de rust hjj Rotterdams Toneel spoedig zal zijn hersteld. Het ziet ernaar uit, dat één man daarvoor kan zorgen, de keer Tobi. Het bestuur respecteert de de principiële houding van de heer Tobi, maar kan en wil aan zyn wen sen niet toegeven Nu het gezelschap zo duidelijk heeft gemaakt, dat bet de directie Lutz-Tobi gehandhaafd wil zien, is misschien voor de heer Tobi het ogenblik gekomen om zijn eigen be lang te onderschikken aan dat van het gezelschap. Het zou tragisch zy'n, wanneer door dit betrekkelijk onbelangrijke meningsverschil de toekomst van Rotterdams Toneel op het spel werd gezet. het programma. De plaats staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal het Oostvoorne zijn. Het gewest organiseert op 18 en 19 juni een zomerweekend op de Her tenhorst in Delft, Voor de ruet-kam- peerders is het mogelyk om er op zondag heen te gaan. Er wordt dan een puzzelrit voor hen georganiseerd. Het zomerprogramma wordt af gesloten met eer. busreis naar het Eifelgebergte op 16, 17 en 13 sep tember. Er zal ook een bezoek aan Keulen worden gebracht. Men ver trekt reeds op vrydagavond. De leeftydsgrens voor leden van het instituut .is op vyftlen jaar ge steld. Men ziet nu de vraagstukken onder ogen, die hierdoor wordenop- geworpeti. De jongeren zullen zich in het instituut thuis moeten kunnen voelen. Op de jaarvergadering van het gewest in april zullen deze vraag stukken aan de orde komen. De aftredende bestuursleden J. van IJperen (voorzitter), J. Schouten en C. Sparreboom zyn by acclamatie herkozen. In de plaats van de heer J. Don, die heeft bedankt als be stuurder, benoemde men mevrouw C. Lankhaar-Berkhout. MAASSLUIS. Het eerste elftal van VDL gaat op bezoek by DHS, waarvan gewonnen kan worden, ge- zien de stand op de ranglijst. De thuisclub heeft uit 16 wedstry- den 14 punten en VDL uit 14 wed strijden 21 punten. LITTLE ROCK (Reuter). Vlak by de woning van Carlotta Walls een van de vyf negerleerlingen die kortgeleden zyn toegelaten tot de middelbare school van Little Rock die vroeger alleen blanke leerlingen had Is dinsdagavond een bom ontploft. Niemand werd gewond. De schade is echter groot volgens de politie. Een muur van het huis werd gedeel telijk verwoest en enkele ruiten wer den verbrijzeld. Carlotta en haar ouders waren thuis op het ogenblik van de ont ploffing. De Vlaardingse dames van VZC zullen van de lange reis naar Zaan dam geen aptjt gehad hebben. Zy keerden met een 3O-zege op het verzwakte Waterlelie uit Zaandam terug. Door dit resultaat (tweede bekerronde van de KNZB) mogen deze dames verder aan de bekerstrijd deelnemen en is het Zaandamse Waterlelie uitgeschakeld. Waterlelie kwam met twee inval sters in het water. Hierdoor was het vertoonde spel van de Zaandamsen maar matig. VZC had een betere balbehandeling en schoot meer. Hanny van Opstal opende de score met een fraai doelpunt.<01). "Waterlelie speelde nu verdedigend, maar kon niet verhinderen, dat mevr. Miep -Dalmeyer-Mey met een verre boogbal er 0—2 van maakte. Nog voor de rust werd het 03 door mevr. Janny Goederond-Hein- sius. Waterlelie kwam na de hervat ting sterk opzetten, maar er werd slecht geschoten. Even werd het voor VZC benauwd toen een van de dames het water moest verlaten. Maar ook met een meerderheid wist Waterlelie niet te doelpunten. Het bleef 03. Een ver- I diende zege voor de Vlaardingse da- luidt; 1 mes. Het verdere programma wiuc j VDL 4Feyenoord 16. Het zaterdag- elftal ontmoet op eigen veld Tran sito. Junioren: VDL aHollandiaan a; Hollandiaan b2VDL b2; Rozen burg clVDL cl en HDVS c3 VDL C2. (Van een onzer verslaggevers) Wegens werkzaamheden zal de Mathenesserbrug te Rotterdam in de nacht van vrydag 12 op zaterdag 13 februari van .1 tot 5 uur weer zijn afgesloten voor alle verkeer, ook voetgangers. In de Kuiperstraat te Vlaardingen ontstond in de afgelopen nacht om kwart voor drie een vechtparty tus sen twee vrouwen. Mevrouw K., die haar man kwam halen by mevrouw B., trapte de deur van de woning in en bewerkte de vrouw des huizes met een bloempot. De hoofdwond moest door een arts worden gehecht. i* *J> 4 Rotterdam, 9 februari Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis en 350 kg snoekbaars en spiering aan gevoerd. De prijzen waren; tarbot klein ƒ1,10 tot 1,25 per kg; schol midd. 28 tot 32, klein 30 tot 32; schelvis midd. 33 tot 53; kabeljauw gr. 35 tot 45, klein 33 tot 36; makree! 25 tot 27; wyting 15 tot 34; harmg verse 33 tot 41; kuit 0,60 tot 0,80; spiering 0,75 tot 0,85; snoekbaars 1,60 tot 1,70. Italië als reisdoel is namelijk zo gewoon» Het maakt geen indruk meer. De reactie van een deel van het reizend publiek, van de mensen die iets nieuws wensen, is dat ze nog verder naar het zuiden willen, naar Marokko en Griekenland. In groepsverband gaan ze er bij voor keur heen. Zelfs naar Israël worden ettelijke gezeischapsreizen gemaakt. Een andere voorspelling van het seizoen 1960 is, dat de prijzen van buitenlandse hotels en pensions hier en daar iets hoger zullen zijn. Dat geldt voor Spanje, maar ook voor Oostenrijk, waar de prijsstijging voor logies gemiddeld zes pereent be draagt. Dat Rome als gevolg van de Olym pische Spelen duurder wordt, is geen verrassing, maar de hogere prijzen zuUen ook in andere Italiaanse va kantiestreken merkbaar zijn, zelfs aan de kust van de Adriatische en Tyrrheense Zee, tot ver ln het noor den, in de kunststeden en aan de meren. Wie niet op eigen gelegenheid reist, maar gebruik maakt van de reisbureau-offertes zal in noordelijk Italié echter nog wel tegen 'oude' taneven kunnen logeren. Als grote klant heeft Nederland gunstige con dities kunnen bereiken. Een nieuw middel om de prijzen laag te houden is het Nederlandse hotel. Let wel, bet Nederlandse hotel in Riva of Dobiacco. Er zijn er in Italië en Zwitserland tientallen en sommige zijn speciaal gebouwd voor de Nederlandse clientèle. Ze missen ds charme van een buitenlands hotel, dat anders is en andere gerechten serveert, want ze zijn in alle op zichten Nederlands, Voorai geen vreemde gerechten en geen artisjokken maar priases- sebonen; geen 'gek laat' uur voor het dmer. De meeste gasten vin den dat prettig. Wat u er ook van denkt, deze hotels hebben het grote voordeel dat ze goedkoop zijn. In drie landen. Italië, Oostenrijk en Zwitserland worden ze geëxploi teerd. Niettemin, ze zullen met kun nen voorkomen, dat het hotelprijs- peü in deze landen geleidelijk op loopt. De verwachting is, dat het in een niet zo verre toekomst wordt op getrokken tot dat van Zwitserland. De belangstelling voor groepsreizen met een reisleider, die de deelnemers ais eer, kloek bemoedert, neemt af. In de afgelopen jaren was dat al duidelijk en deze zomer zal het. zo verwacht men. niet anders zijn Oorzaken: het buitenland heeft ge leerd. hoe het de buitenlanders moet ontvangen en de toeristen zelf heb ben ook geleerd. Ze zijn niet meer zo onhandig als destyds. Vandaar de populariteit van wat "vrije groepsreis' heet. Men reist nog wel gezamenlijk, per Bergland- expres of per bus, men logeert vaak in hetzelfde hotel, maar zoekt ver der zijn eigen weg. Er is na jaren van Italiaanse reis- mode dws behoefte ontstaan aan nieu- vie reisdoelen. Scandinavië, Engeland en Schotland hebben getracht hier van te profiteren. Denemarken adver teert zijn Riviéra aan de Sont, Schot land maakt propaganda voor sportie ve vakanties, voor vissen in de snelle rivieren, «oor bergtoerisme en trek tochten te paard, maar zs blijken 'slecht verkoopbaar De interesse van de nieuws-zoekers blijft gericht op het zuiden. Naar Tu nis en Marokko worden drieweekse reizen georganiseerd, die ruim f 1000 kosten, Griekenland wordt aangebo den voor ruim f 800 en ondanks deze niet geringe retssommen, wordt er vlot op ingetekend. Bij de grote massa blijven Duits land, Italië en Oostenrijk echter zon der twyfel favoriet. Die massa maakt in steeds toenemend aantal gebruik van de speciale vakantie tremen zoals de Bergland, due nu verder rijdt dan vroeger, niet tot Insbruck, maai' tot Bolzano en op de westelijke route met als eindstation Genua in plaats van Milaan. Waarschijnlijk is de ani mo voor de trein mede te danken aan de ligwagens. Tremen zonder uitklap- bedden zijn dit jaar uitzondering. Welke soms zeer voordelige aanbiedingen de reisbureaus voor 1960 doen. willen we hier met enige voorbeelden illustreren. In een van de mooiste bergstreken van Zwitserland, het Berner Oberland, wordt een week logies geboden voor f 96 in het voorseizoen tot f 123 in de geijk te vakantiemaanden Het zijn reizen voor jonge toeristen (18 tot 30 jaar), die tevreden zijn met een deels nach telijke bustocht en die het geen be zwaar vinden, zelf een bed op te ma ken. Ook in het luxueuze St. Morttz- Campfèr kan men voor weinig geld terecht in wat de prospectussen een 'eigen home' noemen. Een reis per bus van twaalf dagen voor f 217. Ook in de Italiaanse Dolomieten staan ettelijke Nederlandse huizen en daaraan is het te danken, dat een tiendaagse vakantie naar Dobiaccfl mmder dan f 200 kost. Riva, aan hei Garda-meer, mooi maar druk, is duur der. Wie naar een wat hoger geleges en rustiger dorp gaat zoals Nago, b» taalt voor reis en een week verblij! f 150 tot 160. De bergen en meren van Oosten- r ij k doen in schoonheid niet ondet voor de Zwitserse maar de accommo datie is er over het algemeen eenvou diger. Een douche is er luxe en ii heel veel slaapkamers staat nog d-> commode met lampetkan. De pnjzeii zijn echter ook bescheiden. Voor een reis naar een Tirools vakantiedorj of naar het water- en bergland van de Traunsee tien dagen uit en thuis is ƒ150175 een normaal tarief Een week verlenging komi meestal op f 70. Rome, we zeiden het ai, is veel duurder. Een tweeweekse reis kost op zijn minst een ƒ450 en in het hoog seizoen nog wel meer. Een grote Ne derlandse reisvereniging heeft gezocht naar goedkoper logies en heeft de op lossing gevonden in de caravanbus. Het Is een grote aanhangwagen met sl aapcabines. Daarin heeft men beslist geen ho- telcomfort, maar het is ook geen kamperen, al heeft het er iets van weg. Het is iets tussen hotel en tent en dat geldt ook voor de reissom die voor tien dagen 275 bedraagt. De trein brengt de reizigers naar Flo rence en vandaar rijden ze per bus naar de Italiaanse hoofdstad. Wie wel naar het zuiden wil reizen, maar daar een andere vakantie wenst dan het grote legioen, kan dit jaar in Genua aan boord stappen van een door de Nederlandse Reisvereniging gehuurde schoener, een schip dat is uitgerust met motoren, maar dat ook 400 vierkante meter zeil kan voeren. Het kruist langs de Italiaanse en Franse Riviéra en daar krijgen de opvarenden gelegenheid in tal van plaatsen te passagieren. De prijs met inbegrip van de reis per Bergland expres, die zoals altijd wordt bere kend van en tot Venlo, bedraagt 1383, 9 februari Engels pond 10.57—10.575 Amerlk. dollar3.77A3.77A Franse frank 76.82—76.87 Belgische frank 7.565—7.56Ï Zwitserse frank 86.981—87.035 Zweedse kroon72.815—72.865 Duitse mark 90.40J—90.455 Deense kroon 54.615—54.665 Noorse kroon 52.745—52.791 Canada 3.95-H—3Mvl Italiaanse lire 60.745—60.79* Oostenrykse schilling.. 14.505—14511

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1