uracao Gekladdero voorboden van grote onrustcampagne Pakhuis in Gouda totaal uitgebrand oeg vo, naar de G5 V TiERT ere Nieuwe wending in fraude Ruinerwold? Uitspraak vernietigd in zaak-prof. Smits zaak-Bankastraat Akkoord met .W.-Duitsland in Opluchting Hogere lonen in Klein-metaal Squaiv Valleij uit de zorgen Knaapje loopt onder auto Ministers zélf op onderzoek naar tunnel problemen Verhoging van zeelieden- pensioenen achterop Kustvaarder in moeilijkheden Arrestaties in Caracas Valentijn-hulde o.avoor Steiger GRIEP HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 FEBRUARI I960 PAGINA 3 dreigt overal! neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt - -.,d_ (Van een onzer verslaggevers) Toen omstreeks middernacht de vlammen loeiend door het dak van een pakhuis aan de Gouwe in Gouda braken, betekende dat het helse hoogtepunt van een tegen elf uur uitgebroken en met razende snelheid om zich heengrijpende uitslaande brand. Het stond toen wel vast, dat het pakhuis voor eieren en land- squaw vallet (AP) Squaw bouwmachines van de Coöperatieve Producenten Handelsver- Valley haalt verlicht adem. Op de overvloedige regen die de Olympische Winterspelen in gevaar dreigde te Dat betekende het verlies van ruim 225.000 eieren, een voor raad verpakkingsmateriaal, verschillende machines en het ge hele interieur. Deskundigen schatten de schade vanmorgen al op meer dan 200.000 gulden. eniging 'De Producent' als geheel verloren moest worden be schouwd. Voorkom griep en bestrijd griep met WITTE KRUIS DE £CJtte PIJNSTILLER Zilveren jubileum van Stichting Huishoudelijke Voorlichting platteland Hoek van de klappen GRIEP! Gebruik regelmatig WITTE KRUIS Ineens, terwijl U een krant opraapt (Van een onzer verslaggevers) De commissie voor het opzicht uit de Generale Synode der Her vormde Kerk heeft in hoger be roep de uitspraak van de com missie voor het opzicht uit de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland over- prof. dr. P. Smits uit Den Haag vernietigd. verslag zal uitbrengen van de huidige stand van zaken. Wilde geruchten (Van onze correspondent te Willemstad) Het politie-onderzoek naar de besmeuring van een standbeeld en een plaquette te Curasao wijst op een georganiseerde poging rond net besluit tot terzijdestelling van de gedeputeerden (wethouders) een grote campagne van onrust te ontketenen. Deze zou moeten samenvallen met de aankomst van de Curacaose oppositieleider en oud-premier dr. Da Costa Gomez in Nederland, die zelf van plan is de grote trom over het besluit te voeren. (Bij lijn aankomst op Schiphol heejt dr. Da Costa Gomez gister avond verklaard dat hij in Neder land. de stem van de Curagaose oppo sitie zal laten horen omdat er over de algemene maatregel van rijksbe s/uur slechts met één partij overleg was gepleegd. De oppositie eist aan stelling van een regeringscommissaris waarna op korte termijn nieutoe ver- Advertentie l.M (Vervolg van pagina 1) EEMS-DOLLART: Er is een re geling getroffen voor het gehele ge bied, waarbij de toekomst van de haven van Delfzijl met vertrouwen tegemoet kan worden gezien, Er zal een permanente Nederlands-Duitse Eems-commissie en een seheidsge- recht worden ingesteld. Landaanwin ning en indijking kunnen slechts In onderlinge overeenstemming geschie den. Dit geldt niet voor ongeveer 1000 ha in het Nederlandse deel van de Dollart. Over de vaststelling van een grem In de Eemsmonding kon geen over eenstemming met West-Duitsiand worden bereikt. Daarom kan dit vraagstuk door elke partij aan het Internationale Gerechtshof of aan een internationale arbitragecommis sie worden voorgelegd. RIJNVAARTKWESTIE: Dezekwes. tie is niet uit de onderhandelingen gelicht. Nederland vindt het nodig dat het verdrag de mogelijkheid opent het Rijnvaartvraagstuk aan bet In ternationale Gerechtshof voor te leg gen. De Bondsrepubliek heeft echter de rechtsmacht van het Hof eerst op 18 april 1955 aanvaard met gebruik making van de zogenaamde faculta tieve clausule. De Duitse aanvaar ding van de rechtsmacht van jet Hof voor de onderhavige kwestie is dus niet zonder meer vanzelfspre kend. OORLOGSGBAVEN: De Oorlogs gravenstichting krijgt allerlei facili teiten. Gedurende ten minste tien jaar zuilen duizend familieleden van overleden gedeporteerden jaariyk' gratis vervoer in de eerste klas van de Duitse Bondsspoorwegen genieten GRENSLANDERIJEN: In handel van de overheid zij de geconfisqueerd? grensianderijen zullen aan DuitslanC worden verkocht, in totaal circa 125C ha. Op deze gronden blUft de Neder landse wetgeving, in het bijzondei die ter bescherming van pachters er, tot behoud van natuurschoon, var, kracht. kiezingen voor de Eilandsraad gehou den moeten ïoorden. De besmeuring van de beelden te Willemstad zag hij als kwajongensstreken waarmee zijn partij niets te maken heeft De Curacaose politie heeft plan nen gevonden voor een grootscheepse campagne die niet aileen uit open bare demonstraties (inmiddels ver boden) maar ook uit vernielingen en dergelijke zou bestaan. In verband hiermee zijn nu in to taal v(jf arrestaties verricht in kringen van de oppositiepartijen. Tot de arrestanten behoort Guiller- mo Rosario, de broer van het beken de lid van de Eilandsraad en voor zitter van de DFC-party, die door zijn „overlopen" naar de oppositie een grote ro! heeft gespeeld in de moeilijkheden in de Eilandsraad. Het bestuur van de Nationale Volkspartij, waarvan dr. Da Costa Gomez voorzitter is, distantieert zich van alle ongedisciplineerde acties en bedreigd ieder lid dat eraan deel neemt met royement. Intussen heeft de Eilandenraad in het nieuwe bestei vergaderd en enige noodzakelijke maatregelen goedgekeurd. Daaronder zijn de leningsvoorstelLi, die de raad voorheen niet in behandeling wilde nemen. Binnenkort, zo heeft gezaghebber (burgemeester) Gorsira aangekondigd, zal de vele malen uit gestelde eilandsbegroting ook in het openbaar worden behandeld. Als deze wordt aangenomen. v"nifn fp sala- (Van onze soc. econ. red.) In het loodgieters- en fittersbedrijf en het centrale vervrarmingsbedrijf is overeenstemming bereikt over nieu we collectieve arbeidsovereenkomsten. Deze houden o.m. een loonsverhoging van vier percent in en een verminde ring van het gcmeenteklasseverschil. De huurbijslag 1957 zal voorlopig nog in zjjn tegenwoordige vorm wor den uitbetaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek onderzoekt of de beschikbare ruimte een verwerking van de bijslag in de lonen toelaat. De nieuwe c.a.o.'s zijn aan het Col lege van Rijksbemiddelaars ter goed keuring voorgelegd. De nieuwe lonen zulten gelden met ingang van de eerste volle ioonweek na de datum van goedkeuring. brengen, Is een dag van sneeuwval gevolgd. (Van een onzer verslaggevers) Op de Gordelweg te Rotterdam is dinsdagmiddag een jongetje van zes jaar, Frederik Riesmeijer uit de Hoenkoopstraat, bij het spelen onder een auto gelopen. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het Wes terziekenhuis gebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. (Van een onzer verslaggevers) Ministor-presidenl prof. De Quay en de minister van Verkeer en IVater- j staat drs. Korthals hebben maandag de 'tunnelproblemen bij Noordzee- kanaal en IJ in studie genomen. De beide ministers, die vergezeld waren van ir. Maris, directeur-gene raal van Rijkswaterstaat, en ir. j Eggink, hoofd van de afdeling I tunnelbouw van Rijkswaterstaat, hebben de situatie bij de Amster damse coeleidingswegen tot de gepro jecteerde IJ- en Coentunne! bekeken. Een beslissing over de tunnelbouw en met name de vraag welke tunnel voorrang zal krijgen wordt op tamelijk korte termijn verwacht. Het Amsterdamse gemeentebestuur was niet op de hoogte van het hoge bezoek. Het was echter wel verheugd dat de beide minsters en de hoge functionarissen van Rijkswaterstaat i het tunnelvraagstuk ter plaatse heb- ben bekeken. De brand in het pakhuis ging ge paard met een enorme rookont wikkeling, die het werk van de brandweer uiteraard bemoeilijkte. Het nieuwe sneeuwpak dat tachtig centimeter dik zal worden, moet op de skihellingen en banen hard wor den aangestampt. (Van onze parlementsredactie) Waarom moet de verhoging van de pensioenen van zeelieden-oorlogs slachtoffers achterop komen? Deze vraag sleldt de Tweede-Kamercom missie in het voorlopig verslag aan minister Korthals (Verkeer en Wa terstaat) en aan staatssecretaris Roolvtnk (Sociale Zaken). De commissie is ontstemd over het feit. dat terwijl voor andere verzets- slachtoffers de pensioenverhoging al wel is vastgesteld, pas maanden la ter de zeelieden aan de beurt komen. Dat is bijzonder omslachtig en voor de pensioengerechtigden onbegrijpe lijk, zegt de commissie. Verder wijst de commissie nog op het feit dat de inkomstenbelasting voor deze pensioenen, die eigenlijk in 1959 verhoogd hadden moeten wor den, dit jaar tot een hogere aanslag zal leiden. Aan de gepensioneerden zijn deze omstandigheden niet te wy- ten: wil de regering hiermee reke ning houden bij het opleggen van de inkomstenbelasting van dit jaar? vraagt de commissie. - Omstreeks kwart voor elf werd de voor het pakhuis wonende mevrouw T. Borst gealarmeerd door het ge luid van springende ruiten en door de rookontwikkeling. Enkele omwo nenden belden toen de brandweer, die met groot materieel uitrukte. Al spoedig bleek, dat de nevelspuit, de lage-drukspuit en de ladderwa gen niet voldoende waren om de brand te bedwingen. Men rukte uit met nog een lage-drukspuit. Het pakhuis zelf was echter al niet meer. te redden. Het vuur vrat zich met; razende snelheid door het oude, grotendeels uit hout bestaande gebouw - en - vond volop voedsel in .de vele opgeslagen kisten en dozen. Toen omstreeks middernacht de vlammen metershoog boven het dak uitsloegen, werd ook assistentie ge vraagd van de Waddinxveense brandweer, die ondanks de gladheid binnen twintig minuten aanwezig was. Met ongeveer 16 stralen wist men het vuur binnen,de muren van het pakhuis te houden. Na ongeveer drie uur onafgebroken bluswerk van de door en door verkleumde, in de duis ternis ploeterende brandweerlieden, was het gevaar bezworen. Om kwart voor drie kon de Wad dinxveense brandweer weer inruk ken, De Goudse brandweer was nog geruime tijd bezig met nablussen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Wel moest één brandweer man, totaal verstijfd van de kou, van het dak worden gehaald. Hedenmorgen was bij de politie nog niet bekend hoe de brand is ont staan. Men vermoedt echter dat de oorzaak gezocht moet worden in een brandende kachel gelijkvloers. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse kustvaarder Teun is gisteravond in de Golf van Biscaje, waar een stormachtige wind stond, door machineschade in moeilijkheden geraakt. Het schip vroeg onmiddellijk assistentie- van een sleepboot. Het Panamese vrachtschip Yabala heeft de Teun op sleeptouw genomen en zai de kustvaarder naar de Spaanse haven Bilbao brengen. De Teun is eigendom van de Scheepvaartmaatschappij O.-Beijer- land te Rotterdam. Advertentie IM. Tabletten, poedert of cachets! (Van een onzer verslaggeefsters) In het Kurhaus te Scheveningen i! gistermiddag met 25-jarig bestaan gevierd van de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten platte- iande. De voorzitter, prof. dr. G. A van Poelje, zei in een herdenkings rede onder meer, dat het school onderwijs slechts een element is en "dat voorlichting en volksopvoeding niet uitsluitend op de scholen kun nen worden gegeven. Prof. Van Poelje sprak huldigende ivoorden tot mej. Gr. G. Smit die in het crisisjaar 1935 het initiatief nam tot de oprichting van de Stichting. Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum heeft, de Stichting een fraai verzorgd boekje uitgegeven dat een overzicht bevat van het werk van de. laatste 25 jaar. Men kan er in lezen hoe het werk veranderd is: was het aanvankelijk vooral onderwijs in hét maken van kleren uit oud goed, de laatste jaren ligt de nadruk veel meer op algemene huishoudelijke voorlichting, adviezen bij emigratie, hulp aan repatrianten en aan vluchtelingen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Experts delen ons mee. dat in 1960 de welvaart blijft stijgen. Dat is pret tig indien ook vooral de minder draagkrachtigen hiervan iets gaan bespeuren. Het zou toch wei erg tra gisch en onmaatschappelijk worden als alleen maar zakenmensen en com missarissen van deze hoogconjuctunr de klinkende resultaten zouden mer ken. doch de gewone man enkel maar bespeurt hoe duur het leven wordt. Ik geloof dat de KVP op haar bes te momenten 't met deze gang van zaken ook niet eens is. In haar mei manifest van 1959 kondigt zji feeste lijk aan: Re KVP heeft vanuit haar christelijke beginselen vooral de zorg voor de zwaksten. Zij staat erop, dat Jn de stijgende welvaart de minst draagkrachtigen het eerst delen.' Magjiiflet gebruld, leeuw. Maar de praktijk? Het lijk me, dat vooral d« grote gezinnen weer in de bock van de klappen staan. DR. A. V. D. WEY O. CARM. in de Volkskrant van 29 januari 1969. Advertentie IM. nHHDRnHMM AIf«en in dozen met Wybert-beefrfmerk CARACAS (Reuter) De politie van de Venezolaanse hoofdstad Cara cas heeft gisteren twaalf mensen ge arresteerd en verscheidene kisten met handgranaten in beslag genomen. Voorts zou de politie een geheim radiostation hebben opgespoord, dat zich richtte tegen het bewind van president Betancourt. De bedieners van dit geheime station zouden on derofficieren van het leger zijn. Dertig mensen, onder wie een aantal vrouwen en kinderen, zijn gisteravond gewond, toen een ter rorist in het centrum van Constan- tine een granaat tussen de menigte op straat gooide. (Van een onzer verslaggevers) Morgenavond zullen de ruim vierhonderd spaarders van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank BOAZ voor Ruinerwold en Om streken weten waar zij aan toe zijn. Het bankbestuur heeft een openbare vergadering be legd, die om acht uur in café Wobben begint, waarop men Het Nationaal Valenty'n Comité zal aan vijf Nederlanders een nationaal Valentijn-huldeblijk aanbieden te- gelegenheid van Valentyndag dag der vriendschap op 14 februari. Het zijn: mevr. G. Benjamins—Rous (Amsterdam) en haar groep van on geveer twintig collectanten, die bijna iedere zaterdag met de collectebus op straat staan, de heer Lieuwe Steiger, bestuurslid en oud-doelverdediger van PSV, die. toen deze dub kort ge leden zonder keeper was. bereid was opnieuw zün trui aan te trekken en in het doei te gaan staan; de echt genote van dominee J. A. v. Nieu- wenhuyzen (predikantedirecteur van de t.v.-sectie der VPRO) voor haar stille steun aan haar man bij de in- spannede actie „Redt een kind"; het Leger des Heils te Amster dam voor de snelle en wel zeer doordachte hulp, geboden in de eer ste uren van de watersnood in Tuin- dorp-Oostzaan en aan de korporaal A. J. Boers (Amsterdam) van het re giment Van Heutsz, die het gat ont dekte In de dijk waar het water Tulndorp-Oostzaau instroomde. In de meeste provinciehoofdsteden zullen de directeuren van de VW's namens het Valentijncomitê aan een daarvoor in aanmerking komende langgenoot(note) een Valentyn-hul- de aanbieden. ,cene-e-ij\vijijoos iVan een onzer verslaggevers) Het is weer rustig op SchiphoL Stipt om vijf minuten over elf gister avond vertrok het KLM-toestel, de PHPSR (de Barendszee) van de luchthaven met aan boord de twee kunstrijdsters Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel en de vijf schaatsen rijders, die nauwelijks een etmaal te voren bij hun aankomst uit Garmisch en Davos hier de heie boel op stelten hadden gezet. Bestemming: het door sneeuw hagel en regen geteisterde Squaw Valley, waar van 18 tot en met 28 februari de Olympische Winterspelen worden gehouden. De honderden dia de aankomst niet hadden wilien missen, waren nu maar rustig thuis gebleven. Wél waren er tal van officials, o.a. van NOC en Nederlandse Sportfederatie en natuurlijk tal van kennissen en familieleden van de ploegleden. Het zevental zag er bijzonder fleurig uit in hun keurige olympische kledij (zwarte skipet, lichtblauw windjack en zwarte skibroek. En zij lieten zich allerminst terneer drukken door de zeer ongunstige on-Califoraiscbe weerberichten uit Squaw Valley. Het duurt bovendien nog even eer zij echt moeten aantreden. De schaatswed strijden bij voorbeeld zijn pas op de laatste dagen van de spelen. De ploeg, die Amsterdam niet uit is geweest, kreeg in het restaurant na een maaltijd waar enige kennis sen en familieleden bij mochten aanzitten, nog ruimschoots gelegen heid afscheid te nemen. Wim de Graaf profiteerde ervan om met zijn verloofde een rustig hoekje uit le zoeken en Sjonkfe Dijkstra keek nog even verliefd haar 'haar kistje Dijkstra nam vele gelufcspoppetjes mee naar Squaw Valley. Voor het vertrek liet ze ze nog even zien. met gelukspoppetjes die zij overal mee naar toe neemt en die zij ml helemaal niet wilde missen! 'Pa gaat voorop,' Juichte Sjoukje, toen het groepje met Klaas Schenk voorop ten slotte koers zette naar liet toestel. Jan Pesman schreeuwde een laatste 'Heyo Holland' door de vertrekhal, officials zwaaiden met vlaggetjes en toen waren ze weg. Voor de trip die hen via New York, San FTancisco en Reno woensdag avond om 6 uur Amerikaanse tijd dan ls het in Nederland donderdag morgen 3 uur op de plaats van bestemming zal brengen. Pas op 3 maart komen ze terug. 'En verwacht niet te veel.' waar- schuwdi Klaas Schenk nog. 'Er "it misschien wel goud in, maar het kunnen net zo goed tiende plaatsen worden.' Advertentie IM. kunt U zich Biet moer oprichten. Om standers denken dat V overdrijft, zo snel overvalt U wat mea „spit to de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de he vigs pijn dio de geringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wröven met KlcoBtertialsem (Akker-Balsem), waarvan de warm te-opwekkende be standdelen diep m de weefsels door dringen en de pijn snol verjagen. Ia korte tijd rolt I? ree-gen: „Klo-oswrbal- sem - geen goud zo goed." De Zuidhollandse commissie had prof. Smits (die na zijn eervolle ont heffing uit het ambt in 1950 de be voegdheden had van een emeritus predikant der Ned. Herv, kerk) z(jn emerltaatsrechten ontnomen. Dit me de op grond van zijn pubilkaties van Goede Vrijdag 1959 over het sterven van Jezus. Prof. Smits is van deze uitspraak- van Suid-Holland in beroep gekomen Dij de commissie voor het opzicht uit Se Generale Synode. Deze heeft thans uitgesproken dat de Zuidhollandse commissie onbevoegd ia om over 4e betreffende publlkatie van prof. Smit» te oordelen, aangezien de Kerk orde voor een dergelijke aangelegen heid een andere weg aangeeft. Volgens de synodale commissie ligt deze zaak buiten het terrein van een commissie voor het opzicht en is een andere weg meer geëigend voor de behandeling van vragen die het be lijden der kerk betreffen. Om dezelfde reden heeft de syno dale commissie zich zelf ter zake onbevoegd verklaard. Op prof. Smits is derhalve tot nu toe geen maatregel ter handhaving van kerkelijke tucht toegepast. Met een gevoel van opluchting zai men in de Hervormde Kerk van deze beslissing van de synodale commissie voor het opzicht kennis nemen. In de afgelopen maanden is het duidelijk geworden, dat men het in brede kring oneens was met de be slissing van de Provinciale Kerkver gadering van Zuid-Holland om prof. dr. Smits de rechten van emeritus predikant te ontnemen. Zowel in vrijzinnige als in ortho- doze kring betreurde men deze straffe maatregel ten zeerste. Het feit, dat prof. Smits zonder dat er een "broederlijk gesprek' met hem ge voerd was, over zijn afwijkende leer stellige meningen en als het ware 'bij verstek' werd veroordeeld, heeft grote verontwaardiging gewekt, ook bij theolog, n die het met de inhoud van zijn on..:treden artikel in Kerk en Wereld geheel oneens waren. In plaats van mild en behoedzaam te proberen tot een gesprek te komen, werd de vrijzinnige hoogleraar in een vlaag van dogmatische geprikkeld heid voor zijn dwalingen gestraft, ter wijl men vrijwel unaniem van me ning was, dat een dergelijkezaak voorzichtig aangepakt had moeten worden door de hoogste organen van d& kerk. Gelukkig is de weg tot dit gesprek thans weer geopend, nadat de syno dale commissie eerst de ballast van een onkerkrechtelijke procedure over boord heeft gegooid. Het is te hopen, dat de tot nu toe zo onverkwikkelijk in de openbaar heid gekomen 'zaak-Smits' thans tac tisch en vooral binnenskamers uitge praat aal worden. (Van een onzer verslaggevers) Voor het Amsterdamse gerechtshof is gisteren opnieuw het drama in. de Bankastraat ontrold, de roofoverval waarbij op 8 maart 1959 de toen 67-jarige Amsterdamse winkelierster Carolina Belles het leven heeft gelaten. Terecht stonden de hoofdfiguren de 25-jarige schilder Thijs van G., die door de Amsterdamse rechtbank tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek is veroordeeld, de negentienjarige papierperser Plet A. H„ gestraft met.drie jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering en ten slotte de 29-jarige ex-cafetariahöudér Wim van V., aan wie vier jaar met aftrek werd opgelegd. Tegen de schilder en de papier perser had de officier van Justitie, die hen „jongens met een niets ont ziend geweld om hun doel te berei ken" had genoemd, respectievelijk twaalf jaar met aftrek en tien jaar met aftrek en terbeschikkingstelling geëist, wegens diefstal met geweld pleging en met dodelijk gevolg. De rechtbank heeft echter niet bewezen geacht, dat de vrouw was gestorven ten gevolge van het geweld. De procureur-generaal bleek dit standpunt gistermiddag niet te delen. De vrouw is, zo betoogde hfj, niet van schrik gestorven of doordat zij reeds hartpatiënte was. Neen, meende de procureur-generaal, de dodelijke shock was een uitvloeisel van het op haar toegepaste geweld. Zij is in panische angst gaan gillen, waarna Piet H. haar, naar de procureur- generaal aannam, de mond heeft ge snoerd. De gerechtelijk deskundige, dr. J. Zeldenrust, had niet zo ver durven gaan in zjjn conclusie. Hij meende met aan zekerheid grenzende waar- schynlijkheid te kunnen aannemen, dat de dood het gevolg van emotie is geweest. Maar geweld en emotie kun nen bei'" j een rol hebben gespeeld. Carolina Belles werd aan handen en voeten gebonden dood op haar bed gevonden. In de kamer heerste een chaos, die op een worsteling wees. Vermist werd een bedrag van 317. De daders bleken via de naast de winkel staande Van Koikschool over het platte dak aan de achter kant van het huis te zyn binnenge drongen. Eind vorig jaar werd Ruinerwold opgeschrikt door de tijding dat de directeur-kassier J. M. ruim f240.300 verduisterd had. Kort voor zijn dood gaf M., die ook nog andere verant woordelijke functies bekleedde (hij was onder meer a.-r. wethouder en Statenlid) de fraude toe. Direct na de ntdekking van de malversaties begonnen besprekingen met een andere bankinstelling over gehele of gedeeltelijke overneming van de BOAZ-bank. Vorige week, toen men hoopte de onderhandelin gen te kunnen afsluiten, raakten deze op dood spoor. Het enige wat de spaarders op dat moment wisten, was dat zij rekening moesten houden met een verlies van ongeveer 20 per cent. Na de fraude bleek de bank nog over f750.000 aan inleggeiden te be schikken: een. kwart van het totaal was dus verdwenen. Een reden voor het op zo korte termijn uitschrijven van de vergade ring van morgen is niet gegeven. Wel wordt gemompeld van een 'geheel nieuwe en onverwachte wending'. Het is niet duidelijk of dit betekent dat men alsnog tot overeenstemming is gekomen met de bankinstelling of dat er zich een nieuwe gegadigde heeft aangemeld. De laatste weken was het rustig in Ruinerwold en sprak men niet meer over 'de bank'. Nu gonst het opeens weer van de geruchten. 51. had steeds volgehouden, dat hij ie kwart miljoen gulden in zijn boer- lerij had gestoken. Door deskundigen verd dit zeer in twijfel getrokken, ilea zou nu, zeggen de geruchten, •en belangrijk gedeelte van het in ie loop der jaren ontvreemde bedrag lebben teruggevonden. Het bankbestuur heeft dit ontkend ïoch bevestigd. Men volstaat mei ■en verwijzing naar de vergadering •an morgen. De procureur-generaal eiste thans tegen Thijs van G., die de vrouw, nadat zij bewusteloos was, koelboe- dig heeft geboeid en die volgens de procureur-generaal „in feite de lei ding heeft gehad", een gevangenis straf van zeven jaar met aftrek. Tegen H. vorderde hij, wat de straf betreft, bevestiging van het recht- bankvonnis. De jongeman ontkende nu in tegenstelling met eerder afgelegde verklaringen ook maar één hand naar de vrouw te hebben uitgesto ken. Hy had in het huis slechts wat „rondgekeken". Te licht gestraft De officier, die tegen de ex-cafeta riahouder eveneens twaalf jaar met aftrek had geëist, beschouwde hem als „mededader" en uitlokken De man zat in iinanciële moeiiykheden: in de Bankastraat-affaire zou hy hebben gepast en een breekijzer en zaklantaarn hebben verschaft. Van deze inbraak en andere zou bü de buit hebben gekregen. De procu reur-generaal noemde hem een „bui tengewoon gevaariyke verschijning", die volgens de rapporten waarschyn- lyk zelf niet tot geweld in staat is. Hij was, meende de procureur-gene raal, te licht gestraft. De eis luidde nu zes jaar met aftrek, echter niet wegens mededaderschap, doch we gens medeplichtigheid, uitlokking en heling.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2