Chauffeur - van doodslag verdacht - blijft onschuld stug volhouden Invaliditeitsrenten op 1 ai om Man in arrest voor moord op vrouw in Rotterdams hotel percent JOURNALISTIEKEVEVALT RECHTER RA UW OP Z'N DAK Zaak St.-Agathastraat (R'dam) voor Hof Coentuxuiel vitrage Benzine van Rotterdam naar mijnen ZONDER COMMENTAAR Brandstichting in school Wurger niet betrokken hij moord in 1953 Tijger-Annie uit wraak gedood? Meppeler bank aanvaardt kwalijke erfenis Voorschot voor 'Kanaalwerkers' bet VRIJE VOLK VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Is de 30-jarige chauffeur Arie A. uit Rotterdam schuldig aan moord of doodslag op de administrateur L, van Wijnen, die in november 1954 dood werd aangetroffen op een binnenplaats in de St.-Agathastraat na een val uit een raam?' Deze vraag is voorgelegd aan het Haagse Gerechtshof, dat vanmorgen begonnen is met de behandeling van deze gerucht makende zaak in hoger beroep. De Rotterdamse rechtbank heeft Arie A. - nadat er vijf jaar was geëist wegens dood slag veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. W Onschuldig veroordeeld" Wél het gevoel Prot. Clir. Bond met 5 pet. bij NS akkoord Ivamer vraagt over Curacao Vragen Man omgekomen in auto met lekke uitlaat «j^Uggpyijt^te iiiiiiiiiiiiiiniHiiHiiimiiiiifliiiiiiiniifliiiifiiiiiiiiiniiiniiiiifflafiiiiBiiia (Van een onzer verslaggevers) „Lastige tante" Berovingen Kassaldo met Akkertjes zijn „nare dagen*' geen nare dagen meer AKKERTJES (Van een onzer verslaggevers)' In de broeihete zaal van café Webben, waar de planken da verden onder het geweld van klompen, heeft een groot deel van Ruinerwolds bevolking zich gisteravond geschaard om de ge plunderde kas van de plaatselijke spaarbank. Gedupeerde kleine boeren, middenstanders en landarbeiders (ongeveer tweehon derd spaarders van de vierhonderd waren aanwezig), die jaren lang hard werkten om een paar guldens over te kunnen hou den, hoorden deze avond wat hun eertijds vooraanstaande dorpsgenoot, de notabel Jan M., voor wie zij altijd eerbiedig aan hun pet hadden getikt, voor hen had overgelaten. Dank rij de tussenkomst van de Nutsspaarbank in Meppel is ongeveer tachtig percent van hun tegoeden gered. GEEN FAILLISSEMENT VERRASSLNKJE NOG EEN TON ERBIJ .Van Lienden vraagt over ziekenhuisapotheken (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid Van Lienden (arb.) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of deze zich al een oordeel heeft ge vormd over de vraag hoe groot het aantal bedden van een ziekenhuis moet zijn om aan dat ziekenhuis een apotheek te verbinden. De rechtbank kwam tot een vrij sprekend vonnis tegen Dina B.-P., destijds echtgenote van L, van Wij nen. die een verhouding met de kost ganger Arie A. heeft gehad. Tegen haar was zeven jaar geëist. Aanvankelijk is aangenomen, dat L. van Wijnen door een ongeval om het leven is gekomen. Pas jaren later Advertentie LM. Aan 200.000 Rotterdamse ge zinnen stellen wij keer op keer 'deze vraag: „Waarom be taait fj te veel?" voor dit of dat en nu weer voor parapluies. die U in.een of andere winkel te hooi en te gras koopt. Waarom betaalt U dan prijzen van elf en twaalf gulden als U voor de helft zo"n zelfde parapluie kunt kopen. Horgen liggen er op onze toon banken honderden moderne Pencil-parapluies uit de series vail 10.95 en 12.75 klaar. Hodieuse lange en z.g. half-lange 'Pencil parapluies. in tientallen dessins en kleuren, voor het uitzoeken. En deze parapluies metfoudraal, sterk frame en moderne knop pen. koopt U nu door elkaar voor nog géén zes gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze moderne lange en halflange Pencil-parapluies, door elkaar voor één prijs, voor. in 1958 is ontdekt dat hamer slagen op het hoofd een eind hebben gemaakt aan zijn leven, waarna hij uit het raam moet zijn gegooid. Het Haagse Hof heeft besloten de zaken tegen Arie A. en Dina B.-P., waarin hoger beroep is aangetekend door de officier van Justitie, niet gevoegd te behandelen, evenmin als de Rotterdamse rechtbank dat gedaan heeft. Aan het begin van de zitting werd daartegen bezwaar gemaakt door een van de verdedigers, mr. J. H. v. d. Vorm, die van oordeel was dat voe ging van deze zaken het belang van het onderzoek zal dienen. Bovendien achtte hij splitsing van deze zaken in strijd met het strafprocesrecht. Pleiter vroeg nietigverklaring van de dagvaarding en opheffing van de voorlopige hechtenis van Arie A. Na in raadkamer te zijn geweest deelde de president, mr. L. van Loc keren Campagne, de beslissing van het Hof mede: afwijzing van de ver zoeken, omdat het Hof voeging van de zaken niet in het belang van het onderzoek acht. „Ik ben in Botterdam onschuldig veroordeeld." Dat zei Arie A. in ant woord op de vraag van de president, waarom hij hoger beroep heeft aan getekend tegen het rechtbankvonnis. Evenals voor de Rotterdamse recht bank bleef hij hardnekkig ontkennen iets met dit misdrijf te doen te heb ben gehad. Ook nadat de president hem ge vraagd had of hij geen bekentenis wilde afleggen of wat meer vertellen dan hij bij de behandeling in eerste aanleg heeft gedaan. „De zaak ziet er zo uit: uw posi tie is moeilijk," aldus mr. Van Loo- keren Campagne, waarop de ver dachte verder niet reageerde. Vervolgens vertelde de verdachte wat hij op de bewuste avond heeft gedaan. Hij verklaarde evenals voor de rechtbank naar Luxor te zijn geweest waar de film „Een ony schulcLige werd vermoord" werd ver toond. Daarna heeft hij naar zijn zeggen een café bezocht' en is vervolgens naar huis gegaan. „Dina kwam mij gillend tegemoet lopen," zo vertelde de verdachte. „Z(j riep uit: M'n man is uit het raam gevallen." Later heeft Dina hem verteld, dat z(j haar echtgenoot van het leven heeft beroofd, zo vertelde hij. De pre sident wees hem erop dat hij echter aanvankelijk verklaard heeft door het gegii van de vrouw uit zijn slaap te zijn gewekt. „Van uw alibi van die avond blijkt niets," zo constateerde de president. „Niemand heeft u gezien in de bio scoop of in het café." „Hebt u na het gebeurde wel eens gedacht, dat er iets mis was?" zo in formeerde een van de raadsheren. „Ik had wel het gevoel," was het ant woord van Arie A. Nadat enkele politiegetuigen waren gehoord, waarbij de eerste verklaring van de verdachte over de wijze waar op hij de bewuste avond heeft door gebracht onder de loep werd geno men, verscheen de patholoog-ana toom dr, J. Zeldenrust voor het Hof als getuige-deskundige. Hij verklaarde opnieuw dat het hoofdletsel van L. van Wijnen niet alleen verklaard kan worden door een val met het hoofd op de binnen plaats. Het hoofdletsel kan ontstaan ijn door slagen op het hoofd. De ziting duurt voort. Advertentie I,M, 'M Gisteravond is voor de tweede maal binnen een maand brand ont dekt in een meisjesschool te Wy- chen. CL)Politie en brandweer trof fen direct maatregelen, maar een lo kaal ging geheel verloren. Er werd veel waterschade aangericht. Bij een brand op 13 januari gingen vier lokalen van deze school, waarin mulo-onderwijs werd gegeven, geheel verloren, terwijl vier andere grote schade opliepen. Twee lokalen kon den toen gespaard blijven. BU deze eerste brand gingen veel boeken en ander - materiaal, onder meer een piano, verloren. Men vermoedt dat er opzet in het spel is. (Van onze soc.-econ. redactie) De invaliditeitsrenten zullen met ingang van 1 april a.s. aanzienlijk worden verhoogd. De toeslag van 130% op het grondbedrag van de rente zal- worden gesteld op 290%. De gezinstoeslag van 51,-per maand zal 72 a 73 gulden gaan be dragen. Een wetsontwerp, waarin deze wij zigingen van de uitkeringsbedragen zijn opgenomen, is binnenkort te ver wachten. De regering had in haar in juni 1959 verschenen nota over het sociaal-economisch beleid reeds aan gekondigd, dat de toeslagen zouden worden herzien. Zij handelde daar mee in overeenstemming met het ad vies'van de sociaal-economische raad over dit onderwerp. De huidige renten variëren van minder dan 1,tot maximaal 5,70 per week. De gemiddelde rente kan men stellen op f 2,50 a 3, per week. Op deze bedragen wordt een toeslag gegeven van 190% en gezinnen krijgen bovendien nog 51,per maand. Een gezin met een grondrente van 3,krijgt nu een uitkering van circa 20 gulden per week, afgezien van eventuele kinderbijslagen. De Uitkering zal van 1 april af in dit geval ongeveer 28 gulden gaan be dragen. (Van onze soc.-econ. redactie) Ook de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Prot. Chr. Vervoersbond gaat akkoord met de voorgestelde 5 per cent loonsverhoging voor het NS-per- soneel. Op een gisteren in Utrecht gehouden vergadering van de be drijfsgroep bestond waardering voor de snelle resultaten van het overleg. Er werd aangedrongen op een snel tempo bij de verdere afhandeling. (Van onze parlementsredactie) De vaste commissie van de Tweede Kamer voor Suriname en de Antil len heeft de regering inlichtingen gevraagd over de gebeurtenissen op Curasao. De commissie wil weten of de op positie in de Curasaose Eitandraad zich tot de rijksregering heeft ge wend met een verzoek om nieuwe verkiezingen en wat de regering daarover denkt. (Vervolg van pagina 1) De bewindsman rekende in zijn memorie met een bouwtijd van onge veer vier jaar voor elk der tunnels. Hij achtte die voor Coen- en Hem- tunnel zeer wel mogelijk, maar sprak duidelijke twijfel uit ten aan zien van de IJ-tunnel. De gecompli ceerdheid van de aanleg van de tun nel deed hem vrezen, dat Amsterdam voor deze tunnel meer tijd nodig zal hebben. Gelijktijdige aanleg van beide tun nels zou gemiddeld 56 miljoen per jaar vergen, wat minister Korthals reeds in november van het vorige jaar „een wel zeer hoge post in het totale investeringsprogramma" noem de. De regering heeft voor haar beslis sing de beschikking over een rapport van het Centraal Planbureau over de te verwachten rentabiliteit der tun nels. De Inhoud van dat rapport heeft de bewindsman van Verkeer en Waterstaat ondanks aandrang uit de Tweede Kamer niet bekend wil len maken, omdat het slechts een interimrapport zou zijn. Wel is be kend geworden dat het planbureau van de IJ-tunnel een hogere renta biliteit verwacht. Naar aanleiding van het rapport heeft de minister het planbureau nog enkele „verstrekkende vragen" gesteld. Een beslissing kon niet wor den genomen voor het antwoord op deze vragen was gegeven. Van de zijcle van het Centraal Planbureau gaf men ons te verstaan, dat op de vragen die na de indie ning van het rapport (in augustus 1959) zijn gerezen, inmiddels is ge antwoord, De laatste tijd hebben het Centraal Planbureau geen nieuwe vragen over het tunnelprobleem be reikt. (Van een onzer verslaggevers) De 27-Jadge ongehuwde monteur J. de Witte uit Apeldoorn is gister nacht in Vught door koolmonoxyöe- vergiftiging om het leven gekomen. De Vughtse politie trof zijn stoffe lijk overschot gistermorgen aan in zijn auto. waarin hij de nacht had doorgebracht. In verband met de kou had hij de motor laten door draaien. Door een lek in de uitlaat verspreidde het koolmonoxyde zich in de wagen. De monteur, die een klein mon tagebedrijf exploiteerde, was naar Vught gekomen voor de reparatie van een trekker met oplegger die wegens een storing in de koppeling langs de kant van de weg was gezet. Hij was laat in de nacht bij de de fecte wagen aangekomen. - w.'-v. tl,-.-..r Een show van honderden soor ten vitrages uit Holland. Zwit serland, België en Frankrijk laten wij zien in een rijkdom van kant en fijne voile en in de meest aparte modellen en toepassingen. Deze Vitrage show moet U beslist zien en wij nodigen al onze klanten uit voor deze show, een lust voor het oog van iedere huisvrouw. En omdat U er toch bent. heeft U de eerste keus uit onze bij zondere Vitrage Show-aanbie ding: Terlenka Polyester vensterva! méér dan een gul den goedkoper dan normaal. Polyester vensterval (niet meer strijken en binnen twee uur weer schoon en droog voor het raam), het grote succes van onze show. gemaakt van een prachtige soepele polyester marquisette, met ajourranden. normale prijs 3.25 per meter, koopt U nu voor nog géén twee gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begi nt de verkoop van deze Polyester-vensterval, kant en klaar met schuif en hoofdje, 45 cm hoog, per meter voor (Van een onzer verslaggevers) Is Tijger-Annie misschien het slachtoffer geworden van de moor denaar, die ruim zes Jaar geleden in de Atjehstraat straffeloos de 28-jarige Surinaamse Betty heeft gewurgd? Deze beklemmende vraag werd gis teren bij herhaling in de rosse buux- t envan Rotterdam gesteld. De moord op het schamele zolderkamertje is nooit opgelost. De Rotterdamse politie heeft gisteravond een man aange- De politie meent echter over aan houden, tie ervan verdacht wordt, dat hij woensdagnacht in e/e'en feiaüe'te een hotelkamer aan de Witte de Withstraat de 28-jarige pu- tussen deze beide moorden op pu blieke vrouw Annie van der S., bijgenaamd Tijger-Annie, de biïeke vrouwen. Het is vrijwel inker, Leeuwin, de Bijtster of de Leeuwentemster, heeft gewurgd. ZanderawMd gedood, °"erwyi 'dé man, die in gezelschap van TUger- De man ontkende hardnekkig schuldig te zijn aan deze af- Annie verkeerde, een Nederlander grijselijke moord. De politie probeerde vannacht en vandaag in was. de loop van de dag meer bewijsmateriaal te verzamelen. De recherche zet het onderzoek met grote kracht voort. Er werden geen mededelingen verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) -De.staatsmijnen zullen.de produk- tle van polyethyleen, 'n plastic, ver drievoudigen. Als grondstof zal nu naast daarvoor geschikte kolen ook gedistilleerde benzine worden ge bruikt. De benzine wordt gekocht van de ESSO en In tankschepen van Bot terdam naar Beek In Limburg ge bracht. Bij de cokesfabriek Emma te Beek zal een benzine-kraakinstallatie wor den gebouwd. In verband met de plannen om de produktie van. kunst stoffen. verder uit te breiden hebben de staatsmijnen optie op een groot stuk terrein in het Botlekgebied. De onverkoopbare voorraden ko len en cokes kunnen niet tot che mische produkten worden verwerkt, omdat niet alle kolen voor ver- cokesing geschikt zijn. Bovendien kan men ook niet onbeperkt cokes in de chemische sector verwerken, omdat er b(j het kraken van cokes en gas ook bijprodukten vrijkomen, waar voor men niet altijd afzet kan vin den. In alle bars, maar vooral in de Ka- tendrechtse zeemanswijs, waar Tij ger-Annie sedert enkele maanden woonde en werkte, was de moord gisteravond en vannacht onderwerp van verhitte en bezorgde gesprekken. De tragische bijzonderheid, dat Tijger-Annie, zoais zij zich bij voor keur liet noemen, de Amsterdamse walletjes har verlaten, omdat ze bang was vermoord te worden, was een vaak herhaald punt van bespre king. Men opperde de mogelijkheid, dat Tijger-Annie het slachtoffer zou zfln van een Amsterdamse wraak neming. Als argument voor deze stelling voerde men aan, dat het vreemd was, dat zij met de moorde naar naar een hotel in de binnen stad ging en niet naar haar kamer aan de Katendrechtsestraat. Verder zou Tijger-Annie, zo' zei men ïu de bars op de Kaap, zelden nachtelijke bezoekers hebben ont vangen. Zij 'werkte* overdag en in de avonduren, maar 's nachts was ze meestal bjj de man, die haar in Rotterdam onder zijn hoede nam. Ook voerde men aan, dat het slachtoffer "een lastige tante" was, die ii Amsterdam vaak moeilijk heden veroorzaakte. Zfl zou dik wijls gevochten hebben met haar bezoekers, maar ook met haar vak genoten en 'beschermers'. Tijger-Annie, een struise vrouw, die prat ging op haar grote lichaamskracht, stond op de Amster damse walletjes slecht aangeschre ven. Ze dronk veel en was dan vecht lustig. Daarom wisselde ze dikwijls van adres. De veronderstelling werd nu in Rotterdam geopperd, dat Tijger- Annie niet alleen uit algemene angst Amsterdam verliet, maar ook, omdat ze zich bedreigd wist. Die bedreiging zou nu uitgevoerd zijn. Volgens haar eigen verhalen is zij getrouwd geweest met een leeuwen temmer, die zü met de wilde dieren assisteerde. De man zou in Londen tijdens een voorstelling door de leeu wen zijn gedood. Uit dit huwelijk werd een dochter tje geboren, dat thans tien jaar oud is. Het zou bij de ouders van haar overleden man in Amsterdam wonen. Tijger-Annie, die enige keren ver oordeeld werd voor berovingen, trok enige jaren de bijzondere aandacht, omdat ze verdacht werd samen met een handlanger tienduizend gulden geroofd te hebben. Het bewijs is nooit geleverd. In Botterdam stond ze bekend als een eenzelvige, agressieve vrouw, die weinig vriendinnen had. Evenals In Amsterdam ging de grote, blonde vrouw meestal gekleed in,een iange broek en hoge laarzen. Ook op Katendrecht kwam ze al enige keren in moeilijkheden. Zo liep ze kort na elkaar een blauw ocg op, een kneuzing aan de hals en een buil op het voorhoofd. Men beweert in de bars, waar Tij- ger-Annie ook kwam, dat zij van zich zelf wist, dat ze gemakkelijk handgemeen werd met de bezoekers. Daarom zou se nachtelijke bezoekers geweerd hebben, maar ook de af zondering zonder heimelijke be scherming hebben vermeden. Woensdagnacht deed ze dat niet. Surinaamse Betty, een lange don kerblonde vrouw, werd met een handdoek gewurgd. Een 10-jarig meisje vond haar stoffelijk overschot naast he bed. De opzienbarende moord gebeurde in de nacht van 28 op 29 juli 1953. In deze rubriek vermeldt Met Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Voorzitter J. Slagman van Nia- wier uitte in de jaarvergadering van de gemeentelijke antirevolutionaire kiesvereniging Oostdongeradeel zijn vreugde over het streven van de re gering om steeds meer het christe lijk beginsel tot uiting te laten ko men. Er was een kassaldo van ƒ216,75. Uit de Leeuwarder Courant van 30 januari 1960. Voor de negentiende achter eenvolgende maal is met succes een Atlasraket gelanceerd te Cape Cana veral. Het projectiel iego'e een af stand van ongeveer 10.000 km af. Advertentie I.M flitsen uw klachten wegj (Van een onzer verslaggevers) De 4000 werknemers bij de vijf zware industrieën in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone hebben, gisteren allen een voorschot van 25 gulden in hun loonzakje gevonden. Dit is het eerste resultaat van het goedkeuren van de nieuwe regionale c.a.o. door het College van Rijksbemiddelaars. Het was de bedoeling dat de nieuwe lonen reeds deze week zouden wor den uitbetaald. De nieuwe lonen wor den nu volgende week uitbetaald. Het voorschot zal dan worden ver effend. (Van een onzer verslaggevers) Sen hartelijk huldeblijk dat de be kende Amsterdamse journalist Jan Lamers in de af gelogen maanden had bereid, voor de onlangs gepensio neerde politierechter mr. L. de Blé- court is uitgelopen op een bittere te leurstelling. Voor de politierechter, die thans pas kermis aam van de stukjes die de journalist gedurende tien jaar over zijn zittingen had geschreven en ze niet goed vond. en uiteraard voor de verslaggever. Bovendien voor de uit geverij 'Elsevier', die tienduizend boekjes van een nieuwe omslag moet voorzien en volgens de directeur B. Sehoute "een daverende stróp' lijdt Het huldeblijk in kwestie bestond uit een pocketboekje, waarin zo'n hon derd der in de Volkskrant verschenen ietwat" geromantiseerde rechtzaken waren saamgebundeld. "Een criminele rornan van brave burgers en boze boefjes', luidde de ondertitel van het boekje, dat was opgedragen aan mr. L. de Blécourt, die 'model stond voor de hoofd persoon in deze veel geschakeerde geschiedenis'. De stukjes van de journalist waren blijkens de omslag 'in haar verbluf fende levensechtheid spannender dan de meest geraffineerde, op fantasie stoelende detective-roman'. Vooral met deze laatste woorden is de politierechter het op nadrukkelijke wflze niét eens. Nadat de eerste exemplaren reeds waren verzonden en ook de magistraat een present-exem plaar had ontvangen uitte deze op niet mis te verstane wijze zijn mis genoegen over dit boekje, waarin naar zijn mening een hoogst onaangenaam en verwrongen beeld van zijn persoon werd gegeven. De uitgeverij tracht nu het boekje ijlings uit de handel te nemen, a hun vandaag verschijnende vakblad worden de boekverkopers via een ad vertentie aangespoord het boekje, ge titeld "Op het matje bij de rechter' terstond terug te sturen. Het boekje legt de magistraat woor den in de mond als: 'Nou moet je es luisteren naar een ouwere en wijzere man,' 'Twee joden weten wat een bril kostf, 'AM, laat ik mijn stand- werkersnatuur niet verloochenen,', en 'Daar pik ik je óók voor, terwijl hij ééns uitspraak zou hebben gedaan met de woorden: 'Je hangt voor drie joetjes of zes dagen. En doe 't een volgende keer met je blote jatten.' De ietwat bevreemde magistraat verkeert echter in de stellige overtui. ging dergelijke bewoordingen nooit te hebben gebezigd. Het woord 'Jeetje zou hem niet eens bekend zijn. Mr. De Blécourt is er bovendien over geërgerd dat de journalist hem aan het einde van een zaak doet zeg- Vlak voor Kerstmis swam üe Klap.' De 72-jarige boer-wethouder-Staten- lid en ouderling van de Gereformeer de Kerk, die tevens directeur-kassier was van de Boaz-bank, had de spaar ders bezwendeld voor ongeveer ƒ250.000,-—. Vlak voor zijn dood kwam het uit. Tot de huidige dag weet Ruinerwold niet waar het geld is gebleven. Niemand gelooft dat het, zoals de dader zelf heeft gezegd, In zijn boerderij is opgegaan. 'Met rente op rente moet de totale schade voor de bank worden geschat op een half miljoen.' riep mr. J. G. •Nysingh sr. uit Zwolle door het bestuur gevraagd de scherven aarseen te lijmen gisteravond uit. De zwijgend rokende en sceptisch luisterende mannen in de benauwde zaal sisten van verontwaardiging, wat een emotionele daad is in het overigens zo rustige Drentse dorp, waar ook niemand zich gisteravond tot felle reacties heeft laten ver leiden. De bestuursleden van de Boaz- bank, van wie vooral voorzitter Sjors de Roo zeer triest gestemd op het toneeltje had plaatsgenomen, hebben de afgelopen weken hard gewerkt om te trachten een faillissement te voor komen. Dat is ten slotte, na vele on derhandelingen met andere banken, gelukt. De Nutsspaarbank in Meppel is be reid de kwalijke nalatenschap van de Ruinerwoldse notabel over te nemen. De activa van de bank (hypothecaire vorderingen, effecten, enz.) bedragen ƒ516.000. dank zij ook een storting van ƒ30.000 van de Meppeler Bank en een krediet van 70.000 aan het Boaz-bestuur, dat zelf nog dertigdui zend gulden zal bijdragen op grond van wettelijke aansprakelijkheid. Daartegenover staat een vordering van de spaarders opde bank van ƒ770.000. Mr. Nysingh deelde mede, dat de Nutsspaarbank in Meppel naar aan leiding van deze uitkomsten nu met een al 65 percent op ieder spaarbank boekje wil uitbetalen. 'U kunt er on middellijk over beschikken, maar we raden het u ten stelligste af, want de bank heeft nog een aardig verras- 'sinkje.' zei mr. Nysingh. De bonk stelt namelijk voor de komende vier jaar twintigduizend gulden beschikbaar ten behoeve van de spaarders die hun geld la ten staan. 'We mogen aannemen, aldus mr. Nysingh. 'dat u. als de meesten uwer aan deze wens vol doen, kunt rekenen op een toesiag van vijf percent.' gen: 'Dan neem tb morgen lijn negen'. De politierechter maakte na melijk, blijkens zijn verklaringen tegenover de uitgever, nooit gebruik van de tram. De verslaggever see" toe dat hij de woorden 'Danneem ik morgen lijn negen' zélf heeft bedacht. 'Maar,' zo meent hij, "ik heb ook helemaal niet gezegd dat ik letter lijke verslagen heb gemaakt van de zittingen. heb de politierechter slechts gebruikt als een model, waarvan inspirerende werking uit ging ten behoeve van journalistieke impressies. En als een soort verras sing heb ik het vervolgens aan hem opgedragen.' Welnu, de verrassing is anders uit gepakt- Weldra zal het boekje op nieuw worden uitgebracht, doch zon der enite verwijzingen naar mr. De Blécoui\ Voorts beeft de Boaz-bank nog d* beschikking over een vordering van 70.000 op rekening-couranthouders en een vordering op de familie M., een zoon en een dochter. 'Op dit laatste punt dreigen echter moeilijk heden. De kinderen van M. zijn niet meegaand, Destijds neoben zij mon deling toegezegd de schulden van hun vader te zullen betalen, met maxi maal htm aandeel in de nalatenschap van hun in 1946 overleden moeder.' zei mr. Nysingh. 'Ieder verzoek onzerzijds een schrif telijke verklaring te tekenen, laten zij echter onbeantwoord. Maar we hebben getuigen en houden hen aan hun mondelinge toezeggingen. Wa kennen ook de bezittingen van M. en ik durf wel te voorspellen, dat er in totaal nog 100.000 in de pot kan komen. Op grond van dit alles kunt u uit eindelijk rekenen op een totale ver goeding van 80 tot 82 percent. 'Heus,' zo voegde mr. Nysingh er aan toe, 'u kunt vertrouwen hebben in de Meppeler bank. Die is prima, prima, prima!' De vergadering wilde dat allemaal best geloven en was dan ook bijzon der hoos over de onthulling, dat de spaarbank in Ruinen dezer dagen een bijkantoor in Ruinerwold zal openen, zonder echter hetzelfde te willen bie den als de concurrent in Meppel. Dit plan zal echter geen schade lijke gevolgen hebben voor de spaar ders in Ruinerwold, want Meppel vertrouwt er niet ten onrechte op, dat zij hun boekjes liever naar rijn. loketten zullen dragen en zal ook in het dorp een kantoortje vestigen. 'Het splet me, het te moeten zeg gen," riep een man uit de verga dering naar aanleiding van deze bankenconcurrentie, "maar het is van onze buurgemeente een smerige zet. Bijna had Runen ons een spaak in het wiel gestoken.' Sjors de Roo (ernstig teleurgesteld in de handelwijze van zijn vroegere vriend) sloot de vergadering met een plechtig en geruststellend woord: We zullen hopen, dat het 1a het ver volg nog wat zal meevallen.' Iu artikel 13 van de enige jaren ge leden aanvaarde Wet op de Genees middelenvoorziening is deze verplich ting. zonder nadere regeling van het aantal bedden, neergelegd. De heer Van Lienden vraagt da minister bij de uitvoering van dit ar tikel rekening te houden met de mogelijkheid tot een economisch ver antwoorde exploitatie van een zieken huisapotheek Hij doet de suggestie verschillende ziekenhuizen in een gemeente door middel van een centrale apotheek in hun behoefte aan geneesmiddelen te laten voorzien.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1