ORPHEUS-JONGENSKOOR TROK 66 ZANGERTJES m 1 m Maatregelen van BB ter bescherming van havens Aanvaardbare leiding moet beschikbaar zijn Van Soelen wint v. d. W ater-beker G. J. VAN LUTTERVELT: IS STUK VAN M'N LEVEN GEWORDEN" Schiedam krijgt laatste kans tegen Naaldwijk 'Eigen sfeer belangrijk voor toneelvereniging' Piano en dans door leraren muziekschool Scheidsrechters vergaderden Lager KNVB-voetbal Alle SVC-teams zegevierden Koperen feest van winkeliers aan Hoogstraat HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 PAGINA 4 PANTALON De Broekenspecialist chiedammers onder Rechtop Wegens inbraak in scbolen vijftien maanden Ernstige hoofdwond hij valpartij Veilig verblijf In geval van radioactieve neerslag Eindstrijd titel in 2e klas libre Burgerlijke Stand GEVONDEN Advertentie LM. dOOGSTHAAT 86 - ÏJ5LEFOON 68981 Advertentie IJil. (Van een onzer verslaggeefsters) Dirigent Gijsbert Nieuwland van het Koninklijke Schiedams Man nenkoor Orpheus heejt gisteravond in gebouw Arcade jongensstem men getest en verdeeld in; eerste stem, tweede stem en géén stem. Zesen-yijftig jongens dat was het eerste getal, dat de Orpheus- bestuurders elkaar bij het begin van de repetitie enthousiast toe fluisterden. Maar met de laatkomers mee bleek het koor ten'slotte 66 leden te tellen. Het clubhuis Sint Joris Doele ver jaart en als altijd wordt dat op pas sende wijze met verschillende jes- tiv;icüen gevierd. De jongere kinderen hebben het leest achter de rug. Ze zagen een vrolijk programma, dat vanavond ook voor de ouders zal .worden opgevoerd. De ouderen hebben zaterdag een ver jaardagsbal. Proficiat Karei Schol ten, St. Joris Doele en leden van het clubhuis.' Een gloednieuw koor, een eerste avond en dan niet minder dan 66 aanmeldingen! Voorzitter P. Smit sprak een vermanend woord tot de knapen. „Raddraaiers gaan er uit." Achter in de zaal luisterde een groep je belangstellende ouders' mee. En achter de vleugel -- hij had zijn jasje er vast bij uitgetrokken -jr gaf dirigent Nieuwland de eerste eiKU'-r aanwijzingen aan Schiedams eerste j jongenskoor. Alle begin is moeilijk, we leren voorlopig dus nog geen gro te werken. Misschien ga ik jullie er in de toekomst nog wat muziekles bijgeven en notenschrift leren. Ken je dat al? vroeg de heer Nieuwland In Musis Sacrum wordt dinsdag 23 februari de tweede uitvoering van de Schiedamse Toonkunst Muziekschool gegeven, die ditmaal wordt verzorgd door de leraren Eduard Verschoor, piano, en Liesbeth van Buul, solo- dsns. Het programma vermeldt piano- werken van Bach, Brahms, Chopin en Debussy, terwijl dansen worden uitgevoerd op muziek van Blancours, GlinkaLoeser en Norbert Loeser. Kostuums en choreografie zijn van Liesbeth van Buul. Op de administratie van de Schie- damse Toonkunst Muziekschool en van het Stedelijk Museum zijn toe gangsbewijzen verkrijgbaar. Op een vergadering van de Schie- damse Scheidsrechtersvereniging, gis teravond in Amstelbron, is uitvoerig I gesproken over het feit, dat de heer j L. van Sijlt zich niet herkiesbaar stelde als voorzitter van SSV. aan een triomfantelijk knikkend jon getje. Meesterlijk is dat! Het ging daar in de grote zaal van Arcade bijzonder plezierig toe. Recht op zitten voor het eerste liedje, en overal werden de benen bijgehaald, de ruggen gestrekt. Fluiten is niet. zoals het hoort, was het eerste, eenvoudige liedje, dat deze jeugdige Orpiieuszanger- tjes gingen oefenen. Tien keer de zelfde regel, want een van de knaapjes baste telkens weer een octaaf te laag. Dan tot vreugde van de léven dige koorleden mochten ze de me lodie meefluiten. Dirigent Nieuwland vertelde onomwonden, dat het erbar melijk vals klonk. En met veel animo studeerden ze minuten lang om de goede toon te pakken te krijgen In de maand juli van dit jaar be staat de vereniging „Hoogstraatbe- langen" twaalf en een C jaar en dat is voor hc: '..„tuur aanleiding om de nodige activiteiten te ontwik kelen, die de Koogstraat als winkel straat op bijzondere wijze onder de aandacht van het publiek zullen brengen. Onder de initiatiefnemers, die destijds in 1948 de beslissende stoot tot de oprichthing van deze winkeliers vereniging gaven, behoorden wijlen de heer Bram Noorddijk en de heren J. G. J. Buys cn D. Grimmelikhuy- sen. die in Schiedam beter bekend is onder de naam L, Daniels. Vooral gedurende de eerste jaren werden verschillende succesvolle acties ondernomen met'voorname lijk ais doel het kopen in eigen stad te bevorderen. De ontwikkeling van de plaatselijke winkelstand hoeft de concurrentie van de grote nabuur- stad nu geenszins meer te vrezen. Het is zelfs zo. dat bewoners uit het westelijk deel van Rotterdam en tevensc uit Vlaardingen hier ter stede hun inkopen komen doen. Het jubileumjaar is voor het bestuur aanleiding geweest weer eens bijeen te komen om plannen te maken voor een feestedlijk herdenken-van dit koperen jubileum. De viering zal bestaan uit een soort winkelweek, waarbij gezocht moet worden naar de mogelijkheid om de Hoogstraat in een aparte sfeer te brengen. Tijdens de besprekingen is een com missie gevormd die de mogelijk heden om deze plannen te realise ren nader gaat bekijken. De com missie bestaat uit mevr. M. Reese en de heren A. v. d. Veer. G. Ver- hulsdonk. T. Roosendaal en D. Grimmelikhuysen. Wegens inbraak in kleuterscholen te Maassluis en Schiedam veroordeel de de Rotterdamse rechtbank van ochtend de 24-jarige Haagse timmer man W. B. tot een jaaren drie maanden met aftrek. Tegen zijn oom, de 62-jarige Haag se bloemenkoopman T. de Z. die hem op het inbrekerspad had vergezeld luidde het vonnis zes maanden met aftrek. De eisen van de officier van Justitie waren respectievelijk twee jaar en een jaar met aftrek. (Van een onzer verslaggevers) In een brochure geeft de Bescherming Bevolking, A-Kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, een overzicht van de maatregelen die getroffen zijn ter bescherming van het uitge strekte en belangrijke havengebied in deze kring. Door een goede coördinatie van deze maatregelen hoopt men te bereiken, dat de gevolgen van een aanval zoveel mogelijk worden be perkt. De coördinatie is erop gericht de bedrijfsbeschermingsorgani- satie, die in deze kring in ontwikkeling is, bij een aanval van een aanvaardbare leiding te verzekeren. Een van de. leden stélde ten slotte voor om de bestuursverkiezing van de agenda te schrappen en in een vol gende vergadering nogmaals aan de orde te stellen. Ook de juniorentest is besproken. De kosten hiervan bedragen elk jaar weer 170 gulden, waarvan slechts 65 gulden aan donatie terugkomt. Men lieeft daarom de inschrijfgelden wat moeten verhogen maar nog is het tekort niet gedekt. Desondanks houdt SSV dit werk graag vol, omdat het in het belang van de jeugd is. Een voorstel vair een van de leden om te gaan trainen in een Schiedam- se sportschool zal nader worden Be keken. Ook na de resultaten van afgelopen zondag zijn de posities van de Schiedamse amateurs, die in de onderste regionen van de ranglijst verkeren, er niet op verbeterd. Excelsior bleef ondanks een gelijk spel alleen door een groter aantal gespeelde wedstrijden van hekke- sluiter VCS verwijderd. De nederlaag van DHS bracht onze derdeT klasser opnieuw naar beneden en ook de nederlaag van SVDPW in de derby tegen Martinit maakt de positie van onze stadgenoten er niet rooskleuriger op. Ook Ursus verloor opnieuw en het zal de strijd met DZB worden, wie van deze beide clubs dit jaar zal de graderen. DHS krijgt zondag de moeilijke Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: PASSAGE: Kath. Kring, revue Rik ketik", 20 uur. CLUBHUIS ST.-JORIS DOELE: bonte avond voor ouders, vrienden van het clubhuis en medewerkers, 20 u. IRENE: Ned. Herv. Vrouwenvereni ging, voorlichtingeavond, 20 uur. WIJKCENTRUM: Onder Ons, film, 20 uur. Apotbeek: Van Westendorp, Singel 83. VRIJDAG Bloseopen: MONOPOLE: Stella's sleutel. 2.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: The Five Pennies, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: sloten. tijdelijk ge- Diversen: MUSIS SACRUM: SG-toneelwedstrijd. SOT brengt „Als een man geen hobby heeft". 20 uur. WIJKCENTRUMNcd. Gespreks Cen trum. oecumene, 20 uur. JEUGDHAVENSchiedamse Jeugd Raad l.o., handenarbeldcursus, 20 u. GEREF. JEUGDHUIS: NCBV-centrum „Onze taak voor, in en naast het gezin" door mevr. A. M. de Moor- Rlngnalda, 20 uur. IRENE: Ned. Cbr. Graf. Bond. ver- gartering. 20 uur. Apotheek: Van Westendorp, Singel 83. taak in de uitwedstrijd tegen Leoni- das tot een positieverbetering op de ranglijst te komen. Waarschijnlijk zal onze derdeklasser nu wat meer voetbalgeluk toebedeeld krijgen en dan is de revanche van de op eigen terrein geleden 1—2-nederlaag zeker mogelijk. Martinit krijgt de revanche van de eerste compettie van dit seizoen, na melijk de uitwedstrijd tegen Rava. Toen werd het een 0—l-nederlaag, maar de kansen voor Martinit liggen nu gunstiger. Van bijzonder belang is de komen de wedstrijd SchiedamNaaldwijk. Schiedam is zeker nog niet uitge schakeld voor de bovenste plaats en onze stadgenoten hebben zondag tegen koploper Naaldwijk de moge lijkheden volkomen in eigen hand. In Naaldwij.: werd het destijds een draw (00). Hetzelfde geldt in deze afdeling voor SFC, dat het op papier in de uitwedstrijd tegen EDS echter wat gemakkelijker zal krijgen. Ook hier eindigde de eerste ontmoeting in een gelijk spel (1I). DRZ, dat zich rustig in de midden moot blijft bewegen, gaat zondag te gast bU Steeds Volharden. De thuis club heeft nog steeds goede kam pioenskansen en dit zal Martinit wel puntenwinst gaan kosten. Ook op eigen terrein verloren de „Zonners" (0—2). Excelsior '20 en Ursus hebben zon dag vrijaf. In de Rotterdamse afde ling komt zondag alleen Schiedamse Boys binnen de lijnen in de thuis wedstrijd tegen SVO. zodanig te vallen, dat zij een ernstige OOLTGENSPLAAT Woensdag morgen kwam Ria van Dam op het schoolplein van de bijzondere school hoofdwond opliep. Per auto werd zü naar de woning van dokter Kramers vervoerd, die geneeskundige hulp ver leende. Daartoe bestaat reeds tussen de Havenraad en de BB een nauwe sa menwerking. Het hoofd BB maakt deel uit van de Havenraad cn een functionaris van de Havenraad heeft een plaats op de commandor ist van de BB. Het havengebied is onder verdeeld in acht sectoren (A tot en met F) ten einde de voorbereiding en de eventuele uitvoering van de be schermingsmaatregelen efficiënt te doen geschieden. Deze sectoren vallen samen met de ambtsgebieden van de onderha venmeesters van Rotterdam en de havenmeesters van Schiedam en Vlaardingen. Deze havenmeesters hebben de functie van sector-com mandant BB gekregen, waardoor in geval van nood de „aanvaardbare leiding" verzekerd is. Van belang acht men in dit ver band de reeds in vredestijd bestaan de nauwe samenwerking tussen de havenfunctionarissen en de onderne mingen die in het havengebied zijn gevestigd. De sector-commandanten ontvan gen van het HBB bevelen die betrek king hebben op de bescherming van mensenlevens en bedrijven. Zij heb ben echter geen bemoeienis met het woongeiied dat in hun sectoren is gelegen. Daar hebben de wijkhoofden de touwtjes in handen. Alarmering Aan het alarmeringssysteem van de kring, bestaande uit sirenes, wor den voor het havengebied enkele aanvullende alarmeringsmethodes ge voegd. bestaande uit bekkenslagenen optische signalen. Aan het verhogen van de overle vingskans van de in het havengebied naar schatting aanwezige 25.000 a 30.000 onmisbare werksters moet de grootste aandacht worden besteed, aldus de brochure. Dit gebeurt onder meer door con trole op de uitvoering van de ver plichting, die voor de ondernemers bestaat, om voor de mensen in hun bedrijven maatregelen te treffen tegen de'uitwerking van'brisantbom men. Hierbij moet rekening worden gehouden met een langer verblijf in de schuilgelegenheden ter be veiliging tegen radioactieve neer- siag. In de eindstrijd voor het persoon lijke kampioenschap 2e klas libre, zijn gisteravond gespeeld bij de BV DKC: kunnen schepen een uitstekende ac commodatie bieden voor een verblijf van verscheidene dagen. Ze bieden echter geen afdoende dekk'ng bij voltreffers van groot kaliber brisant bommen of bij ligging in het hypo- centrum bij atoomaanvallen. Mede ter verhoging van de veilig heid van het varend personeel moet gestreeld worden naar een zo groot mogelijke spreiding van het mate rieel van de binnenvaart. Bijzondere maatregelen moeten worden getroffen ter bescherming van het personeel, dat tot het laatst zijn vitale post moet blijven bezetten. Met het oog op de grote waarde van een goed functionerend verbin- dingsnet zullen ter aanvulling van het telefoonnet radio-telefonische verbindingen worden opgebouwd. De resultaten van de verkenning van de gevolgen van een aanval zul len onder meer met behulp van helo- kopters aan het HBB en de betrok ken sectorrcommandanten worden gemeld. De gevolgen van een ramp zullen door middel van wederzijdse hulp verlening worden bestreden. Bedrijf helpt bedrijf, sector helpt sector, sec tor helpt BB cn BB helpt sector of combinaties van deze mogelijkheden. Aan de gezagvoerders van zee- schepen zal bij binnenkomst in de haven in tijd van oorlog of oorlogs gevaar een hist van te nemen maat regelen worden uitgereikt. De teams van de Schiedamse Vol leybal Ciiub hebben in de afgelopen wedstrijden alle de volle winst bin nengehaald. Dames l won vrij eenvoudig van het tegenvallende Shell met 3—0. De wedstrijd tegen het onderaan bunge lende Rotterdam-Zuid was heel wat lastiger door de onverwacht felle te genstand. De Schiedamse meisjes zegevierden echter met 31 door een betere techniek. Dames 2 leverde een fraaie pres tatie door een 31-overwinning op DRL 2. Dames 3 was vrij. Heren 1 won met 30 van Sport club Hiilegersberg 2, volgent de ver wachtingen. Heren 2 ten slotte klop te ZVC 4 met 3—0. Op het programma staan: Dames: SVC 3Hermandad 1; SVC 2 DOP 1. Heren; ZVC 1—SVC 1; Ju liana 1SVC 2. De laatste en beslissende partijen biljart in de Van de Water beker serie zijn gisteravond onder grote belangstelling in het club lokaal van Het Gentrum gespeeld. De meest spannende partij was die tussen P. v. d. Water en R. van Soelen, die reeds zes en achti punten op hun naam hadden staan. Bij winst zou Van de Water, wat punten betreft, met Van Soelen gelijk gekomen zijn, en dan had het behaalde percentage moeten beslissen. Zover is het echter niet gekomen. Van de Water speelde gister avond ver beneden zijn kunnen en was niet opgewassen tegen Van Soelen, die met een moyenne van 16 zijn partij won. Van meet af aan serveerde Van Soelen zeer hoge series en In zijn tiende beurt noteerde hij reeds 207 caramboles, tegen Van de Water pas 27, waardoor reeds 180 caramboles van de 230 voorgift waren wegge werkt. H. v. d. Veer J. de Koning Leyte v. Rees H. v. d. Does A. Weeland 150 150 150 150 150 150 143 150 150 67 150 103 51 51 33 33 43 43 18 11 29 11 17 11 2.80 2.94 4.54 2.03 3.48 2.39 Zo zaten de jongens van „Or pheus" gisteravond in de grote zaal van Arcade: een beetje on- jvennig nog, maar toch al vol interesse. In poule 3 werden gespeeld bij de BV Entre Nous, onderstaande par tijen.; Heinsbroek Fortuin Schellenbeek v. Deursen Buitenhek v. Gerven Eikenbroek Vos 30 30 66 4 0.454 30 16 66 2 0.242 30 30 83 4 0.361 30 26 83 3 0.302 36 36 50 3 0.720 30 15 50 2 0.300 30 30 68 3 0.441 30 21 68 2 0.308 Hierna ging het met Van Soelen wel wat kaimcr. Van de Water kwam geen enkele maal aan een serie met dubbele cijfers. In 25 beurten had Varf Soelen zijm:400 caramboles' bij een, waar tegenover v, d. Water er slechts 72 kon plaatsen. Een daverend applaus nam Van Soelen in ontvangst, terwijl Van de Water hem als eerste als winnaar van de beker gelukwenste. Van Soelen 400 400 25 60 16.— v. d. Water 170 72 25 8 2.92 In de volgende partij had Z. Schik- hof <322) het tegen Stigter heel wat moeilijker, want toen in zijn 34e beurt de vereiste 322 caramboles bij een waren, noteerde Stigter 148, met nog te maken 12 caramboles, om remise te bereiken. In zijn nastoot maakte hij siehets 4 camarboies en hij bleef op 152 steken, waardoor hij 8 caramboles te kort kwam Schikhof 322 322 34 53 9.47 Stigter 160 152 24 18 4.47 Wat voor Stigter gold, was ook op Eikenbroek van toepassing. Deze speler ging met een serie van 15 van start, maar kwam slechts vijfmaal in de dubbele cijfers, met als hoogste serie 20. Tot de 15e beurt met ,een 8373- stand hield Eikenbroek zijn tegen speler goed bij, doch toen Van Dul- keren hierna drie series boven de 10 maakte had dchze speler met 121 caramboles een voorsprong van 32. Dit verschil bleek voor Eikenbroek, die wel wat onfortuinlijk was, te groot. Van Duikeren 184 184 29 28 6.34 Eikenbroek 180 126 29 20 4.50 De eindstand i-, geworden: 1 B. v. Soelen 10 punter. 2 P. v. d. Water 8 punten, 3 Z. Schikhof 6 punten (92,75 pet.), 4 M.Koolj 6 punten <86,81 pet.), 5 C. v. Duikeren 6 punten 18451 pet), 6 P. Eikenbroek 4 punten, 7 W. Stigter 2 punten. Na afloop van de partijen iieeft de districtswedstrijdleider, de heer A. Snijders, de zaaihouder. de heer P. v. d. Water, dank gezegd voor de vlotte wijze waarop alles is verlopen. Spreker memoreerde, dat de Van de Waterseries sterk bij de biljar ters in trek zijn en dat er steeds goed spel getoond wordt. Hij com plimenteerde de heer Van Soelen met het behaalde succes. De heer Snijders noemde Van Soelen een jonge speler, die de laatste Jaren met sprongen is vooruit gegaan en vroeg zich af of hij niet te sterk voor het district Schiedam was? Hierna overhandigde de heer'Snij ders de beker en wenste Van Soeien in zijn biljartspei nog veel succes toe. Ook voor de overige spelers had de heer Snijders woorden van waarde ring of aanmoediging. De Sluis-speler M. Kooij die een maal de beker heeft gewonnen en ditmaal als vierde eindigde, had een mooi succes geboekt met de hoogste serie in dit toernooi, een van 101. Geboren: Joseph A zn v A B Mels en J M Tempelman; Marja JLdrv H H M Voorwald en j W Jongst: Lucia dr v A Koning en M F I van Hees. Overleden: CMC van Pinxteren 79 jaaar. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9. 12.30 uur en 2—6 uur: Bruine suède dameshandschoen; blauw kinder wantje: wit kinderwantje (L)i p. beige wollen handschoenen: grijze wollen handschoen (R); lederen kin derhandschoen (L); grijze kinder- want; beige dameshandschoen (L); 2 sleutels; 1 pr. wollen handschoenen: blauw kindervest. Te bevragen bij de vinders: steun zool, J. v. d. Toom, v. Ostadelaan 65a; zwart hondje met halsband, L. Dool Schaepmansingel 10: herdershond, D Bitter, Voomesestraat 7a; blauwe autoped en 3-wielig kinderfietsje, Lelieveld, Troelstralaan 26:-3-wielig kinderfietsje, Saas, Mgr. Nolenslaan 201; houten speelgoedauto, A. Schreu- der, Tuinlaan 34; wit kinderschoentje C. v. Noortwijk, v. Hallstraat 27; wit kinderwantje, G. Korevaar, L. Nieuw- straat 165a; 1 pr. bruin lederen hand schoenen, J. v. d. Meij, Fabriplein 20b damesschoen (R), P. Koremans, Sin gel 9b; zwarte damesglacé H. Rekers, Leliestraat 27: grijze glacé hand schoen (L) R.' de Vuijst, Pr. Bem- hardlaan 5, Vlaardingen; 1 pr. grijze glae's, L. de Hond, Gr. Florisstraat 29; blauw kinderwantje. W. Wissema, Copemicusstraat 5b; 4 sleutels, H. v. d. Broek, Buitenhavenweg 168a; ro zenkrans, Elgers, Westfrankelandse- straat 70b; huissleutel, A. Schamlé. Pr. Mauritsstraat 8b; bruin glacé herenhandschoen, J. Verdugt, Molen singel 34; kinderwant, C. Sprenger, Parallelweg 246; chroom polshorloge, v. d. Herik, Korte Hoogstraat 6, Vlaardingen; chroom polshorloge, Fijnekam, Havendijk 150a; bedrag aan geld. A. v. d. Meeberg, Perenlaan 24 Kethei; zilveren servetring, Boek- holt, Gr. Florisstraat 34; zilveren schakelarmband, A. v. d. Zee, Tuin laan 2a. (Van een onzer verslaggeefsters) De heer G. J. van Luttervelt regisseert bij het Schiedams Toneel. Hij doet dat nu ongeveer twee jaar. Met plezier én met heimwee. Want al vindt hij het boeiend om een opvoering langzamerhand te zien groeien tot een geheel, echt thuis voelt hij zich toch pas met een laag schmink op de wangen óp de planken. Als jongen van vijftien, zestien jaar al, klom hij op familiefeestjes op de stoel om de verzamelde ooms en tantes te amuseren met z'n voor drachten. Hij kreeg zijn kans in de toneelafdeling van de knapenvereni- ging en na de oorlog in de toneel groep van Volksherstel. „Pukkel Pukkel", dat boulevard stuk van het ouderwetse soort, was toen en is ook nu nog een groot succes. Onlangs beleefde het Schie dams Toneel de 48-ste opvoering en voor een amateurtoneelvereniging is dat een mooi resultaat! De Schiedamse liefhebbers van het amateurtoneel hebben de heer Van Luttervelt in dit stuk zo langzamer hand zien opklimmen van loopjongen tot Jacob Kalkoen, welke rol hij te genwoordig vervult. Het Schiedams Toneel is direct voortgekomen uit het na-oorlogse to neel, oud-leden van de toneelvereni ging ONA cn Volksherstel sloten zich aaneen. Het Schiedams Toneel werd op 17 augustus 1945 een feit en dit jaar staat dus de viering van het derde lustrum voor de deur. Schiedams Tonee! trad op voor Zonnegloren, voor de ANMB, voor de PTT, de Ver. Glasfabrieken, de Las- club Schiedam en niet te vergeten voor de militairen in verschillende plaatsen. Vooral die laatste voorstellingen waren altijd vrolijke geeburtenissen want het hele gezelschap reed dan met kostuums, decors en al, in legerauto's naar de toneelzaal. „De repetitie-avonden", vertelt de heer Van Luttervelt, „zijn een stuk van m'n leven geworden. En ik ge- tegen een onnoemelijk groot aantal dames. Was de heer Van de Graai van „Tot Steun in den Strijd" een groot voorstander van een fusie tussen kleinere toneelverenigingen de heer Van Luttervelt stemt daar niet geheel mee in, „Ik ben op het ogenblik nog niet zo enthousiast voor een dergelijk plan. Ik geloof namelijk, dat juist in toneelverenigingen de sfeer zo be langrijk is. Donateurs en leden schep pen dikwy-ls een eigen kring met een zeer bepaalde sfeer. Stel nu dat twee verenigingen geen fusie aangaan, maar wei samenwer ken. Vereniging A speelt bij voor- loof, dat alle leden er zo over den ken: wel een bewijs voor de goede sfeer in de ploeg". Maar: ook in deze vereniging vormt het aantrekken van nieuwe, vooral van jonge leden, een pro bleem. En een ander verschijnsel, dat ook nog al eens moeilijkheden oplevert, is dat het Schiedams To neel In zijn vijftigjarig bestaan maar weinig heren heeft versleten beeld vereniging B wijst plaatsen aan en donateurs van A en B vormen het publiek. Een paar maanden later het zelfde maar nu speelt B en. A ver- 'orgt de avond verder. Ik ben bang. dat ook in dit geva! icide verenigingen supporters zou- icn verliezen.'omdat men dc eigen sfeer mist. Het karakter vftn een toneelvereniging is nu eenmaal bij zonder belangrijk." Over de daling van de belangstel ling voor de amateurtoneeluitvoerin gen zegt de heer Van Luttervelt: „De mensen raken min of meer overvoerd door amusement. Velen hebben een televisietoestel en hoe vaak op afbetaling! zodat ook financiële overwegingen een rol kunnen spelen. En aan: zou men in Schiedam op een gegeven ogenblik niet eens een maximumaantal toneelverenigingen met bestaansmogelijkheid bereiken?" De heer Vau Luttervelt vindt .het voor de kleine toneelgezelschappen, die als het ware ..op springen staan", de beste oplossing zich tot een gro tere vereniging te wenden met het verzoek een paar maanden lang de repetities te mogen bijwonen Men leerl dan de werkwijze kennen en vooral ook de sfeer. Pas als men zo'ii vereniging door en door kent, zou een kleinere toneelgroep kunnen verzoeken om te worden opgenomen in de grote vereniging, „Het is een prachtige vrijetijdsbe steding, een heerlijke ontspanning na kantoortijd." zegt de voorzitter-regis seur- van het Schiedams Toneel. „En het regisseren is een machtig werk. Het enige nadeel is, dat je zelf niet vaak meer op de planken komt. Ik ben zielsblij als we Pukke! Pukkel nog eens spelen, want daar doe ik in mee!" „Het verenigingsleven taant, maar de beste kans om ons te handhaven is ons werk op een zo hoog mogelijk peil brengen." Dat is de overtuiging van regisseur G, J. van Luttervelt.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1