DHS zakt verder terug - Schiedam verspeelt zijn positie aan kop Eerste twintig minuten beslissend bij SVV-KFC Nieuw materiaal nodig voor reiniginj Gymnasten THOR in vlot programma Goed ensemblespel in kamerm uziekconcert Limburgia haalt het net tegen Hermes Pri jzen voor bruine uit hele land Schiedamse korfballers na weken weer in veld WALDOjixi LAGER KNVB-VOETBAL Ver jaarsfeest' in Clubhuis St. Joris Doele CAO in de drankindustrie blijft lang weg Veel muziek bij Vriendenkring H. Teeuw over oecumene Martinit delft onderspit (2-0) 64.65J (3 Span) HET VRIJE VOLK MAANDAG 22 FEBRUARI I960 PAGINA 4 Opnieuw hebben de Schiedamse amateurs een niet bepaald rooskleurig weekeinde achter de rug. DHS moest de punten afstaan aan Leonidas, waardoor de Schiedamse positie op de ranglijst opnieuw verslechterde. In de vierde klas verspeelden Schiedam en SFC hun kansen op de bovenste plaats door respectievelijk te verhezen en sreliik te spelen. B v chiedammers j elkaar onder SchiedamNaaldwijk Door een 12 nederlaag in deze wedstrijd is Schiedam als kanshebber voor de bovenste piaats praktisch uitgeschakeld. EDS—SFC vergadering Sociëteit Solustra Verdedigend (Van een onzer verslaggevers) De 700 voetballiefhebbers, die zondagmiddag de wedstrijd LimburgiaHermes DVS zagen, waren zeker geen getuigen van een technisch knappe wedstrijd, maar wel hebben zij een portie spanning te verwerken gekregen. Die spanning kwam vooral in het laatste halfuur tot haar recht. Toen had Hermes DVS juist kans gezien een reeds op gelopen 2ü-achterstand tot 21 te. verkleinen en beide ploe gen waren toen in een stevige actie gewikkeld om er nog betere resultaten uit te halen. Voor Hermes was dat in bijzondere mate het geval. Limburgia legde het accent meer op het be houden van de voorsprong, zonder de aanval te verwaarlozen. Esperanto-agendo Dodelijk ongeval in haven Opnieuw Limburgia Tegenpool Geslaagd Burgerlijke Stand LeonidasDHS leverde een vol komen onverdiende nederlaag (21) 'voor de Schiedammers op, die het Advertentie I.M. De sociëteiten GuillaumeScopulus en Solustra hopen op 5 mei samen een groot bevrijdingsbal te organise ren zo mogelijk in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap. Waar schijnlijk zal het bal gehouden wor den in de Coca-cola-hal of in de Koopmansbeurs. Scopulus heeft be halve deze grote plannen nog meer feesten op zijn programma staan. Op eerste paasdag bijvoorbeeld zal er een bal zijn en de sociëteitbestuurders willen dan een bekend Schiedammer zijn levensloop laten zien in een „ait is uw leven"-programma. „Rock, rock and Rock and Roll' vrolijke dansen en vreugdekreten, dat alles was er zaterdagavond in het clubhuis St. Joris Doele. De stem ming was er uitstekend en dat was natuurlijk ook te danken aan de voortreffelijke leiding van de heren Chiel Nettenbreijer en Karei Schol ten. Op dit „verjaarsfeestje" van het clubhuis, dat nu elf jaar aan het werk is, werd, dopr de werkende jeugd gedanst op:Sè muziek van „René and his alligators", een bandje uit Den Haag. Behalve de heren Scholten en Nettenbreyer was ook de nieuwe jeugdleider, de heer Cor Stolk, aan wezig. Het is een 'zeer gezellige en ple zierige avond geworden. De band zal in maart weer optreden voor de jeugd van het clubhuis. Verder is het zeker nog vermeldenswaard, dat de jon gens en meisjes deze avond gebruik konden maken van de nieuwe kan tine, die er in lichtblauw heel aan trekkelijk uitziet. grootste deel van deze strijd in han- ?fn, hebbl® gehad. Met Gouka als teruggetrokken midvoor startte DHS aanvaUend en moest Leonidas zich Ivonf, i terugtrekken. Het InSV. k* ,we£d echter hersteld met goed technisch voetbal aan belde zij- tw i in u e tiendc minuut nam de thuisclub uit een pass van Putter en een schot van de aanvalsleider de leiding. Hierop volgde een langdurig Schie dams overwicht met echter te weinig produktiviteit in de aanvalslinle. Vlak voor rust scoorde Roozen uit een pass van Gouka de gelijkmaker. Ook in de tweede helft was DHS direkt weer in de aanval en joeg Gouka de bal hard tegen de onder kant van de lat. Ook Snijders en Van Lnen kregen goede scoringskansen. Op een fortuinlijke wijze uit een corner nam Leonidas opnieuw de leiding en ondanks een groot over wicht van DHS bleef deze stand on gewijzigd. SVDPTPs-Gravenzande In een vooral door de Schiedam mers goed gespeelde wedstrijd wer den in dit treffen de punten gedeeld (l—11. Hiermee mochten de gasten bijzonder tevreden zijn, daar drie doelpunten van SVDPW in deze wed strijd werden afgekeurd. i Hierna zijn echter onze stadgenoten niet voor het doel van de bezoekers weg geweest en geheel in de lijn van het speibeeld wist v. d. Knaap uit een goede aanval met een schuiver de gelijkmaker te noteren. Het overwicht van SVDPW was in ^weede helft iets minder, maar niettemin mocht 's-Gravenzande de handen samen knijpen dat in de ge lijke stand 1—1 geen wijziging meer kwam, Onze stadgenoten startten in deze wedstrijd aanvallend met enkele goede schoten o.a. van Huet. In de 25ste minuut echter werd de Schie damse achterhoede door Naaldwijk omspeeld, waaruit de linksbinnen wist te scoren. Tien minuten later had Naaldwijk opnieuw succes waardoor de russtand met 0—2 aanbrak. Met goede aanvallen kreeg Schie dam in de twee helft een overwicht. In de 21e minuut wist Huet met een kopbal uit een pass van Spronk de achterstand te verkleinen. Naaldwijk trok zich hierna geheel in de verdediging terug en er was voor de Schiedammers geen doorkomen meer aan. De in de lengte van het veld staan de harde wind deed veel afbreuk aan het spel van beide elftallen. SFC startte met de wind in de rug, maar felle schoten van Rosman en Schel! konden de uitstekende EDS-doelman niet verontrusten. Overigens hadden de Rotterdammers in deze helft een licht veldoverwicht. Na rust een aanvallend SFC dat storm liep op de hechte EDS-defensie Daar de SFC-voorwaartsen niet tot scoren konden komen en doelman Jung aan de andere kant In prima Na indiening van de loonvoorstel- len, op 17 oktober 1959 bij het College van Rijksbemiddelaars, waarbij ge lijktijdig enige verbeteringen waren aangebracht in de secundaire ar beidsvoorwaarden, is tot op heden nog steeds geen goedkeuring verkre gen. De werknemers in deze industrie zijn zeer teleurgesteld en uiten hun ontevredenheid over de wel zeer trage gang van zaken. Deze ontevredenheid is te begrijpen; de lonen voor deze werknemers zijn van oudsher zeer laag; zij behoren tot de slechtstbe- taalde groep. De huidige ionen welke volgens loonregeling gelden zijn voor de eerste gemeenteklasse; groep A 66,91, groep B 61,84, groep C 60,32, groep D 54,74 exclusief de 3,10 huurcompensatle, Deze lonen zullen worden verhoogd reap, met 1,12, 2,24 of 2,75, in dien de werknemers na hun 23ste jaar 1 jaar, 2 jaar of 15 jaar aaneen gesloten in de onderneming werk zaam zijn geweest. Als de prestaties daartoe aanleiding geven, kunnen deze lonen nog verhoogd worden met 5%. Door het'uitblijven van de goedkeu ring, acht het hoofdbestuur- van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale het plet langer verantwoord te wach ten met een uiteenzetting over de stand van zaken op het ogenblik. Het hoofdbestuur heeft voor de leden en belangstellenden uit deze bedrijfstak een vergadering belegd op donderdag 25 februari om 8 uur in het Volks gebouw, Tuinlaan 50. Reeds rm v«f minrTfZU w i «ttt, aan Qe anc*ere Kant m prima PW teapi? ppn ft 5 SVD vorm 6tak* eindigde deze wedstrijd gen een 0 1 achterstand aan. zoals hij begonnen was (00) oog ?p de •"tbrerdmg van de stad, voor de vervanging van riA hplLt". verdwene,n vaMnisvaten en voor het op peil houden van ^P"k,te-V0°:raad- ,s laar een aanvulling nodig van 300 stan- 2335 vergenV Van !iter' Deze aankoop zou een hedrag van ,35-vo°! de reorganisatie van'de bedrijfs-vuilophaaldienst 3n flatgebouwen en andere grote gebouwen van an ut gen een aan7üiilnë n0dis met 200 standaard-vuilnisvaten van 30 liter, waarvoor 6920 nodig is. ziin nog andere voorzieningen j automatisch, zodat volstaan kan wor- 5S?öeboeve.yan de gemeente- den met alleen een schauffeur voor het afrijden van de strooiroutes'. Zo dra de bunker leeg is, keert de chauf feur teirug om opnieuw te iaden. Per bunkerinhoud kan ongeveer 18 km Hjke vervoer-, reinigings-eii" "ont- smettlngsdienst. Ook in verband met het nog steeds nijpende gebrek aan voldoende ar beidskrachten is het gewenst zoveel mogelijk werkzaamheden te vereen voudigen en te automatiseren. In an dere gemeenten zijn nu automatisch werkende zandstrooiers in gebruik. Deze strooiers vragen per strooivracht twee man minder personeel dan de tot nu toe gebruikte. De automatische strooier, die ge bouwd is als een éénassige aanhang wagen, heeft een bunkerinhoud van 4 m3. Het uitstrooien van zand en zout uit de bunker geschiedt geheel Vele turnliefhebbers zijn zondagmorgen om half tien onder het motto „ochtendgymnastiek" naar het Passage-theater getogen om er te genieten van een vlot gymnastiekrogramma, dat daar door de gymnastiekvereniging THOR werd uitgevoerd. In zijn openingswoord herinnerde voorzitter G. VBrand de tal rijke aanwezigen aan de moeilijkheden, die de vereniging op het ogenblik heeft te overwinnen, waar het de leiding betreft. Er zijn nog steeds te weinig leraren beschikbaar. gestrooid worden. Een volledige strooiploeg vergt bü de huidige werkwijze ongeveer twin tig man personeel, hetgeen bij gebruik van automatische zandstrooiers kan In het Volfcsge'ooiiw aan de Tuin laan heeft de Schiedamse mond- harmonikavereniging „De Vrienden kring" zaterdag een feestavond ge geven. Voorzitter J. B. Tebrugge deel de in zijn welkomstwoord- mee. dat de vereniging, die zestig leden en 280 donateurs telt, volgend jaar het 35- jarig bestaan hoopt te vieren. Hiervoor is nu reeds een speciale feestcommissie samengesteld onder voorzitterschap van de heer L. de Vroet. Het programma begon met het optreden van eigen leden, die een aantal aardige liedjes ten gehore brachten onder leiding van dirigent M, C. Droge. Het „Trio Rap", bestaande uit een harmonikaspeler en twee xylofonis- ten, die al vaker voor de vereniging zUn opgetreden, werd met een storm achtig applaus ontvangenen tijdens hun optreden bleek, dat een. derge lijke ontvangst hun best toekwam. De muzikale reis om de wereld, ge zongen door het duo Jossy en Co, waarvan de leden ook enkele aardige sketches opvoerden, was heel grap pig opgezet. Het komische goochelduo „De Wi- co's, liet een paar verbluffende staal tjes zien van hun techniek en na dit gezellig gevarieerde programma was er gelegenheid om een dansje te ma ken. Vijf leden van de vereniging verzorgden de muziek. Drie doelpunten in de eerste twintig minuten! Ongekend was die weelde voor SVV in de thuiswedstrijd tegen KFC, dat hier mee te zwaar was aangeslagen om nog enige hoop op een gun stig resultaat te kunnen opbrengen. Oneervol was zeker de uit eindelijke 42-nederlaag van KFC in geen enkel opzicht. Meer dere malen hadden de Zaanmensen een duidelijk veldoverwicht en had goalie Tap een werkzamer aandeel in de strijd dan zijn Koogse collega Schouten. Maar de KFC-aanvalslinie bleef te oppervlakkig in zijn opzet om de altijd stugge Schiedamse verdediging, met spil y. Kam pen aan het hoofd, te ontzetten. Werkelijke scoringskansen kwamen er dan ook zelden uit en in dit opzicht kwam (althans in de eerste helft) de eer toe aan de Schiedamse voorwaartsen. Snel en schotvaardig werd de" KFC-defensie aan het wankelen gebracht en dit leverde in de eerste fase van de strijd drie doel punten op. De sociëteit Solustra is vrijdag voor het eerst in ledenvergadering bijeen geweest. In het bestuur zijn gekozen E. B. Zijlstra, voorzitter, A. Knipscheer, secretaris, T. Nonner, Voor het Gesprek Centrum in Schiedam heeft de secretaris van de Wereldraad voor Kerken in onze stad, de heer H. Teeuw, in het Wijkcen trum gesproken over de oecumenische beweging. Hü vertelde, hoe de oecumenische beweging is ontstaan uit de geschei denheid en verdeeldheid van de kerk, die in strijd is met wat het Nieuwe Testament over de kerk zegt. De oecumenische beweging vindt haar concretisering in de Wereldraad van Kerken; opgericht in 1948' in Am sterdam, die geen superkerk wil zijn, maar eenvoudig een ontmoetings- en studiecentrum. Er zijn op het ogen blik 172 kerken over de gehele wereld aangesloten. Men spreekt van oecumenische be weging en dat wil dus zeggen, dat er nog steeds beweging, ontwikkeling, is. Na de conferentie In Evanston in 1954 valt de nadruk op de vernieu wing en sindsdien geldt als defini tie voor de oecumenische beweging, dat zij de bestaande kerken wil hel pen in een vernieuwende ontwikke ling de ene apostolische kerk te worden. De heer Teeuw sprak ook over de mogelijkheden die er in Schiedam op dit gebied zijn, nu .de hervormde zowel als de gereformeerde synodes besloten hebben vooral plaatselijk contact te zoeken. In de eerste minuut kwam v, d. Marei met een vervaarlijke omhaal a! gevaarlijk door, voordat een com binatie tassen dezelfde speler en De Groot leidde tot een meedogenloos schot van v. Pelt, waarop doelman Schouten kansloos was (10). In de veertiende minuut kwam de bal via darijs wat gelukkig bij do Koogse doelmond en v. d. Marei was er als de kippen bü om het aarzelen de wegwerken van Molenaar met een treffer af te straffen <20). Van een sterk Schiedams overwicht was echter nauwelijks sprake. Op het Bosschieter. Doelman Tap had hierop echter een razendsnelle reactie. Na nauwelijks twintig minuten lag de derde treffer achter Schouten. Na een solo-actie joeg v. Pelt de bai via de schoen van-spil Crok in de touwen (30}, Op dit snelle Schiedamse succes had de KFC-defensie kennelijk niet gerekend en er vielen te veel ver- dedigingsfouten. Niettemin bleef KFC het veldspel beter verzorgen en dit leidde In de 36e minuut tot een doel punt van de meest gevaarlijke Koog se aanvaller Blok, die Tap uit moei lijke positie passeerde (31). Opnieuw sioeg echter het ditmaal slagvaardige SVV toe. Vlak voor rust zocht De Groot naar een goede schietpositie en met een hard, doch houdbaar schot, werd doelman Schouten voor de vierde maal gesla gen. In de tweede helft trok SW zich In de verdediging terug. KFC kreeg hierdoor de ruimte om aanhoudend tot de aanval over te gaan. Maar juist in deze helft bleek de Koogse aanval over te weinig variatie te be schikken om werkelijke scoringskan sen op te bouwen. Een enkele maal moest doelman Tap er aan te pas komen, zoals bjj een actie van Keereweer op een pass van Dc Lange. Het duurde tot in de 29e minuut .voordat Klein en Blok elkaar op het juiste moment middenveld had zelfs KFC een ster- vonden en over de uitlopende Tap kere bezetting. eHt Het engie gevaar bracht Blok de stand op 42, De moest echter komen van een schot Schiedamse uitvallen leverden nog op eigen deol van de Schiedammer een hard schot op van De Groot, dat Van Elderen op een „voorzet" van j op de dekiat afketste. De kamermuziekavond in het Schiedams Stedelijk Museum van zaterdagavond heeft weer eens aangetoond hoe verheugend het is wanneer musici uit onze orkesten zich op kamermuziekbeoefening toeleggen. De beroepsensembles op het gebied der kamermuziek bestaan voornamelijk uit strijkkwartetten en pianotrio's, zodat de concert bezoekers voor de rijke literatuur van kamermuziek in minder ge ijkte bezettingen afhankelijk is van het concerteren van solistisch begaafde orkestmusici. De vier leden van het Residentie- J sporen dubbel en dwars verdiend. Orkest, die dit concert geven, heb ben in dit ozicht al menige artistie ke daad verricht en zowel in indivi dueel als in collectief optreden hun De oefeningen, die men te zien kreeg, stonden echter ondanks die moeilijkheden op een goed peil en werden vlot afgewerkt Van het ge brek aan leiding viel niets te mer ken en dat is dus voor het te kleine aantal leiders en leidsters, waar THOR over beschikt een compliment. De jongens en meisjes, ouder dan twaalf jaar, die aan het programma meewerkten, turnden met veel flair, zodat zü op hun vaders, moeders, MAANDAG Bioscopen: MONOPüLE: Paniek' in. een wereld stad, 2,15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: The Five Pennies, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MuonuM: tijdelijk ge sloten. Diversen: ARCADE: Schied. Balletschool o.l.v. Peggy van Ham, balletuitvoering, 20 uu. J°ENE: R.-K. Middenstandsbond, fastsnavond, wijnfeest, 20 uur. WiJKCENTHXJM: Humanlcas, bijeen komst. 20 uur. AMSTELBRON: KAB, Vrouwengilde, vastenavondviering, 20 uur. ■DINSDAG Bioscopen: MONOtOLB: Paniek in een wereld stad, 2.15, 7 en 8.IS uur. PASSAGE: The Five Pennies. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: stedelijk museom: tijdelijk ge sloten. Diversen: Volksgebouw: Inst. voor Arbeiders ontwikkeling, Denemarken door de heer A. Gols. 20 uur. ARCADE: Harpe Davids, concert. Na de pauze ..Polverlentje wint de laatste slag" door O DG, 20 uur. MUSLS SACRUM: Toonkunst Muziek school, lerarenuitvoerlng. piano en solodacs. 20 uur. WIJKCENTRUM: Coöp. DES, cor.lact- avond, 20 uur. broers en zusjes in de zaal een goede indruk maakten. Getuige ook het ap plaus. Dat men voor gymnastiek in het geheel niet jeugdig behoeft te zün, bewezen de oudere dames, die nog enthousiast aan de sportbeoefening fg el namen. Vlak voor de pauze was een pro grammapunt met een vraagteken aan gekondigd. Het vraagteken was spoe dig opgelost, want het bleek om de heer F. Schouk te gaan, die zich als actief - medewerker had teruggetrok ken en die nu vrolijk werd gehuldigd en in het zonnetje gezet. Hü werd benoemd tot lid van verdienste, ter wijl zijn vrouw een ruiker bloemen kreeg. Het meest interessante onderdeel van dit sportprogramma was wel het demonstratie turnen door de beren van de turnvereniging „Kralingen" onder leiding van de bekende turner T. v. d. Meijden. Er werden, tijdens deze demonstra tie in de zaal heel wat kreten van verbazing of bewondering geslaakt. Ook na de pauze kon men heel wa correcte uitvoeringen van moeilijke oefeningen zien, zodat de turnlief hebbers onder her, publiek volledig aan hun trekken kwamen. worden teruggebracht tot ongeveer penningmeester. Zij zullen zich vol- acht man. gende week zaterdag in een caleche door de stad laten rijden om zich voor te stellen. Men hoopt In de toekomst te gaan samenwerken met de sociëteit Sco pulus. De bestuurders van belde so ciëteiten hebben de mogelijkheden al besproken om op vijf mei een groots opgezet feest te organiseren. Solustra gaat verder elke maand een gezellige avond houden. Leden kunnen zich melden aan de Broersvest 95c en de Rotterdamsedfjk 201c. Daar komt dan nog bij, dat het werk binnen een kartere tijd kan worden verricht. De directeur van de dienst stelt voor een strooier aan te schaffen. De kosten zullen ƒ6850 be dragen. In het kader van de motorisering van de straatveegdienstis het ook gewenst, dat weer drie gemotoriseer de veegwagens worden aangeschaft met enkele reservedelen. De kosten worden geraamd op ƒ6500. In de werkplaats dient een semi- hydraulische beugelzaagmachine te worden aangeschaft, die 2250 zal kosten. De oudste vrachtwagen van de dienst dateert uit 1948 en verkeert in een zodanige toestand, dat vervan ging noodzakelijk is. Burgemeester en Wethouders stel len. voor om voor al deze maatregelen en enkele andere kleinere uitgaven in totaal een krediet van ƒ50,520 be schikbaar te stellen. De ploegen wogen over hét alge meen goed tegen elkaar op, doch de verdedigingen bleken de sterkste de- Jaudon la 25 an de februaro klub- vespero konversacia vespero ce kdo Menningh Gr. Markt 7. Venu mul- tope. estas suficaj sidlokoj. De prijzen zijn zaterdagavond in het nationaal Judo-toernooi voor brume banden eerlijk verdeeld tussen de deelnemers uit het gehele land: uit Breda, Gouda, Leiden en Dordrecht. De belangstelling was dit keer met zo groot als anders terwijl de wedstrijden toch zeker net aanzien volkomen waard waren. ^eeuft tóch z«n Paitüen tegen Mul- beslissing af te dwingen. Bij de middengewichten had de Wolf uit Leiden ingeschreven, maar b(j de wegin bleek hü 2 kilo boven de gewichtsgrens van 80 kg te zijn. Hü De 54-jarige smeerder C. Brobbel uit Vlaardingen is zaterdag tijdens werkzaamheden bij het havenbedrüf „Vlaardingen Oost" bekneld geraakt tussen een loopkat en een kraanhuis van een der 35 méter hoge kranen. Hü moest met inwendige kneuzingen in het Algemeen ziekenhuis worden opgenomen, waar hü later aan zün verwondingen is bezweken. Hy laat een vrouw en zes kinderen achter. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Na vele weken van onderbreking hebben de korfballers hun veld- wedstrijden weer kunnen spelen. Schiedam heeft in Dordrecht met goed resultaat strijd geleverd tegen Blauw Wit '51, maar Succes blijkt minder goed te hebben overwinterd. Ons Huls won op eigen veld met niet minder dan 72. Schiedam bleek zün inzinking van voor de rustperiode te boven te zijn. Ei' werd enthousiast en prettig ge speeld. In de eerste helft waren de partüen volledig aan elkaar gewaagd, J. v. d. Tuuk benutte na 10 minuten een strafworp. Vyf minuten voo>' het verstryken van de eerste helft werd het 11. Na de hervatting nam de thuisclub de leiding, maar K. Tettelaar werkte de achterstand weer weg. In de derde opstelling had H. Ver schoor slechts weinig tüd nodig om door twee treffers de rollen om te draaien (24). In deze periode ble ken onze stadgenoten duidelyk wat sterker te zijn. Een kwartier voor tüd scoorde Blauw Wit '51 nog tegen (34). Ais derde wedstrijd werd nog ge speeld Schiedam 2—Rozenburg 4. die in een 38-overwinning van de Rot terdammers eindigde. Het samenspel wilde ditmaal niet viotten bü de blauwwitten. De oor zaak hiervan was gelegen in een ge wijzigde opstelling, die was aange bracht, omdat twee vaste krachten wegens verhindering moesten wor den vervangen. Ons Huis was zo verstandig om het voordeel te kiezen van de harde wind en kwam geladen binnen de lynen, omdat men de wat onfortuinlijk ge leden nederlaag in het eerste treffen tussen beide clubs wilde goedmaken. Die opzet lukte, want heel vlot kwam men met 40 voor. Eerst kort voor tüd kon mej. N. Ouwendük tegen scoren, maar onmiddellijk daarop volgde 5—1. Na de rust meende Succes zyn slag te kunnen slaan. J. Cordemans vond onmiddellijk de korf met een heel verre treffer (52), maar daarna faalde het middenvak. Ons Huis kreeg de gelegenheid zich te herstellen en zün voorsprong zelfs te vergroten (6-2). Na het bereiken van deze stand verliep de strüd. Ons Huis spande zich niet meer in en Succes gaf de moed op. Het einde kwam met 7—2, Na langdurige en moeizame be sprekingen tussen - de werknemers organisaties en de vertegenwoordigers der werkgevers in de Werkcommissie voor de Drankindustrie, is overeen gekomen, dat ae ionen ingaande 1 september 1959 zuilen worden ver hoogd met gemiddeld 5.3%. lenburg en Handstede gemaakt en gewonnen met resp. een schouder worp en een 4e sutèml. Eerst toen werd het bü de jury duidelyk, dat hij ten onrechte deel nam bü de middengewichten. Tijd gebrek maakte het toen onmogelijk om Handstede en Muilenburg alsnog in te schakelen. Bü de zwaargewichten stak De Wolf ver boven zün tegenstanders uit en wist allen te verslaan en zo de finale te bereiken. Hier werd hü door Schipper,'die ook al zijn par tijen gewonnen had, tot staan ge bracht en moest met een scheids- rechterlyke beslissing genoegen ne men. De uitslagen van de finale partüen lulden als volg. Junioren: v. d. Put verslaat Moust beiden Breda met waza ari (heupworp). Senioren licht gewicht: de Lange wint van Van Es, beiden Gouda met waza ari (2e been worp); middengewicht: Schipper (Dordt) wint van Herman Ktiyl (SCS) na verlenging op beslissing; zwaargewicht: De Wolf, Leiden wint van Schipper, Dordt op scheidsrech terlijke beslissing. uit Vlaardingen of Muilenburg uit Gorkum moeten verslaan om tn de finale tegen Herman Kuyl van SCS De Dordtenaar Schipper heeft het wel zeer moeilük gehad. Bü de mid dengewichten moest hij achtereen volgens v. Pelt uit Gorkum (met schouwerworp), Bokhorst uit Hilver sum (na verlenging op beslissing) en zijn club- en stadgenoot Merks ver slaan. Daarna had hü óf Handstede len van de teams te zijn- Hierdoor konden de voorhoedes zich geen al te grote illusies maken. Men kwam meestal niet in de burrt van de res pectievelijke keepers Vroomen en Van der Tuijn. Limburgia had over geluk niet te klagen, to enhet na een .half uur spelen een 10-voorsprong kon ne men, want het schot dat Meuris op het Schiedamse doel richtte, was ze ker niet onhoudbaar, maar doelman "Van der Tuün verkeek er zich op en liet het leder door zijn bennen in het doei glippen (1—0). Na de rust werd er door beide ploegen nog energieker gewerkt: al les was immers nog mogelijk, maar weer was het Limburgia, dat toe sloeg. Een combinatie tussen Cox, Broeders en Hansen werd door laatstgenoemde in de tiende minuut volledig afgewerkt (2~M)>. Hermes zat echter niet stil en kon al drie zodat men bü voorbaat a! verzekerd kon zijn van verantwoorde vertol kingen. Jolle de Wit (fluit), José Stordiau (altviool en. viool), Victor Bougue- non (cello) en Edward Witsenburg (harp) vormden in de verschillende combinaties waarin zü op dit afwis selende programma optraden steeds een eensgezind ensemble. Onder meer demonstreerden ze dat duidelyk in de aan hen opgedragen Prelude en. Koraal van de Neder landse componist Ludwig Otten, voor fluit, altviool, cello en harp. Het uit stekende pleidooi dat ze voor deze compositie hielden (en waarvoor Ot ten zich terecht dankbaar toonde) heeft ons echter niet '"innen over tuigen van de waarde ervan. Een ontstellend gebrek aart per soonlijkheid en, vindingrijkheid m thematische behandeling openbaarde zich reeds in de prelude (waarvan de sequensen erg aan Ravel her inneren) en ook het als Koraal be titelde stuk getuigde van inspiratief onvermogen door een gebrek aan constructie en het langdurige ver- wülen op eenzelfde grondtoon. Van de hedendaagse werken op dit programma maakte de Rhapsodie voor harp van Marcel Grandjany de beste indruk. De componist be treedt hier weliswaar oude paden met een aan Debussy en Ravel ver wante stijl (het stuk is dan ook rijk voorzien van arpeggi en glissandi) doch Grandjany, die als harpist en componist voor de harp in Frank rijk en later in Amerika beroemd werd, weet in een improvisatorische stüi nog veel vormevenwicüt te leg gen en uiteraard laat hü de meest attractieve kanten 'van het instru ment doeltreffend naar voren ko men, Edward Wïtsenburg, wiens voor treffelijke techniek en voorname voordracht we reeds op een eerder Museum-concert signaleerden, vond in dit werk volop emplooi voor zün eminente kwaliteiten als harpist. .lat!Li0.?L50CHeoVai? ler heden der combinatie van NuTXet De meest belangwekkende werken hoorde men echer na de pauze, nl. het vitale Trio op. 40 voor fluit, alt en cello van Roussel en Debussy's verfijnde Sonate voor fluit, alt en harp. Twee werken, die door hun styl eigenlük eikaars tegenpool zijn en daardoor dc veelzüdige mogelyk- ^„achterstand 2-1 te"! snaarinstrumenten zo treffend aan- rugbrengen. i tonen: Debussy trekt partü van hun .Toep begon de strijd pas goed. verstild-dromerice aard .hun htina. Hoe hard er ook werd gewerkt, de verdedigingen bleven heer en mees ter van het veld. Limburgia bood het eigen publiek deze middag dan eens het genot van een benauwde, maar zeer nuttige overwinning. In een harde en onsportieve wed stryd heeft het Schiedamse Martinit met 26 verloren van het Haagse Rava, In de eerste twintig minuten domineerden de Hagenaars, In die periode werd het eerste doelpunt gescoord. De midvoor kreeg de bal toege speeld en bevond zich alleen voor keeper Van Haasten. Hij schoot hard in: 1—0. De wedstryd werd al ruwer. Herhaaldelyk natrappen werd door de scheidsrechter over het hoofd gezien. Verder dan enkele gevaar lijke schoten kwam het voor de rust niet. Na de rust kreeg men een ander speibeeld. Martinit kwam nu in de ■aanval, maar de achterhoede van Rava bleef het doel met geoorloofde en ongeoorloofde middelen be schermen. De wedstryd liep de scheidsrechter steeds meer uit de hand. Uit een en C. v. Walsum. Voor het certificaat hoekschop werd het tweede doelpunt gescoord. De keeper werd daarbij finaal tegen de grond gelopen. Drie minuten t.e vroeg floot de scheids rechter voor het einde van de wed stryd. Voor het praktükdiploma Engelse handelscorrespondentie slaagden mej. J. Brok, alsmede de heren N. Both: verstild-dromerige a&rd ,hun büna picturale kleurvariatles, Roussel daarentegen van hun absoluut- muzikale zeggingskracht. Beide werken proviteerde In gelü- ke mate van een voortreffelijk sa menspel en individueel vakman schap der spelers. Het programma omvatte voorts een weinig zegend Intermezo voor fluit en harp van Hendrik An- driessen en een Trio in G voor fluit, viool en cello van Haydns tüdgenoot Carl Stamitz, van een ontwapende eenvoud. Het vioolspel van Stordiau had hier iets zwaars, hetgeen te verkla- Is uit het feit dat een altviool (zijn eigenlüke instrument) nu eenmaal anders aangepakt wordt dan een viool. Het interessante concert had wat meer belangstelling kunnen heb ben, doch de aanwezigen zijn onge- twüfeld verrükt huiswaarts gekeerd. SACHA NIEBOER, Nederlandse handelscorrespondente mej. I. Korbee, alsmede de heren B. Peterbrosrs en C. Landsbergen. Allen cursisten van de heer H. Meyer te Schiedam. SCHIEDAM. GEHUWD: M J Deelen 37 en H M T L van der Meer 33; HM Dirker 32 en E B Hersbach 24: P J M Daeter 33 en J C T van der Meer 31; J P Win- keman 27 en N Toussaint 20; J M Hormes 28 en H J C van Son 22; P A J Ape is 25 er. C J Putters 25; A Bezemer 23 en Th Smidh SI- GEBOREN: Johannes W, z v J p de Ruiter en W H Rolaf; Johan P L, z v J h van der Maas en L A van Santen. OVERLEDEN: C van der Lee 91, W. Vreugdenhil, A. van Wieringen 79.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1