Acteur R. - nu voor hof - niet direct in vrijheid gesteld yMnJm Landbouwoffensief in Rusland gestart nilwast 'SUNIL Gladde smokkelaars toch tegen de lamp BOUW-c.a.o. Moet u I Hond tien dagen tussen spouwmuren WITTER DAN DE WITSTE GEIT i "V - Êm llS Zes doden bij ongelukken Robinson leidt in Butlin-race m Boeren betalen lieffing toch CHEïAROX Burgemeester Oosterland en personeel zonder sakiris GRIEP Dood door schuld Bevloeiin gspro j eet Indus en zijrivieren Stralend, wit wordt uw wasgoed met SuniL Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder I U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was kis en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige reuzenpak mm m&rns-'». VERVOLG VAN PAG. 1 Maagklachten? Wethouder wil geen handtekening zetten Enkele vragen heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt HET VRIJE VOLK DINSDAG 1 MAART 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse gerechtshof heeft gistermiddag geen ter men gevonden om de 42-jarige Haagse toneelspeler J. R., die op 26 mei in Aalsmeer een moeder van vier kinderen heeft doodgereden, onmiddellijk in vrijheid te stellen, zoals door zijn raadsman, mr. L. P. van der Does, was gevraagd. De tijd die de acteur thans in hechtenis heeft doorgebracht, ongeveer 9 maanden, vond de raadsman een redelijke straf. De procureur-generaal mr. TV. B J. Aberson, noemde aijn vordering: 2 jaar met aftrek en 3 jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, zelf 'een slag in de lucht', omdat *het leed dat het Hof aan deze verdachte toebreDgt, in geen verhouding staat tot het leed dat hij anderen heeft aangedaan.' Tegen vrijlating verzette h(j zioh. TVegpiraten, zo zei hij, moeten zwaar worden gestraft. Uit getuigenverklaringen en vol gens sporen op de Kudelstaartweg is gebleken, dat de toneelspeler op dc linkerhelft reed. toen hij de 44-jarige wielrijdster mevrouw H. M. van '1 SchipVan der Laan schepte. Daar voor had hij reeds een lantaarnpaal geraakt. Zijn auto sehoot ten slotte de berm af en kwam ia. een weiland tot stilstand. De procureur-generaal concludeer de dat de acteur door de grote snel heid waarmee Irij reed en de toe stand waarin hij verkeerde, de macht over het stuur moet hebben verloren. Het ongeluk, zo meende de PG, is te wijten aan de wijze waarop de ver dachte gereden heeft, zodat hjj voor dood door schuld zal moeten wor den gestraft. Ook de strafverzwarende omstan digheden <het rijden onder invloed) achtte mr. Aberson bewezen. De acteur heeft volgens de PG in drie kwartter vijf glazen sherry gedron ken. Beslist te veel voor een man die de avond voor het ongeluk in een restaurant van twee glazen niet goed was geworden en een vriend had gevraagd hem naar huis te rijden. Ook in de geestelijke en lichame lijke toestand waarin hij verkeerde (hij kwam terug van een onaange naam onderhoud met zijn ex-echtge note en hij had reeds lang boven zijn krachten gewerkt) had hij niet mo gen drinken. Deze laatste omstandigheden acht te de raadsman eerder verzachtend dan bezwarend. Pleiter hield het niet - voor onmogelijk, dat de toneelspeler geschrokken was vau twee straatma kers, die zich ter plaatse bevonden. Ook zou er wat zand op de weg heb ben gelegen. Het vonnis van de Haarlemse rechtbank, 1 jaar met aftrek en S jaar ontzegging, (de officier van Jus- ititie had rcsp. 3 jaar en 6 jaar ge- eist), wees er volgens de verdediger op. dat dit college heeft getwijfeld aan het causale verband tussen het ongeluk en de toestand, waarin de acteur verkeerde. He'oog om oog, tand om tand', dftt.de PG voorstaat, wordt, zo zei de raadsman,' door de familie van het slachtoffer niet gedeeld. Als het Hof hem die 2 jaar oplegt, zal hij niet voor haar gezin kunnen zorgen, zo als hij heeft beloofd. Ook in verband met toneel- en TV-belangen bepleit te hij invrijheidstelling. De acteur Rob de Vries getuigde nog eens dat dit 'voor de toekomst van ons gezelschap' van groot belang was. De president, mr. C. H. Beekhuls, heeft de verdachte laten weten dat het Hof er in geen enkel opzicht re kening mee zal houden, dat hij de bloedproef heeft geweigerd. ('Het Hof stelt zich op het standpunt dat u daar toe het récht had, of het ver standig was is een tweede.'). De uit spraak werd bepaald op 14 maart. (Van onze verslaggevers) Op de Boezembocht te Rotter dam is maandagmiddag bij het linksaf slaan de 26-jarige machine bankwerker E. C. Brandt uit de Koe- pclstraat met zijn bromfiets tegen een bestelauto gebotst. Hij kreeg een schedelbasisfractuur cn is naar het TVcsterziekenhuis gebracht, waar hij 's avonds is overleden. Aan de rand van het centrum van Venio botste afgelopen nacht om half drie een kleine personen auto met drie inzittenden met grote snelheid tegen een geparkeerde op legger. De bestuurder van de kleine auto, een caféhouder uit Nijmegen, kwam praktisch met de schrik vrij. Zijn twee passagiers, de 20-jarige Alida Orth en haar 22-Jarige broer J. Orth, beiden uit Nijmegen, werden zeer zwaar gewond en in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis in Venio overgebracht. Enige uren rsa aankomst overleed mej. Orth. Haar broer verkeert neg in levens gevaar. Het gezelschap was op weg naar huis en had te Venio de carna valsviering bekeken. 0 In het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort is aan zijn verwondin gen bezweken de 29-jarige heer L. van den Brink uit Voorthuizen, die zaterdagmiddag in zijn woon plaats met zijn scooter tegen een boom botste cn met zijn hoofd tegen de grond sloeg. Het slachtoffer was gehuwd. 9 Maandagavond zes uur ls aan de Reisknde te Pijnacker een tractor niet aanhangwagen, waarop zes kin deren zaten, gekanteld en in een sloot geraakt. De 2-jarige Cornelia van de Helm is daarbij verdronken en de 5-jarige Johamia van de Helm moest zwaargewond naar het zieken huis te Delft worden overgebracht. jjcX vijijWatt iFa. 0 De 53-Jarige mevrouw Haksteen- Kok uit Papendrecht was vanmorgen omstreeks elf uur op slag dood, toen zij met haar bromfiets onder een autobus terecht kwam. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Vrijheer van Eslaan en ae Veerweg. De oorzaak is onbekend. Het zevenjarige jongetje S. uit Heiloo is vanmorgen om half negen op de spoorwegovergang Runxputte te Heiloo, die met licht- en belsig- nalen wordt beveiligd, door een trein gegrepen en op slag gedood. Het Jon getje was per fiets op weg naar school. Hij heeft waarschijnlijk de lichtsignalen niet gezien ten gevolge van de opkomende zon. Onderzocht wordt of de belsignalen wel hebben gewerkt. tie I.M STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND 1 (Van een onzer verslaggevers) I Tien dagen en nachten heeft i een achtjarige Duitse herder I van de familie Thommissen in 1 Doesburg vastgezeten tcssen een paar spouwmuren. 1 Peter had op het dak achter I de kat aan gezeten. HM viel van het dak en kwam op zijn rug tussen een dnbbele muur terecht. Toen de familie Thommissen 1 hem terugvond, bleek hij wel vermagerd maar niet gewond. GLENCOE (Reuter) De gebaar de David Robinson, een 35-jarige student uit Bermuda, leidt nog steeds de marathonwandellng die Butlin in Groot-Brittannië heeft georganiseerd. In iets meer dan drie dagen heeft hij 320 kilometer gelopen van de 1600 km die de tocht lang is. Enkele kilo meters achter hem aan komt John Grudy. die medogenloos meejaagt naar de prijs van 10.000 gulden. De vrouwelijke mededingers van de stoet, die zich over een afstand van ongeveer 160 km uitstrekt, worden geieid door de 18-jarige Wendy Le wis, die, als zij de prijs wint, haar eigen kapperswinkel wil openen. Haar rivale loopt een kilometer of tien achter haar. In het geheel lopen nu nog zo'n 200 mededingers in de wedstrijd mee. C LONDEN (AP) Zes landen zul len India en Pakistan financiële hulp verlenen bij de uitvoering van het grootste bevloeiingsproject, dat ooit ter wereld ter hand is genomen. De Wereldbank heeft een pro gramma opgesteld voor de bevloei ingswerken langs de Indus en zijn zijrivieren. Er was eerst verschil van mening tussen India en Pakistan over de verdeling van het water, maar het ziet er nu naar uit dat zij het binnenkort eens zullen zijn. Dan zal een begin worden gemaakt met het werk, waarbij bijna 40 miljoen mensen rechtstreeks belang hebben. Er is ruim een miljard dollar mee gemoeid. Een groot deel van de West- duitse wijnoogst van 1959 bevat meer suiker dan de wet toelaat. Het hoge suikerpercentage is een gevoig van de abnormale warme zomer van 1959. Advertentie I.M. (Van onze correspondent in Moskou, Tom Lambert) Het grote landbouw-offensief van Rusland is begonnen. Dit jaar zullen 153 miljoen ton graan moeten worden geproduceerd door de Russische boeren. Dat is dertig miljoen ton meer dan in het afge lopen jaar en zelfs ruim tien miljoen meer dan in het recordjaar 1958. Men hoopt uit deze enorme oogst een voedselreserve over te houden en de export te kunnen verhogen tot het peil, dat aangegeven is in het tweede jaar van het zevenjaren plan. Alle boeren van Rusland zijn in „alarmtoestand" gebracht. Van de Kaukasus, het zuidelijk gebied langs de zwarte Zee, tot in het Verre Oos ten, achter de woestijn van Uzbe kistan en Kirghizistan, van de mod derige Oekraïne en Armenië tot in Siberië nog steeds in sneeuw ge kluisterd zijn de voorbereidingen begonnen en overal verheffen de propagandisten van deze geweldige landbouwinzet hun stem. In een aantal gebieden loopt het goed met het werk, maar lang niet overal. De ijverige regeringssnuf- feiaars de partij heeft speciale controlecommissies ingesteld blijken heel wat fouten op het spoor te komen, nalatigheden en gebrek aan de ware belangstel ling. Het is vooral Kazakhstan, waar men thans het oog op houdt. Het is er onrustig en spoorwegwerkers ver kondigen er aan wie #naar horen wil, dat honderden wagons met land bouwmachines, onderdelen, kunst mest en benzine langs de rails blij ven staan, zonder dat ze worden ont laden. Zevenhonderd wagons staan alleen al by Akmolinks en minstens vijfhonderd staan er in Kustanai. SU«yft.2KSOOa (Van een onzer ver slaggevers) „Wie gratis roomboter wU kan op de weg te recht," zeiden gistermor gen omstreeks zeven uur twee mannen tegen de bewoners van een aantal huizen aan de rijksweg Etten-St.-VVillebrord. Met die haastige bood schap stapten ze in een taxi en waren in een oogwenk uit het gezicht verdwenen. De gratis boter bleek op het wegdek te liggen en tussen de wrakstuk ken van een bijna vol komen vernielde vracht auto. De twee mannen, smokkelaars, waren er mee geslipt en tegen een boom gevlogen. Ze waren wonder boven wonder ongedeerd gebleven. Na het ongeluk haal den ze in minder dan geen tijd de nummerbor den en kentekenen van de wagen en Heten deze, mét de lading van 2000 kilo roomboter, achter. Alle anonimiteit mocht hun echter niet baten. Eén van hen, de chauf feur N. P. uit Voien- dam, werd in de Joop van de dag in de buurt van Etten gearresteerd. Het autowrak (met dubbele wanden) en de boter werden in beslag genomen. De resterende boter tenminste, want toen politie en douane arriveerden was er van dc lading al 1300 kg verdwenen naar omwo nenden en passerende forensen. De moeilijkheden hebben betrek king op de zogenaamde risicoelausule. Dit is een bepaling in de contracten tussen de aannemers en hun op drachtgevers, die het mogelijk maakt verhogingen of verlagingen van lonen en materiaalprijzen, die zich tijdens de uitvoering van het werk voordoen, in de definitieve bouwsom te verrekenen. De aannemers willen voor de 'overlopende' werken deze clausule handhaven. Dit wil dus zeggen, dat zij de loonsverhoging en de andere verbeteringen van de e.a.o. willen doorberekenen. Het College van Rijksbemiddelaars staat dit niet toe, omdat prijsverhoging nu een maal niet past in de vrijere loon politiek. De werkgeversorganisaties hebben verklaard, dat zij door de gevraagde garantie te geven, inbreuk zouden maken op essentiële bepalingen in de reeds eerder afgesloten aannemings overeenkomsten. Zfj zeggen, dat ook de opdrachtge vers prijs stellen op de risicoclausule, omdat daardoor voorkomen wordt, dat aannemers altijd een risicobedrag in hun bouwsom opnemen, ook aLs er helemaal geen loon- of prijsverho gingen zijn. (Van onze verkeersreaacteur) Do or het schijnen van de februari zon was het Aero Camera te Rot terdam mogelijk een bijzonder fraaie foto te maken van het aqua duct aan de rand van de Haarlem mermeer, de enige Nederlandse 'v>at er geleider". Do foto is genomen vun het &U&&K naar het noorden tn zo- ziet me» hoe de «m Amsterdam komende Rükswec t a in de Haarlemmer" meer onderduikt en aan de Zuid hollandse kant -weer zichtbaar wordt. Aan die kant bij Roelof- arendsveen) is men echter nog niet zo Ver met de wegenaanleg als aan de andere. Het aquaduct- is niet anders dan een betonnen goot, 25 meter lang sn 30 meter breed, waarin de scheepvaartweg, de Ringvaart, is gelegd. Het diepste punt van de rijweg ligt negen meter onder NAP. De weg zelf heeft ie breed te van een gewone autoweg: fwee rijbanen van zeven en halve me ter, gescheiden door een midden berm. Rijksweg 4a, van de zuidelijke Haar lemmermeer naar Ypenburg, wordt nog dit jaar in zijn geheel open gesteld. Het aquaduct staat op de kaart van Rijkswaterstaat nuchter als Kunstwerk 6L Het kost vijf miljoen. (Van een onzer verslaggevers) De meeste boeren uit Kamperveen, Oldebroek,Nunspeet en Harderwijk die eerst weigerden de heffing aan het Landbouwschap te betalen, zijn nu over de brug gekomen. Het Landbouwschap had beslag gelegd op hun tegoed aan melkgcld bij de zui velfabrieken. Slechts een derde deel vijftien in totaal wil door een proces uitgemaakt zien of zü moeten betalen. In Elburg is gisteravond een pro- testvergaderiing gehouden die was uitgeschreven door de Landelijke Ver eniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw, Daar is besloten de. melkleverant-ie aan de fabrieken vier dagen stil te zetten wanneer de be spreking over de blokkering van de melkgelden niet het resultaat ople vert dat de betrokken boeren wen sen. Op een soortgelijke vergadering was -al eens. besloten een protest mars naar Den Haag te organiseren, maar daar is men later weer van te ruggekomen. Advertentie I.M. voor blijy e n dc'ycpholcrinff Vormt een gcneiende laag op «2e rruagwanr (Van een onzer verslaggevers) De gemeente-ambtenaren, werklie den cn onderwijzers aan de open bare lagere school in Oosterland hebben gisteren hun salaris niet gekregen. Oat is een rechtstreeks gevolg van het conflict in lïet gemeentebestuur, dat veroorzaakt is door het ophef fen van het ziekteverlof van bur gemeester Laurense, Wethouder loco-burgemeester Zijier (v.v.d.) heeft de betaiingsmandaten niet willen tekenen. Aanvankelijk weigerde hij; later zei hij er zich nog over te willen be raden. Gisteren, toen hij met een lichte griep te bed lag, werden hem de mandaten niet opnieuw ter te kening aangeboden. Zolang hij ze niet heeft getekend, kan er niet worden uitbetaald. De burgemeester, de secretaris, do ontvanger, de drie ambtenaren ter secretarie, de twee gemeentewerk lieden en twee onderwijzers die normaal gisteren hun salaris zou den hebben gehad, kregen nu mets. Men vraagt zich af of de wethouder een eventuele weigering wel zal kunnen volhouden. Hij heeft niet officieel ontslag genomen, zoals in zijn bedoeling ligt. En zelfs al had hij dat al gedaan, dan blijft hij volgens de gemeentewet in functie tot zijn opvolger is be noemd. In deze rubriek vermeldt Hel Vrijs Volk onder commentaar - tref. lende uitspraken van anderen, «iter. aard voor rekening van hen dis worden geciteerd. Is de regering teruggekomen op haar voornemen om bij de bepaling van de salarispositie van haar perso neel zich te baseren op de trend van de in gang zijnde loonontwikkeling? Of heeft z\j de trendgedachte laten varen en liggen andere overwegingen aan haar beslissing ten grondslag? In boeverre stroken deze overwegin gen met de voorschriften van de al gemene aanwijzing aan het College van RMksbemiddelaars? Met het oog op de verdere loon ontwikkeling zou het dienstig zijn, indien in dit opzicht klaarheid wordt geschapen en ook maar de schijn van discriminatie ten opzichte van het bedrijfsleven wordt wegge nomen. Uit Dc Werkgever, orgaan van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers, van 25 februari 1960. Acht negers zijn maandag in Nairobi ter dood veroordeeld wegens moord op een 77-jarige blanke boer. De boer - John Hutson werd in augustus vermoord. Advertentie I.M Vandaag over een week zou het Concertgebouw in Amster dam tot de nok gevuld moeten zijn met jonge mensen. Want tegen belachelijk lage toe gangsprijzen valt een pro gramma te beluisteren, dat uniek genoemd mag worden. Officieel heet het 'een bui tengewoon concert onder aus piciën van Jeugd en Muziek door het Concertgebouworkest onder leiding van Willem van Otterloo'. Het buitengewone van dit concert; de medewer king van maar liefst vier jonge solisten, die met dit debuut op het grate orkestpodium een on- gedroomde kans krijgen. Een kans voor de 25-jarige Jeannelotte Hertzberger (viool) en de even oude Heinz Friesen (hobo) met het concert voor viool en hobo van J. S. Bach, voor de 24-jarige Piet Honingh met het Concertino voor klari net van Weber en voor de 21- jarlge Mariëtta Vogel met de Tzigane van Ravel. De 2200 plaatsen van het Concertgebouw hadden na tuurlijk allang uitverkocht moeten zijn. 'Maar het loopt nog niet naar onze zin,' zegt de 56-jarige Max Vredenburg;, directeur van Jeugd en Mu ziek spijtig, 'en er hangt toch zo ontzettend veel van af. Ik ben al benaderd door twee an dere orkesten ln Nederland, die iets dergelijks willen doen. Kun je je iets heerlijkers voorstel len dan jonge mensen een vol waardig concert aan te bie den, ln de feestelijke sfeer van onze nationale muziektempel, met vier jonge solisten op het podium?' De cijfers over het concert bezoek in ons land rollen deze kleine, stralende man met z'n artistieke kop die met gevou wen handen voor zich uit praat, uit de mond. 'De over grote meerderheid tussen 15 en 25 jaar gaat laat ik het voorzichtig zeggen niet ge regeld naar concerten. Is het niet schokkend als ik zeg, dat dit alleen voor Amsterdam er al meer dan 100.000 zijn? Jeugdconcerten... ja, drie per jaar. Maar dat zijn school- jeugdconcerten. Na die periode is er alleen maar een enorm vacuüm, terwijl dan juist jonge mensen de leeftijd heb ben om hun muzikale smaak verder te ontwikkelen. Met dit concert willen we juist deze jeugd bereiken, deze jeugd die achteloos langs- het Concert gebouw loopt en ternauwer nood weet dat het er staat.' 'Dit buitengewone concert moet een traditie worden. Het zou een grote slag voor ons zijn als die zaal niet vol kwam!' Aan de jeugd, die graag en vaak beweert, dat zij niet vol doende kansen krijgt, het ant woord. De jonge Piet Honingh uit Hilversum, die op 8 maart als solist op treedt ln het weinig ge hoorde Concertino voor klari net van Weber, onderstreept gretig het betoog van Max Vredenburg, 'Ik vind het enorm, dat jonge mensen zoals ik op deze unieke manier een kans krijgen. Zo iets kan een stempel drukken op je hele toekomst!' Lang. een smal gezicht en zoekend naar woorden. Maar al naam gemaakt bij het Kunstmaandorkest en het Radio Kamerorkest, op tour nee geweest ln uitwisselings concerten tussen conserva toria, zelfs in Antwerpen en Parijs. Zoon van een (voor z'n plezier spelende) klarinettist in het harmoniekorps van Winkel (N.-H.), die op z'n twaalfde jaar op een solisten- concours in Mlddenmeer al op vallend muzikaal bleek en la ter met de hulp van een rijksbeurs die indruk ver stevigde. 'Voor het publiek,' zegt Plet Honingh aarzelend, 'moet het toch aantrekkelijk zijn om eens jonge onbekende solisten te horen.' Tweeëntwintighonderd plaat sen, waarvan de helft nog ligt te wachten. Op jonge mensen, die van goede muziek willen genieten en andere jonge men sen een kans .gunnen. Mis schien wei de kans van hun leven. 'Wat mij zondag over komen is, zult u niet ge loven.' riep de Amster damse arts S. A. Hertz berger gisteren door de tele foon, bijna struikelend over z'n woorden. Tk heb zondagsdienst en Ik ben op weg naar een patiënt, toen ik ineens door een man op straat werd aangehouden. De man verkeerde, zo te zien, In doodsnood. "Dokter," riep hij, over z'n zenuwen, "u bent de enige die me helpen kan. Wilt u me even thuisbrengen?" "Thuisbrengen?" zei i-"' "man, Ik ben geen taxichauf feur." "Dokter," riep de men weer, nu helemaal door 't dolle heen, "u móét me even thuis brengen, ik zit in grote tijd nood!" Enfin, ik breng de man een eind op weg en vlak bij z'n huis zegt-ie: "O, dokter, wat ben ik u dankbaar! Ik moet vandaag nog naar het carnaval en ik had het anders nooit gehaald!" Nou,' aldus dokter Hertzber ger, 'ik ben nog nooit zo spra keloos geweest van m'n leven!' In Utrecht liep dezer dagen een kat een bar binnen en ging op een krukje zitten, "n Schoteltje melk zeker.' zei de barkeeper vol begrip. 'M'n zorg.' antwoordde de kat, 'voor mijn part 'n whisky. Als Ik over een paar uur maar een kater heb.' WILLY LEVIS J)

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2