Twaalf jaar geëist voor wurging van 'blonde Marie5 m Levendige smokkel in tweedehands auto's Sergeant-majoor vecht opnieuw voor Ui a vindt iedereen even lekker! maast richts Duitsers op Egmondse strand krijgen wat minder iebensraum s 'N BIJZONDER KIND MCD-commissie naar Amerika Regering zal niet ingrijpen Broertjes onder auto - één dood Géén besprekingen over opheffing van beslag melkgelden Nationale in 1959 Enige aarzeling met huizenbezit A. H. VAN DETH OVERLEDEN Onderzoek tegen ex-commandant Westerbork Kind valt uit trein W erktuigkimclige op Rotterdam overleden HET VRUE VOLK WOENSDAG 2 MAART I960 PAGINA 3 Hein Jordans krijgt aanbod van Duitsers Huiseigenaren vragen nietigverklaring van Gooise verordening „Hei nachiegaallje zingt aaroewsrk is waardewerk Tragische omstandigheden? Geen luchtbedden (Van een onzer verslaggevers) De man, die op 30 december 1958 de 47-jarige mejuffrouw M. G. van Es, in Den Haag beter bekend als 'Blonde Marie' heeft gewurgd, de schilder A. S. (27), heeft gistermorgen voorde Haagse rechtbank een gevangenisstraf van twaalf jaar met af trek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de re gering tegen zich horen eisen. 'Hij heeft deze vrouw gewurgd om financieel aan zijn trekken le kun nen komen' zo meende de officier van Justitie, mr Kemper Hij was het ta het geheel niet eens met het psychiatrisch rapport, waarin geadviseerd wordt S. zo spoedig mogelijk terbeschikking te stellen. 'Ook aan de bevei liging van de maatschappij moet gedacht worden' aldus mr. Kemper waar na hij de rechtbank vroeg S. te veroordelen wegens het doden van de vrouw teneinde diefstal mogelijk te maken. Op de bewuste avond, zo bleek uit het verhoor van de verdachte, is s. van huis gegaan om een vriend te bezoeken. Hij zag daar echter van af en richtte zijn schreden naar de Conny-bar op de Heeregracht, waar hij ongeveer veertien biertjes dronk. Daar ontmoette hij ook een ken nis, die hij een zaklantaarn en een schroevendraaier toonde. 'Ik heb vanavond nog wat op te knappen,' zo zei hij tegen deze man. Na het bezoek aan de bar aarzelde hij op het Spui wat hij zou doen: naar huis gaan of 'blonde Marie' in haar woning aan de Nieuwe Haven bezoeken. stond in feite op het kruispunt van uw leven," aldus de president, mr. Prins. S. begaf zich toen naar de woning van 'blonde Marie'. Naar zijn zeggen had hij nog geld van haar te goed. Zij zou nameyjk zijn dokterskosten, die hij had moeten maken omdat hij bij haai' een geslachtsziekte zou heb ben opgelopen, betalen. In haar kamer trof hij "Blonde Marie' naakt onder een hoogtezon aan. Hij wilde het geld hebben, maar de vrouw zei hem dat ze eerder nog geld van hem te goed had. Er volgde Advertentie I.M. UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Bij kriebclhoesc en opkomende verkoud» heid vlug een paar Potter cjes in de mond. Die voorkomt veel narigheid! Geven etr> frisseadem na eencigaretofeen borreltje. In handig* plattt tfoojge* «f SS cent Miivia S«M (Van onze parlementsredaotie) Een commissie van deskundigen van de Marine Luchtvaartdienst is dezer dagen naar de VS vertrokken om de vervanging van de buiten dienst ge stelde Martin Mariner-vlicgtuigen op Nieuw-Gulnea te bestuderen. Van de zijde van de Marine-Voor lichtingsdienst verklaart men. dat de gedachten uitgaan naar een tweemo- torig patrouille-vliegtuig voor lange afstanden. Over de namen van toe stellen, die kandidaat zijn, bewaart men echter het stilzwijgen. In een eerder stadium is echter de naam van de Gmmman Tracker ge noemd. Dit toestel werd ook vrij al gemeen beschouwd als mogelijke op volger van de Lockheed „Neptune"- patrouillevliegtuigen, die de MLD in Nederland gebruikt. Enige weken ge leden gaf de NAVO echter de voor keur aan de Franse Breguet als ver vanger van de Neptunes Deze keus wekte toen enige ver wondering en vrij algemeen had men de indruk, dat hoewel de kwaliteiten van Tracker en Breguet weinig uit eenlopen. de Fransen een pleister kre gen op de wonden, opgelopen in de concurrentiestrijd rond de straalja gers. Inmiddels is duidelijk geworden, dat ook al zou de MLD de NAVO- rlchtlijnen volgen, dit een kandida tuur van de Tracker voor Nieuw- Guinea niet uitsluit. een woordenwisseling, waarbij het slachtoffer gedreigd zou hebben alles over hun verhouding aan zijn echt genote te vertellen. Hard geknepen De schilder gaf haar daarna een klap in het gezicht waardoor zij op de gTond viel. 'Ik heb haar keel toen zo hard dichtgeknepen, dat ik dacht dat de kop er af zou gaan', zo ver telde S. later aan de politie. Na 'blonde Marie' op de divan ge legd te hebben, is S. even gaan zit ten. Toen zag ik pas wat ik gedaan had', vertelde hij. Vervolgens heeft hij sieraden, de hoogtezon en een bontjas ingepakt om mee te nemen. Ook ontdeed hij het lijk van een ring en een polshorloge. Even later fietste hij met de ge stolen goederen naar zijn huis. De volgende dag was zijn vrouw jarig: hij bood haar de bontjas en enkele sieraden aan Enkele dagen daarna is S. gearre steerd nadat hij geprobeerd had en kele sieraden aan een Juwelier te verkopen. Na gedurende vier dagen verhoord te zijn legde hij een beken tenis af. Naar de mening van de psychiater, die S. onderzocht heeft, was hij op het moment dat het misdrijf ge pleegd werd, slechts in sterk vermin derde mate toerekeningsvatbaar door een ziekelijke storing van de geest vermogens. De psychiater acht S. in hoge mate gevaarlijk. Verbetering van zijn geestelijke structuur wordt niet ge heel onmogelijk geacht. 'S. is naar blonde Marie gegaan om er financieel beter van te worden," aldus de officier van Justitie. 'Haar dood maakte het hem mogelijk zijn plan te volvoeren. Hij zag, dat hij het geld niet vrij willig van haar zou krijgen,' aldus de officier van Justitie, "daarom moest zij eraan.' Voorts wees mr. Kemper erop, dat S. niet de minste tekenen van berouw inkeer of angst heeft gegeven. Na het requisitoir belichtte de ver dediger, mr. Schoonhoven, nog eens de achtergronden van verdachtes leven, die een moeilijke jeugd heeft gehad. Hij vroeg een zo kort moge lijke vrijheidsstraf voor zijn cliënt. Uitspraak op 15 maart. (Van onze parlementsredactie) Een zeer uitgebreide staking in het bouwbedrijf schijnt on afwendbaar. De werkgevers blijven namelijk bij hun stand punt, dat zij de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst niet kunnen ondertekenen.- Dit heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf, de heer W. Dura Wzn. gistermorgen meegedeeld, na afloop van een bespreking tussen werknemers- en werkge versafgevaardigden in Den Haag. 'Wij staan aan de vooravond van een conflict, dat zeer ernstig zal zijn voor de Nederlandse economie,' zei de heer Dura. De bouwaannemers en patroons er kennen ten volle het recht van de werknemers om te delen in de stijgen de welvaart. Da loonsverhoging van vijf percent Is dan ook op verant woorde wijze bereikt, stelde de voor zitter van de Raad van Bestuur vast. Het conflict wijten de ondernemen dan ook ten volle aan de regering, die doorberekening van de loonsverhoging voor onderhanden zijnde werken af wijst. De nieuwe c.a.o. zal voor die werken slechts gehanteerd mogen worden, als de ondernemers schriftelijk verklaren afstand te doen van de zogenaamde risico-clausule. Dit nu vinden de on dernemers een 'onzedelijk beding' van regeringszijde, dat voor hen volstrek onaanvaardbaar is. Immers, zo stellen zij, de overheic als grootste opdrachtgever heeft jarer geleden het risico-element aan ziet getrokken, door te eisen dat in iedei contract de clausule is opgenomen, dat schommelingen in lonen en sociaU voorwaarden later worden verrekend Voor de onderhanden zijnde werken (Van onze soc.-econ. red.) Naar wij van welingelichte zjjde ver nemen moet het uitgesloten worden geacht, dat de regering een poging zal doen om het conflict over de nieuwe cao voor het bouwbedrijf tot een oplossing te brengen. Men wijst er op, dat het college van rijksbemiddelaars bereid is een beslissing te nemen volgens de richt lijnen, die het georganiseerd bedrijfs leven heeft aanvaard. De werkgevers in het bouwbedrijf stellen een voor waarde doorberekening in de prij zen van de lopende werkendie in strijd is met deze richtlijnen. Er be staat voor de regering geen aanlei ding een gesprek te openen over een afwijking van de spelregels, die voor wordt dew clausule nu wmjde g^teTc de vruere loonvorming gelden. - Advertentie I.M. Mét de oude heer Trom hunnen de trotse ouders van deze baby's van hun spruiten zeggen: "t 2s een bijzonder kind en dat is het.' Want Pe ter, Monique, René, Ronald, Ronny, Marion, Cara en Dehby zagen alle acht het levenslicht op schrikkeldag. Op de kraamaf deling van het Amsterdamse Wilhelmina Gast huis had men er maandag de handen aan vol. Het was het grootste aantal schrikkelbaby's dat in een Nederlands zieken huis ter wereld kwam. Vandaar dat de fotograaf ze even op een. rijtje liet leggen. Zijn, het geen schatjes? Bij een inbraak in een juwe lierszaak in Beiroet zijn edelstenen ter waarde van 1.6 miljoen gulden gestolen. De politie verdenkt drie Turken, die in hetzelfde pand woon den en die sinds de inbraak spoorloos zijn verdwenen. DEN HAAG (ANP) Het Minis terie van Landbouw en Visserij en het Landbouwschap hebben ontkend, dat er besprekingen gaande zijn over opheffing van het besiag op de melk gelden van enkele boeren op de Noord-Veluwe. die weigeren de hef fing van het Landbouwschap te vol doen. Het ministerie beschouwt deze zaak als een incerne aangelegenheid van het landbouwschap. De voorzitter van de landelijke vereniging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw, de heer H. Koekoek, had op een vergadering in Gramsbergen gezegd, dat de minister van Land bouw over deze zaak besprekingen zou voeren met het landbouwschap. Onze fotograaf Jan van der Hoeven is dinsdagmiddag bij zonder hartelijk gehuldigd, ivant hij was een kwart eeuw „bij de baas". Twee maal goud is zijn deel geworden. Rayondirecteur A. B. H. van der Busse speldde hem een gouden speldje van de Arbeiderspers op, de heer P. van Breukelen het gouden ere-in- signe van de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten, Het is een zeer genoeglijke huldiging geworden, met de ge bruikelijke, maar ook met enkele verrassende geschenken. Van de redactie en collega's was er een uitgebreid vriendenboek met tientallen lovende „getuigschrif ten" En natuurlijk kreeg Jan van der Hoeven verschillende gram mofoonplaten, want hij is een mmiekminnend man. Op de foto ziet u de heer W, Dorst namens het gehele perso neel mevrouw Van der Hoeven zijn gelukwensen aanbieden. Naast haar de jubilaris en uiterst rechts rayondirecteur v.d. Busse. (Van een onzer verslaggevers) De rijksadvocaat eiste gistermor gen voor de Groninger politierechter tegen vijf Groningers en een Duitser geldboeten wegens smokkel in twee dehands auto's, die varieerden van 13.865,50 tot 340,39. In de periode van augustus 1955 tot Juli 1956 had den z(j kans gezien de Nederlandse schatkist aan invoerrechten en oni|- zetbelasting 16.167,60 te onthouden- Een loondorser uit Loppersum had samen met zijn zoon, zijn schoonzoon en twee kennissen van de familie in de bewuste periode veertien tweede hands auto's over de grens bij Nieu- weschans weten te voeren. De auto's kregen zij van een Duitse handelaar in Jeer, die hun zoge naamd de auto's verkocht en de voertuigen met factuur aan de grens afleverde. De factuurwaarden van de auto's lagen echter ver beneden de werkelijke waarde van de voertui gen, die in Nederland werden opge knapt. Daarna wist men de auto's weer te verkopen tegen een Prijs, die voor iedere deelnemer aan de frauduleuze invoer een zoet winstje opleverde. De raadsman van de verdachten achtte de door deskundigen bereken de werkelijke waarde van de tweede hands auto's niet juist en vorderde vrijspraak op grond van de foutief in de dagvaarding genoemde be dragen. De politierechter was echter over tuigd van de schuld der handelaren en legde de zes man boeten op, die liepen van 840,tot 60,waar bij hij rekening hield met de boeten, die zij reeds van de economische rechter te Groningen hadden gekre gen voor deze affaire. DE NIEUWE STARTBAAN voor straal verkeersvliegtuigen op Schip hol. die een lengte heeft van 3.300 meter, zai precies volgens schema op l april gereed zijn. De mogelijkheid bestaat, dat de dirigent van het Brabants Orkest. Hein Jordans, tevens dirigent zal worden van het orkest vande Baye- rische Rundfunk. De huidige Rund- funk-dirigenfc Eugen Jochum gaai het Amsterdamse Concertgebouw Orkest leiden. De heer Jordans heeft het aanbod cog in beraad gehouden. (Van een onzer verslaggevers) De Nationale Levensverzekerings bank N.V. te Rotterdam heeft in 1959 voor een bedrag van 572 (v. j. 551) miljoen aan nieuwe verzekeringen gesloten. Het verzekerde bedrag steeg tot 4136 (v. j. 3778) miljoen. De bediüjfswinst bedroeg f 15,6 miljoen, waarvan 11,6 miljoen aan de reser ves wordt toegevoegd. Voor de berekening van de ver plichtingen tegenover de verzeker den, de wiskundige reserve, baseert de Nationale zich op een renteper centage van 3 percent. Met de be leggingen kon echter een gemiddelde interest van 4,12 percent worden ge kweekt, wat voor 1959 in een veilige marge heeft geresulteerd, aldus de directie van de Nationale in het jaarverslag. Het reeds voor het vorige jaar ge constateerde verschijnsel van het ruimer worden van de woningmarkt ia enkele delen van ons land was ook in 1959 merkbaar, aldus de Natio nale. .,Dit brengt consequenties mee, waarop wij ons terdege hebben te be zinnen. Het woningzoekende publiek wordt kritischer ten aanzien van de te betrekken woning. Het ware te wensen, dat de regering spoedig voor de eerstvolgende jaren de te volgen koers duidelijk uitstippelt, opdat de belegger wete, waarmee hij rekening heeft te houden," verzucht de direc tie van de Nationale. Zolang dit niet het geval is, be trachten wij enige terughoudendheid ter zake van verwerving van huizen- bezit, hoe aantrekkelijk een. bezit aan woningen ons overigens ook moge voorkomen." en dit nemen de aannemers niet. Zij betogen, dat zij stijging van d« produktiviteit in het verleden steeds direct aan de opdrachtgevers hebben doorgegeven. Momenteel is er geen aantoonbare ruimte meer. Dat men niettemin vijf percent loonsverhoging wil geven, komt omdat men ten volle vertrouwt, dat de pro duktiviteit zal blijven stijgen, dooi rationalisatie en mechanisatie. Het mee-proflteren van de werknemers zou dus slechts de neiging tot prijs verlaging tijdelijk afremmen. Voor onderhanden zijnde werken ia de loonsverhoging echter niet meei door produktivibeitsstijging op te van. gen. Het buiten werking stellen van de risicoverrekening achteraf wentelt dus de lasten volledig af op de schou ders der aannemers, aldus de voorzit, ter van de Raad van Bestuur. De ondernemers zonden wel voelen voor dezelfde regeling als is ge hanteerd bij de sanering van de swarte lonen in 1958. Toen stond de regering toe, dat ondernemers die konden aantonen dat zij reële schade van de nieuwe cui.o. ondervonden, deze wel mochten doorberekenen. Dit standpunt is meegedeeld aan de werknemersvertegenwoordigers, die dit een zaak achten tussen re gering en werkgevers, waarvan de werknemers niet de dupe mogen worden. De werknemersvertegen woordigers accepteren het niet on dertekenen van de c.a.o. dan ook allerminst. Zij hebben zich terugge trokken om zich op hun maatrege len te beraden. Het parool zai naar alle waarschijnlijkheid staking zijn. (Van een onzer verslaggevers) Voor de zoveelste maal is gisteren ditmaal voor de Centrale raad van beroep te Utrecht het al enige jaren hangende geschil tussen de sergeant-majoor L. H. A. Blank uil Zaandam en de minister van Defen sie behandeld. In de oorlogsjaren 1940'45 was Blank slachtoffer van de Duitse be zetting. Na de bevrijding werd hij (Van onze soc.-econ. redactie) In Leiden is op 79-jarige leeftijd overleden de heer A. H. van Deth, oud-penningmeester van de Algeme ne Nederlandse BouwbedriJfsbond, De beer Van Deth was onder meer voorzitter van de Bestuurdersbond en lid van de gemeenteraad in Den Haag. Na zijn pensionering in 1940 ves tigde hij zich in Voorschoten, waar hij als voorzitter leiding gaX aan de plaatselijke afdeling van de Bouw bedriJfsbond. Advertentie lid. door de POD op later onjuist gebleken gronden gearresteerd. In 1947 werd hij ais oorlogsvrijwilliger opnieuw in het leger opgenomen, doch een jaar later onder gelijktijdige bevordering tot sergeant ontslagen. In de loop van 1952 kwam zijn onschuld onomstotelijk vast te staan. In december van dat jaar kwam Blank- als beroeps-sergeant opnieuw in militaire dienst. Door deze gang van zaken werd hij echter naar zijn mening tekort gedaan in zijn promotiekansen, waarom hij zich tot de Tweede Kamer wendde om rechtsherstel, na dat pogingen om schadevergoeding te verkrijgen voor het onrechtmatig geleden leed via de militaire in stanties vergeefs waren gebleken. De Tweede Kamer sprak de wense lijkheid uit dat de betrokkene de positie zou krijgen, die hij, naar redelijkerwijze verwacht mocht wor den, zou hebben ingenomen als hij sinds 16 oktober 1945 onafgebroken in militaire dienst was geweest. De minister van Defensie iegde deze uitspraak echter naast zich neer op grond van het feit dat er in de eerste naoorlogse jaren gen vaste cri teria golden voor de promotie van militairen en er ook nergens aanko- pingspunten te vinden zijn voor de bevorderingsgang van Blank. In de zitting van de Centrale raad van beroep heeft de raadsman van de sergeant-majoor, dr. dr. T. v. Schaik, te Utrecht gisteren dit ministeriële standpunt scherp aangevallen. 'Niet het oordeel van de minister maar dat van de regering is beslissend,' aldus mr. Van Schaik, die herberekening van de wedde van de sergeant-majoor eiste over de jaren 1945 tot 1960. Uitspraak 22 maart, DORTMUND (Reuter) Tegen Kon rad Gemmeker, een gewezen comman dant van het concentratiekamp Wes terbork, is een vooronderzoek ge opend, zo heeft het bureau van «ie openbare aanklager van Dortmund meegedeeld. Gemmeker zon In Dus- seldorp wonen. (Van een onzer verslaggevers) De vereniging van huiseigenaren *Het eigendomsrecht* heeft in een verzoekschrift aan koningin Juliana gevraagd, de onlangs door de meeste Gooise gemeenteraden aanvaarde woonruimteverordening nietig te verklaren. De la de Gooicommissie samenwer kende gemeentebesturen willen met deze verordening ea met de indus trieverordening onder meer bereiken dat in deze streek geen nieuwe in dustrieën gevestigd worden. Daarom is verboden, aan woon- en bedrijfs panden ooit een andere bestemming te geven dan zij thans hebben. De maatregel is bedoeld als bescher ming van de recreatiemogelijkheden in het Gooi. (Van een onzer verslaggevers) Op het baanvak AmsterdamZaan dam, ter hoogte van de Hembrug, is gistermiddag omstreeks half vijf de achtjarige H. L. Scheeper uit een rij dende trein gevallen. Een passagier, die het ongeluk zag gebeuren, trok onmiddellijk aan de noodrem en een conducteur vond de jongen. Hij had verwondingen aan zijn hoofd, en is in het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) De elfjarige Rudi Pcstma uit Am- rterdsm is gisteravond om het leven gekomen toen hij met zijn fiets onder jen achteropkomende vrachtauto met ranhangwagen raakte. Zijn tienjarig broertje, dat bij hem achterop zat, werd met zeer ernstige verwondingen tn het Wilhelmina Gasthuis opgeno- nen. De poliöe heeft de auto, die tech- lisch niet in orde bleek te zijn, in «slag genomen. Daar, in het „bronsgroen eikenhout" zingt het nachtegaaltje de lof over het mooie Limburg. De vrolijke fluiter zou een even zwierig loflied kunnen zingen over het mooie, moderne Maas trichts aardewerk van de n.v. Konink lijke Sphinx-Céramiquc. De onover troffen kwaliteit, de gave vormen, kleuren en decoraties zijn een loflied waard. Niet alleen van nachtegaaltjes, maar vooral van de moderne vrouw, die weet wat mooi en goed is; raair dan natuutlijlc van it H.V. KONINKLIJKE SPHINX - CÉRAMIQUE V/H. PETRUS R£60UT MAA5IRKHT (Van een onzer verslaggevers) De 26-jarige vierde werktuigkun dige aan boord van de Rotterdam van de Hollanü-Amerika-Lijn, de heer A. J. Pinke is dinsdag plotse- iirfg overleden. Associated Press meldt dit bericht uit Kaapstad en voegt daaraan toe, dat iPnke „op zee onder tragische omstandigheden" is gestorven, en dat de kapitein van de Rotterdam Coenraad Bouwman geweigerd heeft commentaar op het bericht van dit overlijden te geven. Twee politiemannen van Kaap stad zouden aan boord zijn geko men om verklaringen, van opva renden op te nemen, maar zij zou den by hun onderzoek gehinderd zyn, omdat de overledene een bui tenlander (Nederlander is en zijn dood plaatsvond buiten de terri toriale wateren .van Zuid-Afrika, aldus het AP-bericht. Van de zijde van de HAL wordt als commentaar gegeven, dat van andere tragische omstandigheden dan het feit, dat het een jongeman betreft, die plotseling stierf, geen sprake zou z(jn,. althans, dat er van eventuele andere tragische omstan digheden niets bekend is. De overledene zal in Kaapstad ter aarde worden besteld. (Van een onzer verslaggevers) De raad van Egmond aan Zee heeft In de politieverordening de mogelijk heid opgenomen het graven van lucht kastelen te verbieden. "Vorige zomer is hét nogal eens voor gekomen dat kroostrijke Duitse ge zinnen !r. serie fortjes groeven en deze voor de verdere duur van hun verblijf als hun eigen plaats op het strand beschouwden. Dat leverde onaangename spannin gen op. Bovendien waren de afmetin gen van de forten wel eens zodanig dat het voor andere badgasten moei lijk werd, ongèhinderd een strand wandeling te maken. De politie kan nu zonodig ingrijpen. Het is voortaan ook verboden met luchtbedden d« zee ki t« gaan, bij slecht weer met een bootje uit te varen en eigen windschermen op het strand te zetten. De raad voelde er niets voor om ook het meenemen ran eigen strand stoelen te verbieden, zoals B. en W. voorstelden. De raadsleden vonden d-t onbillijk tegenover de Ëgmonders zo wel ais de badgasten die toch al vrij veel moeten uitgeven voor een bun galow of zomerhuisje.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2