27 v* miljoen voor ij ven in 1959 Buspersoneel krijgt 5% Vlucht voorlichting 97.50 Ha;. LONDON Allemaal op één oor 'Verzet u tegen wild gebedel via scholen!' Schellens: geen schijn hoeden EMÊË tssip«fiftï Luns geeft opening van zaken over hulp aan achtergebleven gebieden GELEGENHEIDS KOSTUUMS Zoon smeert vergif op vaders brood Droog weer en zoni Bromfietser verongelukt FRIESLANDS OUDSTE 104 Man wurgt zijn echtgenote Bombardement Bezuidenhout Min. Cals boos op aantal schoolbesturen Lindekerk in aanvaring Geldboeten voor kamerverhuur op de walletjes 02 fs Luchtvaartraad behandelt ramp Hugo de Groot NOV kritiseert kikkeractie f HET VRIJE VOLK VRIJDAG 4 MAART 1960 PAGINA 3 (Van onze parlementsredactie) De regering heeft besloten om maximaal 27% miljoen gul- Jen beschikbaar te stellen voor financiële hulpverlening aan Je bedrijven die in de lange droge zomer van het vorig jaar bet zwaarst getroffen werden. Dit deelt minister Marijnen (Landbouw en Visserij) mee in een nota aan de Tweede en Eerste Kamer. waarom betaalt u =3teveél Grote export Verstandsverbijstering: (Van een onzer verslaggevers) Verkeerde vluchtvoorlichting is op 3 maart 1945 oorzaak ge weest, dat bij de hevige aanval van Britse bommenwerpers op Den Haag 511 mensen werden gedood en 3250 woningen werden verwoest. Zuiveïarbeiders in westen met Friezen solidair Éénmalige aanbieding! WiimM Venijn in de staart (Van onze moderedactrice) Een sneeuwblanke bruid, het hoofdje gebogen onder een hoedje van lelietjes van dalen, een toef anemonen In de trillende handen, vormde het trieste einde van Harry Scheltens. Amsterdamse show. mmm Rondloos Ergerlijk Waarom blijkt uit het begeleidende schrijven niet, dat we hier te maken hebben met een vereniging op prot.- chr. grondslag?, zo vraagt de NOV. Deze bedelactie is 'misleidend en er gerlijk.' Hit het bedrag, dat nog door de Stalen-Generaal moet worden goed gekeurd, zal een toeslag van ten hoog ste honderd gulden per hectare aan. de getroffen bedrijven worden uitge keerd. In ccn beperkt aantal zeer schrijnende gevallen zal dit maximum bedrag echter niet toereikend zijn, vreest de minister. Voor de agrarische sector is de schade in het algemeen beperkt ge bleven tot -de landbouw en. bepaalde vormen van tuinbouw. In eerste instantie is de schade ont staan door de geringere opbrengst per hectare bouw- en grasland. Een ge deelte van de gewassenschade werd echter goedgemaakt door de betere kwaliteit van de produkten en door de gunstige prijsontwikkeling, vooral voor aardappelen, stro, fruit en groente. In de akkeebouwsector is alleen op de droogtegevoelige gronden aanzien lijke schade ontstaan. In de zeeklei- Advertentie I.M. Als U morgen deze stoelen er gens koopt voor 19.75 dan betaalt U beslist te veel. En als U in het voorjaar die prijs overal moet betalen, dan hebt U spijt als haren op Uw hoofd. Want wij kochten van een fabri kant met ruimtegebrek de hele voorraad van deze stoelen. Stevige stoelen met een 22 mm doorsnee buisframe, voorzien van plasticvoetjes, die normaal voor 19.75 verkocht worden. Rug en zitting van multiplex, gebogen in de juiste vorm van het zitvlak, voor gemakkelijk zitten.... in leuke moderne kleuren... koopt U nu (het lakwerk iets beschadigd tijdens bet transport) voor nog géén tien gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze solide en ideale stoelen, In moderne kleur-com binaries, zwart/geel, crème/ rood en geel/grijs voor I CVaa onze sociaal-economische redactie)' Voor het personeel bij de autobusondernemingen zal een c.a.o. worden afgesloten, die onder meer een loonsverhoging van ongeveer 5% bevat, los van de tweeploegentoeslag van 6%, die al eerder was gegeven. Dit is gistermiddag overeengeko men in een slotbespreking tussen de werknemersorganisaties en de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemers. Vrijwel alle grote en middelgrote streekvervoersmaatschappijen met in totaal 11.000 werknemers zullen de c.a.o. toepassen. Een gering aantal kleinere onder nemingen met te zamen 1000 perso neelsleden heeft nog bezwaren, maar (Ie vakbonden zullen met elk van deze bedrijve n afzonderlijk contact opnemen om ook daar de loonsver hoging te realiseren. De voorstellen zullen in de loop van de volgende week bij het Collega in Rijksbemiddelaars worden inge- 1 'end. Men wil de c.a.o. op 1 april -ns taande laten ingaan. (Van een onzer verslaggevers) Te Heerlerheide is de 35-jarige T. Deiiccaat uit Heerlerheide donder dagmiddag dodelijk verongelukt toen hij met zijn bromfiets tegen een zandauto botste. Hij was vader van vijf kinderen. gebieden en de veenkoloniën is daar entegen sprake van een goed tot zeer goed jaar. Hetzelfde geldt voor de rundvee houderij: op droogtegevoelige gron den veel schade met daarbovenop de aankopen van duur veevoeder terwijl men op de weidegronden bepaald niet te klagen had. a Daardoor wist de melkproduktie zich ondanks de droogte niet alleen te handhaven, maar'werd ten op zichte van 1958 in het vorige jaar ruim 3% meer melk afgeleverd. Bij de tuinbouw is de invloed van de droogte van beperkte omvang ge weest. Enkele vormen van open- gronds-tuinbouw hadden schade, voor het overige heeft ook de tuinbouw een goed tot zeer goed jaar gehad. De vraag naar Nederlandse agra rische produkten was zeer groot, om dat in de ons omringende landen de droogteschade van grote omvang was. De exportwaarde bedroeg in het twee de halfjaar van 1959 2.126 miljoen tegen 1.774 miljoen in 1958. Voor akkerbouwprodukten zijn deze cijfers resp. ƒ421 miljoen tegen 377 mil joen, voor de veehouderij 660 mil joen tegen 598 miljoen en voor de tuinbouw 524 miljoen tegen 427 miljoen. Op de totale cultuurgrond (2.280,000 hectare) ondervond onge veer een kwart van de bedrijven (565.000 hectare) schade door de droogte. Het Landbouw Economisch Instituut heeft berekend, dat (zonder rekening te houden met de kwaliteit en ontwikkeling van het prijsniveau) een schade van 375 tot 425 per hectare bij een gemiddelde oogstder- ving van 50 tot 60% plaatsvond, ter- wijl bij een oogstderving van 30 tot 40% de schade 250 tot 300 per hectare bedroeg. Verder gaat de mi nister uitvoerig in op de hulpverle ning met suikerbieten en aardappel vezels, en op de hulpacties van de landbouworganisaties. Frieslauus ouua.c, uc weduwe Cecilia Smits-Voortallen, te Heerenveen heeft donderdag haar 104e verjaardag in intieme kring gevierd. Zij zat gezellig aan tafel en zag eerst de pastoor verschijnen die een mis opdroeg. Er werden veel bloe men binnengedragen. Burge meester H. Kuperus kwam na mens het gemeentebestuur een hartelijke gelukwens overbren gen en de commissaris der Ko ningin in Friesland zond een gelukstelegram. (Van een onzer verslaggevers) In een vlaag van verstandsverbijs tering heeft donderdagavond tegen middernacht een Rotterdammer zijn echtgenote gewurgd. Het slachtoffer was de 42-jarige J. A. L.V. Het twaalfjarig zoontje van het echtpaar dat getuige was van het feit, rende de straat op en waar schuwde de politie. De man is overgebracht naar het Deltaziekenhuis, waaruit hij onge veer drie weken geleden was ontsla gen. De gangbare lezing van dit onge lukkige bombardement op het Be zuidenhout was, dat er een fout werd gemaakt door de bemanning van het eerste vliegtuig. Twee schrijvers, die in 1950 opdracht kregen een niet- officiële geschiedenis van de RAF te schrijven en die inzage kregen van alle geheime documenten, zijn tot die nieuwe conclusie gekomen. In de aan maart 1945 voorafgaande maanden werd Engeland zwaar be stookt met Hitiers nieuwe wapens, de V 1 en de V 2. De lanceerplaatsen waren opgesteld in de onmiddellijke omgeving van Den Haag en Spitfires spoorden deze plaatsen op. Hun op dracht was ook, de opslagplaatsen in het Haagse Bos, in Wassenaar en de legerplaats van de bemanningen der lanceerplaatsen, hotel Promenade te bestoken. Aanvankelijk zag men er van af zware bommenwerpers in te zetten, die immers grote verwoestingen zou den aanbrengen. Maar toen in februari en begin maart het aantal afgevuurde raketten, on Engeland besloten een hevige aanval uit te weer sterk toenam, werd op 3 maart voeren. Het vluchtplan was echter verkeerd en de tweemotorige Mitehels en Bostons van de eskaders 137 en 139 wierpen als gevolg daarvan hun ver woestende ladingen af op het Bezui denhout. De bevelhebber van de tweede tactische luchtmacht Coning- ham gaf onmiddellijk bevel geen bommenwerpers van dit type meer tegen Den Haag in te zetten. Dergelijke fouten zijn in de Tweede Wereldoorlog meermalen voorgeko- (Van onze parlementsredactie) Minister Cals is boos dat een aan tal scholen voor maatschappelijk werk een nieuwe naam heeft geko zen. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt de minis ter van Onderwijs, dat in deze ge vallen de term 'school' zonder voor afgaand overleg met het ministerie is vervangen door 'academie', waardoor misverstanden mogelijk zijn. Hij heeft de desbetreffende schoolbesturen in kennis gesteld van zijn bevreemding over deze gang van zaken. Niet boos is minister Cals over het feit, dat de school voor sociale we tenschappen en maatschappelijk werk te Rotterdam thans 'academie voor sociale wetenschappen en maatschap pelijk werk' heet. Nog zeven andere scholen voor maatschappelijk werk hebben hun naam gewijzigd in 'sociale academie' en dit acht de minister onaanvaard baar omdat deze scholen ook oplei den voor een aantal functies, die niet alle tot het maatschappelijke werk kunnen worden gerekend. De vroegere naam is voor deze scholen verouderd. In de mammoetwet staat, dat scholen voor maatschappelijk werk kunnen worden gerekend tot de 'scholen voor hoger sociaal-pedago gisch onderwijs'. men. Het boek (in drie delen) ver telt de geschiedenis van aanvallen op eigen troepen, van artillerie, die eigen troepen en opslagplaatsen beschoot of bombardeerde, van vliegtuigen, die verkeerde doelen onder vuur namen, zelfs op neutraal gebied als in Zwit serland. Omstreeks half zeven gisteravond zijn op de Noordzee in de nabijheid van het lichtschip Terschellinger- hank twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het waren de 7234 brt metende Lindekerk van de VNS en het 5500 brt. metende En gelse schip Bestbay. De gevolgen wa ren niet ernstig, want beide schepen konden hun reis voortzetten. De red dingboot Brandaris, die op het eerste sein was uitgevaren, kon naar Ter schelling terugkeren (Van onze parlementsredactie) Twee moties van het Tweede-Kamerlid G. Ruygers (arb.) hebben in de jaren 1955 en 1957 tot resultaat gehad, dat in totaal 30 mil joen gulden aan minderontwikkelde landen beschikbaar werd ge steld. Minister Luns 1 (Buitenlandse Za ken.) heeft thans op een vraag van het Tweede-Kamerlid Blaisse (k.v.p.) in een nota meegedeeld hoe deze gelden zijn besteed. In 1957 werd een bedrag van ruim 13 miljoen gulden gereserveerd voor de Hongaarse vluchtelingen. In dat zelfde jaar ging ruim 4 miljoen naar het technisch hulpprogramma en het Kinderfonds van de Verenigde Na ties, terwijl bijna 3 miljoen voor spe ciale hulpverlening van Nederland werd besteed. Ook voor 1958 lag het in de bedoe ling om 20 miljoen voor de minder ontwikkelde landen te bestemmen, maardoor de bestedingsbeperking 'moest de helft van dit bedrag ge blokkeerd worden. Niettemin ging toen bijna 4% miljoen, gulden naar de Verenigde Naties, terwijl Neder land voor ruim 5 miljoen zelf hulp verleende. Op de begrotingen van 1959 en 1960 werd niet opnieuw een post van 20 miljoen gulden opge- Als de c.a.o, in de zuivelindustrie geen goedkeuring krijgt van het Col lege van Rijksbcmiddelaars, dienen de zuivelbewerkers in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag solidair te zijn met de Friese zuivelbewerkers. Dit is de mening van een aantal vertrouwensmannen uit de fabrieken van de grote steden, die donderdag avond hu Den Haag bijeen zijn ge weest om de toestand in het zuivel bedrijf te bespreken. Zij waren van mening, dat een af wijzing door het College, nadat er volledige overeenstemming tussen werkgevers en werknemers tot stand was gekomen, door de arbeiders niet kan worden aanvaard. De lonen in de zuivelindustrie liggen al ver achter bij die in andere bedrijfstakken. Mochten de Friese zuivelbewerkers dus in staking gaan, dan is er grote kans, dat ook de melkvoorziening in het westen des lands ernstig gevaar loopt. De Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend drie echtparen en een al leenstaande 58-jarige vrouw tot geld boeten veroordeeld ter zake van over treding van art. 250 hls W. v. S. (het opzettelijk teweeg brengen of bevor deren van ontucht door anderen met derden als beroep of gewoonte). Een der echtparen kreeg een boete opgelegd van 800 d.w.z. man en vrouw elk 400, de beide andere echt paren-elk- tweemaal 500-en -de al leenstaande vrouw 1000. Echter met dien verstande dat de helft dier boe ten voorwaardelijk wordt opgelegd met een proeftijd van drie jaar en dat voor elk der zeven het restant kan worden verwangen door een hech tenis die neerkomt op tien dagen per 100 boete. In al deze vonnissen is de overwe ging opgenomen: De rechtbank heeft in aanmerking genomen dat dit feit door de verdachten al jaren is ge pleegd zonder dat tegen hen te dier zake ooit procesverbaal is opgemakt. De veroordeelden zijn bewoners van huizen aan de walletjes. Zij verhuur den kamers aan vrouwen. Op verden king dat het doel van die verhuur overtreding van bovengenoemd wets artikel inhield wei-den zij midden de cember van het vorige jaar gearres teerd en op last van de rechtbank in verzekerde bewaring gesteld. Na drie weken had. hun beroep bij het hof tegen deze hechtenis succes en wer den zij weer in vrijheid gesteld. De maximumsnelheid die vorig jaar voor de weekeinden gedurende de zomer op bepaalde Franse wegen werd ingevoerd, zal dit jaar, zij het enigszins verhoogd, voor alle wegen en voor alle weekeinden en algemene feestdagen tussen 1 april en 1 okto ber gelden. Voor personenauto's is de maximumsnelheid 100 km per uur (vorig jaar 90 km per uur). bracht, omdat intussen een speciaal fonds van de Verenigde Naties was opgericht en Nederland in dat fonds bijdraagt. Voor de projecten voor technische en economische bijstand, die dankzij Nederlandse steun mogelijk werden, behoren een in Nederland vervaar digde fabrieksinstaliatie voor de ver werking van dadels in Libië, een op- leidings- en produktiecentrum voor huiden en lederverwcrking in India en proefpolders in India en Grieken land. Advertentie LM. Terlenka 55/45, in blauw en zwart kam- garen, 2 rij-model, zeer geschikt voor uniform le iNliddelIandstr. 86 - Tel. 3~25fi Rotterdam-West, Beijerlandselaan 85 - Tel. 77330 Rotterdam-Zuid Dit is een van de nieuwe kapsels voor de lente van 1960. Over het algemeen zullen onze haren minder bol worden en minder lang en zal het kapsel asymmetrisch zijn. Het haar wordt allemaal 'op één oor ge werkt', zoals dat heet. Hier ziet u het resultaat bij ten betrekkelijk kortgeknipt kopje: al les schuin naar één kant. Cendrine heet de mooie Franse mannequin en wij denken, dat Alle kapselt haar goed staan. Dit ontwerp it van Luc Traineau, die in Parijs ten heel bekende naam heeft. In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard. voor rekening van hen die worden geciteerd. "Als lezer van Het Vrije Voik heb Ik ook dat bericht gelezen waarvan u in de kerkbode van 19 februari melding cnaakt. Nu heb ik helemaal geen be zwaar, dat u berichten uit Het Vrije Volk overneemt, daar kan nog me nig Gereformeerde iets uit leren over wat werkelijk liefde voor de minder bedeelden is. Mij bezwaar is echter, dat u dit weer op echt Gereformeer de manier doet, nl. net of Het Vrije Volk achter deze Russische onzin staat. D had het venijn in de staart (wat echt de Gereformeerde mens typeert) niet zo bedekt moeten schrij ven; maar het sportief moeten schrij ven, dat dit bericht, zonder meer, door deze krant werd doorgegeven als nieuws. Nu leest iedere Gereformeer de Meruit, dat dit echt iets is van Het Vrije Volk, de krant waar geen Gereformeerde in mag lezen, want dan leest hij dingen die niet goed voor hem zijn.' "Het spijt mij zeer, dat ik (zonder het te willen!) bij de schrijver van deze brief de indruk gewekt heb, dat Het Vrije Volk de Russische onzin over de verwoesting van Sodom en Gomorra met Instemming zou heb ben doorgegeven. Ik weet wei beter en ik wil graag openlijk (dit ter ge ruststelling van de briefschrijver) zeggen, dat het nog nooit in m'n hoofd is opgekomen om socialisten en communisten over één kam te scheren. Integendeel: ik weet (al kan ik het moeilijk begrijpen) dat in de rijen van de PvdA oprechte chris tenen meemarcheren. Overigens ben ik het hartelijk eens met Evert Ver meer, je moet nooit met modder gooien naar mensen met wie je ook wel op een fatsoenlijke manier van mening verschillen kunt.' Kerkblad in Noord-Brabant en Limburg, 26 februari 1960. In Eindhoven, heeft de recherchs de 22-jarfge fabrieksarbeider G. D. In arrest gesteld wegens poging tot moord op zijn vader. Toen D. alleen thuis was, heeft hjj het brood, dat zijn vader had klaar gemaakt om de volgende dag mee te nemen naar zijn werk, besmeerd met een voor dat doel door hem gekocht rattenverdelgingsmiddel. De gevolgen waren niet ernstig. Toen de vader op zijn werk tijdens de schafttijd zijn brood wilde eten, rook hij dat er iets niet in orde was. H(j heeft één hap genomen en die direct weer uitgespuwd. Bij het onderzoek bleek dat de 22- jarige zoon door zijn geestestoestand de draagwijdte van zijn daad wellicht niet heeft begrepen. Hij is ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) Vanmiddag is in Den Haag voor de Raad voor de Luchtvaart de behan deling begonnen van het ongeluk met de Hugo de Groot, de grootste ramp in de geschiedenis van de Ne derlandse burgerluchtvaart. Deze KLM-Super-Constellation stortte in de vroege morgen van 14 augustus 1958 op weg van Shannon naar New York ongeveer tweehon derd kilometer buiten de Ierse kust in de Atlantische Oceaan. Alle 99 inzittenden verloren daarbij het le ven. Gezagvoerder van de Hugo de Groot was F, Roelofs. Van het toestel is weinig terugge vonden. Van de slachtoffers werd slechts een deel geborgen en in de Ierse havenplaats Galway aan land gebracht. Franse vissers en een Ca nadees marineschip voerden het ber gingswerk op de plaats van de ramp uit. De gevonden wrakstukken zijn in dertijd naar Nederland overge bracht en aan een minutieus onder zoek onderworpen. De resultaten van dit onderzoek spelen een belangrijke rol in de behandeling vandaag voor de Raad voor de Luchtvaart. KERSEN-GAR NERING tot bijna op de neus van een hoedje uit cognac- kleurig band-stro. kersenrood lint (SCHELTENS). ZWART-WITTl IMPRÏMÉ is het materiaal van deze aamiddaghoed (SCHELTENS). Triest, omdat de ontwerper van dit bruidstoilet, de jonge Leon Hou- braken, juist twee weken geleden werd gedood bij een auto-ongeluk Houbraken zou, als gewoonlijk, de kleren bij Scheltens' hoeden ont werpen. Alleen het bruidstoilet is klaargekomen De mannequins droegen nu enkele modellen uit de nieuwe collectie van Metz bij Schelten's hoeden die. vol gens, de mode van dit seizoen hoog. ;n naar mijn smaak althans te massief zijn dikwijls. Dat komt, om dat hij zelden van het ijle; door schijnende materiaal, (voile, paar denhaar, doorzichtig stro) gebruik maakt, waarmee Parijs dit seizoen voor de dag komt en dat van de meest robuste modellen een soort schijn-hoed maakt, waar men vaak dwars doorheen kan kijken, Scheltens hoge cierwarmermodel- len zijn behalve massief ook raadloos en daardoor meedogenloos voor het gezicht. Zijn cloche's uit hetzelfde grove stro hebben ran den tot over de wenkbrauwen en middenvoor een bloem- of kersen garnering, die op de neus dreigt te valien. Aan het begin van de show toont hij één Marianne-kapje en aan het- eind twee enorme strooien capelines, gegarneerd met bloemen. Dolgraag liad ik minder elerwarmers en méér van deze Mariannes en capelines gezien! ivan onze onderwijsredacteun Laten de scholen ervoor zorgen, dat bet kwaad der wilde inzamelingsac ties met wortel en tak wordt uitge roeid! zo klinkt de waarschuwende jproep die de Nederlandse Onderwlj- ters Vereniging in het zo juist ver schenen nummer van haar uitgave Het Schoolblad heeft gedaan. Aanleiding tot het zeer scherp ge stelde artikel in dit blad is een ver soek dat De Rekkense Inrichtingen tot blijkbaar alle openbare scholen in ons land heeft gericht: de jeugd in te schakelen bij het inzamelen van geld. Papieren kikkers in pakjes van 20 sijn ongevraagd toegestuurd aan de hoofden dezer scholen onder het mot to: 'Pluk eens veren van deez'kücker! Jeugd helpt jeugd. De Rekkense In- richtingen helpen verwaarloosde en misdeelde jeugd van alle gezindten, de v/eg te vinden naar een passende plaats in de maatschappij. Helpt u mee?' Bovendien: *De scholen worden misbruikt als geldinzamelingsinsti tuten'. De Rekkense Inrichtingen, die overigens prachtig werk doen, profiteren jaarlijks ook van de op brengst der kinderpostzegclactie, al dus de NOV: het Postzegelcomlté zou eens moeten overwegen die instellingen welke hun afzonderlijke acties niet wensen te staken, uit te sluiten van de baten. 'Wij hebben ernstige bezwaren te gen dit dubbel profiteren!' Het is goed, dat een kind leert iets voor een ander te doen. zo gaat het artikel verder. Maar bij de postzegel actie, waarvan de baten eerlijk wor den verdeeld, moet het blijven. Men. bedenke dat er honderden instellin gen zijn die steun behoeven. En waar om dan een enkel geval als De Rek kense Inrichtingen helpen en andere niet? Een bezwaar tegen de 'wilde bedel partijen" vindt de NOV ook, dat de kinderen tot oneerlijkheid kunnen worden verleid, dat van ouders te veel wordt gevraagd en dat de scholen nog meer worden belast met indirect werk. Het Schoolblad geeft de raad, het ongevraagd toegestuurde materiaal, van welke actie ook, niet terug te zenden, om zo spoedig mogelijk een eind te kunnen maken aan onge wenste praktijken. 'Pluk géén veren van deze kikker!' Te Kaapstad zal op 12 maart een standbeeld worden onthuld ter nagedachtenis van de Portugese ont dekkingsreiziger Bartholomeus Dias. die in 1488 ais eerste westelijke zee vaarder om Kaap de Goede Hoop voer. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer vertoont een prettig voor uitzicht. Na de onweersbuien van gisteravond nadert er nu uit het wes ten een stevige rug van hogedruk met droog weer en zonneschijn. Hoe wel de temperatuur een paar graad jes lager Is geworden blijft het weer de komende dagen toch overwegend zacht voor de lijd van het jaar. De buien, die donderdagavond van de Noordzee af ons land bereikten, waren plaatselijk zwaar en gingen, vergezeld van felle bliksemstralen en flinke hageival. In Dronrijp werd vanmorgen 22 mm regen gemeten, in Drachten viel 14 mm. Tegen midder nacht konden boven de noordelijke helft van het land nog elektrische ontladingen van verwijderde buien worden opgemerkt. De aanvoer van een hoeveelheid koude lucht in de hogere lagen samenhangende met de verplaatsing van een depressie van Schotland naar de Duitse Bocht moet geleid hebben tot dit prille zomerse natuurverschijnsel. De depressie voert nu tijdelijk wat minder zachte lucht aan, maar uit het westen breekt een krachtige rug van hoge druk baan-met droog weer en opkla ringen. Waarschijnlijk zullen wij daarvan ook morgén het grootste deel van de dag profijt trekken alvo rens er. een nieuwe storing naderbij komt. 39 mensen zijn omgekomen toen de cycloon Carol het. eiland Mauri tius dit weekeinde teisterde. Volgens de officiële bekendmaking zijn onge veer 68.000 mensen, dakloos en zijn ruim 41.000 gebouwen geheel ver nield.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1