Fraaie fotocollectie 'Family of man' komt op de Floriade II i 4 m O Prachtige solidariteit onder bouwvakkers in Drukke dag voor Peruviaans paar MiËËÊr' Moet u horen! ZONDER COMMENTAAR 4Nederland bij vervoer in de verdediging gedrongen' Hoger pensioen in verband met huurverhoging EMIGREREN Geen afscheid voorgoed! Bouwstaking CHEFAROX Militairen in hongerstaking Noodmaatregelen ulo-onderwijs tot 1 jan. '64 Terugkeer Jongetje verdronken (Van een onzer verslaggevers) De beroemde fotoverzameling „Family of man" van de Ameri kaanse Voorlichtingsdienst, die twee jaar geleden in het Stedelijk Museum te Amsterdam werd geëxposeerd, keert naar Nederland te rug als inzending voor de tentoonstelling „Heelal en Aarde", een onderdeel van de internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade te Rotterdam. Staatssecretaris Stijkel: De heer Kleiboer vertelde nog enkele nieuwtjes. De klokken gietersfirma Petit en Fritzen te Aarle-Rixtel neemt aan de Flo riade deel met een watercarillon, dat een plaats krijgt in de nabij heid van het Herenhuis. Florahoy De Antiekbeurs zal de hal en drie kamers van het Herenhuis van meubelen uit de achttiende eeuw voorzien. In de Oudholland se Tuin voor het Herenhuis ko men antieke tuinmeubelen uit het Rijksmuseum te Amsterdam. In de hoek van het Park tus sen de Westerlaan en de Park kade verrijst een groot restau rant (met muziek), dat Flora hoy' zal heten. De waterpartijen van het Park worden opgeluisterd door een grote Zwitserse fontein, die een kleurenspel te zien zal geven. T iveede-Kamerleden: m W U vaart cr wel bij Benut Uw eerstvolgende vakantie voor een teis naar Uw kinderen ia dc Verenigde Staten of Canada en maak de reis met cén van de mo derne schepen vin de Holland-Amerika Lijn. Acht onvergetelijke vakantiedagen brengen V U bij Uw kinderen. (Van een onzer verslaggevers) „De bouwarbeiders in het Waterweggebied hebben een prach tige solidariteit getoond. De stakingsactie is boven onze eigen verwachting goed geslaagd. Vanmorgen was er sprake van enige uitbreiding: zo is hef werk van de bouwers op de hel lingen van Wilton-Fijenoord stilgelegd. Deze mensen waren gisteren in de loop van de dag moeilijk te bereiken. Voor de Galavoorstelling Maagklachten? Stemming goed Voedsel niet smakelijk Ik ben helaas niet bij mach te Anton Kartman voor u te beschrijven, want toen ik hem in zijn woninkje aan de Beste vaerstraat 16 te Assendelft opzocht, kwam alleen een grie perig hoofd boven de dekens uit. Maar uit dat hoofd rolden zoveel onthutsende zaken de kamer in, dat ik ze nauwelijks allemaal heb kunnen noteren. Anton Kartman dan heeft onder het speelse motto 'Allen een kans' de Nederlandse Filmmaatschappij Nederwood in het leven geroepen: En blij kens advertenties ln enkele dagbladen zoekt deze Neder- landerse Filmmaatschappij Nederwood gegadigden die voor de film wensen te spelen, zowel mannelijke als vrouwe lijke. Sollicitaties, met inslui ting van foto en twee post zegels van 12 cent, te sturen naar postbusnummer zoveel te Krommenie. Nu hebben de Nederlandse Bioscoopbond en tal van lie den die in de filmwereld goed thuis zijn, nog nimmer van Nederwood of Anton Kartman gehoord. Dat is niet zó ver wonderlijk, want deze 43-jarige zelfverzekerde plannenmaker, die zich zelf een Jantje van Alles noemt, is sigarenmaker, slagersknecht, kraandrijver en opperman in de bouwvakken geweest en pas drie maanden geleden dus ver vóór de staking geruisloos in het filmvak gestapt. Wat deze Anton Kartman wil, zal Bert Haanstra, Van der Horst, Fons Rademaker en Toon Hermans het bloed in de aderen doen stollen. Hij wil dit: films maken voor de com merciële televisie, films maken voor particulieren en (speel-) films voor de Industrie. Niets meer en niets minder. De sce nario's heeft hjj ln z'n hoofd voor zover ze nog niet op papier staan. 'De films die de TV op het ogenblik brengt, zijn hope loos,' zegt hij geringschattend. Iets dat hij van horen zeggen moet hebben, want televisie hééft hjj niet en kijken doet hij vrijwel nooit. 'Vier of vijf speelfilms heb ik klaar liggen en één heb ik op stapel staan, dat wordt.de klap op de vuurpijl, een film van wereldformaat, die in de Verenigde Staten even hard zal lopen als in Frankrijk en Duitsland. M'n eerste film zal klinken als een klok, want an ders komt-ie niet ln de wereld. Ik ben niet zo gauw tevreden.' Er is nog een compagnon "n betrekkelijk vreemde,hoor!' Een man die geld in Neder wood gestoken heeft. Z'n naam geeft Kartman liever (nog) niet prijs. Het bedrag evenmin. Vanwaar de naam Nederwood? 'Ach. wat zal ik zeggen, 'n ne derige oprichting, he, en wat dat woord 'woed' betreft, alle filmmaatschappijen eindigen immers op wood, denk maar aan Hollywood en Dollywood, waarom zouen we dan geen Nederwood hebben?' Op mijn vraag hoeveel brie ven hij op z'n advertentie ge kregen heeft, lacht Anton Kartman geheimzinnig. 'Laten we zeggen: 1200!' zegt hij mon kelend. Een maatschappij in Den Haag 'ik geloof dat ze Polofoon heet, ik meen dat ik de goeie naam te pakken heb' stelt haar studio en opna- me-apparatuur ter beschikking van Kartman en Xals het zover is. De 1200 sollicitanten, die op het ogenblik met hartkloppin gen elke ochtend naar de brievenbus rennen en geen flauwe notie hebben dat hun toekomstige Samuel Goldwyn Mayer met een hardnekkig griepje geveld te bed ligt, krij gen allemaal antwoord. "Het ls de bedoeling, zoveel mogelijk mensen in mijn films te be trekken. Als Ik 'n ster gevon den heb, wil Ik die niet steeds naar voren schuiven. Ik heb niet voor niets geadverteerd "Allen een kans". Ik zoek mensen voor het komische en het romantische werk, in hoofdzaak echter karakterspe lers.' Hij twijfelt geen ogenblik aan zijn succes. 'Als je goed nagaat, heeft Toon Hermans in z'n eigen film ook zelf geen cent gestoken. En toch is die film er gekomen. Nou ja, ge komen, hij is helemaal geen fUmmannetje; wie kan nou helemaal alleen een film ma ken? Toen ik 23 jaar was, heb Ik es voor 'n vereniging een revue geschreven die klonk als een klok. Neem Annie Palmen, die is nog door mijn toedoen naar boven geklommen. En Olga Lowina, daar heb ik nog mee gewerkt, ze zong vroeger als een fonkelende ster, als een fonkelende ster zeg lk u.' Wie zal het betalen? Kart man schat de kosten van zijn speelfilms op gemiddeld 40,000 gulden. 'Dat geld is er al,' zegt hij achteloos van onder de dekens. 'Van wie? Dat hou ik nog effetjes voor me.' Alle sollicitanten krijgen ook een 'testing'. Daarvoor wil hij de hulp inroepen van een paar psychiaters. Maar over de ho noraria is nog geen beslissing genomen. 'Er zijn aanvullende rolletjes en er zijn rollen, dat zijn zogenaamde hoofdrollen. Dat ligt aan de persoon zelf.' Tot slot nog deze boodschap: 'M'n eerste film zal voor de hele Nederlandse regering een stunt zijn. Meer zeg lk er niet van.' In het Noordhollands Dagblad las lk tot mijn verbijstering: 'Vanmor gen tegen half tien ls het Noorse opleldingsfregat "Haakon VII" voor een niet- offlcieel bezoek de haven van Den Helder binnengewandeld.' Ik geef het je te doenen dat voor jongens die nog in opleiding zijn. WILL? LEVHS HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 MAART 1960 PAGINA Advertentie I.M. iÊÊÊïÊË STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOIHOUDENP (Van een onzer verslaggevers) „Nederland wordt in zijn vervoers- activiteiten bedreigd en is up dit vitale gebied in de verdediging ge drongen," constateerde gistermid dag de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Sty- kcl in Rotterdam, waar hij sprak ter gelegenheid van de 157ste verjaardag van de Kamer van Koophandel, Twee directeuren- generaal, de burgemeester van Rotterdam en vele genodigden be hoorden tot zjjn gehoor. Üe heer Stykel noemde de lucht vaart (geweigerde landingsrech ten). zeevaart (goedkope vlaggen en Amerikaanse discriminatie) en ook de moeilijkheden voor de bin nenvaart en het wegvervoer. Hij wees er nadrukkelijk op. dat het vervoer voor onze volkshuishouding van grote betekenis is. Hij pleitte voor verdere industriali satie en dit zal de Rotterdamse Kamer van Koophandel ongetwij feld als muziek in de oren heb ben geklonken. Industrialisatie is ook vervoersbelang. Hoewel de staatssecretaris de ver- voersparagrafen van de EEG al lerminst gunstig noemde, sprak hij toch de verwachting uit, dat de Nederlandse belangen veilig gesteld kunnen worden. De Rotterdammers hoorden met vreugde de overweging van de staatssecretaris, of op het gebied van het Europese luchtvaartverkeer meer gepresteerd zou kunnen wor den. Naar zijn mening verdienen de commerciële mogelijkheden van het binnen-Europese luchtverkeer meer aandacht. lilt een nota der regering naar aau.- leiding van het eindverslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet blijkt, dat thans aan de Soc. Economische Raad advies Is gevraagd over de in bet on derhavige verband voorgenomen ver hoging van pensioenen krachtens de AOW en de AWW. In deze advies-aanvrage is uitge gaan van de volgende verhogingen: Het ongehuwdenpensioen voor bejaarden van 72,tot 1086, per jaar: Het gehuwdenpensioen voor be jaarden van 1584,tot 1740, per jaar Het pensioen voor weduwen zonder kinderen, alsmede de tijdelijke weduwenuitkering van 1326,tot 1458,per jaar; Het pensioen voor weduwen met kinderen van 1968,tot 2148,— per jaar; Het pensioen voor wezen tot 10 Jaar van 438.— tot 480,— per jaar; Het pensioen voor wezen van 10 tot 16 Jaar van 660,— tot 720, per jaar; Heit pensioen voor wezen van 16 tot 27 Jaar van 864,— tot 948,— per Jaar. Het ligt in het voornemen reeds van de maand april af de volgende maan delijkse voorschotten op de verhogin gen te verlenen: Aan ongehuwde bejaarden f 7, Aar. gehuwde bejaarden 11, Aan weduwen zonder kinderen 19.—; Aan weduwen met kinderen 14, Aan wezen tot 10 jaar 3,—: Aan wezen van 10 tot 16 jaar 4,50; Aan wezen van 16 tot 27 jaar 6, In een der zalen van het Ahoy'- complex zuilen de foto's „ruimte lijk worden gepresenteerd", zoals de heer Jac. Kleiboer, de organi sator van de Floriade, het maan dagavond heeft meegedeeld in een bijeenkomst van de Haven vereniging Rotterdam. Tussen de foto's worden bloemen en planten opgesteld. (Van onze parlementsredactie) De noodmaatregelen van minister Cals om de personeelsvoorziening bü liet ulo-onderwys zoveel mogelijk te redden ontmoeten in de Tweede Ka mer enige tegenstand. De gehele ka mercommissie acht het, blijkens haar voorlopig verslag, wenselijk dat aan deze noodmaatregelen een tijdelijk karakter gegeven wordt, b.v. tot 1 januari 1964. Tegen die tijd kan men beoordelen of een verlenging van de wet, nood zakelijk blijkt. Het plan van minister Cals om aan onderwijzers die ver ge vorderd zijn met hun studie in een bepaald vak reeds de bevoegdheid te geven om indit vak les te geven, roept bij een aantal kamerleden de vraag op of deze onderwijzers dan niet als „bevoegden" gesalarieerd moeten worden. Bezwaren oppert men verder tegen het voorstel om vakonderwijs te laten geven door personen die een bepaald vak wei beheersen, maar die geen enkele on derwijsbevoegdheid bezitten. Advertentie KM. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Prof. Romne, KVP-fractieleid«r, ,>p Overijsels appel van de KVP, om 'e taak van de oppositie; Ten juist Inzicht in taak en doel van de oppositie is de Partij van de Arbeid volkomen vreemd. Het streven naar verkiezingswiuit waarmee zij zich in het zweet werkt, behoort pas op de laatste plaats te komen. Hoofdzaak dient te zijn de voorbereiding van een terugkeer in dc regering in een vol gend kabinet." ...'Er moet serieus worden te- werkt op een terugkeer in het rt- geringsbestel.' HVV van 7 maart ISCd Mr. Van Doorn, voorzitter van d« KVP, voor KVP-jongerengroepen tn Woud schoten: 'Reeds nu wil de oppositie koste wat kost terug in de regering.' Zij willen oppositie-af worden. HVV van 29 februari I960 (Van een" onzer "verslaggevers) Het driejarig zoontje van de vee houder P. Bakker te Onder dijk is maandag spelenderwijs in de sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. (Vervolg van pagina 1) In sommige plaatsen heeft de sta king vanmorgen een. wat grotere om vang aangenomen dan gisteren. Er zjjn aanwijzingen dat enkele aan nemers proberen de bouwvakkers op andere plaatsen in te zetten waar niet wordt gestaakt. De plaatselijke stakingsleidingen zullen dit onder geen voorwaarde tolereren. Zo nodig zullen stakingen worden afgekondigd in de plaatsen waar men van het conflict zou willen profiteren. In verscheidene plaatsen worden aanvang van de werkdag heeft een deputatie van de stakende ook de ongeorganiseerden op de sta- bouwarbeiders met hen gesproken en toen was er niets meer nodig om ook hen tot aansluiting by de actie te brengen." werk gegaan. Tot werkhervatting is het echter nergens gekomen." Een hevige brand heeft de Bir- maanse stad Yandroon, in de delta van de rivier de Irrawaddy gelegen, geteisterd. 1500 bamboehuizen zou den in de as zijn gelegd. De schade wordt geschat op 2li miljoen gulden. Aan deze mededelingen voegde vanmorgen de heer J. van der Plas, 'voorzitter van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond, afdeling Rotterdam het volgende toe: „Wij zijn nog bezig met de registratie, ook van de ongeorganiseerde stakers. De vraag is, wat de hoofdbesturen van daag zullen beslissen over de maat regelen, die men voor ongeorgani seerden zou kunnen treffen. Op ver schillende bouwwerken, o.a. in Schie- broek, waren talrijke ongeorganiseer de stakers vanmorgen toch naar het (Van een onzer verslaggevers) President Manuel Prado van Peru en zijn vrouw hebben gisteren een drukkedag gehad. Na de aankomst in Den Haag en een ont vangst op het Huis ten Bosch volgde een kort bezoek aan de hoofd stad. Daar vermeldde het programma een kranslegging by het nationaal monument op de Dam. een noen maal in de ambtswoning van Am sterdams burgemeester, mr. Van Hall. in gezelschap v -.onlngin Juliana en prins Bcr: en een tocht door de gracht'' -.vens. Het tochtje door fc< ulderaeh- tige hart van de hoofdstad verrukte de gasten. Vooral de woonschepen op het water trokken de aandacht van de Peruviaanse bezoekers. Gisteravond is in Huis ten Bosch in Den Haag een galadiner gehou den. aangeboden door Koningin en Prins. Er waren 72 aanzittende gas ten. „Wij werken aan de uitvoering van een uitgebreid plan voor kolonisatie van uitgestrekte vruchtbare gebie den. die zich.bij uitstek lenen voor emigratie en voor vestiging van be langrijke centra van landbouw en veeteelt," aldus de president tijdens zijn tafelrede. De Koningin sprak de hoop uit, dat het onderling contact tussen beide landen zou toenemen „opdat wij elkaar steeds beter leren kennen en verstaan." Ten slotte woonde het hoge gezel schap in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag een galavoorstelling by van het Nederlands Ballet. Ook prin ses Irene was hierby aanwezig. Het algemene beeld was vanmor gen, dat de staking zich consolideert. De tweede werkplaats van de aanne- mingsfirma Voormolen aan de Waal haven, bij General Motors, is van morgen eveneens voor een deel stil gelegd. Hier worden hellingblokken voor de bouwobjecten op de werven gemaakt. Een deel van de arbeiders legde dit werk hedenmorgen neer. Met de overigen zou in de loop van de dag worden gesproken om ook dit bedrijf helemaal stil te leggen. Voorts staat de bouw op de werven van de Rotterdamse Droogdok Maat- schappy thans zo goed als stil. De meeste arbeiders van de aannemings firma's, die hier hun object heb ben. sloten zich by de staking aan. Hetzelfde beeld is ontstaan voor de bouwwerken op de terreinen van de Sbell-rafftnadery Pernis, voor de Esso-raffinadery en voor de Sheil- werken in Europoort. Geen steun De oproep, die het OVB aan zijn leden en aan de bouwarbeiders heeft gedaan om geen steun aan deze sta king te verlenen, is zelfs door een groot aantal OVB-leden genegeerd. Talryke OVB-leden, die zich by de staking hebben aangesloten en an deren, die ais gevolg van het stil leggen van bouwobjecten niet meer werken konden, trachtten zich bij de ANB te laten registreren. Aan het kantoor van de ANB in de Van Vol- lenhovenstraat vinden zij thans de aanplakking; „OVB-leden dienen zich bij hun eigen organisatie te melden". kingsbureaus geregistreerd. Men weet echter nog niet of z(j ook enigerlei uitkering zullen krijgen en, zo ja, in welke vorm dit zal gebeuren. Dit is een van de zaken, waarover de ge nerale staf, bestaande uit de hoofd besturen van de drie vakbonden vandaag een beslissing zal nemen. Advertentie KM. voor tit ij vend verbetering Vormt een gtntxende laag op de maagwand De oproep van de Nederlandse Fe deratie van Heiers aan haar leden om de bouwputten te blijven beman nen, is eveneens door een groot aan tal by deze federatie aangesloten le den niet opgevolgd. Beide pogingen om deze staking te breken, zjjn afgestuit op de eensge zindheid van de bouwvakkers, die begrepen hebben, wat de heer A. Dijksman zaterdagmiddag tot de ka derleden van de ANB zei: "Deze sta king za destemeer indruk maken, In dien zij zo algemeen mogelijk is. Dan zal zij ook kort kunnen duren.' Intussen heeft ook de KAB-orga- nisatie duideiyk kenbaar gemaakt, dat de staking geldt voor alle nieuw- bouwobjecten, ongeacht de omvang van het object. De stemming onder de stakers is uitstekend. Dat blijkt by de kantoren van de drie werknemersorganisaties, waar gTote aantallen stakende leden regelmatig bijeen zijn. Steeds gaan er deputaties van stakers naar die objecten toe, waar enige aarzeling is geconstateerd, waar ongeorganiseer den twijfelen over wat ze moeten doen of naar objecten, waar het per soneel door byzondere verhoudingen niet weet, wat het moet doen. Op deze tweede stakingsdag heb ben de organisaties nog geen juiste cijfers over het aantal stakers in het Waterweggebied. De registratie van ongeorganiseerden is pas hedenmor gen begonnen. "Maar wij kunnen wel de balans opmaken en die Is: op alle nieuw- bouwwerken van Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen tot en met de Bot lek en het Europoortgebied ligt het werk voor 90 pet stil. Daarmede heb ben de bouwvakkers een antwoord gegeven op de halsstarrige weigering van de bouwpatroons om het nieuwe contract te tekenen,' aldus de heer Van der Pias. Het. koninklijk paar, het Pe ruviaanse presidentiële paar en- de hoge gasten horen staande de volksliederen aan bij de aanvang van de galavoorstelling van het Nederlands Ballet in ninklijke Schouwburg Haag. (Van een onzer verslaggevers) Een paar honderd militairen te Wezep zijn sinds gisteren in honger staking gegaan wat de warme maal tijden betreft. Het zijn manschappen van het 41ste geniebataljon, gelegerd in de Prinses Margrietkazerne. Gisteravond hebben ze geweigerd de warme maaltijd te gebruiken, om- dat ze het voedsel niet smakelijk ge noeg vonden en omdat naar hun me ning ook de accommodatie van de eetzaal te wensen overlaat, De soldaten schijnen al enige tijd ontevreden te zijn over de voeding. Een paar weken geieden hebben zij een broodmaaltijd gewewcro. Nu wil len ze proberen het zo mogelijk zonder warm eten te stellen. Volgens de Legervooriichtingsdtenst stellen de bataljonscommandant en de kazernecommandant een onder zoek in.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2