Concert van oude muziek van museum Feestelijke hulde voor uit voor en voor Shell 2 revancheert WMÊÉi Schiearm gaat dicht: dammen snel voltooid - Vangri jpe snoek in vijvers Beatrixpark Driebandentoernooi om Bliekendaalbilj art Scooter onder vrachtauto Vele scholieren komen uit in sporttoernooi HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 MAART 1960 PAGINA 4 chiedammers r elkaar onder Eerste dirigent I^ÉÉjBÉi^pÉSIIE V' v vw, J Küffer „Tol Steun in den Strijd" speelt „Gaslicht" Receptie SFC Het damescomité van de voetbal- en honkbalvereniging Schiedam heeft gisteravond het koperen jubileumfeest gevierd met een receptie in de kantine van Schiedam op het Harga- complex. Voorzitter J. van der Touw sprak de jubilerende dames har telijk toe eh noemde hun jubileum een belangrijke gebeurtenis: 'Dit was het eerste comité in onze stad, dat geheel uit dames bestaat en dat werkt voor een vereniging van mannen.' Banden Visafslag Veilingnieuws B|ü (Van onze sportredactie) De Vlaardingse tafeltennissers behaalden vorige week in de eerste klasse goede resultaten. Shell 2 revancheerde zich op Reflex 1 voor de in de eerste helft geleden nederlaag. De beste prestatie was van Leo Verhagen, die Reflexiaan Nol Braak, kampioen van Vlaardingen, in een eindeloos lijkende prikpartij klopte. (Van een onzer verslaggevers) Geveld in de jungle van Suriname, door negers keurig vier-, kant gekapt en vervolgens moeizaam naar Nederland getrans porteerd: ziedaar het levensbericht van een 27 meter lange- paal, die vanmorgen door twee kraanwagens de Rotterdamse Parkkade werd opgehesen. Waarschijnlijk is er nooit eerder een stuk hout van zulke afmetingen een Nederlandse haven binnengebracht. Scholier betrapt bij diefstal Wisselkoersen Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam Het zijn op het museumconcert van aanstaande zaterdag geen modieus geklede dames en ernstige, zwartgerokte heren, die musi ceren. Een negental leden van het kamermuziekgezelschap Intertexta komt op een wat huiselijke manier muziek maken. Op het programma staat oude muziek: „Zeer lustich ende bequam om te spelen op alle Musicale Instrumenten". Dit devies van Tiel- man Susato wordt inderdaad verwerkelijkt, want de muziek komt tot klinken door middel van een hele verzameling instrumenten. Het gezelschap bestaat uit ama teurs (fanatieke muziekliefhebbers) en enige vakmusici. Het programma begint ergens in de grijze oudheid van onze westerse muziekgeschiede nis, rond 1270. Er worden drie Ron- deaux uitgevoerd van Adam de la Hale (1240—1288), die een even groot dichter als toonkunstenaar was. In de bibliotheek van St. Gallen bevindt zich een prachtig versierd Zo langzamerhand wordt bijjeugd- en andere verenigingen de aanstaan de vakantie al weer het onderwerp van gesprek, bij uitstek. Over vier maanden beginnen, de zomerkampen van het clubhuis St. Joris Doele. Hiervoor is weer de kampplaats Groot Spriel uitgekozen in Putten. De kampen worden ge houden voor de werkende jeugd van 15 jaar en ouder van 6-16 juli, voor de werkende jeugd van 14 en 15 jaar ■van 1623 juli,voor de schooljeugd van 11 tot 13 jaar van 2330 juli, voor de schooljeugd van 9 tot 11 jaar va 30 juli tot 5 augustus, Binnenkort krijgt waarschijnlijk een nieuwe bandrecorder een plaats in hst clubhuis. Een actie om de no dige gelden te verzamelen had eind januari cl 411 gulden opgebracht. Als die bandrecorder er is, zijn goede banken en verlichting in de gymzaal aan de beurt. En zo blijven'ze daar altijd actiej, in het clubhuis. ss.beth een grote voorkeur. De Fancy van Thomas Tomkins Is een van de oudste bekende quatre mains wordt op het spinet uitgevoerd. Van drie „alt"-aria's van J, S. Bach voeren er twee de combinatie met altblokfluiten, te weten „Komm leite mich" (drie altblokfluiten, spi net en cello) en „Jesu, dir sei Preis" (met twee altblokfluiten). De tafelpiano, die in het bezit van het museum is en die sinds kort ge heel speelklaar is gemaakt, was de aanleiding om eén muziekje van Joh. Ohr. Bach, een pianoconcert met strijkers, uit te zoeken. De solopartij wordt gespeeld door Dick Stemvers. Joseph Schmitt was de eerste di rigent van het ontluikend concertle ven in Amsterdam. Hjj componeerde onder meer alle muziek voor het ope ningsconcert van de vereniging Felix Meritis In 1788 in het gebouw van exemplaar van het speelboek van Jacot> Otten Huisley aan de Kelzers- Fridolin Sicher. Het bevat een ver- Bracht. - i -p, V- V-: In opdracht van de beide plaatse lijke hengelsportverenigingen, heeft broodvisser Van Wijk uit Groot Am- mers in het water van het Prinses Beatrix-park een partij vangrijpe snoek uitgezet. Zesentachtig van deze felle rovers kregen hier een nieuw jachtgebied, vermoedeelijk tot grote sehrik van de vele waterbewoners, die er in twee jaar ljjd bijeen werden ge bracht. Voor de houders, van snoekvergun- ningen is dit goed nieuws want dit betekent een kans op goede vangst. Zolang dit water echter geen natuur lijks visaanwas oplevert, mag er maar niet raak gevist worden. Snoekvergunningen worden er nu dan ook niet meer uitgereikt. Wel kunnen nieuwe leden zich aan de be kende. adressen melden voor. zoge naamde'.kleine vergunningen; Het' zal nog wel enkele jaren duren voordat er, geen. verder uitzetten mo- dlg is. Zuinig zijh op de vis het geen zeggen wil: zo veel mogelijk te rugzetten.blijft dus voorlopig nog geboden. Alles bij elkaar genomen beschik ken wij hier in Schiedam nu over een brok viswater om. met recht trots op te zijn. Dit danken wij aan de vooruitstrevende bestuurders van de hengetsportverenigingen. die kosten noch moeite sparen om dit te berei ken. zamelmg van hoofdzakelijk Neder landse compositiesuit 1450. Enige van deze drie-, vier- en vijfstemmige stukken van Vèrbonet, Ghiselln, Brumel en Isaac uit de Nederlandse bloeiperiode in de mu ziekgeschiedenis worden uitgevoerd op blokfluiten, diskantvedel, quinton en cello, in verschillende combina ties. Van Fridolin Sicher voert ons het programma naar een andere muziek- verzamelaar, de in 1530 in Regens- burg geboren Wolfgang Küffer, Hij verzamelde meer dan drie honderd meest Franse chansons en dansen, zogenaamde Carmina, ech te instrumentale speelstukken. Uit deze verzameling wordt een vijftal stukken In de bezetting so- pr&n-, alt-, tenorblokfluit en quin ton gespeeld. In een Engels gedeelte van het programma worden liederen van Dowlanu en Campian voor altstem (Hilde Miedema), spinet en quinton ten gehore gebracht, en een drietal Fantasia's. Voor deze mnriekvorm hadden de Engelsen ten tijde van koningin EU- Zijn trio voor twee violen en. cello wordt gespeeld van een oude druk (kopergravure)die door de auteur zelf in Amsterdam is uitgegeven. Het slot van dit bijzondere concert wordt gevormd door een zestal Joe goslavische dansen, een frisse volks muziek met dikwijls verrassende ritmen. Het programma van meest weinig bekende muziek uit vier eeuwen wordt uitgevoerd door Jeannette van Wingerden, sopraan-, alt-, tenor- en basblokfluit, mevrouw C. E. van der Wel-Gijsberts, altblokfluit en spinet, Dick stemvers, spinet en plano, Christien Boon, viool en vedel, Cor- rie Tresfon, cello. K. F. van der Wel, viool, vedel, quinton, Hilde Miedema, altsoliste. ,X)e musica is een sunderlinghe, hemelsche gave, geordineert om melancolie te verjagene, onlust te verdrivene, zware geesten te ver lichten en beroerde herten te ver- huegene." Wellicht zal deze oude uitspraak van toepassing zijn op het program ma dat zaterdagavond in - de aula van het museum onder auspiciën van de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam, zal worden uitgevoerd. In poule 2 van het Driebandentoernooi om het Bliekendaalbüjart, die zijn gespeeld bij de biljartverenigingen Het Oosten in Vlaardin- gen, heeft het op de laatste speelavond van de voor wedstrijden ge spannen. De TJniespeler J. de Ruiter stond aan het begin van de avond met 10 punten aan de kop, en had een redelijke kans deze plaats te be houden. Hij moest echter nog de strijd aanbinden met de Centrum speler D. Simons,'die, het driebandenspel prima beheerst; In Musis Sacrum komt in-het ka der van de SG-toneelwedstrijd vrijdag 11 maart de Schiedamse arbeiders- toneelvereniging „Tot Steun in den r Stryd" voor het voetlicht. Opgevoerd wordt de bekende Victoriaanse thril ler „Gaslicht'* van Patrick Hamilton in een vertaling van Kruis Voorbergh. De receptie van de voetbalvereni ging SFC zal niet, zoals is vermeld, plaatsvinden in het gebouw „Arca de", maar in hotel De Kroon. De 'datum blijft 2 april van 35 uur. De Ruiter werd onmiddellijk ge volgd door G. v. Letten-v. Rossen (Vgb) en P. v. d. Water (Centrum) elk met 8 punten. Laatstgenoemde speler heeft zijn party tegen de Bel- levuespeler, J. Smit, weliswaar ge wonnen, doch hij had liefst 109 beur ten nodig. Hy kwam dus ook op 10 punten. In de volgende party kwam Van Letten-v. Rossen tegen D. Simons uit. Deze speler had een byzonder slechte avond en bracht het in zyn 71 beurten tot slechts 18 caramboles, toen v. Lettenv. Rossen zyn 30 ca ramboles al byeen had en eveneens 10 punten op zyn naam had. Nu stonden dus drie spelers op 10 punten. De Ruiter moest nog een partij spelen tegen Simons. Zou Simons kans zien deze party te winnen, dan zouden er drie spelers met 10 punten eindigen. Doch zo ver is het niet gekomen. De Ruiter speelde de kortste party van de avond,: want in 67 beurten had hy zyn 30 caramboles byeen met een moyennne van 0.447. Simons kreeg weinig kans en bracht het tot slechte 18. De uitslagen zyn: 2. C. v. Letten-v. Rossen. 10 punten; 0393; 3 P. y. d. .Water-10 punten, 0.355 4 H. Walda 8 punten; 5 D. Simons 6 punten; 6J. Vermeulen 4 punten; 7 J. Smit 4 punten; 8 L. Dries 2 punten. De voorzitter wees erop, hoe be- Iangryk ook verschillende dingen, die niet direct met sport te maken hebben, kunnen zyn voor een sport vereniging. Het Sint-Nicolaasfeest bij voor beeld, dat door de ..dames altijd met veel succes is georganiseerd, hoewel zy over de medewerking van de le den in dit opzicht nogal eens te kla gen hebben. De dames versterkten de onder linge banden tussen de leden en ver vaardigden bovendien vele sportkos- tuums. Namens de vrouwen van de leden sprak mevrouw Ouweneel woorden van waardering. De oud-voorzitter van Schiedam, de heer C. van BUk hy is ook erelid van de vereniging en ver vult nog een belangryke functie in de. KNVB huldigde het Jubi lerende damescomité byzonder harteiyk en onder veel bijval. Er werden geschenken en bloemen overhandigd en ten slotte .voerden nog de heer Zonneveld, voorzitter vande elftalcommissie,T; - Krom menhoek, die deel uitmaakte van de .feestcommissie, en D. Molenaar, lid van de honkbalcommissie, het woord. Het gezelschap heeft daarna nog een tyd lang gezellige herinneringen opgehaald. - ROTTERDAM, 8 maart. Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis en 350 kg spiering aangevoerd. De pryzen waren: tarbot klein 1.20 —130. griet 1.15—130, heilbot 3.35— 3.40, per kg; schol middel 35—38, klein 2030, schelvis middel 56—66, kabel jauw groot 3545. middel 3540, wlein 3435, makreel 2324, wijting 3438, verse haring 2230. per kist; kuit 0.801.10, lever 0.700.75, spie ring 0.500.65, per kg. De toneelknechtenvakvereniging in Hollywood heeft gedreigd zich bij de acteursstaking te zullen aanslui ten als ook haar leden geen extra betaling voor aan de televisie ver kochte films krijgen. Coöp. tuinbouwveiling der Z.H. Eilanden GA., Rotterdam. Prysver- loop dinsdag 8 maart. Andy vie 86 88 p. kg; spruiten IA 77—1,10 p. kg, 2A 38—75, IB 76—98, 2B 16—56; witlof IA 69—80 p. kg, 2A 55—69, IB 67—73, 2B 47—67; veldsla 2,00—2,50 p. kg; spinazie 1 7586 p. kg, 2 66—- 73; waspeen £A 25 p. kg; peen C 28 —39 p. kg; peen export B 45 p. kg, C 38; boerenkool 2937 p. kg; sja lotten 2728 p. kg; prei 1A 92—1,23 p. kg, 2,. 7782, IB 7885; rodekool 1A 51—61 p. kg, 2A 45—48; gelekool 2A 3840 p. kg; groenekooi 2A 43— Hollandser dan deze foto kan het haast niet. Een molen, vlakke wei landen en natuurlijk water. Een bui tenlander zou zich alleen afvragen waar de zwartebonte koeien en de. Volendammers zijn. ,'S-GRAVENDEEL Op de hoek LangestraatRykestraat kwamen een autobus van de firma Groene- veld uit Stryen en een personen wagen van de heer Van den Berg te 's-Gravendeel met elkaar in botsing. De personenwagen werd ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een scooterryder is gistermorgen op de hoek van de Vlaar.dingsestraat en Vellevest aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. B. uit Bergambacht. De scooterberijder had geen voorrang verleend. Hü kwam er af met een gebroken vinger en is in bet Gemeenteziekenhuis behandeld. WOENSDAG Bioscopen: MONQPOLE: Meisjes op het slechte pad, 2.15. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Opstand der gladiatoren, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN: Ziekenfonds De Kunst, filmavond. 20 uur. IRENE: Wijkgemeente II, toneelavond 20 uur. WIJKCENTRUM: Alg. Fotokring Schiedam, verslag dia's, tweede ronde. 20 uur. Apotheek: Sembrandt-Apotheek, Kembrandt- laan 5. DONDERDAG Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge- sloten. Diversen: PASSAGE: Harmonie-orkest Oefening Baart Kunst, concert. 20 uur. WIJKCENTRUM: Coöp. DES, con tactavond. 20 uur. ®EKE; Wijkgemeente V, .Hoera, petroleum". 20 uur. Apotheek: Kembrandt-Apotheek, Rembrandt- laan 5. De Ruiter Simons Vermeulen Dries v. Letten-. Simons v. d. Water Smit 30 30 36 30 30 30 30 30 30 18 36 18 30 18 30 21 67 67 85 85 71 71 109 109 0.447 0.268 0.423 Q.362 0.422 0.253 0.275 0.192 De eindstand in poule 2 is gewor den: 1 J. de Ruiter (Unie) 12 punten; De inschrijving voor de verschil lende schoolsport toernooien I960 heeft de volgende resultaten opgele verd. Aan het schoolvoettosütoemooi zul len 95 elftallen en 8an het school - handbaltoernooi 33 zeventallen en 18 elftallen deelnemen. Een aantal teams, dat ongeveer 100% hoger ligt dan in 1959, toen i.vJn. de beschik bare terreinen al bij voorbaat het aantal deelnemende teams per school moest worden beperkt. Dank zij de spontane medewerking van Hermes-DVS, welke vereniging haar volledige accommodatie alsmede het gebruik van enkele terreinen ten behoeve van de schoolsport heeft toegezegd, kan deze beperkign dit maal achterwege blijven. Het schoolvoetbaltoemooi wordt gehouden op 19, 20 en 21 april en het schoolhandbaltoernooi op 22 april as. De finale-wedstryden van beide toer- r joien worden gespeeld op zaterdag 30 april (Koninginnedag). Met betrekking tot het op 7 Juni a.s. te houden schoolkorfbaltoemool wordt medegedeeld, dat 22 hoofden van scholen de vraag of hun leerlin gen aan het korfbaïtoernooi zullen deelnemen bevestigend hebben beant woord. MAASSLUIS. In februari werd by de Nutsspaarbank ingelegd 748.291,04 'en terugbetaald 726.304.11, zodat het inleg overschot 2198693 bedroeg. MAASSLUIS De VARA belegt op donderdag 10 maart te 8 uur in De Kroon haar jaarvergadering. Mudde verloor alleen van Braak, terwijl Brouwer van alle Reflexianen verloor. Het dubbel bracht dus eerst de beslissing en omdat dit gunstig uitviel voor Shell, werd het een 64- overwinning voor dit team. Shell 1 behaalde een vlotte 91- overwinning op Noad 2. Tweede klasse: In een gelijk- opgaande stryd won Reflex 2 met 8-*~i van TOG. Derde klasse: Pelmolen 1 kon ook 1 in de tweede helft tegen het sterke Intiem 1 niet tot winst komen, het werd. 7—3 voor Intiem. De Hollan- i diaan 1 won gemakkelijk van Con- p J tact 2, uitslag 32. Reflex 3 verloor tegen Germinal de wedstrijd en de kampioensillusie; alleen invaller De Kruyf. kwam tweemaal tot winst. Shell 4 omzeilde een lastige klip door CB 2 met 8—2 te verslaan, Shell 5 won met 64 van VBP 2, waarvan Shell in de eerste helft met dezelfde cyfers had verloren. Shell 6 bracht het niet verder dan 55 tegen KPV 2, daar v. d. Schelde een off-day had. Intiem X, dat verleden week twee wedstryden speelde, won ook van j Hermandad, uitslag 64. Intiem 2 behaalde een zeer gemakkelijke 91- orerwlnning op Stokvis. Zowel In tiem 1 als 2 kunnen deze week de kampioensvlag hijsen. Beide teams moeten nog 2 punten binnenhalen. MAF 1 bereikte in de uitermate be langryke en spannende stryd tegen Europoort 5 een gelijk spel. Hetzelf de resultaat als in de eerste helft: belde teams blijven nu de lijst aan voeren en het zal na de competitie wel op een beslissingswedstryd uit draaien. Vierde klasse: Reflex 4 kwam te gen T.SF. juist met de hakken over de sloot, uitslag 6—4 voor Reflex. Snel en zonder veel moeite legden de kraanwagens het vijf ton wegen de gevaarte op een lange trailer, die onmlddeliyk koers zette naar de Floriade. Want daar wordt de Suri naamse paal geëxposeerd om de aandacht te. trekken "vooral .van de waterbouwers'in cuas'. Jahd. Aifep-', is riatuüriyic ih ons' land' aan uilige pa len wel wat gewend, maar dit pro- dukt slaat wel alles -wat op dit gebied tot dusver is vertoond. Nederland kende de uitstekende kwaliteiten van het Basra Locush lit al enige tientallen jaren en maakte van het Surinaamse exportartikel dan ook een dankbaar gebruik, voor al by de havenaanleg. Het hout is hard en biologisch onaantastbaar; de paalworm blijft er liever af. En dat betekent nogal wat. als men weet dat in de jaren 1920 en 1921 in San Francisco voor een bedrag van 15 miljoen doUar aan paalwormsehade werd geleden, omdat men er gebruik had gemaakt van een houtsoort, die niet tegen de worm bestand was. Intiem 3 won met dezelfde cijfers van Cincinnati 1. De Hollandiaan 4 won met 7—3 van E. R„ alleen Sprenger won en nog wel alles. De Hollandiaan 3 verloor van Insulinde 5 en wel met 46. Pelmolen 2 hakte met 10—O R.N. 2 tn de pan. Vijfde klasse: De Hollandiaan 5 won in de wedstrijd tegen Eendracht 8 alleen het dubbel, uitslag 19. In tiem 4 en Intiem 5 wonnen beide met 100, resp. van Noad 9 en Cincin nati 3. Reflex 5 verloor de eerste wed strijd van de competitie, 28 voor Goud 1. Shell 7 was het enige verliezende Shell-team van deze week, 010 te- gen Coöp. 2, Pelmolen 4 en Pelmolen 3 verloren met resp. 010 tegen Xerxes 9 en 37 tegen 21Up 7. Junioren: Reflex 1 zorgde voor een teleurstellende verrassing door van het vrij zwak geachte Onderduikers met 8—2 te verliezen. Kampioens kansen zitten er voor dit team nog wel in, het zal echter moeite kosten. LEERDAM Door de politie te Leerdam is een 16-jarige scholier ge arresteerd. Hij heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan de diefstal van twee bankbiljetten van honderd gulden ten nadele van de exploitant van een 'frlteszaak' in de Nieuwstraat, de heer H. Hij zou by de benadeelde kleine karweitjes hebben opgeknapt en daarbij het geld uit een portemon- i naie hebben genomen. Vrijdag was hy weer by de heer H. werkzaam en werd toen door diens echtgenote be trapt by een poging opnieuw geld weg te nemen. De jongen is maandag voor de of ficier van Justitie te Dordrecht ge- ldid. De Gouwenaars begonnen zo lang zamerhand al aan een spitsloze Vrouwetoren te wennen. Verleden week nam de gemeenteraad echter een belangrijk besluit: zij trok j 75.000 uit om de kale toren van een spits te laten voorzien. 8 maart Engels pond 10.571—10.575 Amerik. dollar 3.76(i—3.77A Franse frank 76.82176.871 Belgische frank 756 7561 Zwitserse frank 86.92 86.97 Zweedse kroon 72.781—72.831 Duitse mark 90.39190,441 Deense kroon 54.65 54.70 Noorse kroon e52.76 —52.81 Canada 35613561 Italiaanse lire 60.681—60.731 Oostenrijkse s ;-.illing 14.50 —1451 SCHIEDAM Geboren: Henricus, z. v. b. J. Vermeulen en C. Dito; Eli sabeth P., d. v. Ch. J. Vredenbregt en M. C. P. Schoo; Clasinus D., z. v. C. G. Kremers en G. C. Smit; Maria, d. v. D. Morcus en C. A. M. Gerstel. Overleden: B. van Engelsdorp Gas telaars, 85 jr.; J. Koster, 68 jr., echtg. v. A. Vrijenhoek; M. Kloos, 64 jr.; J. Klarenbeek, 53 jr.; A. van Herwynen, 76 jr. 5 Zeer binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van de dammen be zijden het viaduct over de Rotterdamse Schie. Deze werkzaamheden houden nauw verband met de afbouw van Rijksweg 13. Zoals wij al eerder hebben gemeld zal het viaduct over de Rotterdamse Schle werden verbreed om Rijksweg 13 twee rijstroken groter te kunnen maken. GORKUM Coop. Veilingsvereni ging GA. te Gorinchem. Noteringen op 7 maart. Prei 64—83 per kg; Groene kool 16 per kg; Knollen 27—30 per kg: Uien 621 per kg; Winterpeen 15— 2? per kg; Boerenkool 28—51 per kg: Witlof 14—30 per kg; Spruiten 22— 47 per kg. De fietspaden op het vaduct sullen daarom moeten verdwijnen: de fiet sers zullen naar de parallelstraten worden verwezen, reden waarom de oude en door de scheepvaart nauwe- lyks meer gebruikte Rotterdamse Schie zal worden afgedamd. Een kleine baggermolen is op het ogenblik bezig de zachte grond te ver- wy deren op de plaatsen, waar de dammen moeten komen. Ze zullen op zand moeten rusten. De dammen geven het stadsdeel Overschle er twee welkome „Interne om van het oude dorp naar de nieu were delen te gaan, niet meer persé de brug in de Dorpsstraat over. Men kon tot dusver wel de trappen van het viaduct bestygen, maar voor wielryders vooral was deze situatie lang niet ideaal. De bouw van de dammen zal waar schijnlijk niet langer dan een maand duren. Direct daarna kan met de verbreding van het viaduct worden gegonnen. Men mag er op rekenen, dat Rijksweg 13 ook in Overschle nog voor het begin van de winter zes ry- verbindingen bü: men hoeft straks, stroken zal hebben. Het is wel bijna zeker, dat de Basra Locus-paal na de Floriade in Rotterdam blyft. De uitzonder lijke lengte is bepaald geenpro bleem: onze havens worden immers steeds dieper. Europoort heeft heel wat meerpalen nodig en daarvoor is het Basra Locus-hout heel ge schikt. Het laat zich dan ook aan zien, dat er in de komende maan den nog heel wat palen van deze lengte zullen volgen. Ze kosten de gemeente Rotterdam een bedrag, dat ligt tussen de 1500 en 2000 gulden. De boom, zoals die in Suriname staat, kost de koper niet meer dan één gulden: de retributie die aan het gouvernement moet wor den voldaan. Het transport is echter bijzonder moeilijk; de palen ter plaatse gekapt moeten het oer woud uit, naar de dichtst bijzynde kreek en vandaar met dekschuiten en sleepboten naar de kust om in het zeescip te worden geladen. ROTTERDAM, 8 maart. Aan voer m totaal 4214 dieren. Hierbij waren 250 vette koeien, 1110 stuks gebruiksvee, 555 vette kalveren, 120 graskaive-en, 1869 nuchtere kalve ren, 3 var. ens, 31 lopers, 31 biggen 86 paarden, 7 veulens. 126 schapen of lammeren, 22 weidelammeren en 24 bokken of geiten. Weekaanvoer- 6225 dieren. De pry'zen waren als volgt: vette koeren le 2,95—355, 2e 2,80—2,95. 3e 2,552,80; vette kalveren le 2 80 3,10, 2e 2,50—2.80. 3e 2.20—2,50; gras- kalveren 430, 370, 270; nuchtere kal veren 56, 46, 36; lopers 80, 70, 60: biggen f7, 40, 36; slachtpaarden 2 30 1,70, 1,60; schapen 125, 95, 65; lam meren 130, 95, 70; kalf- en melk koeien 1250, 1090. 900; vare koeien 870, 750, 650: vaarzen 900, 760 600" pinken 560, 500, 400. Overzicht: vette koeien; aanvoer korte:-, handel traag, pryzen als gis- teren; vette kalveren: aanvoer iets meer, handel kalm. prijzen even la ger; graskalveren; aanvoer iets min der. handel stroef, wat gedrukt- in Prhs; nuchtere kalveren: aanvoer even minder, handel stroef, niet ge heel prijshoudend; lopers, biggen: aanvoei' korter, handel slepend iets minder in prys; slachtpaarden: 'aan- voer als vorige week, handel stuc niet geheel pryshoudend; schapen', lammeren, aanvoer klein, handel kalm, ruim prijshoudend; Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets ruimer handel redeyk, pryshoudend; vare' koeien; aanvoer tamelyk, handel stil, met gedrukte pryzen; vaarzen pin- delflauw, niet geheel pryshoudend. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1