met TV vanuit en in tracé voor city m Willemsbrug betrouwbaar Straten stuk? Maak wat je maken kan Gaat metro-tunnel onder Coolsingel twee andere buizen kruisen? e oplossing voor lelijke zaak w-:S» 5 Trouwerijen? In het Park! i HET VRIJE VOLK VRIJDAG 11 MAART 1960 PAGINA 6 NlËWl iSligw I0 sinaasappel citroen vruchtenlimonade (Van een onzer verslaggevers) Rotterdams gemeentelijke diensten overwegen de bouw van een tunnel, die'Bet voet gangers mogelijk zal maken op het drukste punt van de Cool singel snel en veilig over te steken. Dat punt ligt tussen het Beursplein en de Van Olden- barneveltstraat, precies tussen de grote winkelcentra ten oos ten en ten westen van de Cool singel. Er is zelfs nog meer in het vat, want mogelijk komt er on der datzelfde kruispunt ook DODD een wielrljderstunnel. De buis van de ondergrondse en het metro-station Beurs leveren geen technische problemen op, zo blijkt uit het tweede metro rapport. Men kan de tunnel buizen over elkaar heen voe ren. Bussen geen last Schuilplaatsen (Van een onzer verslaggevers) 3&'<k> y*w 'Jl: 1 ■- s (leen ingrijpende veranderingen: Rotterdams ambitieuze metro plannen blijven in grote lijnen zoals ze waren. Ziedaar het belangrijkste nieuws uit het tweede metro-rapport, zoals dat dezer dagen door de directeuren van de RET, Gemeente werken en Stadsontwikkeling aan het stadsbestuur is voorgelegd. Het vrij omvangrijke geschrift doet verslag van de technische uitwerkingen, die op het „schetsplan" moesten volgen. En het mag beslist opmerkelijk heten, dat die tekenlng-in-grote-lijnen, vervat in metro-rapport nummer een. zo treffend juist is geweest. Te meer als men daarbij bedenkt, dat dat eerste metro-rapport in wel heel snel tempo ls gemaakt. De wijzigingen, die dan toch wenselijk bleken, zijn van zeer onder geschikte aard. De belangrijkste verandering is wel het feit, dat de waterkerende drempel op de Rechter Maasoever, vlak voor de rivier, belangrijk kon worden verlaagd. Een gelukkige zaak, die echter de begroting met 750.000 bezwaart. Bij elkaar komen de wijzigingen, voor zover wij In het rapport konden nagaan, op rond een miljoen, maar dat bedrag wordt in de loop van de jaren door een gunstiger exploitatie voor een groot deel weer terugverdiend. Tntussen: al deze constateringen gaan op dit moment nog alléén op 1 voor de metro-plannen op de Rechter Maasoever. Want naar nu blijkt zijn we ook met dit tweede metro-rapport nog niet klaar. Er moet nog een derde volgen, dat zich bezighoudt met de werken, die op de Linker Maasoever nodig zijn. Het rapport dat nu ls ver schenen, behandelt alleen de metro-zaken van de Rechter Maasoever. De reden? .Voordat de metro-stations op de Linker Maasoever nader gedetailleerd kunnen worden, dienen nog bepaalde gegevens te worden verzameld," zegt het rapport. Daarop wachten wilde men liever niet, omdat dit snelle beslissingen over de werken op de Rechter Maasoever onmogelijk zou maken. En er mag geen tijd ver loren gaan. Want: zowel om verkeerstechnische als om financiële redenen is het dringend gewenst op de Rechter Maasoever de bouw van tunnels en stations aan te pakken, kort nadat met de aanleg van de tunnel onder de rivier ls begonnen, aldus het rapport. Zuid krijgt als bekend geen ondergrondse, maar een boven grondse lijn. De bouw van het viaduct en de bijbehorende stations vraagt veel minder tijd dan het maken van de ondergrondse aan de andere kant van de rivier. Wat dat betreft is er dus inderdaad wel wat speling. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Materiaal proeven hebben aange toond, dat er tegen de Rotterdamse Willemsbrug geen wantrouwen be hoeft te bestaan. De onderzoekingen wijlen uit dat het staal, waaruit de uit 1878 daterende Maasbrug is op gebouwd, sinds dat jaar nauwelijks in kwaliteit is achteruit gegaan, zo heeft ir. E. G. Wentinb, technisch adjunct-dtrecteur van de Dienst Ge meentewerken, donderdagmiddag meegedeeld. Er is daarom van de dienst geen voorste! te verwachten de Willems brug door een andere te vervangen, zei hü. Zoals wy al eerder meldden heeft men een paar stukken uit de Maas brug genomen om ze op hun sterkte te laten beproeven. Ditgebeurde, nadat er met verscheidene andere Rotterdamse bruggen ongelukken waren gebeurd. Een sfeervoile tegenllcht-opname van de Coolsingel, die de laatste maanden op wel heel ongewone wijze ln het nieuws ls. Bekijkt u hem nog maar eens goed, als u er vandaag of morgen over komt. Want het zal jaren duren, voor u hem zo terug (Van sen onzer verslaggevers) Dat was nu een categorie, waaraan nog maar weinigen hadden gedacht: de jonge stellen, die zich op het stad huis in de echt laten verbin den! Want wat moest dat nu? Men kan ze straks toch niet meer ontvangen, als de Cool singel één grote werkplaats is? De gemeente wist alwéér raad. „We hebben, nog da;' 'ie renhuis in het Park," peinsde iemand. En dat was dé vondst. Men besloot het herenhuis achter het Noorse kerkje voor het voltrekken va:t echtver- bintenissen geschikt te maken. Geen trouwerijs n dus meer op het stadhuisals straks ie metro-werkzaamheden, in volle gang zijn. Het Park.! „Wel, kun je je voor zo'n feestelijk heid een prettiger omgeving voorstellen?" vraagt wethou der Bavinck De metro-bouwers dringen om heel plausibele redenen op snelle beslis singen aan. Als het gemeentebestuur van oordeel is, dat er een voetgan gers- en/of rljwieltunneikomen moet, dan kan de bouw ervan het best tege lijk met de aanleg van de metro-tun nel plaatshebben. Op deze wijze zou men voorkomen, dat de Coolsingel over een jaar of wat opnieuw lang durig open zou liggen. Omdat zich een soortgelijke situa tie zou kunnen voordoen op het Stationsplein, beveelt het rapport aan het metro-station Centraal In eens geschikt te maken ook als eind punt van de toekomstige lijn. naar de nieuwe stad ten oosten van de Kralingerhout. Men bouwt er dan ln feite twee eindstations néfist elkaar, maar natuurlijk beperkt men zich bij het eindpunt van de oostlijn tot de ruwbouw. Zo is het onnodig, het drukke Stationsplein tweemaal open te breken. De RET zal van de werkzaamhe den overigens niet veel hinder on dervinden. De bushalten zullen bijna alle gehandhaafd kunnen worden, alleen de tramrails zullen een stukje moeten worden opgeschoven. Interessant is het te zien, dat de eindstations van da.zuidlijn en de oostlijn zó zijn geprojecteerd, dat er een uitweg is ook in westelijke rich ting. Op een van de tekeningen, die bij liet* rapport zijn gevoegd, vindt men namelijk een tunnelbuis tussen het Groothandelsgebouw en de spoor lijn in. Daarmee is dus de mogelijk heid geschapen, in de toekomst ook een westlijn te maken. Er zijn intussen ook andere kan sen gegrepen, want B. en W. hebben al besloten openbare vcor ieder een toegankelijke toiletgelegen heden te laten opnemen in de metro-stations Centraal, Stadhuis, Beurs en Zuidplein.. pakt, zijn de tunnels naar de kelders van het stadhuis en het GG en GD- gebouw. Wij berichtten daarover de zer dagen al. Via deze tunnels zou den de werkers uit deze belangrijke gebouwen zich bij oorlogsgevaar in veiligheid kunnen krengen, In de zelfde sfeer ligt hei plan, de metro stations ook geschikt te maken als ondergrondse schuilplaatsen voor het publiek. Er wordt over deze zaak overlegd met het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. Het tweede metro-rapport merkt op, dat in het metro-station Stad huis aparte vertrekken voor B. en TV, zouden kunnen worden gebouwd, een telefooncentrale en een medische post. Daarmee zou dan het oor spronkelijke ontwerp van een schuil kelder voor het stadhuis kunnen vervallen. CENTRAALSTATION O Zullen de Rotterdamse metro-sta- tions met televisie-camera's worden uitgerust? In hun eerste metro- rapport wezen de ontwerpers al op de mogelijkheid, dat de televisie voor het bedienend personeel op de stations een belangrijk hulpmiddel zou kunnen zijn voor het snel over zien van de perrons. In Hamborg wordt dit systeem al met vee) suc ces toegepast- zo schrijven zij no. Maar Rotterdammers kijken blijkbaar altijd nóg verder. Want in het tweede metro-rapport word: meegedeeld, dat men de mogelijk heid bestudeert om de perrons van alle stations vanuit een centraal punt controleerbaar te maken. Het vertrek van de treinen zou dan wel licht vanuit dat ene, centrale punt geregeld kunnen worden. Door luidsprekers aan te brengen op alle perrons zou tevens een cen traal oproepsysteem mogelijk zijn. 0 Over het tariej- en controle-. steem, dat op de metro zal wordën ingevoerd, is nog weinig met ze kerheid te zeggen. Deze moeilijke zaak, die overigens niet meer van. invloed zal zijn op de vormgeving van de stations, wordt nog druk bestudeerd. Wel is duidelijk, dat men zeer veel voelt voor groot scheepse invoering van personeel besparende) munttourniquets. Een trein, die een ondergronds station binnenloopt, yeroorzaakt een luchtstoot, die tocht tot gevolg kan hebben. Om die luchtstoten zo veel mogelijk te beperken zijn aan beide einden van elk station lucht- schachten geprojecteerd. Model- proeven in het Nationaal Lucht vaartlaboratorium te Amsterdam hebben aangetoond, dat de lucht stoten daardoor goeddeels worden opgevangen. De schachten dienen tevens voor de luchtverversing. De metro-tunnel behoorden het Weena behoeft geen vervelende gevolgen te hebben voor de bebou wing, die daar is gepland. Het is na melijk mogelijk, de funderingen van deze gebouwen vrij te houden van de tunnelbuis, die diep genoeg ligt. Er moeten dan echter wel een paar speciale voorzieningen aan de fun deringen van de gebouwen plaats hebben. Lawaai en trillingen kun- rie?i daardoor goeddeels worden vermeden. Het metro-station Beurs zal, naar wordt verwacht, het drukste wor den op de Rechter Maasoever; het station Leuvehaven het minst drukke. De ontwerpers, hebben aanbevolen bij de bouw van.shet station Beurs de mogelijkheid open te houden tot het. bouwen van en kele trappenmeer, zo daar-in de toekomst behoefte'aan mocht zijn. Extra-kosten: 150.000. Van de sluiers, die er over het station Zuidplein hangen, licht men op dit moment nog geen en kel tipje op. Pasin het derde me tro-rapport, dat vermoedelijk nog voor de vakantiemaanden zal ver schijnen, zullen over dit belang rijke eindstation nadere medede lingen worden gedaan. Plattegronden kunnen erg nut tig zijn ze laten toch altijd nog wel wat te raden over. Daar om hier een tekening in perspec tief van het metro-station Stad huis, dat onder de tramhalten komt te liggen aan het noordelijk eind ron de Coolsingel. Rechts een uitgang, die uitmondt in het trottoir vlak voor het KLM-kan- toor. Aan de andere kant komen de trappen uit voor de. winkels tussen Kruiskade en Stadhuis plein. In de grote, centrale hal van het station ziet men in één lijn twee openbare telefooncellen, een con trole-cabine, een reclame-vitrine én ten slotte - in de muur - een serie bagage-kluizr.n. Achter deze kluizen vindt men de toiletten. Daarnddst, achter de muur met zijn ronde hoek, ligt een dienst ruimte. in de rechter-bovenhoek van de hal ziet men ten slotte nog een kiosk. Interessant is nog, dat men pan het perron met een roltrap naar de hal kan gaan. Bjj de andere werken, die naar de mening van de metro-bouwers on middellijk moeten worden aange- in een onzer verslaggevers) Een kleine, maar hoogst belangrijke verandering in de plannen heeft tot gevolg, dat de metro-treinen ln de Schie- damsedijk niet aan de opper vlakte behoeven te komen. Het is mogelijk gebleken, de waterkerende drempel voor de Nieuwe Maas met 3,24 meter te verlagen en dat heeft de moeilijke situatie onder de Schiedamsedijk op siag veranderd. Aanvankelijk was er in het tunneltracé vlak Ivoor de rivier een drempel geprojec teerd, die een hoogte van 1,50 meter boven NAP bereikte. Men deed dat, om bi) een be schadiging van de tunnel buis onder de Nieuwe Maas een normaal hoog tij buiten de metrortunnels op de rech ter Maasoever te obuden. Door de buis in de Schiedam sedijk met een schuif af te sluiten, zouden ook extra ho ge waterstanden gekeerd kunnen worden. Het was een uitstekende oplossing tegen wateroverlast, maar er kleefden toch ook ernstige bezweren aan. Be zwaren in de eerste plaats van stedebonwkundige aard: de treinen moesten omhoog, over de drempel heen, en zouden over een lengte van ongeveer 130 meter boven het straatniveau uitkomen. Het leggen van een trambaan op de Schiedamsedijk werd ook onmogelijk. Maar er waren nog andere bezwaren. De metro-treinen zouden aan weerszijden van de drempel hellingen van een op twintig krijgen te nemen. De nabijheid van het station Leuvehaven maakte dit alles al heel ongewenst. Overleg met Provinciale Waterstaat en de technische dienst van het Hoogheem raadschap Schicland leidde tot een oplossing. Men kon de drempel.belangrijk verlagen, mits. zowel voor als achter het station Leuvehaven een automatisch werkende schuif zou worden aangebracht. Een van deze twee zal dan als reserve dienst doen. Als het gemeentebestuur tot deze stap besluit, kan de tunnel ondergronds blijven en wordt dus het profiel van de Schiedamsedijk niet ver stoord. De diepere ligging van de tunnel brengt echter ook extra-kosten mee: ze worden, te zamen met het aanbrengen van de automatische schui ven, op rond 750.000 ge raamd. Een belangrijk deel van dat geld komt echter op den duur weer terug: de onder grondse tractie ondervindt immers voordelen van het feit, dat de treinen niet tegen bijzonder stelle hellingen behoeven op te klimmen. De metro-tunnei is bij het Van Hogendorpplein vrij dicht onder het straatniveau geprojecteerd. Men heeft dit gedaan om een tunnel voor het oosl-wesiverkter moge lijk te maken. Die voert dan de auto's onder de metro-buis door. Het metro-station Centraal wordt waarschijnlijkmet het drukste, maar wel het grootste van de seven, die er- in de Rot terdamse ondergrondse zijn ge projecteerd. 'En het is vel dui delijk waarom. Er. komen hier namelijk twee eindstations, naast elkaar, die met een centrale hal ziin ver bonden. Onder ziet men 'de buis van dé lijndie naar het Zuid- plein. voert; boven de tunnel, waarin de toekomstige lijn naar de nieuwe stad in het oosten be gint. Samen zijn de buizen zo genent, dat ze in de toekomst ook naar hét westen kunnen worden, uü- gebreid: men leidt ze tussen net Centraal Station en het Groot- handelsgebouw door. De enige ontsnappingskans Als de NS meedoen en dat dóén ze, so is al aangekondigd dan zal het metro-station ook vanuit de hal van het Centraal Station bereikbaar zijn.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2