iWoensdag vonnis in kort geding tot schikkin Éénjarig 'Begin wil de 'Ruimte om zich te uiten Waar c.a.o. gaat niet gevolgen Deltaplan Kwatta Reep weer of geen weer Pionier communicatierecord Volledig boekwerk bezwaarschriften 13 doden in verkeer ZONDER COMMENTAAR Gortzak haalt uitkering m Komplot ontdekt om Soekarno te vermoorden Hoofdbestuur afgetreden (Stzdeazc Noodtoestand in Argentinië Ferhat Abbas de Gaulle deed deur dicht Streekplan Brielsche Maas Chroesjtsjow 'VAKANTIE' VERLENGD? Waterscliapstaond in verslag: voor Ferg oediiij nazi-slachtoffers Twijfel HET VRIJE VOLK MAANDAG 14 MAART 1960 PAGINA 3 waarom betaalt u tevéél (Van een onzer verslaggever») De president van de Haagse rechtbank, mr. jhr. G. Witsen Elias, heeft zater dag vergeefs geprobeerd de aannemers enerzijds en de Staat en liet College van Rijksbemiddelaars anderzijds, die als twe e partijen in een kort geding voor zijn groene tafel stonden, tot elkaar te brengen. Jhr. mr. Witsen Elias gin? ervan uit dat de huidige staking in het bouwbedrijf ('belde partyen dragen verantwoordelijk heid') tot calamiteiten funeste gevolgen voor de Neder landse economie kan leiden. Hij meende dat het kort geding, dat door de aannemersbonden tegen de overheid was aange spannen, 'aanleiding zou kunnen zijn te overwegen of een schikking mogelijk was.' De zitting werd bijna e enuur geschorst voor overleg de landsadvocaat jhr. mr. G. W. van der Does, die de Staat ver tegenwoordigde, ging. druk telefoneren met minister De Pous en andere autoriteiten en legde naderhand de volgende ver klaring af: ÉSSO 2-T MOTOR OIL VERMENGT ZICH VANZELF MET DE BENZINE IN DE TANK PANIEKERIG Logische eis >1; (Van een onzer verslaggevers) De meerderheid van de leden van de Christelijke Aanne mers- en Patroonsbond is niet bereid de nieuwe c.a.o. te teke nen. Om deze reden is het hoofdbestuur zaterdag na een be wogen spoedvergadering in het Utrechtse Tivoli afgetreden. Onmiddellijk na deze bijeenkomst hebben de stakingsleiders van de drie bouwvakarbeidersbonden besloten de NCAB niet langer te binden aan zijn belofte de nieuwe c.a.o. te tekenen. Dit had geen enkele zin meer nu de meerderheid van de leden zich tegen de ondertekening had verzet en men bovendien met een demissionair bestuur te maken kreeg. „Aan opdracht voldaan VERVOLG VAN PAG. 1 Donderslag worden g-e-#-p-e-I-d Advertentie X.M. De regering ziet geen aanleiding op het voorstel van de president in te gaan en verwijst naar de verklaring die zij donderdag bij monde van mi nister De Pons in de Tweede Kamer heeft afgelegd.' (Van een onzer verslaggevers i Bij de stakers, die zaterdag in Am sterdam als niet- en anders-georga- niseerden een nitkering van 36 gul den kwamen halen, was ook de heer H. Gortzak, bestuurder van de EVC en voormalig Tweede-Kamerlid van de CPN. De heer Gortzak was de laatste tijd werkzaam als bouwvak arbeider. De EVC geelt haar leden een aan vullende uitkering op het bedrag, dat zij van de samenwerkende vakbonden ontvangen. De Haagse advocaat, mr. dr. K. W. P. Klaassen, die een kort geding wil beginnen voor de ongeorganiseerden om een volledige schadevergoeding voor hen te verkrijgen, beschikt nu over een lijst met vijftig namen. Dit aantal had hij als minimum gesteld- Hij zal echter eerst de afloop van het kort geding van de aannemersbonden tegen de staat afwachten. Groeit het geld U op de rug? Speelt da prijs bij U geen rol Of leeft U nèt precies als alle anderen als iedereen! Zo hebben wij duizenden klan ten, lieden die zich beslist de weelde van te veel betalen niet kunnen veroorioven. En voor hen is deze aanbieding japonstoffen. Katoenen zomer- en voorjaars- stoffen (U weet het katoen, makkelijk te wassen). Licht- en zonechte stoffen waarvan de normaie prijs 2.75 per meter is, in tientallen dessins en kleuren, koopt U nu méér dsn een gulden goedkoper. per neter Advertentie I.M Esso 2-T Molor Oil beval een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil it de ideale motorolie voor alle typen tweetakt no loren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar Jn bussen van Ya ©n 1 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO banzlne en 2-T Motor Oil tS50 NIOIRIAND N V- ESSO GE80UW DEN NAAC De. bemiddelingspoging van de pre sident van de Haagse rechtbank kwam overigens na de urenlange plei dooien die geen hoop gaven op een spoedige verzoening als eenvol slagen verrassing. Hij wendde zich eerst tot de lands advocaat met de vraag: 'Is een schik king volmaakt uitgesloten?' Die zei: Tk ben totaal niet voorbereid op deze vraag. Ik heb wel deze week m'n vriend Den. Hollander die. zoals u weet ook een poging heeft gedaan, bij me te eten gehad, maar ik weet het echt niet. Het ligt op regerings niveau zou ik zeggen.' Vervolgens richtte de president zich tot mr. P. Zonderland die de aanne mersbonden vertegenwoordigde: 'Is er nog hoop?' 'Mijn cliënten hebben nooit gezegd dat het hopeloos was.' zei mr. Zonder land. 'Van de televisie-uitzending heb ik die indruk anders wél gekregen,' merkte de president op. Toen begon het overleg. Nogal pro visorisch en paniekerig, zo was onze indruk, omdat er onvoldoende'niveau' zat in de volle zaal, Jhr. mr. Van der Does belde 'de regering', mr. Zonder land de grote figuur uit het conflict, de heer Job Dura Dzn, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, wiens standpunt er later niet meer toe deed en ook niet bekend werd ge maakt. Woensdagmorgen zal de president meedelen hoe hij denkt over de vor dering van de aannemersbonden, die hebben geëist dat de overheid haar standpunt <dc loonsverhoging in het bouwbedrijf mag niet worden door berekend) op straffe van één miljoen gulden per dag zal laten vallen en dat het College van Rijksbemidde- laars de nieuwe c.a.o. zal goedkeuren. De els van het College dat de aan nemers voor de lopende bouwwerken zouden afzien van toepassing van de zogenaamde risico-clausule, op grond waarvan zij de nieuwe lonen in de prijzen willen doorberekenen werd door mr. Zonderland 'een onrecht matige daad van de overheid' ge noemd. Hij stelde dat de risico-regeling in 1945 op initiatief van de overheid zelf tot stand is gekomen en dat de wet (ook het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen niet) haar geen bevoegdheid verleent in te grijpen nu de aannemers contractuele rechten willen toepassen. Het betoog van de tegenpleiter, mr. Van der Does. had het volgende uit gangspunt: 'De eis van de regering en het College is een logische consequen tie van de gedifferentieerde loonpoli tiek. Als de overheid zou toestaan de loonsverhogingen door te berekenen zou een pijler van het loon- en prijs beleid in elkaar storten.' HIJ verwees uiteraard Ook naar de- Jongste uitspraak van de regering en de Tweede Kamer, die zich donder dag tegen de aannemers hadden ge keerd. Mr. Zonderland riep uit: 'De aan nemers zijn door de volksvertegen woordiging in de rug aangevallen! De Kamer is achter de verkeerde mini ster gaan staan. Het was onjuist eco nomische overwegingen in het geding te brengen.' De president Informeerde: "Die overlopende werken (de nog m uit- voering zijnde bouwwerken waarvoor de aannemers de doorberekening wil len toepassen red. HW), lopen die nogal in de papieren?" Mr. Zonderland: 'De schade voor de aannemers kan op zestig miljoen wor den geschat ais zij niet mogen door berekenen.' President: 'Waarom vinden de aan- nemers het niet nodig bij de nieuwe werken door te berekenen?" Mr. Zonderland: 'Bij nieuwe werken kan gebruik worden gemaakt van méér efficiency en produktiviteit, zo dat er geen bouwprijsverhogendt consequentie hoeft te zijn.' Mr. G. J. Scholten, pleiter namens het College verklaarde de eis tegen zijn cliënt niet ontvankelijk ('het College ls geen rechtspersoon*» en nieia ae president voor: Tl zit hier niet om recht te spreken, maar om in te grij pen. Op dit punt dient u zich echter te beperken. De president ls in een kort geding niet altijd geroepen om in te Kriloen. zeker niet als grote maatschappelijke vragen aan de orde zijn en het gevaar bestaat de rege ring een stok tussen de benen te steken!'. Dinsdagmorgen om begint de verkoop japonstoffen voor rokken en strand kleding, 90 cm en 80 cm breed. deze japonnen. per meter voor tsn (Van een onzer verslaggevers), 'Begin' is nu een jaar bezig. "Zijn we goed 'begonnen'?" Deze vraag kwam aan de orde op het eerste congres van de voor boven-zestienjarïgen gereserveerde groep uit 'Ruimte'. Er is fel en frank gediscussieerd tijdens het afgelopen weekeinde op de Paasheuvel bij Vierhouten. Het beleid van het eerste hoofdbestuur werd goedgekeurd zij het op een ongewone wijze: met heel veel blanco- stemmen. DJAKARTA (Reuter, AP). „Er is een komplot ontdekt, dat tot doel had president Soekarno en de minis ter van Defensie, staf-chef Nasoction, te vermoorden," zo heeft de Indone sische minister van Voorlichting, Maiadi, zondagavond voor de radio meegedeeld. Het komplot is volgens de minister gebleken uit documenten, die de auto riteiten in beslag hebben genomen bij huiszoekingen in Djakarta en. Keba- joran. Er zou een ondermijnende or ganisatie aan het werk zijn geweest, die de plannen had beraamd. Maukar, de vlieger van de Indone sische luchtmacht.die woensdag de paleizen te Djakarta en Bogor heeft beschoten, zal binnenkort terecht staan voor een krijgsraad van de luchtmacht. (Van een onzer verslaggevers) De Zuidhollandse Waterschapsbond constateert in het jaarverslag over 1959 een steeds groeiende ontstemming, omdat de regering nog geen zekerheid heeft geschapen voor de financiële gevolgen van het Deltaplan. Het wetsontwerp is nog niet in gediend, zodat de waterschappen in het onzekere verkeren, hetgeen tot vertraging van de werken zal leiden. De zwakke schakel? in tal van djjken wachten nog altijd op herstel. De regering heeft andere voorzie ningen getroffen voor de vergoeding en daarbij andere, minder strenge eisen gesteld. Ook deze gang van zaken verontrust de Zuidhollandse Waterschapsbond. Een zeventig afgevaardigden woon den dit eerste congres bij. Iets meer dan de helft van deze groep had gezien de status van contribueren- den stemrecht. Allen konden na tuurlijk vrijuit spreken, volgens de spelregels van het jeugd- en jon gerencentrum 'Ruimte'. (Zoals u weet werd dit gesticht door de tege lijk daarmee opgeheven Arbeiders Jeugdcentrale AJC.) 'Ruimte' kent drie werkgroepen: •Dibit' (kindervrienden)'Imago' voor de jeugd tussen twaalf en zestien, en 'Begin'. Op het con gres werd gepleit voor een sterke autonomie van deze organisaties. Belangrijk was tijdens dit week einde ook het vraagstuk van de zo genaamde 'stellingname'. 'Begin' wenst zich uit te spreken over al lerlei gebeurtenissen in de wereld, vooral ook zo bleek ten aan zien ven politieke houdingen, die ge tuigen van een dubbele moraal. Voorzitter ds, H. v, d. Werf gaf hierbij als voorbeeld het standpunt van ons land ten aanzien van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. 'Nederland staat er officieel afkeu rend tegenover, maar onthoudt zich niettemin van stemming over deze aangelegenheid in de Verenigde Na ties. Dat klopt niet.' 'Begin' heeft in het eerste jaar van zijn bestaan nog weinig gelegen heid gehad zich met de stellingna me bezig te houden. Men had het te druk met organisatorische vraag stukken, die eerst dienden te wor den opgelost. Tijdens het congres kwam ook het •berucht' geworden Pinksterfeest aan de orde. dat verleden jaar vlak na de onrichtinc is vehouden. Er is daarbij onder" meer wijn geschon ken, voor liet eerst tijdens een mas sale jeugdbijeenkomst. en dat op een voor velen bijna 'heilige' plaats. Conclusie van *Begin'; Dit i( een kwestie van persoonlijke ver antwoordelijkheid zo iets moet kunnen bjj 'Ruimte'. Overigens zullen dit jaar twee Pinksterfees ten worden gehouden: één voo» teenagers en de tweede voor bo- ven-achttlenjarigen- Het hoofdbestuur heeft tijdens dt besprekingen verder toegezegd een aantal experimenten te starten, die ten doel hebben na te gaan of som mige expressievormen kunnen wor den gecombineerd om een te grote eenzijdigheid van het zich sterk ont wikkelend sociëteitsrerschijnsel te voorkomen. Uiteraard -, werdmok gesproken over leiderstraining (moeilijk punt), zo- merwerk, (plannen voor jeugdreis bureau) en de communicatie: een jongerenblad is op komst! André van der Louw, secre taris van het hoofdbestuur, sloot dit eerste congres met een poging tot het onder woorden brengen van wat er allemaal leeft onder de jonge mensen van nu. Volgens hem vor men zij geen groep, hoewel velen ge lijk voelen. 'Deze neiging tot indi vidualisme ontspringt uit een angst voor het ontstaan van een nieuwe ideologie, een nieuw mythe. Toch be staat er behoefte aan een stuk ge meenschap. 'Begin' wil daar aan tegemoet komen. Maar dan zullen daarvoor toch spelregels dienen te zijn.' •Begin' blijft beginnen. Het hoofd bestuur had tot naamsverandering willen overgaan, maar de afgevaar digden waren het daar niet mee eens. Kennelijk indachtig het ge zegde: een goed "begin' ls bet halve werk. De bijeenkomst van de aannemers had een wat rommelig verloop en kreeg een niet alledaags slot. De de batten werden namelijk afgesloten met het stemmen over een bestuurs voorstel, waarvan een deel van de inhoud niet door een minderheid in het bestuur werd gedekt. De gewraakte alinea van bet voor ste! hield in, dat het gegeven woord (tekening van de c.a.o.) in ieder ge val moest worden nagekomen, wan neer de vakbonden niet bereid wa ren uitstel te verlenen. Het voorstel werd met 117 tegen 107 stemmen ver worpen en aangezien voorzitter Stamhuis- vóór de stemming de ver trouwenskwestie bad gesteld, trad het hele bestuur af. In zijn openingswoord betoogde de voorzitter, dat de algemene verga dering van 7 januari het hoofdbe stuur had gemachtigd tot tekening van de nieuwe c.a.o. over te gaan. 'Aan de opdracht van dezelfde ver gadering om te trachten van de door berekening te redden wat er van te redden was, had het hoofdbestuur voldaan.' aldus de heer Stamhuis. De voorzitter had slechts kunnen "sn"?"*'? ,rT'~mwr,s de meerderheid van het bestuur: een vertegenwoordiger van. de minderheid, de heer Ver sloot, nam onmiddellijk na hem het woord en bleek een geheel andere opvatting te huldigen. Hij noemde de bereidheid tot tekening van de c.a.o. onder meer een dolkstoot in de rug van de zusteroganisaties, een mening die ten slotte dus ook door de meerderheid: van de vergadering werd gedeeld. 1 or BONN (Reuter) De tVestduitse Bondsdag heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de overeenkomst met Noorwegen en Denemarken aangaan de schadevergoeding aan slachtoffers van het nazibewtnd. Noorwegen krijgt zestig miljoen mark, Dene marken zestien miljoen. De sociaal-democraten onthielden zich van stemming; zij zijn van me ning dat de schadevergoeding on voldoende is. Aangezien de schade, toegebracht aan de slachtoffers der nazi's, toch niet met geld kan worden vergoed, had West-Duitsland ten minste zeer edelmoedig met geld moe ten zi.in zo is hun standDunt. Het stelt de bond verder teleur, dnt de regering al evenmin maatre gelen heeft genomen om de water schappen de last van het onderhoud van wegen, die belangrijk zijn voor ander dan plaatselijk verkeer, van de schouders te nemen. Het gevolg is, zo zegt het jaarverslag, dat het onderhoud verwaarloosd moet wor den. Aan deze wantoestand zou 'n eind gemaakt kunnen worden als uit voering werd gegeven aan een plan van een staatscommissie tot sub sidiëring. De waterschappen kun nen hun verantwoordelijkheid niet meer dragen, zo staat in het jaar verslag te lezen. De Zuidhollandse Waterschaps bond dringt aan op wetgeving ter bestrijding van de vervuiling van de binnenwateren. De waterschappen wachten niet spanning op een wets ontwerp, onthult het jaarverslag. Advertentie I.M. Advertentie /.Af, pantalon voor 10 Kvatta- soldaatjcs krijgt U \,tQ Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december *60). WASHINGTON (Reuter, A.P.) De Amerikaanse kunstplaneet Pionier V heeft het record lange-afstandcommunicatie gebroken. Na zondagmiddag door de maanbaan te zijn gestoven, zond hij 's avonds seinen uit van een afstand van 660.000 km. De signalen werden zeer duidelijk ontvangen. Het vorige record was dat van Pionier IV, die werd gevolgd tot na 650.000 km de batterijen waren uit geput. Pionier V zal echter blijven zenden en weldra zal een krachtiger zender worden aangekoppeld waar mee men de kunstplaneet miljoenen kilometers denkt te volgen. De vlucht verloopt volgens plan. Vanmiddag tegen vijf uur zal Pio- ner V 800.000 km hebben afgelegd. Zoals te verwachten was is de snel heid teruggelopen tot ongeveer 9600 Ion per uur. Naarmate de satelliet krachtiger door de zon wordt aange trokken zal die snelheid weer op lopen tot gemiddeld 112.000 km per uur als hij in zijn baan om de zon draait, een baan die telkens in 311 dagen zal worden doorlopen. Pionier V" heeft een elektronisch geheugen aan boord. Alle meetresul taten gaan in deze „spaarpot", die telkens wordt geleegd als een radio commando van de aarde de zender wer in werking stelt. Enkele van zulke uitzendingen van een kwartier hebben al plaats gevonden. In de komende dagen zullen die uitzen<3in- gen telkens met vijf minuten worden bekort om de zonnebatterijen niet onnodig te belasten. Wanneer de kunstplaneet ongeveer anderhalf miljoen km verwijderd is zal de totale zender met zijn ver mogen van 150 watt worden In geschakeld. BUENOS AIRES (Reuter, APP). De Argentijnse president Frondizi heeft gisteren voor Argentinië de noodtoestand afgekondigd. BÜ decreet is de doodstraf gesteld op terrorisme. Dit gebeurt om het hoofd te bieden aan de herleving van het terrorisme, die aan peronisten wordt toegeschre ven. De president belastte het leger met het herstel van de orde. TUNIS (Reuter, AP). De pre mier van de Algerijnse opstandelin genregering, Ferhat Abbas, heeft in een radiorede verklaard, dat presi dent de Gaulle de deur naar vredes onderhandelingen heeft dichtgegooid. Hij zei dat de troepen van de FLN zullen doorvechten totdat de onaf hankelijkheid van Algerië ls veroverd. Na de recente verklaringen van president de Gaulle was het volgens Abbas, die voor radio Tunis sprak, duidelijk, dat de Franse regering bang is voor een uitspraak van het Algerijnse volk. "Daarom heeft de Gaulle het be grip zelfbeschikking van zijn inhoud beroofd en tracht hij de illusie, dat een militaire oplossing mogelijk zou zijn tot leven te wekken,' aldus de opstandelingenleider. In deze ruortek wrinciai net Vrije Volk zonder commentaar - trei lende uitspraken can anderen, uiter aard voca rekening van hen die worden oeciteercL Wat dat laatste betreft, is er in de afgelopen weken nog wel eens een ogenblik twijfel gerezen. Met natne toen middenin he' heetst van de strijd over de Lauwerszeekwestie, de CH-fractie bedenkelijke geluiden liet horen en het kabinet verwijten om trent 'onpsychologisch optreden* naar het hoofd ging slingeren. Die verwa ten kwamen^ uit de mond van nie mand minder dan fractieleider TJIb- nns, een man die het vorig jaar met alle kracht het nieuwe kabinet ging steunen. Een paar dagen later, toen de beslissing moest vallen omtrent een socialistisch amendement, heeft de CH-fractie echter later blijken dat deze uitval toch niet ernstig hoeft te worden genomen. Men schaarde zich weer gedwee achter de meerderheid die het kabinet steunde en het amendement verwierp. Of dtt politiek zwaaien nn zo tabtisch en psychologisch juist Is wagen wij te betwijfelen. Dit de r.-k. Zuid-Limburger van 4 maart I9S0. Zaterdag is op de uiterwaarden van de Waal bij Lent het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige A. J. B. uit Eist. De rijkspolitie, die de dood van de jongeman onderzocht kwam tot de slotsom dat hij aan de Lentse kant van de Waalbrug gestort is als gevolg van een misstap. Vele jongelui in deze omgeving hebben de gewoonte om aan deze kant van de brug naar een oud weg getje te klauteren om sneller de straatweg van Lent te bereiken. De jongeman moet in het duister mis gestapt zijn en van de pijler van grote hoogte op de harde oeverbo dem gevallen zijn. (Van een onzer verslaggevers) Het herziene streekplan Brielsche Maas heeft een volledig boekwerk bezwaarschriften opgeleverd. Vrijwel alle gemeenten, maar ook organisaties, die direct of indlreet met het gebied te maken hebben, ontwikkelen be zwaren tegen onderdelen van dit streekplan. Waar Rotterdam bezorgd is voor voor de al te sterke afgrendeling van j het industriegebied, maakt het land bouwschap zich zorgen over de land bouwgronden en vraagt de stichting Natuurmonumenten De Beer om be schermende maatregelen. Dit streekplan gaat uit. van de Brielsche Maas van Zwartewaal tot de Brielse Dam. Het wil de recrea tiecapaciteit van de Brielsche Maas vergroten en deze duidelijk het ka rakter geven van een groene barrière tussen het industriegebied op Rozen burg en het agrarische Voome, De verschillende onderdelen van het plan zijn in onze krant uitvoerig besproken en toegelicht. Het herzie ne streekplan kan als geheel de in stemming van vrijwel alle bezwaar den verwerven, maar tegen onderde len hebben 25 gemeenten, organisa ties en particulieren bezwaren, die ties en particulieren ernstige bezwa ren, die uiteraard dikwijls tegenge steld aan elkander zijn. In de Sowjetpers van zondag was nog geen woord te vinden over de ziekte yan Chroesjtsjow. Integendeel, zijn veis naar Frankrijk werd een 'historische gebeurtenis' genoemd (evenals trouwens al Chroesjtsjow» reizen naar het buitenland). Alle bla den stonden vol berichten over de blijdschap, waarmee Frankrijk de Sowjetpremier verwachtte een blijdschap die niet geheel overeen stemde met wat in bepaalde diploma tieke berichten vermeld werd. Vermoedelijk bespreken Russische en Franse kringen thans de mogelijk heid van een bezoek van 24 maart tot 3 april, vier dagen korter dan eerst was algesproken. President de Gaulle zou dan nog gemakkelijk zijn reis op 5 april naar Engeland kun nen beginnen. Men neemt echter niet aan dat de ongesteldheid van Chroesjtsjow een 'diplomatieke ziekte* is, hoewel in Frankrijk het gerucht gaat dat het program van het bezoek Chroesjtsjow niet zou bevallen. zo zou Chroesjtsjow zich hebben voorgesteld een bezoek te brengen aan de communistisch getinte voorste den van Parijs, doch het programma vermeldde slechts eenheiikoptertocht boven deze voorsteden. Ook zou hem bjj zijn bezoek aan de verschillende Franse departementen te weinig ge legenheid zijn geboden in contact te komen met de "gewone man'. PARIJS ReuterDat Chroesjt- sjotv zijn reis naar Frankrijk heeft afgezegd, is met gemengde gevoelens vernomen door de ongeveer duizend anticommunistische vluchtelingen, die vast door de Franse veiligheids politie waren opgeborgen op Corsica en enkele andere eilanden. Of hun 'gedwongen vakantie' thans een einde zal nemen, is nog niet zeker. Misschien moeten ze wel blij ven waar ze zijn, als Chroesjtsjow binnen niet al te lange t(jd toch voet op Franse bodem zet. De enigen die het best vinden, zijn de hotelhouEiers, die door de regering voor de gedwongen logies van. hun gasten worden betaald... Twee mensen verdronken gis teravond In de Zuid-Willemsvaart bij Beek en Donk (N.-B.), toen een door de Helmondse bakker B. van Stiphout bestuurder be stelauto plotseling over de kop sloeg en van de rijksweg In bet water kantelde. De slachtoffers zijn de 42-jarige M. Smits uit Beek en Donk, en de 53-jarige F. van Oriensven uit Hel mond. Zij waren met Van Stiphout wezen vissen en zaten achter in de wagen. Inzittenden van een bus uit Om, die het ongeluk van een afstand van 100 meter zagen gebeuren, konden hen niet redden, omdat d® wagen ondersteboven In het water lag. De Ossenaren, leden van een korfbalvereniging, slaagden er ech ter wel in de bestuurder, die door de klap uit zijn bestelauto was ge slagen, snel op het droge te bren gen. In Vlaardingen overleed za terdagnacht de 68-jarige wielrijder C. Donkersloot aan de verwondingen die hij opliep bij een botsing met een auto. De 77-jarige bromfietser B. uit S i 11 a r d was op slag dood toen hij gistermiddag bij het Koningsbos in de Zelfkant bij het oversteken van de rijksweg door een auto werd aan gereden. De 46-jarige R. van Nooy uit Roermond werd zaterdagnacht dodelijk gewond ten hij plotseling de rijksweg te Swalmen overstak en werd overreden door een auto. Het zesjarig dochtertje van de fa milie M. uit Uithoorn werd do delijk gewond toen zU zaterdagmid dag werd aangereden terwijl zü spe lend de provinciale weg overstak. Bij het oversteken van de Witte de Withstraat in Rotterdam liep de negenjarige Anton Schuit zater dagavond tegen een taxi. Het kind overleed in het ziekenhuis. De 22-jarige A. C. Eggink te Brummen slipte met zijn auto m een bocht, botste tegen een paal en sloeg daarna over de kop. Hij moet op slag dood zijn geweest. Het anderhalf jarig zoontje van de familie v. d. Knaap te Honsëlersdyk is zaterdagmiddag waarschijnlijk bij een aanrijding gedood. Het kind werd dood op de weg aangetroffen. Even tuele getuigen wordt verzocht zich te melden bij de Naaïdwijkse politie (tel. 01740 5543) Zondagmiddag is te Heelsum de 59-jarige bromfietser J J. Ut weg geraakt en met grote snelheid het leven gekomen. Zonder richting aan te geven verliet hij het rijwiel pad om de weg over te steken. Vanmorgen tegen half acht is een personenauto bij Franeker van c<j weggeraakt en met grote snelheid tegen een boom gereden. De 18-jarige J. Hoogland, leerling van de zeevaart school te Groningen, werd dodelije gewond. Voor het leven van de be- sturder van de auto, de 27-jange vertegenwoordiger H. C. Westra, wordt gevreesd. Zaterdagmorgen Is de 62-jarige onderwijzer C. Vlasblom te Ede na een aanrijding overleden. Hij was per fiets op weg van zijn woonplaats Houten naar het station te Drieber gen om vandaar per trein naar de school te Ede te reizen. In het Coolsingelziekenhuis te Rotterdam is zondag overleden o® tienjarige Albertus Kamp uit de Oleanderstraat, die woensdagmiddag ernstig werd gewond toen bij een truck met oplegger probeerde te springen en tusen een wiel van c® oplegger en het achterschot bekneia raakte.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2