PROF. SMKAUEN OVER BOUWCONFUCT: 'Uitspraak kort geding juist; regering faalde' O Berends blijft gevangen V&Att U 6M775 mr RC I Huurverhoging in Senaat Te weinig tijd voor goede behandeling BOUWSTAKING 310.000! mmtrn [XJ RUYS Moet u horen! f NIEUW! sta Verzuimde kansen Gelegenheidswetgeving Bordeelhouders weer vrij i" Bij Hoogovens 1960 gunstig ZONDER COMMENTAAR hazelnoot WITTE KRUIS HET VRIJE VOLK ZATERDAG 19 MAART 1960 pagina a Helft adviserende raad te Hollandia biedt ontslag aan CENT ongelooflijk luchtig! ongelooflijk lekker! chocolade in topvorm product Staatssecretaris gaf foute cijfers -* Advertentie I.M. en de OLYMPISCHE SPELEN? ties daw de grote IGMJhH'l advertentie fwdi'f blad i op pag. 12 eoMINDES KASTEN \W/ fantastisch (Van onze parlementsredactie) Ernstige kritiek op het regeringsbeleid wordt uitgesproken in het voorlopig verslag, dat de Eerste Kamer heeft uitgebracht over de maatregelen tot huurverhoging en opheffing van het Grootboek voor Woningverbetering, De wetsontwerpen zijn, zo stelt een zeer groot aantal leden vast, zo laat bij de Staten-Generaal ingediend, dat de Eerste Kamer niets anders overblijft dan een zeer geforceerde be handeling. Een dergelijke situatie dient, aldus verscheidene se natoren, tot de uitzonderingen te behoren. VERVOLG VAN PAG. 1 Schade aan de staat Versterkte strijd yjijn dag is weer best! Toen ik vanmorgen vroeg mijn bed uitstapte, had ik een gevoel of ïk jarig was. Je kent dat: zo'n feestelijke zwier in je bloed, zo'n lekker plezier in de goeie dingen, in de prikkelende jonge bries, die naar bin nen waait, in de nog grauwe, veelbelovende kleur van het voorjaar over de vlakte, in de frisse dag die als een geschenk je leven binnenkomt. Geef me de vinger van één ple zierige verwachting en ik grijp de hele hand van de vreugde 20 jong van hart kan oo'k een grootvader zijn. Z o is mijn dag begonnen, vrienden. En na dit begin ben ik gaan zitten om u op deze plaats te vertellen, dat Het Vrije Volk vandaag méér dan 3X0.000 betalende abonnees heeft. in tien maanden een nettowinst geboekt van 10.000 abonnees Daarom is op deze feestdag mijn bood schap: De krant vecht voor u! Vecht voor die krant! Ieder van u kan zijn aandeel in deze strijd leveren. Of hebt gij misschien geen buur man, geen vriend, geen collega, die zich laat voorlichten door zijn vijanden? Zijn er in uw naaste omgeving geen lezers van bladen die de socialistische strijd voor uw en hun rechtmatig aandeel in de gemeenschappe lijke welvaart dagelijks op de grofste wijze de voet dwarszetten? Op deze dag van feest en strijd zeg ik u: VECHT VOOR DIE KRANT! dan vecht gij voor uw toekomst En doe het nu! IK REKEN op U! PIET PAK'4* Principiële kritiek Lourmais maandag in Lobith verwacht kantoormacbines Aikmaars Kaasmarkt 8 april in vol bedrijf Vergelijking DE PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt In uw botten is gaan zitten,jaagt hem eruit met "WITTE KRUIS. WITTE KRUIS 'Ik weet niet meer precies welke cynicus 't gezegd heeft, maar zijn woorden zijn in m'n hoofd Wijven hangen. Ouders krijgen de kinderen, onderwij zers voeden ze op... Een krank zinnig misverstand, dat zo snel mogelijk uit de wereld ge holpen moet worden.' 'Zo is het toch immers. De meeste ouders denken dat 't wel goed is: wat je met m'n kind doet, kan me niets sche len. Als je maar zorgt dat-ie later z'n brood kan verdienen en een witte boord om heeft. Maar zo is 't helemaal niet. Ouders dienen zich bewust te worden van hun eigen taak, die een volstrekt ander karak ter heeft dan de taak van de onderwijzer!' Woorden uit de mond van de vlee-voorzifeter J. Muusses van de Nederlandse Ouderraad voor het Openbaar Lager On derwijs, de Noroio. Ze komen eruit als kanonschoten, heftig en met een dreun die lang na galmt. Want de Noroio ie heel boos. Bij de voorbesprekingen over de invoering van de school televisie heeft het departe ment van minister Caia wél het oordeel gevraagd van de drie pedagogische centra, de stichting Onderwijsfilm en de NTS, maar over de mening van de ouders (die alleen maar kinderen krijgen, maar ze niet opvoeden) heeft niemand zich bekommerd. De 48-jarige heer Muusses - een bekend uitgever in Pur- merend met een warme be langstelling voor moderne pe dagogie - is verstandig genoeg, eerst bij de ouders schuld te zoeken. 'Zolang we zelf niet Inzien dat in deze veranderen de maatschappij - denk 's aan de invloed van de natuurwe tenschappen op het maat schappelijk bestel - ook het opvoedingsdoel moet mee ver anderen, komen we nergens.' "Maar ik blijf stellen dat op voeding primair de taak blijft van de ouders. Het is fout, dat ouders zo hoog opzien tegen onderwijzers. Ouders en onder wijzers zijn gelijkwaardig op het terrein van de opvoeding: ze weten er allebei evenveel of even weinig van.' 'Versta me niet verkeerd. We moeten oppassen dat we dit tere onderwerp niet trekken in een sfeer van strijd of afweer tegen de invloed van het on derwijzend personeel. Maar de ouders zullen uit hun apathie moeten ontwaken. Want als dat eenmaal het geval is, is het eenvoudig ondenkbaar dat men b« een zo belangrijk op voedkundig onderwerp als schooltelevisie de mening van de ouders negeert!' Tijdens de herdenkings bijeenkomst op 4 mei in de Ridderzaal in Den Haag zal koningin Ju liana aan de Staten-Generaal de erelijst van gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog over dragen. Graag had ik u op deze plaats willen verhalen van de zorg, het geduld en de toewijding der zusters benedictinessen van de Onze Lieve Vrouwe- Abdij te Oosterhout (N.-B.), die in de afgelopen jaren de achttienduizend namen van deze erelijst hebben gekalligra feerd. Maar de zusters benedicti nessen hullen zich bescheiden in stilzwijgen. Ze hebben een geheim telefoonnummer, dat de vriendelijke paters bene dictijnen van de St. Paulus Abdij, die voor mij hebben wil len bemiddelen, niet prijs gaven. Het was nee en het bleef nee en daar zullen we ons mok kend bij moeten neerleggen. Een verontwaardigde le zer, wiens naam en adres mij bekend zijn, ving uit de mond van zes zeer luidruchtige heren, bijeen aan de borreltafel van een restaurant in het midden des lands, de volgende krach tige uitspraken op: ...de vakbonden zijn steenrijk, maar de stakers- kassen zuilen wel gauw leeg zijn, want het NW finan ciert Het Vrije Volk en de Haka... En: eigenlijk zouden de ba zen aan de ongeorganiseer den hun loon moeten doorbe talen. Door zich niet te or ganiseren hebben ze immers getoond, vertrouwen te heb ben in hun werkgevers en zo iets moet beloond worden Wederom een bewijs, dacht ik. hoe drank onze geest bene velen kan ...als we tenminste aannemen dat het aan de drank en niet aan de geest van de heren ligt. WILLY LEVIE (Van onze sociaal-economische redactie) Prof. mr, I. Samkalden, oud-minister van Justitie en lid van de Tweede Kamer voor de PvdA vindt de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank verheugend. De president heeft een uitweg uit het conflict gewezen, die bruikbaar is. Als de werkgevers de c.a.o. tekenen kunnen zij daarna samen met de werknemers naar het College van Rijksbemiddelaars gaan om goedkeu ring op de c.a.o. te vragen. Als dan het College van de werkgevers ver langt, da tzij de loonsverhoging voor de lopende werken niet zullen door berekenen, kunnen de werkgevers zo'n verklaring tekenen. Zij kunnen de schade, die ze hierdoor lijden dan op de regering trachten te verhalen. Advertentie IJM HEEFT HET ZO TE PAKKEN! iCriebelhoest, keelpijn, opkomende ver koudheid, verdrijf ze snel mcc Potter'* Ltnia. Duizenden vinden er dagetijk# baat bijl In hond/ge platte doos/es SS cent I r. N. TIN HI MIL K,r. HILVERSUM Naar het Algemeen Handelsblad verneemt hebben zes van de twaalf leden van de adviserende raad te Hollandia op Nieuw-Guinea de gou verneur htm ontslag aangeboden we gens zijn weigering het aan mr. O. de Rijke gegeven ontslag ais raadslid ongedaan te maken. Er resteren thans vijf Papoea's en een Europeaan als leden. De belangstelling onder de Europeanen om de opengevallen Slaatsen op te vullen is onder het uidige regime nihil. Advertentie IM. Was een kort geding nodig? Neen, meent prof. Samkalden. De president heeft terecht niet Ingegrepen. De Staat der Nederlan den loopt niet weg en zou de schade vergoeding wel betalen, als hij ver oordeeld zou worden. De schade, die de aannemers door het optreden van de Staat zeggen te lijden, is dus al tijd te verhalen, als de aannemers door de rechter in het gelijk worden gesteld. Daarom heeft de president zich er niet over uitgelaten, ef de overheid onrechtmatig is opgetreden. Dat zou de gewone rechter moeten uitmaken. "Alleen als er overduidelijk sprake zou zijn van onrechtmatigheid," zo zei prof. Samkalden, 'zou de president daarmee rekening moeten houden.' De regering zou echter veel kwaads voorkomen kunnen hebben, als zij maatregelen getroffen had, toen de staking dreigde. Dat heeft zij ver zuimd. En nu vertoont zij het beeld van een toom kippen, die in paniek geraakt zijn. Dit zegt men in Den Haag en hef. lijkt er veel op. De besluiteloosheid en onzeker heid van de regering zijn voor een belangrijk deel schuld aan de toe stand, waarin de bouwnijverheid zich op dit ogenblik bevindt. Als zij nu grijpt naar de bevoegdheden, waar over zij beschikt en ook twee we ken geleden beschikte komt zij eigenlijk al te laat. Onmiddellijk heeft in de Tweede dat de regering een bindende loonre- Kamer de heer L Baart er opgewezen geling-met-prijzenbeschikking had kunnen opleggen. Prof. Samkalden had er alle be grip voor, dat de vakorganisaties deze oplossing pas willen aanvaarden, als een andere niet mogelijk blijkt te zijn. Maar als de aannemers niet uit eigen beweging tot een aanneme lijke overeenkomst willen of kunnen komen, zal dit toch de weg zijn. Een afzonderlijke wet, die dooroe- rekening voor de lopende bouwwer ken onmogelijk maakt, vond prof. Samkalden hoogst bedenkelijk. Tn het algemeen is gelegenheidswetge ving niet aan te bevelen,' zo zei hij, •maar in dit geval zeker niet.' De president heeft de aannemers voorgehouden, dat zij ee- schadever goeding via de gewone rechter kun nen vragen. Het is dan niet fraai, als de regering deze dreiging tracht af te wenden door een gelegenheidswet. Bovendien, zo herhaalde prof. Sam kalden, beschikt de minister over voldoende bevoegdheden, die de aan nemers bij het begin van het con flict bekend waren. Niet voor de bouw van vier, maar van negen scholen heeft de gemeente Leiden in de jaren 1958 en 1959 rijks goedkeuring gevraagd. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze week op vragen van het Tweede- Kamerlid De Roos (arb.) meege deeld, dat de gemeente Leiden in de jaren 1958 en 1959 voor vier scholen rijksgoedkeuring had gevraagd bij de minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. De heer De Roos had vragen ge steld over het uitblijven van de rijks- goedkeunng voor de vervanging van de uit 1861 daterende en in bouw vallige staat verkerende ulo-school aan de Pieterskerkstraat. In de door de staatssecretaris ge noemde jaren heeft de gemeente voor negen scholen rijksgoedkeuring ge vraagd. waarvan er drie zijn toege wezen. De staatssecretaris had de heer De Roos geantwoord, dat voor twee scholen al toestemming was ver leend. Van een onzer verslaggevers) De oud-SD'er Berends blyft gevan gen. Zjjn voorwaardelijke invrijheid stelling is met ingang van 11 maart herroepen, zo heeft het Ministerie van Justitie meegedeeld. De voorwaardelijke invrijheidstel ling van Berends werd op 6 januari geschorst op grond van het ernstig vermoeden, dat hij de voorwaarden had overtreden. Hem was verboden zich op te houden ot te vestigen in de provincies Gelderland en Overijsel. Desondanks vertoonde hij zich in Deventer, waar hij tijaens de oorlog een treurige faam verwierf. De beslissing van minister Beer man betekent dat de tenuitvoer legging van de vrijheidsstraf wordt voortgezet, watnog niet wil zeggen dat de oud-SD'er zijn straf volle dig zal ondergaan. Ook nu blyfc volgens de medede ling van het Ministerie van Justitie de mogelijkheid bestaan, dat reclas sering te zijner tijd onder ogen zal worden gezien. Zo de vooruitzichten dan gunstig worden beoordeeld kan dan opnieuw tot voorwaardelijke in- vrijheidsstelling worden overgegaan. -K -K n ■k Ml Advertentie I.M. In grote lünen vertoont, zoals te verwachten was, de beoordeling van de huurpolitiek die de achtergrond van de aanhangige voorstellen vormt eenzelfde beeld als de debatten in de Tweede Kamer hebben opgele verd. Enkele nieuwe elementen ontbre ken echter niet. Kennelijk van so cialistische zijde wordt een behan- proces mogelijk zijn over de vraag, of de overheid een prijsvoorwaarde mag stellen bij de goedkeuring van een loonregeling. Zou de staat dit proces verliezen (zogenaamd aetournement de pouvoir of misbruik van macht, dan zou de staat de schade, het bedrag der door berekening, moeten betalen. In de ideeën dei' aannemers zouden de in dividuele opdrachtgevers, waaronder de overheid, voor de doorberekening worden aangesproken. De adviseurs van de aannemers hebben gezegd, dat dit onmogelijk is omdat de aannemers dan geen pro ces meer kunnen beginnen. De advi seurs van de regering bestrijden dat echter. Zij schijnen zich sterk te maken, dat de aannemers dit argument alleen maar aanvoeren, omdat zjj zeker weten liet eventuele proces te ver liezen. Het kabinet heeft in deze kwesties advies ingeroepen van juris ten binnen en buiten de ambtelijke deer. Onder hen waren de lands- -n der Goes en T"" P?.-y Fortman. Minister Toxopeus woonde de ge sprekken op Economische Zaken gis termiddag bij als bewindsman van Justitie ad interim. Na het onderhoud met de heer Nelissen kwam het kabinet in spoed zitting bijeen. Men besloot daar una niem, zo vernemen wij, op het inge nomen standpunt te blijven staan. Bij enkele ministers, zo meent men in Den Haag, bestaat al langer de wens om niet verder te praten, maar daden te stellen. De voorzitter van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond (NVV), de heer C. Brandsma heeft gister avond voor de VARA-microfoon ge zegd, dat de bonden de strijd ver sterkt zullen voortzetten, als de werk gevers halsstarrig zouden blijken. Als perspectief zag de heer Brand sma, dat de werkgevers de wenk van de president van de Haagse recht bank ter harte nemen, of dat de rege ring de werkgevers voor een voldon gen feit stelt. De heer Brandsma liet uitkomen dat hij de uiterste noodzaak voor een ingrijpen van de regering thans nog niet gekomen achtte. Als een bindende loonregeling moet worden opgelegd, hangt er voor de bonden veel van af, welke inhoud de bin dende loonregeling heeft. Overigens zei de heer Brandsma, dat h|j enig vertrouwen heeft in het resultaat van voortgezet overleg, om dat het te gek zou zijn als de aan nemers, die overal hun hoofd hebben gestoten, in hun houding zouden vol harden. Het voorstel van de heer Dura, die de morele steun van de vakbon den voor het werkgeversstandpunt heeft gevraagd, heeft de bonden be reikt via de radio. 'Dat is een om slachtige manier van onderhandelen.' zei de heer Brandsma. Hij merkte op, dat de bonden nooit enige invloed hebben gehad op de prijsvorming in het bouwbedrijf en dat men nu niet kan verlangen dat de bonden daar een oordeel over hebben. Daarbij komt dat de bonden niet eens in overweging nemen om hun leden te adviseren te gaan werken onder de voorwaarde van een goedge keurde c.a.o. Dat zou onwettig zijn. 'Wij verlangen geen willekeur, maar recht. Het gaat ons niet alleen om de loonsverhoging maar om een wet-, tige c.a.o., waarin de arbeidsvoor waarden volledig geregeld zijn,' aldus zei de heer Brandsma. De EVC heeft telegrafisch aan de minister-president verzocht de loons verhoging van 5 percent bindend tf> verklaren. En als Je dan met zo'n gevoel aat net allemaal goed zit vandaag voor je open raam naar de jonge dag stoat te kijken, besef je al gauw, dat het geen verjaardag is, die je blij maakt. Het is iets, dat met je werk te maken heeft, met het dagelijks vechten voor je beginsel, met de strijd voor een redelijker en rechtvaardiger wereld, die je in je arbeid dient. En dan daagt het voor Je, dan weet je opeens dat het vandaag een feestdag is, omdat de krant, die je overtuiging uitdraagt, een nieuwe mijlpaal in zyn opgang is gepasseerd. Misschien herinnert gif u, dat op 33 mei 1959 de 300.000-grens werd gepasseerd en dat op 3 oktober 1959 de mijlpaal van de 305.006 werd bereikt. Van daag 19 maart 1960 zijn er opnieuw vijfduizend be talende abonni.es aan dit totaal toegevoegd. In ononderbroken opgang heeft de krant Wie van u zou niet weten, wat deze gestadige uit breiding van de reikwijdte der socialistische voor lichting in deze tijd betekent? Wie het niet beseft, heeft slecht geluisterd naar de mannen van professor De Quay, heeft slecht gevolgd wat de liberaal-confessionele regering heeft gedaan en nagelaten, heeft geen voorstelling van wat dagelijks op het spel staat voor de kleine man, die zijn rechtmatig deel van de welvaart opeist. Socialistische voorlichting is nu meer dan ooit nodig. Onze krant is een der krachtigste wapens in de strijd voor hen die te kort komen. Elke vrouw of man, die zich schaart in het leger van onse 310.000 abonnees, versterkt de krachten tegen de liberale opvattingen over de verdeling der welvaart. Alie xes personen, die deze week maandag en dinsdag door de Am sterdamse zedenpolitie werden aan gehouden wegens het profiteren va* ontucht door het. verhuren van kamers aan prostituees in een twee tal percelen In de Spuistraat In de hoofdstad, zijn inmiddels weer op vrije voeten. Donderdag had de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker da 64-jarige vrouw M. B. en de 59-ja- rige man J. M. IJ. doorgezonden naar de rechter-commissaris. Voor hen had hij een 'bevel .tot bewaring' gevorderd. De 52-jarige echtgenote van IJ, die eveneens voorgeleid was, werd toen door hem in vrijheid gesteld. De rechter-commissaris heeft echter geen termen aanwezig gezien om aan deze vordering van de offi cier tegemoet te komen, zodat mevrouw II. B. en J, M. IJ, weer aa ir huis gezonden zijn. De overige drie aangehoudenen, het echtpaar P.—B. en de 49-jarige vrouw M. L. M. H. kwamen vrijdag voor de officier van Justitie, die na verhoor het echtpaar in vrijheid liet stellen en de vrouw M. L. M. H. doorzond naar de rechter-commis saris. Deze heeft nu ook deze zesde aangehouden en in vrijheid gesteld. Mr. Hartsuiker is echter niet van plan in de invrijheidstelling door de rechter-commissaris te be rusten. Van de beslissing gaat de officier dan ook in hoger beroep. Indien de rechter-commissaris tegen de vrijdag naar hem doorge zonden gelegenheidgeefster, M. L. M. H. geen inbewaringstelling vordert, zal mr. Hartsuiker ook van deze e- •lissing in hoger beroep gaan. Inmiddels betekent de invrijheid stelling van de zes verdachten niet dat de gerechterlijke actie tegen hun activiteiten geheel is stopgezet. deling van huurwet en Grootboek onlogisch genoemd zolang er onze kerheid heerst over de vraag of de grondbelasting en personele belas ting inderdaad zullen worden ver hoogd, zoals de regering heeft voor gesteld. Herinnerd wordt daarbij aan de uitspraak van minister Zijlstra: ,dat dit geen incidentele poging is om een paar belastingen op te trek ken, om er nog eens wat bij te doen, maar dat het een deel is van het huurbeleid en de huurpolitiek van het kabinet.' Men vraagt hierom trent nadere opheldering. Geïnformeerd wordt tevens of de regering ebreid is het wetsontwerp tot opheffing van het Grootboek in te trekken of aan te houden totdat over de belastingvoorstellen zal zijn beslist. Een punt van principiële kritiek is de ongeschiktheid van een loonsver hoging als middel tot huurcompen- satie. In de eerste plaats wordt gevreesd dat de toepassing hiervan zal leiden tot een nieuwe stijging van de bouw kosten. In de tweede paats: slechts een deel van hen die een hogere huur moeten betalen, krijgt compen satie, terwijl een andere groep van de bevolking wel compensatie ont vangt zonder de huur te zien ver hogen. Geschat wordt dat 25 van de huurders buiten de compensatie regeling zal vallen. Daarbij komt dat een niet te onderschatten percen tage loontrekkenden nog steeds geen loonsverhoging heeft ontvangen. Hoezeer ook in-tijdnood geraakt, de senatoren stellen over deze, en een lange reeks andere onderwerpen tientallen vragen. Tegelijkertijd be houden zij zich bij herhaling het recht voor, ook voor zover zij zich thans niet hebben, kunnen uitspre ken, de regering bij de mondelinge behandeling nader aan de tand te voelen. Dat deze behandeling in de Eerste Kamer in sneltreinvaart zal verlopen, zoals het kabinet-De Quay zo vurig hoopt, is na dit verslag wel heel onwaarschijnlijk geworden. Advertentie I.M. periode dan moet op Uw hoede zijn. Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan Uw hoede zijn. Neem direct eenWURNKgrieppoeder en U voelt zich spEEdig veel beter. Ga er mee door tot tUch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen asel en zijn gemakkelijk in te nemen. Ai* U zich rillerig voelt in deze griep- er mee deo^tq' zicdyxffir helemaal fit helpen snel sa zijn gemakkelijk in te ^Iep- periode dan moet U op Uw hoede zijn. KEULEN ANP). De Franse kik vorsman Louis Lourmais, die zwem mend de Rijn afzakt, is vrijdag ona éné uur te Keulen aangekomen. Hij werd bij zijn aankomst door een Duitse kikvorsman onder water ge filmd. De film is door de televisie uitgezonden. Lourmais komt maandag tussen drie en zeven uur 's middags bij Lo bith Nederland binnen. Hij gaat verder via Nijmegen (aan komst in de avonduren van maan dag), Tiel (dinsdag), Gorkum (woensdag) en Dordrecht (donder dag), naar Rotterdam, waar hij za terdagmorgen omstreeks twaalf uur zal aankomen. Advertentie LM. I - rr. De Hoogovens hebben over 1959 een brutowinst gemaakt van 169,8 miljoen gulden, dat is ruim 28 pet. meer dan de winst over 1958, die 132,1 miljoen bedroeg. Na aftrek van afschrijvingen, reser veringen en belastingen (de laatste 63,6 miljoen tegen vorig jaar 50,9 mil joen) blijft een te verdelen winst over van 17,6 miljoen (vorig jaar 16,8 miljoen). De directie van Hoogovens ver wacht, dat de resultaten over 1960, onvoorziene omstandigheden voor behouden, evenals die over 1959 gun stig zullen zijn. Aandeelhouders zullen echter niet als vanzelfsprekend mogen aanne men, dat het dividendpercentage, dat nu wordt uitgekeerd (20 percent tegen verleden jaar 18 percent) over het vergrote kapitaal zal kunnen worden gehandhaafd. Aldus blijkt uit het gisteren ver schenen prospectus voor de nieuwe uitgifte van ruim 51,5 miljoen gul den aan gewone aandelen. Tevens wordt in dit prospectus meegedeeld, dat het rijk, dat een belangrijk pakket Hoogovenaandelen bezit, van zijn claimrecht gebruik zal maken en dus normaal aandelen bij zal kopen. Ook de gemeente Amster dam doet aan deze emissie mee. De Alkmaai'se kaasdragers zullen vrijdag 8 april voor het eerst weer in hun zomertenue op de Kaasmarkt verschil len. Dit betekent het begin van het fleurige schouwspel, dat iedere zomer weer honderdduizenden toeristen uit binnen- en buitenland boeit. De kaasfabrieken zullen voor een flinke aanvoer op de markt zorgen, zodat er volop gelegenheid zal zijn het gedraaf van de in witte pakken- gestoken, met kleurige hoeden ge dekte mannen, met berries kaas te aanschouwen. In deze rubriek vermeldt Bet Vrüt Volk zonder commentaar - tref. temde uitspraken van anderen, utter aard voor rekening van hen dit worden geciteerd 'Alhoewel niet méér socialistisch flan België, heeft men er (in Neder- land - red. IIW) het beginsel van de geleide economie aanvaard. De investeringspolitiek werd er planmatig doorgevoerd dc open- bare instanties liehben ze geleid tn georiënteerd. Het loon- en prijzenbeleid is streng gereglementeerd en gecontroleerd ge worden. met instemming van de vak- honden. Het Nederlandse volk in globo is er goed bij gevaren. Naast het •econo mische wonder' van West-Duitsland staat het even grote wonder van Ne derland. De economie is er in volle expansie, werkloosheid quasi onbe kend. De ooncurrenticle positie is uitstekend en de arbeiders genieten er, met Ionen die in absolute cijfers veel lager liggen dan de onze, een levensstandaard die de onze betrek kelijk dicht benadert. De spreekwoor delijke Hollandse zuinigheid heeft het rehaald op het Belgische "royale leven'. Nederland plukt dc vruchten van een vijftien jaar lang gevoerde poli tiek. België betaalt de prijs voor de keuze die wij gedaan hebben.' Volksgazel, Antwerpen, 14 maart 1960. Advertentie LM. Tabletten, poeder?, cachets!

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2