Amsterdam: volle zaal bij seriële muziek S&D triomf EVEN LUNCHEN IN... MADRID STRAFFEN VAN 4 EN 6 DAGEN VDOG 80 PROSTITUEES hoer m 11 R' In onze taal! Overval op postagent: nu 7 jaar Steradent Nederland vóór 6 6- mi jlsplan van VS Makelaar moet 34 mille aan huur terugbetalen 20 !ffi :l Douane schiet onschuldige in been Benoemingen bij belastingen Parijs gesprek tussen zes, zeven en vijf Bertus van Lier naar Groningse universiteit Prins Bemhard zag toneelstuk in Engeland Géén terbeschikkingstelling S* <G0E2 Brit Charnley kampioen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 MAART 1960 PAGINA 3 SOCIALISME EN DEMOCRATIE 1 DROST 'j^aaiHmee VERF - VENLO (Van onze kunstredactie) Naar wij vernemen is bin- ïenkort de benoeming te ver. vachten van de Amsterdamse :omponist, dirigent en muziek criticus Bertus van Lier ;ot musicoloog aan het Kunst- ïistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Groningen. Hoofdartikel Waarom het onderste? WELKE BOMEN? ~r ~JT<it Israëlische paviljoen m—Ë en de kas met bloemen JLJL en planten uit de bijbel hebben op de Floriade een heel gunstige plaats gekre gen. Na het passeren van de hoofdingang nabij het Museum Boymans-Van Beuningert lopen vele bezoekers regelrecht naar deze merkwaardige en boeiende afdeling. Ze komen dan wel langs het grote rosarium, maar daar is weinig te zien, behalve beelden die in het voorbijgaan worden bekeken. MAAR WAAR? nu ook in handige tabletten gemakkètïjk HumT£n voo* m j reinigt Een befaamd Reekitts produkt Daniël Ruyneman had weer een avond georganiseerd waar men nog lang aan terug zal denken. Wanneer een goede pianist Bach en Beethoven speelt, zitten er dertig mensen in de zaal; hij deze muziek is de zaal meer dan uitverkocht. Aangezien het moeilijk is een be grip te geven van dit nieuwste van het nieuwe, kan het volgende een aanwijzing zijn: by een „normaal" concert z(jn de kunstenaars nerveus en is de saai in rustige afwachting. Bij dit soort muziek zijn de ver- olkers rustig, berekenend, ernstig en nuchter en is de zaal doodzenuw achtig. Zo hoorde men merendeels op wonderlijke instrumenten de werken van de jongeren en Peer Schat be gon met twee stukken voor fluit, trompet, viool en slagwerk, die in première gingen en een uitstekende indruk wekten me een voor deze trant mild muziekmaken: van een groot talent dat roept om verdere uitwerking en da zijn weg zal vinden, wanneer Schat zich nog verscherpt in zijn muzikale levensverhoudingen. Deze 25-jarige Nederlander kan wedijveren met wat er van buien- landse reeds lang gevestigde reputa ties geboden wordt. En dat betekent voor onze Nederlandse muziekstan- ding heel wat. zo niet alles. Cornells Cardew speelde vervolgens een planowerk getiteld Februari 1959, dat ofschoon februari de kortste maand is, een aanzienlijke lengte had waarin zo goed als niets gebeurde. Cardew toverde ons diverse boven tooneffecten, na klanken, pedaalgril len, losse tonen en toongroepen voor, soms gebeukt met de hele arm, waar weinig touw aan vast te knopen was. Dit is niet afkeurend bedoeld, doch uitsluitend om te zeggen dat men in dit vreemde gebied nog 'moet thuis- raken. Wat by Cardew en by enkele an deren opviel was het statische ele ment, het stilstaande, de pauzen, de alleenstaande tonen, de hokkende fantasie, die schreeuwt om beweging om opvullend, levens, warmtebren- gend vlees voor wat nu skelet en constructie is. Het is alles dor en vreugdeloos en tot in de grond ern stig, zonder bezwaar van de lach salvo's uit de zaal wanneer er v.eer zo'n dreun met de arm kwam. Een afspiegeling van het leven moet de kunst zyn en deze com ponisten zien het leven als een tragische bezigheid vol afgepaste kleuren die ais graadmeters op doemen zonder humor, zonder mo tieven, zonder houvast, Het is heer- lyk dat deze experimenten zo on- bemanteld uitdrukken, wat zij Waarnemen. De maatschappij kan het ze niet euvel duiden. De maat schappij is zelf tot dit gestamel vervallen. Kome er uit, wat eruit kome, met deze mentaliteit leeft de wereld zelf ook. Van Luciano Berio was daar een Sequenza voor fluitsolo, een expres sief, diepgaand werkje. Van Mauricio Kagel, de dirigent van het Rheini- sches Kammerensemble, dat dit con cert verzorgde, een werk Transicion IX voor piano, slagwerk en twee ge luidsbanden, waarin Kagel alles doet met de piano en het slagwerk dat in bet vleugelbnnenste geplaatst is en druk van de vieugelsnaren gebruik de ge- (Van een onzer verslaggevers) Een kogel uit het dienstpis tool van een douanebeambte heeit naar eerst thans be kend is geworden maandag avond de 36-jarige Venlose koopman in lompen en metalen J. H. Janssen getroffen. Hij werd geraakt toen hij zich met een personenauto over een der startbanen van het voormalige Duitse oorlogsvliegveld te Ven- lo in de richting van de Duitse grens bewoog. De koopman is ln het ziekenhuis te Venlo opgenomen, waar de kogel ope ratief uit zijn linkerbeen werd ver wijderd Via het. vliegveld en de Grote Heide, sinds lang geen verboden ge bied meer. kar» men op verschillende plaatsen illegaal de grens overschrij den, hoewel weinig van deze mogelijk heid gebruik wordt gemaakt. Toen de heer Janssen met vier in zittenden in de personenauto naar de grens reed, on» daar de wagen van een kennis op te halen, die ronder benzine was blijven staan, gaf een douanebeambte met een rode lamp een stopteken. Volgens de inspecteur der douane reed de auto door. Toen hij een 50 tot 60 meter verder staande ambte naar passeerde, loste deze een waar schuwingsschot en richtte daarna op een van de voorbanden. De kogel die de heer Jansaen trof, drong de auto binnen 30 tot 40 centi meter achter de link ervoor band. De heer Janssen heeft verklaard, dat hij het stopteken had gezien, en dat hel niet zijn bedoeling was door te rijden. Zijn auto stond al nagenoeg stil toen er werd gescho ten. Een waarschuwingsschot werd. niet gelost, zo verklaarde hij, en de be ambte die had gevuurd, zou meteen weggelopen zijn. Ook zou, na het schot, de wagen nauwelijks onder zocht zijn. Een inzittende zwager heeft de gewonde roet dezelfde auto naar het ziekenhuis vervoerd, waarna bij de politie aangifte is gedaan van het trebeoran. Maandblad van de Party van de Arbeid Hekelvetd 15. Amsterdam Abonnementen =>0 per jaar, studenten 4.50 per halfjaar, studenten 3.50 Losse nummers 1.- maakt, doch niet veel met luidsbanden. Tenslotte van de twee meesters Stockhausen en Boulez twee werken. Van de eerste Refrain fur drei Spie ler, boeiend door het spelen met de raogeiykheden van de piano, celesta, vibrafoon en diverse klokken. Van Boulez de liederen Le marteau sans maitre, reeds beroemd en be rucht om de ingewikkelde bouw en nu goed uitgevoerd met Marie-The- rese Cahn als altzangeres. Na afloop van deze bijzondere avond was er een receptie ter ge legenheid van het dertigjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging voor Hedendaagse Muziek, waar vele in moderne vormen geïnteresseerde mu sici aanwezig waren en een heildronk werd uitgebracht op Daniël Ruyne- man, die al die jaren de moderne muziek n veie verschijningsvormen op zo belangryke wijze gediend heeft, W. WIJDEVELD. By KB zijn de volgende surnu merairs van 's rijks belastingen, met de persooniyke titel van adjunct-in specteur van 's rijks belastingen in ambulante dienst, allen te Rotter dam (Ryksbelastingacademie), be- tot inspecteur van 's ryks belastin gen ter standplaats als achter ieders naam is vermeld: M. van der Heyde, Amserdam, in spectie der belastingen; J. K. Molt- maker, 's-Gravenhage, ministerie van financiën; -T. van Rijkom, Rot terdam, inspectie der belastingen, 1ste afd.; J. F. Spierdijk, Oostburg, inspectie der belastingen; H. S. Jansma, Rotterdam, inspectie der belastingen, 1ste afd; L. Tiratners, Heerlen, inspectie der belastingen; J. Verschoor, Harlingen, inspectie der belastingen; P, F. Hopstaken, Kerkrade, inspectie der belastingen; J. C. Hamers, Amsterdam, inspectie der omzetbelasting; R. Mazure, 's-Gravenhage, ministerie van finan ciën; J. de Kater, Rotterdam, inspec tie der invoerrechten en accijnzen. ABDsmwtfjs ï:m. (Van onze Parijse correspondent) In hotel Majestic te Parijs zijn dinsdag onder voorzitterschap van de Nederlandse minister Luns de bespre kingen begonnen over de maatregelen die de zes van de gemeenschappelijke Europese markt en de zeven van de Kleine Vrijhandelszone op 1 juli a.s. gaan nemen. Vier groepen zyn in de Parijse be sprekingen vertegenwoordigd: de zes, de zeven, de vijf (Turkye, Grieken land, IJsland, Ierland en Spanje) en de landen van over de OceaanAme rika en Canada. Men is dinsdag nog niet verder ge komen dan tot een algemene Inlei ding. De voorstellen van de zeven, aangenomen op hun Weensc confe rentie, zyn toegelicht door Zweden, terwijl Duitsland heeft gesproken na mens de zes. De regeringen van de zes hebben echter nog geen enkele beslissing genomen, zodat het dins dag by algemene beschouwingen is gebleven. De voorkeur van Amerika blijft uitgaan naar de zes. maar wat Amerika hoofdzakelijk interesseert is de vraag wat na 1 juli de tarieven zullen worden voor derden, dus voor landen niet behorende tot de zes of de zeven. De vyf zgn. vergeten landen 2yn in Parijs, opdat zonder hen niets wordt besloten en. om er voor te zor gen dat zy voor alle voordelen een zo laag mogelijke prijs behoeven te beta len. MMMM NOBEL - ZUIVER TROUW Advertentie LM. U-gaat zell-tcbilderen? Goed idee! Maar doe het met Revilac.-;; dé verf voor zelfschildersl 1 Met Reviiec bereikt U in minder tijd met minder moeite een beter resultaat, een spiegel glad, streeploos, schitterend oppervlak. 'eytlf Extra grote bus voldoende ür voor ca. 15 mJ O- Vraag Uw Revilac- handehjar inlichtingen over"°oe Revilac-wedstrijd met kans op fantastische prijzen! wFa a (Van onze luchtvaartredacteur) Gistermiddag- om vijf uur reden we in een bus met een Fries jn een Limburger op het Puerta del Sol in Madrid. Gister avond om tien voor acht stapten we met die Fries en die Lim burger op Schiphol uit een DC 8 van de KLM. En als die Fries tn Limburger niet in Amsterdam rijn gebleven, hebben ze per hein nog hun huis in Leeuwarden en Maastricht kunnen be reiken. Hun huis in Leeuwarden en Maastricht, waar ze gistermorgen vroeg uit vertrokken om om tien voor half twaalf in die DC 8 te kun nen stappen, te lunchen in Madrid, ruim een uur rond te rijden in de Spaanse hoofdstad en dan ook aog een kwartiertje te nemen om souve nirs te kopen. Die enorme snelheid, het veel kun nen doen op een dag, binnen twee uur van de kille lage landen overge plaatst worden ln de sfeer van een Spaans restaurant met tempera- mentvolis flamenco-dansers en -zan gers dat Is nog steeds het meest spectaculaire van het st raai tijd perk in de luchtvaart. Om tien voor half twaalf gingen we gistermorgen weg van Schiphol, 22 minuten later zagen we van on geveer tien kilometer hoogte door een gat in het wolkendek de Place de lBtoile in Parijs, om zeven mi nuten oser half twee begonnen we een ronde te draaien boven Madrid, om kwart voor twee zette gezagvoer der Ravenhill de DC 8 op het vlieg veld Baragas by Madrid neer. Om precres zes uur vertroujten we weer. We hadden toen geluncht en we hadden Madrid in grote trekken uit een autobus gezien. Om achttien minuten over zeven zagen we de Seine weer beneden ons. Om tien voor acht stonden we op Schiphol. Op zichzelf zyn die tijden niet nieuw meer. Straaljagers deden het al lang en doen het nu zelfs sneller. Maar in de Br. Albert Plesman' za ten 115 passagiers (de grootste pers- vlucht, ooit door de KLM georgani seerd) en tien bemanningsleden. De ze DC 8 torste bovendien enige tien duizenden liters brandstof, een pan try van waaruit die 125 mensen rü- krifik konden worden verzorgd «s nog vete anaere (voor een passa giersvliegtuig niet overtollige) bal last. En dat is dan het spectaculaire: al dat gewicht wordt door de vier straalmotoren in korte tijd naar tien, elf kilometer hoogte gebracht en met een snelheid van 890, 900 kilometer per uur voortgestuwd. Er is verder groot verschil met de vliegtuigen met zuigermotoren de rust. Het starten van de motor voel je nauwelijks, je hoort het al leen. En in de vlucht niet meer het stampen van zuigers, slechts het ge zoem (niet hinderlijk en niet luid) van de jets. Als er geen motorvoort stuwing was, zou je van een zweef vlucht spreken. Snelheid en toch rust. Een won derlijke combinatie, die door het straalvliegtuig mogelijk is geworden. Bertus van Lier kreeg bekendheid ils componist o.a. door zijn drie ymfonieën en ©en concert voor fa :ot. Hij schreef muziek bij het bal- et Katharsis, verscheidene koor- ierken, toneelmuziek o.a. voor An- igone en Aia« en enkele koorwer- :en. Van Lier. die ln 1905 te Utrecht rerd geboren, heeft zijn opleiding ;ehad aan het Amsterdamse con- ervatorium, waar hij cello studeerde >ijOrobio de Castro en compositie eer bij Willem Pijper. Na de oorlog :erd hij als muziekcriticus verban- ten aan Het Parool, bij welk blad tij nog steeds werkzaam is. Als koordirigent geniet hij grote ■ekendheid door zijn jaarlijkse uit- oeringen van de Matthaiis-Passion aet het koor van de Rotterdamse 'oiksuniversiteit. In 1955 kreeg Van lier de Nijhoffprijs. Hij vrtaalde nkele klassieke drama's.,. Aan de Groningse universiteit kon ren zijn benoeming nog niet be- estigen. BRECKNELL (AP) De 2700 in woners van dit Engelse dorpje zullen zich lang de avond blijven herinne ren waorop de Prins is komen aan wippen om de plaatselijke amateur toneelvereniging te zien spelen. Dit gebeurde gisteravond. Prins Bemhard die een nacht overbleef in Engeland, besloot een uitvoering te bezoeken van het toneelstuk van Terrence Rattigan „De slapende prinses", in de dorpszaal van Breck- nell. Prins Bemhard is peetvader van de 16-jarige Gay Furber, de dochter van de dorpsdokter. Met haar ouders nam Gay deel aan de kostuumrepe titie, waarbij ook de Prins een kykje nam. De Prins is een vriend van ons, sinds hy' myn man heeft leren, ken nen tijdens de oorlog in Engeland," aldus verklaarde mevr. Furber.,, Prin ses Beatrix ls peetmoeder van onze 10-jarige zoon Robin en vrij gaan iedere zomer naar Nederland voor een bezoek aan het koninkiyk gezin." De Prins amuseerde zich kostelijk. Tijdens de pauze maakte hij achter de coulissen grapjes met de spelers en dronk hij een glas champagne. „Ik ben overgekomen voor een kort bezoek, om vanavond wat ple zier te hebben, enige vrienden te ontmoeten en een cadeau te kopen voor mijn vrouw," aldu» vertelaarde de Prins tegenover verslaggevers. De Prins was van plan het ge schenk vandaag in Londen te kopen. (Van een onzer verslaggevers) De kantonrechter in Amster dam heeft gisteren aan 56 van de 80 gedagvaarde publie ke vrouwen conform de eis vier dagen hechtenis opgelegd we gens overtreding van de politie verordeningen betreffende de openbare zedelijkheid. In deze gevallen ging het om vrou wen die voor het eerst een proces verbaal hadden gekregen, of omdat zij het zogenaamde "tippelverbod' overtraden, of omdat zij opzichtig voor de ramen van de walletjes za ten. Recidivisten werden tot zes dagen hechtenis veroordeeld. Voor het eerst zijn nu ook tien vrouwen veroordeeld die zich in openbare gelegenheden al* cafés hadden bevonden. De straffen waren over het alge-: meen iets hoger dan vroeger. Zeven; vrouwen die konden aantonen dat' zij nu niet meer 'ln het leven' za ten, kwamen er af met een voor-' waardelijke hechtenisslraf. De Alkmaarse rechtbank heeft gis termorgen uitspraak gedaan in d« zaak tegen de 25-jarlge G. D. U. uit Purmerend. U. stond veertien dagen geleden terecht wegens valsheid in geschrifte en diefstal. Hy had zyn spaarbankboekje en dat van zyn broer vervalt en hier door ƒ2300,— verduisterd. In Am sterdam had hl) een bromfiets ge stolen, maar de verkoop hiervan ging niet door. De rechtbank veroordeelde U. tot een gevangenisstraf var twaalf maanden, waarvan, zeven voorwaardelijk, met aftrek van voor arrest en een proeftijd van drie jaar ln deze ruoneK vermeldt liet Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd Speciaal voor de minder grote dag en nieuwsbladen bieden wij aan: hoofdartikelen, die een be langrijk ACTUEEL onderwerp be handelen. Deze artikelen zullen in stemming hebben van alle lezers, van welke geloofsovertuiging of politieke gezindheid ook. (Uitgeslo ten communisten). Voor deze bijzonder moeilijke dienst zijn medewerkers van natio naal en internationaal formaat in geschakeld. Uit een aanbieding van kopij van de persdienst Max J. Bergman. Het is, alsof onze minister van Financiën wie het nu ook is, die de portefeuille beheert altijd weer het onderste uit de kan wil hebben. Niet tevreden met een hogere be lastingopbrengst uit de verhoogde lonen en de alle schattingen overtref fende haten van de geheven belastin gen en accijnzen, probeert minister Zijlstra thans een verhoging tot stand te brengen van de grondbelasting en personele belasting, twee ouderwetse instituten, die nu toch wel volkomen verouderd zijn omdat de staat genoeg andere fiscale wetten kent om de burgers en de bezitters het geld uit de portemonnaie te kloppen. Voor de categorie huiseigenaren zou dia hele huurverhoging niet veel zin meer hebben, als de vruchten daar van weer via grondbelasting en op centen personele belasting in d« schatkist verzonken. Dat de huiseige naren die huurverhoging broodnodig hebben, vooral de kleine spaarders onder hen, is inmiddels wel algemeen j1"0?.1} 1verc' gevlochten? De mirre die de Wyzen tut het Oosten het Chris tuskind aanboden? De biezen van het mandje waarin Mozes werd gelegd? De olijf waarvan de duif uit de Arke Noachs een blad plukte? De suppoost, een zeer welwillend man, maar geen botanicus, heeft bij de vijgeboom met groene vruchten een papiertje met het woord vijge- boom gelegd; voor het overige weet hij ook geen weg met die moeilijke wetenschapplijke namen. Bij de vele inzendingen in het Is raëlische paviljoen, antieke en mo derne gebruiksvoorwerpen, kunstnij verheid, gewassen die in de bijbel worden genoemd zoals gierst, tarwe, wijnstokken, granaatappelen en ho ning, geven Hebreeuwse en Engelse teksten commentaar. Ook hier is het zeer wenselijk dat er Nederlandse teksten komen. Hetzelfde geldt voor de expositie „Bomen uit de By bel, gezien door leerlingen van een middel bare school in Jeruzalem'". Welke bomen hebben zy getekend en bjj welke bybelse tafereeltjes horen die bomen? Deze kleurtekeningen zyn geiheel tekstloos. Korte onderschriften zyn er geluk kig wel bij de grote en mooie foto's van Israëlische steden en landschap pen, ook weer met verwijzing naar de ■bijbel. Voortdurend klinkt (per gra» tnofoon) Israëlische zang en muziek. Inmiddels is op Schiphol de Je- mcnitische weefkunstenaar Zacharias Guzie aangekomen met zyn vtouw, die bijzondere talenten heeft op het gebied van de kunstzinnige metaal bewerking. Dit artistieke echtpaar, afkomstig uit een dorpje bij Te! Aviv, zal in het Israëlische pavil joen werkzaam zyn. De heer Guzie heeft een van koper en zilver ge maakte waterpijp meegebracht, een stuk handwerk dat al vijfhonderd jaar in het bezit van zjjn familie is. In de kas zijn Nederlandse bijbel teksten aangebracht, maar by de bo men. struiken, planten, bloemen en vruchten staan tot nu toe alleen de Latijnse namen vermeid. Dat heeft menigeen al een grote teleurstelling bezorgd. Jacob gaf Ezau brood met linzen- moes, maar waar zy n die linzenplan- ten nu? En de struik met de steke lige takken waarvan de doornen- bekend. Het is derhalve zaak te wa ken voor het behoud van ons hulzen- bezit en mogelijkheden te scheppen voor de aanbouw en aankoop van nieuwe woningen. Daar is ons land méér bij gebaat dan bij het knabbe len aan andermans inkomsten ten bate van de alles verslindende staat, die er ondeugdelijke helmen of der gelijke voor aanschaft... G. Uit het Twents Volksblad van 22 maart 1960. (Van een onzer verslaggevers) De 21-jarige typograaf Cor R„ die op 9 mei 1959 met vier andere jongens een gewapende roofoverval op de postagentschaphouder H. Nukoop in het Amsterdamse Betondorp heeft gepleegd, zal niet ter beschik king van de regering worden ge steld. In plaats daarvan kreeg hU gister- ren van 't Amsterdamse gerechts hof twee jaar gevangenisstraf meer dan hem door de rechtbank was opgelegd. Dit college veroordeelde hem tot vijf jaar met aftrek plus terbeschikking stelling. Uit angst voor deze bijzondere bepa ling was hij in hoger beroep ge gaan. Advertentie I.M. Het Tweede-Kamerlid Lank horst (p.s.p.) heeft minister Van Aartsen gevraagd of inderdaad met rijkspremie in Zandvoort gebouwde woningen aan Duitsers zyn verkocht. Advertentie IM. K*>IGE* yAN "WttiNWGEBIT Geneve (ANP) Nederland en Engeland hebben zich akkoord verklaard met het Amerikaanse voorstel op de Geneefse zeerecht- conferentie de territoriale grens vast te stellen op zes mijlen huiten de kust met daarboven een aangrenzende zone van eveneens zes mijlen, waarin de kuststaat visserijrechten zal mogen uit oefenen. LONDEN (AP). De Britse licht gewichtkampioen Dave Charnley heeft dinsdagavond op de Europese kampioen, de Italiaan Maria Vac- chiatto, de Europese titel veroverd nadat de arbiter de strijd in de tien de ronde in het voordeed van de Brit had beslist. De Italiaan had door handopsteken te kennen gegeven de strijd te willen staken. Het Amerikaanse voorstel bevat de restrictie, dat landen die reeds van oudsher ook in deze wateren de vis vangst beoefenen, dit ook in de toej- komst zulien mogen blijven doen. De Nederlandse afgevaardigde op de conferentie prof. W. Riphagen wees erop, dat een staat niet eenzij dig de uitgestrektheid van zijn terri toriale wateren kan vaststellen om dat dit een inbreuk zou betekenen op het beginsel van de vrije vaart. Ook is het een belang van ahe staten, in dien elk land de vrijheid bezit de vis vangst in een zo uitgestrekt mogelijk zeegebied uit te oefenen. Het feit, dat bepaalde visserygebieden dichter by het gebied van een zekere staat lig gen, vormt op zich zelf geen argu ment om deze staat speciale rechten toe te kennen. Nederland is dan ook tegen het Russische voorstel dat de territoriale grenzen wil uitbreiden tot twaalf myi en voorziet in gebieden met exclusieve visrechten. Nederland is van mening, dat nog het best kan ■worden vastgehouden aan de tradi tionele driemijlszone, maar wil het Amerikaanse voorstel steunen, omdat het van groot belang is, dat er een eind wordt gemaakt aan de huidigi chaos ais gevolg van de uiteenlopen de nationale eisen. (Van een onzer verslaggevers) Een Nijmeegse makelaar moet 34.000 gulden aan teveel ont vangen huur terugbetalen aan 200 flatbewoners die hij ruim zeven jaar lang per maand 2 gulden teveel heeft laten betalen. Dat was gisteren de beslissing van de kantonrechter in een civiele proce dure die een voormalige huurder tegen de makelaar aanhangig had ge maakt. 'Niet om de knikkers maar om het spel' wilde hij de zaak uitvech ten voor zijn medehuurders, die meenden zelf dat risico niet te kunnen oemen. De bewoners ontdekten dat er iets scheef zat toen zij in februari 1968 een afschrift van een beschikking van B. en W. van Nijmegen onder ogen -negen, waarin een huurverhoging van 25 percent werd goedgekeurd. Het genoemde bedrag scheelde echter 50 cent met een kwart van de werkelijke huur. Toen zi' de zaak gingen uitzoeken bleek dat de makelaar goedkeuring van de huurverhoging had aangevraagd op basis van een huur- ïom die 2 gulden lager lag. Tegenover de bewoners motiveerde hij dit door te stellen dat aan de in 1953 gereedgekomen flats boven het bestek meerwerk was uitgevoerd, be-! taande uit enkele sanitaire voorzieningen. Hij was niet bereid de onrecht-' natig opgelegde extrahuurte laten vallèn, tot gisteren de rechter hem. srtoe dwong. De makelaar werd bovendien veroordeeld tot betaling vaö; Se proceskosten.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2