e zaken Niet hoofdzaak m Wat kost dat? m KLM gaat met Electra op Moskou vliegen Melk Staatsbosbeheer grijpt ernaast Moet u horen! JLaéi Bemanning Doorman nu in Oostende gehoord ZONDER COMMENTAAR Man,, verdacht van meldt zich O Vergoeding te laag op teders lip! 20 stuks Opheffing van teeltregeling in tuinbouw bepleit Grondspeculatie op Schouiven Dagje uit Dooddoener NW weer meer dan 490.000 leden PROEFi WERK- DRUKTE FIT MET HET VRIJE VOLK DONDERDAG 31 MAART 1960 PAGINA 3 Worms wil proces Twijfel Geen ervaring .dat'ï--.ru^msch°ots Euromast Scheepsjournaal CETA-BEVER BUITENBIJTS (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse schroothandelaren hebben gisteren een officiële verklaring uitgegeven, waarin zij zich keren tegen de campagne, die de heer Worms inzake de zgn. schrootaffaire voert en waarin zij op hun beurt beschuldigingen tegen de heer Worms uiten. De verklaring is uitgegeven, door het bestuur van de Algemene Ver eniging voor de Lompen- en Metaal- handel, waar ongeveer 300 Neder landse handelaren bij zijn aange sloten. Voor zover de actie van de heer Worms ertoe heeft geleid, dat het geval van fraude door de bevoegde rechter is vervolgd, kan men jnet deze activiteit vrede hebben, aldus deze verklaring. Met kracht keert het zich echter tegen de soms algemeen gehouden beschuldigingen van de heer Worms, die een volkomen onver diende blaam op deze bedrijfstak werpen. Indien een concrete beschuldiging de Justitie aanleiding geeft tot een onderzoek, zal de bevoegde rechter hierover ten slotte een oordeel heb ben te vellen. Aan het slot van de verklaring wordt gezegd, dat het publiek ei thans recht op heeft, dat hetzij de schuldigen worden gestraft, hetzi: duidelijk wordt uitgesproken, dat dê aanwijzingen van de heer Worm; tegen anderen dan zichzelf gerichl op onvoldoende gronden berusten. Het antwoord van de heer Worms op deze verklaring was kort en krachtig: "Ik zal hem aan mijn ad vocaat laten zien. Als er een mo gelijkheid inzit een proces wegens belediging te beginnen, zal ik het niet laten.' De verklaring schiet te kort in zo- verre, dat de schroothandelaren er blijkbaar nog steeds van uitgaan, dat er maar één geval van fraude is geweest. De aanwijzingen van veel méér en veel grotere onregelmatig heden, die duidelijk uit de rapporten van de Hoge Autoriteit spreken, blij ven onvermeld. En dat terwijl het toch een groot belang voor de schroothandel zélf geacht moet wor den, dat een sanering plaatsvindt. De vraag of de heer Worms al dan niet financieel geruïneerd is, en zelfs de vraag of hij misschien zelf ivel eens aan 'twijfelachtige transac ties* zou hebben meegedaan (hetgeen hij, desgevraagd ten stelligste ont kend heeft) is niet belangrijk tegen over de hoofdzaak: hoeveel onregel matigheden zijn voorgekomen en worden de schuldigen (wie het ook mogen zjjn) gestraft? Op de noodzaak daarvan bad de schroothandel moeten wijzen. Niet pas nu, maar reeds anderhalf of twee jaar geleden. Advertentie 7 JW OOSTENDE (ANP) „De ervaringen uit het verleden worden een deel van de besluitvorming in de toekomst. Het is een feit, dat uit alle gebeurtenissen uit het verleden lessen worden getrokken. Ik weet, dat mijn reactie bij de aanvaring in mijn houding in de toe komst wordt verwerkt. Men wordt nu eenmaal door schade en schande wijs." in deze ruonek vermeldt Hel Vrije Volk zander commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekenino van hen die worden aeeiteerd 'Sprekend over het laatste kamer debat weerlegde hij een uitlating van de heer Komme, die had gezegd dat het stellen van de kabinetskwestie voortkwam uit een minderwaardig heidsgevoel. Dit is een dooddoener, aldus de heer Algra. De verhoging van de grondbelasting is een wezen lijk onderdeel van bet regeringsbeleid, dat hier niet zonder meer kan worden uitgelicht.' Trouw, 29 maart 1960 In de redenering van de heer Worms legt hij veel nadruk op het feit, dat hij door een boycot in een financieel moeilijke positie zou zijn geraakt. Wat na dit laatste be treft, meent het bestuur, dat te dezen aanzien ernstig twijfel moet worden gekoesterd, De heer Worms heeft blijkens zijn eigen mededelingen in een op 27 maart verschenen artikel in het Bel gische weekblad De Post in vroe gere jaren belangrijke zaken als handelaar in schepen gedaan en vervolgens "wei zeer winstgevende zaken' als vertegenwoordiger van de Duitse 'schroot fir ma, tegen wie hij later zijn beschuldigingen heeft gericht. Bovendien heeft hij in 1959 van het ministerie van Economische Zaken om onbekende redenen een vergun ning gekregen voor de export van 10.000 ton binnenlands schroot naar overzeese gebieden. Ëen dergelijke vergunning die ge makkelijk een winst van honderddui zenden guldens kan verzekeren, heeft géén schroothandelaar ooit gekregen. De schroom om met de heer Worms relaties aan te knopen, be rustte allereerst op het feit, dat Worms niet als schroothandelaar met voldoende ervaring kon worden be -chouwd. Zijn belanden In de schroothandel in 1955 heeft hij zelf meer dan eens ais .toevallig gekenschetst. Ook gaf de.houding welke hij bij zijn optreden ais,"agent van 'een buitenlandse schraotflrma heeft aangenomen, re den, ton. twijfel of met hem een waardevolle connectie voor de Ne- deriandsc schroothandel zou worden vr-'cregen. lat de schoothandel in dit opzicht j ju st had gezien wordt ten overvloede bevestigd door bovengenoemd artikel in De Post, dat de Inhoud van een j u: roerig gesprek met de heer Worms weergeeft. j Daaruit zou blijken, dat de heer Worms in zijn kwaliteit van agent j van een Duitse firma ten einde I zijn relaties niet te verliezen 'het voor elkaar gèkregen heeft' dat door hem aangekochte boten als derde-landenschroot werden aan gemerkt. Aan deze blijkens het verband van de passages zacht ge zegd twijfelachtige transacties zou Worms naar eigen mededeling 'reusachtig hebben verdiend'. Bij de groepscommandant van de rijkspolitie tc Arcen meldde zich dinsdagavond uit eigener beweging de koopman H. M. uit Vugbit, omdat hü na hjj de politie meedeelde, ver nomen had dat hjj ervan verdacht wordt iemand te hebben beroofd en derhalve door de politie wordt ge zocht. H, m. wordt er inderdaad mede van verdacht in de late avond van 8 maart J! de 74-jarige veekoopman W. Joppen uit Maasbree te hebben beroofd van diens portefeuille in houdende 3000. Deze Veekoopman ontmoette des tij cis op de weekmarkt te Horst een man en een vrouw, waarmee hij later enige café's be zocht in Horst en in Venlo. Zijn twee begeleiders zouden hem toen -Js avonds per huurauto naar huis nebben willen brengen, doch op een landweg is hfj toen beroofd en buiten de auto gezet. H. M. bleek dinsdag avond bjj fouillering geen cent bij rich te hebben. Het ingestelde on derzoek ontwikkelde zich echter zo danig, wat woensdagmiddag de ar restatie van mevrouw A. D. uit Hel mond kon worden overgegaan. Ze werd inmiddels overgebracht naar de rijkspolitie te Arcen. Hoewel beiden mitoe onteknnen zijn ze inge sloten in het politiebureau te Arcen en zjj zullen wanneer het procesver baal is gesloten bh de officier van Justitie te Roermond worden voor geleid. telt nu weer meer dan gelezen' ia,ar lü5a 15 ledental 486 000 Zf' r.?nd «8.000 tot rond 10 oort ij"» zéggen met bijna van h J iirS ®lndsd'en is de stijging 2ö00 per mmind°rgegaan meÈ 1500 dit ogenblik is Op het NW gepasseerd. de zo sinric hef jx zo ledental Jl? dePtepu:ir, in 1958 het met ruim i««nn 15.000 is gegroeid. (Van een onzer verslaggevers) Met een fraai boeket in de armen (goudgele narcissen met oranje har ten) betrad prinses Irene woensdag middag de tulpenkas van de Keuken hof in Lisse, om er deze nationale bloementetoonstelling officieel te openen. Na een welkomstwoord van de vooreitter, mr. Th. M. J. de Graaf, mocht de Prinses enkele tulpensoor- ten aanwijzen die zij bijzonder mooi vond. De voorzitter sneed deze tulpen voor haar af en bloemenblndster Else Veldwijk in het kostuum van hofda me van Jacoba van Beieren bond de prachtige tulpen tot een kleurig boe ket tezamen en bood ze de prinses Irene aan. Ondanks het sombere wolkendek dat geen zonnestraaltje doorliet, bood de Keukenhof al een fleurige aanblik. Nadat de Prinses in de tulpenkas was verwelkomd, verklaarde zij met enkele vriendelijke woorden de Keu kenhof i960 voor geopend. Direct na het vertrek van de vor stelijke bezoekster meldden zich als de eerste belangstellenden. De NS hebben nu al het dubbele aantal pas sagiers voor de bollenstreek geboekt van het vorige jaar. Uit Duitsland komen 13 extra treinen, uit Fran krijk 6, uit België 2 en ook uit Zwit serland en Luxemburg komen bezoe kers voor de Keukenhof per extra trein. Uit Engeland zijn reeds 2000 boekingen ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de heer N. Prins heeft vandaag op de jaarvergadering in de Rivièrahal te Rotterdam gepleit voor een gelei delijke opheffing van de teeltregeling in de tuinbouw. De heer Prins sprak zich uit voor de handhavingn van het erken ningsreglement dat de SER, wil af schaffen en voor het bandhaven van de minimum prijsregeling op de groenteveilingen. Deze regeling zou echter moeen worden aangepast. Ook de veilplicht die de tuinders zal gehandhaafd moeten worden, groenten via veilingen te verkopen, nu hebben en die hen noodzaakt hun De heer Prins achtte het echter niet onmogelijk dat deze veilplicht in een wat verdere oekomst geleidelijk wordt afgeschaft. (Van onze correspondent in Moskou) Vijf, grote Europese lucht vaartmaatschappijen met In begrip van de KLM zullen in april met eigen straalvliegtui gen en turboprop toestellen op Moskou gaan vliegen. 'De enige straalverbinding tussen Moskou en de belangrijkste Europese hoofdsteden wordt op het ogenblik onderhouden door de Toeoolew 1G4 van Aeroflot, de officiële Russische luchtvaartmaatschaDDij. De Britten (BEA) oegmnen nur. dienst op 2 april met de Comet. Twee dagen laten beginnen de KLM (met de Electra) en de SAS (met Cara- velle) respectievelijk een verbindin»; Moskou-Amsterdam en Moskou-Stock holm. Op 7 april start de Sabena me de Boeing 707: Moskou-New York via Brussel. Twee weken laten komt dan Air France. (.Copyright NYHT-HW) Is de'Floriade duur? Dat hangt voor een deel van uw verlangens en uw portemonnee af, maar be paald goedkoop is deze tentoon stelling niet. Men heeft er veer tien miljoen gulden in gestoken en al wordt er niet op een batig saldo gerekend, men wil het te- kort graag zo klein mogelijk ma ken. Voor een. bezoek door een ouder paar met twee kinderen beneden de vijftien jaar zou de volgende begro ting kunnen dienen. Twee dagkaar ten voor volwassenen 4,50; twee kinderkaarten 2. De catalogus, en die hebt u eigenlijk wei nodig, kost 1 gulden. Daar komt al een juffrouw met de werkelijk heel aardige Floriade- speldjes. Doe die kinderen het ple zier maar. Elk een speldje van 35 cent. Voor Het Feest der Bolbloemen en alle afzonderlijke exposities en pavil joens wordt geen extra-entree gehe- i ven, dat zou ook te gek worden. Moeten de kinderen in de gondel- baan of een ritje maken met het tentoonstellingstreintje, de Floriade Express? Als ze mogen kiezen, zullen ze wellicht de gondelbaan prefereren, dat is voor de jeugd een sensatie. Zuinig aan, twee enkele reisjes voor de kinderen: 70 cent. (De gondelbaan kost voor een volwassene 75 cent (en kele reis) of 1,25 (retour)het treintje voor volwassenen ook 75 cent en voor kinderen 50 cent; (duur van de rit twaalf tot vijftien minu ten). Als zo'n gezin het bij één Floriade- bezoek wii laten, moet de Euromast er eigenlijk ook maar meteen bij. Entree voor vader en moeder samen 3 en voor de kinderen f 1,50. Een consumptie in een van de restaurants boven in de mast? Voor twee koffie en drie flesjes appelsap, om maar iets te noemen; zou vader vier gulden moeten betalen. In het Park is hij goedkoper uit. Een flesje cola uit de automaat kost twee. kwartjes. Er zijn ijsjes vanaf een kwartje. In een snelbuffet kart men voor 35 cent een kopje koffie krijgen en voor 35 cent een portie patat. Belegde broodjes 75 cent. Entree tentoonstelling en Euro- imast, catalogus, speldjes en gondel baan komt voor dit viertal op 13,40. Bij een bezoek met kinderen en een verblijf van verscheidene uren zal er ook wel eens van de toiletten ge bruik moeten worden gemaakt. Een dubbeltje per persoon. En nu nog de consumpties, dat hoort er toch ook wel bff. Laten wjj zeggen 1,50 per per soon. Het dagje FJoriade-met-Euro- mast vraagt dan een uitgave van om streeks twintig gulden, 't Kan zuini ger, maar het kan ook veel royaler! Dit betrekkelijk zuinige gezin zal boterhammen moeten meenemen om de begroting niet te overschrijden. Het kan een keertje op een terras uitrusten, maar het zal ook gratis zitplaatsen moeten kunnen vinden. Wat dit betreft, is het wel wenselijk dat het aantal banken op de Floriade nog sterk wordt uitgebreid. En het aantal papierkorven ook. Die waren er op de eerste de beste drukke zon dag al te weinig. Aldus heeft de luitenant-ter-zee I Liong Bie Tkung woensdagmiddag b(j zijn verhoor door de Belgische Raad yan Onderzoek voor de Zee vaart overde aanvaring van de Karei Doorman" met het Belgische vissersvaartuig „Frans Elza" ver klaard. Hem was gevraagd, of „indien mor gen hetzelfde geval zich zou voor- .doen, hij op dezelfde wijze zou han delen." Het verhoor van de heer Thung, twee andere officieren van het Ne derlandse vüegdekschip die in de nacht van de aanvaring de wacht hadden, luitenant-ter-zee II D.Kalf en luitenant-ter-zee ni H. Krol en de matroos J. den Haas werd afge nomen in Oostende, de woonplaats van de vijf bij de ramp omgekomen Belgische vissers. De vragen van de raad, gesteld door de havencommandant van Oostende, de heer Becu, hadden vooral betrekking op de positie van het Belgische vissersvaartuig, voor dat het door de „Karei Doorman" werd overvaren. De raad werd geleid door het scheepsjournaal, dat de Koninklijke Marine ter inzage had afgestaan. De reddingspogingen door de bemanning van het vliegdekschip werden niet ter sprake gebracht. De vragen hadden in het bijzonder betrekking op de volgende punten: Achtte u he voldoende een vissend vaartuig op een afstand van 500 yards te passeren? Antwoord: Onder normale om standigheden wellicht niet, maar de ruimte was beperkt. Vraag: Waarom hebt u bij deze koerswijzigingen geen fluitsignaal la ten geven? Ltz. Thung: Het is geen gewoonte bij kleine koerswijzigingen dat te Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) De pogingen die Staatsbos beheer heeft gedaan om op Schouwen ongeveer 350 hec tare achter de duinen gelegen vroongrond aan te kopen, zijn mislukt, doordat grondspecu lanten bereid waren, bedra gen te betalen die aanzienlijk hoger waren. De onderhandelingen gingen over schrale weidegrond, die voor de land bouw betrekkelijk weinig waarde heeft, maar die men als wetenschap pelijk belangrijk beschouwt. Het plan bestond, een gedeelte van deze gron den te bebossen en ze als recreatie gebied te behouden. Voor zover het landbouwgronden betrof, was Staatsbosbeheer gebon den aan de voor deze grond geldende prijsbeheersing en dat. bleek een be lemmering te zijn bij de transacties. De grondspeculanten, zo neemt men aan, hebben de moeilijkheid van de vastgestelde prijs omzeild door bedragen 'onder tafel' te be talen. Eerst indien de bestemming van de door de bouwondernemingen gekoch te terreinen wordt veranderd, zal het hun mogelijk zijn ze te exploiteren als villadorpen of bungalow-oorden. By deze speculatie gaan zij kenne lijk uit van de geaachte. dat ver schillende gemeenten zich binnen kprte tijd zo sterk zullen uitbreiden, dat de terreinen voor bebouwing wor den vrijgegeven. Het stadsbestuur van Keulen heeft ongeveer de helft van de naar schatting tweeduizend wilde duiven die zich in de stad ophielden, doen vergiftigen, omdat de vogels de ge bouwen zo bevuilden. doen en ik wilde de tegenliggers niet storen. Vraag: Waarom hebt u toen een aanvaring onvermijdelijk bleek niet met beide machines volle kracht achteruit geslagen? Antwoord: Met het oog op de achter de „Karei Doorman" va rende schepen. Uit mijn ervaringen in de oorlog weet ik, welke gevolgen een dergelijke manoeuvre kunnen hebben. Aan alle vier (afzonderlijk) ge hoorde bemanningsleden werd ook de vraag gesteld, of kort voor de aanvaring leden van de bemanning van het Belgische vissersvaartuig aan dek waren gezien. De vier gelijklui dende antwoorden waren alle ont kennend. De raad zai naar verwachting over twee weken uitspraak doen. De rechtskundig adviseur van do rederij van de Frans Elza en de na bestaanden. van de vijf vissers deelde mee, dat in de loop van de volgende week een voorstel voor het bedrag van de schadevergoeding, die door de Nederlandse marine zal worden, betaald, via diplomatieke weg zal worden overgemaakt. In totaal komen twaalf familiele den voor een ondersteuning in aan merking. Hoewel de raadsman geen. bedragen wilde noemen bevestigde hij de berichten, dat de genoemde som van vijf miljoen Belgische frank (375.000) zeker te laag zal zijn. De Faus heeft kardinaal Gusta vo Testa benoemd tot pauselijk le gaat bij het internationaal eucha ristisch congres, dat deze zomer in Miinchen wordt gehouden. Acivtr'.encin i.M Schuren, bungalows, schutting] Op de internationale uitvin derstentoonstelling in Brussel deze maand hebben Han San ders en z'n vrouw een gouden en een zilveren medaille in de wacht gesleept, In een rustige straat in Haarlem-Noord heb ik met verbazing zitten luiste ren naar de voorgeschiedenis van dit succes. Want Han Sanders, chemi cus bij een kosmetlsche fa briek, is een merkwaardig mens. Klein en gezet, met een opmerkelijk grote bril tegen een rond, vriendelijk hoofd. 'Ik ben.' zegt hij beminne lijk, 'een onverbeterlijke criti cus. Ik zit altijd vol met aan merkingen op alles en omdat ik graag knutsel en rommel, heb, lk wel 's gedacht: man, wat geeft 't eigenlijk of je aan iedoreen vertelt dat dit of dat veel beter zus of zo gemaakt kan worden. Als je iets wilt verbeteren, dacht ik. moet je 't zelf doen.' Deze wijze overpeinzing een materialistische variant op de lijfspreuk 'Verbeter de we reld, begin met je zelf' van de Bond Zonder Naam kreeg zeven jaar seleden gestalte, toen de familie Sanders mid den in een verhuizing zat. De overgordijnen moesten worden opgehangen en met stijgende ergernis ontdekte de heer des huizes hoeveel tijd het naaien, plooien en ophangen zou vra gen. 'Dat is gekkenwerk,' riep hij uit. 'dat kan anders. Sindsdien weet heel Neder land (en nu ook België) dat het anders kan, want de Co- lumbus-haakjes van Han San ders zijn overal te koop. HU fabriceerde een band met in genaaide lussen, op een centi meter afstand van elkaar. Wie deze band tegen de bovenkant van z'n gordijnen aanzet, hoeft er alleen nog maar haakjes doorheen te halen en klaar is kees. Een proefordertje van 500 gros zette de familie Sanders en enkele kennissen destijds drie maanden aan het werk; een grote order van 1000 gros maakte van de schuur een complete werkplaats en sinds dien zijn ze er dag en nacht mee in touw. want het echt paar probeert de Columbus- haakjes ('...net zo eenvoudig als hert ei!') in eigen hand te houden. Z'n nieuwe handdoeken- hanger belooft een even groot succes te worden. 'Lusjes aan handdoeken zijn ondingen.' zegt hij. nog steeds even be minnelijk, 'je moet die dingen soms vier maal ronddraaien voor je die lus gevonden hebt en dan is-ie vaak nog stuk ook. Nee. kijk: dit is veel prakti scher!' Dit: een achtergrond van plastic, waarop twee dicht te gen elkaar bevestigde rubber ringetjes. De handdoek blijkt op elk gewenst punt tussen de ringetjes te blijven hangen. Brussel was enthousiast. Het dienstverband bij de kosmetlsche fabriek wordt ('...dank zij de goedheid van mijrrbaas!') steeds losser, want de 'zaak aan huis' gaat meer en meer tijd vragen. *Het liefst zou ik helemaal voor me zelf beginnen. Ik ben nou 52... oh, nog niet... dan ben ik zeker nog 51... maar tja, dat is een risico, zonder eigen 'kapitaal.' 't Zal er toch wel van ko men. Een groot winstpunt is er al: Han Sanders heeft vrij wel geen tijd meer om zich te ergeren. "En als ik me nog er ger, erger ik me alleen nog aan me zelf, omdat lk me weer aan een ander geërgerd heb!' Het ziet er niet naar uit, dat West-Friesland morgen van mr, Pieter Slmon Winkel een da verende april-grap te wachten is. Deze jolige Hoornse advo caat. die naast gemeenteraads lid voor de WD ook nog een befaamd grappenmaker is een combinatie die minder vreemd is dan ze lijkt ziet er eigenlijk geen brood meer in. 'Mijn vrouw en m'n dochters trappen er niet meer in en hier op kantoor kennen ze me óók. De laatste jaren Is in april moppen aardig de klad geko men. Geen krant hier heeft me dit jaar geraadpleegd. Nee, 't zakt af de laatste jaren en daarom zak ik zelf ook af.' Jammer, ik had u graag een paar ideeën van mr. Winkel aan de hand gedaan. Maar zuchtend zei hij, toen hij me uitliet: 'Nee, hoor, aan mij heeft u geen lor.' Wat "n geluk nog voor Teddy Scholten, dat ze voor de finale van het Europese Songfestival In Londen krap één minuutje in het beeld mocht komen om Jacqueline Boyer haar beker te overhandigen. Een duur minuutje, dat wel. Maar een beetje heeft 't ons we! weer goedgedaan. Over het Songfestival gesproken, in Scherpen- zeel lees Ik in de Edesche Courant —zijn ze zich al intensief aan het voorbereiden voor volgend jaar. De Gebr. Van de Wetering al daar. blijkbaar in de mening dat Rudi Carrell zich niet slagvaardig genoeg verdedigd heeft, vragen per advertentie: Een Slager (goed kunnende uithalen en doorhakken) Misschien helpt dat. Maar dan gaan de gedüchten foch meer uit naar een Hans Kaart dan naar Rudi Carrell. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1