Gemeente-ontvanger P. J. Meijer bij gouden feest IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Analyse van moord een ers hebben n a van Schiedam herv. kerk P. v. d. VLIES, Nijverheidstraat 16, Tel. 2762-2639, Rotterdam 65681 I. Kamodjojo over Maria Dermout Twee jubilea bij 'Olifant' Oecumenische zangdienst Jongen gewond bij ontploffing Bouwfonds wil gemeentegrond Collecte voor „5 unavL „Scliiedams Toneel" in SG-wedstrijd Predikbeurten Avondgebed in april ZIJN IN PRESTATIE: EEN KLEINE AUTO KA Dit is sijn visitekaartje DEALER VOOR VLAARDINGEN, MAASSLUIS, MAASLAND, HOEK VAN HOLLAND en SCHIEDAM In 1860 C ïU V,? v- I "v ",V 'V' mm t Visafslag TELEVISIE- KLACHTEN TELEFOON 134.700 4795.» volslagen 4 persoonswagen moderne carrosserievorm sterke 600cc viertaktmotor geforceerde luchtkoeling alie 4 versnellingen gesynchroniseerd minimale onderhoudseisen NSU-wereldservice HET VRIJE V©feK ZATERDAG 2 APRIL 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) In een feestelijk aangeklede raadzaal vol fleurige voorjaars bloemen hebben gisteren vele bekende en minder bekende Schiedammers hulde gebracht aan gemeente-ontvanger P. J, Meijer, die zijn gouden jubileum bij de gemeente herdacht. In gezelschap van zijn echtgenote en van de burgemeester betrad de heer Meijer de zaal, waar hij eerst hartelijk werd toe gesproken door mr. J. W. Peek, dié meedeelde, dat de jubilaris ter gelegenheid van dit vijftigjarig feest is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. „In de loop van'de jaren bent u een ontelbaar aantal keren naar het stadhuis gekomen. Maar zelden sa men met uw vrouw en- óok niet om in de bloemetjes te worden gezet. Want meestal horen ambtenaren op hun weg vooral op- en aanmerkin gen. Een gemeente-ontvanger moet zijn werk minutieus uitvoeren.; Het geld moet op tijd binnen zijn en de uitgaven moeten goed .worden voor bereid en vooral niet overhaast .wor-. den gedaan". Namens het college van B. en W. wenste de heer peek de jubilerende gemeente-ontvanger van harte ge luk: „U heeft al dit werk altijd op uitnemende wijze verricht". „Als vijftienjarige jongen begon u bij de gemeente en er volgde al vlug promotie," zei de burgemeester. - „Op 26-jarige ieeftfjd was u chef van de afdeling financiën en op 34-jarige leeftijd chef van Algemene Zaken". De heer Meijer werd ten slotte gemeente-ontvanger en hij verricht te die taak jarenlang met veel liefde en. toewijding. ,,Het college was er altijd van overtuigd, dat dit werk by u in goede handen was. Ondanks het feit. dat u uw werkzaamheden lange tijd in een, veel te bekrompen ruimte ruoest doen". De heer Meijer besteedde veel vrije t(jd aan charitatieve verenigingen en aan het onderwijs. Hij wtö jarenlang actief in de vereniging St. Vincentius en hij beheerde ook lange tijd' het secretariaat van de St. Willebrordus- stichtlng. „U bent dus een goed ambtenaar en bovendien een sympathiek burger, die zich op vele terreinen verdienste lijk maakt".' Daarna speldde de bur gemeester de heer Meyer de eervolle, koninkiyke onderscheiding op- de borst. Jubileumlied Gemeentesecretaris mr. N. J. Post sprak namens het personeel van de secretarie en namens de accountants dienst. HÜ herinnerde aan het lied, dat is gezongen, toen gemeente-ont vanger Meyer zyn zilveren jubileum vierde. „Een 25-tal jaren geleden... .ging dé..heer Meijer voor 't,eerst naar 't stadhuis htf was nog.niet zo deftig als heden ihy was nog een knaap met. een, pet en; een" buis..."/zo luidde dat feestlied. De heer Meyer had er nu by de herinnering vee! plezier om. Hy staat overigens bekend om zijn verzamel woede postzegels, briefomslagen, prentbriefkaarten, enz. Het geschenk, dat hem door mr. Post werd aangeboden, opent een nieuwe mogeiykheid, namelijk tot het verzamelen van een collectie gramo- foonpla.ten. De heer Mleyer ontving daartoe een bijzonder mooie platen- speler. Namens de hoofden van dienst en de hogere' ambtenaren werd alvast een begin voor deze verzameling aan geboden; een geschenkbon voor een gramofoonplaat. Ir. S. Moesker bood dit cadeau aan- en hy wenste de heer Meyer nog vele Jubilea toe: een gouden en een dia manten bruiloft! De heer T. P. van de Laan Bouma sprak voor de onderafdeling Schie-, dam van de Bond van Gemeente ambtenaren. tilt zyn hand mocht de .heer Meyer nog een ander attribuut, voor zijn- verzamelingen in ontvangst nemen: een album. De heer Meyer getuigde ten slotte van zijn gevoelens van dankbaarheid. Dankbaarheid voor de onderschei ding, dankbaarheid ook jegens zijn echtgenote, die hem zeer tot steun is geweest, dankbaarheid vooral ook voor dê sterk gewyzigde omstandig heden in de loop der jaren. De heer Meijer had een. •gemeente verslag uit het jaar 1860 opgeslagen. Hij vond daarin de mededeling, dat dit jaar de gemeenteontvanger Van de Hoek was gehuldigd by zyn gou den jubileum. Deze kreeg -bij die gelegenheid een zilveren servies, dat 365 gulden had gekost, volgens het verslag. De schei dende jubilaris had er maar kort ple zier van. Vier maanden later namelijk stierf hy op 79-jarige leeftyd. 'Het was in die jaren," aldus de heer Meijer, 'normaal dat men werk-' te tot men niet meer kon. De onder - wyzer Verboom by'voorbeeld kreeg op 84-jarige leeftijd eervol ontslag met een jaargeld van duizend gulden. Een algemene pensioenregeling was er nog niet.' HÜ had onder de gemeenteambte naren van de laatste tientallen jaren maar een gouden jubileum kunnen vinden, namelijk van een vroegere chef van de afdeling financiën. De heer Meijer gaf echter als zijn mening te kennen, dat het juist is, als ouderen op een bepaalde leeftijd weggaan om hun plaatsen in te rui men voor jongeren. Hijzelf neemt over een half jaar afscheid. Velen kwamen hem giste ren de hand drukken. Jndra Kamodjojo heeft gisteravond in gebouw Irene ter gelegenJ eid van de 25-ste boekenweek voor een vrij talrijk publiek verteld uit haar werk van Maria Dermoüt. De beroemde Indonesische danser en voordrachtskunstenaar Kamodjo jo had Maria Dermoüt als onderwerp van zijn voordracht gekozen, omdat hij met haar is opgegroeid in Java. De heer a. Roodbol opende de bij eenkomst. In de pauze waren er boe ken van Maria Dermoüt te bezichti gen en Indra Kamodjojo zotte daar bij aankoop zijn handtekening in. De heer Kamodjojo vertelde, dat de nu zeventigjarige Maria Dermoüt. eerst op haar 63-ste jaar begon met publiceren. Hij vertelde verschillende bijzonderheden over haar leven en bereikte daarmee, dat het publiek zeer geboeid toeluisterde naar zijn gevoelvolle voordrachten uit haar boeken, zoals „De juwelen haarkam". Simavi doet elk jaar eenmaal een be- roep op de burgerij, als namelijk de traditionele collecte plaatsvindt. Evenals in vele andere plaatsen zal ook in Schiedam in de week van 4- tot 9 april worden gecollecteerd. Simavi viert dit jaar het 35-jarlg jubileum. De vereniging is in 1925 door een aantal artsen - opgericht om de medische nood In de tropen té helpen lenigen. In deze 35 jaren was Simavi voor vele dokters' en zusters de bron voor hulp, hetzy bij 'de bouw van zieken huizen' eri poliklinieken, hetzy bij gebrek aan medicamenten. Simavi wil kunnen blijven helpen, want de medische nood is nog steeds ont stellend groot. De vereniging zou een bijzonder grote opbrengst van de collecte aanvaar den als het mooiste jubileumge schenk, want zy heeft dit jaar weer vele verplichtingen op zich geno men ten aanzien van het medische werk in Suriname-en Nieuw-Gui- nea. -ft-wr,. Het Schiedamse comité doet daarom eeiv- beroep op aller steun, opdat, het-werk-van Simavi'doorgang kan-, yinden en wellicht zelfs kan wor den uitgebreid. m «J, s-vS- t<K> Bij de N.V. DistillecrderU van J. J, Melchers Wzn„ 'De Olifant', zijn gis termorgen weer jubilea gevierd. De heerZ. M. Maagdenberg is 25 jaar bjj 'De Olifant' in dienst, terwijl de heer J. Meeder daar sinds dertig ja ren werkzaam is. Beide jubilarissen zijn gistermorgen harteiyk door de directie gehuldigd en ze ontvingen een geschenk onder couvert, alsmede het diploma en de zilveren penning van het Produkt- schapGedistilleerde Dranken, Het gezelschap dronk een kopje koffie en vervolgens bracht het per soneel de beide heren hulde. Ook nu waren er weer geschenken onder cou vert. De jubilarissen hebben de dag verder in huiselijke kring gevierd. In 1960 worden overal in ons land door de Nederlands hervormde kerk kerkdagen georganiseerd. De bedoeling van een kerkdag is om de leden van de verschillende gemeenten bijeen te brengen tot geza menlijke bezinning. In april 1957 is melding gemaakt van de oprichting van een vaandel fonds voor de afdeling Schiedam van de Ned. Bond van Oud-Strij ders en Dragers van het Mobilisatiekruis. De eerste gift: van 25 gulden-was' destijds.•.afkomstig van een lid, dat ■onbekend -wenstete blijven. Nu,drie jaar later, is datzelfde vaandelfonds opgeheven. Opgaheven, omdat de afdeling ein delijk tn het bezit is van het nieuwe ■vaandel, dat geheel in overeenstem ming is met het bondsvaandel. De heer J. Mak vervaardigde het ■vaandel en wel op bijzonder gunstige voorwaarden. Ook daaraan dus is het te danken, dat men nu reeds het vaandel: ko-n aanschaffen. Op de contactavond van 5 april wordt het vaandel officieel aan de uur in de grote zaai van het Gebouw vaandeldrager ter hand gesteld, voor Ghr. Sociale Belangen, Lange Deze contactavond begint om acht Over de inhoud van de film Analyse van een moord hoeft in onze krant weinig verteld te worden. De film is namelijk ge maakt naar een roman, die kort geleden onder de titel 'Strijd om een mens' als feuilleton werd gepubliceerd. Zoals men weet is deze roman geschreven door een Amerikaanse rechter, John D. Voelker, en behandelt hij in alle uitvoerigheid een proces. Het boek werd mede door de uitvoerigheid zo bijzonder inte ressant. Tot in de kleinste details werd het gevecht tussen de officier van Justitie en de advocaat van de beklaagde beschre ven. Alle juridische trucjes, alle pogingen van de tegenstanders om op de jury te spelen werden vertoond en uiteengezet. De beklaagde luitenant Marion wordt vrijgesproken. Terecht? Ten onrechte? Het blijft in het midden. Al lijkt het wel duidelijk, dat de ge beurtenissen, die tot de moord leid den-, anders zijn verlopen dan tijdens de rechtszitting scheen. Van deze roman is door Otto Pre- minger een lange en boeiende film gemaakt. Natuurlijk kon lang niet alles in het filmverhaal werden over genomen. Zo mist men bijvoorbeeld het knappe kruisverhoorverhaal, dat advocaat. Beigelr de psychiater af neemt. Maar over het algemeen is het resultaat van de bewerking heel goed aanvaardbaar. Dc zaken zijn een beetje toege spitst; de personen zijn wat recht lijnig geworden. Maar de twijfel over de ware toedracht is gebleven. En ook de film eist in de eerste plaats dat men zich voor het juridische gevecht interesseert. Voor de verschillende personages heeft men uitstekende acteurs ge vonden. James Stewart is sympathiek en Intelligent als de. advocaat. Geor ge C. Scott fel en slim als Dancer, de officier van Justitie. Lee Remick een aantrekkeiyke slet als de vrouw van de luitenant en Ben Gazzera knap en gevaaiiyk als luitenant Manion. Voor de rol van rechter heeft men een geestige 'amateur' gekozen, de advo caat Joseph N. Weich. Otto Premin- ger heeft de film geregisseerd. Men kan Analyse van een moord zien in Passage. Rauwe western Cary Cooper gaat er t.e-m. zondag In Monopole op uit om een schooljuffrouw te engageren. Hy doet dat zo omstreeks 1870 in het wilde Westen en dus wordt de trein waar in hy zit door rovers overvallen. Toe vallig precies in de streek waar hij als jongen heeft gestolen en gemoord. Cooper komt terug in het oude misdacUgevshuis, waar het rauw toe gaat. Maar na vele gevechten weet hy dan toch het hele roversnest uit te roeien. Man of the West" is bijzonder bloederig. Anthony Mann heeft hem gemaakt naar een scenario van Regi nald Rose. Zij hebben belden een goede naam. Door deze film zal die niet beter worden.. Een scène uit „Analyse van moord", die deze week in Passage draait. een Vrijdag 8 april is het de beurt van „Schiedams Toneel" in de toneel wedstrijd van de Sahiedamse Ge-, meenschap. Het- geselschap, geeft in Musis Sacrum een opvoering van „Het huis aan het meer" door Hugh Mills. De regie is in handen van G. J. van Luttervelt. Jeugd gevangen is /Hoewel de titel anders doet ver moeden, handelt de „Opstand der sexen" over een opstand in een jeugdgevangenis. De opstand ont staat omdat het reglement van de gevangenis op hardheid en terreur berust/ Nadat een vluchtende jongen is neergeschoten, wordt er een nieuwe gestiehtsieider aangesteld. Het is een psycholoog. Het uitgangspunt van deze leider is, begrip. HU schaft de cellulaire straf af. wil geen.cipiers meer en laat zelfs contact toe met jeugdige vrouwelijke delinquenten. Deze maatregelen zijn voor dc psy choloog als een voorbereiding op de terugkeer in de maatschappij. Door enkele gevangenen wordt echter het vertrouwen dac de psy choloog in hen stelt, beschaamd. Zij blfjken zijn menselijker maat regelen niet te waarderen. De oude directeur met zijn strenge straf fen keert terug. Dan beseffen de jongens pas wat zij hebben opgegeven en er ontstaat een opstand om de psycholoog terug te krijgen, hetgeen dan lukt. Vanaf maandag in Monopole. Ned. Herv. Gem.: Grote Kerk: 10 uur ds. J. G. Jansen; 5 uur ds. J. Gras. Bethelkerk: 10 uur ds. J. Dicper- sloot. Delfshaven; 5 uur ds. mr. G. A Alma, Amsterdam. Opstandlngskerk: 10 uur ds. J. D. Smids, 7 uur ds. D. J. Spaling. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. A. Hoffman; 7 uur ds. J. G. Jansen. Oud-Kath. Kerk: 10 uur H. Mis; 17 uur Vespers. Baptisten Gemeente: 10 en 19 uur ds. R. Reiling. Leger des Heils: 10 uur Heiligings samenkomst; 12.15 uur zondagsschool 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Jehovah's Getuigen: Volksgebouw 3 uur lezing „Universele ontwapening door het Koninkrijk der Hemelen; 4 uur Wachttorenstudie. Ned Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. B. Schouwink ROTTERDAM 1 april 1960. Aan de Visafslag alhier werdea van IJmuiden en eldcls 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De pryzen waren Tarbot klein ƒ1.05 tot ƒ1.40 p Kg. Schol midd. 55 tot 60; Schol klein ƒ33 tot ƒ39: Kabeljauw gr. ƒ55 tot ƒ58: Kabeljauw midd. ƒ54 tot ƒ58; Kabeljauw klein 38 tot 30; Ma kree) r30 tot ƒ33; Wijting ƒ15 tot ƒ34; Haring verse 28 tot ƒ30 per kist: Kuit ƒ1.10 tot ƒ1.20 per kg. Advertentie l.M Aid techn. d e.-sc. Hoojttrwl 62-6; De Oekrainse regering heeft een straat in Yalta vernoemd naar Franklin D. Rooseveldt, uit erkente lijkheid voor het aandeel, dat hjj gehad heeft bij het tot stand brengen van vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie erridé' aldus meldt radio-Moskou. De Oecumenische Raad van Ker ken in Schiedam belegt zondag 3 april 's avonds om 19.30 uur een oecumenische zangdienst in het kerk gebouw van dc Nederlandse Protes tanten Bond, afdeling Schiedam, Westvcst 92. Deze zangdienst zal een liturgisch karakter .dragen. Voorganger is ds. M. J. G. Visser, Ned. Herv. predikant te Rotterdam-Centrum, die reeds eerder in Schiedam dergelijke zang diensten .heeftgeleid. Wie zich deze styivolle dienstien nog herinnert, zal ongetwijfeld ook weer de dienst van zondag willen bewonen. Dekerkdag vormt het hoogtepunt en de afsluiting van een maanden lange voorbereiding in de diverse ge meenten, waar men zich in jeugd organisaties, mannen- en vrouwen- 1 ZATERDAG Bioscopen; MONOPOLE: Man of the West. 2.30, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Analyse van een moord. 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Achtste Start- tentoonstelling en werk van Anton Lutgerlnk, 10—5 uur. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN; EHBO-wed- strijd, 15-uur. ARCADE; Voetbalver. SFC, feest avond, 20 uur. ÜHR. SOC. BELANGEN: Werkende Jeugd, bijeenkomst, 20 uur. IRENE: Chr. Filmactle, „Die Nacht- wache", 20 uur. Apotheek: Evers. La age Haven 81. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Man of the West. „*•4.15, 7 an 9.15 uur. PASSAGE: Analyse, van een moord. 1.15, 4.30 en S uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Achtste Start- tentoonstelling en we:k van Anton Lutgerlnk, 105 uur. Diversen: TtVOLI: Sociëteit Gulllaume,. piano recital van Freddy JOhneon en dansen, 19.30 uur. De te zingen liederen zullen wor- jden gekozen uit de zangbundel van de Nederl. Herv. kerk. Aan bezoe- verenigingen, gesprekskringen en1 kers van de dienst wordt daarom bybelkringen heeft beziggehouden aangeraden een dergeiyke bundel met de bestudering van het speciale I mee te brengen. Er zal bovendien kerkdagthema, „Wie ore heeft, hore" voor worden gezorgd, dat ook in het kerkgebouw zelf een aantal bundels De classis Schiedam van de Ne- j beschikbaar is. derlands hervormde kerk heeft op de tweede paasdag een kerkdag belegd in het Groen van Prinstereriyceum te Vlaardingen. Vele honderden her vormden zullen hier bijeen zijn. Van het programma vermelden wy de dienst onder leiding van ds. L. van Hartingsveld van Maassluis, de discussie over het gespreksthema naar aanleiding van de prediking en de opvoering van „De droom der ge vangenen" van Christopher Fry door de CJV-spelgroep Argus uit Vlaar dingen. Voor de jeugd is een speciaal pro gramma ontworpen. Programma's, tevens bewijs van deelneming, ver krijgbaar bij de contactpersonen die in bijna alle wykgemeente van de classis aanwezig zijn. Programma's zijn ook bij het se cretariaat van de kerkdagcommissie te verkrygen. W. v. d. Gaag, Vondel laan 13a te Schiedam en indien nog voorradig op de kerkdag. Het oecumenisch avondgebed, dat 's zaterdagsavonds van half acht tot acht uur In de Lutherse kerk wordt gehouden, zal in de maand april wor den geleid door: ds. D. J. Spaling op 2 april, ds. J. Couvee op 9 april, ds. S. G. v. d, Haagen op 16 april, dr. L. J. Cazemier op 23 april en ds. J. Na- wijn op 30 april. De Christelijke Filmactie afdeling Schiedam, vertoont zaterdagavond om acht uur in gebouw Irene de film „Nachtwache", Om tien over elf is by de Hoofd brug; aan de Nieuwe Haven een ont ploffing ontstaan. Onder een putdek sel, waaonder zoch een afsluiterd be vond, had zich een hoeveelheid gas verzameld, doordat er een lek in de leiding was. De elfjarige scholier Jo- han V. ging op zyn knieën by de put zitten en gooide er een brandende lucifer in, zonder een vermoeden van de aanwezigheid van het gas. Er ontstond een ontploffing en een felle steekvlam sloeg de jongen in het gezicht. Met ernstige maar niet ge vaarlijke verwondingen aan gelaat en handen is hij door de chauffeur van een passerende vrachtauto naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Zyn vriendje Wilfred S: bleef ongedeerd. Er ontstond weinig schade. By het gemeentebestuur van Vlaar- dineen is een aanvraag binnenge komen van de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten te 's-Graven- hage om erfpachtsuitgifte van ge meentegrond aan de Roemer. Vis- scherstraat. Het bouwfonds wil .daar zestien eengezinswoningen en twee flats van acht woningen elk doen bouwen. Haven 73. Ook vqor het oude vaandel is een bestemmhig gevonden. Het krijgt een plaatsje in het Stedelijk Museum. In IUM0 uilvoorinf COmp/eol m«l varwtrminp NS U-IMPORT FIRMA VAN OORSCHOT ROTTERDAM afd. automobieler*

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1