I ^ohleem pre khiikc es moeten gchol Ipen worden Landbouwintegratie in Europarlement erdoor Melk duurder Raad Simpelveld wipt wethouder die veertig huizen verspeelde nm VELPON Juno van Rembrandt haait prijs niet iïeder Moet u horen! mensen aan nieuw 2 Staat verliest aan invloed bij Hoogovens Schilderij terug naar Nederland Ketel ontploft: twee gewonden overleden Natuurlijk, maar problêêm ligt in randstad Holland V00R- JAARS MQE- HEiD FIT MET KREMLON j Ziekenfonds-c.a.o. I op de drempel WÜIWEF -*BABYDERMK HET VRIJE VOLK ZATERDAG 2 APRIL 1960 PAGINA Gedrang aan 't strand Steden groeien vast 3 miljoen dagjesmensen Kan niet doorgaan JNOY: 'Afschuw over optreden Z.-Afrika' chocolade in topvorm produce «MSS1 Nes 23-25 Amsterdam-C. Vraag gratis folder! YoorheOere Baby-huidje Het noorden heeft zijn vaste plaats gekregen op ons lijstje van nationale problemen, die moeten tvorden opgelost. 'Het noorden moet gehol pen worden,' Is een vrijwel algemeen aanvaarde kreet ge worden, al heeft die nog niet zo vreselijk veel opgeleverd. 'Het noorden moet gehol pen worden.' De huisvader in het westen is geneigd daarbij te denken: Ach ja, die arme lieden daar in het noorden. Daar is héél wat armoede en werkloosheid. Daar moet echt iets aan gedaan worden. Laten we maar meteen zeggen, dat het probleem zo niet precies ligt. In wezen ligt de kern van het probleem niet tussen Harlingen en Winschoten, maar... in het wes ten van het land. En vooral in de randstad Holland. Ep als er dus geld 'voor het noor den' beschikbaar komt, dan is dat niet in de eerste plaats een Stukje vriendelijkheid van het westen, het zuiden en het oosten jegens de ar me landgenoten in het noorden, maar ook een stuk welbegrepen eigenbelang. Bent u wel eens op een mooie zomerdag in Zandvoort of Scheve- pingen geweest? Hebt u gezien hoe honderdduizenden daar op een smalle strook zand bij elkaar zaten? Dat is het beeld van het steeds meer in tal en last vastgroeiende westen. De randstad Holland, de kring van steden Amsterdam-Haarlem- Leiden-Den Haag-Delft-Rotterdam- Gouda-Utrecht telt 4,4 miljoen in woners. Twintig jaar geleden waren het er 3,5 miljoen. Over twintig jaar zullen liet er 5,5 miljoen zijn, 1,1 miljoen méérl Van die i.l miljoen zal zeker een half miljoen géén plaats kunnen vinden in de be staande en in voorbereiding zijnde stedelijke uitbreidingsplannen. Alleen al in de omgeving van Den .Haag moet op korte termijn voor 120.000 mensen plaats worden ge vonden. Men spreekt van nieuwe steden in de nieuwe IJselmeerpol- ders. Maar die polders zijn er nog niet en 1980 is nabij. De 'overloop* zoals dat heet is het grootst nabij Rotterdam. Hier moeten niet min der dan 250.000 mensen onder dak worden gebracht. Amsteröam-Zaanstreek-IJmond- Haarlem dreigt tegen 1980 één groot complex te worden van twee miljoen inwoners. Den Haag-Leiden-Delft (IJ mil joen) zullen alleen door bewust ingrijpen gescheiden kunnen blij ven van de Rotterdamse agglo meratie van 13 miljoen inwoners. Het Gooi, eens de tuin van Am sterdam, is volgebouwd met vil laatjes. Het tekort aan recreatie ruimte wordt benauwend. De opper vlakte aan vrij en beperkt toegan kelijk recreatiegebied bedraagt in Noord-Holland per hoofd der bevol king 107,8 m2, tn Zuid-Holland... 29,1 m2. Stél daartegenover Gro ningen en Drentè samen met 377 en de ruimte om te leven gaat ont breken. Op het ogenblik telt het wes ten ongeveer 275.000 auto's. Is het vermetel te voorspellen, dat het reeds over tien jaar 800.000 zullen zijn? Dat betekent: nog drukkere wegen. Nog minder rust. Cijfers genoeg: In deplanolo gische studie 'De ontwikkeling van het westen des lands' is becijferd, dat in 1980 ongeveer een miljoen mensen hun vakantie in het wes ten zullen doorbrengen. Tezamen met de dag-recreatie van de be woners van de randstad zelf zal dit op topdagen leiden tot een gemid delde van 25 5. 3 miljoen vakantie gangers en dagjesmensen. Zoveel ruimte is er eenvoudig niet. inclusief de Wadden Friesland 350 m2. In een straal van 20 kilometer om het centrum van de stad vindt men bij Utrecht nog 168,9 m2 re creatieruimte per hoofd der bevol king. Bij Haarlem 76,8 m2, bij Den Haag 25,2 m2 en bij Rotterdam... 2,5 m2 per hoofd. En die bereke ning is dan nog zeer geflatteerd. De ontwikkeling van de rand stad Holland dit dichtstbevolkte van alle hoogontwikkelde gebieden ter wereld is de schrik van de planologen. Niet omdat men vreest, dat er in de toekomst geen economische mogelijkheden voor dit gebied zouden bestaan. Men kan desnoods het hele groene hart van de randstad ook nog vol bouwen met fabrieken. Maar omdat Wat dit alles met het probleem van het noorden te maken heeft? Alles: reeds tientallen jaren be staat er een regelmatige trek van mensen uit 'overig Nederland' naar het westen. Met name ook uit het noorden. In de loop van 50 jaar zijn meer dan 100.000 Friezen naar de randstad vertrokken (plus nog een 25.000 naar het buitenland). Het westen zwemt niet toevallig in de Hoekstra's, de Veenstra's en de Hannema's. Het probleem van de 'armoede* In het noorden werd in het verleden voor een niet gering deel opgelost door oen regelmatige trek naar bet westen. Alleen al in de periode 1950 1956 vertrokken uit het noorden meer dan 60.000 personen méér dan zich daar uit andere streken van het land vestigden. De drie noorde lijke provincies hebben in die zeven jaar meer dan de helft van hun natuurlijke bevolkingsaanwas door migratie verloren. Van 1880 tot 1950 nam de bevolking van Friesland'toe met 135.000 inwoners, terwijl ln diezelfde periode 200.000 personen de provincie ver lieten. Hier ligt het probleem: de ruim tenood in de randstad leidt ertoe, dat deze eenzijdige trek in de toe komst niet ongeremd door- kan gaan. "Voor bet noorden betekent de migratie een nadeel doordat actie ve initiatiefrijke mensen juist uit de produktieve leeftijdsklasse weg trekken, voor het westen betekent het een verzwaring van de steeds ernstiger wordende ruimteproble men. Voor het land als geheel bete kent het domweg een economische kwestie. De bouw van woningen, van fabrieken enz. is in het westen duurder dan in het noorden. De kosten van een kilometer autoweg werden in 1956 geraamd op 2 mil joen op slappe bodem tegen ƒ0,7 miljoen op draagkrachtige grond. De toenemende bevolkingsdichtheid stelt de overheid voor steeds nieuwe uitgaven. Daarom is het een alge meen belang, dat het beleid erop gericht wordt in het noorden een dusdanige eco nomische ontwikkeling te stimuleren, dat de bevolking niet genoodzaakt is weg te trekken. Maar met deze con statering hebben wij een heel groot woord gelaten uitge sproken. W. POLAK (Van onze speciale verslaggever)' Een lange rede van dr. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Com missie, heeft in het Europese Parle ment te Straatsburg een driedaags debat afgesloten over de voorstellen tot eenmaking van de Europse land bouw. Dr. Mansholt constateerde met vreugde, dat het zeslanden-pariement eigenlijk weinig essentiële bezwaren had gemaakt tegen zijn plannen. Al sullen die dan op verschillende pun ten veranderd én verbeterd moeten worden. De gewijzigde voorstellen van dr. Mansholt zuüen zo spoedig mogelijk in het sociaal-economisch comité (de Europese SER) bekeken worden. Daarna gaan ze naar de raad van ministers bij de Europese Economische Gemeenschap, die moet beslissen. Het ligt in de bedoeling om ook voor de landbouw spoediger te integreren. Enkele grote lijnen uit de rede van dr. Mansholt: Om het nieuwe Europa te scheppen, zei hij, is een politieke wil nodig. De eenwording, met name in de landbouwsector, kan slechts sla gen als allen die erbij betrokken zijn, de politiek dragen. Daarom is nood zakelijk, dat het beleid duidelijk is. Dr. Mansholt erkent, dat het begrij pen niet altijd gemakkelijk is. Hij zei, dat nog veel voorlichting nodig zal zijn. Hij betoogde, dat met name op agrarisch gebied Europa een expan- Advertentie I.M. sieve politiek moet voeren, maar dan toch: een politiek van 'selectieve ex pansie'; d.w.z,: Europa moet niet de produktie van de landbouw opvoeren op plaatsen waar geen voldoende markt bestaat. Dr. Mansholt ontkende, dat Neder land door het prijsniveau in de ge meenschappelijke markt straks bena deeld zou worden. Hij zei, zich speciaal richtend tot Rotterdam: 'Wat overigens staat te gebeuren, is niet een gevolg van de landbouwplannen van de Europese Commissie, maar van het feit dat Europa een gemeenschappelijke markt tegemoet gaat. Nederland heeft nu eenmaal ook het Euromarkt-verdrag getekend.' Advertentie 1 M 'Het hoofdbestuur van de Neder landse Onderwijzers Vereniging nam met afschuw kennis van de onmense lijke wijze, waarop de Zuidafrikaanse regering optreedt tegen gekleurde medemensen. Het protesteert harts tochtelijk tegen deze brute schending van de rechten van de mens.' Een telegram met deze tekst heeft het hoofdbestuur van de NOV dezer dagen verstuurd aan de gezant van de Unie van Zuid-Afrika. In een ander tejegram, gericht aan de minister-president van Nederland, heeft de NOV er met klem op aan gedrongen. dat onze regering bij Zuid-Afrika ernstig zal protesteren tegen „de barbaarse maatregelen". "(Van onze soc.-econ. redactie)' De c.a.o. voor het personeel van de ziekenfondsen zal, naar wij verne men, binnenkort worden goedgekeurd. Na verwerking van de huurbjjslag 1957 en de AOW-compensatie zullen de salarissen met 6,2 percent wor den verhoogd met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1959. In overeenstemming met de medio 1959 genomen beslissing tot afschaf fing van de nog resterende consu mentensubsidie op melk, heeft de regering goedgekeurd, dat in het ge hele land de prijzen van melk, kar nemelk (beide los en in flessen) en melkprodukten met ingang van 3 april met ten hoogste 2 cent per liter zullen worden verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) Op het dorpspolitieke toer- nooiveld in Zuid-Limburg is gisteravond weer eens een strijder gevallen. De gemeenteraad, van het 5000 in woners tellende Simpelveld heeft met Advertentie I.M. BRO (Van onze parlementsredactie) De deelneming van de Staat dei- Nederlanden in het kapitaal van de Hoogovens zal binnenkort, ondanks een nominale stijging met elf miljoen gulden verhoudingsgewijs dalen van ruim dertig procent tot zeven en twintig procent (bijna 35 miljoen). De oorzaak van deze verschuiving ligt in het feit, dat het rijk van zijn claimrecht bij de emissie van ruim 51 miljoen aandelen/certificaten slechts voor een deel gebruik heeft gemaakt. Naar minister Zijlstra in een brief aan de Tweede Kamer heeft mede gedeeld, zou een volledig gebruik heb ben geleid tot een begrotingsuitgave van bijna 24 miljoen. Hiervoor achtte de minister geen dringende redenen aan het algemeen belang ontleend, aanwezig. Zo spoedig mogelijk zal de minister een voorstel bij de kamer indienen ter bekrachtiging van zijn transactie. Advertentie I.M Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop (Van onze Londense correspondent) De Juno van Rembrandt, het belangrijkste schilderij van de verzameling van de Neder lander dr. C. J. K. van Aalst, die vrijdag in Londen door Christie geveild werd, ls niet .verkocht. Algemeen had men verwacht, dat de Juno 11 a 2 miljoen, gulden sou opbrengen. Toen het schilderij ge veild werd, kon men echter onmid dellijk bemerken dat er niet vlot zou worden geboden. De eigenaar van de kunsthandel Agnew die nog verleden week bijna li miljoen gulden voor een Gainsborough betaald had, bood niet eens mee. Na ongeveer vijf minuten noemde de veilingmeester het bedrag van 50.000 guineas ofte wel 50.250 pond, en liet zijn hamer zakken. Hij noemde een volkomen onbekende naam, zo iets als Hemeliet. Later werd het duidelijk, dat hü deze naam verzonnen had, dat de koper niet bestaat, dat de Juno de Tl- in oen pakhuis werd ontdekt. rijen op het ogenblik niet de fantas- Een andere mogelijkheid is, dat het prijzen halen die bij voorbeeld vastgestelde minimumprijs niet be- schilderij misschien niet meer in de schilderijen van Rubens worden reikt had en dus teruggaat osar Huis oorspronkelijke goede staat verkeert, oetaam. te Hoevelaken. Er was nauwelijks animo voor Rembrandts 'Juno' op de veiling die gisteren bij Christie in Londen werd gehouden. Het bieden stopte op 50.250 pond. Er wordt ook betoogd, dat de Juno jyeze stelling wordt bevestigd door eigenlijk een museumstuk is en niet de opvallend lage prijs die op dezelfde r, li geschikt voor particuliere verz&me- veiling voor de tweede Rembrandt Drie verkisrinsen ringen. en dat musea niet bereid of werd betaald: 'De terugkeer van To- schilderijen van de verzameling-Van Het gebrek aan belangstelling voor Pi®','11 bereikte slechts 2.370 pond, dit Aalst bedroeg 1.534.000. Zowel de fa- Rembrandts Juno wordt op verschil- ongeveer f 25.000. Maar m dit ge- imiie van Aalst als de directie var lende manieren verklaard. Sluieren zich kunnen permitteren. val kan het feit een rol gespeeld heb- beroemde veilingonderneming Eet is mogelijk, dat de kunthandel ki; L ^sn' schilderij voor een be- Christie toonde zich teleurgesteld - - - - £e echt- Nj©t ©fQ m trek langryk gedeeltedoor Gerard Dou T)r_ Nicolaas van Aalst, de zoon var zeven tegen twee stemmen wethou der F. Strijthagen van zijn post ont heven. Twee weken geleden werd met dezelfde stemmenverhouding een motie van wantrouwen tegen hem uitgebracht. Wethouder-aannemer Strijthagen kon het niet al te goed vinden met de groot-aannemer Reumkens uit Heerlen, die te Simpelveld veertig woningwetwoningen had gebouwd en die enkele maanden geleden op het punt stond er nog veertig aan toe te voegen. Alle vergunningen Jagen klaar. Aannemer Reumkens moet echter op een gegeven ogenblik de wet- houderlijke bemoeiingen van de de heer Strijthagen zo beu zijn ge weest, dat hij voor de eer bedankte. Zo verspeelde Simpelveld daar lijkt het tenminste op het bouw volume voor veertig huizen. Deze historie was de reden voor de motie'van wantrouwen en het ont slag, Het vonnis werd gisteravond in tien minuten voltrokken. Wethouder Strijthagen bleef op zijn reeds eerder ingenomen stand punt, dat de heer Reumkens zich te rugtrok omdat hij tot het inzicht was gekomen, dat zijn aannemingsprijs te laag was. Hij beschuldigde zonder namen te willen noemen, raadsleden ervan, steekpenningen te hebben aangeno men om hem van zijn wethouders zetel te stoten. 'Maar ik ga mij niet verder verdedigen, dat is toch doel loos. Ik heb altijd de belangen van de gemeente gediend en niet mijn persoonlijk belang,' zei de heer Strijt hagen, voordat de rafid zonder verier commentaar over zijn lot besliste. De raadsleden van Simpelveld zijn allen gekozen op de lijsten van r.-k. groeperingen. Advertentie I.M. voei* modarn bealsk' (Van een onzer verslaggevers) In het gemeenteziekenhuis b Zaandam zijn gisteren de 31-jarig« H. Beuling en de 50-jarige D. Muusse overleden aan de brandwonden die zij vorige week donderdag opliepen bü de ontploffing van een benzine- ketel in het extractiebedrijf De Witte Klok. Het derde slachtoffer, J. Bruin uit Amsterdam, zal binnenkort het zie- '^nhuis kunnen verlaten. Advertentie I.M. niet geheel overtuigd is van hcid van het schilderij, dat 200 jaar lang merhran mat tn in 1932 in Bonn Andere deskundigen staan op het standpunt, de* Bemfcr/radfcs schilde- geschilderd. zou zijn. De total* opbrengst wm do 56 de verzamelaar, was op de veiling a«aw«yg, Wie van het nut van een bandrecorder niet zo overtuigd is, moet voor de aardigheid eens gaan praten met de 41- jarige Joop Goosen, Slotlaan 154, Zeist, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Geluidsjagers (NVG). Voor de gesprekstof zorgt Joop Goosen, u hoeft vrijwel geen mond open te doen. Een hoog voorhoofd, een kop met grijs golvend haar en een war me, welluidende stem die, soms hartstochtelijk fel, dan weer dromerig ingetogen, pro paganda maakt voor interna tionale verbroedering en begrip door middel van geluidsban den. De 650 NVG'ers in Neder land, op de Antillen, op Nieuw- Guinea en onder de Neder landse emigranten in alle we relddelen vormen evenals de radio-amateurs een hechte broederschap Zij 'praten' met elkaar, lichten elkaar over al les en nog wat voor en verle nen hulp, waar ook ter wereld. Ouders horen via een band van een geluidsjager de stem men van hun geëmigreerde kinderen, geluidsjagers tot in de verste uithoeken van de aardbol krijgen Nederlandse liedjes, typisch Nederlandse klanken en uitingen van na tionale folklore over de post toegestuurd en als Joop Goo sen en de zijnen hun zin krij gen, zouden op alle Neder landse scholen via een band recorder stemmen uit Japan, Alaska, Brazilië of Zuid-Afrika beluisterd kunnen worden. 'Zo'n bandrecorder lijkt nu wel vreselijk duur, maar als je nagaat dat ze soms voor een schoolfeest in een minimum- tijd 'n schep geld bij elkaar hebben, nou, dan kan het best, zeker met de fantastische be- delteehniek, die de jeugd van tegenwoordig ontwikkeld heeft!' In de herfst krijgt Neder land voor het eerst de jaar lijkse grote internationale ge luidswedstrijd binnen zijn grenzen: een wedstrijd voor amateurs, met een Grand Frix van 1000 gulden. De VARA, die eenmaal in de maand al gast vrijheid geeft aan de NVG in het Regenboog-programma van Joop Smits, heeft beloofd dat de internationale jury mag be schikken over de studlo-appa- ratuur om de vele tientallen bandjes uit alle delen van de wereld te beluisteren en te be oordelen. Klankbeelden, hoor spelen, sketches, muziek, re portages, documentaires, voor drachten, zeldzame stemmen, truc- en elektronische opna men, bijzondere geluiden, en fin, alles dat zich op de band laat vastleggen, mits de opna me maar eigen werk én origi neel is. 'De NVG,' zegt Joop Goosen. 'wil onderstrepen dat je met een recorder méér kunt doen dan alleen maar babbelen op de band. Iedereen die een bandrecorder bezit, hoort bij - ons thuis. Zet dat maar gerust in de krant: IEDEREEN!' U ziet 't, ik heb 't er niet uit durven laten. Een Amsterdamse kan tonrechter heeft deze week, las ik, gezegd dat ook buitenlanders zich bij Nederlandse instanties heb ben beklaagd over de toestan den in de Amsterdamse walle- tjesbuurt. De kantonrechter maakte deze opmerking tijdens een massaberechting van publieke vrouwen en voegde hieraan toe, dat 'het gevaar niet denk beeldig is. dat de toeristen Amsterdam om deze reden zouden gaan mijden.' Nou moeten we toch es op houden Wat willen we nou eigenlijk? Amerikaanse verlofgangers en buitenlandse zeelleden op zoek naar ros vertier in speciale DUW-ver lof kampen opvangen, hen vervolgens uitputtend voorlichten over Rembrandt, Van Gogh, Karei Appel, de tunnel-, stadhuis- opera- en ziekenhuisplannen van de ge-, meente Amsterdam en na een eenvoudige broodmaaltijd bij de Unie van Mannelijke Vrij willigers in een rondvaartboot door de Kostverlorenvaart voe ren, om ten slotte de dag af te sluiten met een bezoek aan de apen van Artis, waarbij spe ciale voederpasjes voor bui tenlanders worden uitgereikt, waarna de toeristen bij het in vallen van de schemering ge zamenlijk achter de gesloten hekken van de verlofkampen (waar natuurlijk niet geschon ken mag worden) naar de lok kende lichtjes van de Magere Brug mogen turen? Andere toeristen kunnen niet geklaagd hebben. Die komen niet op de walletjes. Maar mochten deze deviezen bren gende brave borsten onver hoopt toch verdwaald raken, dan nog geen nood. Laat de ANWB op alle toegangswegen en steegjes naar de wallen een Wallenwacht neerzetten, die deze onschuldige lieden weer het rechte pad wijst. Het rechte pad, dat dwars door Amsterdam loopt... met uitzondering van de wallen natuurlijk. In de Autokampioen van deze week vond ik een forse adverten tie. waarin speciaal voor heren-automobilisten gecon strueerd ondergoed wordt aan geprezen. Daar kan ik inkomen, maar wat vreemd in m'n oren klinkt de in deze advertentie ver melde toevoeging: 'Goedge keurd door de Vereniging van Huisvrouwen.' Zo, zo. WILLY LEVid

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2