zit met Oude wens I vervuld I Sip -■ oen nodig om waterwegen zuiver te houden Beste verzetsboek niet bekroond Vorstin met kroon p mars ItJlMHMI Meisje loopt onder auto Bij de bijen kloek Over ontslag mr. De Rijke nog geen standpunt Onderzoek naar darmonsteking Niet gewatteerd Twee executies in rood-Cliina Coloradokevers Invaliden 5 0 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 6 APRIL 19öü PAGINA 3 Hamburg? Komaan, het moet dan maar meteen gezegd: als u er stadse ijdellieid verwacht en elegant vertoon ga niet. Laat dan dat KLM-toestel maar zonder u de lucht ingaan, want in dat geval is de miljoenenstad be slist géén oord voor u. Zo als ooit Rotterdam uw keuze niet zou kunnen zijn. Hamburg ként geen ijdelheid, zelfs niet in de allergrootste van haar winkelstraten, de Möncke- bergstrasze: maar geen stad in heel de Westduitse Bondsrepu bliek legt zoveel zelfbewustzijn aan de dag. Is het niet net zo met Rotterdam Bloedrood raiiillS V -«fe-afesa*1#®$^ Derde been Herbouw Deling 10.000 toeschouwers Kwetsbaar Allerlei gewassen kan men tegenwoordig kunstmatig "be stuiven, maar tuinders, fruit telers en bloemenkwekers maken toch nog graag gebruik van de goede diensten die de nijvere honingbijen onge vraagd bewijzen. Ook de Flo- riade houdt de bijen in ere. Op het terrein bij de hoofdin gang zijn demonstrattekasten geplaatst, die het huiselijk leven der talrijke bijenfamilies achter glasplaten tonen. Ziekte door haring? 6 april 1943 Het Canadese bevrijdingsle ger trekt Almelo binnen. De Duitsers verlaten de stad aan de noordzijde. In hun vreugde over de terugtocht van de ge hate bezetters steken enkele burgers wat al te haastig de vlag uit. De Duitsers nemen nog gauw wraak voor deze daad van nationale gezindheid en steken het weeshuis in brand. HAMBURG - stad zonder i -V neer Het is frappant, zo sterk de steden in menig opzicht op el kaar lijken, zoals het al even merkwaardig is om te zien, hoe zij bij al die gelijke karaktertrek ken toch óók van elkaar ver schillen. Wel, voor de bezoeker zonder franje staat Hamburg open. En naar wij u verzekeren kunnen: niet alleen zakelijk, ook mentaal. Eeuwenlang is deze stad met zijn oeroude democra tische tradities een wijkplaats ge weest voor velen. Kijk om u heen en zie de namen in vaak duivels knappe lichtrecla mes: er zijn heel wat Nederlandse bij, en Deense. We zouden u een lange reeks zeer Hollandse woorden kunnen noemen, die in het dialect van Hamburg nog altijd opgeld doen. En is liet wonder Hamburg en de dichtbije Oostzeehaven Luebeck la gen immers in de grote handelsroute, die van Vlaanderen naar Rusland leidde. En de oude Nederlandse han delsvloot deed in het altijd zeer ac tieve Hamburg beste zaken. Beste zaken ook mét Hamburg. Want heel wat Nederlandse steden traden tot de Hanze toe. die in 1241 onder leiding van Hamburg en Lü- beck werd gevormd. Negentig koop manshavens verbonden zich eikaars handel te beschermen, want zeero vers en vrijbuiters belaagden de han- delsiijncn. Een paar Nederlandse namen Dordrecht, Amsterdam, Den Briel, Zierikzee, Deventer, Groningen, Nij megen, Arnhem, Roermond, Zwolle, Stavoren en Kampen zij alle be hoorden er toe. Een grappig feit is, voor wie de ge schiedenis van dit vanouds zeer open Hamburg overzet, de bloedrode vlag van de stad. Want daarin is een na drukkelijk gesloten stadspoort afge beeld. Voor een handelshaven, die met tweehonderd scheepvaartlijnen ■haar draden over heel de wereld spant, is die beeltenis niet zó sym bolisch meer Er zijn meer overblijfsels uit dat grote verleden van de stad. Zo noemt zij zich in officiële stukken nog altijd met een tikje gerechtvaardigde trots „Die Frele und Hansestadt Ham burg". Zelfs op de verkeersborden vindt men die term terug Ja, er steekt een goed stuk zelf bewustzijn in dit Hamburg. En iets van burgertrots, dat maakt, dat men zelfs op dat fraaie Raadhuis plein, een van de weinige histo rische delen van de stad die door ■sr l|jllilinilll!llllll!illll!lll!lli!lll!|jl!lll!lill!£!l!lj!!III!ll!!i|jllj||l!!lllllj|l Er fs grote voldoening in Rotterdam, omdat het worden de luchtnet van de Maasstad sinds enige dagen met een heel belangrijke bestemming is uitgebreid. De KLM heeft een luchtlijn op Hamburg geopend en daarmee de afstand tussen de twee wereldhavens tot an derhalf uur vliegen terugge bracht. Wereldhavens, die on danks het feit, dat zij in een enkel opzicht elkanders con currenten zijn, toch heel oude vrienden genoemd mogen wor den. De blijdschap in het Rotter damse zakenleven is ongefor ceerd. Er zijn zoveel relaties met de Noordduitse miljoenen stad, dat een snelle verbinding niet langer kon worden gemist. Hamburg door de lucht hereik- baar het was eenoude Rot terdamse wens. Het is dan ook een feestelijke reis geworden, die een gezel schap van Rotterdamse indus triëlen en Journalisten op uit nodiging van de KLM naar Hamburg maakte. Een voor treffelijk georganiseerde reis bovendien, die voor een zeer persoonlijke kennismaking met de grootscheeps herbouwde Duitse havenstad alle ruimte liet. Onze redacteur J, C. F. Bergren heeft daar graag ge bruik van gemaakt. Hij doet hiernaast verslag van zijn be vindingen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dia worden geciteerd. Overigens zullen wij, ais de poH- tieke situatie, zoals ik meen dat op dit ogenblik het geval is VTij stevig in elkaar zit, optredende incidenten en voorkomende geprikkeldheden, van welke zijde ook, niet te zwaar moeten nemen, omdat zij In de regel ook zo niet bedoeld zijn. Het pleit voor de gezondheid van een situatie, als zij deze dingen niet alleen rustig kan verdragen, maar ze ook met een zekere blijmoedigheid kan ondergaan. En het zou pleiten tegen de onderlinge verhoudingen, in dien men elkander alleen voorzichtig met gewatteerde handschoenen zou mogen aanpakken. Het probleem is alleen, dat bepaal de incidenten soms in de publieke opinie een gestalte gaan krijgen, die hen buiten de hen toekomende pro porties trekt. Het bemoedigende is echter, dat een gezonde sitnatie ook dat wel overleeft. Dr. W. P. Berghuis, voorzitter der AR Partij, in *Nederlandse Gedachten' over de uitlatingen van prof. Romme aan het adres van prof. Zylstra. (Van een onzer verslaggevers) De vijfjarige Geraldine M. A. Oos terdorp is dinsdagmiddag bij haar huis aan de Ramlehweg te Rotter dam plotseling de rijweg opgelopen en onder een personenauto gekomen. Het meisje werd zwaar gewond en is onderweg naar het Bergwegzieken huis overleden. Prinses Brigitte van Zweden op weg naar een huwelijksfeest, in Stockholm: sprookjesachtig -mooi in haar kanten japon, met een tuniek van gekleurde zijde, in de door ie Japanse geisha geïnspireerde mode-stijl van het ogenblik. de oorlog werden overgelaten, de vergelijking met Rotterdam niet kan opgeven. Want: in dat in Nederlandse re- naissance-styi gebouwde raadhuis vol meesterstukken van oude hand werkskunst zetelt een rode. raads- meerderheid. Beide steden hebben de zakelijke, ietwat liberale inslag, die geen on nodig woord gebruikt. Bede vertonen ze de trekken van massale vestiging van plattelanders, maar zijn ze door him wereldhavens óók in hoge mate internationaal. Hamburg meer og dan Rotterdam, ofschoon er in de Elbe-havcns min der omgaat dan in die langs Maas en Nieuwe "Waterweg. Men ziet het aan de vele Amerikaanse, Britse en Ne derlandse vestigingen. En aan de tientallen consulaten rond Binnen- en Buiten Alster, twee mooie stuw meren in het hart van de stad. Er zijn er liefst 53: na New York is het de plaats met de meeste consulaire vertegenwoordigingen ter wereld. Het is de stad wel aan te zien: Hamburgs welvaart steunt niet al leen op zijn enorme havens en wat industrie, nee. Hamburg is een indus triestad bij uitnemendheid: gemeten naar de waarde van haar productie zelfs de belangrijkste van West- Duitsland! Maar er is nog een stevige derde been, waamp de stad kan staan: de handel met zijn grote „hanseatlsche geschiedenis en zijn ontelbare, vaak heel oude vertakkingen over heel de wereld.... Resultaat: 1,8 miljoen vrij welva rende inwoners. Burgers. Want: Hamburg heeft zijn mensen vanouds heel sterk ge bonden. In heel haar geschiedenis was het een „stad-staat", een repu bliek. Iedere burger zwoer op het stadhuis de burgereed en ieder was in principe gelijk. Adèlilke lieden bi) voorbeeld kre gen géén burgerrechten. Hamburgse boodschappers spraken de Duitse keizer met „bondgenoot" aan. Nu nog vindt men van dit trotse onafhanke- üjkheidsgevoel aardige trekjes terug. Want hoewel de stad verscheidene burgemeesters heef t. kent men er het begrip „Ober-Burgermeister" niet. En nog altijd is het Hamburgse senato ren (ministers in feite) niet toege staan onderscheidingen aan te ne men. Hamburg mag de doorsnee-Neder lander met dat al een weinig Duitse stad toeschijnen in één opzicht heeft het eigen gezicht van de Hanzestad zich doen gelden. Haar wederopbouw heeft een enorme krachtsinspanning gevergd en nog is men ex niet mee klaar. Maar het vreemde is, dat men die grootscheep se herbouw nauwelijks opmerkt. Honderden nieuwe panden kre gen de oude. de Hamburgers onge twijfeld zeer vertrouwde vormen, en heel wat beschadigde gebouwen werden kennelijk ook in de oude stijl hersteld. Compacte blokken met weinig glas, neergezet aan doorgaans maar weinig veranderde straten geven sommige wijken een wat provinciaal, soms zeer geslo ten beeld. Rotterdams nieuwe stadsdelen, modem en open als zij zijn, onderscheiden zich er wel heel gunstig van. Maar misschien mag men de Ham burgers om deze gemiste kansen niet al te hard vallen. Want erg veel tijd voor het maken van fraaie ontwerp- jes hadden ze waarschijnlijk niet. De opgaaf was ongelooflijk groot: van de 563.000 woningen waren er name lijk 227.000 volledig vernield en 177.000 beschadigd. Eind 1958 stonden er al weer 242.000 nieuwe. Het aantal woningen, dat jaarlijks wordt opgeleverd, be draagt 24.000: een waarlijk enorme produktie! En toch: er zijn nog altijd grote gaten direct rond het oude en heel levendige winkelcentrum en talrijk zijn nog de noodwinkels:.lage., ge bouwtjes-zonder verdiepingen maar met dikwijls hoge lichtreclames. Ja, men vin :!t ze zelfs nog op de Ree- perbahn, de drukbeklante amuse- mentswük in Sankt Pauli, die zich eens op de zeeman richtte, maar nu door het internationale toerisme wordt overspoeld. Hamburg kent de kracht van deze ruwe treknleister en maakt er vrij moedig reclame mee. „Kom. kom," zo zeggen haar geschriften ongeveer, ,,'t is allemaal niet zo erg als men wel zegt. Revolver-poëzie uit tweede rangs films.' Ga maar eens kijken. Begin in Zillertal en laat u dan maar drijven.,.." De eerlijker zeemanskroegen van weleer zijn weg. Op de vlucht ge gaan voor deze sex-kermis. die op geraffineerde wijze geld klopt. Je moet een erg goed Harburger zijn om ze nog te kunnen vinden Zillertal? Wel, de vreemdeling die daar op vrijdagavond (dé uitgaans avond van de Hamburgers, nu velen op zaterdag al niet meer werken) een dichte menigte ziet hossen en halve liters drinken, die kan nauwe lijks vermoeden dat er ondanks alles tóch een omstandigheid is, die aan de welvaart van deze mensen knaagt. Die omstandigheid is de deling van Duitsland, die Hamburg zijn oostelijk achterland deed verliezen. Het had zijn weerslag neit alleen op de bedrijvigheid In de haven, hoe indrukwekkend die zich ook van zijn verwoestingen herstelde. Ook de handel kreeg een gevoelige klap. En er is meer „Wij hebben ons." zeggen de Ham burgers, „graag voor de EEG ver klaard. Maar die mag niet beperkt blijven tot slechts zes landen. Dit kleine Europa van de zes is Ham burg. Duitslands poort naar de we reld. te klein. De EEG van nu bevor dert ongezonde blokvorming en is volmaakt in tegenspraak met Ham- burgs lange vrijhandelstraditie." Men begrijpt dit standpunt: de positie van de Noordduitse haven is niet plezierig. Maar Hamburg is er de stad niet naar om bij de pakken neer te zitten. Zij hééft trouwens al een antwoord gege- Een blik op een van Hambugs mooiste delenhet Raadhuis plein en de colonnade daa bezij den Ze doen het "bijzonder goed in verbinding met de stuwmeren op de achtergrond, die door het riviertje de Alster worden gevoed. Rond deze meren vindt men buitenhuizen, waarin zich heel ioat consulaten hebben gevestigd. De mensen, die er wonen en werken, kijken tot in het hart van de oude stad. Paviljoens en botenhuizen dui den er op, dat Binnen- en Bui ten Alster ook aan de recreatie dienstbaar zijn. Wij hebben ons laten vertellen dat er op dat Buiten Alster eens zestien zeil wedstrijden tegelijk aan de gang waren. En dat was zelfs voor de gemoedelijke Hamburgers wel net zoveel, dat eigenlijk niemand meer wist aan wélke kamp hij nu eigenlijk meedeed ven: de fenomenale ontwikkeling van haar industrie. Wat natuurlijk niet betekent, dat de bavenzaken nu maar op hun beloop worden gelaten. (Van onze sociaal-economische redactie) „Zonder maatregelen zullen binnen afzienbare tijd onze openbare waterwegen vrijwel zonder uitzondering tot open riolen zijn gedegra deerd", aldus sprak vanmorgen de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, op een congres dat de drie grote werk geversbonden vandaag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam aan de problemen van de watervervuiling hebben gewijd. Dolores ontwierp een stro hoedje met bijhorende oranje gele sjaal van Soedancse katoen. De sjaal loopt om de bol van de hoed, gaat door de rand en wordt onder de kin gestrikt. Volgens een globale raming van Jr. J. J. Hopmans, hoofd-ïngenieur- directeur van het RIZA Rtjksinsti- stuut voor zuivering van afvalwater) zal een investering van 700 miljoen nodig zijn om tot een behoorlijke toestand van de openbare wateren te geraken. Tot nu toe Is voor dit doel reeds f 200 miljoen uitgegeven. De sanering van onze wateren zou neerkomen op een belasting van ge middeld 9,- per inwoner. Ir. Maris had in het bijzonder nog de aandacht gevestigd op de Rijn, onze belangrijkste zoetwaterleveran cier. Voordat het water ons land bin nenkomt worden er zoveel afval stoffen op geloosd, dat het zelfreini gend vermogen van het water ver stek laat gaan. De Rijn, van oudsher een zegen voor ons land, dreigt in een vloek te ontaarden als aan de toene mende verontreiniging geen paal en perk wordt gesteld. Wat ons binnenlandse beleid be treft, sprak de heer Maris als zijn mening uit dat de wet op de water verontreiniging, die al lang op de hel ling staat, de mogelijkheid zal moe ten bieden om het lozen van veront reinigende of schadelijke stoffen zon der vergunning van de daartoe be voegde instanties te verbieden. Dr. S. O. van Poelje, hoofdadmini strateur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, schetste hoe er een ontwikkeling gaande is van De Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen heeft een uit voerige verklaring uitgegeven over de door haar uitgeschreven prijsvraag voor een boek over het verzet. In die verklaring wordt onder meer gezegd, dat de jury (o.a. bestaande uit Jan H. de Groot en Anton Coolen) haar oorspronkelijke aanbeveling voor de eerste prijs heeft herzien. Zij heeft nu aan het bestuur van de Expogé een advies uitgebracht, waarin wordt aanbevolen de eerste prjjs (ƒ7500) niet toe te kennen, daar de winnaar bepaalde voorwaarden aan een eventuele uitgave van zijn werk had verbonden. De bekroning moest daarom worden teruggenomen. De jury had de Panorama-journa- nalist Dick Hendrikse de prijs toe gekend voor zijn boek 'De dag waarop mijn vader huilde', maar de Expogé kon van de auteur het recht niet krijgen het boek te laten uit geven door een uitgever naar eigen keuze. De heer Hendrikse is name lijk gebonden zijn boeken te laten uitgeven door 'De Spaarnestad' te Haarlem. De jury heeft voorts aanbevolen de tweede prijs (ƒ1000) toe te ken nen aan het manuscript 'Uit de diep te'. dat is ingezonden door de heer Bonsma uit Den Haag en dit manu script voor een pocket-uitgave aan te bevelen. De derde prijs 500) dient, aldus het advies van de jury, te worden toegekend aan het manu script 'Het schriklijk pleit', dat is in gezonden door mevrouw M. J. van Marle-Hubrechtee in Scheveningen. Dit advies zal door de expogé wor den opgevolgd. Vier Amerikaanse geleerden, van wie twee uil Hongarije en een uit Canada afkomstig, hebben dinsdag de prijs 'Het atoom voor de vrede' gekregen. De prijs is ingesteld door Edsel Ford. ter nagedachtenis van zijn vader Henry Ford. (Van een onzer verslaggevers) Alvorens een standpunt iri te ne men Inzake het ontslag van mr. J. O, de Rijke als lid van de adviesraad van Hollandia, achten de minister en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken het gewenst eerst de rust in Hollandia te laten terugkeren. Dit wordt om. geantwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van Rijckevorsel (k.v.p.). Inmiddels wordt overleg gepleegd met de gouverneur over de mogelijkheid de situatie aan te grijpen door de adviserende raad van Hollandia om te zetten in een aan de huidige ontwikkeling aange past orgaan. PEKING (Reuter) Tienduizend mensen in een afgelegen streek in de Chinese provincie Sjan Si hebben, zo wordt uit Peking gemeld, onlangs de executie bijgewoond van twee 'contrarevolutionairen'. De twee zou den geprobeerd hebben de aanleg van een weg te saboteren door een aantal arbeiders te vergiftigen met arsenicum. Zij waren in hun opzet bijna ge slaagd, maar toen 61 mannen vergif tigingsverschijnselen vertoonden na een maaltijd, had men hen kunnen redden met geneesmiddelen die per vliegtuig werden aangevoerd, aldus persberichten uit die streek. het vrijwel onbeperkte lozingsrecht naar de vrijwel volledige zuiverings- pllcht. De moeilijkheid is de over rompelend korte tijd die voor ver vuilers, die nog weinig of niets heb ben gedaan, is overgebleven om maatregelen te treffen. Ir. Hopmans wees o.a. op de zeer grote mate van vervuiling waaraan de Zuidhollandse wateren mank gaan. In het bijzonder het Hoog heemraadschap Delfland is kwets baar door de hoge eisen die worden gesteld aan het besproeiingswater voor de kassencultures. Den Haag wil door de bouw van zuiveringsinstalla ties de vervulling van het badstrand van Scheveningen, gevolg van de lo zing van rioolwater in zee, tegen gaan, maar vreest een nadelige be ïnvloeding van het badwater door de Nieuwe Waterweg. De grootste consument van water Js niet de industrie, maar de land bouw, die steeds meer de neerslag tekorten op de lichte gronden poogt aan te vullen zo luidde een uit spraak van ir. A. Volker, hoofd van de dienst voor de waterhuishouding van de Rijkswaterstaat. De grootste hoeveelheden water van goede en deels zelfs van zeer goede kawliteit zijn nodig voor de bestrijding van de verzilting in het lage deel van ons land. Die bestrij ding, zo zette ir. Volker uiteen, is alleen effectief mogelijk door het doorspoelen van de boezem- en pol dervaarten met zeer grote hoeveel heden zoet water. In de zomermaan den is hiervoor niet voldoende be schikbaar. Het tekort moet worden ontleend aan de voorraadbassins als het IJselmeer en binnenkort de Deltameren. Maar ook hierin zijn wij grotendeels afhankelijk van de kwa liteit van het Rijnwater. De industrie in het stroomgebied van de Rijn, aldus ook de mening van de heer Volker, brengt de Neder landse waterhuishouding in gevaar. Een eerste eis blijft echter, dat in ons land zelf al het mogelijke wordt ge daan om de verzilting en de vervui ling tegen te gaan: daarmee zal ook het belang van de Industrie In hoge mate gediend zijn. Elke kast heeft haar bijenkoningin en elke koningin draagt een gouden kroontje, naar we bij geruchte ver namen. (Het staat niet in de cata logus). We hielden dit gerucht eerst voor een aprilgrap van organisator Jac. ECleiboer, de uitvinder van de spaghettiboom en vele andere won derlijke zaken, maar het is waar en we hebben de kroontjes met eieen ogen gezien. 't Zijn platte kroontjes, goudkleu rig en met drie puntjes, van stanioi (goudpapier) of van bladgoud ge maakt, daarover lopen de meningen uiteen. In elk geval is het veel meer om die enkele millimeters grote te kentjes dan om de bijen zelf, dat vooral de kinderen zo'n belangstel ling voor de kasten hebben. Een bij met een gouden kroontjeOnze hulde aan de man die het heeft be dacht. al lang voordat er van een Floriade sprake was, als we goed zijn ingelicht. Nu we het toch over insekten hebben, vragen we aandacht voor de springlevende coloradokevers in de afdeling Van Klem tot Kracht, dat is de centrale tentoon stelling van de wetenschappelijke instituten op het voorplein van de Ahoy'-hal en in het Paviljoen Rot terdam. Grote en fraaie aardappelplanten, in de kas „getrokken", worden daar met bekwame spoed kaal gevreten door de larven van de beruchte ke vers. TJ ziet er ook andere vijanden van land- en tuinbouw, zoals de aai tjes, die er veie malen vergroot op een televisiescherm verschijnen, kronkelende als dikke palingen. De wetenschap beschermt ons te gen misoogsten en hongersnood, dat wordt er met tal van voorbeelden gedemonstreerd. Een ramp als Ier land trof in 1846 lijkt nu althans in Europa ondenkbaar:„De tijdingen uit Ierland laten geen twijfel nopens de mislukking aldaar van de aard appeloogst. Van Limmerick tot Du blin is geen groen veld te zien. De wortel is vernield". (Citaat uit de Nieuwe Amsterdamsche Courant van 2 september 1846). Over „Van Kiem tot Kracht" U oog veel goeds te vertellen en ook Iets minder prettigs: de afdeling Bo dem (met de gehakt-etende mol en de radioactieve wurmen) is nog al tijd niet gereed. Als excuus wordt de bouwstaking genoemd. Heeft die to lang geduurd jn de loop van deze weck komt bet voor elkaar", is ons beloofd. Daar rekenen we dan maar op. Bij de bouw van de brug over de Westzeedijk met zijn vrij steile trap pen heeft men er blijkbaar niet aan gedacht, dat de Floriade ook door in validen zou worden bezocht. Het gaat niet aan, hen naar de kabelbaan te verwijzen; voor menige invalide is een dagkaart al duur genoeg. Hiervoor zal een oplossing moeten worden gezocht. (Van eert onzer verslaggevers) Er is nog een onderzoek gaand» naar een aantal gevallen van darm ontsteking met dodelijke afloop di# veroorzaakt zouden zijn door de con sumptie van niet of slechts licht ge zouten haring. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Rijksinstituten voor vissenj- onderzoek en voor volksgezondheid. Dit hebben de ministers van Land bouw en Visserij, van Sociale Zaken en Volksgezondheid, en de staats secretaris van Algemene Zaken, mee gedeeld in antwoord op vragen van liet Tweede-Kamerlid Geertsem» (v.v.d.) rami 1 W Aan het Twente-Rijnkanaal woedt een zware strijd. De straatgevechten in Zutphen duren onverminderd voort. De Duitsers stellen verwoede pogingen in het werk om de Cana dezen te beletten, dat zij doorbreken naar het LTselmeer. Opnieuw, zijn ten westen van Am- hem Canadese patrouilles over de Rijn getrokken. De Betuwe ligt on der zwaar Duits granaatvuur. Via Radio Oranje maakt minister president Gerbrandy bekend, dat het nieuwe kabinet thans is voltooid. De twee laatste ministers, die er in worden opgenomen, zijn prof. dr. J. E. de Quay als minister van Oor log en ir. Th. Ph. Tromp *U minis ter van Waterstaat. 'Getracht is.' aldus prof. Gerbran dy, 'de verschillende stromingen v>- veei als de omstandigheden veroor loofden vertegenwoordigd te krijgen- Ik denk daarbij niet aan polities* partijen, maar eerder aan richtin gen die zich een bedding groeven in ons volksleven. Over de voile breedte is de poging nog niet ge slaagd. Het oog blijft daarvoor open.' Prof. Gerbrandy besluit zü» toe spraak met: 'Het klokgelui van de bevrijding is hoorbaar. Gemarteld volk van Nederland, het ontzet na dert.' De geallieerden passeren de Wezer. De Amerikanen staan op hondera kilometer van de Tsjechoslowaakse grens. Drie Russische colonnes rus- ken op na,ar Wenen. Aan het front in het Verre Oosten wordt Hong kong gebombardeerd. In een brief aan president Roose velt uit generaal Eisenhower deze mening: 'Zolang een van de pok leiders nog invloed kan uitoefenen op de binnenlandse politiek, mpet een officiële capitulatie niet worden verwacht. De geallieerden zullen een dag vaststellen, waarop officieel de vijandelijkheden als geëindigd moe ten worden beschouwd. Duitse solda ten die na die datum doorvecht®1, zullen alt bandieten worden behan deld.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2