Stijging van Strontium nu tot stilstand KLM vorig jaar voor de wind; meer dan in 58 Afstand gedaan van hoger beroep onder dwang van officier? Rooi vink: Er dreigt weer overbesteding Zingende vijver floriade m li m ürees vertelt door Israël ih over reis Bevrijd in; i p mars Moet u horen! Ir. Maris sprak niet zelf Italianen voor Nederlandse bedrijven Bejaarde man overleden na aanrijding Nederlands schip beschadigd In Overijsel: Voor ambtenaren vrije zaterdag in zomer Carillon Automobilist vindt verdronken man pagina Zeer gunstig Stijging vervoer Vastberadenheid Verlichting Nog geen titels Niet duidelijk HET VRIJE VOLK DONDERDAG 7 APRIL 1960 (Van een onzer verslaggevers) De stijging van de Strontium-90- concentratie in voedingsmiddelen is vermoedelijk tot stilstand gekomen en wellicht zelfs In een daling over gegaan, Dit heeft het medisch-biologisch laboratorium te Rijswijk meegedeeld naar aanleiding van de berichten over het verhoogde percentage van dit element in Engelse melk, TNO heeft in de afgelopen jaren metingen verricht van de hoeveel heid Strontium-90 in regenwater, voedingsmiddelen en ander biolo gisch materiaal. De meting geschiedt voortdurend, behalve bij voedings middelen, In het eerste halfjaar 1959 trad een sterke verhoging van de radio actieve neerslag op, ten gevolge van Russische kemproeven. In het twee de halfjaar verminderde deze aan zienlijk, „De m Engeland gevonden hoeveel heid Strontium-90 in meik is onge veer van de grootte die men op grond van de toegenomen radioactieve neerslag zou verwachten," aldus het mediseh-biologisch laboratorium. Het 2219 ton metende Neder landse schip Casamance van de Ne- derfranse Scheepvaart Maatschappij m Rotterdam, dat op weg is naar Rouaan, is in aanvaring geweest me' de kleine Franse tanker Eurus. De Casamance heeft zware schade boven de waterlijn opgelopen en zet de reis naar Rouaan voort. (Van onze sociaal-economische redactie) De bedrijfsresultaten van de KLM vertonen na het slech tere jaar 1958 in 1959 een aanmerkelijk gunstiger beeld. De vervoersinkomsten stegen met bijna 47 miljoen tot 509 miljoen. Ook de overige inkomsten waren iets hoger, namelijk 36.7 miljoen tegen f 34,2 miljoen een jaar tevoren. (Van een onzer verslaggevers) De ambtenaren der provinciale diensten vaif Overijsel hebben de zaterdagen in de zomermaanden juni. juli en augustus vrij. Voor deze 13 vrije zaterdagen wordt van 1 april tot SI december elke dag een kwar tier langer gewerkt- Op de 'vrije' zaterdagen zullen de bureaus van de griffie echter wel be tet zijn, zij het minimaal. Overijsel toet dit in navolging van de provin ce Friesland, die vorig jaar reeti:- ten geslaagde proef nam met vrije iomer-zaterdagen. (Van een onzer verslaggevers) Heeft de 25-jarige glazenwasser A. J. J. R. uit Bussum onder dwang van de substituut-officier van Justitie mr. H. Bouma te Amsterdam een akte getekend, waarin hij het eerder door hem ingestetde hoger beroep tegen een vonnis van de Amsterdamse politierechter introk? Op deze vraag, die bepalend is voor het al of niet ontvankelijk verklaren van het hoger beroep dat de raadsman van R. nadien opnieuw heeft inge steld, zal het Amsterdamse gerechtshof op 19 april een antwoord geven. Dinsdag is de zaak behandeld. ue oearijisKosten stegen met ƒ42 miljoen tot ƒ536 miljoen. De winst op verkoop van vliegend materiaal bleef vrijwel onveranderd 5.5 mil joen, terwijl het nadelig saldo var overige baten en lasten met een totaa" van ƒ2.8 miljoen een miljoen hogei was. De normale winst vóór belastingen etc. bedroeg dus 12,1 miljoen tegen 5.4 miljoen een jaar tevoren. Van dit bedrag moeten echter aan zienlijke voorbereidingskosten worden afgetrokken m verband met het in gebruik nemen van nieuwe straal vliegtuigen. Deze kosten, dit Jaar ƒ9 miljoen, in 1958 nog maar 3 miljoen, worden in één maal op de winst iri mindering gebracht, hoewel zij in feite ook voor de komende jaren zijn gemaakt en zullen bijdragen tot de betere explotatiemogelijkheden voor de komende jaren. Uit de belasung- voorziemngen kwam ƒ12,3 (v.j. ƒ10.7) miljoen vrij, zodat uiteindelijk een netto-winst van 15.4 (v. j, 13,1) miljoen resulteert. Zonder de bijzondere lasten Is de winstontwikkeling dus zeer gunstig geweest. Dat is hoopgevend voor ons nationale luchtvaartbedrijf, dat zich in de komende jaren nog geplaatst ziet voor Investeringen, die vele hon derden miljoenen bedragen. In de komende jaren zal er veel van de KLM gevergd worden. De ontwikkeling van het (ervoer, een produktiestijgmg met bijna 14 per cent. is echter gunstig en de ver wachtingen zijn hoopvol. De KLM is voorstander van een beleid, dat internationaal gericht is op een verlaging van de tarieven, mits deze verlagingen worden goedgemaakt door een meer dan evenredige uitbrei ding van het vervoer. In 1959 stegen de vervoerskosten vooral in de tweede helft van "net jaar aanzienlijk. Rekening houdend met de voorkeur van het publiek voor straalvliegtuigen zijn nog vier Douglas DC-8 straal vliegtuigen extra besteld, waardoor het totaal van deze vliegtuigen, dat In I960 en 1961 zal worden afgeleverd tot twaalf is gestegen. De vervoers capaciteit zal dan eind 1961 met on geveer 50 percent zijn toegenomen In het afgelopen jaar en m 1961 zal voor ƒ300 miljoen moeten betaald op bestelde vliegtuigen, behalve de DC-8's ook nog acht Lockheed Elec- tra's en twee Fokker Friendships. De kasmiddelen en het dollarkrediet van 10 miljoen dollar, waarover de KLM de beschikking heeft, zijn hiervoor bn ten normale bedriifomwikkeling vol doende De beiadingsgraad steeg op de djnvltegtuigen van 57,6 percent tot S9.3 percent. Vooral het vrachtvervoer aam sterk toe, gemiddeld met 23 per tent. Het passagiersvervoer vertoond" een gemiddelde stijging van 12 per cent, maar in het laatste halfjaar was de toeneming 20 percent. De groei was het grootst in de klassen met de laag ste tarieven. Vooral de Economy-class is een-be langrijke stimulans geweest voor het luchtvervoer over de Atlantisch Oce aan. Het KLM-aandcei in dit vervoer bedroeg bijna 9 percent. Ook de 'in clusive tours', vakantiereizen die vet- Prinses Irene heeft gisteren in het Drentse Roden de naar haar genoemde nieuwe huishoudschool geopend. Zij deed dit door uit de oven van een fornuis een door de leerlingen gebakken taart te ha len. Op de achtergrond staat hier Radens burgemeester, de heer M. Bushoff. Deze officiële daad had de Prinses vooraf laten gaan door een oriëntatiereis door het noor delijk deel van de provincie Drente. Zo bezocht zij in Assen het Wühelminaziekenhuis m Anlo het oude kerkjem Annen de openbare lagere school en in Zuidlaren de Bernhardhal. (Van een onzer verslaggevers) Niet ir. A. G. Maris, directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat, maar de hoofdingenieur-directeur van deze dienst, -ir. J. v. d. Kerk, heeft gis teren m Amsterdam gesproken over de problemen van de watervervuiling. Ir. Van der Kerk heeft op een con gres van de drie grote werkgevers bonden de rede voorgelezen van ir. Mans, die m gezelschap van minister voer'en^vèrblijf "in"éé'iT'b"edra*g om- .'Korthals op hit ogenblik in Suriname vatten, «orden steeds belangrijker. I vertoeft. Staatssecretaris Roolvink vreest, dat de verkrapping van de arbeidsmarkt het gevaar biedt van een overbesteding', zoals die in 1956 optrad. Er is praktisch geen sprake meer van werkloosheid. De openstaan de aanvragen overtreffen nu de werkloosheid. Zelfbeheersing en discipline worden thans in sterke mate van het gehele volk gevraagd, zo zei de heer Roolvink op een bijeenkomst van de AR-kieskring in Bilthoven. Volgens de staatssecretaris is het loonpeil van 1951 tot eind 1958 met 50 percent gestegen, de kosten van levensonderhoud met 22 pet en de produktlviteit met 31 pet. De loonstijging is, aldus de heer Roolvink, in de achter ons liggende jaren sterker geweest dan de ontwik keling van de produktlviteit. Hij noemde een voortgaande inflatie een groot gevaar voor de samenleving, waardoor onder meer de spaarzin wordt ondermijnd. De staatssecretaris wees er verder op, dat m de periode 1951—1958 het invoerpnjspeil met 12 pet js gedaald. Daarvan is evenwel niets m het indexcijfer van kosten van levens onderhoud terug te vinden. Men heeft, aldus de heer Roolvink, in deze periode een bescheiden stuk welvaart, gekocht voor een belangrijk stuk inflatie. Door de gedifferentieer de loonpolitiek is de greep op de prij zen sterker geworden. „Bij het aflopen van de c.a.o., dient", zo zei de staatssecretaris, aandacht te worden besteed aan de winstdeling en aan spaarregelingen, terwijl bij het loonoverieg ook het punt van de prijsverhogingen cen traal moet worden gesteld". Ter hoogte van de grote verkeers- brug bij Oosterhout over het Ooster- houtse kanaal ondekt een autobe- tuurder uit Rotterdam gisteren, dat er een man in tiet water dreef. Hij dook onmiddellijk met water in en bracht de reeds verdronken man op het droge. Tevergeefs probeerde hij nog kunstmatige ademhaling toe te passen. De verdronkene bleek de 75-jarige G. van W. uit Oosterhout te zijn. Hoe en wanneer het slachtoffer te water is geraakt, is niet bekend. Advertentie UM. (Van een onzer verslaggevers) Hoewel dr. W. Drees wegens een sterfgeval in zijn familie slechts tien dagen in Israël heeft kunnen vertoeven en dus vijf dagen van zijn reis programma heeft moeten la ten schieten, is het hem toch gelukt vrijwel alles te zien wat hij er zien wou. Een ontvangst van Nederlanders in Haifa kon niet doorgaan, enige dagen rust aan het meer van Tiberias sein», ten erbij in. Maar overweldigd door het vele dat hij heeft gezien en onder de indruk van «at er in Israel gaan de is. kwam hij vorige week terug. Op een bijeenkomst met de pers beeft hij woensdagmiddag over zijn ervaringen verteld. 4 'Reeds in 1954 kreeg ik een uitno diging yan de Israëlische regering zo zei hij. 'Maar ik heb er nooit de gelegenheid voor gevonden. Dit uit stel had dan nu wel dit voordeel dat ik nu vrijer stond dan in de tiid toen ik nog minister-president was. Ik hoefde met al mhn woorden op een goudschaaltje te wegen.' Dr. Drees vertelde dat hij door president Ben Zwi is ontvangen, een boomplantdag heeft meegemaakt, de Henri Polakscliool. die gedeeltelrfc kaderschoo! voor de arbeiders- en jeugdbeweging is en gedeeltelijk kweekschool voor onderwijzers, heelt bezocht, het congres van de Mapai, de grootste van de drie socialistische partijen, heeft meegemaakt, de kib boets Nehemïa (genoemd naar Ne- hemift de Lieme) heeft bezocht kopermijnen heeft gezien, met am biëren heeft gesproken, de heilige plaatsen (die voornamelijk in Jorda nië liggen) heeft bezocht, het insti tuut Weizmann en de universiteit van Jeruzalem, kortom vrijwel iet hele land heeft doorkruist. 'Overal zag ik,* zo zei dr. Drees 'geweldige bedrijvigheid. Woestijnen en bassen worden ontgonnen, de in dustrialisatie is in volle opbouw. Wat mij vooral getroffen heeft, is het zelfbewustzijn, de vastbeslotenheid en het toekomstvertrouwen van de Israëli, die. bevrijd van druk. vast beraden hun eigen rechten en land verdedigen en tonen wat ze van dil land maken willen en kunnen. Dr situatie van Lsraë! te midden van vijandige nabuurlanden is tragisch zei dr. Drees, 'omdat samenwerking zo goed mogelijk zou kunnen zijn. Wat mij ook bijzonder getroffen heeft,' zei dr. Drees, ds de grote verscheidenheid die men in Israël vindt: enerzijds de kibboets, een merkwaardige vorm van gelijkheid van alle mensen, en de coöperatieve moschavs, anderzijds de snel opko mende industrialisatie in dr grote steden. Ook is het bijzonder boeiend te zien hoe hier snel een eenheid ont staat tussen mensen van zo verschil lende afkomst en cultuur, samenwer kend voor een groot doel. Wii hebben een geheim waDen: dat we'geen ai- aat Üocn ';Pet de kunst in aanraki ternatief hebben, zei iemand, "pre- n,\°« worden gebracht" had men kend over de ilggmg van ilfal filt 0PVB' w" te midden van vijandige landen zo vertelde dr Drees. De Flonade heeft geen zingende torens maar wel een zingende vijver. Laag boven het water ach ter het Herenhuis hangen vieren twintig gloednieuwe goudbronzen klokken xiit Aarle-Rixtel. Dit carillon speelt vertrouiode en soms toepasselijke wijsjes, zoals van het groene en stille dal waar kleine bloempjes bloeien. >Ve hebben er bij zonsondergang naar geluisterd en het Park was in derdaad grotendeels groen erf tame lijk stil en er bloeiden bloempjes en bloemen zonder tai. Wat een vooruitgang m die paar warme dagen! De kleuren glansden in het zachte avondlicht. De hyacin ten geurden zwaar en als het water- carillon pauze hield, hoorden we de merels fluiten, de houtduiven koeren en de strijdlustige hanen van de plukovero kraaien. Vooral een gestreepte Plymouth Rock, meermalen bekroond, en een vinnig krielhaantje weerden zich, maar de kippen zaten al op stok m de grote ren aan de Hjeuvellaan. De Farkverlichting door de onder gaande zon vinden we vooriopig nog wel wat mooier dan de illuminatie, ontworpen door de heer Jac. Kleiboer en de heer j, P. van der Straaten van het Energiebedrijf. Hun installatie zal eerst geheel in werking komen ais behalve de strui ken ook het hoge geboomte is bebla- derd. Er zijn nu ook al aardige ef fecten bereikt met op bloementuinen, fonteinen en beelden gerichte schijn werpers, maar over het algemeen moet het nog iets feestelijker en fan tastischer worden. Alle kassen en paviljoens zijn, zo als u weet, 's avonds open en goed verlicht. Aan het verzoek om bordjes met Nederlandse namen in de bijbelse- plancenkas is nu gevolg gegeven. Dank u zeer. Ook bij de beelden staan sinds woensdag bordjes, maar alieen met het catalogusnummer en de naam van de kunstenaar. Geen titels en verdere bijzondei'heden dus. Wie iets meer van de sculpturen en hun scheppers wil vleten, moet naar het Museum Boyman-Van Beunmgen om er voor 2,25 een catalogus te halen. Boy-mans heeft met de heelden- stelling veel tot de Floriade bij gedragen en wellicht grote onkosten gemaakt, maar we betreuren het, dat de Floriade in haar catalogus zelfs geen lijstje met nummers, namen en titels mocht opnemen. Floriadebezoekers met bijzondere belangstelling voor beeldende kunst zullen de mooie beeldencatalogus wel kopen, maar de grote meerderheid denkt er eenvoudig niet aan. En juist voor dit deel van het publiek, dat toch „met de kunst in aanraking moet worden gebracht", had men m elk geval een duidelijk lijstje of fol dertje beschikbaar moeten stellen. Misschien kan het nog? 7 april 1945, De strijd om Zutphen bereikt een' hoogtepunt. Een deel van de stad is van Duitsers gezui verd. De Canadezen vechten zich straat voor straat verder. Fanatieke jonge Duitse para chutisten verschansen zich in gangetjes achter de huizen en vuren, uit tal van schuilhoe ken op de Canadezen. De nacht is onheilspellend geweest. Zutphen ligt voortdurend onder zwaar artillerievuur Overal slaan granaten in. Dikke rookwolken trekken over de daken. De Duitsers steken huizen en magazijnen in brand. Zij laten tal rijke munitiedepots de lucht in vliegen Duitse sluipschutters opereren van uit schuilplaatsen op het kerkhof en hebben zich onder andere in de watertoren «evchanst. In de bevrijde kwartieren van het jeteisterde Zutphen 1* 'a avonds brood op bonnen te koop. Om acht uur sommeren de Canadezen met een ra- dïowagen de Duitsers zich over te geven: 'U bent volledig ingesloten. Maar de fanatieke parachutisten van Hitler vechten door, Een Canadese colonne is Deventer tot op drie kilometer genaderd. Coe- vorden is grotendeels m geallieerde handen. Doesburg is van vijanden gezuiverd. Warnsveld. Hardenberg, Wierden, Ootmarsum en Laren ten noordwesten van Lochum zijn be vrijd. De Canadezen zijn uit het brug- gehoofd over het Twentekanaal ge broken en vallen Drente binnen. Commentator L. de Jong zegt voor de microfoon van Radio Oranje: "Ware het niet de toenemende be zorgdheid voor het lot van westelijk Nederland en ware er niet ook df mogelijkheid van toenemende strijd in N.O.-Nederland, hoe zouden wi' dan vrijelijk uiting geven aan gevoe lens die in ons allen opkomen nu datgene werkeliikhcid wordt, waar naar de wereld 55 jaar heeft uitge zien: de ineenstorting van het Derde Rijk.' x>e glazenwasser is in juni van hel vorige jaar door de polïtierechtei veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met bevel tot onmiddellijk» gevangenneming wegens openlijke ge weidplegmg tegen een aantal Hilver- sumse agenten. Enkele dagen na de zitting van de politierechter, waarop mr. Bouma als officier optrad, zou deze R. bij zich hebben laten komen en -hem hebben gevraagd, waarom hij m tegen stelling tot zijn broer geen afstand van hoger beroep had gedaan. 'Als u het niet doet en ik ga in appel, dan heeft u de kans dat u nog meer straf krijgt.' zou volgens de glazenwasser de officier tegen hem hebben gezegd. Hij had zich, zei hij. zo benauwd laten maken, dat hij de acte, van afstand toen maar tekende. De president van het Hof. mr. J. Sprev, kon zich niet voorstellen, dat het zo was gegaan. 'Als het in uw eigen belang is, laat li zich toch met door een officier van Justitie be dreigen? Deze kan overtuigd zijn geweest, dat het in uw eigen belang was af stand te doen,' merkte hij o. m, op. Hij vond dat de glazenwasser het Hof niet duidelijk had gemaakt, dat hij onder dwang had gehandeld. De procureur-generaal, mr. A. S. de Mumck Keizer concludeerde dat het appel niet ontvankelijk was. We! meende hij dat mr. Bouma er beter aan gedaan, had als hij de raadsman van R had gebeld, voor hij de glazen wasser bij zich liet komen. De verdediger, mr. H. W, Korte, wees o.m. op 'het overwicht, dat een officier van nature heeft' en be toogde dat het appel wel ontvankelijk 1 moest worden verklaard. (Van een onzer verslaggevers) Ten einde de toenemende snan*;.. tussen de behoefte aan persoW®' het aantal beschikbare arbeidskra»? ten enigszins te verminderen W.' de ministerraad, zo vernemen i.' toestemming gegeven enkele dnW1 den ongehuwde Italiaanse ar& krachten voor de Nederlandse bértS' ven aan te trekken. Het gaat ï5* personeel °nseschoo,d aIs De bedrijven, die hiervoor belas, stelling hebben, moeten zich iTew, instantie binden voor een conS van een jaar. De kosten van de S? vmg, die za! geschieden door rS. nngsteams. en welke ongeveer tfZ. per man zal belopen, komt voor r? kemng van de bedrijven Voorts zijn voorwaarden gestel» aan de onderbrenging van dit biS lands personeel, in vrfigezeilentehui zen of particuliere pensions, eveSi aan de vergoeding die hiervoorT vraagd za! worden. De lonen zullen mopten Iie-ffen nn u moeten liggen op dezelfde hoogte al» voor de Nederlandse werknemers m de repatriëring zal moeten geschi. ripn nn l-nsl-ftn ,1. «"«He. den op kosten van de werkgever" Aan de indienststelling is verder tijdens de vakantie een retourreu naar de plaats van herkomst ver bonden, op kosten van de werkgever Na een jaar zal het arbeidscontra» worden Pa "jd VerIengd (Van een onzer verslaggevers) ,„Be 70-jarige Johannes Kodde i» Vlaardmgen is gisteren aangereden door een scooter. Hij werd met een zware hersenschudding in het Aire- meen Ziekenhuis opgenomen en fa ta de afgelopen nacht overleden. K. fietste over de Westlandsewee achter hem reed de .32-jarige tun. merman H. van A. op zijn scooter Plotseling stak K. zijn linkerarm uit en veranderde zonder om te kiiken van richting. Van A. kon toen een aanrijding niet meer voorkomen Misschien staat u wel even paf van dit schokkende be richt: op de obelisk van spier wit marmer, die voor het Olympisch hoofdgebouw op het Foro Italiqo In Rome oprijst, prijkt nog steeds o onzaliger nagedachtenis de naam van Mussolini. Een Romeinse vriend vertel de mij. dat dit de enige plek in Rome is. waar deze naam in het openbaar nog te vinden is. De honderdduizenden die deze zomer naar Rome komen, zul len hun ogen uitwrijven. Maar de Romeinen zelf halen gelaten hun schouders op. Want. zeggen zij, de zuil da teert van vóór de oorlog. Toen kwamen de Amerikanen bezit nemen van het Foro Italico, het sportcentrum van Rome. Zij sloten de toegang af. bezet ten de gebouwen gedurende een reeks van jaren en lieten de zuil de zuil en Mussolini Mussolini. Waarom, zeggen de Romeinen, zouden wij daar nu verandering In brengen? Ons deert het niet... Het Olympisch dorp, op 1500 meter afstand van het Foro Italico, beslaat 30.000 vierkante meter. De Italianen bouwen voor het gemak van hun toekomstige gasten een nieuwe brug over de Tiber, die rechtstreeks toegang zal geven tot dit centrum. Ultramoderne wooncom plexen iaat dat maar aan ze over! zullen in 4500 kamers aan 7000 sportmensen huisves ting bieden. Nu staat al vast, dat deze woonruimten niet af gebroken zullen worden, want vijftienhonderd rijksambtena ren zullen met hun gezinnen na afloop-van de Olympische Spelen In deze woningen trek ken. Boze tongen beweren,dat 'gewone' mensen dit niet eens zouden willen. Geen enkele rechtgeaarde Romein, zeggen deze tongen, zou in deze voch tige, kille wijk willen wonen, maar... ambtenaren zouden niets te vertellen hebben (Ita lianen roddelen graag... Net als wij). Vanuit onze bus hebben wij de vijf stadions zien liggen. Erica, onze vrou welijke gids, goochelde met cijfers en anekdotes. Het grote Olympische stadion biedt plaats aan 100.000 toeschou wers. Wijlen de Duce had des tijds het cijfer 150.000 in z'n hoofd. Maar toen dit stadion In 1950 zijn deuren opende, was Mussolini reeds lang hef eeuwige zwijgen opgelegd. Met een daverend feest en een voetbalwedstrijd Italië Duitsland is dit stadion tien jaar geleden ingewijd. Volgens onze Erica moet bij de rust de stand 30 voor Duitsland ge weest zijn. Beminnelijke Italianen zou den deze rust gebruikt hebben om de Duitsers deze drie vra gen voor te leggen: Vinden jullie het wettig hier? Antwoord: Ja. Zouden jullie graag nog wel eens terug willen komen? Antwoord: Ja. Begrijpen jullie dan wat je te doen staat? Antwoord: Italië won de wedstrijd met 8-3. In het beroemde 'Stadio del Marmi', dat rondom 64 marmeren standbeel den telt van sportfigu- ren, met volstrekt nietszeggen de gelaatsuitdrukkingen, zul len de atleten van deze wereld zich met elkaar meten. Ook dit merkwaardige bouwwerk werd onder Mussolini (een detail dat Erica nimmer verzuimde te vertellen) gebouwd. Alleen zijn later op verzoek van het Vatlcaan rtigebladeren aangedragen om de naakten van marmer een minder schaamteloos uiterlijk te ge ven. Als Ik jok, jok Ik in com missie. Wie de chaos ziet. waar' zich straks de Olympi sche Spelen 1960 zullen afspelen, kan zich nau welijks voorstellen, dat de or ganisatoren geen pijn in hun maag hebben. Volgens ingewijden hébben ze dat ook. Nooit, zeggen som migen. had Italië dit kostbare sportfestiin binnen zijn lands grenzen mogen halen. lun ar gumenten: geen geld, gebrek aan voldoende accommodatie, niet voldoende tijd van voor bereiding. Heel sombere pessi misten, die met zorglijke ge zichten de maandenlange re gen hebben meegemaakt, voor spellen een ongehoord finan cieel debacle. De optimisten halen hun schouders op: La ten ze maar komen roepen ze zonnig we redden het wel. En als het allemaal niet pico bello verloopt, nou. dan zeggen we 'scusi'. sorry! Toch fijn. dat lullie allemaal gekomen zijn! De Italianen zeggen veelvul dig en graag 'scusi', want met dit welluidende woord van ver ontschuldiging kan een mens zich veel, heel veel permit teren. Waarom dan geen Olympi sche Spelen? WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2