Ook requisitoir en pleidooi niet in het openbaar WASSEN Zon...en dan! In bruine fles wordt melk nog sneller zuur Wie doet zó? mg op mars gedistingeerd sportief 119.' ^floriade Dr. Vixseboxse naar Djakarta Dodelijke val uit schoorsteen KSG 10 jaar: feest in Luxemburg Duitsers kopen Drents landgoed Bloesem Fruittuin Dodelijk ongeluk op Rijksweg 2 HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 APRIL 1960 PAGINA 3 m Heemtuin Morgen weet U nóg meer waarom béiaaii u 'tevéél euren bij zaak-Magere Josje gesloten (Van een onzer verslaggevers) Ondanks een groot aantal argumenten van de raadsman, mr. H. G. Th. Keune, dat het niet in het belang van de ver dachte was, heeft het Amsterdamse Gerechtshof vanmorgen vastgehouden aan zijn plan de deuren gseloten te houden bij een der grootste strafprocessen der laatste jaren: de moord zaak-Magere Josje. (Deze Amsterdamse prostituee: Johanna Machelina Oudes (34) werd meer dan twee en een half jaar geleden gewurgd gevonden in een souterrain aan de Oude Zijds Voorburgwal). Nadat de man die ervan verdacht wordt haar te hebben ge dood, de 42-jarige Joop S., met wie zij getrouwd was en die haar exploiteerde, was binnengebracht, deelde de president, mr. J. Spreij mee, dat het hof overwoog deze zaak wegens zijn zede- kwetsend karakter met gesloten deuren te behandelen. De pro cureur-generaal sloot zich hierbij aan. Advertentie iJVt. HPSËl Men beeft suêdeleder voor de mo de ontdekt. Opgeiogen is men over deze heerlijke, comfortabele kle ding. "WASSEN", één van Neer- landj grootste sorteringen in echt suêde jasjes, brengt tal van leuke modellen reeds in prijzen vonaf En a!s echtsuède U momenteel iets te kostbaar uitkomt, pas dan eens dit Fantastisch leuke model in een prachtkwaliteit suêdine. Schitte rend vr~i kleur, niet van echt leder te onderscheiden: een speciale uitvoering die werkelijk mooi en veerkrachtig blijft. Model en afwerking zonder weer ga. Met of zonder ceintuur te dra gen. Tricot-garnering aan de kraag. Moten 34 f/m 46. Kleuren: taupe en linde. En om U vlak voor Posen nog eens extra te verrassen, zolang de voor raad strekt, voor de fantastisch lage prijs van 75 ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel.13 9375 - Dorwweg hk. KatendrechUe Lagedijk, tel.7*259 DEN HAAG: Spui hk; Kalvermarkt, tel. 182148» Naar wij vernemen is thans dr. J. Vixseboxse, op het ogenblik als ge volmachtigd minister Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de Ecafe te Bangkok, aangewezen om als hoofd van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging te Djakarta op te treden. Sinds het vertrek van de heer A. H. Hasselman is met de waarneming van die post belast, de heer A. Laboyrie, die in. verband met zijn benoeming van consul-generaal der Nederlanden te Sydney, Indone sië op 7 april heeft verlaten. Thans is mr. W. A. Prowein. hoofd van de 'consulaire diplomatieke vertegen woordiging te Djakarta tot de aan komst van doctor Vixseboxse voor lopig met de leiding van die verte- 'genwoordiging beiast. Mr. Keune verzette zich hiertegen, mede op verzoek van zijn breedge schouderde cliënt, die er in een blauw pak zeer bleek uitzag en een map met aantekeningen tegen zich vastgeklemd hield. 'Ik vraag me af.' zo begon mr. Keune, 'of een zaak als deze, waarm de bewijssituatie moeilijk is, met dichte deuren behandeld moet wor den ,als dat niet strikt noodzakelijk is. In eerste aanleg was deze zaak openbaar en het hof weet uit erva ring dat de persverslagen want daar gaat het om in appèlzaken aanmerkelijk beperkter zijn. Ook in deze wailenmaterie kan men moei lijk zeggen dat er nog nieuws in zit, dat zedekwetsend is. Het gaat nu oni technische kwes ties die met de zede niets te maken hebben. Mr. Keune legde er echter vooral de nadruk op dat openbaarmaking in het belang van Joop S. was. Het kan ten opzichte van bepaalde ge tuigen nuttig zyn de deuren te slui ten, maar er zijn ook anderen, van wie ik het wenselijk vind dat zij pu bliekelijk worden gehoord. Getuigen bijvoorbeeld wier ver klaringen door de verdachte met klem worden betwist, of die zich ver gissen of liegen, en de kans daarop is groter als alles binnenskamers be handeld wordt. Bij openbaarheid is daar een zekere controle op. Bovendien, zo argumenteerde mr. Keune verder, zijn er als gevolg van de openbaarheid in eerste instantie nieuwe elementen naar voren geko men, door mensen die toen een brief je schreven. Het is mogelijk dat er nog figuren rondlopen, die weten wat er gebeurd is en die als zij kennis krijgen van wat er nu door de ge tuigen is verklaard, zich alsnog zul len. melden. j De verdachte heeft er dus alle be lang bij en ook recht op dat wat hier naar voren komt ook naar bui ten wordt gebracht. Joop S. is er in de eerste persverslagen niet zo goed afgekomen, zo zei mr. Keune ten slotte. Als er in hoger beroep een ander beeld van hem ontstaat, heeft hij er recht op dat ook dat publiek wordt. Voor het geval het Hof besloot de getuigen binnenskamers te houden, verzocht de verdediger ten slotte al thans by het requisitoir en zijn plei dooi de deuren te openen. Joop S. knikte heftig ja, toen de president hem vroeg of hjj het met zijn raads man eens was. Na een kort beraad besloot het Hof echter by deze zaak die na dat zij eenmaal openbaar geworden was aanleiding gaf tot de huidige saneringsaccie op de wallen tij dens de gehele zitting, dus ook by requisitoir en pleidooi, de deuren gesloten te houden. Mr. Keune, tij dens zijn hartstochtelijk voor-plei dooi rood aangelopen, vroeg acte van deze beslissing. Daarna druppelden een voor een de getuigen binnen- rechercheurs, prostituees en zij die hei weren, sou teneurs. caféhouders, deskundigenen anderen. In twee, eventueel drie dagen (be halve vandaag en donderdag is voor deze zaak ook de volgende week dinsdag uitgetrokken), hoopt het hof de meer dan 60 getuigen te kunnen horen. Achtendertig van hen zyn door de procureur-generaal mr. A. S. de Muinck Keizer opge roepen, de overigen door de verde diger, mr. H. G. Th. Keune. Of het hof aan die drié dagen ge noeg zal hebben, is nog zeer de vraag. Want meer dan tien getuigen voornamelijk van de raadsman zijn in eerste instantie nog niet ge hoord. Bovendien is het niet onmo gelijk. dat enkele van de „bekenden" nog met nieuwe onthullingen zullen komen of eerder afgelegde verkla ringen thans ten dele zullen intrek ken. In deze zaak. waarin de officier van Justitie wegens doodslag 12 jaar gevangenisstraf eiste en de raads man vrijspraak bepleitte omdat er z.i. zeer veel twijfel aan de schuld van Joop S. bestond, zijn nog vele verrassingen mogelijk. De rechtbank, met als president mr. J. Coninck Liefsting, deelde de mening van mr. Keune niet en legde Joop S. na een zitting van zes dagen 10 jaar op wegens zware mishande ling met dodelijk gevolg. Zowel de verdachte als de officier gingen van dit vonnis in hoger beroep. van het vorige jaar voor de politie toesloeg: bij de gevangenispoort in juist zijn elfde straf had uitgezeten, werd Joop S. door een paar recher cheurs opgewacht sindsdien is hij vastgehouden. Arthur van R., die door een van de wallen-figuren „een nxeelopertje van de penoze" is genoemd, ver klaarde in de bewuste zaterdagnacht op een paaltje tegenove rhet huis waar magere Josje werkte, te heb ben gezeten. Hij zei daarvandaan gezien te hebben, dat Joop S zyn vrouw het keldertje in schopte en sloeg. Dat was na zessen en om een uur of zeven moet z(j volgens ge rechtelijke deskundigen, zijn gedood. Flauwte Joop S. beweert de hele nacht ge- uur gevonden te hebben, toen hij zijn hond uitliet. Hij waarschuwde toen de bordeelhoudster „Kromme M'iep" en een vrouw, die Josje des tijds in het sousterrain afloste Ze heeft een flauwte, zou Joop hebben gezegd. Maar de collega van Josje constateerde meteen, dat ze dood was en zei hem de politie te halen. Ir de kamer was het een chaos, alsof er een worsteling was geweest, yet lichaam bleek ten dele gewassen te zijn. alsof men de ergste sporen had willen wegwissen. Volgens men sen uit zijn directe omgeving was Joop toen rustig, t e rustig ge weest. Maar „ik ben een kalm per soon, behalve als ik dronken ben", zegt Joop van zichzelf. Kromme Miep, collega's van de vermoorde vrouw en anderen die hem goed kenden, noemden hem echter een bruut en een sadist. Zij legden zeer bezwarende verklaringen tijdens de zitting voor hem af, waar uit wel bleek, dat „de buurt" hem niet meer lustte. Men was bang voor hem en de schrik zat erin, hetgeen een bedreiging van de business vormde. Enkeie vrouwen verklaarden, dat magere Josje reeds lang vreesde nog eens door haar man te worden ge wurgd. Meerdere vrouwen, onder wie zijn vroegere echtgenote, onthulden dat hij ook hen wel eens naar de keel gevlogen was Jaloezie De officier van Justitie conclu deerde tenslotte dat alles er op wees. dat niet een klant van Josje, maar haar echtgenoot die ook reden tot jaloezie had. omdat zijn vrouw er nog twee vrienden op nahield de da der was. Een van die vrienden heeft nog een tijdlang onderverdenking Beslaan, omdat bij hem een porte feuille van Josje gevonden was. Bij de confrontatie vertelde Joop de politie, dat zy de verkeerde te pak ken had. Mr. Keune vocht in het bijzonder de betrouwbaarheid van de kroon getuige Arthur fvan R. aan ,die vol gens de raadsman op de wallen be kend staat als een bluffer en een fantast. Hij betoogde dat er geen enkel direct bewys was en de twijfel zeer groot (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag omstreeks drie uur viel de veertigjarige schoorsteen bouwer D, van Alten uit de Callen- borgstraat 34 uit Dordrecht van een hoogte van ongeveer vijftien meter van een schoorsteen op het GEB- terreln in Gouda, Hij werd op slag gedood. De heer Van Alten, vader van vijf kinderen, voerde voor een firma uit Bilthoven reparaties uit aaa de top van een. dertig meter hoge schoor steen. Toen hij omstreeks drie uur weer naar boven klom en ongeveer halverwege was, viel hy plotseling en. kwam terecht op een stapel dakpan nen. Het onderzoek wees uit, dat hy waarschijnlijk werd getroffen door losse stenen, die hij bovenaan had klaargelegd en die naar benedey. vielen. De boomgaard van de Floria- de begint te bloeien. Een rij perebomen zit al vol witte bloe sem en de andere soorten pere laars en appelbomen zetten de knoppen op een kier. Eén dag met minder wind en meer zon dan gisteren, en het bloesemt overal. Deze vruchtbomen zyn vier tot vijf jaar oud en laag en dun van stam. Ze hebben een paaltje nodig om overeind te blijven, 't Is nauwelijks te geloven, dat ze in de laatste Flo- riademaand zulke mooie en grote vruchten zuilen dragen als er nu in vitrines aan de kant van het pad liggen, maai' dat zijn ze toch heus van plan. De oude romantische boomgaar den. met forse stammen en dichte brede kronen zullen op de duur misschien geheel uit ons land ver dwijnen. Men geeft tegenwoordig de voorkeur aan laagstammige bomen met dunne kronen, waarvan elke tak genoeg licht krijgt om te kunnen bloeien. In de moderne lage boom gaard. is bovendien het plukken veel gemakkelijker. Hoge ladders komen er niet meer aan te pas. De fruittuin behoort tot de afdeling Voedingstuinbouw en dat is geen mooie naam, maar Iaat u daardoor niet afschrikken. Vooral op zo'n koude winderige dag als dinsdag is het in de kassen goed wandelen, zelfs beter dan bij warm weer. In de to- matenkas was het een paar dagen geleden 30 gr. C. in de schaduw en 35 gr. in de zon, naar we vernamen. Een uitstekende temperatuur voor de vruchtzetting, maar voor ons wat aan de hoge kant. Dinsdagmiddag stond de thermostaat op 21 gr. De tomateplaaten hadden bijzon der gave en frisgroene bladeren en kleine gele bloemen. De periode van bloem tot rijpe, vrucht duurt maar zes wéken, aangenomen dat er be stuiving. heeft plaatsgevonden, want die hoort er nog altijd bijvo-^ „Onze bezoekers helpen bij de be stuiving zonder het zelf te weten." hoorden we. „Ze strijken in het voor bijgaan met jas of mantel tegen de planten, en dan wolkt het stuifmeel weg. Voor alle zekerheid raken we de bloedende planten ook even met de automatische triller aan, een appa raatje dat op een accu werkt." U ziet weer eens, hoe leerzaam, de Floriade is. Van automatische be st uTvingstrillertjes hadden we nog nooit gehooid. Bij elk Floriadebezoek lopen we even door de Heemtuin, want daar bloeien telkens weer andere soorten wilde planten. Dinsdag noteerden we: gele helmbloem, holwortelige helm- bloem, kmgenkruid, gevlekte dove- netel, tnaagdepalm, somerklokje en kievitsbloem of -eitje. Die kievits bloem is een bolgewnsje met een roodachtige tuipvormige bloem met vierkante spikkels. Komt in de om geving van de Reeuwijkse Plassen voor. Advertentie I,M. (Van onze landbouwredactie) De martelgans van de bruine melkfles is begonnen. De fabrieken en slijters, die hun melk in bruine flessen verkopen, beginnen steeds meer klachten van huisvrouwen te krijgen dat de melk veel sneller zuur wordt dan in de ongekleurde flessen. Iets wat zonder twijfel een verbetering kan zijn dreigt een enorme mislukking te worden. De oorzaak van dit alles ligt in het besteden van te weinig aan dacht aan een bijzonder moeilijk produkt, dat melk nu eenmaal is. Ontkenning Joop S. ontkent nog steeds zijn vrouw in de vxoege morgen van 11 augustus 1957 te hebber ver moord. Al onmiddellijk was er ver denking tegen hem gerezen, die vijf tien later stevige steun kreeg di n anoniem briefje dat een Hilv. r.aase kelner aan de po litie schreei. Deze man, Arthur vr n R., die ook tegenover anderen had losgelaten dat hij wist wie de dader was werd de belangrijkste getuige van de officier. Maar het duurde nog tot 25 april De klachten van de huisvrouwen, dat de melk eerder zuur wordt, zijn zonder twijfel juist. Een aantal proe ven door bevoegde instanties geno men, wees uit dat de melk in de bruine fles sneller een hog"e tem peratuur van buiten odan de ongekleurde fles, dié met zijn witte uiterlijk de warmte nog afstoot. Bij de behandeling worden echter twee zaken verward. De bruine melk fles is nooit in omloop gebracht met het doel de warmte beter te weren, maar om de invloed van het licht te verminderen. Evenals de ongekleurde fles moet de bruine fles op een koele plaats worden bewaard. De onge kleurde fles zou men om de smaak van de melk te bewaren boven dien nog in het donker moeten zet ten en dat is met de bruine fles niet zo hard meer nodig. Bij de introductie van de bruine melkfles, die met veel tam-taro ge paard ging. is te weinig de nadruk gelegd op het feit dat ook deze fles nog een bijzondere behandeling ver eist en dat men er niet alles mee kan doen. Bruine flessen in de zon laten staan is wei het onverstandigste wat men an doen. Niettemin gebeurt het nog heel dikwijls en door de onvol doende voorlichting menen veel huis vrouwen dat zij met een bruine fles alles kunnen doen. Zolang bovendien de bruine flessen in open melkwa gens worden vervoerd iets waar üopelyk per 1 januari 1961 een eind aan kemt zal op zonnige dagen de temperatuur te hoog zijn vóór de klant de melk in huis krijgt. Mits men ze goed behandelt (en i dat geldt niet alleen voor de huis vrouw) zijn er wel flinke voordelen aan de bruine melkfles. De smaak blijft beter en het vitaminegehalte van de melk blijft stukken hoger dan in ongekleurde flessen. (Van een onzer verslaggevers) Op 9 mei zal het tien jaar geleden zyn, dat Robert Schuman toen Frans minister van Buitenlandse Za ken op een persconferentie in Pa. rijs zyn bekende voorstel deed, dat de stoot gaf tot oprichting van. de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Ter herdenking daarvan zal op die dag in Luxemburg een feest wor den gegeven waar onder meer rede voeringen zullen worden gehouden door een hele reeks van Europese autoriteiten, zoals Malvestiti (voor zitter Hoge Autoriteit), Furler (voor zitter van het Europese Parlement), Erhard (voorzitter van de raad van ministers) en initiatiefnemer Schu man. (Van een onzer verslaggevers) Een ernstige botsing tussen een scooter en een personenauto op rijks weg 2 onder Woerden heeft gister avond de duopassagiere van de scoo ter, de 27-jarige mevrouw 's-Grave- roade uit de Westerstraat in Delft het leven gekost. Haar man werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de 55- jarige arts A. S. uit Zeist, die met een vaart van 120 km wilde passeren, de macht over zijn stuur verloor. Bij de botsing werden de beide scooter- berijders van het voertuig geslingerd. Zij zijn in het St.-Josefziekenhuis te Gouda opgenomen waar de vrouw spoedig na aankomst overleed. Zij was in verwachting van haar derde baby. De Westduitse minister voor Atoomenergie, Balke, heeft maandag verklaard dat in de komende vijf jaar ruim twee miljard gulden zal worden besteed voor het Westduitse kernenergieprogram. (Van een onzer verslaggevers) Ook in Drente is nu een belangrijk landgoed in Duitse handen overge gaan: de oude havezathe De Havi.v- horst en De Wijk, een fraai hoog ge bouw, omgeven door een gracht en een oppervlakte van 100 hectaren aan landerijen. De verkoop is een gevolg van een geschil tussen de eigenaar van De Havixhorst, de heer J. Bijleveld te Den Haag. en het gemeentebestuur van De Wijk. Toen er geen oplossing voor de kwestie bleek te zijn, heeft de heer Bijleveld zijn bezit overge daan aan Duitse belanghebbenden. Op het ogenblik is in het huis een jongensinternaat gevestigd, dat onder beheer staat van het Ministerie van Maatschappelijk Werk. Het huurcon tract met dit departement is juist tot 1961 verlengd. Advertentie IJtl Vindt U dat een beetje cru gezegd? Maar het Is toch zo! Waarom wachten als U toch binnenkort gordijnen nodig hebt... waarom later de eerste de beste winkel binnenstappen en dan maar betalen... 3.25 voor elke meter Dobbystof, terwijl U nü te kust en te keur kunt kopen voor nog géén twee gulden per meter. Dobbystof in een extra zwaar effen en fantasieweefsel, in de meest gevraagde kleuren zoals rood. geel. blauw, grijs, groen enz.. 120 cm breed. Woensdagmorgen om 9 uur begint de ver koop van deze Dobbystof 120 cm breed, per meter Moet u horen! 12 april 1945. Een zwarte dag voor de we reld. Met dp algehele victorie in het zicht overlijdt Frank lin D. Roosevelt te Warm Springs in Georgia onverwacht aan de gevolgen van een her senbloeding. Hij werd 63 jaar. Terwijl de bommen op Ber lijn vallen roept een waanzin nige Hitler in zijn bunker uit: 'Ik heb hem toch overleefd.' Rooseveld die vier maai tot presi dent van de Verenigde Staten werd gekozen, vertoefde te Warm Springs om zich voor te bereiden op de aan staande conferentie der Verenigde Volkeren te San Francisco, Na een lichte lunch zat de presi dent 's middags in zijn leunstoel, terwijl een vriend een schets van hem maakte. Roosevelt klaagde plot seling over hoofdpijn. Na enige mi nuten verloor hij het bewustzijn. Twee uur later stierf hij. In een telegram aan mevrouw. Roosevelt zegt koningin Wilhelmina: 'Weest zo goed mijn diep gevoelde sympathie te aanvaarden bij het on herstelbaar verlies, dat u heeft ge troffen. Ik treur met u om hem, wiens naam voor altijd zal leven in de geschiedenis en hi het hart van mijn volk. Ikzelf zal nimmer zijn vriendschap vergeten voor mij en de mijnen.' Terwijl de in vrijheidsgeest ver bonden wereld rouwt, woedt de oor log voort. De Canadezen zijn opge rukt tot vrij dicht ten zuidwesten van Beilen. Zij opereren links van de spoorweg Hoogeveen-Assen. De Poolse pantserdivisie, die op de rechterflank van de Canadezen strijdt, is via Exloo doorgestoten naai' Weerdingermond ten westen van Stadskanaal. Terwijl de Amerikanen de Elbe overschrijden, vaardigt Himmler een proclamatie uit: 'Geen enkele stad in Duitsland zal tot open stad worden verklaard. Iedere hevelhebber, die zijn stad overgeeft, krijgt de doodstraf.' In de omgeving van het veroverde Weimar worden twee concentratie kampen- bevrijd, onder andere het beruchte Buchenwalde. Een Amsterdams meiske van 15 jaar, leerlinge van het Ge meentelijk Lyceum voor Meis jes, heeft het initiatief geno men voor een protestactie tegen de onmenselijke rassen- j politiek van de Zuidafrikaanse regering. Ik vond Elske Willems thuis, in de Uiterwaardenstraat IS2: een klein, kittig ding met een heel fijn snuitje én een wil van beton. 'We hadden 't op school over het negerprobleem en ineens dacht ik: als al die regeringen protesteren, waar om wij dan niet?' Samen met de 16-jarige Frank Maurer van het Come- niuslyceum heeft ze op grote foliovellen handtekeningen verzameld, die naar Zuid- Afrika gaan met deze tekst: 'Wij scholieren van Amster dam zijn bedroefd over de be handeling van de negers in uw land. Zoudt u eens naar bij gaande bandopname willen luisteren? Dan kunt u horen hoe de jeugd uit uw geboorte stad over dit probleem denkt.' Deze brief was bestemd voor premier Verwoerd persoonlijk. Maar de aanslag op deze mi nister heeft Eiske en Frank doen besluiten, het protest nu naar de Zuidafrikaanse rege ring te zenden. Het bandje begint met een inleiding van Elske, daarna volgt een stukje samenspraak uit 'De eerbiedige lichtekooi' van Sartre, waarin een ver ontwaardigd blank meisje tegenover een zwarte jongen een felle getuigenis aflegt tegen haar eigen ras. De tekst wordt in het Frans uitgespro ken en door een leraar op school op de band vastgelegd. 'We willen ook nog een paar kleine gedichtjes zeggen en het geheel omlijsten met toe passelijke muziek, cool jazz of zo. Maar het mag niet te inge wikkeld worden.' Ze hebben er lang over na gedacht hoe ze dit protest zul len versturen. Het oorspronke lijke plan, het geheel aan de ambassade aan te bieden, heb ben ze laten varen. De post is neutraal en veilig. Elske Willems wil nog meer. Na de paasvakantie wil ze een discussieavond voor scholieren organiseren, want 'er zijn er die het niet met ons eens zijn'. 'Als het niet te duur wordt met een zaal en zo, willen we een avond met sprekers over Zuid-Afrika beleggen, niet voor grote mensen, maar voor ons. Denkt u dat dominee Buskes dan zou willen komen?' Ik denk het wel, Elske. Ik geloof ook stellig, dat jouw eerlijke verontwaardiging en diep menselijke reactie indruk zullen maken. Misschien niet zozeer bij de Zuidafrikaanse regering, maar zeker wel bij een groot deel van de Neder landse jeugd. Bij de uitgever Kok in Kampen is verschenen 'Het dagboek van Me vrouw Colijn', de -ver leden echtgenote van onze vooroorlogse premier dr. H. Colijn. Elseviers Weekblad van deze week wijdt er bijna een pagina aan. de Volkskrant van enke ie dagen geleden een kleine zeshonderd woorden. Hét ver schil in appreciatie in beide beschouwingen is zo merk waardig, dat ik u een enkel citaat niet wil onthouden. ELSEVIER: 'Het Ik een boek, dat aantoont welk een belang rijke rol een gewone Neder landse vrouw door haar toe wijding en liefde gespeeld heeft in het leven van een van onze grootste staatslieden.' DE VOLKSKRANT: 'Ze had den het graf van Colijn beter met rust kunnen latenHet dagboek was bedoeld als een intiem familiestukNu mag iedereen het lezen. Waarom? Dat is 'n raadsel. Colijn wordt door het dagboek niet mense lijker, zijn houding wordt niet meer aanvaardbaar.' ELSEVIER: 'Het relaas van mevrouw Colijn over haar be levenissen na de dood van haar man geeft ons een diepe blik in het karakter en per soonlijkheid.' DE VOLKSKRANT: 'Het feit dat mevrouw door de geal lieerden in het hotel te Hme- nau wordt bevrijd, vermeldt zij met het simpele zinnetje: Heden namiddag zijn de Ame rikanen in 't hotel gekomen voor een onderzoek. Meer niet. Punt uit. DE VOLKSKRANT: 'Mevrouw Colijn is wel onder de indruk als de Nederlanders niet toe snellen om haar uit Umenau te halen. Enkele weken na de bevrijding klaagt zij: Het is voor mij onbegrijpelijk, dat ze mij vanuit Polen niet halen Dan denk ik: waarom doet de Koningin niets? Vader is toch zoveel geweest voor land en volk. 'En in augustus 1945 mop pert zij al: Nu is mij door de minister beloofd, mij een goe de kleine auto ervoor te geven, maar na drie weken heb ik niets meer gehoord. Alles gaat met slakkegang. 'Als de meest verschrikkelij ke oorlog ten einde neigt en mevrouw Colijn weer in Ne derland is, schrijft zij voor haar kinderen: Vaders naam wordt ook niet meer genoemd. Alles, alles is hopeloos veran derd.' Besluit DE VOLKSKRANT: 'Het is beter dat "vaders naam' in de zwarte bladzijden van het geschiedenisboek verdwe nen is. Laten we dat zo hou den en niet nog meer dagboe ken publiceren.' WILLY LEVCE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2