Felle fabrieksbrand in Koog a. d. Zaan Eigenaar kon gestolen juwelen 'terugkopen' mars fVeeflat met stromend water Moet u WE'-IEF Drukte Natuurgetrouw floriadel Auto tegen boomclode, 3 gewonden ertflu^' natuurzuiver 'Tussenpersoon' deed aar1 d Bedsteden Foto-expositie Anna Ketly Vmie handen Bedsteden HET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 APRIL 1930 PAGIN JPl Nes 23-25 Amsterdam-C. Vraag gratis folder! Ongeluk LANGE FILES <3 h a j' (Van onze landbouwredactie) Bij boer J. W. Top, in Kootwijker- broek op de Veluwe, wonen de kal veren, de varkens en de kippen in een etageivoning met twee verdie pingen- Bet was geen gebrek aan ruimte, waardoor deze landbouwer genood zaakt is zijn veestapel zo te huis vesten, De grote hooischuur stond echter leeg, was dus onrendabel, en boer Top vond 'deze manier om de schuur weer te gebruiken. Op de begane grond zijn varkens hokken. Op ongeveer twee en een halve meter tan de grond zijn aan weerskanten gaanderijen met be tonnen vloerenwaar ook varkens gehuisvest -zijn en op de zolder onder de hctnebalken kregen de kippen, een eigen huis. Deze veejlat biedt plaats aan 190 varkens en 500 kippen. Op het ogenblik zijn er wat minder var kens omdat een paar hokken op de begane grond ontruimd zijn. ten behoeve van de mestkalveren (30). Door het wegnemen, van dakpannen, bestaat er in de flat een goede ventilatie. Grote vensters in dc nok van het dak orgen er voor dat de kippen voldoende licht heb ben. Hun eieren zijn bestemd voor de broedmachines. Stromend water is aanwezig en de hoogte van de gaanderij is zo, dat een vrachtauto met veevoer naar binnen kan rijden, waarna de zak ken meel van dc auto meteen op de gang van de eerste verdieping worden gezet. Andere mechanische voorzieningen zorgen er voor dat boer Top en zijn personeel niet te veel moeten sjouwen. Advertentie LM. voor modern b*';(sk Tijdens hei. verrichten van rloop- en opbouw werkzaamheden aan het voormalige hotel „St. Lambert" te Helmond is vanmorgen de 44-jarige opperman Schepers uit Lieshout on der een vallende muur terecht geko men, waarbij hij op slag werd ge dood. Een collega zag nog juist kans zich in veiligheid te stellen. Het slachtoffer is gehuwd en vader van vier kinderen. Een felle fabrieksbrand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het fabriekscomplex van de N.V. Wasfabriek Jonk aan de Provinciale Weg te Koog aan de Zaan volkomen in de as gelegd. Slechts het laboratorium en het kantoor konden behouden worden. De schade, welke door de verzekering wordt gedekt, zal naar schatting ongeveer een miljoen gulden bedragen. Omstreeks half. een ontdekte per soneel van het nabijgelegen station Koog ('Zaandijk vuurverschijnselen in het kapitale fabriekscomplex. Zowel de Koger als de Zaandijkerbrand weer rukten met groot materiaal uit. terwijl verder assistentie werd inge roepen van de brandweer van Zaan dam. Met zeven spuiten en een drijvende spuit werd het vuur krachtdadig be streden. In eerste instantie bepaalde men de aandacht op een grote vrij staande tank. waarin olie lag opge slagen. Het gelukte deze tank voor het vuur te vrijwaren. Het fabriekspand was spoedig even wei een laaiende vuurzee. De opge slagen hoeveelheden was en olie ■vormden een gretig voedsel voor het vuur en tientallen meters hoog laai den de vlammen op. Een geluk was. dat de fabriek volkomen vrij in het Westzijderveld staat, zodat geen ge vaar aanwezig was voor belendende gebouwen. Nadat het dak eu de bovenste van de« drie verdiepingen waren inge stort, kregen de vlammen vrij spel. De brand leverde voor de vele hon derden toeschouwers een fantastisch schouwspel op. Het kordate optreden van de brandweerlieden had tot re sultaat dat het noordelijk gelegen laboratorium en het kantoor behou den konden worden. De daaronder gelegen expeditiehal brandde echter volkomen uit. Tijdens de brand deed zich op de Provinciale Weg. waar honderden toeschouwers zich verzameld had den. nog een ernstig verkeersongeval voor. Een uit de richting Wormerveer komend volkswagenbusje, bestuurd door een Alkmaarse aannemer, ram de in volle vaart een brandweerwagen van de Kogerbrandweer. De chauf feur was klaarblijkelijk afgeleid door de vuurzee. De wagen schoot vervol gens door de heg en kwam tegen een brug tot stilstand. Wonder boven wonder werden geen toeschouwers gewond. De chauffeur was bij de bot sing uit de wagen geslingerd. Hij mankeerde niets. Een bijzitter moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis te Zaandam worden over gebracht. Advertentie I.M. Ltlm zoniler klemmen met van Ccta-Bever Bij de familiebijbel in het kolo nistenhuis heeft men een papiertje met „Bijbel niet aanraken" moeten zetten. Niemand kon namelijk de verleiding weerstaan, even in deze inderdaad uit de I7e-eeuw afkom stige bijbel te gaan bladeren. En te gen duizenden aanrakingen per dag is zo'n oud boek niet bestand. De foto-expositie „Zie Gods Schep ping", georganiseerd door het 'Rot terdamse Konvent van Kerken, is tot zondag 12 uur gesloten. Negen grote foto's zullen worden gebruikt bij de Eurovisie-uitzending in de afdeling Bloemen en Planten uit de Bijbel. De Hongaarse socialistische oud- minisier Anna Ketley komt'vandaag uit Brussel naar Rotterdam voor een bezoek aan de Floriade. Leden van de Partij van de Arbeid zullen haar rondleiden. In het Ahoy-restaurant zal mevrouw Ketley een ontmoeting hebben met mevrouw Van Walsum- Quispel. Een Zuidslavische woordvoerder heeft meegedeeld dat president Tito van Zuidsiavië en premier Fidel Castro van Cuba elkanders land zul len bezoeken op nader te bepalen data. De juwelen ter waarde van 30.000,die op 9 april werden ge stolen uit de woning van een Haagse juwelier, zijn weer terecht. De 31- jarige loswerkman B. bracht eergis teravond de kostbare sieraden bij de assuradeur, die de verzekering op aale juwelen van deze juwelier had verzogrd. Reeds twee dagen na de inbraak heeft B. toen nog anoniem, de ver zekeraar opgebeld met het verhaal, dat hij als gemachtigde van de in brekers de juwelen aan hem kon te rugbezorgen, mits hij daar een „los prijs" van f 12,000,tegenover stelde. !e De assuradeur ging op dit aan bod niet in. Wel had hij direct na de inbraak een beloning van 5000. toegezegd aan degene, die de juwelen terecht zou kunnen brengen. Het te lefoontje was vermoedelijk door dit aanbod geïnspireerd. De volgende dagen werd de ver zekeraar nog verscheidene malen door B. opgebeld met een herhaling van het aanbod. Ten slotte is B. toen hij telefonisch geen succes boek te, persoonlijk naar de ambassadeur toegegaan. Hij wist echter niet. dat de politie hem reeds verscheidene dagen in het oog hield. Vrij kort na dat hij bij de assuradeur naar binnen was gegaan stapte ook de politie dit huis binnen. B. werd aangehouden De assuradeur had inmiddels gecon stateerd. dat alle juwelen zich in de koffer bevonden, die B. had meege bracht. Volgens de politie is B. een van de inbrekers geweest. Hij zelf ontkent dit ten stelligste en zegt slecht als tussenpersoon te zijn op getreden. In. deze rubriek vermeldt Het Vrijt 7oUc zonder commentaar tref- 'e.nde uitspraken van anderen, uiter aard voer rekening van hen die oorden geciteerd. Zoals men vroeger liever geen be ginselen erkennen wilde in het zaken leven, zo gaat men dit nu ook over nemen in de politiek. Dit geeft natuurlijk de PvdA carte blanche, en de Katholieke Werkgemeenschap poogt theorieën te vinden dit goed te praten. De gevolgen hiervan? Onder meer het opvoeren, van een stuk van Sartre voor de televisie op Witte Donderdag door de VARA. Waar blijft de katho lieke werkgemeenschap met haar pro test? Weet ze dan niet dat honderd duizenden katholieken geërgerd zul len worden? Wordt door gebrek aan protesten en door toelaten van jjit soort stukken nog niet meer slechte lectuur in de hand gewerkt? En is eigenlijk het stuk 'Vuile Handen' niet het beste bewijs dat beginselen broodnodig zijn naast idealen? Ingezonden stuk in Het Binnen hof, r.-k. Haags dagblad. Eén van de grootste verdiensten van deze televisie-uitvoering die naar ons gevoel tot een der beste van dit seizoen behoort was dc zeer persoonlijke toets, die VARA-regis- seur Kees van Iersel binnen de lijnen van het scherm in een bijna ideaal samenspel tussen hem. het spel en de acteurs aanbracht, zonder zich aan gewichtige experimenten te ver slingeren. 'Vuile handen' waarin Sartre zijn kille filosofieën maar sporadisch ventileerde is een bijzonder sterk geschreven speelstuk. Een gespannen cameravoering met soms felle reac ties, die geen nuance onbenut liet, tilde deze avond ver boven hetgeen de televisie de afgelopen maanden aan serieus TV-ioneel bracht uit. L'it een recensie van de r.-k. Yolkskrant. (Vervolg van voorpagina! EINDHOVEN: Hoewel de Duitsers op sommige momenten veertig per cent van het verkeer uitmaakten, zochten zij hier geen nachtverblijf, tot het uiterste te verdedigen. 'Reser 16 april 1945 Groningen wordt bevrijd. Om twaalf uur in de middag capituleren de gehate Duitsers na een periode van hevige ge vechten, vooral in het noorde lijk deel van de stad. In de omgeving van Apeldoorn woedt nog steeds een zware strijd. Op de Veluwe vechten Duitse elite troepen hardnekkig om de toegang naar het westen te blokkeren. In het noorden worden Sneek. Stavoren en Bolsward bevrijd. Ten oosten van Winschoten bieden de Duitsers le!ie tegenstand. Om vier urn in de ochtend begin nen de Russen hun grote Oder-offeti- sief: de aanval op Berlijn is ingezet. Tegen de avond richt Adolf Hitler zich met een dagorder tot zijn troe pen. Hij roept hen op de hoofdstad Hotels niettemin vol. hoofdzakelijk met Engelsen, Canadezen en Ameri kanen. kilometerslange autocolonnes kwamen tijdens het spitsuur slechts stapvoets vooruit. Lange files auto's bij de grenspos ten waren het voorspel van de paas- drukte, files die bij de kantoren van Vaals, Kerkrade, Roermond en Venlo vaak drie kilometer lengte hadden. De drukte in Nieuweschans werd voor driekwart veroorzaakt door Duitsers en voor een kwart door Scandinaviërs. Een groot deel van de bezoekers die hier binnenreed, ging naar Groningen, zodat ook daar de WV een beroep moest doen op particulieren. Overijsei had veel gasten uit het westen, maar in Zwolle waren de buitenlanders in de meerderheid. ves en de Volkssturm zijn in de strijd geworpen.' zegt hij. 17 april 1945. De Canadezen bevrijden Apeldoorn en Harlingen. In de provincie Gro ningen ondervinden de Polen nog steeds sterke tegenstand ten oosten van Winschoten. In Friesland hebben de Canadezen weer op nieuwe punten de Waddenzee bereikt. Hier en daar zijn zij onder het vuur gekomen van de kanonnen van de Duitsers op de Waddeneilanden. In Amsterdam krijgen gezinnen op Kattenburg in da omgeving van de marine-kazerne aanzegging zo spoe dig mogelijk te evacueren. In Groningen wordt Max Blokzijl gearresteerd. Nog geen maand ge leden lop 26 maart) verklaarde hij: 'Wie de tekst van het jongste weke lijkse artikel van minister Goebbels met aandacht heeft gevolgd, zal ge troffen zijn door enkele zinsneden, die blijk geven van een zo groot ver trouwen op de verdere ontwikkeling de;' dingen aan de fronten, dat men wel tot de conclusie moet komen, dat van Duitse zijde het rotsvaste ver trouwen aanwezig is de geallieerde superioriteit op het juiste ogenblik le iilf te kunnen gaan.' De Wieringermeerpoider wordt on der water gezet. 18 april 1945. De Canadezen bereiken het IJsel- meer bij Putten. In Friesland wordt Zurich veroverd. Het broodrantsoen in Amsterdam wordt vastgesteld op 400 gram per week. Verdere inunda ties in N'oord-Holland en Utrecht. De Amerikanen veroveren Maag denburg. Felle straatgevechten in Neurenberg, dat vrijwel gehee! is om. smgeid en door luchtbombardemen ten grotendeels werd verwoest. De Amerikanen voeren een dui zendtal inwoners uit Wemiar naar het concentratiekamp Buchenwaid, waar tienduizenden door de nazi knechten de dood in werden gedre ven. De Amerikanen confronteren de bevolk'"t' met de ellende, waarvoor zij ordelijk zijn. Voo; microfoon van Radio Oranje geeft H. VV. Sandberg hier over dit verslag: 'Bij groepen liet men hen het crematorium zien niet de honderden geblakerde lijken nog in de ovens en ook de stapels doden, vel over been, die ergens op een bin nenplaats op elkaar waren getast. De weldoorvoede Duitsers van Weimar werden gevoerd door de stinkende hutten, waar de uitgehongerde ge vangenen lagen, te zwak om op te staan; door de stallen, waar duizen den werden neergeschoten, en door het gebouw van experimenten, waar doktoren nieuwe serums beproefden op menselijke wezens met negentig percent dodelijke afloop.' Wat zullen we van de Floriade overhouden? De Heemtuindat staat vrijwel vast, en nog wel andere plantaardige onderdelen. Wat de opstallen betreft, is de keus niet zo ruim als op de E-5b. Daar stond bijv. een heel aardig paviljoen, dat na afloop van de tentoonstelling aan de Kralinpse Wijkraad als wijkgebouio zou worden overgedragen. Advertentie I.M. 't -Is helaas bij een plan gebleven altijd niet verkroppen. Nu hebben en dat kan men in Kralingen nog enkele vooruitstrevende Kralingers het oog laten vallen op het 17e- eeuwse houten huis („Old Dutch Cottage"), dat bij de inzending van de Holland Amerika Lijn aan de Heuvellaan staat. Dit huis is een nauwkeurige reconstructie van het soort woningen dat de Hollandse kolonisten in Nieuw msterdam, het latere New York, bouwden. „Het past uitstekend bij onze Rust-Wat", zeggen die Kralingers. „is het gemeentebestuur het na af loop van de Floriade koopt en het de Stichting Perehof als dependance van de Rust-Wat cadeau geeft, zul len we niet meer over dat beloofde wijkgebouw van de E-55 praten". Wie weet Vele bezoekers van de Old Dutch Cottage zijn het niet eens met de afmetingen van de bedsteden. „Die zijn veel te kort; zelfs een kind kan er niet languit in liggen." beweren ze. Toch zijn ook deze bed steden geheel natuurgetrouw. De op lossing van het raadsel is. dat onze 17e- eeuwse voorouders in zittende houding sliepen, geleund tegen twee dikke kussens. (Van een onzer verslaggevers) Een auto met vier Duitsers die een bezoek aan Nederland hadden ge bracht. is gisteren bij Babberich met grote snelheid tegen een boom ge reden. De 31-jarige A. H. Gieben uit Duisburg werd gedood. De drie an deren werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Zevenaar vervoerd. Morgen wordt burgemeester Willem Pius Everts van Seve- num (Noord-Limburg) 65 jaar. Dat betekent, dat hij aan het eind van deze maand de ambtsketen die hij 37 jaar lang de zijne heeft mogen noemen, weer zal moeten af staan. Geen schokkend nieuws, zult u zeggen. Nee, maar. het merk waardige is, dat deze ambts keten al sinds 1830 in het bezit is geweest van de familie Everts. De huidige burgemeester, die met zijn barse stem de indruk wekt van een kapitein die met z'n rekruten nog een appeltje te schillen heeft, maar in wer kelijkheid.een gastvrij en be minnelijk man is, heeft het me haarfijn uit de doeken gedaan. 'Mijn overgrootvader hij was een vermogend grondeige naar was burgemeester van Horst-Sevenum van 1830 tot 1843. Het ambt van burge meester was in die dagen een erebaantje, want je kon er be slist niet van komen. Maar voordien hadden familieleden van hem als schepenen al deel uitgemaakt van het stadsbe stuur.' Ik heb een foto van deze Fieter Everts gezien: een sta tige figuur met een lange, don kere baard, die in 1843 stierf en opgevolgd werd door zijn zoon Pieter Servaas, die de functies van burgemeester en secretaris gecombineerd ver vuld heeft van 1843 tot 1880. Een mooie kop met een witte knevel. 'Dat was m'n grootvader, die heeft het, evenals ik, 37 jaar uitgehouden!' Pieter Servaas werd in 1880 opgevolgd door zijn zoon P. H, Everts, de vader van deze bur gemeester, die de hamer han teerde van 1880 tot 1902. 'Toen.' aldus Willem Pius Everts, 'is de tak affekens versprongen. Mijn vader werd namelijk in 1902 gedeputeerde en in zijn plaats benoemden ze z'n broer H. M. G. Everts. En deze oom heeft in '23 plaatsgemaakt voor mij, opdat ik ook 'n kans zou krijgen. Daarmee werd de rechte lijn weer in ere her steld.' Wat nu? Burgemeester Everts wil daar liever niet over praten. Hij vindt het te recht niet juist, dat een scheidend burgemeester zich in het openbaar uitspreekt over zijn mogelijke opvolger. Wel wil hij vertellen, dat hij zeven kinderen heeft; twee zoons en vijf dochters. De ene zoon is champignonkweker, de ander (30 en vorig jaar ge trouwd) zit als ambtenaar op zijn eigen secretarie Een groot dagblad heeft on langs geschreven, dat het nu al vaststaat ai moet de Kroon formeel nog beslissen dat deze zoon Willem Pius Everts zal opvolgen, zodat de raadsleden 'meneer Everts' kunnen blijven zeggen. De huidige burgervader vond dat heel vervelend. 'Ik ben meteen naar de gouverneur gestapt in Limburg noemen we de commissaris van de Ko ningin gouverneur en ik heb hem gezegd.' dat gaat niet van mij uit!' Hoe het zij, zij het; de nieu we burgemeester van Sevenum vindt een hechte gemeenschap van ruim 4700 zielen, een gloednieuw, fraai gemeente huis en een sfeervolle raad-* zaal, waar de geschilderde con- terfeitsels van burgemeester Pieter Everts, burgemeester Pieter Servaas Everts, burge meester P. H. Everts en burge meester H. M. G. Everts be langstellend op hem neer kijken. Zonder twijfel zal zich in de nabije toekomst hierbij nog de strenge figuur van burgemees ter Willem Pius Everts voegen, die Sevenum, kleinood van de Horster Gouwe, bestuurd heeft van 31 mei 1923 tot 1 mei 1960. In 'De Gerechtsdeur waarder', het maand blad van hun vereni ging, spuwt deurwaar- der-redacteur Verhagen zijn gal uit over het fiscale direc toraat in Amsterdam, dat in januari meer dan twintig deur waarders een totale boete op legde van bijna twee ton, om dat zij al jarenlang de regis tratievoorschriften zouden hebben overtreden. De deur waarders hebben namelijk de verplichting tot het bijhouden van een register waarop alle handelingen gespecificeerd moeten worden vermeld en waarbij aanhalingstekens of het woordje 'idem' taboe zijn. Deurwaarder Verhagen gispt nu de Amsterdamse autoriteit die in de jaren '57 en '58 deze c vertredingen over het hoofd zag om plotseling in '59 alle registers op het woordje idem te laten controleren. 'Hoeveel arbeidsuren zal de met het on derzoek opgeknapte ambtenaar hebben verknoeid om 20.000 overtredingen uit de registers te halen?' Overigens, de soep blijkt niet zo heet gegeten te zijn. Alle Amsterdamse deurwaarders is inmiddels weer kwijtschelding verleend: de 200.000 gulden zijn zonder meer doorgehaald. Deurwaarder Verhagen: 'De Amsterdamse deurwaarders en met hen vele anderen hebben zich aan deze 'vertoning' be paaldelijk geërgerd.' De moraal voor alle gerechts deurwaarders: geen aanha lingstekens en geen idem meer in de registers. Waarvan akte. Volgens een adverten tie in ons bloedeigen Vrije Volk heeft Sta pelveld in Limburg een unieke bezienswaardigheid: Hotel Bröcheler, prima keuken, stromend water met tuin. Het zal maar uit je kraan komen. Een schotse moeder tegen haar zoontje dat een nieuw brilletje moest hebben: 'Als je niet hoeft te kijken, zet je 'm af, hoor!' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2