van gejuich brak los: Geron is eerste in IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN ,Het meisje Sapphire': voortreffelijke film Feest in Schiedam begint met lampions Schiedam, in feesttooi Schiedam bouwt complex 362 huizen bij spoorlijn In 1961 ook weer in Nieuwland doorbouwen ZONGORDIJNEN W. A. VERWAYEN LUXAFLEX BALLASTORES SVV ontmoet Excelsior '20 Verzilvering vakantiezegels Feestavond van Excelsior Feestavond van SFC-junioren Krachtmeting tussen Succes en Schiedam Sint-Jorisdag bij padvinders Jeugdraad weer over ideeënbus Excelsior telt nu 850 leden Damtitel var* Schiedam Blijspel voor VÖ te Kethel clnedammers onderelkaa* Predikbeurten Wildwest ANMB-Schiedam vergadert EET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 APRIL 1960 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Een storm van gejuich steeg vrijdagavond in Musis Sacrum op, toen werd bekendgemaakt, dat Geron met „De gebroken kruik" 78,37 punten en daarmee de eerste prijs heeft behaald van de toneelwedstrijd 1959-1960, die is georganiseerd door de sectie toneel van de Schiedamse Gemeenschap. De spanning, die sterk was opgevoerd doordat de halve avond reeds was verstreken eer de bekendmaking geschiedde, was eindelijk ge broken. Het was de bedoeling, dat er een uur zou moeten worden gewacht op de uitslag. Voor die zestig minuten had de Schie damse operettevereniging Gemengd Koor een aardig en vlot programma van voornamelijk operette- en musicalliedjes sa mengesteld, dat zeer werd gewaardeerd. Uitslag (Van een onzer verslaggevers) In een aantrekkelijke omslag een foto van de geïllumi neerde Appelmarktbrug Is het programma van de viering van koninginnedag en nationale bevrijdingsdag te Schiedam verschenen. De vereniging nationale feest- en gedenkdagen heeft een uitgebreid programma vol afwisseling samengesteld. Het feest begint al op de vooravond van koninginnedag. Op 29 april wordt namelijk voor de jeugd een lampionoptocht ge organiseerd. Deze stoet vertrekt om kwart voor negen van de Marconi straat en heeft als eindpunt het St.-Liduinaplein. Muzikale medewerking wordt verleend door het jeugdorkest van OBK en de drumbands van de Oranje Garde en DOK. De organisatoren verzoeken de jeugdige deelnemers om hun lampions te bewaren om daarmee op de vijfde mei langs de route van de lichtstoet te gaan staan. Schietwedstrijd Gouden elftal Hoogstr. 184-18G - Tel. 67581 Systeembouw De algehele leiding van dit kleurige j materiaal voor een vertoning in de T1— l 4 wam i l muzikale programma berustte by Toon Kiittschreuder. Het Stella Maris-kwartet zorgde voor de bege leiding. De heer J. Everwijn, die te zamen met mevr. Bva Hauck en de heer J. A. Meijer de jury vormde, zette eer hij de winnaars noemde een misvat ting recht. De jury was namelijk benaderd, met het verzoek de regie van het lijstje van te beoordelen onderdelen te schrappen. De misvatting is nu, aldus de heer Everwijn, dat men de regie los wil maken uit het geheel. Spelers en attributen zijn het handen van één kunstenaar, de regis seur. Deze kunstenaar her-compo- necrt het werk van de schrijver. Hij moet het zichtbare en het hoorbare element van de voorstelling op elkaar afstemmen. Kortom: hij maakt het stuk. Misschien wringt de schoen ergens anders, veronderstelde de heer Ever- wein. Enkele verenigingen hebben namelijk beroepsmensen als regisseur, de andere verenigingen niet. Dat zegt niet zo erg veel, want er zijn beroepsmensen, die weinig presteren en amateurs die heel wat in hun mars hebben. Sr heerste gisteravond wel enige nervositeit onder de leden van de Schiedamse operettevereniging Ge mengd Koor. Dat was tijdens de op voering van Nog zestig minuten" in Musis Sacrum aan verschillende dingen te merken. Ik werd echter het meest getrojjen door de handen, die je op de mee3t onwaarschijnlijke plaatsen steeds weer zag verschijnen, geklemd om een gordijnplooi of om een. wiek van een Hollandse molen. Overigens heeft Gemengd Koor een geslaagde poging gedaan om het wachten op de uitslag van de toneel wedstrijd te bekorten. Je kunt de ruim twintig deelne mers niet stuk voor stuk noemen, laat staan ieders prestaties tot in details bespreken. Maar ik moet een uitzondering maken voor Bob Slinkert, een meisje dat een flinke handvol talent van de lichte muze heeft gekregen. Ze zong enkele -Franse liedjes en 'bracht daarmee het publiek tot enthousiasme. Ze wist het' dah'óok te „brengen",, zoals dat heet. Ik wil niet beweren, dat ze er al is,-daar voor leunde ze nog te veel op haar voorbeeld Sacha Denisent. Maar als ze de juiste persoon vindt, die haar leiding kan geven, dan zou het me niet verbazen, als we nog veel meer van haar zouden horen. En niet al leen in onze stad of in Botterdam, waar ze in het SteUa Mariskoor Zingt. Na deze uiteenzetting, maakte hij de uitslag bekend. Eerste werd. dus Geron. Op de tweede plaats kwam Brederode met „Het huis van de nacht" (74,36 punten) en derde Schiedams Toneel met „Het huis aan het meer" (65.05 p.). En verder: 4 SOT met „Als 'n man geen hobby heeft" (64,30 p.); 5 Tot steun in de» strijd met „Gaslicht" (63,60 p.)6 Het Zuiden met „Het Mannion Mysterie" (54,12 p.); 7 On derling Kunstgenot met „Oost, west, Egypte best". Wat de persoonlijke prijzen betreft zijn de uitslagen als volgt: Rollen van het eerste plan: dames: 1 Vrouw Martha (Geron) 42 p.' 2 Lydia (Brederode 40,50 p. Heren: 1 Ludwig Hagen (Brederode) 42 p.; 2 Adam (Geron) 40 p. Rollen van het tweede plan: dames: 1 Elisabeth (Tot steun in den strijd) 40 p.; 2 Mary (SOT) 38,50 p. Heren: 1 Walter (Geron) 38 p.: 2 Colin (Schiedams Toneel) 37,50 p. De speciale prijs voor de beste bij rol was voor Smith (SOT) met 42 p. De drempelprijs (wisselbokaal) was voor SOT en de aanmoedingingsprijs ging naar Tot steun in den strijd. Burgemeester mr. J. W. Peek, die de prijzen uitreikte, verklaarde, dat de deelnemers aan deze wedstrijd hebben meegewerkt aan de verster king van de gemeenschapsgedachte, het doel waarnaar de SG streeft. De heer M. A. A. de Jonge, voor zitter van de sectie toneel van de SG deelde mee, dat de wisselbeker die door ir. W. E. Hoek is" beschik baar gesteld, niet is toegekend, aan gezien niemand dit jaar in punten tal is gestegen. Verder kondigde hy aan, dat bin nenkort een auditie zal worden ge houden voor de revue 1960. Op het terein in het v.m. Sterrebos speelt het eerste elftal van SW zon dagmiddag om 12 uur een oefenwed strijd tegen Excelsior *20. Het tweede elftal van de zwartwitten neemt deel aan het door HBS uitgeschreven toernooi om „de Zilveren kraai". Hieraan nemen verder nog deel elf tallen van Quick, HW, Olympia en ASC. Leden van de ANBB kunnen maan dag van twee tot vier en van half acht tot half tien in Tuinlaan 50 te Schiedam vakantiezegelqs ter verzil vering aanbieden. Voor ongeorganiseerden wordt zit ting gehouden op dinsdag en woens dag op dezelide tijden. De gemengde zangvereniging Ex celsior te Schiedam houdt vanavond in het Volksgebouw de jaarlijkse feestavond, Voor leden en donateurs van de zangvereniging treedt op het gezelschap van Jan Bosman, Aan vang acht uur. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Schiedamse voetbalvereniging SFC wordt de ju nioren en aspiranten een grote feest avond geboden. Hieraan verlenen en kele artiesten van naam hun mede werking. Na de pauze wordt er eer film vertoond. Ook de ouders va deze jongens zijn uitgenodigd. D feestavond wordt gehouden op 2: april in het wijkcentrum Nieuwland. ZArft RDAG Bioscopen: MO:,"OPOLS: vier desperado's, 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr>. BASSAGE: Sapphire.,., het meisje uit de Tullpbar, 2, 7 en 3.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM; tekeningen en gouaches van H, M. van der Spoel; kunstwerken en voorwerpen be treffende het verleden van Schie dam en eigen bezit van het mu seum, 10—17 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Ontapannlngsver. Vegda, 8 uur. ARCADE: Ontspanningsver. PTT. 8 uur. VOliKSGEBOirwArbeiderszangver. Excelsior, cabaretavond, uur. IRENE: Filmavond VCJC, 8 uur. WIJKCENTRUM: Dansavond De Maaskanters, 8 uur. D1 ZONDAG Bloseopen: S10NOPOLE: Vier desperado's, 2, 4.15, J en 9.15 uur (14 jr>. PASSAGE; Sapphire, het meisje uit Je Tulip Bar (14 Jr), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen itBDELUK MUSEUM: tekeningen, en gouaches van H. M. van der Spoel; kunstwerken en voorwerpen be treffende het verleden van Schie dam en eigen bezit van het mu seum, 3017 uur. EOTTERDAMSE bioscopen WEEKEND-PROGRAMMA fcENA: Qp ia Mms Zat_ ea 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. AKTOL: De ondergang van de «sry Deare (14 Jr). Zat. en zondag 7 ea 9.15 uur. entraAL: Een mesje ln duizend ïsvaren (14 jr). Zat. en zondag 2, l en 9.15 uur. NEAc (Bijenkorf): Journaal van Mot 24 xwr. weac (Beursgebouw): En eeuwig Jmpn de bossen (14 jr). Zaterdag ■30, 1130, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en "-9 uur; zondag vanaf 130 uur. 1 'ondagmorgen 11 uur: Grootmees- ;rt van do piste (a.i.). 1 'fOSSEUM: Hercules en de Konin- van LydlS <14 Jr). Zat. en zon- 'S,J 7 en 9.15 uur. jSMONlE: De ijzeren sheriff (14 Jr), jMerdag 3.30. 7 en 9.15 uur; zoa- «S 2, 4JO, 7 en 9.15 uur. ,hERE: Suddenly last summer 18 Jf). Zaterdag en zondag 2, 4.30, e en 9.30 uur. AOR; Rlrifi onder de vrouwen '8 Jr). Zaterdag en zondag 3, 4.30, m 930 uur. WO: The big circus (a.i.). Zat. ■w, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 430, vu 9.15 uur. ™ES: Rififi onder de vrouwen Saterdag 7 en 830 uur; zon- Jg 430. 7 en 9.30 uur. Saterdag en maag kindematinee 2 uur: De «peesde speurder (al.). Nacht- «Welling zaterdag 12 uur: Paris «Me Hotel (is jr). Slavenjagers van Afrika (14 Jr). aterdag en zondag a, 4.30, 7 en- i •J uur. -• «MA; Da kinderrechter (14 jr)! «erdag en zondag. 2, 4.30, 7 cn Muur. 4 RWSTER: Kapers op de kust (14' 4 Aaterdag 2. 7 en 9.15 uur; zon- 130, 4.15. 7 en 9.15 uur, *°RIA: Aan de Rlvièra (14 Jr), 'jtidag en zondag 7 en S.3Q uur. terdga 2 uur en zondag 2 en 430 v. De Sneeuwkoningin (al.). INTG is verschenen Schiedam en Succes gaan zondag het seizoen 1959—1960 afsluiten met een onderlinge krachtmeting. Er staat vrijwel niets meer op het spel of het moest de 5e of 6e plaats van de ranglijst zijn, maar toch stelt men er in beide kampen een grote eer in een zó groot mogelijk resul taat te behalen. Ditmaal vindt de strijd op het Succesterrein plaats. In november is hsfe na een stevige partij 44 gewor den. Het zou ons niet verwonderen als het weer een draw wordt. Aan spanning zal het ongetwijfeld niet ontbreken, maar de hoofdzaak is, dat de goede verstandhouding biyft be waard. Ondanks het feit, dat ODI nog vier competitiewedstrijden voor de boeg heeft gaat men in CKB-verband al bekeren. Deze wedstrijden, worden biykbaar tussen de competitierestan ten afgewerkt. Als eerste bekerontmoeting staat een thuiswedstrijd tegen PKC uit Fapendrecht op het programma. We zijn benieuwd wat ODI tegen deze hoofdklasser klaarspeelt. Verder zijn vastgesteld Succes 2 Flamingo's, WION a—Succes a, Schiedam aOns Huis b, Zwaluwen cSchiedam b en Hillegersberg b— Succes b. (Van een onzer verslaggevers) Vanochtend om zeven uur kwamen op zeven plaatsen in het district Rot terdam de leden van de Nederlandse Padvinders en de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging bijeen om gezamenlijk de Sint-Jorisdag te ope nen, een dag die door alle padvinders ter wereld vandaag wordt gevierd. Deze dagopening geschiedde in de Plantage te Schiedam en te Rotter dam naby de r.-k. kerk aan de Sta- tenlaan. op de Goudseryweg. aan de Mathenesserlaan, op de Beukels- dijk, op de Dorpsweg en aan de Beukendaal. Een uur eerder al had ln het Ram- bonnethuis aan de Heemraadssingel districtscommissaris A. Peters jr. aan een vertegenwoordiger van elke NPV- groep een Sint-Jorisboodschap ter hand gesteld. Bij die gelegenheid reikte hij ook namens het bestuur van de NPV een onderscheiding, da gouden Jakobsstaf, uit aan een leid ster en drie leiders die zich een groot aantal jaren verdienstelijk hebben gemaakt voor de padvindersbeweglng. Dat waren akela C. Paret-van As, A.D.C. voor welpen, schipper J. Smith, A.D.C. voor zeeverkenners en de groepsleiders schipper J. M. Eijk- man van groep 20 en oubaas L. R. Berlijn van groep 67. Koninginnedag begint met het lulden van de klokken en een mars door de stad van de muziekkorpsen OBK, WF Harmonie, St.-Ambroslus, St.-Radboud en Haxpe Davids. De korpsen arriveren om kwart voor tien op de Grote Markt voor de aubade onder leiding van J. van Beurden. In de ochtenduren vinden op de terreinen van Hermes-DVS op Harga de finales plaats van het schoolvoet- ba.1- en handbaltoernooi. De prijs uitreiking geschiedt om half een Waarschijnlijk zal burgemeester mr. J. W. Peek zich daarmee belasten. Eveneens 's ochtends organiseert de stichting De Jeugdhaven een buurtfeest in de Westfrankeland- sestraat tussen Fabrlstraat en Kortlandstraat. DOKTERSDIENSTEN H. 3. Orme), Singel 76, tel. 68250. G. in 't Veld, W. de Zwijgerlaan 23, tel. 68599. A. Q. C. Klomp, Jul. van Stolbergstraat 3, tel. 69952, APOTHEKEN Evers, Lange Haven 81. In de Koopmansbeurs aan de Lan ge Haven is er van 's ochtends tien tot 's avonds zes uur een schutters- festijn. Daar wordt, met luchtbuk sen geschoten om het kampioen schap van Schiedam. In het Passage-theater is er om haif elf een kindervoorstelling. Stadsbeiaardier Cor Don bespeelt van eif tot twaalf uur het carillon. 's Middags worden er op het feest terrein volkspark aan de Wiilem de Zwijgerlaan atletiekwedstrijden ge houden voor leerlingen van de lagere scholen, de ulo-scholen en techni sche scholen. Op het traject Nieuwe Damlaan, Burg. Honnerlage Gretelaan, P. J. Troelstralaar. en Vlaardingerdijk be gint om half twee een wielerwed strijd. Start en finish zijn op de Vlaardingerdijk nabij de Aieida- straat. De junioren rijden over een af stand van twintig kilometer. Ama teurs en nieuwelingen starten in één groep voor een afstand van 75 kilo meter. Het technische gedeelte wordt geregeld door de wielervereniging Schiedam. Op de speelweide aan de Vlaar dingerdijk zijn er om half drie vol leybalwedstrijden. Om half drie speelt het eerste dameszestal van de Schiedamse Volleybal Club tegen een team van de sterke Rotterdamse hoofdklasser ZVC, Daarna speelt het herenteam van SVC tegen het sterkst mogelijke team van de overige gezamenlijke verenigingen. Deze combinatie be staat uit spelers van chr. gymnas tiekvereniging Juliana, Schiedamse Politie .Sportvereniging, r.-k. hand bal vereniging UVG en de volleybai- groep van de Willem de Zwijger-ulo. Op Boshoek in het Sterrebos begint om drie uur. een jubileum voetbal wedstrijd ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van .PPSC. PPSC speelt tegen het gouden ster ren-elftal uit de kampioensjaren van SVV. Voor de aanvang van de hoofd wedstrijd spelen de pupillen van PPSC en van SFC een voorwedstrijd. Bij het Koolas op de Broersvest 'is er om kwart voor negen een open lucht-bioscoopvoorstelling. Onder meer zal de film over de reis van prinses Beatrix naar Amerika wor den vertoond. Ten slotte is er (om tien uur) een taptoe op de Grote Markt. De deel nemende korpsen verzamelen zich nabij de Parkweg en arriveren om vijf voor tien op de Grote Markt, Na het luiden van de Sint-Janstoren zetten zJJ daar onder leiding -van Dick Koster de taptoe in. Advertentie I.M. „Het meisje Sapphire" in Passage is een gewaagde, maar zeer gesiaagde combinatie van een speurdersfilm en een film met een sociale strekking. Het gaat om de opheldering van een moord, die grotendeels te wijten is aan het in Engeland niet geringe rassen vooroordeel. De film keert zich zonder grote nadrukkelijkheid en toch heel duidelijk tegen de discriminatie van negers en halfbloeden. Dit be toog vervaagt soms als men zich moet concentreren op spannende momenten van het onderzoek door de politie, maar het doet zich telkens opnieuw gelden. Sapphire is al vermoord als de film begint, maar we leren haar kennen uit de verhoren van de mensen die haar hebben gekend, en onder wie de moordenaar of de moordenares zich moet bevinden. Zij was een van die „onduidelijke halfbloeden die wel voor blank kun nen doorgaan en dat soms ook graag willen. Éen knap en levenslustig meisje, te luchthartig maar zeker niet verdorven. Verloofd met de blanke student David Harris en in blijde verwachting Het ligt voor de hand, dat de poli tie verband vermoedt tussen de mis daad en het rassenvooroordeel, dat in Londen niet beperkt is gebleven tot de wijken waar zich veel kleur lingen hebben gevestigd. Sapphire is bevriend geweest met negers, die haar als een overloopster beschou wen. Of heeft David haar gedood om een gedwongen huwelijk met een kleurlinge te ontgaan? Wist hij, dat z(j een halfbloed was? Wisten z(|n familieleden het? Vragen, motieven en verdachten genoeg, ais in de doorsnee detective roman. maar in dit geval als actuele en dramatische achtergrond de con flicten en spanningen tussen blank en zwart in een Europese stad. En met een ontknoping, die ook begrip vraagt voor de schuldige. Het boeiende gegeven is zeer knap geregisseerd door Basil Dearden, die Londen en een aantal sterk verschil lende milieus in een persoonlijke styi toont en in het spel een steeds toe nemende geladenheid heeft gebracht. Er zijn scènes met zich bijzonder uitbundig uitende negers en ook epi soden die strak en nuchter en toch met innerlijke spanning worden ge speeld. Nigel Patrick als commissaris Hazard. Michael Craig als inspecteur Learoyd en Paul Massie ais David zijn de voornaamste spelers, die zich uitstekend, naai* de doeltreffende, regie hebben, gevoegd. Dat geldt ech ter ook voor de talrijke andere rollen, die van de blanken en de negers. Het is de moeite waard, goed op de dialoog te letten, die in deze film vaak bijzonder scherpzinnig en kern achtig mag heten. „Het meisje Sap phire" is een van de beste Engelse films van dit jaar. Deze aanvoerder gaat een oude vete tussen hem en een vroegere vriend van hem, die nu heel netjes sheriff is geworden, uitvechten. In die tussentijd roven zijn vrienden het geld van de bank in de plaats waar de sheriff woont, weg. Daarna volgt een wild achtervolgingsspel op paarden door de woestijn, met veel schieten, tegen de Indianen. Drie desperado's verliezen hierbij het leven, behalve natuurlijk de aanvoerder. Hij wordt liefderijk ver zorgd door de dochter. Zij weet hem min of meer tot een brave huisvader te maken ook. (tm. zondag in M. o- nopole). Van maandag t.m. woensdag draait in dit theater „Song of ShchcrazadcY een vlotte amusementsfilm en don derdag „Rosen für Bettina". De neger Johnny, onschuldig van moord verdacht, met zijn vriendin in ,Jiet meisje Sapphire". Hervormde Gemeente, Grote Kerk: 10 uur, ds. H. W. Hemmes: 5 uur, ds. A. J. Wijnmalen, Maartensdijk. Bethelkerk: 10 uur ds. A. Hoffman; 5 uur ds. J. Gras. Opstandingskerk: 10 uur, as. D. J. Spalfng; 7 uur ds. J. D. Smids. Vredeskerk 9 uur; ds.-J. G. Jansen; 10.45 uur, ds. M. C. Don, IJsselny-.niie (Jeugddienst)7 uur, ds. H. W. Hemmes. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dr. W. R. M. Noordhoff, Rotterdam; 19 uur ds. j. B. Schouwirtk (Wijkcentrum Nieuwland) Leger des Heils: 10 uur. Heili gingssamenkomst. 12.15 uur zondags school. 7.30 uur Verlosslngssamen- kemst. Oud-Katholieke Kerk: 10 urn*, HMis. Baptisten Gemeente: 10 en 7 uur ds. R, Reiling. Vier desperado's is weer een wild- westverhaal uit de bekende serie. Een stelletje cowboys, vier in getal, maakt de boel onveilig ergens in de woeste binnenlanden van een land. waar nog Indianen leven. Welk land het is wordt niet precies diudeiyk op het filmdoek. In het verhaal komt een oude vader met zyn jeugdige dochter voor, die ook door de woes tijn trekken en de desperado's ont moeten. Hoe kan het anders.... Er ontstaat een romance tussen de doch ter en de aanvoerder van de bende. (Van een onzer verslaggevers) Van 29 april tot en met 6 mei zullen in Schiedam de Grote Kerk, de Sint-Janstoren, het stadhuis en het zakken dragershuisje in floodlight voorden gezet. In het Koemarktplantsoen zal een vijftien meter hoge mast icorden aangebracht met de vlaggen van onze bevrijders. Ook deze mast zal worden ver licht. De VNFG wekt de bevolking op om straten en pleinen, ge vels van woningen, winkels en zakenpanelen te versieren, en te verlichten. „Al is het maar met een brandende kaars voor het raam." Hiervoor zal de VNFG geld prijzen beschikbaar stellen. En natuurlijk verwacht men, dat iedereen de vlag uitsteekt. De Schiedamse jeugdgemeenteraad, die maandagavond om acht uur in de raadzaal bijeenkomt, gaat een ge wijzigd voorstel inzake de instelling van een ideeënbus voor het gemeen- tepersoneel behandelen. Een dergelijk voorstel kwam aan de orde in de vergadering van 28 okto ber 1959. Met de toen gemaakte op merkingen en bezwaren is rekening gehouden by de samenstelling van* het huidige voorstel. Het tweede voorstel betreft het verlenen van subsi-dies aan. kerkge nootschappen en andere instellingen die op geestelijk terrein werkzaam zijn. ten -behoeve van de bouw van kerken of besinningscentra. Dit voor stel zal worden verdedigd door de heer P. .0. Tysen (Nieuwe Koers). De heer I. A. van Leersum (JOVD) zal een voorstel tot het instellen van een koopavond verdedigen. Dit voor stel behelst, dat op een nader te be palen avond de winkelier zijn zaak van zeven tot tien uur kan openstel len. Deze vergadering staat 'onder voorzitterschap van de heer Joh. H. M. Ham (JOKVP) en begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) In I960, het laatste jaar van het vijfjarencontract, moet de gemeente Schiedam de bouw van 595 woningen opdragen aan Muijs &De Winterts bouw- en aannemingsbedrijf te Botterdam. Als onderdeel van dit aantal beschouwt men de winkelgalerij aan de Mgr. Nolenslaan, die 132 woningen bevat. In de normale woningwetbouw moeten dus 463 woningen worden uitgegeven. In januari is reeds een vergunning voor 101 woningen geko men. Voor de bouw van de resterende 362 verwacht men nog de vergunningen. VOLLEDIGE WONINGINRICHTING Deze 362 woningen zijn geprojec teerd in één groot complex naby de spoorlijn naar Vlaardlngen aan weerszyden van de Parkweg. Het is de bedoeling, dat de bouw dit jaar nog begint en in 1961 wordt vol tooid: Dit delen B. en W. de gemeen teraad mee. Het college heeft zich beraden over de vraag waar volgend jaar de ge- meenteiyke woningbouw dient te geschieden. Ten einde zeer grote in- Het ledental van de Schiedamse gymnastiekvereniging Excelsior is in het afgelopen jaar sterk gestegen. Er zyn nu ongeveer 850 leden. Dat bleek vrijdagavond op de jaarlijkse leden vergadering, die in Arcade werd ge houden. Volgend jaar hoopt Excelsior het duizendste lid te noteren. Op organisatorisch gebied heeft men in het afgelopen jaar veel moei- lykheden ondervonden. Er is gebrek aan zaalruimte, want men heeft niet meer de beschikking over de oefen zaal in de Antonio Huysstraat. Ook heeft men meer leidsters nodig. Nu moet een leidster ongeveer 35 junio ren opleiden, hetgeen een te zware task is. Op sportief terrein heeft Excelsior echter vele successen geboekt. De oude muziekafdeling heeft men nieuw leven ingeblazen en er zyn plannen voor nieuwe activiteiten in Nieuw- land-oost. De aftredende bestuursleden wer den herbenoemd. vesteringen in Kethel te voorkomen wil men ook in 1961 in Nieuwland doorbouwen. Hiervoor zijn de volgende plaatsen beschikbaar*. a. Vier blokken in het complex van Muijs De Winter bij de spoor baan Schiedam-Vlaardingen, b. Twee bouwterreinen resp. ten oosten en westen van de 's-Graven- landseweg in het verlengde van de Broersvest. c. Een bouwterrein ten westen van de Schiedamse Cartonnagefabriek. Op deze drie plaatsen kunnen resp. 132, 220 ea 100 woningen worden op getrokken. B. en W, menen, dat het aanbe veling verdient om voor de verdere Op twee wedstrijden na, zijn de voorronden om het damkampioen schap van Schiedam geëindigd. In de eindstrijd komen de volgende deel nemers: A. W. Blokland (kampioen 1959), A. van Otterloo, J. de Wilde, L. Vrijland, J. C. Onink of W. C. Heuvelman. De uitslagen van de donderdag avond gespeelde wedstrijden iujóen: G. BaatsenW. C, Heuvelman 11, J. VeenstraL. Vryiand 02. Uitslagen van de bordenwedstry- den: J. van StraatenA. Risseeuw 20, A. van OtterlooC. Schouwen burg 2—0, J. do Wilde—C. "VV. Sleeu- wenhoek afgebr. afbouw van Nieuwland door te gaan met systeembouw. Men heeft hierby net oog op het Muwi-systeem onder architectuur van de heer E. F. Groosman te Rotterdam en het bu reau Spruyt en Den Butter te Schie dam. Aan hen zal het ontwerpen van een plan worden opgedragen, nadat Muijs en De Winter in overleg met het college en de gemeentelijke dien sten het plan in grote lijnen heeft vastgesteld. De bedoeling is van het bestaande type van de duizend wo ningen uit te gaan. De huur van de woningen zal by de bestaande huren moeten aanslul- ten. Kr zal in het bestaande woningtype extra aandacht aan de differentiatie moeten worden besteed, zodat zowel grote als kleine waningen tot stand komen. De kieine woningen zullen niet alleen aan bejaarden, maar ook aan alleenstaanden worden uitgege ven. s 6 Men wil in hetzelfde bouwblok zo- projecteSm6 aIS d® kleUie worUngea Voor de eerste uitgaven, ter voor bereiding van de plannen stellen B. ra?-ö voor een krediet van 10.000 beschikbaar te stellen. De afdeling Kethei van de vereni ging Volksonderwys organiseert on maandag 25 april in het wykcentrum een toneelavond waar de Schied. arb toneelvereniging „Tot Steun in de Stnj,d..„het,bl.ijspel "Een engel kwam voorbij zal brengen. Aanvang acht uur. Er zyn nog kaarten verkrijgbaar by de bestuursleden: Rozenlaan Sen Schiedamseweg 49. E>e afdeling Schiedam van de ANMB houdt woensdag in-het Volks gebouw een ledenvergadering Dis- trictsbestuurder G. Maters zal een toelichting geven op de c.a.o.-B. Ver der zal de algemene gang van zaken m de afdeling besproken worden Heb bestuur stelt P, W. K Yer<- damski, werkzaam bij de Nederland se Klinknagelfabriek, kandidaat voor de zetel, die in het bestuur vacant is.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1