technisch al rond zijn Maar veel vragen bij staalproject nog open buitenkerkelijken zo goed mogelijk bepalen Voor half miljoen nog geen er Illegaal gestrooid gif richt massale aan Geld in water Bevrijding op mars ZOU Mr. Arendsen Hein waagt onderzoek ROOLVINK IN NOTA: Wierda vraagt over 'baldakijn-luitenant' Rel in Haarlem na jazzconcert m Gina krijgt huis aangeboden WITTE KRUIS Voorzitter Humanistisch Verhond: Vernield HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 APRIL I960 PAGINA 3 DE £Chk PIJNSTILLER WITTE KRUIS DELTAPLAN Overheidspersoneel Magneet WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID Advertentie I.M. Schouderpijn... m?ar ook andere plagende pijnen raakt t» prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of ochets! (Van een onver verslaggevers) Een enorme rel in de omgeving van de Haarlemse Grote Markt waarbij honderden jongelieden waren betrok ken Is vrijdag de zeer beschamende afloop geweest van een jazz-demon- stratie in het interschoiair jeiigd- toernooi te Haarlem. Er ontstonden felle vechtpartijen met de politie, die met inderhaast op geroepen versterkingen nauwelijks het hoofd aan de situatie kon bieden. Tijdens het jazzconcert kwamen er ongeregeldheden voor waarby een honderdtal flesjes werden onthalsd en stukgesmeten. Twee weerspannige jongelieden zijn op het politiebureau opgesloten. (Vervolg van voorpagina) Er lijkt dus geen sprake te zijn van gelijktijdige bouw van een hoogoven op Rozenburg en een (tweede) plaatwalserij bij Alblasserdam. Zal niettemin de bouw van de tweede plaat walserij in Alblasserdam op korte termijn beginnen? En als dat zo is, dient die dan voor uitbreiding van de nor male produktie? Of zal de NKF in Alblasserdam, spoediger dan bij de oorspronkelijke opzet, een afgerond staalproject ver wezenlijken? Vragen waarop wij het antwoord niet konden krijgen. Technisch zou het plan Alblas serdam. praktisch rond zijn. De gemeente Alblasserdam heeft de Vinkepolder gereverveerd voor de tweede plaatwalserij en de polder Nieuwland, voor zover op haar grond gebied, voor hoogovens. De gemeen teraad zal er zich dindagavond over Uitspreken. Via Sliedrecht en Papendrecht is een spoorlijn geprojecteerd ook voor de aanvoer van cokes van de in het project geïnteresseerde Staatsmij nen. Er is een directe aansluiting op rijksweg 15 gedacht, tussen Alblas serdam en Gorkum. Aan deze weg is een groot kantoorcomplex ontwor pen. In de op te hogen polder Nieuw land is een haven geprojecteerd. In grijpende voorzieningen in de stroomioop van de Noord zouden het mogelijk maken, dat schepen in de grootte van lichters deze haven kun nen bereiken. De voorzieningen passen in de werkzaamheden, die in het Zuidhol landse eilandengebied moeten wor den verricht tengevolge van de uit voering van het Deltaplan. Afsluiting van het Havingvliet zal het druk bevaren kruispunt Noord- Merwede-Oude Maas ter hoogte van Dordrecht veel grotere watermassa's te verwerken geven. De stroomsnelheid daar plaatst nu al de scheepvaart vaak voor proble men. Zonder ingreep zouden die in de toekomst welhaast onoplosbaar zyn. Rijkswaterstaat wil het vraagstuk opiosen door de monding van de Noord tegenover Dordrecht aanzien lijk te verbreden. Het iets verder in de rivier gelegen Sophia-eiland zon gedeeltelijk worden afgegraven. Deze plannen scheppen water staatkundig ruimte, maar de staal industrie tussen Alblasserdam en Papendrecht kan er automatisch van profiteren. Er ontstaat namelijk een groot bekken, waaruit de schepen het staalcentrum gemakkelijk kunnen binnenvaren. Gevolg van dit Waterstaatpro ject zou kunnen zijn, dat de Papen- drechtse vliegtuigfabriek Aviolanda niet (geheel) op de tegenwoordige plaats gehandhaafd kan blijven. Men. kijkt reeds uit naar andere ves tigingsmogelijkheden in de AJblas- serwaard. Een gebied tussen Wijngaarden en Sliedrecht, vlakbij de Papen- drechtse grens en onder de rook van de staalindustrie, zou ervoor in aan merking komen. MINTEKEN (ANP) Mr. G. W. Arendsen Hein. eerste geneesheer van de inrichting Groot Batelaar te Lun- teren heeft zich gewend tot het be stuur van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie mei bet verzoek een commissie ad hoe te willen benoemen om een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van de tegen hem ingebrachte be- scliuiaigmgen en een oordeel te wil len uitspreken over zijn handelwijze. Dit deelt mi" Arendsen Hein mede in een verklaring, die hij heeft uitge geven naar aanleiding van de dezer dagen in de pers gepubliceerde brief van de heer H. Moraal te Zaandam, broer van de heer C. Moraal, die als sociaal ambtenaar op de. inrichting werkzaam is geweest en voor een psy chiatrische behandeling thans elders is opgenomen. 'De verklaring van de heer H. Mo raal.' zo zegt mr. Arendsen Hein, Vormt een sprekend voorbeeld van de kwade nasleep, die de lastercampagne van de Telegraaf betreffende dezaak- Meulenbelt meebrengt.' De heer Arendsen Hein zegt verder onder meer de heer H. Moraal niet ten volle verantwoordelijk te willen stellen voor zijn 'heilloze gedachten- gang' omdat hij hem daarmee slacht offer acht van anderen. 'Evenals in de zaak-Meuienbeit zo zegt de heer Arendsen Hein in zijn verklaring 'laat men nu opnieuw na een klacht tegen mij in te dienen hij een bevoegde instantie, zodat mij geen forum openstaat, ten overstaan waarvan ik mij ban verdedigen.' Hij besluit zijn verklaring: 'Maar de betekenis van de gedane aantijgingen raakt ook veel grotere belangen dan die van mijn persoon alleen' het vertrouwen in de artsen stand. het morele recht van oen weer loze patiënt op bescherming tegen schadelijke publiciteit zijn in het ge ding.' (Van een onzer verslaggevers) Het Humanistisch Verbond acht het gezien de discussies die voordurend aan de gang zijn van belang dat bij de volkstelling 1960 't aantal buitenkerkelijken zo zuiver mogelijk wordt vastgesteld, ook al zijn lang niet alle buitenkerkelijken humanististen. Dat heeft de heer dr. J. P. v, Praag algemeen voorzitter van het Huma nistisch Verbond, verklaard op een gistermiddag in Den Haag gehouden persconferentie. Het Humanistisch Verbond heeft dan ook grote aandacht besteed aan de" vraagstelling op dit punt. Een (Van onze parlementsredactie) Bijna 530.000 werknemers, vallend onder een c.a.o. of andere loonregeling, hadden op 11 april nog niet geprofiteerd van de vrijere loonvorming. Van de 565.000 werknemers voor wie geen loonregeling geldt, is niets bekend. Zij vormen te zamen bijna een derde van de in totaal 3,3 miljoen werknemers. Dit blijkt uit de cijfers, die staatssecretaris Roolvink vermeldt in zijn aan de Tweede Kamer aangeboden nieuwe nota over de loonontwikkeling. r„ deze bracht geen verplichte c.a.o.- De staatssecretaris heeft zich ge-, wijzigingen met zich mee. Ook kar baseerd op de cijfers^ die de^trj hej. zyllj nog komende c.a.o. voorstellen de verbeteringen terug c.a o.-wijzigingen betrokken partijen aan het College van Rijksbemidde laars hebben meegedeeld. Het Cen* traal Bureau voor de Statistiek oüj cierzoekt de betrouwbaarheid vai| deze cijfers. j De neer Koolvlnk schrijft, dat aa>! 1.597.673 werknemers een Ioonsverhcl ging was toegekend tot 11 april. doo. wijziging van een c.a.o. of loonrege-, ling. Daaronder zijn echter 35.151 werknemers voor wie niet vaststaat •dat de loonontwikkeling in deze fase van de vrijere loonvorming is vol tooid.' Voor 238.009 werknemers zijn voor stellen In behandeling bh het col lege. Voor 290.000 werknemers (bijna tien percent van het totaal) zijn nog geen voorstellen ontvangen. Het overheidspersoneel, totaal 610 000 man sterk, houdt de staats secretaris bulten zijn overzichten van toegekende percentages, omdat p3~' ten aanzien van het rijkspersoneel d« beslissing is gevallen. Voor Ben mogen de loonkosten met 62 percent stijgen. nameHIk met vijl .percent aan salarisverhoging met in gang van. 1 januari en met 1.2 per cent door andere verbeteringen., waar over nog wordt onderhandeld. De staatssecretaris kan geen slui tingsdatum geven voor de eerste iaei vaa zijn loonpolitiek. Wel is op april de compensatie voor huur- ec melkprijsverhoging ingegaan, maai werkende kracht krijgen tot voor april 1960. KRIMPêNa cl.LEK &ESTAAAIO aeOFtUf. N.K.F. BLASSCRDAM RiDOeRKERK HENDRIK ?DO AMBACHT AF TEGRAYSN &SEL Sophia-S'land ZWiJNDRÊCHT (Van een onzer verslaggevers) In de kop van Schouwen is een massale slachting aangericht on der verschillende soorten beschermde vogels. Vinken vielen bij tien tallen dood uit de bomen. Ook weidevogels zoals grutto's werden het slachtoffer en tal van nuttige roofvogels die van de gesneuvelde vogels aten, zijn omgekomen. De oorzaak is, dat boeren een zwaar vergif (paration') gmengd met graan en vogelzaad op hun akkers hebben uitgestrooid. Voordien kwamen er soortgelijke berichten-uit het Gooi, waar het ver gif was gestrooid in de omgeving van Huizen en uit Noord-Holland in de buurt van Castricum. Leden van de vogelwacht Schou wen en Duiveland hebben in de afge lopen. dagen ongeveer honderd dode vinken gevonden, enkele grutto's en reigers, tal van eenden, zes kieken dieven, vier buizerds, ettelijke sper wers en smellekens. Het totaal aantal gedode vogels moet echter veel groter zijn, stellig vele honderden en misschien wel dui zenden. Op het bouwland ondervindt men in deze tijd van het jaar veel last van houtduiven. Daarom gebruiken de boeren paration. Het is een vergif dat volgens de voorschriften van de Planteziektenkundige Dienst in Wa- geningen. alleen bij het bespuiten van gewassen mag worden gebruikt. Sinds enige jaren hebben de boe ren, die dit vergif bijna overal in elke hoeveelheid kunnen kopen, ontdekt dat bet een radicaal middel is indien het met graan wordt gemengd. Dagelijks berichten Zo radicaal is het, dat het tot een massamoord leidt. Degelijks komen er bü de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels nu berichten binnen over grote aantallen dode vo gels. Uit Vlieland werd vandaag ge melde honderden slachtoffers, vooral onder de vinken, maar ook spreeuwen, leeuweriken, lijster soorten, kauwen en een buizerd. Terschelling: in de afgelopen we ken zijn duizenden vogels gestor- j ven waaronder drie sperwers. i Aanvankelijk dacht men bij Vogel bescherming aan een onbekende vo gelziekte, maar het is nu wel zo goed als zeker, dat het illegale strooien van paration de oorzaak is. Omdat het voor de politie bijna onmogelijk is te constateren dat er vergif wordt gestrooid, kan er zelden proces-verbaal worden opgemaakt. Slechts in een geval kon er een ver volging worden ingesteld tegen een oer op Schouwen. Alleen door een scherpere controle op de verkoop van paration zou een einde kunnen worden gemaakt aan de huidige toestand die volgens orni thologen funeste gevolgen heeft voor de stand van de nuttige door de Vo- gelwet beschermde vogels. Advertentie LM. IgeroKzilmeta) onbeperkt gegarandeerd Even ten zuiden van de rijks weg 15, in de hoek, die deze weg vormt met de rivier de Noord ligt het bestaande bedrijf van de Nederlandse Kabelfabrieken. Ver der naar het zuiden zijn de uit breidingen gedacht, tussen de rijksweg en Papendrecht dus. De plaatwalserij zou langs de rijks weg komen, de hoogovens zijn voor een later stadium langs de rivier de Noord ontworpen. Rijkswaterstaat is met een studie bezig, in het kader van de Delta werken, voor verbetering van de stroomloop in de Noord, even ten noorden van Dordrecht. Het eiland in de rivier zou gedeeltelijk worden afgegraven, de rivierdijk bij Papendrecht iets naar het oosten worden verlegd. Het staal project zon van deze werken kun nen profiteren. „Je moet een cent over je schouder in het water gooien, dat brengt geluk," zei het meisje. Ze stond met drie vriendinnen in de Bijbelse Plantenkas bij het vijvertje met de biezen, waarvan het drijvende wiegje voor de kleine Mozes is gemaakt. Even later lagen er vier centen op de na tuurstenen vijverbodem, dui delijk zichtbaar, want dit bie- zenplasje heeft veel helderder water dan de grote Floriade- vijvers. Er kwamen andere bezoekers die de vier centen zagen en die wel eens iets hadden gehoord van de be roemde Romeinse fontein, die geluk brengt als je er geldstukjes in. gooit. Weldra was de vijverbodem bedekt met centen, stuivers, dubbeltjes, kwartjes en Duitse, Engelse, Bel gische, Franse en Zwitserse munten. Het is nu tien dagen later en de beheerders van de afdeling Bloemen en Planten uit de Bijbel hebben het vijvertje al drie maal geleegd. En wat doen zij met het geld? Dat komt ten goede aan de vluchtelingenhulp. Het brengt dus werkelijk geluk, als je hier geld in het water gooit. Drie jongens hebben geprobeerd de biezenplas ten eigen bate leeg te vis sen met een magneet aan een touwtje. Ze hadden al een aardig partijtje munten te pakken toen ze zelf werden gepakt. Een rukte zich los en vluchtte, de twee anderen kregen een stevig standje. Zc gaven het geld terug en beloofden dat ze het nooit weer zou den doen. Na dit incident heeft men over wogen, of er tussen de biezen niet een bordje moest -worden gezet met: „Het in deze vyver geworpen geld brengt geluk aan: het komt ten goede aan de Wereldvluchtellngen- actie". Maar zo'n bordje staat er nog niet en het is ook .niet nodig. Het offeren duurt voort. Het Butterfly-waterspel (de fontein die men op verschillende manieren kon laten spuiten na inworp van een gulden in een gleuf van het bedie ningsapparaat) is vernield. „Zuinige"' bezoekers hebben het met stukjes messing in plaats van guldens ge probeerd en kortsluiting veroor zaakt. De eigenaar, lelijk gedupeerd, heeft nieuwe en zwaardere onderde len in Zwitserland besteld. Er zijn meer klachten over bescha digingen en vernielingen. Zou er nog meer politie moeten komen? De Flo- riadegroep van de Rotterdamse po- liie bestaat nu al uit 21 man! Zondag is het de laatste dag van de binnententoonsteliing De Lente Juicht. 23 april 1945. De Russen veroveren Prank- fort aan de Oder en Oranien- burg aan de Havel ten noord westen van Berlijn, Maar schalk Stalin maakt dit in een dagorder bekend. In Berlijn vechten S.S., Volkssturm en HiÜer-Jugend achter zandhopen, omvergeworpen itrams en vrachtauto's en barricaden van meubels en plin. Goebbels houdt weer een redevoe ring. De Berlijners zegt hij, kunnen zich troosten met de gedachte, dat Hitier bij hen is en ook bij hen zal blijven'Berlijn en Praag zijn de twee bolwerken, waar het nazidom stand moet houden om Europa te redden.' De-aanval op Bremen begint. Britse troepen bestormen de stad. In Nederland steken de geallieerden in .stos-mbofen de Maas over ten noor den van Den Bosch. Zij trekken de Bommelerwaard binnen, die de Duit sers enige dagen geleden begonnen te ontruimen. Tussen Amersfoort en Uselmeer bieden de Duitsers krach tige tegenstand. 24 april 1945. De centrale keukens in het hongerende Amsterdam sta ken de voedsellevering. Slechts aan hen, die duidelijk kunnen maken, dat zij zullen omkomen door gebrek aan voedsel,zal nog wat eten worden uitge reikt. 7302 personen slagen erin dit 'bewijs' te leveren. Een derde van Berlijn is in Rus sische handen. De stad is bijna om singeld. De troepen, van maarschalk; Zjoekow, die ia het noorden om Ber lijn trekken .hebben Charlottenburgj bereikt, terwijl Koniew aan de zuid-1 kant tot Potsdam is oosrerukt. In de stad bieden de Duitsers fana tieke tegenstand. Vele burgers, vol komen gedemoraliseerd door de bom bardementen en de branden trachten door de linies heen van het Duitse aeel van Berlijn in het Russische te komen. Tussen de hoofdstad en Dresden wordt de corridor, die nog in Duitse handen is, nauwer en nauwer. De spanning stijgt waar en wanneer Amerikanen ea Russen elkaar zullen ontmoeten. De Britten dringen langzaam door tn dp voorsteden van Bremen. aantal wijzigingen om een zuiverder resultaat te kunnen waarborgen is voorgesteld en door het Centraal Bu reau voor de Statistiek overgenomen. Als men zich als buitenkerkelijk beschouwt, behoort men dat op te geven, onafhankelijk van de vraag of men zuiver kerkelijk gezien nog tot een bepaald kerkgenootschap behoort, zo meent het bestuur van het Humanistisch Verbond. In de toelichting van het CBS op de vraag of men tot een kerkgenoot schap of godsdienstige gemeenschap behoort, wordt gezegd dat de betrok kene, die niet tot een kerkgenoot schap of godsdienstige gemeenschap behoort of daartoe beslist niet meer wenst te worden gerekend, deze vraag met „geen" moet beantwoorden. Volgens het bestuur van het Huma nistisch Verbond kan aangenomen worden dat bij de twaalfde volkstel ling in 1947 door de kerkgenootschap pen getracht is de telltngsresultaten in voor hen gunstige zin te beïnvloe den. Luisterkring Tevens schonk de heer Van Praag aandacht aan de Humanistische Huisterkring, die thans een jaar be staat en circa 25.099 deelnemers telt. Het aantal sympathiserenden neemt nog regelmatig toe, aldus de voorzit ter. Hij hoopte dat de humanistische groep elementair, recht van uiting in de radio zal verkrijgen, waarbij hij er nog eens op wees dat de gedachte een eigen humanistische omroepver eniging te stichten weinig aantrekke lijk is, omdat zulks onnodige verzui ling in de hand zou werken. (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid kolonel b<I W. Wierda (p.v.d.a.) heeft staats! jecrctaris Calmeijer (Defensie) schrif telijke vragen gesteld over diens schriftelijke suggestie aan de reserve eerste luitenant der genie, ir. H. Faber, om eervol ontslag uit de mlii-' taire dienst te verzoeken. Luitenant Faber kreeg deze sugges tie naar aanleiding van een ingezon den stuk van zijn hand in Het Parool over de voorgenomen aanbieding van een baldakijn aan de Koningin De staatssecretaris, schreef, dat de 'toon van het ingezonden stuk en de plaat sing daarvan in een dagblad hem de overtuiging hadden 'gegeven, dat ir Faber ongeschikt was in de verkregen rang te. dienen. Waarop grondt de staatssecretaris die overtuiging, vraagt de heer Wier da. Hij beschikt immers niet over een commissoriaal advies over de geschikt- heid van de luitenant, zoals de Wet voor het reservepersoneel der krijgs macht voorschrijft? De heer Wierda vraagt - voorts o£ ir. Faber, als hij als reserve-officier zou worden ontslagen, weer kan wor den ingedeeld als dienstplichtige, in een rang beneden die van tweede lui- tenant. Als dat juist is, vindt er dan in feite geen verlaging in rang plaats, die in het militaire straf- ert tucht recht voor officieren uitdrukkelijk is uitgesloten? NEW YORK (Reuter) Twee duizend brieven van inwoners van Toronto heeft de Italiaanse filmster Gina Lollobrigida gekregen nadat be kend was geworden dat zij met haar man, dr, Milko Skofic en haar twee jarig zoontje Milko junior in. deze Canadese stad zou gaan wonen. In ai die brieven werd Gina op een of andere manier huisvesting aangebo den, maar een ervan bevatte een zeer bijzonder aanbod: een gratis huis. Van wie deze brief afkomstig is, wilden Gina en haar man, die gister avond in New York zijn aangekomen, niet zeggen. Zij willen een zwager van dr, Skofic die in Toronto woont eerst inlichtingen vragen. Gina gaat voorlopig met man en kind naar Hollywood, waar zij een film moet afmaken. Daarna gaat het drietal naar Toronto. Dr. Skofic die statenloos is wil Canadees worden. Over goed anderhalve week gaan we proberen de nationale bevrijdingsdag opnieuw in onze herinnering terug te roepen. Veertien jaar geledenin 1946 zou ik het woord 'pro beren' nooit hebben durven neerschrijven. Toen waren onze tranen nog nauwelijks gedroogd en onze gefusilleer- den en gedeporteerden nog dagelijks in onze gedachten. Nu, na vijftien jaar vrijheid, geven de foto's van het boek 'Toen19401945' een schok van ontroering. God ja, zo was het toen. De confrontatie doet pijn... en dat is misschien goed. De vier regels van Leo Vrij man op de eerste bladzij van 'Toenhebben me lang beziggehouden. 'Kom vanavond met verhalen hoe de oorlog is verdwenen, en verhaal ze honderd malen alle malen zal ik wenen.' Kom vanavond met verha len Zou ik dat nog kunnen, na vijftien jaar? Met eerlijke, onopgesmukte verhalen, zon der pathos, zonder helden- refcoriek, zonder martelaartje te spelen? Ik kan het niet, nu niet meer. Maar in een oude legger van Het Vrije Volk vond ik terug een stukje dat.ik kort na de bevrijding schreef, toen Ik het nog wél kon. Dit was het: Doodstil, in strakge spannen aandacht luis terend, zitten we met z'n achten rondom de tafel en luisteren naar het boeiende relaas van dé triend die na achten bij ons kwam aanwippen, zo van Schiphol, waar die hemelse voedselpak ketten hoog-opgestapeld lagen. Voor hem op tafel liggen op een schotel twee kaakjes, drie zuurtjes, een halve reep en een paar sigaretten en ome ogen worden als een magneet naar- dat bordje getrokken... De kalender wijst vrijdag 4 mei 1945, de klok by negenen. 'En Ik zeg tegen de controle, laat me nu maar, wanten plots breekt de vriend af. Op straat horen we rumoer, eerst nog onderdrukt, wat gemom pel van stemmen en dan een kreet. De huisgenoten vliegen naar- de erker, de twee onder duikers blijven zitten, maar ik voel een kriebel in mijn keel en een koude rilling langs mijn rug. En dan vliegt de buurman rechts de straat op en brult het nieuws met schor re, overslaande stem en de kreet wordt door anderen over genomen. 'SE HÉBBEN GE CAPITULEERD! WIJ ZIJN VRIJ!' Mijn gastheer van de laatste drie en half jaar sleept me naar de erker en duwt me naar voren en daar sta ik voor het eerst sinds lange, lange, lange tijd en ik kijk naar bui ten naar de mensen en de mensen kijken naar mij. Mijn overbuurmeisje, een vroegere clubgenote, geeft een verraste kreet en begint en thousiast te wuiven en ik lach, maar meteen voel ik de tranen over mijn wangen stromen en beschaamd trek ik me terug. Even overmant het ogenblik me, maar dan stormen we naar buiten, de straat op. Ik sleur mijn vrouw mee: lopen wil ik, lopen, doet er niet toe waar heen. En we lopen, stijf ge armd, met tranen in onze ogen en een dik brok in onze keel, we lopen almaar rechtuit en komen lachende, huilende en hossende mensen tegen, mensen met vlaggetjes op hun borst, mensen met een gelig- wifcte gelaatskleur net als jij, zegt m'n vrouw die zoekend voortgaan, zoekend naar het oude vertrouwde beeld dat de 3txaat nu niet meer biedt. En later, als we weer thuis komen en ik doodmoe op m'n bed neerval, jaagt en bruist het door me heen: mórgen, mórgen mag ik weer op straat, o mijn God, wat ben ik geluk kig!' 'Dit jaar,' las ik in een circulaire van het Ne derlands Comité Vluch- telingenjaar 1959—1960, 'is er tenminste één mogelijk heid, op waardige en zinvolle manier uiting te geven aan onze vreugde, onze verbonden heid en het besef, wat het be tekent: vrij te zijn, 'Die mogelijkheid is' de BE- VRIJDINGSKAART. Een brief kaart in kleurendruk, voorzien van onze naam en speciale vluchtelingenpostzegels, die we kunnen sturen, aan koningin Juliana, Paleis Soestdijk.' Ik geloof dat ik geen initia tief warmer kan ondersteunen dan dit. Uiting geven aan je dankbaarheid om het vrij-zijn en hulp bieden aan hen die nog steeds reikhalzend naar echte vrijheid uitzien. U hoeft er echt niet veel voor te doen. Die bevrijdingskaart is overal te koop en de speciale vluchtelingenpostzegels van 12 plus 8 en 30 plus 10 zijn aan de postkantoren verkrijgbaar. Denk terug aan toen. Koop zo'n bevrijdingskaart. Dan doen we iets. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2