Prof. C J. Bakker - alom vermaard atoomgeleerde "Geen verkiezingen voor oplossing problemen Curacao' Nehroe en Tsjoe geen stap nader Bevrijding op mars Buitenlanders NKF in Tonny nog steeds zoek Ontslag van 8 zeelieden Conservatoria nog dit jaar nieuwe examens Uitwisseling musici geregeld Rodekool van 1,— per kilo 4 medailles op j aarbi j eenkomst oud-strijders ZONDER Guur weer Aandeelhouders ongelijk gesteld Chauvinisme Hollands Tuin Gekke merel HET VRIJE VOLK MAANDAG 25 APRIL 1960 PAGINA 3 Veel gezag 25 april 1945. Hiimnler biedt de Verenigde Staten en Engeland onvoor waardelijke capitulatie aan. De geallieerden laten weten, dat alleen een capitulatie-aan bod aan de Grote Drie kan worden geaccepteerd. Voor de "brug over de West- zeedijk hoefde zondag geen, eenrichtingsverkeer te worden ingesteld. Toch viel het bezoek aan de Floriade bij dit gure weer nog mee. Het aantal bui tenlanders was naar verhou ding groot, nu verreweg de meeste abonnees verstek lieten gaan. 7 VERVOLG VAN PAG. 1 Boomplantdag Ook in machinekamer 1 ■SISBBHSaSÏW 1. SLANK MAKENDE STREEP blauw-groen, laag vierkant rugdecolleté... Heinz el- ma nn 2. GEPLISSEERDE tutu ruit katoenen strandpak groen, Mauw ge- (Amer. import) 3. VOOR VOLSLANKEN ...strandpak uit be drukte katoen, vrij lang Idokrokje(Cole) 4. IETS VERBREDE SCHOUDER zwart pak met wit gebiesd langs achter diep V-vormig decolleté(Rosemarie R e i d) DE RUG BLOOT ...schouderbanden tot in de taille, bedrukte katoen met satijn(T w e k a) 5. EMFIRE-LIJN brede ceintuur onder de buste voor katoenen strandpak met gefronste rug... (Heinzelmanu) S. AFKNOOPBARE BRETELS mocca-crêine gestreept badpak uit iastcx... (Marina del Mar) 1. RONDE HALSLIJN van achteren dalend tot de taiile, lastex in modelkleuren blauw en groen(Forma) 8. CORSELET - CEINTUUR ...luxepak uit witte nylon, de buste gefronst (Rosemarie Reid) Vakantie met de rug... bloot STRANDPAK MET MOUWTJE ...uit zwarte katoen met een witte nop, te combineren met een middenvoor dichtgeknoopte, wjjde rok (Frankrijk: Tiktiner) (Van onze moderedactrice TJsi badpak-1950, dat binnenkort J-A op alle stranden de aandacht sal trekkenuiordt pas interessant, als men de draagster van de ach terkant observeert: het is daar na melijk dieper dan ooit gedecolle teerd. namelijk tot de taille! Het vorige jaar werd ook al een schuchtere poging in deze richting gewaagd, maar toen stond er iets veel minder bloots tegenover, -na melijk het pak met een kort mouwtje, waarin we er volgens badbegrippen althans veel aan gekleder uitzagen, dan tientallen jaren het geval was geweest. Het mouwtjespak heelt niet lang stand gehouden, waarschijnlijk om dat je na de vakantie met een stukje bovenarm rondliep, dat zie kelijk bleek afstak bij het brons van de rest. TJTeJ feit, dat je de schouderban- AA j van het blote-rugpak niet kunt laten vieren om ook dat smal le streepje huid nog te laten ver kleuren, schijnt niemand plotseling meer ie deren. Dc pakken worden nu al grif gekocht en wie er een nodig heeft, doet verstandig niet te lang met de aankoop te wachten: de mooiste exemplaren zijn meestal vóór half mei de winkeldeur al weer uit. Wie een wekenlange vakantie aan zee in 't vooruitzicht heeft, zou ik twéé pakken willen adviseren één voor in zee van lastex, Le- lanca of nylon) en een katoenen pakje voor 't strand. Het pak van lastex of nylon droogt snel, daar niet van, maar waarom zouden twee kledingstuk ken voor het strand overbodige luxe zijn, als we het grootste deel van de dag aan zee verblijven, ter wijl we de koffer verder dikwijls volstapelen met "kleren die niet of nauwelijks dienst doen! De katoenen strandpakfes voor de jonge slankegeneratie heb ben nog altijd het uitstaande, ge- pnssecrdó iïiZ\i-Tuhjê, ijtaat vour tu*. oudere, op de heupen wat (te) forse vrouw komt Amerika nu met een klokrokje, dat tot halfweg de dij reikt en dat prachtig maskeert, wat beter niet gezien kan worden. Een Nederlandse fabrikant van jeugdige modellen brengt strand- pakjes uit bedrukte katoen, -waarbij een wijde rok wordt geleverd, zodat de totaalindruk die van een zomer se jurk wordt. Ik zag zo'n pakje- rok-combinatie op een modeshow dragen met een opvulling van drie petticoats, maar dat kan moeilijk de bedoeling zijn. Wie naar het strand gaat. heeft louter last van die stijve obstakels. SOMS WEER: BIKINI! ...troix-pièces, b.h., een broekje uit witte lastex, gegarneerd met kant, het 'vest' uit witte Engelse kant (Frankrijk: Tiktiner) (Van onze kunstredactie) Tijdens de muziekpedagoglsche stu diedagen van de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaarsvereniging, in het afgelopen weekeinde op Woud- schoten bü Zeist gehouden, heeft de rijksinspecteur voor het muziekonder wijs, dr. J. Daniskas, meegedeeld dat de nieuwe exameneisen voor het conservatoriumonderwijs in Neder land in mei zullen worden gepubli ceerd. Het zal reeds dit jaar mogelijk zijn, volgens deze nieuwe eisen te exami neren, omdat al geruime tijd geleden aan de conservatoria richtlijnen in deze geest zijn verstrekt. Tot eind 1961, en zo nodig ook nog enige tijd daarna, zal er evenwel ook nog vol gens het oude systeem geëxamineerd kunnen worden. Tijdens de conferentie werd verder onder meer het woord gevoerd door Ton de Leeuw, die bepleitte de jonge muziekleerlingen van meet af met de hedendaagse muziek te confronteren. Wouter Paap besprak de taak van de muziekcriticus, die in eerste in stantie verslaggever is. Rancuneuze critici speculeren, op de bloeddorst van het publiek, maar de echte mu- ziekjournalist heeft een belangrijke bemiddelende functie. Prof. dr. Walter Wiora uit Kiel zocht naar grondslagen voor een mu ziekleraar. die ook aan de exotische en de seriële muziek recht doet. (Van onze kunstredactie) Vertegenwoordigers van amuse mentsmusici uit Nederland. Zwitser land, Oostenrijk en West-Duitsland. ailen aangesloten bij de FIM, hebben in Mainz overeenstemming bereikt over de bescherming van de amuse mentsmusici tijdens hun verblijf in een van deze landen. Het doel van de overeenkomst is, tegelijkertijd uitwisseling mogelijk te maken en een overstroming van de nationale arbeidsmarkt te verhinde ren. (Van een onzer verslaggevers) j professor Cornells J. Bakker wm j een atoomgeleerde van interna tionale faam. Reeds sprak het tot de verbeelding dat hij tijdens de oorlog in het Philipslaboratorium tezamen met ir. F. A. Heyn, thans hoogleraar, In het geheim had gewerkt aan het ontwerp van een cyclotron. Deze avontuurlijke periode kreeg na de bevrijding zijn bekroning, toen in Amsterdam dit cyclotron gebouwd kon worden. Nederland kwam er In Europa mee vooraan te staan en nog altijd is de hoofdstedelijke versnel- lingsmachine een belangrijke schakel in het Europese onderzoek. Professor Bakker werd op 11 maart 1904 geboren. Hij studeerde aan de Amsterdamse gemeente-universiteit en promoveerde bij professor Zee man. Jarenlang bleef hij diens assis tent. Later, als hoogleraar, werd hij directeur van het Zeemanlaborato rium en directeur van het Instttuuti De hoge prijzen, die tijdens dit sei zoen voor de rodekool werden be steed, werden zaterdag te Noord- Scharwoude met een record bekroond. Waarschijnlijk het laatste partijtje dat nog aanwezig was, ging van de hand voor 1,per kilo. De raad van de Arabische Liga heeft zaterdag besloten, de conferen tie van ministers van Buitenlandse Zaken die voor 30 april op het pro gramma stond, uit te stellen. Op deze bijeenkomst zou over de Palestijnse kwestie worden gesproken. Er is nog geen nieuwe datum vastgesteld. Drie ministers van de „voorlo pige Algerijnse regering" zullen Pe king bezoeken. Bijzonderheden over dit bezoek zijn nog niet beschikbaar. voor rcerripfiySIsch' OhderzöëE" te' Amsterdam, het cyclotron-instituut. t Inmiddels hadden twaalf Europese landen de handen ineengeslagen met! het doel een groots centrum voor fundamenteel kernonderzoek te stich ten bij Genève. Dat werd CERN.i Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire. Tijdens de eerste zitting van de raad. in mei 1952, werden vier ontwerpgroepen gevormd voor de bouw van twee gigantische versncl- hngsmachines. Van een van die groe pen kreeg professor Bakker de lei- ding. Hij bleek niet slechts een uitste kend geleerde te zijn, maar ook een man met aanzienlijke organisatieta lenten. Op 1 september 1955 werd hij benoemd tot directeur-generaal van CERN. als opvolger van de Nobel prijswinnaar. professor Felix Bloch. En in een tempo, dat voor zo'n pro ject eenvoudig adembenemend was, rees CERN uit de grond. Op 1 augustus 1957 begon het synchro-cyclotron te werken en al spoedig werden uiterst belangrijke ontdekkingen gedaan. De triomfantelijkste dag voor pro fessor Bakker en zijn staf was echter, onlangs, op 5 februari van dit jaar. Toen kwam een aantal van 's werelds beroemdste atoomgeleerden naar Genève om de inwijding te vieren nn te machtigste deeltjesversneller tér wer* ld, het proton-synchrotron. Het is de laatste persoonlijke her innering, die wij aan hem bewa ren: de forse, ronduit stralende en nog altijd wat jongensachtige man. Van hem zei raadspresident Francois de Rose in de feestelijke bevlagde experimenteerhal: Het was hij (Bak ker), die de groei van dit complex heeft geleid en die er zo'n succes van heeft gemaakt. Zijn bekwaam heid en zijn gezag zijn voor alle deel nemende landen aanleiding geweest hem te verzoeken de leiding op zich te blijven nemen in dit nieuwe sta dium van onderzoek. - - Professer Bakker reisde uiteraard nogal veel. Een van zijn reizen, in opdracht van de regering, naar Ar- gentinië heeft indertijd 1951 stof doen opwaaien. Men bracht het ln verband met geruchten dat de Oostenrijkse professor Richter, Peron geholpen zou hebben aan een revo lutionair atoomproject. Bakker kwam. zag en vertrok weer. Van professor Richter en zijn uitvindingen heeft men niets meer vernomen. Professor Bakker laat zijn vrouw ca drie kinderen achter. In Neder land zowel als bij CERN in Zwitser land wordt zijn heengaan gevoeld als een ontzaglijke slag. (.van een onzer verslaggevers» Nieuwe verkiezingen op de Neder landse Antillen zijn volgens minis ter II. A. Korthals niet de juiste weg om tot een oplossing van de moei lijkheden bij het 'eilandgebied Cura sao te komen. Een terugkeer tot de normale toestand is slechts mogelijk wanneer meerderheid en minderheid tot elkaar komen. Deze mening over de situatie op Curasao waar ten gevolge van de algemene maatregel van Rijksbe stuur de bevoegdheden van het be stuurscollege tijdelijk werden over gedragen aan de gezaghebber, gaf minister Korthals gistermiddag op Schiphol bij zijn terugkeer uit de Nederlandse Antillen en Suriname. De minister maakte zijn reis een week in Suriname, twee weken op de Antillen in gezelschap van de heer A. Jonkers, hoofd van zijn kabinet, en ir. A. G. Maris, direc- Het jaarlijkse congres van de Ne derlandse Bond van Oud-strijden; en Dragers van het Mobilisatiekruis In Gouda begon zaterdagmorgen met een ontvangst op het stadhuis. Bur gemeester mr, dr. K. F. O. James verwelkomde daar ongeveer 90 afge vaardigden, onder wie twee Belgen. Nadat de gasten het fraaie raad huis hadden bezichtigd, recipieerde het hoofdbestuur in verband met de 10-jarige herdenking van de fusie tussen de Nationale Bond Het Mobi lisatiekruis en de Nederlandse Bond van Oud-strijders. Op de jaarvergadering, die in de middaguren plaatsvond, werden tele grammen verzonden aan koningin Juliana, prinses Wilhelmina en prins Berahard. Het kruis van verdienste van de bond werd uitgereikt aan H. Ruijper te Amsterdam (in brons), A. P. v, Hoey Smith te Rotterdam (in zilver), P. v. Rijn te Schiedam (In brons) en C. Th. Yelders te Rotter dam (in brons), Vice-voorzitter kolonel KNIL b. d. S. C. Plantinga en secretaris kapitein b. d. J. B. Vermeulen werden bij acclamatie als bestuursleden herko zen, Er werd voorts een commissie benoemd, die de mogelijkheden zal onderzoeken om te komen tot het uitgeven van een bondsorgaan. Het hoofdbestuur zal nagaan of het mo gelijk is elk jaar een landdag te hou den. Den Helder werd voorlopig aan gewezen om het jaarlijkse congres in 1961 te organiseren. tciiT-generaal van Waterstaat. Het gezelschap kwam met de DC-s uit New York. Ter begroeting was o.a. aanwezig premier prof. J. E. üe Quay. De heer Korthals zei veel belang stelling te hebben voor de plannen ter bevordering van het toeristenver keer op de drie Bovenwindse eilan den en op Bonaire. Hij was van oor deel dat deze eilanden zo spoedig mogelijk geschikt dienden te worden gemankt voor het in hoofdzaak Amerikaanse toerisme. Soortgelijke verbeteringen moeten op Aruba en Cura?ao worden uitge voerd. Od Curasao moet het interna tionale vliegveld worden geschikt ge maakt voor straalvliegtuigen, moet de haven worden verbeterd en dient een vaste oeververbinding in d« plaats te komen van de aloude schip brug. De minister heeft tijdens zijn gesprekken op Curagao gezegd, dat hij de projecten voor openbare wer ken van grote betekenis vindt.. Tij dens deze gesprekken is ook de kwestie van de algemene maatregel van Rijksbestuur ter tafel gekomen. Minister Korthals deelde roede dat ook de oppositie over deze zaak haar mening aan hem kenbaar heeft kun nen maken. In Suriname heeft de minister kunnen zien hoe de snelle economi sche ontwikkeling van dit land zich voltrekt. De heer Korthals zei o.tn. dat hij grote bewondering heeft voor de uitvoering van het Wageningen- project. Veranderingen !n de uitvoering van het Surinaamse Tienjarenplan zuilen in Den Haag worden bespro ken met de Statendelegatie nit Pa ramaribo die thans in Nederland Is. ln deze rubriek vermeldt Het Vnie Volk zonder commentaar - fret tende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd Met één suggestie van de heer Beernink zijn wij het vlak oneens. Hij wil een gedeelte zelfs een be hoorlijk gedeelte van dc op de' rijksbegroting uitgetrokken gelden rechtstreeks ter beschikking stellen van de provinciale besturen van Gro ningen, Friesland en Drente. De provinciale besturen aldaar zouden het best kunnen beoordelen hoe die gelden moeten worden besteed. Dit1 nu achten wij een regionale afsplit, singspolitiek, die wij, ook op finan cieel gebied, volmaakt afkeuren. Bo ven alle begrijpelijk provinciaal chauvinisme staat de eenheidsge dachte van de Nederlandse Staat. Uit het Algemeen HandetsbUA van 21 april I960. Generaal Antonin Bohoemil Hasal, die in de oorlog de belang rijkste militaire adviseur van de Tsjechoslowaakse president Benesi in ballingschap was, is op 67-jarige leeftijd in Washington overleden. NEW DELHI (Keuter, AFP) De besprekingen tussen de premiers Tsjoe en Lai en Nehroe zijn mislukt, schrijven de Indische kranten van vanmorgen. Volgens de Hindustan Times is er geen gebied waar op de staatslieden een zekere mate van overeenstemming hebben bereikt. Ook over de grensconflicten is men geen stap nader geko men tot een oplossing. (Van een onzer verslaggevers) De opposante aandeelhouders van de Nederlandse Kabelfabrleken, die In verzet zijn gekomemlegen het be sluit aan een aantal commissarissen een extra-vergoeding van 40.000 per jaar toe te kennen, hebben van de Haagse rechtbank geen gelijk ge kregen. Hun vordering om het besluit van de aandeelhoudersvergadering van hun onderneming, waarbij deze ver goeding werd vastgesteld, nietig te verklaren, is afgewezen. Dit vonnis werd vanmorgen aan bet begin van de openbare zitting van de vierde kamer van de Haagse rechtbank bekend gemaakt. De mo tivering zal echter eerst morgen ter inzage worden gegeven. (Van een onzer verslaggevers) De zesjarige Tonny Krabbenborg uit de buurtschap Zieuwent in deAch- terhoek is nog steeds niet gevonden. De ouders hebben nu duizend gulden beloning uitgeloofd voor degeen die inlichtingen kan geven die leiden tot de opsporing van kind. Tonny is woensdagmorgen om tien uur voor het laatst gezien in de Raad huisstraat in Lichtenvoorde. Politie mannen en honderden burgers en mi litairen hebben de wijde omgeving uitgekamd, maar nog steeds zonder resultaat. Berlijn is inmiddels omsingeld. In Italië overschrijden de geallieerden de Po. Het geallieerd booidkwartier deelt via Radio Oranje het volgende mee: 'De vijand, die verantwoordelijk is voor uw voedselvoorziening, heeft verzuimd voldoende voorraden aan te voeren terwijl zijn verbindingen met Duitsland nog open waren. Nu hij geïsoleerd en belegerd is, bete kent zijn misdadig Besluit van ver zet tot het uiterste, dat hij niet in staat is om u voor de honger te be hoeden. Daar uw voedselvoorraden uitge put zijn, heeft de opperbevelhebber bevel gegeven, dat er onmiddellijk door vliegtuigen voedsel boven bezet gebied moet worden uitgeworpen. Wij hebben de vijand gewaar schuwd dat dit zal gebeuren en dat hij onze pogingen om u te helpen niet mag verhinderen' en bemoeilij ken. Zelfs al deed hij dit wei, dan zullen wij toch al het mogelijke blij ven doen -om u het leven te redden. De voor u bestemde levensmidde len zullen door vliegtuigen van al lerlei type worden uitgeworpen, vin. door zware bommenwerpers. De toe stellen zullen laag vliegen en hun ladingen daar afwerpen waar deze het gemakkelijkst door u kunnen worden verzameld. Wij kunnen u niet tijdig op de hoogte stellen van de plekken waar wij het voedsel zul len uitwerpen. Wij verzoeken u daar om nauwkeurig de voorschriften in acht te nemen In dezelfde mededeling wordt ver klaard, dat de voorbereidingen tot het brengen van voedsel nog enige tijd in beslag kunnen nemen. Meer dan de helft van Berlijn is op deze dag in Russische handen. In de tunnels van de ondergrondse woedt een fanatieke strijd. Een com mentator noemt Berlijn 'een hel met de duivel (Hitler) erin Volgens de geruchten zijn er al meer dan 100.000 abonnees, maar dat is een tikkeltje overdreven. Naar wc van de persdienst vernemen, heeft men 93.830 doorlopende toegangsbe wijzen van tien gulden verkocht. Een prachtig succes, dat nog mooier had kunnen zijn als de termijn met een week was verlengd. De overgang van tien op vijftien gulden is te groot geweest. Van de duurdere kaarten zijn de eerste dag maar een dertigtal verkocht en er zit ook nu nog helemaal geen schot in. .Avondabonnees" (houders van doorlopende toegangskaarten die van 18 tot 24 uur geldig zijn) heeft de Floriade nog maar heel weinig. Deze' abonnementen (ƒ7,50) zijn niet in prijs verhoogd. Men hoopt dat er meer vraag naar zai komen, als het zomerseizoen begint. Zondag was het de laatste dag van de binnententoonstelling „De Lente Juicht". In de Ahoy'-hal is men van morgen aan de grote schoonmaak De premiers zullen vandaag voor de laatste maal aan tafel gaan zit ten. Nehroe is Tsjoe nog een ant woord schuldig op diens voorstel, de datum voor een nieuwe samenkomst vast te stellen. De Chinese premier zou voorts hebben voorgesteld, dat beide partijen de huidige situatie in het grensgebied voorlopig zullen handhaven. Dit voorstel wordt voor India on aanvaardbaar geacht omdat het in zekere zin erkenning van de Chinese bezetting van Indische grondgebied inhoudt. Het slotcommuniqué over de Chi nees-Indische besprekingen dat vermoedelijk morgen zal worden be kendgemaakt zal o.m, inhouden, dat de twee staatslieden maatregelen om de spanning tussen hun landen te verminderen en nieuwe grensinci denten te vermijden, nodig achten. Zij waren bang voor een ontplof fing als gevolg van de vrijkomende dampen uit de tanker. De heer Vos meende op grond van zijn ervaringen met de kapitein deze te moeten pas- seren. De werkzaamheden aan de tanker werden na het bezoek van de havenautoriteiten volgens de heer Vos, onmiddellijk gestaakt. De kapitein van de Astrid Naess, de heer Elshout, toonde zich zeer verbolgen en gaf Vos, in overleg met de Amerikaanse directie van de maatschappij, op staande voet ontslag. De bediende V u g t uit Eindhoven, die de werkzaamheden van de heer Vos moest overnemen, werd eveneens op staande voet ontslagen, toen hij opdracht kreeg direct met de werk zaamheden te beginnen en hieraan geen gevolg gaf, omdat hij eerst bij' de New Yorkse havenautoriteiten wilde infomien naar de veiligheids maatregelen. Hiertoe werd hem de gelegenheid niet gegeven, waarop het! ontslag volgde. Advertentie fM. begonnen. Deze hal blijft enkele we- ken voor het publiek gesloten en in die tijd wordt de tentoonstelling „Heelal en Aarde" ingericht. Als openingsdatum is 15 mei genoemd, maar 't kan ook wel iets later of iets eerder worden, naar ons is meege deeld. De deuren van de Energichat gaan tot 5 mei dicht. Op die datum begint de derde binnententoonstelling: „Hol lands Tuin". Men zal er bloemen en planten van bloemisterijen en han delskwekerijen kunnen bewonderen. De Inzendingen worden gearran geerd aan beide oevers van een kronkelende beek met zes bruggen. Wie de hele expositie wil zien, moet over alle zes bruggen wandelen en dan krijgt hij zes maal een ander beeld We hopen op een beek met stromend en helder water. Vrijdag is het in Amerika JSoom- plantdag en daar zullen we ook hier iets van merken. Mevrouw Young, de echtgenote van de Amerikaanse am bassadeur, komt vrijdagmorgen half elf een mooie soort Amerikaanse eik bij het Amerikaanse paviljoen plan ten. Merels zijn elegante, muzikale en toch ook wel een beetje gekke vogels. In de stad tonen ze voorkeur voor allerei zonderlinge broedplaatsen et» op de Floriade in het Park is het niet anders. Voor deze laag boven de grond nestelende soort zijn de ro- dodrendons bijzonder geschikt. De Floriade heeft zelfs een hele Rododendron-allee, maar nee, de merels weten het beter. Ze hebben nu een nest gemaakt onder de kap van het Station-Noord van de ka belbaan. Het wijfje zit al te broeden en trekt zich niets aaa van het ia- waai der landende en opstijgende gondels. IUC uy, i uitvoe- idela era overge-l De heer Vos deelde voorts medej dat het personeel van de machine-! kamer, bestaande uit de tweede en) vierde machinist en twee assistent-- machinisten, eveneens op staande voet was ontslagen. De machinisten moesten in de machinekamer de wacht overnemen! van de assistent-machinisten, die opj hun beurt het werk moesten uif ren van de stokers, die inmiddels een andere tanker waren plaatst. Zij verklaarden zich tot deze werfe- xaamheden bereid mits officieel werf aangetoond dat hun veiligheid nier fn gevaar was. Toen de kapitein geea veiiigheidscertificaat van de New- Yorkse havenautoriteiten kon over leggen weigerden de bemanningsleden in de machinekamer te werken. Ont slag volgde. De eerste stuurman van de Astrid Naess en een pompbediende werden eveneens ontslagen, reden daarvan was de heer Vos niet bekend. De hoofdmachinist van de tanker had reeds twee maanden geleden ontslag aangevraagd en is thans ook in Ne derland teruggekeerd. Toen een der bemanningsleden, aidus de heer Vos. zich met het Nederlands consulaat in New York telefonisch in verbinding stelde om te informeren naar het onderzoek dat zou worden ingesteld, kreeg hij in plaats van de consul de kapitein van de Astrid Naess aan de tele foon. die het betrokken beman ningslid verbood verder contact m-t het consulaat op te nemen. Zolang de heer Vos in New York heeft vertoefd, was er uitsluitend be langstelling van de kant van de met- gewonde bemanningsleden. Het Ne derlandse consulaat zond een secreta resse met enkele tijdschriften. De ontslagen bemanningsleden, zo xei de heer De Vos, willen nu ee* proces tegen de maatschappij begin nen. Op 1 januari 1960 had een op de negen Fransen een eigen auto, op januari 1959 was deze verhouding een op de tien, zo heeft het Franse bureau voor Statistiek meegedeeld. De Italiaanse PTT heeft zater dag bijna volkomen stilgelegen door een staking van 24 uur van het per soneel voor hogere lonen. In Rome werden geen brieven bezorgd.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2