Grots belangstelling ,|iiiiiiiiiiiiim— in Leeuwarder zaal m aa& Opposanten verliezen strijd om macht bij Van Vlissingen en Co. Staalplan NKF nu officieel - óók hoogo venbedr ij f Fris en geurig m winst beleid is het streven Bevrijding op mars Poolprijs van miljoen op inzet stuiver Chefarine,4 Geschenk bij zestigjarig bestaan Het Vrije Volk Tonny terecht t Regen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 27 APRIL 3960 PAGINA 3 vier - beroemde (Van een onzer verslaggeefsters) 'Een goed gebruik handhavende, zou ik een ogenblik stilte in acht willen nemen, omdat het in deze zaak gaat om de dood van Arie Lodder. Wat hij ook gedaan moge hebben, wat hij ge weest moge zijn, hij was een mens die ontijdig tot de eeuwig heid is opgeroepen. Uit eerbied tot de dood en medeleven met de nabestaanden past ons een moment stilte.' Vlak nadat de dagvaarding in het proces tegen de voormalige Berkelse huisarts Johannes Franciscus Alphonsus Marinus O. is voorgelezen, spreekt de president van de Leeuwarder recht bank, mr. H. J. van Maanen, bovenstaande woorden. genees middelen,: A in een - Mt tablet a ^■doen.- mÊÊÊ SYondétèn ■tegen l|ji[rien,...l en; griep". (Van onze sociaal-economische redactie) Het laatste restant aan oppositie bij de N.V. Van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken heeft de slag om de macht bij deze N.V. verloren. In een gisteren gehouden vergadering van aan deelhouders werd een bestuursvoorstel tot wijziging van de sta tuten met een grote meerderheid van stemmen aangenomen. Voor deze stemming golden nog de oude statuten, waarbij het stemrecht beperkt werd tot maximaal zes stemmen per aandeelhouder. Wél eis „ZIJN ZIN GEKREGEN" Commissie Spreiding van Rijksinstellingen Vakbeweging beeft bezwaren tegen MTM-systeem Verbazing Bezit s( misvorming Een boek met dit merk is een waardevol werk De regen heeft de Floriade goed gedaan. Tegen hemelwa ter kan de beste sproei-instal- latie niet op en men behoeft zich bovendien geen zorgen te maken over het zoutgehalte. Het Park is nu bijzonder fris op vele plaatsen dc overhand en er zijn fraaie effecten be reikt met de afwisseling van vakken langstelige en vakken kortstelige soorten. Het geheel heeft er een verrasend reliëf door gekregen. Kruidentuin (Van een onzer verslaggevers) Een winstaandeel van 15%. Dit is het jubileumgeschenk dat de directeur C. v. d. Waerden namens de raad van commis sarissen gisterochtend heeft aangeboden aan personeel en be zorgers van de Arbeiderspers in verband met het 60-jarig be staan van de krant. Voorwaardelij ke straf en boete voor uitlenen pornografie 27 april 1945. De Russen zijn het centrum van Berlijn met de regerings gebouwen tot op één kilometer genaderd. Zij veroveren Pots dam en Spandau. Het vlieg veld Tempelhof wordt bezet. Wolfgang Muller verongelukt Bruggetje Tweede proces dr. O. met minuut stilte begonnen Advertentie I.M. Het tweede proces 'Dr O.', waarin roepen werd. Zijn lijk was verkleurd, do verdachte andermaal terecht- Op de piank stond een flesje met staat voor een cyaankali-moord, dit- een briefje eronder. Op het briefje maal op zijn medegevangene Lodder, stond: Ik heb een medicijn ingeno- is begonnen. De thans 43-jarige O. men, gekregen van dr. O. Deze heeft is in de zes jaar sedert zijn eer- het van zijn reclasseerder gekregen.' ste proces wegens moord op zijn vrouw sterk verouderd en verma gerd. De grote vraag waarom het in dit proces zal gaan is: hoe heeft O. kans gezien (als hij inderdaad de moord op Lodder gepleegd heeftl cyaankali in de gevangenis te krijgen. De officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank, mr. M. H. Gelinck. heeft dinsdag op een pers conferentie gezegd, dat hij daarover ter zitting enkele feiten zal medede len. Hij wilde er echter nic» op voor uitlopen. De officier hééft vijfentwintig ge- tuigen-deskuhdigen opgeroepen, als mede een aantal gedetineerden en es- gedetineerden uit de strafgevangenis in Leeuwarden. Hij heeft de journa listen verzocht de namen van de laatsten niet te publiceren Van de zijde van de verdediging zijn geen getuigen opgeroepen Oj persfotograaf is om en bij de rechtszalen in Nederland „niet gewenst". Een parketwacht verwijdert hier een fotograaf, die op de persconferentie, die de offi cier van Justitie in de rechtszaal le Leeuwarden gaf in verband met het proces-dr. O., aanwezig wilde zijn.. 'De grote belangstelling voor. dit proces moet. voor zover u nog voelen kunt, wel pijnlijk voor u zijn. zegt de president. O. knikt van ja. 'Bent u het niet de dagvaarding eens?' 'Nee.' Gevangenisbewaarder Jacob Weer man vertelt dat O. op de avond van 4 februari (de avond vóór Lodders dood) tegen zeven uur belde en vroeg of hij naar de cel van Lodder mocht. Een deel van de morgen gaat heen Weerman zei eerst: 'Nee. over tien met de beëdiging der getuigen en enige merendeels formele verhoren. Een' van de getuigen is de gevange nisarts dokter Bearda Bakker Hij verklaart: 'Lodder was naar schat ting vijf a zes uur dood toen ik ge- (Van een onzer verslaggevers) In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad van Alblasserdam is officieel bevestigd wat wij verleden week reeds schreven: de Ne'derlandse Kabelfabrieken gaan tus sen Alblasserdam en Papendrecbt een nieuwe staalindustrie stichten. De bestaande plaatwalserij wordt langs rijksweg 15 uitgebreid en langs de Noord worden een hoogovenbedrijf en een zuurstofstaalfabriek gesticht. Hoewel O. al tot levenslang is ver oordeeld, meent mr. Gelinck, dat hij toch weer een eis kan doen. Hij grondt dit op artikel 63 van het Wet boek van Strafrecht. Volgens hem sluit dit artikel het opnieuw eisen van een straf alleen uit. wanneer achteraf blijkt, dat iemand vóór zijn veroordeling nog een ander mis drijf heeft gepleegd dan dat waarioor hij gestraft is. In het geval van dokter O. is echter sprake van na zijn ver oordeling. Het hele proces aai op de band worden vastgelegd. 'Omdat wij die ge- iuidsversterking nu toch hebben, ai- dus mr. Gelinck. 'en omdat het bij een proces als dit wel gemakkelijk is als men achteraf het gesprokene nog eens weer ican horen. De capaciteit van het bestaande bedrijf van de NKF te Alblasserdam wordt daardoor opgevoerd tot vijf honderd- a zeshonderdduize-d ton per jaar. De uitbreidingen zijn ge projecteerd op een gebied vaii meer dan honderd hectare, vallend binnen AJblasserdfims en Papendrechts ter ritoir. De burgemeester van Alblasserdam, de heer L. Looy, die een korte ver klaring voorlas, sprak niet over de Rozenburgse plannen en een even tuele samenhang daarvan met de uitbreiding van de NKF. De kabelfabrieken. zei hij, zijn ge noodzaakt hun bedrijf uit te breiden en omdat zij dat niet op basis van (Van onze parlementsredactiei Dr. \V. Drees zal voorzit.er zijn van een commissie „Spreiding Rijks instellingen". die dc minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft ingesteld. De commissie zal het belang on derzoeken dat verplaatsing van een deel van het regeringsapparaat kan hebben voor de vermindering van de ruimtelijke problemen in Den Haag en voor de ontwikkeling van andere gebieden. De commissie moet ook nagaan hoe groot de bezwaren zijn. die ver plaatsing meebrengt voor het doel matig functioneren van het rege ringsapparaat en voor het betrokken personeel. Uitgangspunt moet zijn dat Den Haag zetel van de regering blijft. Naast dr. Drees hebben zitting in de commissie ir. J. D. H. van der Toorn, voorzitter Adviescommissie Doelmatige Organisatie Rijksdienst, mr G. H. van Herwaarden, raadad viseur van het Ministerie van Bin- neniandse Zaken, de heer H. H. Wemmers, president-directeur van de Staatsmijnen, ir. J. J. M. Aangenendt. directeur-generaal van de Rijksge bouwendienst en mr. J. Vink direc teur Rijksdienst Nationale Plan. sclirootverwerking willen doen. om vat het project ook de stichting van een eigen hoogovenbedrijf. Tijdens de discussies over het voor deze uitbreidingen opgestelde industrieplan Vinkepolder en Nieuw- land, dat met algemene stemmen werd goedgekeurd, werd ook duide lijk, dat de kabelfabrieken met de verwezenlijking van haar plannen haast willen maken. Burgemeester Looy zei woordelijk 'De gemeente zou niet tot vaststel ling van dit industrieplan zyn over gegaan. als zij niet de zekerheid had. dat de grond In de naaste toekomst nodig is.' Hij zei dat de uitbreiding van de kabelfabrieken volledig is ge waarborgd. De vakbeweging staat nog met vee! reserve ten opzichte van het MTM-systeem. Dit (methode tijdme ting) systeem bestaat hierin, dat de werkzaamheden in onderdelen wor den ontleed en dat voor elke afzon derlijke beweging een standaardtijd wordt vastgesteld. Op het congres van het MTM-Ge nootschap, dat te Scheveningen wordt gehouden, heeft de heer B. P. M. Princen als woordvoerder van de commissie loontechniek van NVV. KAB en CNV uiteengezet, dat het gebruik van het MTM-systeem niet leidt tot e«n algemeen aanvaar de uitkomst. Verschillende adviesbu- reau's werken met verschillende toeslagen en vermenigvuldigingfac- toren. Ook is men het niet eens over de vraag, wat een redelijke minimum prestatie moet worden genoemd. De Nederlandse vakbeweging, aldus de heer Princen, acht de bezwaren- zo groot, dat zij de toepassing van het MTM-systeem ten behoeve van tari- fiëring vooralsnog' onaanvaardbaar acht. minuten gaan jullie allemaal naar de film.' Maar O. bleef aandringen en Weerman gaf toe. President: 'O. slaafde er vaak in zijn zin te krij gen, he?' Weerman: 'Ach nee, dat zou ik niet willen zeggen.' President: 'U hebt dat anders bij de rechter-commissaris wel gezegd.' Weerman bracht O. naar de cel van Lodder waar hij ongeveer vijf minuten bleef met de deur dicht. O. had een stuk witbrood voor Lodder meegenomen. Dat mocht feitelijk niet. Dat brood hoofde tot de zieken- kost van O. Maar als hij het zelf niet. Dat brood hoorde tot. de zieken en dat vond de bewaarder zonde. Weerman acht het uitgesloten, dat O., nadat de gevangenen later op de avond van de film terugkeerden, vooruit is gelopen en alleen in de cel van Lodder is geweest. De cel was dicht en hij de bewaarder moest ze openen en de gevangenen insluiten. Of Lodder en O. toen nog samen- geweest zijn, weet de bewaarder niet meer. Het is altijd een geroezemoes eei' ze allemaal in hun cel zitten. 'Die wil nog een glaasje water en die wil nog wat tegen een ander zeggen... het, duurt altijd een poos...' O. spreekt de lezing van de be waarder Weerman tegen. De cellen g.v.d.' waren al open. toen ze uit de film President: IVat drukte die vloek kwamen. (O. heeft tijdens de verho- naar uw mening uit? Verbazing, ren steeds beweerd, dat hij na de angst, boosheid?' film, snel voor alle andere gedeti- Bewaarder De Jong: 'Nee. hij was neerden is uitgelopen en uit de cel verbaasd, zou ik zeggen.' van Lodder de brief heeft wegge nomen, waarin Lodder schrijft, dat (De sitting duurt voort) hij verantwoordelijk is voor de dood van mevrouw O. Hij wist dat Lodder die brief geschreven had en waar hij hem bewaarde aidus heeft O. steeds beweerd maar h(j kon hem niet uit zijn handen krijgen. Volgens de lezing van de bewaarder is het uit gesloten dat O. alleen in de cel van Lodder geweest is na de film, omdat j de cellen dicht waren). j Bewaarder Meidert de Jong heeft Lodder op de morgen van 5 fe- j bruari dood in zijn cel gevonden. Zodra hij in de buurt van O. kwam vroeg deze: 'Wat is er met Lodder aan de hand?' De Jong gaf eerst geen antwoord, maar later toen de bewaarder thee aan O. bracht, vroeg hij het weer. De bewaarder zei: Tiet is niet best met Lodder.' O. vroeg: 'Is ie dood? Zelfmoord, Wij zijn er ons voldoende van be wust dat een loonsverbetering oT prijsverlaging van enige pereenten voor een bedrijf met vele werknemers en een grote omzet doorgaans finan cieel zwaarder weegt dan een veel- vuldiger verhoging van de tantièmes voor de kleine groep van directeuren en commissarissen. Maar desondanks maakt liet op ons een beslist onwaar achtige indruk als men directies met uitzonderlijke tantièmes hoort bewe ren. dat loonsverbeteringen casu quo prijsdalingen er niet af kunnen zon der de investeringsmogelijkheden en derg"iijke ernstig aan te tasten. Van leidinggevende personen mag men ook in dat opzicht toch wel een voor beeld verwachten; een voorbeeld ove rigens dat vaak nauwelijks een merk baar offer betekent. Het is belangrijk dat de werkne mers een zeker bezit kunnen vormen, maar daarnaast is evenzeer belang rijk hoe de verhoudingen van inko men en bezit tussen de verschillende bevolkingsgroepen zijn. In een ont wikkeld land dienen op dit gebied geen te grote verschillen te bestaan. Uit Ruim Zicht, kaderblad van de Katholieke Arbeidersbeweging, 10 april 1060 Een van de voorstellen tot statu tenwijziging, die thans van kracht zal worden, betekent een opheffing van deze beperking van het stem recht. Was het vroeger altijd de op positie en dan de oppositie van de kant van enkele grote aandeelhou ders en kleine aandeelhouders ge zamenlijk geweest die tegen deze beperking van het stemrecht was. omdat dit de macht van het bestuur beperkte, thans zijn de rollen omge keerd. De oppositie vreesde nu. dal door een opheffing van die beperking thans alle macht in handen zou ko men van de, nieuwe grote aandeel houder, dc Unilever n.v., die van de vroegere grote opposanten een pak ket aandelen van naar schatting 30 a 40 percent van het kapitaal heeft overgenomen. Het verzet van de door hun grote collega's in de steek gelaten kleine aandeelhouders mocht vandaag niet meer baten. Merkwaardig was het wel. dat er van een van de grote aan deelhouders. de heer Bonda, in deze vergadering nog een vertegenwoor diger aanwezig was. die zich tamelijk fe! kantte tegen de bestuursvoorstel len, zoals die er nu lagen. Maar hoe dan ook. de affaire-Van Vlissingen heeft wel bewezen, dat het met de democratie binnen de onder neming droevig is gesteld. 't Is gisteren een tamelijk stille dag geweest. Tot 5 mei geen grote binnententoonstclling meer, dat schijnt toch wel velen van een be zoek tc weerhouden. De ..Rotterdam" had 's morgens 470 Amerikanen aangevoerd, alle maal geestdriftige bollenliefhebbers: er was zelfs een miss Tuiip (juffrouw Tulp) bij. Het gezelschap is op de kade in regen en wind verwelkomd door vier Florientjes en de Douane Harmonie Nederland. Later scheen de zon weer en misschien is de heie Tulip Sai ling Club toen inderdaad naar de Floriade gegaan, maar veel drukker za! het er niet door zijn geworden: 470 Amerikanen op een terrein van 40 hectare is per hectare 11.75 Ame rikanen en dat geeft geen gedrang. voor De directeur maakte deze geste be kend in een speech, die hij uitsprak in de grote hal van het Amsterdamse ARNHEM (ANP) Op grond van het in voorraad hebben van uit België afkomstige pornografische lectuur heeft de rechtbank te Arnhem de eigenaar van een uitleenbibliotheek in Nijmegen veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en tot ƒ200 boete of veertig dagen hechtenis. De in beslag geno men boeken moeten aan de circulatie worden onttrokken. De officier van Justitie had dr.e maanden voorwaardelijke gevangenis, straf geé'.st plus 4tH) boete. In zrjn requisitoir beschreef hij de desbetref fende lectuur als 'zinnenprikkelende vunzigheid'. De strijd in het hart van Berlijn woedt verbitterd voort, zowel boven ais onder de grond. In de tunnels van het ondergrondse verdedigingssy steem vechten Russen en Duitsers het uit met dolken en messen. De nazi's werpen alles, waar zij over beschikken, in de vernietigende slag: de resten van de weermacht en de SS, ongeoefende mannen van dt Volkssturm, politie, Hitler-Jugend, meisjes en vrouwen. Tienduizenden worden de dood in gedreven. Huis moeders en kinderen plunderen de winkels. Bremen is nu met de haven geheel in Britse handen. Regensburg wordt veroverd. Dc Lnndense kranten brengen rie perste foto's van de historische ont moeting van de Russische en'Ame rikaanse legers bij Torgau aan de Elbe. Terwijl nog vrij sterke Duitse troe pen geïsoleerd zijn in West-Neder land. in Noorwegen en in Koerland, is ook tussen de Duitse legers, die nog in of bij Duitsland staan, de samenhang verbroken. Behalve de verbinding, die bij Torgau tussen Amerikanen en Russen tot stand is gekomen, ontwikkelt zich met grote snelheid een tweede wespentaiüe tussen Miinchen en Wenen. Bij Passau staan de Amerikanen, nog snaar 150 kilometer van de Rus sen, die tot Sankt Fölten zijn door gedrongen, Radio Milaan maakt bekend, dat Mussolini bij het Como-meer gevan gen wordt genomen. Hij probeerde over de Zwitserse grens te ontkomen. In de Po-vlakte vlucht een deel van de Duitse legers naar het noordoos ten. Partizanen nemen Genua en Fiacenza. Radio .Oranje deelt mee: 'Alles wordt in het werk gesteld om alle praktisch uitvoerbare maatregelen tc benutten ten einde ten spoedivste voedsel te brengen aan de drie hongerprovincies. bedrijf. Later op de dag sprak direc teur H. van Kuilenburg in het Rot terdamse bedrijf aan de Slaak voor het aldaar verzamelde personeel. Wij zijn bezield met het vaste voornemen bij de Arbeiderspers een rechtvaardig sociaal beleid te voeren, aldus de heer Van Kuilenburg. Het personeel heeft in beide bij eenkomsten ook nog kunnen horen dat ter gelegenheid van het jubileum een extra-uitkering van een week salaris zal worden gegeven. De heer Van der Waerden schetste in Amsterdam Het Vrije Volk als een krant met een glorieus verleden, een krant van mannen die alles over hadden voor de bevrijding van de arbeidersklasse. Hij bracht in herin nering, dat Heijernians het is ge weest die in 1838 de stoot gaf tot de oprichting van de krant. Het budget was door hem bepaald op 34.000. Het congres maakte er 40.000 van. Daarvoor souden wij nu vijf man per jaar in dienst kunnen nemen, aldus de heer Van der Waerden. Grotere bloei In Rotterdam ging de heer Van Kui lenburg uiteraard daarnaast nog in op de stichting van het dagblad Voorwaarts in 1920 waarvoor de middelen met dubbeltjes en kwartjes doorde Rotterdamse arbeiders bij el kaar werden gebracht. Na de ontreddering van de oorlogs jaren. aidus de heer Van Kuiienburg, is de AP tot nieuwe, nog grotere bloei gekomen die ons als werkers in dit veeleisende, maar boeiende be drijf met trots en dankbaarheid ver vult en waaruit wij de kracht putten allen te zamen 1800 man sterk elke dag opnieuw opgewekt aan onze taak te werken. (Vervolg van pagina 1) Gistermorgen stapte burgemeester Waals in zijn auto en reed naar Keu len. Bij de Westdeutsche Rundfunk vroeg hij ook een foto te laten zien. Daar werd wel'ingegaan op het ver zoek. Om vijf over acht gisteravond kwam Tonny op miljoenen scher men. Ook op dal van 't weeshuis in Wesel. Een verzorgster herkende de foto direct. Men wist daar overigens nog niets af van de vermissing in Lichtenvoorde. Alle Nederlandse kranten hadden over het geval ge schreven, maar uiteraard niet de Duitse. Er ging een telefoontje naar het politiebureau van Wesel. Daar nam men contact op met burgemeester Waals. Tonny was terecht, In Lich tenvoorde kwam het bericht gister avond om tien uur. Honderden "bewo ners stroomden de straat op om de wagen waarin het kereltje terug keerde op te vangen en te begroe ten. Tegen middernacht was het zover. Het werd een zegetocht door het dorp naar de boerderij van de familie Krabbenborg in de buurtschap Zieuwent. Zelfs de kerkklokken luid den. LOSTALLO CAP) De Duitse acteur Wolfgang Muller van de be kende film „Wir Wunderkinder" is dinsdag in Zwitserland bij een vlieg ongeluk om het ieven gekomen. De 37-jarige Mtiller was met een Piperclub opgestegen van het v"eg- veld van Agno. in Zwitserland. Hij was in gezelschap van de Zwitserse instructeur Max Manger. Het, toestel raakte ee.t I el van een bergbaantie en stortte neer. Beide inzittenden wa ren op slag dood. LONDEN (AP) Een Engelse timmerman, die tot nu toe zijn vrouw en kinderen moest on derhouden van 12 pond. 125 gulden, per week, heeft 100.000 pond, ruim een miljoen gulden, gewonnen in de Britse voetbal pool met een inzet van 1 penny (nog geen vijf cent). De veertigjarige Stanley Wil son had een dag vrijgenomen van zijn werk in Huil om de prijs in Londen op te halen. Hij was door vrienden gewaar schuwd niet te vee! te verwach ten, 'misschien alleen maar een Rrypstuiver.' Bij zijn aankomst in Londen luisterde hij verbijs terd toe. toen een functionaris van de pooi tegen hem zei: 'U bent de eerste ter wereld die met een inzet van 1 penny 100.000 pond wint.' 'Nu kan ik een superbunza- low bouwen,' zei Stan. 'Wij gaan ons nu eik modern com fort aanschaffen. Veertien jaar heb ik elke week zo'n coupon ingevuld. Soms kreeg ik een kleine prijs, maar nu heb ik dan de grote pot.' Niet ver van het Waattercariilon achter het Herenhuis ligt een half cirkelvormig veld, dat tot nu tie wei nig bekeiiks heeft getrokken. Dat zal nu wel anders worden nu er groei in de daar geplante kruiden komt en enkele soorten al bloeien. Met deze Kruidentuin komt men tegemoet aan de na de oorlog herleöde belang stelling voor geneeskrachtige krui den en keukenkruiden. Verscheidene amateur-tuinders heb ben een kruidenhoekje in hun hof aangelegd. Is het niet voor de ge neeskracht of voor de keuken, dan maar omdat er zulke aardige plant jes en planten bij die kruiden zijn. Aardige namen hebben ze ook: Juf fertje in het groen, marjolein, Room se kamille, vrouwenmantel, wevers- kaarde, groene munt. Chinese rabar ber, maagdepalm, enz. „Woensdagmiddag moet dat brug getje klaar," zei een gehelmde pon- tonnier-in-gevechtstanue. „We heb ben dan zesendertig uur gewerkt en als we in Keizersveer terug zijn. mo gen we meteen gaan slapen, maar dat doe ik niet, want we hebben woensdag een A.P.-avondje." A.P.: Arbeiderspers? Nee Avond Per missie. In Keizersveer... Dat tweede „bruggetje" over de Westzeedjjk is geen schoonheid, maar dat is de houten brug ook niet. Nr. 2 wordt 33.60 meter lang en 3,20 me ter breed. Boze tongen beweren, dat de heer Kleiboer de eerste brug opzettelijk te smat heeft laten maken vanwege de propagandastunt met de tweede brug. Maar boze tongen beweren zoveel. Het Nederlandse Leger des Heiis te Rotterdam, dat onlangs zijn lokaal Jacobusstraat door een uitslaande brand verloren heeft zien gaan, heeft tijdelijk een nieuw onderdak: Helena- straat 25a, 3»H~

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2