Auto-ondernemer uit de rechtszaal verwijderd Lange toespraak over houding in de oorlog P Ds. Jansen opent elide Clutenba ruimtevaart trekt veel jongeren 1 :*LJ. m en team Schiedam in feesttooi Raad vergadert een uur later Singelkwartier met groep in lampionstoet Letterzetter viert gouden dienst jubileum Jongetje verdronken v,ï chiedammers j elkaar onder ""pantalon De Broekenspecialisi Feestavond van EIIB O -S cliiedam msmm Visafslag ■jm Bureaus gesloten op 30 april- Venster-inciclent Wm&. II 1 HET VRIJE VOLK DONDERDAG 28 APRIL i960 PAGINA 5 'Vijf lange oorlogsjaren heb ik met een pistool rondgelopen om mijn vaderland in de ondergrondse te dienen en nu ruïneert de politie mijn bedrijf,' riep de ex-auto-ondernemer J. K, woensdagmorgen voor het Schicdamse kantongerecht uit, toen de kantonrechter, mr. P. B. Cos, vaststelde, dat hij met werk boekjes had laten knoeien. IVÏet het 'verbeteren' van genoteerde werktijden was K., naar zijn zeggen, niet op de hoogte. K. werd zeer boos, toen de kantonrechter hem midden in zijn lange redevoering over de oorlogsjaren ('Boten heb ik laten zinken, honderden Joden heb ik geholpen en nu ben ik een werkloze oorlogsinvalide') uit de zaal liet verwijderen om de orde te herstellen. De eerste tekenen van de naderen de jeestdagen zijn al zichtbaar in onze stad. Gisteren zag ik dat de feestmast op da Koemarkt werd ge plaatst. Het was geen eenvoudig kar wei om het gevaarte verticaal neer te setten. Er kwam. dan ook een mo biele dragline aan te pas en krach tige mannen zetten zich schrap aan de met vele vlaggetjes getooide schoorlijnen. ■Al eerder heb ik in deze rubriek uw aandacht gevraagd voor de be- vrijdingskaarten. Nu laat Het Neder landse Rode Kruis mij weten, dat op het bureau van de ajdeling Schiedam, Lange Nieuwslraat 197 (telefoon 68013) deze kaarten ook verkrijgbaar zijn. Het kantoor is elke ochtend van negen tot één uur ge opend. Deze kaarten kosten vijf cent per stuk en kunnen (gefrankeerd met vluchtelingenpostzegeisvoor 5 mei aan de Koningin worden gezonden. De opbrengst komt volledig ten goe de aan het personeel de aan het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar. Koningin Juliana zal persoonlijk het resultaat bekend maken van deze actie. Advertentie LM. UÜUÜSXKAAT 86 TELEFOON 68981 Ter gelegenheid van de viering van. het veertigjarig bestaan speelt PPSC 1 zaterdagmiddag om drie uur op zijn terrein Boshoek een erewedstrijd tegen het oud-kampioenselftal van SW. Ongetwijfeld zullen velen dit •gouden' elftal nogeens willen zien. Het zal dus wel druk worden op de Boshoek. De afdeling Schiedam van de Ko ninklijke Ned. Ver. EHBO houdt op zaterdag 7 mei een feestavond in ge bouw Arcade, aanvang acht uur. Hieraan werken met Eddy A. Schuyer, Cora Ville, Jaqueline, The Snaphots, Dave Parker en Theo Waas. Na afloop is er bal met attracties. Voor dansmuziek zorgen The Rytlim Aces onder leiding van Jos Tepel. (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraadsvergadering te Schiedam begint vrijdagavond niet om acht maar om negen uur. Het aanvangsuur is op verzoek van een aantal raadsleden verschoven, in verband met de opening van de ten toonstelling „Vrijheid" die om acht uur in het Stedelijk Museum plaats vindt. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Dans om. het noodlot, 8 uur (15 Jr). PASSAGE: geen filmvoorstelling. TentoonsteUiugen STEDELIJK MUSEUM: tekeningen en gouaches van H. M. van der Spoel: kunstwerken en voorwerpen be treffende het verleden van Schie dam en eigen bezit van het mu seum. 10—17 uur. Diversen: PASSAGE. 'Schled. Kunstkring. De Haagse Comedle speelt „De dolle man", 8 uur. DE ARK: Contactavond Coöp. DES, 8 uur. VOLKSGEBOUW. Vrouwengroep Partij van de Arbeid, S uur. ST.-JORIS DOELE. Clutenba. 19.30—22 uur. VRIJDAG Bioscopen MONOFOLE: Zwijgend heldendom. 2. 7 en 9.15 uur (14 3r). PASSAGE: Tempest. 2 en 8,15 uur (14 Jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Opening tentoonstelling „Vrijheid", 8 uur Diversen: ARCADE. Feestavond HBSS, 7.45 uur. jr MUSIS SACRUM. Feestavond PPSC. 5? 8 uur. a, ST.-JORIS DOELE. Clutenba, 7.3010 uur, <s> IRENE. Jaarfeest koor van Opstan- dingskerk. 8 uur. Tien overtredingen waren er ge constateerd en mr. Cos legde K. tien maal 7,50 op. K. was niet de enige die woens dagmorgen boos werd. E. J„ die zich uit verveling had bedronken, stelde de vijftien gulden extra drinkgeld die de kantonrechter hem oplegde niet op prijs. Om dat te tonen, smeet hij bij het verlaten van de rechtszaal de deur zeer krachtig achter zich dicht. J. M. Gr. was nog minder tevreden. Na tweemaal binnen zes uur bekeurd te zijn wegens openbare dronken schap, eiste hij nu voor zichzelf geen boete maar een gevangenisstraf. Ech ter niet uit berouw. Toen hij halverwege de behande ling van zijn zaak weg wilde wan delen en teruggeroepen werd, snauw de hij de rechter af. Het vonnis was niet te horen door G.'s misnoegde gebrom. Mevr. d. H„ die haar zoontje van nog geen vijftien jaar kranten had laten bezorgen, wilde alie Maassluise krantenjongens op de bon hebben, omdat haar jongen „erbij was ge lapt". HU kreeg ƒ5,boete. (Van een onzer verslaggevers) Vereniging Het Singelkwartier zal vrijdagavond met een grote groep kinderen deelnemen aan de. lampion- optocht, die op de vooravond van koninginnedag in Schiedam wordt georganiseerd. De vereniging heeft al zoveel mogelijk kinderen van ze ven tot vijftien jaar opgeroepen hier aan deel te nemen. Er kunnen zich echter nog meer- kinderen opgeven bij de(secretaris, Halleystraat 19b. Voor veertig cent krijgen ze dan een complete lampion met stokje en kaarsen. Bovendien ontvangen de kinderen een kaartje, waarvoor ze bij de startplaats een pet of muts krijgen. De kinderen kunnen zich ook vrij dagavond nog aanmelden bij het ver zamelpunt van de vereniging op de Buijs Ballotsingel voor de Prinses Beatrixschool, om kwart over acht. Daar wordt de stoet van Het Singel kwartier geformeerd. Het bestuur doet ook een beroep op de oudere kinderen om mee te wandelen in de stoet. Zij behoeven geen lampion te hebben. Een keurig in de houding staande militair kreeg twintig gulden boete wegens te hard rijden. Hij had geen commentaar, maar twee andere snei- brommers beweerden, dat respectieve kilometertellers niet deugden. Dat hielp niet; mr. Cos legde hen 15 en 20 op. Leergierig A. v. H. had zo'n gezellige cursus avond. dat hij erg lang bleef „om meer op te steken". Daarna had hij veel te veel haast om toch nog tijdig thuis te zijn. Dat kostte hem nu 40. Automobilisten met heel wat jaar tjes rij-ervaring, zien toch nog kans om overtredingen te begaan. Er ver schenen weer velen voor het hekje. M. J. T. had in de bebouwde kom sneller dan 50 km per uur gereden, zelfs terwijl h(j de politieauto achter zich had zien rijden. Een boete van 25 was zijn deel. D. A. J. verleide, dat h(j door zjjn baas was afgeleid, toen hij een moei. lijk kruispunt moest nemen. Primpt ging het mis. Een roekeloos gevaar op de weg, noemde de officier hem mede naar aanleiding van een vroegere veroor deling cn eiste 70 boete en een half jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. J. zei geschrokken, dat dit een ramp voor zijn .gezin betekende, omdat hij brodeloos zou worden. De kantonrechter had hier begrip voor, handhaafde de boete maar legde een voorwaardelijke ontzeg ging op met een proeftijd van twee jaar. Legio verkeersovertreders meenden een goede verontschuldiging te heb ben. maar de kantonrechter legde onverbiddelijk de vinger op hun fa len. De enige vrijspraak van deze zitting was voor de arts J. L., die te hard had geereden. Hij wist aan nemelijk te maken, dat hij op weg was naar een spoedgeval. ;.>s De heer J. Ploos van Amstel viert maandag zjjn 50-jarig dienstjubiieum bij de drukkerij De Eendracht dn de West-Frankelandsestraat te Schie dam. De heer Ploos van Amstel, die nu 63 jaar oud is, is letterzetter bij deze drukkerij, waar hij als leerling begon. „Gereserveerd voor apen" siond te lezen op een keurig wit kaart je, dal op een van dé tafeltjes in de lunchroom van het warenhuis I.inders te Dordrecht stond. Men had de apen van. het Belgische circus Dejonghe, dat op het ogen blik in Dordrecht, verblijft, uit genodigd. Kouwelijk weggedoken onder Jorse ijsmutsen en gestoken in jerme Noorse truien2<zteu de apen aan de tafeltjes. Gewend als ze zijn aan een nieuwsgierig pu bliek, trokken ze zich niets aan van de mensen om hen heen en gebruikten op de keurigste fapenjmanier hun lunch. Dat de een daarbij wel eens wat: van de ander wilde lenen (bovenste foto) bracht hen in het geheel niet van hun stuk. Rotterdam 27 april. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 300 kisten verse zeevis aangevoerd. Be prijzen waren: Schol midd, 52 tot 56. schol klein 28 tot 34, zeebot 16 tot 19, schelvis midd. 36 tot 39, kabeljauw gr. 65 tot 67, kabeljauw klein 35 tot 40, makreel 15 tot 17, wijting 40 tot 43 per kist. 'Wij zullen maar wachten op het beginsein van de heer Karei Scholten en dan zal alles wel goed lopen.' Dit waren de woor den waarmee dominee Jansen aan het einde van zijn openings woord van de 11e Clutenba, die ten bate van de St.-Joris- Doelen worden gehouden, de heer Scholten nog eens de wel bekende pluim op dc even bekende hoed gaf, voor de vele werk dat deze jeugdleider al de jaren al heeft verricht. Alvorens de heer Scholten in de gelegenheid' te stellen dat sein -te geven: heqjtei de.' domineerde: heer :E. Vriesinga, vertegenwoordiger van de landelijkevereniging van -;clubhuis- •werk en de heer R. Goettsch,. -ook een bekend jeugdwerker, van harte welkom. De Clutenba, die hier een goede naam heeft verworven, bleek ook ditmaal goed opgezet te zijn. Er was, evenals op de kermis, gelegenheid om prijs te schieten met een buks, of drie ballen te gooien voor een kwartje enz. Verder kon de iets oudere jeugd zich op de bovenverdieping van de Doelen vermaken door een dansje op de gladde vloer te wagen. Ook kon men nog dc artistieke prestaties, waaronder af en toe heel aardig werk was, van de jeugd be wonderen. En dan was er natuurlijk ook nog de gelegenheid om volop lo ten te kopen, hetgeen voor dit doel weer veel geld opbrengt. Wij hopen voor de organisatoren, dat de Clutenba, die tot en met za terdag geopend blijft, ook ditmaal weer een groot succes mag worden, zodat het clubhuis en dus onze jeugd, daarvan de vruchten mag plukken. Dr. J. J. Raimond, directeur van het Zeiss Planetarium, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor .Weer- en Sterrenkunde en vice- voorzitter van de Vereniging voor Ruimtevaart, heeft dinsdagavond in het Volksgebouw, voor het Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk, op boeiende wijze iets verteld over de ruimte vaart. Iedere tijd heeft zijn pioniers, ook 2000 jaar geleden waren er pioniers, maar op deze avond wilde dr. Rai mond alleen praten over de pioniers van deze eeuw, de pioniers van de luchtvaart en de ruimtevaart. Avonturiers doen alles alleen voor het avontuur, maar pioniers zijn uit ander hout gesneden, al dus dr. Raimond. Zij zijn bereid om zich zelf geheel in te zetten voor het bereiken van hun droom. De pioniers van deze eeuw wilden laten zien dat zij met een voertuig' zwaarder dan de lucht, in de lucht konden blijven. Nu is dat anders, er is een groep deskundigen nodig van 10—14 man en heel veel geld. Daarom kunnen op het gebied van de ruimtevaart alleen proeven genomen worden in landen, die over veel geld beschikken. Dat zijn er maar twee: de Verenigde Sta ten en Rusland. Dr. Raimond wees vooral op het woord proeven. Alles wat gedaan wordt zijn proefnemingen. Na deze k.rte inleiding vertelde dr. Raimond verder aan de hand van vertoonde dia's. De onderzoe kingen, op het gebied van de ruim tevaart zijn begonnen na de Twee de Wereldoorlog. De Duitsers waren de eersten, die een voertuig hadden geconstrueerd, dat geschikt was voor de ruimte vaart. Dit was de V-2. De Amerika nen hebben na de oorlog alle V-2's naar Amerika getransporteerd. De brandstof van deze V-2's be stond uit 5000 kg vloeibare zuurstof en 3500 kg alcohol. Het gewicht van dit gevaarte was 14 ton, de voort stuwing moest dus groter zijn dan 14 ton. De hoeveelheid brandstof was voor één, hoogstens twee minuten. Als alle brandstof verbruikt was had de raket zoveel snelheid, dat hij tot op ongeveer 200 km hoogte kwam. De reis heen en terug duurde onge veer 914 minuut. In de neus van deze raket bevonden zich instrumenten, die gegevens verstrekten over tempe ratuur en druk en een fototoestel. Op een foto, die op 150 km hoogte genomen is. kan men duidelijk zien dat de aarde rond is. Dat de raket weer op de aarde terugkomt, is te danken of te wii'en aan de aantrek kingskracht van de aarde. Om met een raket buiten de aantrekkings kracht van de aarde te komen is een snelheid nodig van 11 km per sec. De V-2 heeft een snelheid van nog geen 2 km per sec. Toen heeft men een proef gedaan met een V-2 en een raket op de neus, wanneer nu de brandstof van de V-2 op is. laat de V-2 los en gaat de kleine 'raket op eigen snelheid ver der. Met deze tweetrapsraket bereik te men een snelheid van 4 km per sec. Om nog grotere snelheden te be reiken gebruikt men drietrapsraket ten, waarmee de eerste kunstmaan werd gelanceerd.. Na de pauze Werden twee films vertoond. De eerste film gaf een beeld van. de voorbereidingen en het afschieten van de eerste Ame rikaanse kunstmaan, die volgens de Amerikanen op 31 januari 1958, maar voigens de sterrenkundigen, op 1 februari .werd gelanceerd. De, tweede film liet zien wat de mensen in de ruimte krijgen te door staan, zoals gewichtloosheid cn een plotselinge versnelling van zes maal de zwaartekracht. De tweede voorzitter, de heer F. Sjourdsma, dankte dr. Raimond voor zjjn uiteenzetting. Er waren veel jongeren naar deze lezing gekomen. Ter gelegenheid van de viering van liet derde lustrum van onze nationale bevrijding zullen verschillende histo rische gebouwen in floodlight wor den gezet en het Koemarktplantsoen een feestelijke aankleding krijgen. Wij willen nog eens onderstrepen, wat in het programma staat: Ter navolging hiervan wordt de burgerij aangespoord om straten en pleinen, gevels van woningen, winkels en za- kenpanden te versieren cn te ver lichten. Geldprijzen zullen beschik baar worden gesteld voor de mooi ste versiering en (of) verlichting. Een jury is benoemd. Echter, deze jury kan niet door heel Schiedam gaan rijden of er zich ergens een versiering of verlichting bevindt. Vriendelijk worden dan ook zij, die hieraan meedoen uitgenodigd zich op te geven bij het secretariaat, tele fonisch of schriftelijk: J. H. F. van der Brugge, Vondellaan 52b. tel. 67406. k -v': ..j» De gemeentelijke bureaus en dien sten zuilen op zaterdag 30 april (koninginnedag) voor het publiek gesloten zijn. De dienst van het open baar slachthuis 7,al worden uitge voerd zoals op zon- en feestdagen. Huisvuil zal op die dag niet worden opgehaald. Ook de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek en de filialen zullen op 30 april voor het publiek gesloten zijn. „O, moeten we elkaar een zoentje geven. Dal is best, hoor cn we willen ar nog wel schalks bij kij ken ook. We weten best dat de mensen dat. mooi vinden en daar zitten toe hier ten slotte voor." De Congolese apen zetten er hun hoed niet voor af. Dat deden ze wel voor het op drinken van de inhoud van de kopjes. Daarbij lieten ze zich door niets of niemand van de wijs brengen. Het is heel wat anders dan in het oerwoud, maar een circusaap is echt wel het een en ander gewend. Dat lieten, ze gis termiddag duidelijk zien, tot ver maak van de jongens en meisjes, vaders en moeders. En daar u'as hei ten slotte maar om begonnen. BERGAMBACHT Tijdens de eindles van de L. J. G.-citrsus Spreken in het Openbaar" die dinsdagavond in de serre van ho tel 't Centrum werd gehouden, deed. zich een incident voor. Door de zaalhouder werd in de pauze een raam open gezet om de rook te spuien. Door één van de ge nodigden, een correspondent van de Schoouhovense Courant, werd hierop geen prijs gesteld en in overleg met zijn buren werd dit raam weer gesloten, omdat er in de zaal geen verwarming aanwe zig was. Dit was voor de zaal- houder aanleiding om deze cor respondent aan het eind van de avond mee te delen, dat hij geen toegang meer tot 't Centrum zal krijgen. Hij bepaalde wat er open zou staan en niemand anders. BOSKOOP Gisteravond om streeks zes uur raakte liet zesjari zoontje van de familie Smit aan c' Biezenweg bü de ouderlijk woning water en verdronk. Eerst tegen h acht slaagde de politie erin het s' felljk overschot te bergen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 p 'V1

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1