KVP-fractie gooit roet in het eten Burgemeester gaat weg zonder afscheid in raad Benoemingen bij politie op de achtergrond? Jongen (15) bekent brandstichting Minder mooi op 1 mei iüiiOÉIëÉ te// Dit gebeurt in de wereld Nieuwland rekent op mevrouw Meerhorst fj) floriade Bezoekcijfers Invasie in Paraguay ing op mars Kees de Bok met pensioen Voorlopig 1500 man naar Nieuw-Guinea Vermeer maakt het goed Geheim Soldaat gewond bij sprong uit trein Wordt theeprijs verhoogd? KVP-Nijmegen vraagt beraad over N.-Guinea Magazijnbediende bleek pyromaan KREMLON Nog geen einde aan „schoolstaking' Nakaarten Prof. Pannekoek overleden HET VRIJE VOLK ZATERDAG 30 APRIL 1960 PAGINA 3 ,v_ Al eerder verpleegd De jongen, die aan toevallen lijdt, is reeds enkele malen onder behan deling van psychiaters geweest. met maakt u ALLES WATER DICHT BRILLANTINE HA AR CRÈME Democratisch Rokersonder zoek Verkeerd Hoog Zwanen Gaten vullen Prentbriefkaarten Postkoetsstempels ÖEBRUIK 30 april 1945. Prinses Juliana krijgt op de ze dag, haar verjaardag, een telegram van bijna vierhon derd Nederlanders, die door het Amerikaanse leger bevrijd zijn in het concentratiekamp Buehenwald. 'Wij wensen Uwe Koninklijke Hoogheid, H. M, de Koningin, de Prins der Ne derlanden en het Koninklijk Gezin eerbiedig geiuk met uw geboortedag en spreken de wens uit, dat het u gegeven moge zijn spoedig 3n geheel bevrijd Nederland terug te ke ren.' 1 mei 1945. De Duitse radio roept om, dal Hitler dood is. Admiraal Dö- nitz is zijn opvolger. In hel centrum van Berlijn woeden hevige straatgevechten. Russen hebben de rode vlag gehesen op het voormaliga Rijksdaggebouw.. 5^: »*S' SZSï&W Op Bronbeek, het verzorgings tehuis van gepensioneerde KNIL- militairen te Arnhem, stond gis teren een bok in het middelpunt van de belangstelling: Kees de Bok, de mascotte van het 15de bataljon Stoottroepen te Grave, Met het nodige officiële vertoon 1* bok Kees overgedragen aan Bronbeek. Kees ral zijn laatste levensdagen op Bronbeek door brengen, nu hij bij de stoottroepen de pensioengerechtigde leeftijd be reikte en van zijn plaats werd ge stoten door een jonge, levenslusti ger soortgenoot. Overste Schotman sprak bij de overdacht in aanwezigheid van de stafcompagnie de hoop uit dat Kees in Bronbeek een prettige oude dag mag beleven te midden van zovele andere oude strijders. Kees zelf kon het allemaal niet veel schelen. Hij was een beetje bokkig en begon aan de krans te knabbelen die hem ter ere van de overdracht was omgehangen. (Van onze parlementsredactie) Be landmacht zal aanvankelijk on geveer 1500 man infanterie naar Nieuw-Guinea zenden. Dat valt op te maken uit de maatregelen die dezer dagen, mede voor de vorming van. de Nieuw-Guinea-detachemen- ten, zijn getroffen. Opgeheven zijn namelijk het 46e bataljon infanterie (Steenwjjker- woid) en de 12e gevechtsgroep, om vattende het 14e bataljon (Arnhem) en het 15e bataljon (Grave). Het dienstplichtig personeel van deze bataljons zal grotendeels worden gebruikt om dienstplichtigen van jongere liehtingsploegen uit andere onderdelen vrij te maken voor uit zending. Uit het jongste personeel van de opgeheven drie bataljons zul len ook Niemv-Guineagangers wor den geselecteerd. Ook het beroepsper- soneel komt voor uitzending in aan merking. Het staat niet vast, dat de Nieuw- Guinea-detachementen direct op hoogste sterkte zullen worden uitge zonden. De kans lijkt groot, dat de beginsterkte van 1500 man later nog wat zal worden opgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) Men deelt ons mee, dat Evert Ver meer een operatie heeft ondergaan en het naar omstandigheden goed maakt. Hij heeft echter voorlopig vol strekte rust nodig en vrienden en belangstellenden wordt verzocht de eerste dagen daarmee wel rekening te houden. (Van een onzer verslaggevers) De politie heeft een vijftienjarige jongen aangehouden die ervan wordt verdacht maandagavond brand te hebben gesticht in het magazijn van de firma Bekkers en Polak en Co N.V. aan het Waterlooplein ie Amsterdam. Meer dan twee ton schade richtte het vuur daar aan. Drie verdiepingen van het zes etages tellende pakhuis brandden uit, terwijl de voorraden op de lager gelegen verdiepingen zware waterschade opliepen. (Van een onzer verslaggevers) „Ik schaam mij lid van de Monsterse afdeling van de KVP te zijn", aldus een van de vele telefoontjes, die burgemeester K. J. L. Wouterse (k.v.p.) kreeg, toen bekend was geworden, dat er geen buitengewone openbare vergadering zou worden gehou den om vandaag afscheid te nemen van de man die veertien jaar aan het hoofd van deze Westlandse gemeente heeft ge staan. Volgens de heer Samwel (fractievoorzitter van de k.v.p.), is de houding van de burgemeester de oorzaak. Immers, hij weigerde om zijn ambt voor een week of enkele dagen over te dragen aan de loco-wethouder M. C. G. A. de Backer, opdat deze de nodige voorbereidingen voor het afscheid kon treffen. „Wat spijt liet mij, dat een ge meente waarvoor je je zo hebt ge geven. zich op deze wijze in opspraak brengt", verzuchtte de heer Wouters, toen hij ons vrijdagavond de achter gronden van deze bijzondere klein geestige dorpspolitiek belichtte. De raad wilde inderdaad een extra vergadering uitschrijven, maar daar zouden alleen de echtgenote en de dochter met de scheidende burge meester tegenwoordig mogen zijn. „De fracties van de protestants- christelijke groepering, van de Partij van de Arbeid en de VVD wilden wel anders, maar de KVP (die de meer derheid heeft) niet. Zij is van oor- De jongen, die nu gearresteerd is, was magazijnbediende bij de firma, die in speelgoederen en huishoude lijke artikelen handelt. Van zes tot acht heeft hij als toe schouwer naar de vuurzee op de drie bovenste verdiepingen staan kijken. Daarna is hy naar kennissen gegaan, (Van onze weerkundige medewerker) Het weer op 1 mei zal naar alle waarschijnlijkheid in de schaduw staan hij dat van koninginnedag. Mo gen wij vandaag rekenen op zonne schijn, niet al te veel wind en iets hogere temperaturen (1015 gra den), op zondag bereikt een koufront van de Noordzee onze omgeving, waarna het koude weertype terug keert. Op het ogenblik trekt een in be tekenis afnemend hogedrukgebied over ons land, waarvan het centrum boven Wales wordt aangetroffen. Dit systeem wordt gevolgd door een kou front, dat Schotland inmiddels heeft bereikt. Morgen zal dit in ons land de kans op enkele buien of wat re gen doen toenemen, waarbij de wind opsteekt uit noordwestelijke richtin gen. De temperatuur zal na de kort stondige stijging van vandaag weer een daling vertonen. In de afgelopen nacht kwam op verscheidene plaat sen zware nachtvorst voor. Op som mige stations daalde de temperatuur op 2 meter hoogte tot beneden het vriespunt. Verrassend is het, te zien, dat april nog met een klein warmte- overschot zal eindigen. De warme da gen in het begin van de maand en de mooie week na Pasen hebben dit bewerkstelligd. waar hij zieh zeer verbaasd toonde toen men hem vertelde dat het pak huis van de zaak waar hij sinds veer tien dagen werkte, in brand stond. Toen hij dertien jaar was, is hij enige tijd verpleegd geweest in een inrichting in het oosten van het land. Tijdens zijn verblijf aldaar heeft hij eenmaal een hooiberg naast een boerderij in brand gesto ken. Gelukkig ging alleen de hooi berg verloren, terwijl de boerderij gespaard bleef. Vroeger had hij thuis al eens brand gesticht. Ongeveer drie weken geleden had de firma Bekkers en Polak een ad vertentie geplaatst voor een aanko mend magazijnbediende. Uit de vier sollicitanten die hierop verschenen, werd de bewuste jongen gekozen om dat hij de netste en betrouwbaarste indruk maakte. De jongen, die thans in handen van de kinderpolitie is, zal voor de officier van Justitie worden geleid. Advertentie I.M. Verkrijgbaar bij verfwinkels, ijzerzaken en drogisten Imp.: N.V. „COVENT". Tilburg, Stuyvesantpleln 13 Advertentie M. De democratisering van het Japanse hof gaat steeds verder. Tot voor kort werden de keizer lijke afstammelingen van de zon negod nog als goden vereerd maar thans de Japanse vorstelijke per sonen zich ai geregeld ongedwon gen in het openbaar. De kroon prins is getrouwd met een niet adellijke dame en prinses Soega, een dochter van de Keizer, is kort geleden met een taxichauf feur getrouwd Zij is ook de eerste van de familie na vele eeuwen die in de maatschappij een gesa larieerde werkkring heeft aange nomen. Zij verzorgt dagelijks een platen program van tien minuten voor radio-Nippon De titel van haar rubriek: prinsessetijd. Alle rokers in de grootste steden van Zweden kunnen indien ze dit wensen een medisch onderzoek van longen en hart ondergaan. Men kan daartoe een in sigaren winkels verkrijgbaar formulier in vullen. Zonder kosten kan men zich dan laten onderzoeken op 'rokerslongen* of 'rokershart'. Het initiatief tot het onderzoek is ge nomen door het Zweedse tabaks monopolie en zijn raad van medi sche deskundigen. In Hove, in Engeland, hebben dieven een verkeerde slag gesla gen, Zij overvielen een bediende van een veiling, die een buideltje diamanten bij zich had van zo'n waarde van 30.000 gulden. Zij sloegen hem neer en na men zijn zakje weg maar kwa men te laat tot de ontdekking dat zij een zakje met boterham men en een hoestdrankje te pak ken hadden. De diamanten be vonden zich in een andere zak. De hoogste toren van Europa staat nu m Moskou. Het is een staalconstructie van 305 meter hoog in het gebied van Moskou. Dit record zal echter niet lang duren, zo heeft radio-Moskou mee gedeeld, Er komt nog een hogere toren in de Oekraïne en nog wel vóór het eind van dit jaar. Zwanen, die zo sierlijk en statig over het water kunnen glijden, kunnen uiterst agressief zijn. Bij Stratford-on-Avon, in Engeland, heeft deze eigenschap aan drie mensen het leven gekost De 43- jarige Stephen Denny was met zijn zoontje (acht en zes) aan het kanovaren toen zwanen het vaar tuigje aanvielen. De kano sloeg om en de drie verdronken Een zakenman uit Gotenburg, Gusta Ericsson, heeft een plastic pasta in de handel gebracht om gaten in staalplaten, zoals die worden verwerkt in autocarrosse rieën, bootrompen en riolerings- buizen, te repareren. De pasta be staat uit vloeibare en poedervor- mige plastic die voor het gebruik moeten worden gemengd. Na op de te repareren plaats te zijn aan gebracht, wordt de pasta na twin tig minuten keihard. (Van een onzer verslaggevers) De bom is gebarsten! De zestien leerlingen van de openbare lagere school in het rustieke Nieuwland in de Vijfheerenlanden zijn in sta king gegaan. Na de paasvakantie hebben de ouders van de zestien jongens en meisjes hun kinderen niet meer naar school gestuurd. Op deze manier trachten ze te forceren, dat er een nieuwe leerkracht aan de school verbonden zal worden, omdat ze onoverkomelijke be zwaren hebben tegen de tegenwoordige enige onderwijzer. „Nee, een staking Is het niet," zegt burgemeester A. Berends, „om alles niet nog pijnlijker te maken als het toch al is, hebben we na overleg met de inspectie van het lager onderwijs de paasvakantie doodeenvoudig tot maandag (uiterlijk dinsdag) ver lengd, zodat de ouders niet straf baar zijn. Of er maandag een oplossing ge vonden is, blijft echter de vraag. Voor een goed deel hangt de beantwoor ding daarvan af van de echtgenote van de heer Meenhorst in Vuren, een gepensioneerd schoolhoofd. De heer Meenhorst voelt zoveel voor het openbaar onderwijs, dat hij zich be reid heeft verklaard om tijdelijk als zijn echtgenote het goed vindt en dat wordt dit weekeinde beslist als onderwijzer in Nieuwland te fun geren. Op het ogenblik hebben de zestien leerlingen, die uit zeven gezinnen komen, echter vrij. Ze spelen op de straat voor de bijzondere school, waar vijftig piaatsgenootjes over hun schoolboeken zitten gebogen. En in het schoolhuis geniet de 58-jarige onderwijzer J. Dik van een gedwon gen verlenging van de paasvakantie. Vier jaar Vier jaar geleden, toen de nieuwe onderwijzer zijn intrede in het dorpje deed, is het eigenlijk a) direct begon nen. De kinderen kwamen met klach ten thuis en enige tijd later begon nen ook de ouders te klagen. De kin deren hadden prachtige rapporten, maar in de praktijk bleken ze maar bitter weinig te leren op school. Het gevolg was, dat er acht leer lingen van de school verdwenen. De ouders van de overgebleven zestien scholieren willen hun kinderen per se openbaar onderwijs geven. Ze begon nen te protesteren bij de inspectie en bij het gemeentebestuur en het ge- Aan de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Bouwstoffen v/h A. E. Braat zal worden voorgesteld het geplaatste kapitaal door een uit te brengen emissie te vergroten van 1 miljoen gulden tot anderhalf miljoen gulden. volg was, dat het hoofd van het pedagogisch centrum van de NOV de schooi als „contactsehool" aan nam. Dat was in september van verleden jaar. Enige tijd later werd nieuw materiaal aangeschaft voor de leer lingen om individueel onderwijs te krijgen in de school, waar alle klas sen verenigd zijn. De heer Evers be zocht de school regelmatig volgens de ouders de laatste maanden hele maal niet meer en zou op 28 april in een gesprek met de oudercommis sie rapport uitbrengen. Door een sa menloop van omstandigheden moest hij dat uitstellen tot 25 mei en dat is juist teveel geweest voor de ouders. Na de paasvakantie hielden ze hun kinderen thuis. „Dat is ontzettend jammer," zegt de burgemeester, „als ze nu nog even hadden kunnen wachten, hadden we een gefundeerd oordeel gehad en nu zijn we weer nergens." De burge meester is direct aan het telefoneren geslagen om een nieuwe leerkracht aan te trekken. „Tot in Zeeuwsch- Vlaanderen heb ik geprobeerd, maar zodra ze de naam Nieuwland horen zeggen ze „nee", want daar zijn al meer onderwijzers gesneuveld en onze enige hoop is nu gericht op mevrouw Meenhorst," zegt de burgemeester. 1 deel, dat u geen katholieke burge meester bent geweest, maar een bur gemeester die katholiek was", aldus luidde het commentaar van wethou der Van der Kruk (a.r.). In de afgelopen weken hoorde ik weinig van het afscheid, al wist ik dus. dat er geen genodigden (later zouden dan toch nog de Westlandse burgemeesters worden uitgenodigd) zouden komen. Totdat mij zaterdag 23 april het verzoek van de heer Samwel bereikte, of vier fractievoor zitters mij konden spreken in ver band met het schema van, de af- scheidsdag. Tijdens het onderhoud dat ten huize van de burgemeester werd gevoerd, verklaarde de heer Samwel, dat de raad de burgemeester een waardig afscheid wilde bieden, maar dat het toch noodzakelijk was, dat de burgemeester zijn ambt voor een poosje zou overdragen. „Ik neem zonder meer aan dat de voorzitters van de niet-r.-k. fracties de overtui ging waren toegedaan dat. het nood zakelijk voor het afscheid zou zijn, dat ik een poosje zou vertrekken maar de eigenlijke reden is een an dere". De KVP-fractie had nl. op 25 maart een brief gericht aan burge meester Wouters, waarin zij verklaar de op de hoogte te zijn van verschil lende in het verschiet liggende benoe mingen bij de politie. „Wanneer die benoemingen zullen doorgaan en het kader van vijf per sonen dan vier nlet-katholieken zou gaan tellen, zal de KVP-fractie en het r.-k. bevolkingsdeel dat zeer ernstig opnemen". Die nlet-katholie- ken zijn op grond van hun diploma's, dienstjaren en capaciteiten toch be noemd. „Ik heb", zo zei burgemeester Wouters, „die brief (welke bij ons voorlas) aan een r.-k. geestelijke laten lezen, die als commentaar gaf: ,U benoemt die protestanten toch", Ziet u, wanneer ik mijn ambt voor' een poosje zou hebben overgedragen aan de heer De Backer, dan had deze andere mensen benoemd. De KVP- fractie heeft op deze benoemingen zondag met een telegram gereageerd. Zij zal uit protest niet op de af- scheidsvergadering verschijnen". Overigens", zo voegde de heer Wouters eraan toe, „stond het zon dag toch al vast dat die vergadering niet zou worden belegd. Immers, men nam het my hoogst kwalijk, dat ik inmiddels uitnodigingen had gezon den aan tal van personen waarmee ik in mijn ambtsperiode in Monster heb samengewerkt. Maar ik kon niet an ders, want de raad stelde mij daar toe niet in de gelegenheid. Vrijdagmiddag heeft die afscheids receptie ten huize van de heer Wouters plaatsgevonden, waarvoor grote belangstelling bestond, terwijl de burgerij de houding van de raad sterk afkeurend voor een klinkend af scheid zorgt, dat vanmiddag zou plaatsvinden. De 19-jarige soldaat S. H. J. Huis mans, uit Maastricht, die gelegerd is in de Frederik Hendrik-kazerne te Venlo, is gisteren in Roermond ernstig gewond geraakt. Hij sprong uit de stoptrein naar Eindhoven die om 18.20 uur uit Roer mond vertrok. Soldaat Huismans merkte, dat hij in de verkeerde trein zat en sprong er na het vertrek uit. Hij kwam tussen het perron en de trein terecht en werd ernstig ge wond aan zijn rechtervoet. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van tien die worden geciteerd. De Floriade heeft een kleine honderdduizend abonnees, maar hoeveel gewone entreekaartjes zijn er al verkocht? Dat wenst de heer Kleiboer nog geheim te hou den. Op bepaalde punten is deze spraak zame man verbazend zwijgzaam. Misschien komt hij na koninginne dag of na het bevrijdingsfeest of na Pinksteren met een getal voor de dag dat klinkt als een klok, maar tot nu toe hebben we van de bezoekcij fers gten klok horen luiden en we weten dus helemaal niet, waar de klepel hangt. Wel menen we te weten, dat er na 15april per dag gemiddeld 800 tot 'De katholieke aannemers hebben nog eens nagekaart over de opwin dende dagen van de bouwstaking. In eigen ogen rijzen ze daar blijkbaar steeds meer uit op als de vermoorde onschuld, door iedereen miskend en volslagen onbegrepen. In de hitte van de strijd konden ze met him col lega's de stakende vakbonden nog smeken om hen moreel te steunen. Maar dat is er nu al lang niet meer h(j. Nu krijgen de bonden het verwijt naar hun hoofd geslingerd, dat ze overhaast en ongemotiveerd 'te werk* zijn gegaan. De arbeiders zijn trou wens lang niet de enigen, die fout waren. Regering en parlement heb ben blijk gegeven van toeten noch blazen te weten. De centrale orga nisaties van werkgevers hebben er helemaal niets van begrepen. En de pers? Praat er niet van, wat voor een stelletje sufferds dat is... (ap plaus).' De Volkskrant 28 april 1969. (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandse thcepakkers zijn somber gestemd ten aanzien van de vooruitzichten, die de Europese Ge meenschappelijke Markt ons thee drinkende volk biedt. In geen van de landen van de EEG wordt zo veel thee gedronken als in ont land, dat ongeveer de helft van de theeconsumptic van de hele EEG- markt voor zijn rekening neemt. De thcepakkers vrezen, dat dit tot gevolg zal hebben, dat voor thee straks een hoger gemeenschappelijk invoertarief zal worden vastgesteld, 900 catalogussen zijn verkocht. He- ïi, a» iqoc hot-. „tHwpI AnmrwTf»iHir r.I tn dat er toe zal leiden dat de prijs van NIJMEGEN (ANP) De KVP-afde- ling Nijmegen heeft het hoofdbestuur van de KVP in Den Haag telegra fisch gewaagd, op zeer korte termijn een spoedberaad te houden over de situatie die is ontstaan door de jong ste maatregelen i.v.m. de verdediging van Nieuw-Guinea. In het telegram wordt bezorgdheid uitgesproken over de internationale consequenties van deze 'overigens zeer begrijpelijke* maatregel van de regering. laas is het vrijwel onmogelijk na te gaan, welk percentage van de be zoekers een catalogus koopt. Het Hjkt soms vrij hoog en dan weer bij zonder klein, je kunt er geen peil op trekken. In elk geval gaan de gids jes niet zo vlot van de hand als een ander soort drukwerk: de prent briefkaarten. Er zijn Floriadasangers die nog geen tulp hebben gezien, of ze kopen al een stapeltje ansichten, vallen op het eerste, het beste bankje neer en beginnen ijverig te schrijven. Veel kleurige bollenvelden met op de voorgrond lachende gekostumeerde boerinnetjes en op de achtergrond witte windmolens zijn vooral bij de Duitsers en de Amerikanen nog steeds zeer in trek. De Floriade heeft zelf vijf kleuren- fotokaarten uitgegeven, opnamen van het Feest der Bolbloemen en andere tentoonstellingsmotieven. Op deze eerste serie, waarvan enorme aantal len zijn verkocht, zullen nog ver scheidene volgen, 't Kan een mooie verzameling worden. De postkoets, dte op 7 met moet arriveren, neemt een grote partij brieven mee, die van een speciaal aankemststempel zullen worden voor zien. Voor deze stempels blijkt voor al onder de Joegoslavische filatelis ten veel belangstelling te bestaan. De Floriade heeft uit Zagreb en Maribor 1500 enveloppen ontvangen met het verzoek ze op 7 mei af te stempelen. Nederlandse postzegelverzamelaars hebben vergeefs aangedrongen op de uitgifte van een Floriade-postzegel. Dat is een kwestie waarover alleen de PTT kan beslissen. Enige hoop op een filatelistische verrassing is er nog wel, naar we vernamen, maar een bijzondere postzegel za2 er wel niet meer uit de PTT-bus komen. De Koningshof is ter gelegenheid van koninginnedag gedeeltelijk oranje gekleurd door aanpianting van afri- kaantjes en oranjekleurige tulpen. De Floriade-postkoets, die vandaag uit Franfort naar St. Goar is ver trokken, is feestelijk versierd. De paarden dragen een krans van oran jetulpen om de nek. thee in Nederland met 10 cent per pakje zou moeten worden verhoogd. Dit zou het geval zijn, als het bui tentarief voor thee op 20 percent zou worden gesteld, waarmee thans reke ning moet worden gehouden. De Nederlandse theepakkers, die dezer dagen m Amsterdam als gast heer optreden voor hun collega's uit de andere EEG-landen, hebben samen inet hun buitenlandse bedrijfsgeno- ten een verklaring uitgegeven, waarin er bij de bevoegde EEG-autoriteiten op wordt aangedrongen voor thee geen hoger tarief dan tien percent vast te stellen. Dit zou op het thans gelderüe Nederlandse invoerrecht neerkomen. Advertentie I.M. nod. octrooi 74341 Op 87-jarige leeftijd is overleden prof. dr. A. Pannekoek, oud-hoog leraar in de sterrenkunde aan de uni versiteit van Amsterdam en drager van de gouden medaille van de Royal Astronomical Society.- Professor Pannekoek heeft belang rijke astronomische onderzoekingen op zijn naam staan, vooral op het gebied van het Melkwegstelsel. Ook in politiek opzicht Is hij be kend geweest, namelijk als marxis tisch theoreticus. Aanvankelijk socia list, later overgegaan tot het com munisme, dat hij ten slotte ook ver liet om partijloos te worden. De cre matie van prof. Pannekoek is maan dag. ASUNCION (AP) Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat gewapende inval lers die het regime van president Alfredo Stroessner omver willen wer pen vrijdag zijn geland in het zuid oosten van Paraguay. De invallers schijnen Paraguayaanse politieke bannelingen te zijn. In een communiqué is meegedeeld, dat een landingsgroep, die ongeveer 500 man zou hebben geteld werd te ruggeworpen toen zij een aanval deed op de stad Puerto Carlos Antonio Lopez aan de Paran, maar een tweede colonne van ongeveer 50 man zou de op 16 km afstand gelegen kleinere stad Colonia Otano, hebben ingeno men. Colonia Otano werd slechts door vijf politiemannen verdedigd. Volgens het Ministerie van Binnen landse Zaken waren de invallers af komstig uit de Argentijnse provincie MIslones. Paraguayaanse zegslieden in Ar gentinië hebben meegedeeld, dat ver scheidene colonnes Invasies hebben uitgevoerd zoweï vanuit Brazilië als vanuit Argentinië. Prinses Juliana antwoordt op dit telegram: "Ik zend u mijn diep ont roerde dank voor uw boodschap, te vens namens mijn moeder en ons allen. Wij zijn zeer verlangend u al len spoedig in het vaderland de hand te kunnen drukken.' Op deze dag bevrijden de Ameri kanen het beruchte concentratiekamp Dachau ten noordwesten van Mün- ehen. Boven Nederland wordt op nieuw voedsel uitgeworpen. In Berlijn regent het Russische bommen en granaten op het laatste deel van de stad, dat nog in Duitse handen is. Graaf Bemadotte, die con tact heeil gehad met Himmler over het einde van de oorlog, arriveert in de ocn- tend uit Denemarken in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Verslaggevers bestormen hem mes vragen. Graaf Bemadotte antwoord! alleen met een vriendelijk 'goede morgen'. 's Middags wordt aan Churchill ID het Engelse Lagerhuis de vraag ge steld of hy mededelingen heeft te doen inzake de onderhandelingen over capitulatie. Churchill zegt: I» kan geen bijzondere inlichtingen ge ven over de oorlogssituatie. Ik kan alleen zeggen, dat wij er bepaald nee- wat beter voorstaan dan vyi geleden.' Gelach.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2