AUTODIEF RIJDT OP AGENTEN IN KAPITEIN GESTRAFT a m Nederland bouwt op eiland Malta Franse politie grijpt - na strijd - kidnappers Vijf bekers voor Philips (skelteraar) i Jonge vrouw bij autobotsino- omgekomen Gonzales beste tennisspeler ter wereld Joan Fontaine hierbollen en ballonnen Twee Duitse supporters doodgereden Motorcross in Amersfoort Protesten tegen dwang in Oost-Duitsland o Romes wielerstadion geopend Caltex Eindhoven Hoogmoed Britse bridgers baas over Italianen Ütü p|| mmm f Hh.T VRIJE VOLK MAANDAG 2 MEI I960 PAGINA 3 (Van onze sociaal-economische redactie) De regering heeft besloten enkele vrij drastische maatregelen te nemen tot beperking van de investeringen. In de Nederlandse Staatscourant is een beschikking gepubliceerd, waardoor d e mogelijkheid van vervroegde afschrijving en van toepassing van de investeringsaftrek voor bedrijfsmiddelen met ingang van zaterdag is beperkt. Bezivarend is»;wajww ta'.v :a>;. im wm. l v I§®t! ®ÈS Ook al lopen de ontvoerders van Eric Peugeot nog altijd vrij rond, toch is de politie er in ge slaagd twee andere ontvoer ders te pakken te krijgen die de familie Bellanger in Dreux hebben bedreigd. lÉÉf Regering grijpt nu in: in v ester mgsbeper king (Van een onzer verslaggevers'» De 24-jarige mevrouw J. H. J. N.J„ is in de nacht van vrijdag op zaterdag omge komen bij een botsing tussen twee personenauto's op de Zui derzeeweg nabij Liergouw, Amsterdam-Noord. De echtgenote van de bestuurder van de tweede wagen, de 27-jarige W. J. G.-W. werd bij de botsing aan net hoofd gewond en moest in het OLVG worden opgenomen. Omstreeks tien voor een kwam de 26-jarige vloerenlegger W. P. N, uit Amsterdam met zijn auto van de Monnikendammer weg af om in de richting Liergouw te rijden. Hij be landde echter op de linkerrijbaan van de vierbaansweg, zonder dat hij dit merkte. Even verder naderde de 30-jarige metaalbewerker J. G. od weg naar Amsterdam op deze rijbaan. Met grote kracht vlogen de beide auto's op elkaar. Mevrouw N. werd zwaar gewond uit het wrak gehaald en samen met haar echtgenoot en mevrouw G, over gebracht naar het OLVG, waar zij na aankomst is overleden. De heer N. die klaagde over pijn in zijn rug, kon na behandeling naar zijn woning worden vervoerd. afgekondigd ROME (ANP) Het Olympisch wielerstadion is zaterdag officieel geopend. Het heeft een capaciteit van ongeveer 20.000 plaatsen, waar van 5000 staanplaatsen. De baan is 400 meter lang en 7j meter breed. Het middenterrein is geschikt voor voetbal- en hockeywedstrijden. De economische situatie in ons land is zo, dat op het ogenblik overal aandacht wordt besteed aan de vraag of er gevaar is voor inflatoire ont wikkeling, zo vernemen wij in be voegde kringen. Vrijdag heeft de Engelse minis ter van Financiën maatregelen be kendgemaakt. Ook in Duitsland zijn bepaalde maatregelen ter voorko ming van overbesteding in overwe ging. Na de snelle expansie van het af gelopen jaar moet. men zien nu af- Pancho Gonzales won zondag het wereldproiessionaltoernooi dat in Sidney beëindigd werd. In de laatste wedstrijd versloeg de Amerikaan de Australiër Ken Rosewall met 6—3. 97. Daarmee bracht hij zijn totaal aantal overwinningen op 49. Acht maal verloor Gonzales een wedstrijd Rosewall kwam als tweede uit het toernooi met 32 overwinningen en 25 nederlagen. Daarna volgden Pancho Segura en de Wimbledonkampioen van 1959 Alex Olmedo. Drie Zaandamse agenten hebben In de nacht van zaterdag op zondag een fikse sprong moeten maken om niet te worden doodgereden. Zij -.vil den een gestolen wagen aanhouden, maar de bestuurder reed met vol gas op hen tn. Een uur later zat hjj met twee anderen toch achter slot en grendel. AMSTERDAM (ANP) De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapi tein van het tankstoomschip 'Caltex Eindhoven', de heer W. M. uit Was senaar, gestraft door hem twee weken de bevoegdheid te ontnemen als kapi tein te varen op zeeschepen. De 'Caltex Eindhoven' (22.110 brt). toebehorende aan de N.V. Neder landse Pacific Tankvaart Maat schappij in Den Haag, zou op 6 juli 1959 op de reis van Port Said naar Ras Tanura in de Perzische Golf hebben gestoten op de ondiepten van Shah Allum. De raad komt in zijn oordeel tot de slotsom dat het aan tekortkomingen in het beleid van de kapitein moet worden geweten dat het schip de on diepte heeft geraakt en is beschadigd. De Raad constateert met leed wezen. dat de betrokken kapitein heeft doen blijken van oordeel te zijn, dat hij niet in strijd, ja zelfs in overeenstemming met de eisen van goede zeemanschap heeft gehandeld door de ondiepte zo dicht te naderen. Aan de andere kant wil de raad reke ning houden met zijn goede staat van dienst. CVan een onzer verslaggevers) De filmster Joan Fontaine is in Nederland gisteravond arriveerde zij voor een bezoek van enkele dagen on Schinhol. Met haar vriendin Con stance Woolf gaat zii deelnemen aan de internationale ballonwcdstriid, die oo Bevrijdingsdag start in Rotter dam. 'Nee. wij gaan niet met de ballon uit de film "Een reis om de wereld in tachtig dagen" de lucht in. Maar die van ons is minstens zo mooi en zo goed. Gevaren zie ik niet: het gaat allemaal zo langzaam', vertelde Con stance Woolf. Om een prijs is het Joan Fontaine een enthousiast sportvliegster en haar vriendin niet te doen. Wé! om de eer en de publiciteit. Joan Fontaine zelf zei weinig over ballonvaren maar des te meer over de bloemen en de bollen die ze met -de Rembrandts en de Van Goghs in ons land hoopt te zien. Ze klap te in haar handen van plezier: 'Heer lijk, ik ben juist op tijd voor de bollen'. 'Mijn hele tuin staat vol bloemen, natuurlijk uit Holland. Mijn kinderen zijn er dol op en verzorgen ze met veel liefde!" De actrice heeft een drukke tijd voor de boeg: eerst drie maandeneer, toneelstuk en daarna twee jaar fil men voor de TV 'Jammer, dat ik het zo druk heb. Nu kan ik hier pas over drie jaar terugkomenbesloet zij charmant en complimenteus. De agenten surveilleerden bij de Hembrugpont, op zoek naar een ge stolen bestelauto. Toen zij de bewus te wa m zagen naderen stapten ze met een rode lamp de weg op. De bestuurder verhoogde zijn snelheid en reed door in de richting van de stad. Vijf minuten later ontvingen de agenten een mobilofoonmelding j dat er een auto In de haven lag. Het bleek de gezochte wagen, die wellicht door te hoge snelheid de j bocht i de Provincialeweg bij het Havenkwartier niet heeft kunnen nemen. De inzittenden waren ge- vlucht. De politie zette meteen alle wegen in de omstreken af. Binnen het uur waren reeds twee 18-jarige Amsterdammers gegrepen. Een der de were zondagmorgen In Amster dam aangehouden. Hij had een lift weten te krijgen en was zodoende door de politieafzetting heengeko- men. De Jongens hadden de auto gesto len omdat ze de trein hadden ge mist. De bestuurder G. B. is inge sloten verdacht van poging tot dood slag. je belde anderen zullen waar schijnlijk worden vervolgd wegens diefstal In vereniging. vragen: hoe kunnen wij bevorderen dat de groei gezond blijft. Het is, aldus deze kringen, nodig tijdig maatregelen van voldoende omvang te nemen. De huidige maat regelen zijn bedoeld als méér dan het waarschuwende 'schot voor de boeg' van het jaar 1955. dat toen on voldoende is gebleken. De vervroegde afschrijving, die tot nu toe twee maal 16j percent van de aanschaffingskosten van nieuwe bedrijfsmiddelen bedroeg, is terugge bracht tot een vervroegde afschrij ving van maximaal 85 percent per jaar van de aanschaffing»- of voort- brengingskosten van nieuwe bedrijfs middelen. In plaats van twee jaar 16? per cent dus vier jaar 8j percent. Voor personenauto's (anders dan voor be- roepsvervoer) en voor kantoorinven taris wordt de vervroegde afschrij ving afgeschaft. Voor gebouwen (alle gebouwen) wordt de mogelijkheid van vervroeg de afschrijving nog verder beperkt. Hier mag men maximaal 6 percent per jaar afschrijven. De investeringsaftrek, die twee maal 8 percent bedroeg, is terugge bracht tot twee maal 5 percent. Deze wijzigingen, aldus de officiële mede deling, laten de mogelijkheid van ver vroegde afschrijving op en investe ringsaftrek ter zake van investerin gen, die hebben plaatsgevonden voor 30 april 1960, onaangetast. De regering is er zich van bewust, aldus de officiële mededeling, dat de thans getroffen maatregelen bezwa rend zijn voor het bedrijfsleven. Zij acht deze bezwaren echter minder groot dan die, welke zouden voort vloeien uit een eventuele overspan ning van de economie. De regering staat echter wel op het standpunt, dat., als in een later sta dium onverhoopt nog verdere maat regelen van conjuncturele aard nodig zouden zijn, deze de fiscale investe- ringsfaciliteiten, zoals zij thans nader zijn vastgesteld, onverlet dienen te laten. 71 deze rubriek vermeldt Het Vnje Volk zonder commentaar - trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening vanhen die rorden geciteerd. Het socialistische 'recht op arbeid* Herd gehonoreerd door volledige werkgelegenheid, gehandhaafd door bewuste inflatie; en voorts deed de hoogmoed der conjunctuurbehecrsing zich gelden. Uit Burgerrecht van 30 april 3960 De 26-jarige Adriaan Philips uit As sen had zaterdagmiddag handen te kort om als winnaar van de eerste skeltcrraces in Nederland de vijf be- kers vast te houden die hem bij de huldiging in het Emmastadion te Hoensbroek werden overhandigd. Van de zeven races in de verschil lende klassen tussen 100 cc en 200 cc won de Assenaar er vijf. Hij bereed 1 een skelter Cockpit. Zo ontpopte Fbi- lips, die tkee maanden geleden nog nooit op een skelter had gezeten, zich als een waar natuurtalent in deze nieuwste tak van sport De vorige week werd hij te Wiesbaden tweede in een gezelschap van geroutineerde Amerikaanse skelterracers. Dat was zijn eerste wedstrijd. De 27-jarige Londenaar MacMulIan, die samen met zijn stadgenoot Good man naar Hoensbroek was gekomen, i won op een Trokart' de race in de zwaarste klasse, de 200 cc. De zevende beker ging naar B. Kwint uit Veen- huizen (Dr.) die eveneens een Cock pit bereed. De 'puurste' skelterracer was de Roermondenaar J. Lamers. Hij had na het lezen van een bericht over de races in een halve dag en een hele nacht met buizen, scooterwielen en een oude motor een skelter in elkaar gezet. betering van de outillage van de haven i.v.m. de economische ont wikkeling van Malta dat niet meer geheel en al afhankelijk wil zijn van de inkomsten van de Engelse vloot. De aanlegsteiger wordt 4S0 me ter lang en 75 meter breed. De De Koninklijke Nederlandse silo heejt een capaciteit van 12.500 Maatschappij voor Havenwerken to t. De steiger wordt gebouwd op te Amsterdam is in oktober 1958 19.1 0 stalen palen die elk 6 ton begonnen met de uitvoering van wegen en 30 meter lang zijn. de aanleg van een steiger en de het werk kost ruim 20 miljoen bouw van een graansilo in de ha- gulden. Havenwerken werkt sa ven van Velatta op Malta. Het men met een Ierse dochtermaat werk zal eind 1960 klaar zijn. Het schappij die in dit werk is ge- werk wordt uitgevoerd in opdracht specialiseerd. van het gouvernement van Malta. De heer G. F. Molenaar woont Het is een onderdeel van de ver- soms in Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) Twee supporters van een Duitse voetbalclub die had gespeeld in Wier den, zijn zaterdagavond om het leven gekomen, toen zij bij het oversteken van de rijksweg HengeloOldcnzaal te Deurningen werden aangereden door een auto uit Hengelo. De slacht- TURIJN (ANP) De Britse heren- ploeg heeft zaterdagavond in ruryn voor een grote verrassing gezorgd door in de finale-poule van het wereld toernooi bridge met een ver schil van acht matchpuriten te win nen van Italië, de wereldkampioen. Er werd In deze ontmoeting, die met een 6658-score eindigde, voor treffelijk gespeeld, vooral door Rice en Shapiro. De uitslagen waren: Frankrijk- Verenigde Staten 1 (Stayman) 4—9 10071Groot-BrittanniëItalië 40 (6658). Verenigde Staten 2 (Goren)Verenigde Staten 3 (Craw ford) 3—1 (69—65). In het damestoernooi verloor N e- derland in de negende ronde met 40 (6323) van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië hield de leiding in het algemeen klassement door een 40 (7317)-zege op België. De Spanjaard Miguel Poblet heeft zondag het internationale cri terium der kampioenen, een wed strijd, die in de omgeving van Milaan werd gehouden, gewonnen. Poblet won de sprint van een groepje van vijf man. ?St r( slaagt ::.r; ff offers, de 32-jarige H. Brühl en de 26- jarige H. Mensink, waren uit de auto bus met supporters gestapt om zich even te vertreden. De 30-jarige bromfietser J. Hoving uit Stadskanaal is zaterdagochtend verdronken, nadat hij was aange reden door een auto die moest uit wijken voor een oude man die plot seling de weg overstak. Evenais de drie inzittenden van de auto kwam de bromfietser door de hevige botsing in het Stadskanaal terecht. Voor de bromfietser kwam de hulp te laat. In dichte mist botste zaterdagmor gen de landbouwer J. ten Boklce) uit Ruurio op de onbeveiligde over weg bij Lichtenvoorde met een melk wagen tegen de trein naar Zutphen. Het paard werd gedood, de voerman bleef ongedeerd. In Holwierde (Gr.) is zaterdag avond de 65-jarige B. Weesies uij het oversteken van de provinciale weg aangereden door een bromfiets. Hij overleed in het ziekenhuis. Op de Grote Markstraat in Den Haag viel zaterdagmorgen de vier jarige Paul van der Lans van de fiets van zijn vader voor een wegrijdende stadsbus. Het kind was op slag dood. Zaterdagnacht reed de 23-jarige A, van Z. uit Wieringerwaard op de Kerkweg in Anna Paulowna met zijn auto tegen een boom. Hij werd uit de wagen geslingerd. Vrienden die later langs de plaats van het ongeluk kwamen, vonden hem levenloos in een ondiepe sloot. De dertienjarige Willy van den Hout uit Tilburg is vrijdagavond om het leven gekomen, toen een tot loco motief van een plezierautotrcintje omgebouwde jeep na een aanrijding door een bestelauto drie maal kan telde en in een sloot bij Udenhout terechtkwam. Marcel Cerdan-Junior, de zoon van de vroegere wereldkampioen in het middengewicht, heeft zaterdag lp Casablanca zijn tweede wedstrijd ge bokst. Hij won op punten van de plaatselijke favoriet Ohana, In Annecy won de Franse ama- teurboksploeg een landenwedstrijd tegen de Ierse Vrijstaat met 164 Voor de internationale motorcross die op koninginnedag in Amersfoort bij de Liniedijk werd gehouden, be stond een overweldigende belangstel ling. Zeker 12.000 motorliefhebbers waren van heinde en verre gekomen. Naast tientallen landgenoten waren er vertegenwoordigers uit België en Duitsland. In de 175 en 500 cc junioren werden twee manches ver reden. In de 500 en 250 cc senioren drie manches. De uitslagen waren: Junioren 175 cc: 1. J. Kers uit Soest: 2. D. v. d. Broek, Soest; 3. J. Meulen, Hoensbroek: 4. M. Schuur man, Beusichem; 5. F. Merks, Nistel- rode; 6, C. v. Lankveld, Mierloo. 500 cc junioren: 1, J. v. Gompel, Eindhoven; 2. M. Robben, Arnhem; 3. A. Hendriks, Amersfoort; 4. B, Joachimsthal, Zeist; 5. G. ter Arest, Twello; 6. K. Netten, Best. 250 cc senioren: 1. M. v. Heugten, Amersfoort; 2. W. Feschmann. Duits land; 3. W. Strumpel, Soest: 4. A. v. d. Elzen, Gemert; 5, S. Smits, Volkel; 6, N. Koenen, 's-Hertogen- bosch, 500 cc senioren: 1. Ad Janssen, Gerwen; 2. W. v. d. Elzen, Gemert; 3. M. Karsmakers, Aalst; 4. P. v. Beek, Zeist; 5, J. v. Dijk, Eindhoven; 6. J. Franssea, Eindhoven, (Van onze Parijse correspondent) Op woensdag 20 april, toen de ont voering van de vierjarige Eric Peugot bekend werd, kreeg mevrouw Bellan ger een brief van een onbekende. Haar man, directeur van een fabriek van landbouwwerktuigen en koelkas ten, was niet thuis. Tot haar schrik las mevrouw Bel langer het volgende: 'U moet een bedrag van tienduizend nieuwe franken in een metalen doos of in watervrije stof verpakken en dit bedrag deponeren onder de spoor wegbrug van Parijs-Granville, op drie kilometer afstand van Dreux. Het bedrag moet er vanavond pre cies om half tien worden neerge legd.' De schrijver voegde er nog aan toe, dat hij op zijn bureau de portretten had liggen van de vijf kinderen van het gezin en dat het hem zou spijten als er met de kinderen Iets zou ge beuren. Bij de brief was een gedetail leerde tekening gevoegd. Op aanraden van zijn advocaat waarschuwde de heer Bellanger de politie, 's Avonds op de afgesproken tijd legde hij de metalen doos op de aangeduide plaats. Maar in de doos lag een brief, waarin de heer Bel langer had geschreven, dat hij in verband met de paasdrukte geen ge legenheid had kunnen vinden de tien duizend frank bij elkaar te Krijgen. Hij vroeg om een andere afspraak. Op 26 april werd een tweede uit voerige brief bezorgd, waarin ge vraagd werd of er misschien sprake was van een valstrik. Als de familie groot ongeluk voor de kinderen wilde voorkomen, moesten de tienduizend frank de volgende donderdag op pre cies dezelfde plaats worden gedepo neerd. Om half tien die avond verliet de heer Bellanger zijn woning en be gaf zich naar de spoorwegbrug. Politieagenten stonden in de buurt verdekt opgesteld. Om tien over tien zagen de agenten een man naderbij komen die de doos wilde oprapen. De agenten sprongen op hem af. Zij moesten twintig minuten vechten om Kardinaal Doepfner, de rooms-ka- tholicke bisschop van Berlijn, heeft bekendgemaakt, dat r.-k. leiders in Oost-Duitsland geprotesteerd hebben legen de collectivisering van boerde rijen. Ai eerder hebben de protestant se kerkleiders protest aangetekend i tegen de 'methoden, die menselijke wezens onwaardig zijn.' Donderdag is Oosfc-Duitsland het eerste van de Europese satellietsta ten geweest, dat bekend maakte, dat het land voor honderd percent is ge collectiviseerd. Ofschoon volgens de communis tische wetten van het land, de toe treding tot een collectief 'vrijwillig' is, werden sommige boeren wegens hun verzet in de gevangenis gezet en vele anderen bedreigd. Kardinaal Doepfner heeft een pro test geuit in een paasdienst m de H. Mattheuskerk in West-Berlijn. Hij zei'De laatste weken er- maanden hebben wij alien in diepe droefheid meegeleefd met de boeren, die tegen hun wil gedwongen zijn zich bij collectieven aan te sluiten. In het protest hebben wij ons ver zet tegen de beperking van de rech ten van de boeren op hun eigen be zit en tegen de dwang, die wordt uitgeoefend op de boeren om een leven te leiden, dat geen rekening houdt met de grondrechten van de mens.' Op de eerste dag van het Clim in Nice is onze landgenoot Bprtie Uytendaal met Source Bleue derde geworden in het internationale jacht- springconcours om de prijs Buce- phale. Het parcours telde 13 hinder nissen (1 driesprong) van 1,40 meter. Er waren 68 deelnemers. de bandiet te overmeesteren, waarbij van weerskanten werd geschoten- Een tweede man, die een paar hon derd meter verder zogenaamd zijn auto stond te repareren, wist in het donker te ontkomen, maar nij kon later worden gearresteerd. Zij zijn beiden in de gevangenis van Sartre opgesloten. r>

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2