Spectaculaire groei van chemische industrie in W,aterweggebied Eindexamen is géén verouderd instituut - maar X kan beter 1 Over tien jaar 18.000 monteurs méér nodig Minder buitenlanders in maar zij Zonnige kuststreek er was Commissie van leraren Rotterdams meisje terug Goud voor ons! Deviezenpot werd f 330 miljoen rijker Meer hotels NATU bestaat twintig jaar M. Goudswaard blijft bekennen Aantal Duitsers steeg met 18,8% BOVAG viert 30-jarig bestaan Die regen? waarom betaalt u MHfiHlEfiEBl tevéél Mmmm Euromarkt Geen fusie (Van onze onderwijsredacteur) Het schriftelijke examen van de h.b.s. mag ten hoogste vier (achtereenvolgende) dagen duren: dat behoeft niet te leiden tot een verlaging van het niveau. Een examen van zes dagen zoals nu vergt te veel van de gemiddelde leerling. Ziehier een van de meest opvallende voorstellen welke een commissie uit de raad van leraren bij het v.h.m.o. na een studie van twee jaar heeft neergelegd in een rapport. De commissie heeft onder leiding van dr. J. A. G. van der Veer, rector van het stedelijk gymnasium in Utrecht, moeten bekijken, in hoeverre de eindexamens van de middelbare scholen verbetering be hoeven. MADURODAM Geen opstel ZNDES KOELKASTEN PATENT BUREAU Noordivijk trok Subsidie PiZ.tC.re e'e'n dag, ROTTERDAM: 1 Advertentie Ija. Hoevee! betaalde U voor mot- tenzakken de laatste keer? Was het veertij, vijftij cent of nog meer? Morgen koopt U mottenzak- ken motdicht, stofdicht en vochtdicht voor Uw japonnen, rokken, wollen dekens enx. Zaterdag, maar slecht» één dag, koopt U plastic motten- zakken, waarin U 2 mantels of 4 rokken en japonnen (en gt»t U maar door) mot-, stof- en vochtdicht kunt opbergen, voor precies één kwartje. (Van een onzer verslaggevers) Het Waterweggebied is bezig uit te groeien tot één van de be langrijkste centra van chemische industrie in West-Europa. In het laatste jaar voor de oorlog bereikte de Nederlandse che misehe industrie een export van 90.— miljoen. In 1959 was die export 1250.— miljoen. De omzet was in 1959 drie miljard gul den. De ontwikkeling van deze bedrijfstak is tweemaal zo snel gegaan als het Centraal Planbureau in 1955 verwachtte. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze sterke, soepele J** plastic motten- W9 ijk zakken voor QQ jtf Per cliënt niet méér din b stuks! Dit beeld vau de chemische indus trie in Nederland gaf de heer D, de Jong, voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse Chemische In dustrie vrijdagmiddag in de jaarver gadering dezer vereniging, die in het Rijnhotel te Rotterdam is gehouden. Die indrukwekkende ontwikkeling juist in het Waterweggebied noemde de heer De Jong verklaarbaar, omdat mede door het grote havengebied de verwerking van aardolie (thans in drie grote raffinaderijen van de Shell, de Caltex en de Esso) voortdurend belangrijker wordt. De produkten van deze raffinaderijen en van het aard gas leveren de grondstoffen voor de petro-chemie. Deze heeft een uitge' breid produktie-programma, waar door enerzijds een chemische, indus triële ontwikkeling ontstaat, die is gebaseerd op de raffinaderijen zelf en die anderzijds door deze raffinade rijen of door aardgas-exploitanten bevorderd en aangetrokken wordt. De heer De Jong stelde vast, dat de spectaculaire groei van de che mische industrie in ons land bepaald is bevorderd door de Euromarkt, waardoor chemische industrie van buiten de zes EEG-landen is aange trokken. Nederland heeft daardoor ook veel chemische kennis kunnen, importeren. De heer De Jong verwachtte welis waar, dat Nederland op den duur wel voldoende chemici opgeleid zal heb ben, maar op korte terrein üEjeigt een gat te ontstaan. Er is, aldus spreker, een opmerkelijke achterstand in de chemiciens-opleiding van jongeren. In Rotterdam zal het ontbreken van een chemiciens-opleiding sterk gevoeld worden; hij verweet de che mische industrie de vorming van een dergelijke opleiding niet met vol doende voortvarendheid te steunen. Het jaarverslag der vereniging verwacht geen fusie van grote onder nemingen en het betreurt, dat voor de andere chemische bedrijven min der toegang tot de kapitaalmarkt be staat, terwijl zij ook door de belas- tingpolitiek in haar ontwikkelings kansen. worden belemmerd. Fusie zou de chemische industrie versterken. De door de overheid bevorderde ver legging van het zwaartepunt naar de chemische afdelingen van de grote concerns heeft een gevaar, aldus het verslag: de chemische industrie is namelijk gemakkelijk verplaatsbaar en. daarom is het investeringsklimaat zo belangrijk voor de verdere uit groei van deze industrie. (Vervolg van pagina 1) De Rotterdamse kinderpolitie trachtte na enige tijd van vruchte loos zoeken op het spoor van Riet te komen door haar foto en haar signa lement in de dagbladen te publiceren. Dit leverde wel enige aanwijzingen op (enkele ervan leidden toen al naar Brabant), maar het meisje bleef on vindbaar. Op TV-scherm Ten slotte ging men er toe over de foto van het meisje te vertonen voor de televisie. Dat gebeurde zaterdag j.l. Weer kreeg men een aantal tips, maar het duurde tot dinsdag voor men een aanwijzing kreeg, die de po litie naar het adres leidde, waar Riet verbleef.- Na haar aanhouding is het meisje overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Om haar wat op verhaal te laten komen is zij daar na overleg en met toestem ming van haar ouders gebleven. De kinderrechter te Rotterdam zal, na advies van de Raad voor de Kin derbescherming te hebben ingewon nen, thans moeten beslissen of Riet met haar ouders mee moet naar Australië of dat zij in Nederland mag blijven. Inmiddels onderzoeken de Rotter damse politie en de rijkspolitie te Tilburg wie hebben meegewerkt aan het verbergen van het meisje. Tegen hen zal een strafvervolging worden ingesteld. Het verbergen van een minder jarige kan gestraft worden met een gevangenisstraf van maximaal drie jaar, het onttrekken van een min derjarige aan het ouderlijk gezag met maximaal zes jaar gevangenisstraf. (Van onze verkeersredacteur) De BOVAG, bond van automobiel- en garagebedrijven, heeft don derdag in Den Haag het dertigjarig bestaan gevierd. Op het lustrumcongres in het Kurhaus heeft onder andere de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, gelukwensen uitgesproken. Hij deelde daarbij mee, dat er binnen kort richtlijnen zullen komen voor toelaatbare bandenslijtage. Zeldzaam gebeuren in de tro pische kas op de Floriade: een koffieplant bloeit! Wie de bloe men wil zien, 1 oet vlug zijn, want de volle blovi van de Cof- fea Arabka durnmaar twee dagen. De heer J. H. D. van der Kwast, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, heeft in een korte inlei ding, waarin hij voornamelijk het kartelbeleid besprak, eraan herinnerd dat veel oude wagens langs sluip wegen ons land binnenkomen, wat niet in het belang is van de ver keersveiligheid. Deze import is mede een gevolg van verschillen in belas tingheffing in de landen. Men zal naar grotere harmonie moeten zoe ken. De bondsvoorzitter, mr. A. F. H. Jansen heeft in het licht gesteld, dat bij de verdubbeling van het motor- rijluigcnpark in 1970 er 50.000 mon teurs zullen nodig zijn in stede van de 32.000 van nu. Door allerlei tech nische verbeteringen zal men het aantal monteurs niet behoeven te verdubbelen. De voorzitter van de Stichting Vakopleiding in de motor- en voer tuigenbranche, VAM, de heer J.Krei- sel. voegde hieraan toe, dat er dus jaarlijks 1800 monteurs zullen moe ten worden afgeleverd alleen ai voor de uitbreiding. Dit stelt hoge eisen aan de opleiding en dus ook aan de BOVAG, waarbij vrijwel alle bedrij ven zijn aangesloten. Ook pleitte de heer Kreise! voor een doeltreffender werkwijze in de bedrijven. Zeker de helft van de werktijd gaat nu verloren met het halen van gereedschappen en ma terialen, het verzorgen, wegbren gen, wachten, proefrijden, range ren, overleg met chef of collega' persoonlijke rust en verzorging, tt laat beginnen en te vroeg eindigen. Met vierennegentig voertuigen ii een sterrit naar Den Haag gehouden, die eindigde met een parade van on der andere oude automobielen in het Scheveningse circus. Advertentie IAf. Kom naar het onvergetelijk# miniatuurstadje! Den Haag - Scheveningea m n- i 'S,|| In het jaarverslag van de ANW wordt meegedeeld, dat de geleidelijke uitbreiding van het logiesapparaat en de ver wachting van het gereedkomen van de beide Hiltonhoteis reeds een gunstige invloed hebben op buitenlandse reis bureaus. die tot nu toe geneigd waren Nederland te weren van hun programma's, omdat er toch geen hotelruimte zou zijn. Buitenlanders.roemen de rust in ons land en daarom wenst de ANW meer verboden van bromfietsrijden op boulevards, zoals Sclievendngen thans kent. De commissie is er inderdaad van overtuigd geraakt dat het een en ander te verbeteren valt. Een bloem lezing van haar vele suggesties voor „op korte termijn uitvoerbare" wijzigingen laten wij hier volgen. Bij de huidige organisatie ontbreekt gedurende de iaatste maanden van de cursus de noodzakelijke rust in de school: om ontwrichting van het schoolleven tegen te gaan, zou het schriftelijke examen voor alle school types moeten worden afgenomen in dezelfde tijd, en wel in de tweede helft van mei. En de mondelinge examens zouden moeten volgen na de afsluiting van de cursus voor de an dere scholieren, liefst na de laatste zaterdag in juni. Het voornaamste doel van het examen is niet: te toetsen of de leer ling „wel alles weet" van de vakken waarin hij les kreeg, maar of hij een „bepaalde prestatie kan leveren in verschillende vakken binnen een be paalde tijd". En dan ligt het voor de hand die vakken waarvoor veel parate kennis nodig is zo min moge lijk bij het examen te betrekken. Dergelijke leervakken worden van oudsher alleen mondeling geëxami neerd. De commissie meent dat men b(j gymnashim-b en h.b.s.-b voor de „leervakken" kan volstaan met het gemiddelde van. de rapportcijfers over het laatste schooljaar. Zij denkt daarbij aan geschiedenis, biologie, economie, aardrijkskunde en staats inrichting. Andere voorstellen zijn: In alle scholen 1 uur en 45 minuten uit te trekken voor de vertalingen: gym nasiasten een tweede vertaling Latijn voor te leggen en hun als extraatje mondeling 20 minuten Engels te laten doen. het schrijven van. een op stel Nederlands radicaal af te schaf fen. Voorts: Op het gymnasium net als op de h.b.s. letterkunde te exami neren aan de hand van een lijst var. gelezen boeken, het Nederlands in het algemeen en ook de natuurkunde meer aandacht te geven; de anonimiteit van hen die de examen-opgaven sa menstellen, op te heffen en commis sies te benoemen die drie jaar zitting hebben; de „vakken achter de streep" zoals lichamelijke opvoeding, hand tekenen, lijntekenen, kosmografie en handelswetenschappen, van de cijfer lijsten al te voeren; de rectoren meer zelfstandigheid te geven. Tot hen die het eindexamen een verouderd Instituut vinden, zegt de commissie: Met deze gedachte zijn wjj het geenszins eens: pas wanneer er alléén ideale leraren en ideale leer lingen waren, zou afschaffing ervan en diplomering per school het enig juiste systeem zün. Advertentie I.M. een vorstelijk bezit! De Nederandse Amateur Toneel Unie (NATU) bestaat twintig jaar. De landdag van deze organisatie voor het amateurtoneel die op 28 mei (Hemelvaartsdag) in Den Haag zal worden gehouden, zal in het teken van dit vierde lustrum staan. Vooral in de afgelopen tien jaar is de NATU sterk gegroeid .Bij de organisatie zijn thans ruina 1200 amateurtoneelverenigingen aangeslo ten. Het amateurtoneel wordt als een belangrijke vorm van vrijetijdsbe steding beschouwd, hetgeen mede tot uitdrukking komt in de steun van het rijk en van de lagere overheden. Sinds 1 januari 1960 heeft de NATU in elke provincie een adviseur. In een vijftal steden zijn cursussen van drie jaar voor de opleiding van amateurregisseurs en daarnaast zijn er de vormingscentra in de grootste steden van ons land. Op de landdag zal in het Kurhaus- paviljoen een Haags amateurensem- ble het zeventiende eeuwse stuk „Het huwelijk sluiten" van dr. F. Bernagie CAIRO (Reuter) De 67-jarige Ne derlander Meewis Goudswaard, die met anderen in Cairo terechtstaat op beschuldiging van spionage voor Israël, heeft donderdag erkend dat foto's en geheime rapporten over kustversterkingen, die in zijn huis in beslag waren genomen, van hem waren. De Italiaanse beklaagde Fernando Pacciola ontkende dat hij eerder een bekentenis had afgelegd. Hij zou hebben verklaard voor 3800 gulden per maand Egyptische militaire ge heimen te hebben verstrekt. Hij meende nu dat zijn verklaring ver keerd was vertaald. De behandeling vau de zaak werd tot zaterdag ge schorst. ten tonele voeren. Voorts zal Ben van Eijsseisteijn, voorzitter van de ver eniging van Nederlandse Toneel schrijvers, spreken over verhouding tussen het amateurtoneel en de toneelschrijvers. Op 25 mei wordt de jaarlijkse ver gadering van de algemene raad van de NATU gehouden. Op deze bijeen komst zal voor de eerste keer de af- delingsprijs voor de vereniging die in bijzondere mate heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het amateur toneel worden uitgereikt. Deze prijs gaat naar de afdeling Rotterdam die baanbrekend werk op het gebied van het jeugdtoneel heeft verricht. Voorts zal op de landdag een zestal personen de hoogste onder scheiding van de NATU woTden uit gereikt. .fiie regen? Goud voor ons!" zeiden gisteren de hoveniers van Floriade. De droge grond heeft de bolle regendroppels gretig op geslurpt; het gras kreeg een mooie, volle groene kleur Die hoveniers hebben hard ge werkt en ook de komende dagen zal er stevig aangepakt icorden. De bolgewassen ivorden snel ver wijderd en nog sneller hoopt men de beplanting van het „zomer- goed" voor elkaar te hebben Tempo, tempo! Dat is op het ogenblik het parool op de Floriade. Regenkapjes, plastic jassen, men zag ze- bij honderden. „In de kassen", vertelde ons een bloemiste, ..is het nog nooit zo ,druk geweest".;.Ook- in de Glazen Zaal waar onze Fioriade- krant wordt gemaakt, schuifelden de ganse dag de natte tentoonstellings bezoekers. Tot die bezoekers hoorden om. het ganse personeel van een grote wolfabriek in Tilburg. En het personeel van de VARA te Hil versum, dat de Floriade tot het eind punt van een autobus-rally maakte. Bij het Woemenschlkken en in de veilingzaal zagen we bekende radio- en televisiemensen ais Gabri de Wagt, Joop Söhne. Johan Jong, het echtpaar Kleywegt-Rosenfeld, Piet te NuylOok Arie van Nierop was er. Er is op de Floriade, en wel in de tropische kas, iets heel bijzonders te zien. Daar bloeit een koffiestruik, de gewone Coffea Arabica. „Dit is een grote zeldzaamheid. We mogen ge rust aannemen dat hier in Rotter dam voor het eerst een koffiestruik bloeit" werd ons verzekerd. Men moet er heel gauw bij zijn. De werkelijke, volle bloei van de plant duurt maar twee dagen. En die volle bloei is donderdag begonnen We hebben de plant gezien: sier lijke bloemen bij sierlijk blad. De moeite waard! Naast het beginpunt van de ka belbaan staat, verscholen tussen kas sen en groen, een klein houten huis. Twee dames waren daar gisteren druk bezig met de schoonmaak: de moeders van bloemist J. van Staa- veren uit Amsterdam en van diens vrouw J. van Staaveren-Wagenaar. Het echtpaar is dinsdag in-Amster dam getrouwd en trok onmiddellijk naar de Floriade waar de heer Van Staaveren de anjer- en de fresiakas op de afdeling bloemisterij verzorgt. Voor de ganse afdeling heeft hij ook de zorg voor het stoken en luchten. De heer en mevrouw Van Staave ren wonen pr-ettig in het kleine huisje. Brood moet zelf gehaald worden, maar de melkboer toetert bij de' deur. De Fioriade-wittebroods- weken bevallen best. En het huwe- liiksreisje? „Dat komt na afloop van de tentoonstelling." lacht de heer Van Staaveren. (Van onze verkeersredacteur) In 1959 zijn er iets minder buitenlanders in Nederland ge weest dan het jaar daarvoor, maar het aantal overnach tingen van vreemdelingemin de hotels is niettemin vijf percent hoger geweest dan in 1958. De conclusie is, dat de gemiddelde verblijfsduur van de bezoekers dus langer wass Qok zijn er meer kampeerders gekomen. Het totale aantal buitenlanders, dat in 1959»onze grens pas seerde, met inbegrip van hen, die inkopen kwamen doen, wordt getaxeerd op ruim dertig miljoen. Het uitgegeven bedrag aan deviezen wordt geschat op de tegenwaarde van rond 330 mil joen, waarmee voor het eerst de driehonderd miljoen gulden zijn overschreden. subsidie een veelvoud van het Neder landse. Uiteraard is de vereniging zeer verheugd, dat de regering in prin cipe bereid is een of andere hulp van overheidswege te overwegen voor het vreemdelingenverkeer. Reeds heeft O., K. en W. 600.000 uitgetrokken voor het aan recre atie dienstbaar maken van bepaal de objecten. Ten slotte nemen wij uit het ver slag over. dat een WV werd ge royeerd uit de ANW wegens verre gaande contributieschuld Hieruit volgt, dat het toerisme als vorm van export Nederland in 1959 meer aan deviezen opbracht dan de uitvoer van respectievelijk boter, kaas of aardappelen, of van planten, bloembollen en bloemen te zamen. Het aantal verdiende deviezen was in 1958 nog 286 miljoen gulden. In de toeneming weerspiegelt zich de kostenstijging. In het totaal was 16.5 miljoen dollar begrepen. Het bedrag van 330 miljoen komt overeen met bijna 2.4 percent van de totale goederenuitvoer in 1959 en dekt voor ongeveer 26 percent het nadelige verschil tussen goede- reninvoer en -uitvoer. Tot deze tot tevredenheid stem mende gevolgtrekkingen komt het jaarverslag van de -Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, de ANW. dat is uitgebracht in de vandaag in Sche- veningen gehouden algemene jaar vergadering. Van de vreemdelingen hebben in hotels overnacht 1.294.727, in pensions meer dan 100.000, in kam- peerbeoirijven ongeveejr 200.000 en naar schatting in jeugdherbergen 120:000. Door het mooie weer is de kust streek favoriet geweest, waaronder andere delen van het iantl enigszins hebben geleden, zodat in het bijzon der pensions daar in de voorzomer dikwijls matig bezet zijn geweest. landen. Vaststaat, dat de trek steeds groter zal worden. In het binnenlandse toe risme kwam niet veel wijziging. Het bezoek aan Amsterdam daalde met 0,6 percent, dat aan Den Haag steeg evenveel, dat aan Rotterdam steeg met 1,7 percent en dat aan Utrecht nam toe met 5,7 percent. De cijfers van Amsterdam en Den Haag schelen thans niet veel meer: 340.132 tegen 334.236. Rotterdam en Utrecht liggen met 95.715 en 80.996 aanzienlijk lager. Het bezoek van Nederlanders aan jeugdherbergen steeg van 370.000 tot 387,769 nachten. De Logies-informatiedienst heeft 105.000 toeristen geholpen aan onder dak, onder wie 86.000 buitenlanders. Het jaarverslag maakt er met vreugde melding van, dat de regering haar subsidie heeft verhoogd met een ton en dat zij voornemens is haar bijdrage voor 1960 weer te brengen op 1.420.000, hetgeen echter nog steeds niet meer is dan in 1956, en in hui dige geldswaarde minder. De vereni gingen in Engeland en Italië ont vangen zevenmaal zoveel regerings steun en bijna overal elders is het i Het aantal overnachtingen van buitenlandse gasten in de Nederland se hotels bedroeg in 1959 3.007.921, wat eert stijgingvan 4,9 percent is ten opzichte van 1958. De badplaats met de meeste bui tenlandse hotelnachten na de drie grote steden was Noordwijk. Zand- voort kwam op de vijfde plaats en vervolgens Utrecht, Arnhem, Breda, Texel en Maastricht. Van deze tien gemeenten liggen er vier buiten de randstad Holland. De Noordzeebad plaatsen ontvingen in de jaren 1954 tot en met 1958 gezamenlijk ongeveer 21 percent van alle in de periode mei tot en met september geregis treerde hotelnachten van buitenlan ders. Twee jeugdherbergen bleven ge sloten. Dit moet worden in aanmer king genomen als men in de jeugd herbergen een teruggang ziet van het aanta! overnachtingen met ongeveer 8000 tot 182.311. Bij een gemiddelde verblijfsduur van anderhalve dag, waren er dus 121.500 gasten uit den vreemde. Het bezoek aan kampeerterreinen, waarover geen cijfers beschikbaar zijn, was naar schatting groter dan in het voorgaande jaar. Van groot belang is het dagbe- zoek, dat kan worden geschat op negen tiende van dat van alle gas ten uit den vreemde. De ANW heeft geen statistische gegevens of schattingen omtrent het Nederlandse toeristenbezoek aan vele (Van onze verkeersredacteur) Nu in 1959 de Brusselse EXPO Nederland niet meer deed meedelen in de vreemdelingenstroom, werd ten aanzien van de meeste nationalitei ten een teruggang geboekt in het aantal Duitsers, namelijk met 18,8 percent. Zij nemen nu 32,3 percent van het totale aantal overnachtingen voor hun rekening, dus vrijwel een derde, In 1953 was dit percentage nog zes tien Op hen volgen de Britten met '14.4 percent (stijging 7.6 percent) en de Amerikanen met 13,7 percent (stij ging 5,5). eBlgië en Luxemburg staan op 5,7 percent, met een toeneming van 9,8 percent. Daarna komen, met veel mindere percentages en met dalingen over de hele linie, de Fransen, de geallieerde militairen, de Zwitsers, de Zweden. Bij de geallieerde militairen was de teruggang door allerlei oorzaken zelfs 16,8 percent en bij de Zwitsers 16,1, evenals bij de Italianen. Het aantal Zweden verminderde met. 12,6 percent. Het aantal overnachtingen van bezoekers uit Canada is echter toegenomen met 7,3 percent. Advertentie I.M. 'n Fonicutlsche sporfcomblnatie, dit verrassend mooie lightweight sport co! bert en de bijpassend* Super Kïngler» Raiieord pontalon, Nd/ één dag, eis echte Coster- aanbieding, voor weer ga too* lage prijzen J KAMGAKEN SPORTCOIBERT5, geheel gevoerd, moderne jtreep- en ruitdessïnt. Normaal 47.50. Eén dog, tot 16 joar, ALLE MATEN SURER KINGION RAIICORD PANTALONS met broekceintuur van dezelfde stof. 5-10 joar, ALLE MATEN 11-16 jaar, alle maten 14,75 Zolang de voorraad «fre.ks Korte Hoocsueet 11 Meent fek. Goeóke- ringel Keteadr. Lizedfjk hk. JMmwtg Wett-Krodskede SS <J rnDEK: HeulcimnennKt CS

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2