Veel gebruikte route en parkeerruimten Voorbereidingen voor SG-vakantierevae in prima sfeer gestart Voorstel tot plaatsen van nieuwe urinoirs 1960 recordjaar Drumbandconcours van OBK en Oranje Garde Feestdag de openbare scholen Veel interesse voor causerie over lassen Leden van DES naar Jutphaas Vragen over hengelsport Onderwijzers voetballen Jam-session met oorlog als onderwerp Politie druk met Woerdens jeugd Bruiloftsfeest van paar m Nieuwlandflat Kunstkring nog niet onder handen Bloembollen in N .'Oostpolder ^Boerenleven' in Passage Familieroman Kleurenfilm in première van Vlaggetjesdag Lustrumviering van Sanctus Laurentius Predikbeurten Wisselkoersen Veilingnieuws Nieuwe predikant bij geref. gemeente HET VftlJE VOLK ZATERDAG 21 MET I960 PAGINA 4 In de raadsvergadering van vrijdag aanstaande komt een voorstel ter sprake tot verbetering van de bestrating van de Westvest. Tevens zullen voorzieningen worden getroffen voor de gas- en elektriciteitslevering. Door de aansluiting van de Nieuwe Damlaan op de Vlaar- dingerdijk is een rechtstreekse verbinding met de Nieuwe Haven tot stand gekomen. Ondanks dit, ondanks ook de verbetering van de bestrating van de Nieuwe Haven kiezen velen nog steeds hun route van en naar het centrum van de stad via de Westvest. Dit is waarschijnlijk ook veroorzaakt door de verbetering van de bestrating van Noordvest en Vellevest. B. en W. verwachten, dat in de toekomst, wanneer Kethel en Nieuwland verder wor den uitgebreid, het gebruik van de Westvest nog zal toenemen. Brandweer Poederwagen Voorgevels Van de woningen Parallelweg 150 Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen de raad een voorstel tot het bouwen van nieuwe urinoirs, waarmee een bedrag van 24.800 gemoeid is. In verschillende urinoirs is inmiddels de ver-" lichting weer in orde gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) De bloembollenhandelaren verwachten, dat 1960 een record- Jaar zal worden voor de export. Men rekent op een export cijfer van rond 250 miljoen gulden (vorig jaar 219 miljoen). Het vrij koele voorjaar is uitermate gunstig geweest voor de ontwikkeling van de bolgewassen, zodat een bijzonder goede oogst wordt verwacht. Diamanten „Oefening Baart Kunst" organiseert in samen werking met heUVendel Schiedam, van de Oranje Garde een. tweede drumbandconcours in Schiedam. De Plantage zal het decor vormen voor dit concours, waarvoor zaterdag 11 juni om drie uur de eerste roffels zullen weerklinken. een nieuwe De bestrating van de Westvest echter is op het" ogenblik vooral bij regenachtig weer gevaarlijk voor het verkeer. Het college acht het wense lijk de bestaande bestrating door klinkerkeien te vervangen. De Westvest heeft in haar huidige vorm. nog andere nadelen. In het ge deelte bij voorbeeld bij de Oranje straat en de Griffioenstraat worden vele vrachtwagens geparkeerd voor het lossen en laden van goederen voor de plaatselijke industrie- en handelsondernemingen. Men zou hier dus, waar mogelijk, parkeerterreinen moeten aanbren gen. In het middelste deel van de Westvest nabij de Branderssteeg lig gen een tweetal bochten, die onjuist geprofileerd zijn, doordat de afwate ring van de weg verkeerd is. Eerst als hierin verandering is gebracht, kan de weg onder het juiste profiel worden gebracht. De gedeelten van de Westvest, die aan beide zijden bebouwd zijn, moe ten bovendien van een goede riole ring worden voorzien. De afwatering wordt daar verzorgd door oude geu len. De Westvest dient dus te worden voorzien van een nieuwe klinkerbe- strating, de nodige profielwijzigingen moeten worden aangebracht en waar dat mogelijk is, zuilen rioleringen worden aangelegd en parkeergele genheid worden geschapen door middel van parkeerplaatsen en -stro ken. a Deze werken zouden ƒ190.000 ver gen en voor de werkzaamheden van de Technische Bedrijven bovendien 20.500. Burgemeester en wethouders stellen voor hiertoe kredieten be schikbaar te stellen. Bij de begroting voor 1960 is reeds de aanschaffing van nieuw materiaal voor de brandweer aangekondigd. Er moeten nieuwe brandslangen, dub- beltonige signaalhoorns, zwaailich ten en een poederwagen komen. De ZATERDAG Bioscopen: MGNOPÖLE: Da zoon van Franken stein. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Brandend verlangen. 2, 4.15, 7 en 915 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSETJM. Expositie „Vrijheid", 105 uur. Diversen: ARCADE: KABO. feestavond, 20 uur. MUSIS SACRUM. Personeelever. Ge- meentewerken, feestavond en Jaar vergadering, 20 uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: De zoon van Franken stein. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Brandend verlangen. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Expositie „Vrijheid", 105 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Spirit, feeetavond, 20 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: Never so few (14 JrJ. Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CAPITOL: Tarzans verborgen schat (14 Jr). Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CENTRAAL: Gevaarlijk biond (18 Jr). Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en i#.M uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 3 tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw): En eeuwig ringen de bossen (14 Jr). Zaterdag 930 uur, zondag vanaf 130 uur. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30. 5.30, 7.30 én Zondagmorgen 11 uur: Algiers Kaapstad (a.i.). COLOSSEUM: Een huis vol herrie (18 jr). 7 en 9.30 uur; zaterdag- en zondagmiddag 2 uur: Je komt er wel uit (al.). HARMONIE: Man of the West (18 Jr). Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE: Mag ik deze dans van u? (13 jr). Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. LUXOR: Hopla. Conny! (a.l.). Zat. en zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. METRO: Young man with a horn <14 Jr). Zaterdag 330. 7 en 9.15 Uur. zondag 2, 4.30, 7 en 9.15'uur. PRINSES: Hopla. Conny! (a.l.). Zat. 2. 7 en 9.3Ö uur, zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Zaterdagnacht aanvang 12 uur: Het trottoir (18 Jr). REX- De geheimzinnige dubbelgan ger (14 jr). Laterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. TH ALIAHet begon met een kus (18 jr). Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. t VENSTER: De muis die brulde (a.l.) Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur, zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 uur. VICTORIA: You as man with a horn. (14 jr). Zaterdag en zondag 7 en 9.30 uur. Zaterdag en zondag 2 uur: Hier bin tch. - Hier bleib tch. DOKTERSDIENSTEN L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel. 63357; L. B. E. van Hoogenhuyze, Nassaulaan 56. tel. 68067; W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590. APOTHEKEN Van Westendorp, Singel 83. voorzieningen zullen tn totaal op een bedrag van 10.8(10 komen. De brandweer heeft na de oorlog een grote hoeveelheid linnen brand slangen overgenomen van de lucht- bestermingsdienst, waarvan verschil lende lengten In de loop van de ja ren als gevolg van slijtage moesten worden afgekeurd. Onlangs is ook de laatste partij van deze brandslangen onbruikbaar geworden en de commandant van de brandweer acht het daarom drin gend gewenst, dat het materiaal met een extra-hoevedheid van dertig slangen, buiten dus de gewone jaar lijkse aanvulling van ongeveer vijf tien slangen, wordt aangevuld. Op 1 januari 1861 moeten ingevol ge een wijziging van het verkeersre glement de sirenes van de brandweer voertuigen vervangen zijn door dub- beltonige signaalhoorns, terwijl de voertuigen moeten zyn voorzien van een blauw zwaailicht. In verband met deze regeling zal men acht dubbel- tonige hoorns en vijf zwaailampen aankopen. Ten slotte heeft de brandweer commandant als zijn mening te kennen gegeven, dat het dringend gewenst is, dat de brandweer de beschikking krijgt over een droog- poederwagen met een cilinderin houd van ten minste 200 kg. De wagen kan worden voortgetrok ken door een brandweervoertuig.De grote biuskraebt van een dergelijk apparaat komt vooral tot haar recht by het bestrijden van vloeistof- en gasbranden. De aanschaffing van deze poeder- wage wordt noodzakelijk door het toenemend aantal auto's voor ver voer van benzine en olie in de stad, de aanwezigheid van fabrieken van chemische stoffen, het vliegverkeer, boven Schiedam, dat zich steeds uit breidt en waarbij de kans op onge vallen niet louter denkbeeldig is, de grote toeneming ook van het aantal oliestookinrichtingen tn woonhuizen, scholen, fabrieken, enz. en ten slotte door het aantal propaantanks In de stad. Burgemeester en wethouders stellen voor tot de aankoop te be sluiten. en 152 moeten de voorgevels worden gekramd, van het pand Parallelweg 154 moeten voorgevel en funderingen worden gesloopt en geheel vernieuwd. De woningen zijn eigendom van de gemeente en B, en W. stellen voor voor deze voorzieningen een krediet van ƒ45.000 te voteren. Ook de woning aan de Nassaulaan 53, die door de burgemeester wordt bewoond, dient te worden verbeterd. Deze woning is destijds door de ge meente gevorderd, waarvoor aan de eigenares over drie maanden een vergoeding wordt uitgekeerd, welk bedrag door de burgemeester aan de gemeente wordt gerestitueerd. Deze vergoeding bedraagt sinds de laatste huurverhoging ƒ3160,20 per jaar. Het onderhoud van het huis door de eigenares is hiermee niet in evenredigheid. Zij heeft zich nu be reid verklaard het buitenverfwerk te zullen laten uitvoeren. Ook andere voorzieningen echter, onder meer aan de installatie van de centrale verwarming, zijn zeer nood zakelijk. Het college stelt voor hier toe een bedrag van 6500 beschik baar te stellen. Men neemt daarbij in aanmerking, dat de gemeenten, die een ambts woning aan de burgemeester be schikbaar stellen zich regelmatig j aanzienlijke onderhoudskosten moe- j ten getroosten. Lasapparaturen en hun ontwikke ling zijn gisteren voor een groot ge hoor uitvoerig behandeld door ver tegenwoordigers van de firma Smit Co in Rotterdam. De heer B. H. J. Lindeman, chef van de verkoop, hield een korte in leiding en gaf daarin een uiteenzet ting over de gang van zaken op de fabriek van de firma Smis Co, waar men lasapparaten construeert. De lastechnicus, de heer J. J. Lu- bach, vertelde over de werkwijze in de fabriek en over de nieuwste ont wikkelingen op dit terrein. zyn lezing werd toegelicht met fraaie dia's. Na de pauze sprak de heer A. Ei lander. rayonvertegenwoordiger, over actuele i as technische problemen. Een tekenfilmpje, een prachtige techni sche film over de Hoogovens en een verloting brachten variatie in het programma. Er is een klein beginnetje gemaakt met de voorbereiding van de grote SG-vakantierevue. Onder het crttisch toeziend oog van regis seur Loui de Groot en voorzitter A. de Jong van de sectie toneel der Schiedamse Gemeenschap hebben die Schiedammers de. Schiedam- sen, die „wat kunnen", zoals de uitnodiging tot deze bijeenkomst het Uitdruktezich laten horen en zien. Schiedamse leden van de Coöpera tie DES rijn donderdagmorgen vroeg in de bus gestapt voor een bezoek aan Jutphaas, waar de hypermo derne fabrieken, van de Coöperatie liggen. Op een zeer interessante excursie volgde een rit naar de Hoge Veluwe, waar de Schiedammers Otterloo be zochten en de vijvers by St.-Huber- tus. Men dineerde in Leersum en maakte in feestelijke stemming de thuisreis. Na onderzoek is gebleken, dat het urinoir aan de Koemarkt en de in richting op de hoek van de Vlaax- dingerstraat en de Vellevest voor ver plaatsing en vernieuwing in aanmer king komen. De eerste zou op de plaats tussen hotel De Kroon en de politiepost kunnen kbmen. Voor de vervanging van het urinoir op de hoek van de Vlaardingerstraat en de Vellevest moet de inrichting worden afgebro ken. B. en W. stellen voor een nieuw urinoir te plaatsen op de hoek van de Westvest tegenover de Korte Ha ven. Zij geven verder in overweging om een urinoir te plaatsen langs de Burgemeester van Kaarenl&an en een eveneens aan deze laan, by het kruispunt met dê Nieuwe Dam laan. Ten slotte is het gewenst een In richting in tuindorp-Kethel te zet ten, waarvoor het plantsoen ten zui den van liet rioolgemaal aan de Schiedamse weg het geschikst zou zijn. Voor het oostelijk deel van Nieuwland worden nog geen voorstel len gedaan. De nieuwe urinoirs zul len hetzelfde model hebben als die aan de Vismarkt. Van een onzer verslaggevers) Hel Rotterdamse gemeenteraadslid S. Groenendijk (c.p.n.) heeft aan het college van burgemeester en wethou ders vragen gesteld over de plannen ten aanzien van de hengelsportorga nisatie „Groot Rotterdam", die naar hy schrijft anderen in een dwang positie zouden brengen. Hij vraagt of er inderdaad plannen bestaan, die „Groot Rotterdamde beschikking zouden doen krijgen over het viswater van de Bergse en Kra- lingse Plassen; het recht vergunnin gen te verstrekken aan hengelsport- vissers en een verplicht lidmaatschap in te voeren; de mogelijkheid het ta rief der vergunningen tot ƒ2,50 op te voeren; de mogeiykheid tot ver plichte huur van visboten van „Groot Rotterdam" aan hengelaars op de plassen. Hij vraagt B. en W„ of zij bereid zijn op korte termijn alle ongerust heid in de hengelsportwereld weg te nemen door officiële ontkennende publicaties. Hij informeert voorts of B. en W. plannen hebben om een overleg tot stand te brengen tussen alle organi saties van hengelsportliefhebbers, om te komen tot een regeling, die de be langen van visstand, én hengelsport- liefhebbers ten volle zal bevredigen. (Van een onzer verslaggevers) Ter afsluiting van de viering van de Openbare-schooldag te Waardin-' gen op woensdag 25 mei wordt 's avonds om zeven, uur op het For- tuna-terrein*een merkwaardige voet balwedstrijd gespeeld. Een elftal van onderwijzers van de openbare scho len te Vlaardingen komt In het veld tegen een team van Schiedams® ooi- leeft's. Ongetwijfeld zal de Vlaardingse en Schiedamse Jeugd in grotengetale aanwezig zijn om de meester' toe te juichen bi) zyn worsteling met het leren monster. Vier Noordafrikanen die ervan beschuldigd zyn dat zij twee jaar ge leden in Mourpiane bij Marseille een van Frankrijks grootste benzine opslagplaatsen in bi and hebben ge stoken, zijn vrydag in Marseille ter dood veroordeeld. Er la dinsdagavond 24 mei tn het Stedelijk Museum een tweede jam session van een bijzondere soort. Deze bijeenkomst namelijk zal in het teken staan van de oorlog. Museumconservator P. L. A.. Jans sen laat klanken horen en beelden zien uit de jaren van 1924 tot 1945. Men zal Hitier, maar ook Churchill horen spreken. Karei Scholten heeft het by voorbeeld, over een veldkeuken, op het schoolplein, Luuk Scholten over „ik tekende de vrijheid". De pas verschenen grammofoon plaat, waarop Harry Mulisch het Bombardementslied van Dresden leest met begeleiding van elektroni sche muziek wordt gedraaid. Platen van Miles Davis, John Coltrane en Paul Chambers vormen de illustre rende muziek. WOERDEN De jeugd van Woer den moet de laatste tijd nogal eens worden gecorrigeerd. Zo deed het be stuur van de tennisclub Woerden aangifte bij de politie dat de laatste tijd voer ongeveer 200 gulden schade is aangericht aan de eigendommen van de vereniging. Andere inwoners waarschuwden de politie, dat enkele jongens bezig wa ren met een windbuks te schieten op eendjes, die in de gracht zwommen. De politie nam de buks in beslag en de jongens mee naar het bureau voor een reprimande. Voorts is een algemene waarschu wing op zün plaats voor het spelen in de half gedempte Rijn. Omdat de riolering nog niet is aangesloten, lopen alle afvallen in het nog reste rende water, dat deze naam dus niet meer verdient. Toch ziet men er dik wijls nog kinderen in pootjebaden, wat bepaald niet fris kan worden ge noemd. Hervormde gem. Grote Kerk 10 uur: ds A. Hoffman, 5 uur: ds H. W. Hemmes. Bethelkerk 10 uur: ds J. D. Smids, 7 uur: ds L. J. Cazemler, Opstandingskerk 10 uur: ds J. E. L. Brummelkamp, Kethel, 7 uur: ds A. Hoffman. Vredeskerk 9 en 10.45 uur: ds L. J. Cazemier, 7 uur: ds J. Gras. Baptisten Gem.: 10 en 19 uur ds Reiling. Leger des Heils: 10 uur Heüigtngs- samenkomst, 12.15 uur. Zondagsschool 7.30 uur Verlossings-, samenkomst.1 Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dr. J. Spema Weiland, Rotterdam, Oud-Kath. Kerk: 10 uur H. Mis, 10 uur Vespers. Jehovah's GetuigenVolksgebouw 6 uur wachttorenstudie, woensdag 730 uur dienstvergadering én theo cratische bedieningsschool. Een echt-Sehiedams echtpaar viert dinsdag rijn 55-jarig huwelijksfeest. Het zijn de heer J. de Jager. 76 Jaar oud en de 74-jarige mevrouw Th. de Jager-Rongen. Zij bewonen een van de huisjes in de Nieuwlandflat (num mer 2). De heer en mevrouw De Jager, ouders van acht kinderen, zyn beiden nog goed gezond en vrolijk gehu meurd. Vele andere bewoners van de Nieuwlandflat kunnen daarvan ge tuigen. De heer De Jager was jaren lang werkzaam bij de gemeente als grondwerkers en later als onderop zichter. Onze hartelijke gelukwen sen voor dit paar! 20 mei Engels pond 10,571—10.581 Amerik. dollar 3.57H—3.77A Franse frank 76,88476,931 Belgische frank 7.56i~7,56S Zwitserse frank87.271—87.324 Zweedse kroon 72,8872,93 Duitse mark 90,3990,44 Deense kroon 54,57—54,62 Noorse kroon 5283—52,88 Canada 3,9213.92Ï Italiaanse lire 62,721^-60,771 Oostenrijkse schilling 14,471—14,481 Voor het examen ziekenverpleging A slaagden in het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft de zustere: J. M. H. Fryiink, G. G. Jagtman, C. G. Mar kus, E. Mos, F. M. Philips, L. Taze- laar, M. W. v. Wissen en broeder A. M. 't Lam. En als de sfeer in de komende maanden biyft, zoals op deze eerste avond dan zal de SG-revue op nieuw een demonstratie worden van wat enthousiaste medewerkers in een goede saamhorigheid vermogen. Want begon deze auditie-avond in een wat gespannen, nerveuze stem ming, al vlug viel daar niets meer van te bemerken. Ten slotte zelfs zat men in groepjes elkaar® liedjes te zingen. Nu kenden de meesten elkaar al van vorige revues. De enkele nieuwe lingen waren erin het begin onmid- deliyk uit te halen, want ze gedroe gen zich schuchter en uiterst onop vallend. Voorzitter De Jong kent echter het klappen van de zweep en hjj moe digde hen voortdurend aan. Totdat ook hier het ys was gebroken. Voor de zesde achtereenvolgende maal speelde Willy Hoogendoorn op de auditie-avond gitaar en wel licht ook zal ze straks voor de zes de achtereenvolgende maal in de revue optreden, met het jonge zangeresje Hanske Visser. Er zijn overigens nog geen beslis singen bekend omtrent de deelne mers. Hoewel de heren De Jong en De Groot na afloop al druk hebben zitten discussiëren. Een sopraan en een paar jongensstemmen kan men nog goed gebruiken. Maar ook op vorige auditie-avon den waren niet alle wensen onmid- deliyfc vervuld. Er zyn gisteren in Irene ijverig herinneringen opgehaald aan die byeenkomsten van de laatste jaren. En tekenend voor de kracht van het onverwachte vond het gezelschap dat optreden van een dansend paartje, dat men enkele uren voor de eerste voorstelling bij wijze van spreken van de straat had opgepikt. En het werd een grandioos succes. We zeiden het al: als het enthou siasme blijft zoals het gisteren tij dens de auditie was, zal ook de SG- revue 1960 wel weer een succesvol onderdeel van de Schiedamse va kantieweek worden. (Van een onzer verslaggevers) Er zal voorlopig nog niet begonnen kunnen worden met het herstel van bet gebouw van de Rotterdamsche Kunstkring aan de Witte de "With- straat. Verleden jaar verzakte een muur van het gebouw, toen de aan grenzende panden aan de Zwarte Paardenstraat werden gesloopt. Er is een plan tot'herstel gemaakt, waarby tegelljkertyd de ruimte ach ter het toneel verbeterd zou worden. Dit plan eist een bedrag van onge- ver 100.000. De Kunstkring ver wachtte, dat het grootste deel hier van voor rekening van de gemeente zou komen. Zelf bracht men in korte tijd 15.000 bijeen. Men dacht met de werkzaamhe den deze zomer te kunnen beginnen, maar er is nog geen volledige over eenstemming met de gemeente be reikt. In verband daarmee is het her stel naar een later tijdstip verscho ven. ROTTERDAM Coöp. tuinbouw veiling der ZH-Eilanden GA. Pnjs- verioop van 20 mei Andijvie 36-45, bloemkool 75-1,02, komk A 36-40, sla I 4-6.70, spinazie 7-28, radys witpunt 5-12, kroten 22-38, aardbeien I 86- 1.27, bospeen I 51-69, waspeen 43-95, peterselie 11-13, selderij 4-9, rabarber 7-25, postelein 21-24, uien 41, kas- snijbonen 3.30, tomaten A 8.30-8.40, Jonathan I 1.08-1.13, Gold Del 76-91. Coöp. veilingvereniging Eiland Voorne en Omstreken, 20-5. Aard appelen gr. 1123 kg; andijvie 26 44 kg; b'oemkool A 68—100 St., A2 32—72, B 44—76, B2 28—56, C 14—49, C2 17—39; dubb. bonen A 3,70—4,10 kg: snijbonen A 1,80—2,20 kg; kroten 1929 bos; waspeen A 6485 kg, A2 3669; bospeen 4570 bos; postelein 1219 kg; rabarber 818 kg; spina zie A 7,5016 kg; sla 1 45,70 st; tomaten A 7.80—8,10 kg, B 8,00—8,30. C 7,90—8,10, CC 7,00—8,20 selderü 66 bos; aardbeien 641,08 pc. doosje. GORKUM Coöp. centrale vei lingsvereniging GA. De noteringen waren op 20 mei: kropsla I 4-4.80, stoofsla 10, spinazie 2-19, bospeen 19-43; radys 5-8, komk I 33-42, stek 53, bloemkool I 56-71, raberber 10-14, kroten 26-30, seldery 10, andijvie 18- 33. dubb stambonen 3.40, peulen 2.58- 2.74, aardbeien 66-99. Dit achten de exporteurs een bijzonder fraai geschenk ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van de Bond van Bloembollenhandelaren, dat ep 31 mei in Treslong te Hlllegom zal worden gevierd. De minister van Economische Zaken. De Rous, en dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Pro- duktschap van siergewassen. zuUen op deze bijeenkomst het woord voeren. Het exportcijfer van 250 miljoen betekent een volledige deviezenwinst voor de nationale economie. Er staat tegenover deze export vrijwel geen noodzaak voor import. Bovendien kweekt de bloembollenteelt een be langrijke deviezenbron door het In ternationale toerisme, dat vooral In het voorjaar tienduizenden buiten landers naar Nederland trekt. De Jubilerende Bond van Bloembol lenhandelaren, die Ir. Haarlem is ge vestigd, telt 400 leden. Er trekken on- geveer 1000 reizigers in bloembollen de wereld door om het Nederlandse produkt te verkopen. De voornaamste afnemer Is op het ogenblik Duitsland, daarna volgt Amerika en op de derde plaat® komt Engeland. Ook naar andere wereld delen worden bloembollen geëxpor teerd, die in bepaalde gevallen een speciale.vooorbehandellng ondergaan om op het andere halfrond op het juiste tijdstip te kunnen bloeien. Er Is de laatste laren een grotere vraag, zodat de produktie steeds meer is achtergeraakt Men overweegt tnaairegelen Om te trachten het even wicht tussen vraag en produktie te herstellen Ook bezint men zich in de kringen van bloembollenhandelaren od de ge volgen voor net vas van de suro- markt, vooral omdat tweederde van Je export bestemd is voor landen oul- ten deze markt. Hoewel men de teelt van bloembol len m andere landen nauwkeurig volgt, maakt men ztch ook niet ten opzichte van de plannen hiervoor in iapan niet ongerust, omdat de Nederlandse bollen nog steeds de oeste zyn in de wereld. (Van een onzer verslaggever») Er is een goede kans, dat over enkele jaren «en nieuwe bloem bollenstreek zal ontstaan. In de kringen van bollenkwekers ziet men namelijk mogelijkheden ora In het gebied van de Noordoost polder In het bijzonder narcissen en tulpen in cultuur te brengen. Nu de gronden daarvoor, ten gevolge van de bevolkingsdicht heid in het westen van het land, steeds moeilijker voor uitbreiding van de produktie beschikbaar ko men, wil men trachten in het nieuwe land bloembollen te telen. Reeds is gebleken, dat de grond In de Noordooetpolder ê- \r zeer geschikt voor is, spec" voor narcissen en tulpen. jltuur van hyacinten blijft echter in de boUenstreek tussen Haarlem en Lelden, omdat die op de geest gronden beter tot z'n recht komt. In de t< »mst zal dus ook de Noordoostpolder In het voorjaar een druk toeristenbezoek kunnen verwachten. (Van een onzer verslaggevers) De gereformeerde gemeente van Vlaardingen heeft een nieuwe predi kant. Het is ds. H. J. Heynen uit Oude en Nieuwe Bildtzijl, die ds. E. D. Kraan opvolgt, Ds, Kraan ging vorig jaar, met emeritaat en is nu hoogleraar in Aix en Provence in Frankrijk. Ds. Heynen is door ds. H. Zand bergen, nestor van de Vlaardingse gereformeerde predikanten, vrijdag avond in de Pniëlkerk in het ambt bevestigd. Michel Bardlnet gaat op de boer derij wonen, die een oom hem heeft nagelaten. Maar denk niet dat het landelijke leven In Zuld-Frankryk saai is. Integendeel! Op die boerderij woont hij samen met een Jong. kuis maar hartstochtelijk liefhebbend dienst meisje. En de dochter van de paar denhandelaar ls een pin-up van je welste. die bij voorkeur in shorts op een scooter rijdt of in haar zwoele naakt een zeebad neemt. Met dit blote meisje heeft Michel Bardinet vrijwel direct een gepassio neerde verhouding. Zijn eigen dienst meisje vindt dat onplezierig. En de jongeman krüst ook genoeg van de liefde, wil zich eens wat meer aan z(jn wijngaard gaan wijden. Het slot van „Brandend verlangen" ls dat de twee meisjes een pikant ge vecht leveren In en bij de zee, zo nu en dan verwikkeld in de netten die daar op het strand liggen. Lina voor al krijgt er geducht van langs. En Magall krijgt haar wijnboer. Zo gaat dat In het leven. De film draait in P ass a g e. Nancy Mitford heeft Sn het bock •Linda of de achtervolging der lief de' jeugdherinneringen opgehaald. Ze doet dat met veel gevoel voor humor, soms met de nodige ernst en altijd met een welversneden pen. Het is een boek dat vlot leest, dat ondanks het feit, dat er toch. vri] veel ernstige dingen in gebeuren, zijn luchtige en wat ironische toon be houdt. Linda, het nichtje waarvoor ze diepe verering koestert, omdat, net anders is dan de rest van de typisch Engelse familie een romantisch en fascinerend kind. dat het avon tuur niet schuwt, maar er zich nogal eens onbezonnen instort is dc centrale figuur. Maar de hele wonderlijke familie Radiett komt stevig uit dc verf: het ouderpaar dat zo verschillend is en uit een bulderende super Engelse vader bestaat en een sussende en wat vage moeder, de kinderen die alle maal leren lagen en op een groot bal aan de buitenwereld worden gepre senteerd en die allemaal 'goed terecht moeten komen', maar de wonderlijk ste bokkesprongen maken om aan de druk van zulk een voorbeschikt leven t« ontsnappen. De 'ik-l'iguur' die dit alies vertelt Nancy Mitford zelf en het beto verende nichtje Ltnda, waarin alles tot uiting komt. wat rte anderen zo dapper leren onderdrukken. Een boek om voor uw vakantie te bewaren. Nancy Mittord: 'Linda of de achtervolging der Liefde'. Uitgeverij: H. F. Leopolds, Den Haag. Alle drumbands kunnen aan het concours deelnemen, al dan niet met trompetters, klaroenblazers en py- pers. Er is geen verplicht werk, en men is volkomen vrij in de keuze van zyn programma. Het concours bestaat uit een Jo- pend" deel en een „staand'" deel. Ook voor kleine drumbands zijn er mogelijkheden op een succesvolle be oordeling, doordat de jury er vooral aandacht aan zal schenken hoe men met het beschikbare materiaal werkt. Ook showwerk is toegestaan. Speelt het „staand" deel zirh af in de Plantage, de manswedstrijd wordt in de direct aan de Plantage gren zende straten gehouden. liet Vendel Schiedam van de Oranje Garde heeft wat betreft de organisatie van dergelijke evenementen een rijke er varing en dat garandeert een succes vol verloop van het concours. De jury voor dit concours bestaat uit leden vam het tamboer- en pijper- korps Mariniers, te weten serg.-maj. H. J. Breuseker, majoor-tamboer, De bejaarden hebben gister avond een plezierige verrassing gekregen tijdens de toneelavond, aangeboden door de Vlaardingse Bond tegen Drankmisbruik. Zij kregen namelijk als eersten de film te zien, die door Jan Scha per het vorige jaar is gemaakt tijdens de feestelijkheden rondom Vlaggetjesdag. Een verrassing, die door de bejaarden met een enthousiast handgeklap werd be groet. In vele en heldere kleuren werden de gebeurtenissen van het vorige jaar opnieuw tot leven gebracht. Met leuke momenten en juist gekozen opnamen werden alle belevenissen, zoals het optreden van de koren uit Spakenburg, opnieuw ondergaan. Ook in de kleine zaken, als close-up van kinderen heeft Jan Schaper zyn vak manschap bewezen met deze rol prent. De film ging gisteravond in pre mière, nadat eerst een kleine kring van genodigden de film enige t(jd ge leden heeft gezien. Maar de eerste openbare voorstelling was voor de Vlaardingse bejaarden. Vanavond zullen op het Grote Visserijplein twee voorstellingen van dezelfde rol prent gegeven worden. De toneelgroep van de personeels vereniging A. de Jong heeft daarna een uitvoering gegeven van het to neelstuk „De gouden kooi" van de schrijver Hans Nesna Eerder hebben wij de leden van A. de Jong bezig gezien tydens de première van het stuk in zaai Muzanda. Evenais de eerste werd het een goede uitvoering, De heer D. v. d Ende, voorzitter van de Bond tegen Drankmisbruik afdeling Vlaardingen, gaf aan het begin van ieder bedryf een kort overzicht van de gebeurtenissen op het toneel. De bejaarden hebben ai met al een bijzondere nuttige én geslaagde avond aangeboden gekregen, waar voor zü zich aan het einde uitermate dankbaar getoond hebben. serg.-maj. J. J. Hamers, maj.-pijper en serg.-maj. H. van Kapel, majoor- tarr.boer. Er zijn extra prijzen voor junior korpsen. Inlichtingen over het twee de drumbanclconcours in Schiedam verstrekt de heer Ph. van Oordt. N. Beetsstraat 28a. Opgave voor deel neming kan geschieden bij de heer P. L. Verlinde. Fllips v. Bourgor.dië- straat 27. (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen kan men in Rotter dam een stukje studentenleven gade slaan: de katholieke studentenvereni ging Sanctus Laurentius viert een weeklang het feit van haar 45-jarig bestaan. Die feesteiykheden zijn vrijdag be gonnen: eerst met een rustige her denkingsbijeenkomst in de eigen sociëteit Huesca aan de Walenbureer- weg. Daar heeft de praeses van de vereniging, de heer A. G. van Leer sum de historie van Sanctus Lauren tius gereleveerd en de rector magni ficus van de Nederlandse Economi sche Hogeschool prof. dr. J. H. van Stuyvenberg sprak de studenten toe, onderstrepende van hoe groot belang een bloeiende studentenleven ook in het verenigings- en corpsverband is. Toen keerde de feestviering zich naar buiten toe: per koels begon de zogenaamde elf-kroegenloop, iets ge heel anders dan de elfstedentocht. Elf Rotterdamse gelegenheden, waar de studenten wel eens plegen aan te lopen, werden bezocht en toen de laatste gelegenheid werd verlaten, was de stemming onder de jongelui er bepaald goed in. Vanmiddag kwamen de reünisten naar Rotterdam. Per kindertreintje en op een versierde sleperswagen maakte de stoet van reünisten een ..rondrit" door Rotterdam. Zondag middag start een autorally van Zestienhoven verschillende sportwed strijden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) De openbare school staat woensdag in Vlaardingen in het brandpunt van de belangstelling. Van alle openbare scholen wapperen dan de vlaggen en met toestemming van de inspecteur van het lager onderwijs mag dart worden afgeweken van het leerplan, om de jeugd te w(jzen op het belang van de openbare school. Op alle openbare scholen is het feest op die dog. 's Middags is er bo vendien in de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst voor alle leerlingen van het zesde leerjaar. Een cabaretgezel schap zal de jeugd daar enige uren aangenaam bezig houoden.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1