Zwemmen, brommen, fietsen en spelen HERMES maakt zege tocht door de stad met Jam-session over oorlog en vrede indrukwekkend Ruim 200 agenten bestreden elkaar op Olympia-veld Elektrificatie moet eind 1961 klaar ziin Eerste loggers op haringgronden; jacht begint vandaag Hennes DVS teeen HCC I ei schillende nieuive punten op programma Erewedstri d Excelsior- Volendam Bloemenleven Jeugdtoernooi F. Pfeifer bij SG benoemd B. en W. van Schiedam: Opstelling van onderwij s-team Auto's botsen tegen elkaar Aanbesteding Deltawerk Burgerlijke Stand Orderpositie werf Gusto verbeterd Wisselkoersen van verdronken man geïdentificeerd Excelsior '20 bekert op Hemelvaartsdag Honkbalprogramma YFC-negen tallen Visafslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 Mm iggg PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Volgende week dinsdag wordt in het Sterrebos een vreugde vuur ontstoken, een vreugdevuur van de Schiedamse jeugd, want op dat tijdstip begint Jeugd Jolijt, een programma van wedstrijden en festiviteiten voor jong Schiedam, dat is uitge streken over vijf weken. Alle wijken zullen er in betrokken zijn: elke week vindt in Iedere wijk een manifestatie plaats. De lijst is weer lang: er komt een vijf kamp volksspelen, er zijn spelavonden, autopedwedstrij den, een gecostumeerde optocht, een „twee-mans-race", een echte wielerronde van Schiedam, een puzzeltocht, een sport week, kanowedstrijden, bromfietsvaardighexdswedstrijden en een sluitingsfeest. „Tivee-mans-race" Aladdin Voor kleineren n ff PANTALON De Broèkenspecialist Ruim 200 politiemannen uit het gehele land waren dinsdag in Gouda te vinden. Zij hadden hun uniformen en gummistok ken verwisseld voor trainingspakken en spikes. En dat allemaal om deel te nemen aan de achtste nationale atletiekwedstrijden van de Nederlandse Politie Sportbond, die de Goudse Politie- sportvereniging op het bijveld van Olympia organiseerde. Adju dant Gebuis, zelf één der beste „technische" atleten die Gouda ooit heeft bezeten, had de leiding van dit bijzonder geslaagde atletiekfeest. Dresden Stemmen 55 55 De eerste snelle haringlog- gers zijn aangekomen In de buurt van de visgronden waar morgen de jacht op de boter- malse groene haring officieel gaat beginnen. We liggen op het ogenblik stil op 55 graden noorderbreedte 1 graad ooster lengte en hebben er een ocht van 250 mijl op zitten. Pleziertochtje int met n vreugdevuur Verschillende programma-onderde len worden nader georganiseerd door verenigingen, die op een speciaal ter rein werkzaam, zijn. De wielersport vereniging Schiedam bij voorbeeld 'gaat er voor zorgen, dat de Ronde van Schiedam zo echt mogelijk ver loopt. Deze Ronde van Schiedam is iets nieuws in het Jeugd Joiyt-prcgram- ma. De werkgroep Jeugd Jolijt van de Schiedamse Jeugdraad, waarin de heren Ph. van Oordt (Oranje Garde) C. Stoik (clubhuis St.-Joris Doeïe). T, Bouw, C. Schewe (Jonge Strijd), I,, v. d. Kraan (SBLO), H. de Groot (voor Kethel) en K. Scholten sen. sitting hebben, heeft meer nieuwig heden uitgedacht. De zogenaamde „twee-mans-race", bij voorbeeld. De Jeugd Jolijt-organi- satoren hebben zich daarbij de zeep kistenrace herinnerd die op het ogen blik zo populair zijn. Voor de „twee-mans-race" nu zul len kleine wagentjes worden gemaakt, waarschijnlijk door Schiedamse pad vinders, waarin een groot stuur wordt aangebracht. Eén „man" zit erin en stuurt, de ander duwt en zo ontstaat de twee-mans-race, waraan kinderen ouder dan tien jaar kunnen meedoen. Ook de speciale sportweek is een nieuwe manifestatie, die overigens verband houdt met het dertigjarig bestaan van de SBLO. In deze week, de eerste in juli, zal er een havenloop zijn. De Jeugd Jolijt-organisatom willen in deze periode voorts een. zwemfeest in bad Groenoord houden. Daar worden na tuurlijk allerlei wedstrijden gezwom men en verschillende, verenigingen, 'werken er'.aan 'mee, a t Ter gelegenheid van het' SBLÖ- jubileum is •er 5 juli aan de Vlaar- diagerdij k een.:, grote gymnastiek- demonstratie en ook daaraan zal Jeugd Joiyt het nodige plezier be leven. Hoog- en verspringen, volley en basketbal' dat zijn allemaal activiteiten, die in de sportweek pas sen. Nieuw Is ook de vijfkamp volks spelen voor jongens en meisjes van tien jaar en ouder. Men hoopt daarbij te kunnen constateren of er nog belangstelling bestaat voor oude volksspelen, zoals boogschie ten, hoefijzer gooien, bal gooien, hindernis lopen, enz. „Aladdin en de wonderlamp", dat heerlijke, geheimzinnige sprookje over de wel heel wonderlijke avonturen van Aladdin met zijn olielamp, is het onderwerp voor de gecostumeerde op tochten. Men zoekt op het ogenblik nog naar een toneelvereniging, die dit spel wil instuderen en opvoeren. Kanoën gaan de Jeugd Jolijt-deel- nemers doen in de Lange Haven of de Nieuwe Haven en de enthousiaste bromfietsers (jongelui ouder dan zestien jaar dus) wijden zich aan de uitvoering van opdrachten, die zij er gens op een centraal punt ontvangen. Schiedam is voor al deze festiviteiten verdeeld in wijken:"het Zuiden, het Oosten, Nieuwland, het overige Westen, de Parellelweg, het centrum en Kefchei. Aan de organisatie werken onder meer de padvinderij, de VCJC, de CJV, het clubhuis St.-Joris Doele en de drumbands van de Oranje Garde, Excelsior, DOK en Harmonie mee. Voor Jeugd Joiyt 1961, hebben de leden van de werkgroep nu ai vast gesteld, beginnen de voorbereidingen al in oktober aanstaande. Men hoopt daardoor namelijk meer beroep te kunnen doen op verenigingen, die zich dan behoorlijk zouden kunnen voorbereiden. De speelavonden bijvoorbeeld zul len ongeveer drie kwartier ia beslag nemen, waarop dan een woljjk .pro grammaatje van een half uur volgt, waarschyniyk een poppenkast. Het zou heel goed mogelijk zijn, dat in de toekomst jeugdverenigingen eens met ideeën naar voren kwamen om zo'n" half uurtje te vullen. Mocht u nu de indruk hebben gekregen, dat Jeugd Joiyt voorna melijk is afgesteld op de Schie- dammertjes bóven de tien jaar, niets is minder waar. Voor de kleineren zijn er de spelavonden, de autopedwedstrijderi, de gekos tumeerde optocht, enz. Maar eerst wordt dus dinsdag het vreugdevuur ontstoken en daarby zal voor eenuitbundige musaekale om- lysting worden gezorgd. De padvin ders brengen rond het vuur een show. Ook vooc,Kethei:zyn,er.,grote plan nen. Hier wordt hameiyfc in óverleg met 'de werkgroep, van de Schiedam- sé.Jeugdraad een.afzonderHjke werk groep gevormd. Om nog even terug te komen op de (Jeugd Joiyt-) Ronde van Schie dam: hiervoor zullen acht tot tien pelotons v orden gevormd van acht tot tien jongens. Deze wielrenners in de dop ryden elke avond in een bepaalde wyk. Ze beginnen bijvoorbeeld in her, westen, komen de volgende avond uit in het zuiden, enz. Voor de pryzen zal men zich tot de middenstand wenden. Daar staat tegenover, dat de jon gelui voor de deelnemende midden standers uitkomen en dat zal ken baar worden gemaakt door hun rug nummer. Een aantal Schiedamse middenstanders werkt hieraan al mee. Evenmin als in de Ronde van Ne derland zal in de Ronde van Schie dam een tydrit ontbreken. En volgens goede traditie is er een groot sluitingsfeest (zaterdag 9 juli), waarvoor jeugd- en muziekvereni gingen een programma verzorgen. Zeer waarschyniyk is daaraan een ballonnenwedstrijd verbonden. Elke Jeugd Joiyt-deelnemer kan zo,n kleurige ballon met zijn naam kaartje de lucht insturen. En voor de afzender van die ballon, die het verst vaat Schiedam daalt, is er een aar dige prijs. Dat lange, gevarieerde programma van Jeugd Joiyt laat twee wensen van de samenstellers onvermeid: goed weer en veel medewerking, ook s» de ouders, zodat Jeugd Joiyt een biy feest wordt. Het nor zonder winstpunten zijnde cricket-elftal van Hermes DVS gaat twee zeer moeilijke matches tegemoet. Op Hemelvaartsdag ontmoet men het tweede elftal van de Grote Haagse, dat de Nederlands-elftalbowicr in zUn gelederen heeft en enige zeer capabele batsmen telt. Is deze wedstrijd een m.oeiiyke op gave, de zondag te spelen ontmoeting tegen HCC 1 zal nog meer problemen met zich brengen. Niettemin zijn dit twee interessante duels, waarin Her mes zeker in staat is voor een goede prestatie te zorgen. Het elftal is voor beide dagen als volgt samengesteld. (Tettelaar wordt tegen HCC 2 vervangen door Noor- dyk. aangezien hij buitenslands is). H. Stoik (captain), J. v. Noortwlik (wicket-keeper). P. Borsboom, A. v.d Ende, B. Hoek, A. Melief, H. v. Meurs, W. v. d. Sloot, J. Stahlie. J. Verhoev. C. Tettelaar. Hermes DVS 2 ontvangt Ajax (Am sterdam), Hermes DVS 4 speelt in Delft tegen Concordia 2, Deze wed strijden worden zondag gespeeld. Zaterdagmiddag begint de RCB- competitie. Vastgesteld zijn de wed strijden: Hermes DVS 6—Victoria 2 en Excelsior 6Hermes DVS 7. Zaterdag zal Hermes-DVS zijn laatste officiële wedstrijd spelen op het aloude, vertrouwde terrein aan de Damlaan. Het zal dan juist 76 jaar geleden zijn, dat dit In gebruik werd ge nomen. Een goedq gelegenheid, om met een passende wedstrijd het bestaan van dit sportterrein af te sluiten, doet zich voor, nu twee prominente Schiedamse voetballers hebben besloten hun loopbaan als semi-profspeler te beëindigen, nl. Cock van der Tuijn van Hermes-DVS en Henk Köncman van SVV. Advertentie Uvl "V «"V HOOGSTRAAT U TELEFOON 68981 Geboren: Ronald, z.v. W. Bouman en C. van Meurs: Arie, z.v. A. M. Nljs en A, Korpershoek; Minnekus H. H„ z.v. H. W. Gieym en C. Ruseier; Pe trus A. L., z.v. J. KaUsvaart en C. Brinkman. Overleden: J. Boef. 61 jr. wed. v. P. van Asten; B. Krommenhoek, 52 jr. Geboren Sylvia dv N Heukels en J P Zagwljn; Jozef M ssv L H Rietstap en H P Ten- wolae; Johannes G zv C W de Bus en G P Molenaar; Jacobus C zv C "W de Bus en G P Molenaar; "Willem J zv S Roljers en D Poldervaart; Marcus zv W F N Malcorps en W Baden; Armlna d v C Rokven, en J Offenberg; SJirk zv M Faasse en J J Boender; Anita dv w Blshoff en L Blankers; Dick zv D van Leeuwen en R V Hoppe. Overleden: A Buwalda, 79 Jr. wed van J de Vries. „De mens is moe van het grote sterven. De idealen, waar men in de oorlog voor sterft, kunnen in de zogeheten vrede beter verzwegen worden", zo zei museumconservator Pierre Janssen, die in de tweede Jam-session, dinsdagavond, de verschrikkingen van de laatste we reldoorlog de revue liet passeren. De heer Janssen deed dat met be hulp van zwart-wifc dia's en'een zelf gemaakt klankbeeld. Hy begon met het toonbeeld van de haat: een foto In het kader van de jubileumvie ring ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan, speelt het eerste elftal van Excelsior zondagmiddag een ere-wedstr|jd tegen een sterke combinatie van de vereniging 'Yolen- dam'. Tijdens de'rust zal 'de r':-k. gym nastiekvereniging Excelsior een der loten welke uit deze grote 'zwart wit' stam is voortgekomen een massaal eerbetoon brengen. Dit. zal bestaan uit een gymnastiek oefening, uitgevoerd op het speelveld. De kort geleden heropgerichte drum band zal aan dit sportfeesfc even eens medewerking verlenen. De wed strijd begint om twee uur. De orderpositie by de N.V. Werf Gusto v/h firms A. F. Smulders te Schiedam is, zo heeft de directie in de gisteren gehouden jaarvergade ring meegedeeld, in de laatste maan den verbeterd, waardoor de. bezetting van de bedrijven voorlopig verzekerd it. De jaarstukken werden goedge keurd. Het dividend werd bepaald op negen percent. Dr. J. W. J. Acker- mans werd tot commissaris herbe noemd. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLïï: Tot de revolver» zwegen. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE; Brandend verlangen. 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen 8I^P5'IJK MUSEUM. Expositie „Vrijheid", 105 uur. Diversen: GEMEENTEZAAL DAM: CABOKS, n™.1? v°2E de Jeugd, 20 uur. WIJKCENTRUM: Algemene Fotokring Schiedam, 20 uur. MUSIS SAORUM: Alb. Thljm, toneel voorstelling „Rare gevallen", 20 u. WIJKCENTRUM: Ned. Chr. Vrouwen bond, Jaarfeest, 20 uur. OffiNE: Chr. Houtbewerkershond, feestavond 60-jarlg bestaan, 20 uur. Apotheek: Van Westendorp, singel 83. DONDERDAG Bioscopen: MONOFOLE: This happy feeling. 2, 7 en s.u uur. PASSAGE: Brandend verlangen. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen «TDELIJK MUSEUM. Expositie «Vrijheid", 105 uur. ^▼ersea: SDORTCENTRUM: Judo-toernooi voor Junioren, 14—23 uur. Apotheek: V»n Westendorp. Singel 83. 'van Hitiers gezicht. Op de achter grond hoort men zacht Beethovens vyfde symphonic met het onheils motief. De muziek wordt luider, de fascistische wandaden nemen toe. Daar is het wanbegrip van Neville Chamberlain, die meent dat een pa pier de wereld zal redden. Een kron kelende Duitse arm werpt een hand granaat binnen de muren van het brandende Warschau. Pierre Janssen onderbreekt dan even het relaas om een gedicht van A. Roland Holst te citeren, waarin de Fiihrer vergeleken wordt met een brallende onderkaak. Een ander intermezzo is het Bor.bardementslied van Dresden. De tekst van Harry Mulisch, ge zegd door de auteur zelf en vast gelegd op de plaat, \werd afge draaid me.t op de achtergrond .elek tronische '^nuriek. Mulisch laat hierin de bemanning van een bommenwerper, een Libe rator, spreken, terwyi ze het Duitse Dresden in brand zetten. Men hoort hierin van de droeve plicht van mensen, die mensen moeten doden. Het dagboek van een negentien jaar oude Betuwse. boerenknecht over de eerste oorlogsdag wordt voorge lezen en weer wordt men geconfron teerd met de mens, die r-.idanks het feit, dat de-dood om hem heen zijn luguber spel speelt, doorgaat met zaaien en met het verzorgen van ge- vluchten. Het is de-aanklacht van een jon gen, die op een mooie, lentemorgen de vreemde en nutteloze vernielingen Op het door de regen zwaar ge worden veld viel het niet mee om tot goede prestaties te komen. De tyden waren dan ook wat aan de matige kant. Niettemin zorgde veteraan Jan van Ginkel, lid van GAC uit Hilver sum, maar uitkomende voor de politie te Baam, voor aardige successen. Hij won zowel de 1500 meter (4 min. 42.8 sec.) als de 3000 meter (10 min. 03.6 By" het hoogspringen kwam Th. Bouma van de APGS tot een ver- dlensteiyke sprong van 1.75 meter. Bij het kogelstoten won-D. Smit van Luctor met een knappe worp van 12.18 meter. Bouma behaalde ook de zege bij het hinkstapspringen. Hy liet 12.25 meter voor zich opmeten. De 4 x. 100 meter estafette was voor Hermandad met 48.4 seconde. Riopha klopte HPSV op de streep. Beide ploe gen finishten in 49.3 sec. Bb de Zweedse estafette was HPSV in 2 min. 25.5 sec. voor UPS, dat 2 min. 29.7 sec. noteerde, niet te achterhalen. Voor de veteranen was er ren drie kamp, bestaande uit 100 me'er hard lopen, kogelstoten en verspringen, ge organiseerd, M. Oudeman van Luctor toonde zich met 26 punten de beste „all-rounder". M. J. Geeratz uit Schiedam was met 24% punt goede tweede. C. Scheer van APGS en Beintema van SRGA deelden met 21 punten de derde en vierde plaats. De uitslagen luiden: 100 meter, klasse A: 1 C. v. Lunteren, APGS; 2 J. S. Bley», Hermandad. Klasse B: 1 Paulussen, Eindhoven; 2 A. Luiten, Schiedam. Klasse C; I Wouda, Eindhoven; 2 D. Smit, PSVa—i» Kogelstoten, klasse A: ID. Smit, Luctor: 2 J. Treuren, Luctor. Klasse B: 1 H. v. d. Vegt, UF8; 2 A. W. Veenvllet, SRGA. Klasse C: 1 J. S. Bieys, Hermandad; 2 N. Pasman, GPSV. Hoogspringen, klasse A Zandvoort; 2 Th. Potma. Ie div. KM. Klasse B: 1 A. H. T. Doornink, 3e div. KM" F "J SlfgïL 3e div, KM. kiasseC:' 1 Walker, Riopha; 2 De Vegt, APGS. 800 meter, klasse A: 1 G. Schoonbeek, Hermandad; 2 H. A. Snepvanger, le div. KM. Klasse B: 1 Bransbrabant. RPSZ; 2 J. L. Hermans, Hermandad. Klasse C: 1 C. A. Moering», HPSV; 2 O. M. Koevoeta. 2e. div. KM. 400 meter; 1 G. Schoonbeek. Herman dad; 2 E. A. Snepvanger, le div. KM. Klasse B: 1 H. H. Engelaar. Luctor; 2 H. Verzijl. HPSV. Klasse C; 1 H. Kuiper, PO Wassenaar; 2 N. v. Heiten, Riopha. 200 meter, klasse A: 1 C. v. Lunteren, APGS: 2 A. v. d. Hoeven, HPSV, Klasse B: I H. J. Oostlng. HPSV; 2 H. Vogelzang. Luctor. Klasse C: 1 H. Kuiper, PO Wassenaar; 2 O. Boksteen, Riopha. Speerwerpen, klasse A; 1 H. A. Nijen- huls, PSV; 2 A. W. Veenvllet, SRGA. Klasse B: 1 Engelaar, Luctor; 2 H. A. Esse ling, GPSV. Klasse C: IR. J. Swint, SVDU KM; 2 H. Lusink, APGS. Verspringen, klasse A: 1 J. J. Verllnde, APGS; 2 J. Doornbos. Klasse B: 1 A. Doornink, 3e div. KM; 2 P. J. Siegel. 3e div. KM. Klasse C; 1 J. Schreuder, Klophs; 2 H. Vogelaar, Luctor. 1500 meter, klasse A: 1 J. v. Ginkel, Basta; 2 J. C. Sekuur, Hermandad. Klasse B: 1 P. in 't Wout, HPSV; 2 J. K. Verhuist, GPSV. Klasse C: 1 A. C. Schuurman. HPSV; 2 J. de Beurs. PSV. Hinkstapsprong. klasse A: 1 Th. Bouma, APGS: 2 B. Zijlstra. Klasse B: 1 B. Verhagen, le div. KM. Klasse C: I H. Vogelzang, Luctor; 2 J. Pouwel, HPSV. 3000 meter, klasse A: 1 J. Ginkel, Baam; 2 v. d. Berg. RPSZ. Klasse B: 1 J. Maat, le div. DKM; 2 G. J, Blonk, APGS. Klasse C: 1 A. Korper, UPS; 2 A. C. Schuurman. HPSV. Rotterdam, 24 mei Engels pond 10,57410,575 Amertk. dollar 3,76fj3,77jij Franse frank 76,90176,95) Belgische frank 7.567,56:' Zwitserse frank87,41 87,46 Zweedse kroon 72,87172,92) Duitse mark 90.4090,45 Deense kroon54,55454,60: Noorse kroon 52,8352,8t Canada 3,82^3.82 jj Italiaanse lire 60,72160,771 Oostenrijkse schilling 14,47514,4851 In de prachtige serie. ."De levende natuurvan H. J. W. BechtsUitge versmaatschappij te Amsterdam is het zevende deel verschenen'Het mysterieuze leven van de bloem'. Een aantrekkelijke titel voer een reeks bijzonder gecompliceerde onderwer pen zoals de bouw en de functie van de bloemen, de bestutving en de zaad vorming. Prof. Paui. Jaeger, hoogleraar aan de universiteit van Straatsburg, heeft daarover een lang niet eenvoudige, maar boeiende verhandeling geschre ven, die door dr. B. Hubert en A. Hu- bert-De Niet nauwkeurig is vertaald. De schrijver houdt ons voor, dat we het niet moeten laten bij een op pervlakkige bewondering van de kleu ren en vormen der bloemen. Een bloem is een levend organisme, een doelmatig apparaat, dat het voortbestaan van de soort mogelijk maakt.. Het reageert op de daglengte, de lichtsterkte, de vochtigheid van de lucht en het voert allerlei bewegingen uit. Een bloem is bovendien een fa briekje van nectar en rtuifmeei, waarvan vele insekten en sommige vogels en zelfs enkele soorten vleer muizen leven. De insekten en de vogels zorgen als contraprestatie voor de bestul- ving, maar de vleermuizen gaan vaak veel te ruw te werk: ze eten gemakshalve de hele bloem op. Die sierlijke, kleurige en meestal ook nog geurige apparaatjes komen overeenkomstig de soortenrijkdom in een grote variatie voor. Men kan hun werking gemakkelijker bestuderen dan b.v. het gedrag van vogels. Er zijn wel gevleugelde bloemen, maar ze vliegen niet weg en ze hou den zich niet schuil. Toch weet me nigeen meer van. vogels dan "-«n 'het mysterieuze leven der blo-: u Dit boek kan een openbaring zijn. De mensen zijn tegenwoordig vi sueel ingesteld zegt men, vandaar a! die grote platenboeken met liefst zo veel mogelijk kleurenfoto's. De heel mooie platen van dit bloemenboek (in coperdiepdruk uitgevoerd, 86 zware- vit-foto's, 79 kleurenfoto's en vele ekeningen) «unnen inderdaad ko- lers aantrekken zoals de kleuren van e bloemen de insekten lokken. Maar het is geen gewoon platen- ioek; elke illustratie fungeert als een ïoningmerk dat de bij de weg wijst taar de nectarbron. Het is een boek •>m schoonheid en kennis uit te pu ren. van de oorlog leert kennen. Pierre Janssen gaat verder met zijn klankbeeld. De oorlogsverwar ring maakt plaats voor hoop en nieu we ideakn. Maar in de uitwerking daarvan oi. tmoet men vele moeilijk heden, tegenstrijdige ideeën en van de vrede, die men wenste, blyft slechts een koude oorlog over. Men hoort de stemmen van Hitier, Churchill, Mussolini, Stalin en Roo sevelt met telkens op de achter grond eeen juichende volksmassa. Karei Scholten jr. leest eigen ge dichten voor, die indruk maken: her inneringen aan de oorlogsdagen en de eerste lijd van de bevrydlng. Dit sobere, maar levendige werk, waarvan zaterdag een deel wordt uit gezonden via de radio, spreekt van de honger en verwondering, zoals een kind die ondergaat in oorlogstijd. ..Een veldkeuken op het schoolplein" is daarvan een prachtig voorbeeld. Luuk Scholten verduidelijkte tot- besluit .zyn,. tekeningen.die ter il- lustratié van het geheel; werden ge toond. Het zyn beelden van de Be tuwe tijdens de bevrijdingsviering van dit jaar. In felle kleuren, met grote vlak ken en ritmische lynen omvatte hy de gedachten op deze dag aan be vrijding, lente en oorlogsjaren. Deze boeiende Jam-session heeft bijzonder veel indruk gemaakt. Cock van der Tuijn. eif maal in ternationaal, jarenlang, steunpilaar van de vereniging en Henk Köne- man. oud-speler van het Nederlands B-elftal en Rotterdams elftal, ook jarenlang topspeler van SVV. zijn voor het Schiedamse publiek, talloze medespelers en junioren. e.en voor beeld geweest van uitnemende, spor tieve voetballers. Het lag voor de hand. deze feiten te combineren en daarom wordt za terdag om balf zeven, de wedstrijd Hermes-DVS 1SVV 1 gespeeld. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W, Peek, zal de aftrap verichten. "Hermes', de 'God van de Handel', zal, gevolgd door een grote schare Hermes-DVS-Junioren en -pupillen, voorafgegaan door het muziekkorps 'Gusto' met drumband een korte tocht door de stad maken en. na aankomst op de Damlaan, het ter rein aan het gemeentebestuur in be heer teruggegeven. Onderweg, op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Broers- vest, zal het gerestaureerde, 'mooi ste draaiogel van Nederland', de 'Waterpoorter', in de stoet worden opgenomen, nadat dit vanaf plm. 4 uur in de omgeving van de Broersvest heeft gespeeld, om zijn entree te rnaken in Schiedam en tegeiykertyd propaganda te maken voor de wedstryd. Op het terrein aan de Damlaan zal dit kostbare orgel door mr: Rom- ke de Waard, voorzitter van de kring van Nederlandse draaiorgelvrienden, symbolisch aan de Schiedamse bur gerij worden aangeboden. Dit, en het afscheid van Van der Tuijn en Kö- neman vinden plaats tussen zes uur en half zeven.. Het programma voor het Wij ton- Fijenoord aspiranten- en pupillen- toernooi op Hemelvaartsdag luidt: Poule A meisjes: Dynamo. Hol- landiaan 1, Schutters 1, UVG 1. WIK 1. Poule B meisjes: ADO, Schutters 2, Thorbeckeschoo! 1, WIK 2, Wil ton F. 1. Poule C meisjes: Burg. Verveen- school, Hollandiaan 2, Thorbecke schoo) 2. Wilton F. 2. Poule D jongens: Dynamo, Schut ters. UVG, WIK: Veld 1: resp. tyd en poule: 10 10.20 A DynamoHollandiaan X; 10.25—10.45 A Schutters— 1—UVG X; 10.50—11.10 C Burg. Verveenschool Hollandiaan 2; 11.1511-35 A Dyna mo—WIK 1;. 11.40—12.00 A Schut ters 1Hollandiaan 1: 12.0512.25 D DynamoSchutters: 12.3012.50 C Burg. VerveenschoolWilton F. 2; 12.55—13.15 A WIK 1—UVG:13.20— 13.40 DynamoSchutters I; 13,45 14.05 D Dynamo—UVG: 14.10—14.30 A Hollandiaan 1—WIK 1: 14.35— 14.55 A DynamoUVG15.00—15.20 C Burg. VerveenschoolThorbecke schoo! 2: 15.2515.45 D Dynamo WIK; 15.50—16.10 A Schutters 1— WIK 1; 16.15—16.35 A Hollandlaan 1—UVG. Veld 2: 10.00—10.20 B WIK 2— Wilton F, 1: 10.25—10.45 B Thor- beekeschool 1Schutters 2; 10.50 11.10 C Thorbeckeschoo! 2Wilton F. 2; 11.15—11.35 B WIK 2—ADO: 11.40—12.00 B Schutters 2—Wilton F. 1: 12.05—12.25 D UVG—WIK: 12.30—12.50 C Hollandiaan 2—Thor- beckeschool 2; 12.5513.15 B ADO Thorbeckeschoo! 1; 13.2013.40 B WIK 2—Schutters 2: 13.45—14.05 D WIK—Schutters- 14.10—14.30 B Wil ton F. 1—ADO; 14.35—14.65 B WIK 2Thorbeckeschool 1: 15.001520 C Hollandiaan 2Wilton F. 2; 15.25 —15.45 D UVGSchutters; 15.50— 16.10 B Schutters 2—ADO; 16.15 16.35 B Wilton F. 1—Thorbecke school 1. Duur der wedstrijden: 2 x 10 mi nuten zonder rust. De heer F. Pfeifer, onderwyzer by het lager onderwijs te Schiedam is benoemd tot onderdirecteur van de stichting Schiedamse Gemeenschap. De 31-jarige onderwijzer zal in de toekomst waarschyniyk de heer P. Groenendaal als directeur opvolgen. De heer Groenendaal gaal ever twee jaar met pensioen. Het lyk, dat vorige week ter hoog te van Maassluis in de Nieuwe Wa terweg is aangetroffen, is nu ge ïdentificeerd. Het is het stoffelijk overschot van de twintigjarige C. van. Zanten uit 's-Gravenzande. Hy was op 1 december van het vorig jaar by een aanvaring tijdens mist op de Waterweg van de sleep boot Poolzee geslagen. Sindsdien was hy vermist. De elektrificatie van de Schiedamse straatverlichting vordert. In 1955 en 1956 zijn voor dit doel kredieten van in totaal 340.000 be schikbaar gesteld, in de daarop volgende jaren voor ongeveer 264.775 en de raad zal vrijdag een voorstel behandelen om nog eens 330.000 te voteren. Van de reeds verleende kredieten resteert nog een bedrag van J 75.225. Voor werken, die reeds zyn voorbe reid, maar nog moeten worden uit gevoerd is een bedrag van 42.413 nodig. Dan moeten nog 435 gaslantaarns in verschillende straten worden ver vangen door in totaal 625 elektrische lantaarns, waarmee een bedrag van ƒ362.812 gemoeid is. Voor tweedeklasser Excelsior '20 is op Hemelvaartsdag de bekerwedstrijd tegen DCV vastgesteld. De zwart- witten zuilen dus in Krimpen aan den IJssel de oude ploeg van Rinus Terlouw ontmoeten en zullen hier ongetwyfeld een moeiiyke klip te om zeilen krygen. Voor de supporters zij vermeld, dat de autobus, waarmede de reis naar Krimpen gemaakt wordt, om 13.15 uur van het postkantoor vertrekt. DOKTERSDIENSTEN D. Houthuysen jr., Swamraerdam- singel 43. J. van der Veer, Ruys de Beerenbrouckiaan 16. G. Pet, Tuin- laan 38. APOTHEKERS Evers, Lange Haven 81. De elektrificatie van de straat verlichting is ais gevolg van de be- stedingsoeperklng destyds belangrijk vertraagd. Burgemeester en wethou ders zijn van oordeel, dat deze werk zaamheden op korte termyn moeten worden voltooid, waarby 1 jan. I960 als streefdatum wordt aangehouden. Men denkt daarby ook aan de be sparing van ongeveer 43 per gas- lichtpunt per jaar, die door de elek trificatie wordt bereikt. Deze bespa ring étygt na tien jaar. na afloop van de afschrijvingstermyn. nog tot 99. Onze speciale verslaggever aan boord van de Sch. 1SS Jac. den Duik .telefoneerde dinsdagavond De Sch 195, een degelyke logger, was een van de eerste schepen van de haringvloot die hier vanmlddaa (Van een onzer Versiaggevers) Ter gelegenheid van de openbare- schooldag Wordt vanavond om zeven uur een voetbalwedstrijd gespeeld tussen onderwyzers van Schiedamse en Vlaardingse scholen. Dat gebeurt op het Fortuna-terrein in Vlaardin- gen. We gaven reeds de opstelling van het Vlaardingse team. Het Schie damse elftal is ais volgt samenge steld: Vreeswyk d.: van Amerongen, Breevoet a,: Bal, Burger, Polderman m.; Hevda. Alberts, Jansen. Van der Gaag, Vlveen v. (Van onze sportredactie) Het honkbalprogramma van de VFC-negentallen ziet er voor deze week als volgt uit: Donderdag (Hemelvaartsdag) USC 2—VFC 1, aanvang 10 uur te Rotterdam. Zaterdag; Neptunus 3VFC 1, 4 uur te Rotterdam; The Hawks 1—VFC 2. 3-30 uur te Dordrecht. Zondag: VFC 3— Neptunus 2, 2.30 B. BRUINS juur op het sportpark. arriveerde. In de wyde omtrek is nos geen ander schip te bekennen. Het overgrote deel van de vloot stoomt nog feeds in noordelijke richting. Op de loggers zyn de meeste be manningsleden nu in diepe rust. Er is toch niets te doen. Wachten is het parool. Morgen gaat het pas op naar de 56-ste "breedtegraad waar 's mid dags de vleet van tachtig voorge schreven netten wordt geschoten. Het eerste deel van de reis vanaf Schevenlngen was een pleziertochtje: weinig wind. lekker zonnig weer en een bemanning die nog half in va kantiestemming was. Maar gaande weg het harder gaan waaien en nu riiat er een stevige noordwester bries, windkracht 4 tot 5. De lucht is bewolkt. De meeste mannen van schipper Baak hebben zich vandaag niet hele maal kiplekker gevoeld. Op een uit sondering na: Jaap Baak, de 15- jarige loon van de schipper die rijn eerste reis als jongste meemaakt en zo fris als een hoentje over het dek rondliep toen de andere leden van de bemanning zich heimelijk over de reling bogen. Maar morgennacht, als de vleet wordt birmopgehaald zal iedereen zich goed moeten voelen. Dan is er geen tijd meer voor katterigheid en zullen ze allemaal vol verwachting door de duisternis turen naar de uit zee opdoemende netten. Za! de eerste trek van de nieuwe vangst goed zijn? Op die vraag weet nog niemand het antwoord ai noopt; men dat de jager van de combinatie waarin de Sch. 195 is ingedeeld, donderdagmorgen met flink wat ton nen groene haring de race naar Sche- veningen zal kunnen beginnen. Maar zover is het nu nog niet. ROTTERDAM 24 mei Aan de Visafslag alhier werden van IJ mui- den en elders 200 leasten verse zee vis en 25 kg paling aangevoerd. De pryzen waren: griet 0,60—0,80, schol mldd. 55—58, klein 18—33, schelvis midd. 4144. kabeljauw gr. 3840, klein 18—22. makreel 15—18, zeehanen midd. 4547, klein 2023. wyting 28—30, heek 20—24, geep 18— 20, levende paling dik 4,204,30. GEERVLIET Met een geweldige klap botste gistermorgen omstreeks half tien de 35-jarige J. Z. Meerdink uit Rozenburg, nabij de Geervlietse korenmolen, met zyn auto tegen de stilstaande auto van de 43-jarige mevr. Derksen uit Hellevoetsluis. beide wagens werden zwaar bescha digd; persooniyke ongelukken deden zich niet voor. De botsing ontstond, doordat M. te laat bemerkte, dat mevr. D. gestopt v.-os voor een tegenligger, die voor rang had op het punt, waar een weg versmalling is aangebracht in verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de Eurowaterleiding. Gisteren is in Den Haag aanbe steed het maken van een bouwput, bestemd voor de Volkeraksluizen, met toegangsgeul. dyken, werkterrein en oprttgedeeltcn met bijkomende wer ken in de gemeente Willemstad. Er waren elf inschryvingen. De laagste, kwam van de combinatie Amster damse Ballastmaatschappy N.V. te Amsterdam, En (reprise:. Aekermans et Va.n Haarcn N.V. te Antwerpen. N.V. Baggermaatschappü ..Holland" te Hardinxveld en dc Société Géné rale de Dragage N.V. te Brussel met een bedrag van ƒ2.570.000. Hoogste mschryver was Van Hattem en Blankevoort N.V. in Beverwyk met 3599.000. HET VRIJE VOMK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - TeL 68798

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1