Economische methoden in oost en west groeien naar elkaar toe Niet gedaan toch straf, ontheffing! (am Floriad?-licht brandt nu op volle sterkte Gezond water en goede kv ht zijn voor ons levensvoorwaarden hhhhsehee:- Exotica: indruk van de vijf werelddelen 't Is geen nep 34%: Rusland spioneert zelf óók van Ierland fQmaQ&- Boetes geëist tegen houders bibliotheken Belgische dame stal kandelaars SENATOR REGENT is de betere cents sigaar! doe aan de grote wedstrijd Beatrix bezoekt vakantiekamp Willem v Oranje door staking gedupeerd Ir. Staf terug naar Heidemij. Expositie MET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 MEI I960 PAGINA (Van onze sociaal-economische redactie) De verschillen tussen de methoden van economische poli tiek, die in de Oosteuropese landen worden toegepast e" die welke in het westen gangbaar zijn, zijn minder groot dan men veelal geneigd is te veronderstellen. Er is bovendien zelfs een duidelijke groei naar elkaar toe waar te nemen. Pornografische lectuur Acht maanden geelst Laag levenspeil Contacten 1 enkele doos bewijst het U \me DROST - VERF - VENLO Fons Rademakers getrouwd Waardering De beste keuze Een professor in de sterren kunde heeft „Heelal en Aarde" een met grote bekwaamheid ingerichte en wetenschappelijk verantwoorde tentoonstelling genoemd. Dat mag een gerust stelling zijn voor kritische en achterdochtige bezoekers. Zij hoeven nu niet na te gaan, of de sterren van het planetarium wel op de juiste onderlinge afstand flonkerenen of die reusachtige toverlantaarn-met -muziek, de kosmoscoop, het heelal werkelijk nauwkeurig weergeeft. ITAL VERDRIETIG HULP Kolonialisme A?IP O-onderzoek: m yj In het Westen vinden wij overheidsingrijpen niet meer zo uitzon derlijk. In het Oosten wordt aan de economische vrijheid geleidelijk een wat grotere plaats ingeruimd. Dit betoogde prof. dr. J. Tin bergen in een inleiding over „Resultaten van planning achter het ijzeren gordijn", die hy dinsdag in Utrecht heeft gehouden op een stu dieconferentie van het NVV. Advertentie I.M. abelachtige modellen in goud., zilver en horloges maar niet duurder LIJ NB AAN 50 (Van een onzer verslaggevers) Twee schillenboeren uit Ouderkerk san den Amstel, de gebroeders H. en W. de Wit, rijn bij Koninklijk Besluit ontheven van een straf, die hun was opgelegd door de kantonrechter te Den Bosch, Ze werden op S juni van het vorig jaar veroordeeld tot een boete van 7,50, omdat zij op 3 februari in Vught met hun auto in verboden richting over het Marktveld zouden sijn gereden. Maar op het moment, dat ver meld stond in het proces-verbaal, opgemaakt door een hoofdinspec teur, die de overtreding had ge zien, bevonden de gebroeders De Wit zich met hun wagentje in de Sumatrastraat te Amsterdam. Ge tuigen konden dit bewijzen, maar - ze werden niet opgeroepen door de officier van Justitie in Den Bosch De lage boete ontnam de Ouder- kerkers de mogelijkheid, in beroep te ,'gaan. Daarom schreven ze een brlei iaan de Koningin, waarin ze de zaak 1 uiteenzetten. Thans hebben se van de officiei van Justitie te Den Bosch mede deling ontvangen, dat hun de boete van 1,50 bij Koninklijk Besluit is kwijtgescholden. (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft gisteren boe tes1 van 125 gulden (of 25 dagen) en 200> gulden (of 40 dagen) geëist tegen Iwde Nijmeegse bibliotheekhoi ders wegens het in voorraad hebben van pornografische lectuur. Het ging in beide gevallen om een exemplaar van het derde deel van de Bob en Daphne-serie, getiteld 'Elisa beth en de wereld van Bob en Daph ne'. Twee maanden na de verschijning Is dit boek indertijd bij uitgever en soekhandel in beslag genomen op 'ast van de commissie tegen de por nografie. De president hield de ver dachten voor dat zij het boek, ook tonder dat het reeds officieel verbo den is, niet in huis hadden moeten tvüleni hebben. De raadsman verzocht de recht bank vie zaak aan te houden tot de taak tegen de schrijver-uitgever is behanüeld. De uitspraak werd be- oaa)d on 6 iuni. (Van een onzer verslaggevers) Een 40-jarige Belgische vrouw uit ten adèüijk geslacht heeft voor de rechtbank te Maastricht terechtge staan, verdacht van diefstal van ko peren est bronzen kandelaars uit ker ken te èronsveld, Eysden en Maas tricht. De vrouw was tot haar daden ge komen nadat zij, door een grote stekt •te voeren, al haar bezittingen had moeten verkopen. Toen de opbrengst hiervan dp was, had zij grote schul- ^De^offlrier van Justitie eiste acht maanden gevangenisstraf. Waar schijnlijk aal de dame, nadat de in Nederland lopende rechtszaak Is af gedaan, ace In België moeten terecht staan, Zü wordt eveneens verdacht van 28 diefstallen van kandelaars uit kerken) in dat land. In de economische politiek, van landen als Noorwegen en Polen ziet prof. Tinbergen opmerkelijke over eenkomsten, ai voegde hij daar direct aan toe, dat het geestelijke en politieke klimaat in de beide landen nog altyd enorm verschilt. Als positieve resultaten van de planning in Oost-Europa zag prof Tinbergen het feit, dat er een snelle ontwikke ling is opgetreden die niet geremd wordt door economische crises (ove rigens zijn de crises ook in het wes ten dank zij de planning voor een belangrijk deel overwonnen). Het groeitempo van de Russische economie is op het ogenblik zeer waarschijnlijk groter dan die in het westen, maar het is zeer moeilijk een maar enigszins betrouwbare ver gelijking te maken. Prof. Tinbergen is intussen geneigd de snelle groei in de communistische landen niet zo zeer toe te schrijven aan het feit, dat de bedrijven daar gesocialiseerd zijn (een feit, waar de Russen in de propaganda ten on rechte de nadruk op leggen) als op het feit, dat daar een groot deel van het nationale inkomen wordt ge bruikt voor nieuwe investeringen. Men houdt het levenspeil laag om sneller vooruit te kunnen komen. Goede resultaten zijn in Oost- Europa ook bereikt bij het selecte ren van intellect. Aan de begaafden worden goede kansen geboden. Daar staat tegenover, dat er in deze lan den nog altijd een grote mate van persoonlijke dwang wordt uitge oefend, ook al is die in de laatste jaren wat minder geworden. De in komensverschillen zijn groot. Ze zijn daarin veel verder gegaan dan mi. nodig was." Er zijn aanvankelijk ook grote eco nomische fouten, gemaakt. Zo heeft men bijv. in Zuidslavië aanvankelijk veel te grote projecten opgezet, om dat men by de berekening van de kosten de rente verwaarloosde. Ge leidelik aan heeft men echter ook in Rusland de neiging op dergelijke fou ten terug te komen en veel meer en methoden „westerse" begrippen toe te staan. Prof. Tinbergen trok deze conclusie: het is op het ogenblik mogelijk met technici in de Oosteuropese landen op vakgebied behoorlijke en zinvolle discussies te voeren, waar beide kan ten van kunnen leren. Zulke con tacten zijn nuttig, mits men de goe de mensen stuurt, die zich door pro paganda niet laten imponeren en die de juiste vragen weten te stellen. We moeten hopen, dat de geest van vrij onderzoek verder zal gaan en in Oost-Europa ook op andere gebieden zal doordringen. Het interieur van enkele afde lingen van een Zweedse elektromo- torenfabriek heeft men in zachtere kleuren laten schilderen omdat de arbeiders van deze afdelingen, waar spoelen worden gewonden met rood draad, voortdurend veel meer klach ten over loon, arbeidsomstandighe den e.d. naar voren brachten dan hun collega's die met blauw en zwart draad werkten. De rust zou nu overal zijn teruggekeerd. Advertentie LM, (Van een onzer verslaggevers) De Floriade is, precies twee maanden na de opening, een complete ten toonstelling geworden. Gisteren werd in de Ahoy'-hai „Heelal en Aarde" geopend, vandaag kwam in de Energiehal de binnententoonstelling „Exotica" gereed en gisteravond brandde voor het eerst de avondverlichting van het Park op volle sterkte. Advertentie l.M U gaas zelf-schilderen? Goed idee! Maar doe het met Ravilae dè verf voor relftchildersl Mal Revilac bereikt U in minder tija met minder moeit» een beter resultaat; een «pieg»l£ glad, streeploos, schitterend oppervlak. Extra grote bus voldoende s voor ca. 15 m' O- Vraag Uw Revilac- handelaar inlichtingen over de Revüac-wedstrijd met kans op fantastische prijzen' rrz&\< -4 xn v :z/i asK -«■ vï*'Jk&dt. De voorziening met „gezond water" en een zuivere lucht kan een knelpunt worden voor de bewoonbaarheid van ons steeds dichter bevolkte land. In de nabije toekomst zal het waterverbruik sterk stijgen, waarbij zelfs rekening moet worden gehouden met een vier maal zo groot verbruik als thans. Over onze water- en luchtvoorzie- ning in de naaste toekomst heeft prof. W. F. J. M. Krul gesproken op de jaarvergadering van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten te Nijmegen. Prof. Krul wees erop, dat de verdere industrialisatie zal leiden tot een nog grotere bevolkingsver dichting. Filmregisseur Fons Radema kers is dinsdag in het huwelijk getreden met mejuffrouw A. Veenman, die de filmer bij de regie van enkele rolprenten heeft geassisteerd. Hun samenwerking heeft ge leid tot een duurzame band, die tie echt zonder twijfel is. Rademakers, die ook als to neelspeler en toneelregisseur naam maakte, heeft de film 'Dorp aan de rivier" naar de roman van Antoon Coolen gere gisseerd. Hij is thans bezig met 'Makkers, staakt uw wild ge raas', een film, die geïnspireerd is op het Sinterklaasfeest. (Van een onzer verslaggevers) Prinses Beatrix heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan cl» Marijke rs oeve te Hattem, waar de Johanniter Orde in mei en juni vakantiekampen organiseert voor invalide vrouwen. De Prinses woonde de opvoering bij van het lekespel 'Daniël in do leeu- weteuil". DETROIT (AP). Het Nederlands motorschip Willem van Oranje heeft als gevolg van een staking van haven arbeiders, haar 27 passagiers in De troit moeten debarkeren. Het was het grootste aantal passa giers üii Europa dat ooit in Detroit aan 5and is gegaan. De vertegen woordigers van de Oranje-Lyn in Detroit verzorgden voor de passagiers het vervoer per bus. Vorig jaar is de Oranje-Lijn be gonnen met passagiersvervoer uit Rotterdam via de St. Lawrence Sea way naar Chicago. Zowel Chicago als de vijf andere grote steden aan de Grote Meren worden getroffen door een haven staking die door de internationale vakbond van havenarbeiders is uit geroepen. De Britse veldmaarschalk Montgomery is dinsdag voor een particulier bezoek in Peking aange komen om te kijken wat er in China gaande is, coals hy op het vliegveld verklaarde. Het grondwater kan slechts een klein deel van het nodige water le veren. Het grootste deel moet wor den bereid uit het oppervlaktewater, maar dat wordt steeds slechter door het afvalwater van steden en indus trieën en door verzilting. De spreker wees erop, dat de problemen die hierdoor ontstaan niet per gemeente kunnen worden opgelost. Hier zijn gewesteiyke, nationale en zelfs in ternationale regelingen nodig. De waterstaatkundige eenheid van het rivierbekken moet de grondslag zijn. Het Rijnbekken strekt zich uit van Zwitserland tot Nederland. Ook de luchtverontreiniging is meer dan een plaatselijke aangele genheid. Het zal van de gemeenten zelf afhangen of hieromtrent bovcn- of tussengemeenteiyke regelingen getroffen kunnen worden. Prof. Krui besloot met te zeggen, dat er grote investeringen nodig zijn voor het behoud van gezond water en gezonde lucht. In de schenkerij „De Postillon" drukte om kw&rt over negen mevrouw W. J. Verhage-Kmymel, de echtge note van de algemeen voorzitter van de Floriade, op een knop en op het zelfde moment ging door ruim vier kilometer kabel een vermogen van .1200 kilowatt naar 600 witte ballons, 700 floodlights, 80 schijnwerpers, 300 spotlights, 300 bakken met natrium- verlichting, 225 kwiklampen. 150 on- derwaterschynwerpers en 1500 fluor escentielampen. Tevoren had ir. J. de Regt, direc teur van het Gemeentehjk Energie bedrijf, uiteengezet, dat men deze verlichting niet eerder heeft kunnen aanbrengen omdat de bomen en de struiken toen nog niet voldoende in blad en bloei waren. Ir. De Regt sprak met waardering over het werk van de velen, die deze verlichting hebben ontworpen en aangelegd. Hy noemde daarbij twee namen: die van de heer J. P. van der Straaten, hoofd van de dienst Open bare Verlichting en expert op het gebied van parkverlichting (E 55 en Expo) en die van zijn directe mede werker, de beer G. Punt, hoofdop zichter van het GEB. Nadat de Fiorientjes bloemen had den uitgedeeld stapten de genodigden in treintjes van de Floriade-expres, waarmee zij een extra lange rit kris kras door het Park maakten. Men toonde zich vol bewondering voor de wijze, waarop dit deel van de Floriade nu ook tot een avond-attractie is ge maakt. Jammer, dat net publiek niet in staat is zo'n extra lange rit langs de verlichte boomgroepen, struiken en bloemen te maken. Wellicht kunnen de exploitanten van de Floriade- expres overwegen om voor de „ge wone" bezoekers een speciale avond route samen te stellen. (Van onze parlementsredactie) Oud-minister ir, C. Staf, lid van de Eerste Kamer voor de Christelijk- Historische Unie, zal zich voor de ko mende zittingsperiode niet als zo danig herkiesbaar stellen. Hij heeft hiervan mededeling gedaan aan de unieraad van zijn party. "Voor de oorlog was ir, Staf, die on langs 55 jaar is geworden, president directeur van de Nederlandse Heide- maatsehappy. Voorts bekleedde hg de funtcies van docent aan de Land bouwhogeschool, directeur van de Landbouw en later van minister van Oorlog en Marine. In welingelichte kringen wordt als vaststaand aangenomen dat ir. Staf zal terugkeren naar de Heidemaat schappij, Een officiële beslissing hier over moet echter nog worden ge nomen. De aftredende senator, die tevens voorzitter is van het Landbouw- Economisjch Instituut, heeft in de Eerste Kamer zitting sedert 9 juni 1959. Advertentie IM. voor zuivere huid, vrij van puistjes, pukkels, vlekjes, uitslag ZEEP f1,00 CREME f1.9S (Van een onzer verslaggevers) De vierde binnenteutoonsteiling van de Floriade in de Energiehal geeft een indruk van de flora der vijf werelddelen. B"ü de inrichting onder leiding van de heer A. J. Stemerding uit Voorschoten heeft men gebruik gemaakt van het riviertje met de zeven rustieke bruggen dat ook een motief vormde van de vorige expositie, „Hollands Tuin". Dit kronkelende water verdeelt de plantengroepen, zo ongeveer overeen komstig de werelddelen waar ze in heems zyn. Ter wille van het har monische geheel is men daarby niet al te nauwkeurig geweest. De exotische landschappen nemen het midden van de hal in beslag. Tus sen bomen en struiken zijn opgezette zoogdieren en vogels gezet, die tot de afwisseling bydragen, maar ten dele al wat verschoten en verfomfaaid zijn. Orchideeën, zeer grote gerbera's, de op kamperfoelie igkende gloriosa rotschildiana en gloxinia's vallen sterk op. Er zijn ook vele prachtige soorten palmen. Langs de wanden zijn de leven digste kleurpartyen aangebracht. Ze bestaan voornamelijk uit rozen, anjers, irissen, gladiolen en chry santen. Een onderdeel van „Exotica" met de minste kleuren is, merkwaardig genoeg, het best geslaagd: een Mexi caans woestijnlandschap met een prachtige verzameling agaven en cac tussen. Enige botanische tuinen, Artis en Vlgdorp, het Zoölogisch Museum te Amsterdam, en verscheidene kwekers hebben tot „Exotica" bijgedragen. Sir Paul Mason, deken van het corps diplomatique, heeft de ten toonstelling woensdagmorgen ge opend. Hy hoopte, dat de expositie van veel belang zal zijn voor de Ne derlandse kwekers en de internatio nale samenwerking zal bevorderen. „Tijdens rnjn verblgf in Nederland heeft het me telkens weer getroffen, dat men hier op vrijwel elke ven sterbank zo'n grote verscheidenheid van planten ziet staan," zei sir Paul, die ook getuigde van zijn grote be wondering voor de plantsoenen in de Nederlandse steden. Dr. A. J. Verhage. de algemeen voorzitter van de Floriade, herinne- de aan de twee internationale tuin bouwtentoonstellingen die eerder in ons land zijn gehouden: in 1865 en in 1877. Beide exposities hebben de ontwikkeling van de Nederlandse tuinbouw sterk gestimuleerd. Ook van de Floriade zal een sti mulans uitgaan. „Exotica" is in het byzonder van betekenis voor de sterk toenemende teelt' van moderne ka merplanten. Het invoeren van nieu we soorten kan- voor de toekomst van onze bloemistery uiterst waarde vol zijn. Het klopt allemaal precies en het kunstmaantje dat om een model van de aarde cirkelt, bevat inderdaad apparaatjes die be richten opnemen en uitzenden. Het is geen nep. Wie zelf geen professor in de ster renkunde is, zal lang niet alles be grijpen wat. men hem op deze expo sitie wil bybrengen. Maar omdat er veel meer met beelden dan met woorden wordt onderwezen, kan hy zich toch wei enigermate een voor stelling maken van de dingen waar om het gaat. .Heelal en Aarde" sluit aan by de centrale tentoonstelling van een aantal wetenschappelgke instituten, de afdeling „Van Mem tot kracht", ondergebracht in het Faviljoen Rot terdam en in gebouwtjes by de Ahoy'-hai. Ook daar zijn voorbeelden van boelend aanschouwelijk onder- wys te zien. Maar vergelijk die eens met zo'n gratis verkrijgbaar ge schriftje als de folder van het In stituut voor Toepassing van Atoom energie in de Landbouw (ITAL) „In verband met de service-taak voor andere instituten zal het ITAL onderzoek verrichten over de accumulatie en discriminatie van radioactieve elementen in grond, plant en dier, waarbg uiteraard de zogenaamde „fall-out" en „waste"- problemen naar voren komen." Daar worden we nu echt verdrietig van. Met allerlei aardige en knappe staaltjes van de moderne tentoon- steüingstechniek geeft men ons het gevoel, dat we althans een heel klein beetje inzicht hebben gekregen in hoogst belangrgke, tof voor kort geheel raadselachtige zaken. Vervol gens willen we er iets over lezen en één zin van het toch ook voor leken bestemde opstel is al genoeg om dui- delgk te maken, dat we van die za ken nog helemaal niets hebben ge snapt, De taal is het voertuig van de ge dachte, heeft iemand eens gezegd. Voor een arme leek ïykt dat voertuig soms even gebrekkig als de post koets vergeleken met een straaljager of een ruimteschip. Zou de schrijf taal werkeiyk zo ver- achterop zyn geraakt bg de beeldtaal? Of geeft die veelgeprezen beeldtaal eigenlijk alleen maar ogenpret en geen grein tje inzicht? Zo erg zal het wel niet zyn „Heel al en Aarde" en ook „Van kiem tot kracht" zgn immers wetenschappe lijk verantwoorde tentoonstellingen. Misschien komt er nog wel eens een Instituut ter Verheldering van het Wetenschappeiyk Vakjargon. Een instituut met een „service-taak", waarvan ook geleerde deelnemers aan tentoonstellingen kunnen pro fiteren, Achtentwintig tuinlieden van de Haagse Plantsoenendienst helpen op het terrein van de Floiade in Rotter dam hg het poten van verscheidene honderdduizenden zomerbloemen. De Hagenaars hebben zich in het bgzon- der belast met het planten van 40.000 nemesla's op de grote bloemenpodia rondom het standbeeld van Tollens in het hart van het Park. Ook andere gemeenten zoals Apel doorn en Nieuwer-Amstel helpen de Floriade in haar zomerkleed. In deze rubriek vermeldt Ret Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd Gaat de toekomst van de helft van een bijna leeg tropisch eiland, twee maal zo groot als Califomïë, maar één enkel land aan? Blijkbaar denkt Nederland daar wel zo over; vanuit deze aanmatigende veronderstelling heeft het tenminste besloten een gouvernementele inbooriingenraad op te richten in Irian (Ned. Nw. Guinea) en er een vliegdekschip heen te zenden. De verschijning van het oorlogs schip za! zeker als een provocatie worden beschouwd door Indonesië, dat ook aanspraak maakt op Irian! De instelling van een raad 'als trai- aingsmstituut waarin de leden alle kneepjes van de politiek kunnen Ie ren' zal de inboorlingen van Irian niet erg interesseren, die dichter bij het stenen dan bij het kernenergie tijdperk staan. Australië, dat het oostelijk deel van Nieuw-Guinea beheert (bestaan de uit Papoea-gebieden en een man- daatgebied van de Verenigde Naties), steunt Nederland tegen Indonesië op grond van de vrees dat Indonesië eou kunnen bezwijken voor het com munisme en Irian mee zou kunnen slepen. Indonesië maakt aanspraak op Irian op grond van het feit dat het deel uitmaakte van het oorspron kelijke Nederlands-Indië, maar het is twijfelachtig of Indonesië kan bijdra gen aan de ontwikkeling van het ge bied. Waarom zouden Indonesië, Aus tralië en Nederland zich niet tot di Verenigde Naties wenden om raad en hulp met betrekking tot de toekomst van het gehele eiland Nieuw-Guinea? Waarom moeten ze aannemen dat de enige manier waarop een zo groot en onderontwikkeld gebied als Nieuw- Guinea tot ontwikkeling kan komen is door de blinde, oneerlijke en zelf vernietigende methode die wij ken nen als kolonialisme? Uit The Christian Century een Amerikaans nentraal week blad, van 4 mei 1960. Wat denkt Nederland van het vliegtuigincident in Rusland en de manier waarop dit in de publiciteit is gebracht? Vierendertig percent van de men sen, die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie vorige week maandag (dus nog voor de definitieve mislukking van de topconferentie) naar hun mening vroeg, gaf antwoor den als: Rusland doet zelf niet an ders dan spioneren, spioneren is nu eenmaal noodzakelijk en elk land doet aan spionage. De vraag of men van het incident had gehoord of gelezen werd door 94% van de ondervraagden (99% van de mannen en 89% van de vrouwen) bevestigend beantwoord. 12%: ziet in dit alles een reclamestunt van Rusland om de topconfe rentie te doen mislukken. De Russen willen er politieke munt uit slaan. 10%: Zoiets kan leiden tot oorlog. 8%: Het wordt te veel opgeblazen, er wordt al te veel ophef van gemaakt. 8%: Stomme streek van Amerika, zo vlak voor de topconferentie, Amerika geeft Chroesjtsjow een grote troef in handen. 6%: Twijfelt eraan of het vliegtuig wel is neergeschoten, misschien is piloot wel overgelopen. 3%: Zoiets belooft niet veel goeds. 3%: Amerika heeft boven Rusland niets te maken, heeft Russisch luchtruim geschonden. Geluk kig dat piloot er het leven af bracht. 1%: Geen gevaar voor oorlog. 16%: Diverse andere antwoorden. 13%: Heeft geen oordeel. Het totaal (113%) is meer dan 100% omdat sommige ondervraagden ook meer dan een antwoord gaven.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2